Suurbier: „Willempie is nog niet opgebrand Het leven is soms hard voor een FIFA-man... Slechte periode voorex-Ajacied voorbij Vrij i spe !l Fransman wint in Dauphiné „Ernst Happel is de Hitler van de wk WOENSDAG 31 MEI 1978 SPORT PAGINA 19 BUENOS AIRES - Chaos alom in het protserige Sheratonho- tel in Buenos Aires, waar dik ke kringen onder de ogen van ruim 100 geachte FIFA-af- gevaardigden er op wijzen dat de whiskeys en de cognac van de vorige avonden tijdens de receptie niet versneden zijn geweest. Inderdaad, zegt bondsvoorzit ter Meuleman, nog even voor dat de vergadering begint, je weet hoe dat gaat, je drinkt wat, je leutert wat, gezellig heid kent geen tijd, en daar bij, ons Hollandse voetbal is nog best in trek, er kwamen toch maar achter elkaar een Rus, een Griek en een Turk in formeren of er een wedstrijd tegen oranje in zat. En, toen hij de boot afhield - omdat er geen ruimte is voor een vriendschappelijke ontmoe ting - werd er driftig met dollars gezwaaid. Onze bondsvoorzitter torent met zijn imposante figuur hoog boven de meeste afgevaar digden uit, en het is inder daad een groep vogels van di verse pluimage, 147 landen zijn al aangesloten en ze zijn met meer dan 100 aanwezig bij dit wereldkampioenschap, hoewel je bij het zien van al dat donkere vlagvertoon uit het hart van Afrika onwille keurig toch even denkt dat in veel van die landen de honger naar de bal wel zal worden overtroffen door de honger naar een gewoon stuk brood. Ja, zegt Meuleman, one man, one vote, geldt hier. Iedereen mag lid worden, hij zit zelf naast iemand uit Nepal, hij vroeg hem eens hoeveel clubs er in Nepal waren en die man, ach, die dacht van ongeveer 12Waarna de voorzitter zich in het gewoel mengt, voor de televisie uitvoerig de hand schudt van de geachte af gevaardigde uit Mali, gehuld in een bont gewaad: een idyl lisch tafereeltje in black and white, terwijl "onze man uit Senegal" ongevraagd oranje roemt, heus, zonder Cruijff zullen we het ook best redden, vertel hem wat, die Cruijff, die is bang om af te gaan, je ziet, bij hem thuis in Senegal weten ze van de hoed en de rand, althans woorden van gelijke strekking. Verlegen blikken bij de heren uit Koeweit, want ondanks de beste trainer van de wereld, Zagallo, miste het oliesjeik- dom krap de Argentijnse boot, moest in de voorronden de eer aan de stoottroepen van de sjah van Perzië laten. Maar waar dollars zijn, daar is toe komst. Over vier jaar is Koe weit wereldkampioen, profe teert een fors gekrulde man. Zonder Zagallo die terug is naar Brazilië? Yes sir. Een miljonair nu, die Zagallo, Yes sir, yes. Michels de nieuwe trainer van Koeweit, Yes sir, yes, maybe. Meuleman: gezelligheid kent geen tijd Problemen in de conferentie zaal, problemen die kenmer kend zijn voor de rommelige ouverture van dit wereld kampioenschap: de firma die de koptelefoons levert vergeet er een paar honderd, en die apparaten die er wel zijn mis sen deugdelijke batterijen. Paniek. Tolken vertalen steeds de woorden van voor zitter Havelange, schorsing derhalve. Batterijen gehaald en opnieuw beginnen. Helaas, een technisch manke ment maakt het onmogelijk een pleidooi van onze geachte Russische afgevaardigde in gangbare talen om te zetten, hij praat toch maar door, een monotone woordenstroom waaronder bij de al bejaarde heren in het gezelschap de oogleden wat zwaar beginnen te worden en een zacht ge snork er op wijst dat het de avond tevoren toch wat laat is geworden. Maar dan ineens rumoer, Suri name bijt van zich af. Schan de, roept de F IF A-afgevaar digde vanaf het spreekge stoelte, schande is het om het kleine Suriname af te schepen met derderangs kaartjes voor de wedstrijden.. Het zwakke verweer van de organisatie dat die kaarten toch recht ge ven. op een plaats onder de eretribune vindt weinig weerklank: het is voor Suri name erop of eronder, en de afgevaardigde wil derhalve op die eretribune en nergens anders. Hij krijgt steun van India: een lang verhaal met een moralistisch tintje, wat te denken van die rijke man die voor zijn dochter een huwe lijksfeest organiseert en ver zuimt het bruidspaar zelf te inviteren. Please, kom ter zake, smeekt Havelange, en zowaar het congres buigt zich dan toch nog over twee hete hangijzers, de staatsamateurs uit de Oostbloklanden die het olym pisch voetbaltoernooi tot een farce maken en Taiwan dat onder de naam republiek China lid is van de FIFA en derhalve de toegang van Rood-China verspert. En daar wordt nou zo lang over gesproken dat de nood hoog wordt en na het slotwoord de geachte afgevaardigden in hoog tempo de zaal uitstro men op weg naar de toiletten, maar helaas, het eerste blok is buiten dienst wegens werk zaamheden, zodat bij het tweede tegengesteld verkeer ontstaat van opgeluchte en benauwde gezichten. Ja, het leven is soms hard voor een FIFA-man. MENDOZA - Dialoog in Mendoza: "Zo dus u werkt hier op de bank". Antwoord: "Nee ik ben de Nederlandse ambassadeur in Argentinië". Even later: "Hebt u geen problemen met de taal?". Antwoord: "Ach ik ben hier al een paar jaar en bovendien ben ik ambassadeur dus moet ik wel mijn Spaans spreken". Een flard uit een gesprek van Wim Suurbier met de Nederlandse ambassadeur in Argentinië jhr. Van den Brandeler. Wim Suurbier ten voeten uit. Want Wim Suurbier is terug. In Argen tinië voelt de snelle rechtsachter die na zijn transfer van Ajax naar Schalke 04 de laatste maanden door een diep dal moest, omdat hij geen plaats in de selectie van de Bundesligaclub kon verove ren, dat hij zijn oude vorm weer te pakken heeft. De vervelende pe riode is voorbij en Suurbier, die enige maanden geleden Argenti nië helemaal niet meer zag zitten, beseft dat Happel hem niet meer kan passeren. Op weg naar Tunesië waar Oranje zijn oefencampagne voor de fi nales van het wereldkampioen schap begon was Wim Suurbier zichzelf niet. Uiterst bescheiden bewoog hij zich in het gezel schap, de spraakwaterval stond droog en in de boezem van het Nederlands elftal vroeg men zich af of Suurbier de reis wel zou ha len. Toen ook zei hij: "Ach wat moet ik. Ik speel niet. Mijn condi tie loopt terug en eerlijk gezegd denk ik dat Happel me voor de eindronde zal passeren. Ik krijg twee, hooguit drie keer de kans om te bewijzen dat Suurbier er nog is". Steunpilaren Wel Suurbier kwam terug. En hoe. Tijdens de trip naar Parijs en We nen was hij een van de steunpila ren. Tegen Oostenrijk schitterde hij. De gevaarlijke Krankl, kreeg geen voet aan de grond. Suurbier glom, ja Suurbier wist het ook voor zichzelf. Hij kon het nog. Ook al is hij een dertiger. Het Ne derlands elftal kan nog steeds niet zonder zijn razendsnelle ver dediger. Daarom babbelt en grapt hij weer zoals in zijn Ajax- tijd. De carrière van Wim Suurbier be gon op een tijdstip dat ook het Nederlandse voetbal de lift naar dé bovenste etage nam. De jeug dige speler van het ABV-clubje Amstel werd naar Ajax gehaald door jeugdtrainer Jannie van Veen. Deze Ajax-speler uit de ja ren veertig, die zeer veel aan de opleiding deed, zag wel iets in die razendsnelle rechtsbuiten. Zes tien was hij. Maar Jannie van Veen bombardeerde Suurbier tot verdediger. "Daar stond ik toen wel van te kij ken", zegt hij in Potrerillos. "Wat doet u nou, zei ik tegen hem. Maar ik had slechts een paar woorden nodig om te begrijpen wat Van Veen met mij voor had. Hij zei: "Je moet je als verdediger gaan ontwikkelen. Het moderne voet bal vraagt om verdedigers die aanvallen kunnen. Daarbij heb je Sjaak Swart voor je. Die passeer je voorlopig toch niet. De goede man had gelijk. Ik ben hem er nu nog dankbaar voor". Ster Met de opmars van Ajax, zowel na tionaal als internationaal begon ook de ster van Suurbier te schit teren. Nadat Michels het team enige vorm had gegeven, zei de ze: "Ik moest al die talenten al leen enig tactisch begrip bijbren gen, voor de rest liep het wel", begon Ajax aan een opmerkelijke opmars. Met spelers als Swart, Groot, Pronk, Soetekouw, Mul ler, Prins, Keizer als oudere gar de, Suurbier en Van Duivenbode als nieuwelingen en de jongeman die in het betondorp tegenover het Ajax-stadion woonde en de club zomaar in de schoot werd geworpen en wiens naam Cruyff was, kon geen Nederlandse ver eniging ook maar tippen aan dit Ajax-team. Suurbier "Je speelde in die jaren in een roes. Het liep vanzelf. Mi chels hoefde niets te zeggen. We voelden elkaar automatisch aan. Inderdaad, jaren waarvan ik ge noten heb en die mijn vorming ten goede zijn gekomen. Dat was voetbal. Natuurlijk kregen we in Nederland veel tegenspel. Nee niet op het veld, wel daarbuiten. Men was jaloers. Begrijpelijk. Als je iedere ploeg met grote cijfers van het veld speelt kweekje ani mositeit. Toch had men toen moeten beseffen dat Ajax ook bij die anderen geld in het laatje bracht. Duizenden toeschouwers meer kwamen kijken als we er gens speelden". Weelde Echter niet alleen de clubs profi teerden van deze financiële op kikker, ook de spelers. De sala rissen sprongen omhoog. De profs koesterden zich in finan ciële weelde, zodat uitspattingen niet uitbleven. Per jaar werden 'Je drie auto's versleten, het geld ging er met scheppen uit. jong en je verdiende erg veel voor die tijd. Nu lach ik erom dat we toen al blij waren met der tigduizend gulden. Een bedrag dat nu minder is dan het mini mum loon. Dan krijg je dat soort excessen. Nee helaas had ik in die tijd geen adviseur. Toen Johan met Coster op de proppen kwam werden we ook zakelijk enigszins bijgeschoold. Johan Cruyff en Cor Coster hebben voor de Ne derlandse profs veel betekend. Je kon bij Coster altijd terecht, ook al had hij verder niets met je te maken. Misschien is het begrip zakelijkheid bij mij iets te laat doorgedrongen". Sportshop Die joie-de-vivre is Wim Suurbier in het zakenleven al enige keren opgebroken. Vlak na de eerste gewonnen Europa Cup-finale in Londen, waar Panathinaikos door Ajax met 2-0 werd verslagen begon Suurbier een zaak. In Am- sterdam-oost, een omgeving waar hij was opgegroeid werd sportshop Wim Suurbier ge opend. Het is in de zomer van 1971. In augustus. Een warme dag, een geweldige ontvangst en de vedette werd omringd door vrienden. "Als ik nu met een lampje ga zoe ken kom ik al die vrienden niet meer tegen. Ze zouden me alle maal helpen. Ik zag ze niet meer toen ik ze nodig had. Ik was niet in staat om te trainen en in de zaak te zijn. Dat die sportshop over de kop ging deed me pijn. Ik dacht: Willem wat nu. Later be sefte ik dat mijn mentaliteit er niet geschikt voor is". Impulsief Een uitspraak die typerend is voor Suurbier. Hij leeft bij de dag. Even impulsief als zijn reacties op het veld zijn. Die mentaliteit houdt hem op de been. Suurbier vlindert door het leven op een plezierige manier. Vandaar zijn uitspraak: "Weet je dat ik er geen moment spijt van heb gehad dat ik Ajax mijn hielen heb laten zien. De relatie was stuk. Ik liep bij het bestuur tegen een muur. Niets kon meer. Dat er in al die jaren van mijn kant wel iets mis is Suurbier liet zich altijd kennen als rechters, zoals hier op het WK in '74. gegaan moet ik beamen. Schalke 04 is nu mijn werkgever. Ik blijf daar, want ik verdien goed. De bikkelharde prof. Hij lag daarom nogal e laatste weken heb ik van twee Europese topclubs aanbiedingen gekregen. Een regelrechte ver rassing. Voor mij het bewijs dat Willempie nog niet opgebrand MACON - De Fransman Mauric le Guilloux heeft de eerste etappe van de Dauphine Liberé gewon nen. Hij legde de afstand van Thonon-les-Baines naar Macon van 247 kilometer af in zes uur, 27 minuten en 18 seconden. Tweede werd zijn landgenoot Jacques Esclassan in 6.30,41 en derde de Fransman Dominique Sanders in dezelfde tijd. De beste Nederlan der was Jan Huisjes met een zes de plaats. Le Guilloux nam te vens de leiderstrui van onze landgenoot Heninie Kuiper over die in het grote peloton is geëin digd. Le Guilloux ging meteen bij het uitrijden van de startplaats Tho- non le Bains al aan de haal. Eerst werd hy nog vergezeld door zijn landgenoot d'Herve Inaudi, maar na de ravitaillering in Bellegarde (123 km) liet hij ook deze achter zich. Een volledig ongeïnteres seerd peloton liet Le Guilloux zijn gang gaan, zodat hij een voorsprong van maar liefst 26 minuten kon opbouwen. Toen de grote groep eindelijk de jacht in zette wist hij toch nog voldoende weerstand te bieden: aan de meet had bij nog ruim drie minuten over op Esclassan, die de sprint van het peloton won. En daarmee nam Le Guilloux de leiderstrui over van Hennie Kuiper, die maandag de snelste was geweest in de proloog. Het algemeen klassement na de eerste etappe ziet er als volgt uit 1. Maurice le Guilloux (Fra) 6.40.06, 2. Hennie Kuiper (Ned) op 2.57,3. Michel Pollentier (Bel) op 3.06, 4. Joop Zoetemelk (Ned) op 3.09. Milkrace De Pool Jan Brzezny heeft gisteren de tweede etappe van de Milkra ce, de Ronde van Engeland voor amateurs, gewonnen. Brezezny, die maandag ook in de eerste etappe zegevierde, won de sprint van een groepje van drie vluch ters. Door zijn overwinning in de etappe, die leidde van Bourne mouth naar Weston-Super Mare, nam hij de leiding in het klasse ment over van de Rus Soeks- roesjenkov. De 26-jarige Pool maakte deel uit van een kopgroep van 12 renners, die zich na 55 kilometer koersen losmaakte van het peloton. Met nog 32 kilometer voor de boeg het hij met de Zweed Fagerlund en Kisliak uit de Sovjet-Unie zijn overige medevluchters achter zich. Aan de finish had het drietal een voorsprong van bijna twee minuten op de eerste achtervol gers opgebouwd. Henk Boom was de beste Nederlander. H(j eindigde als achtste. Het Argentijnse tijdschrift "Cronica" heeft een duidelijke mening over1 Ernst Happel. De Oostenrijker wordt door het blad omschreven als "een soort Hitler van het voetbal". Volgens het blad is Happel een onmogelijk mens. Voor de maker van het eerste doelpunt in het wereldkampioenschap is een aardig prijsje beschikbaar gesteld. Een gouden horloge. Het kleinood wordt aangeboden doorde Argentijnse bond van horlogiers. Het is de Argentijnse journalisten gelukt. Na dagenlang ernstige kri tiek op de volgens hen te hoge prijzen in het restaurant van het WK- perscentrum zijn die prijzen gisteren veranderd. Van de populairste drankjes ging 15 procent af. Kregen de voetballers van het Mexicaanse elftal op hun reis door Europa nog maar het schamele bedrag van 250 gulden per overwin ning, voor hun deelneming aan het wereldkampioenschap innen ze per man 25.000 dollar. //C Ü//Z /£75~ZS5é£Y /XZé T^- OCXT 7££>

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19