Hogere opleiding ouders: minder tandbederf kind enquêteert Info enquêteert lezers Toets faalt bij arbeiderskind Ss Rusland onder Stalin zorgde voor problemen Zakennienws Claudia Strater. Een plezierige modezaak, met een fijne collectie nü in het levendige centrum van uw eigen stad. Claudia Strater "N SS Bewoners: liever auto parkeren dan bomen WOENSDAG 31 MEI 1978 LEIDEN PAGINA 15 Onderzoek aan Leidse Haanstra kleuterschool LEIDEN - Kinderen van ouders die een hogere opleiding hebben gevolgd, hebben minder tandbederf dan kinde ren met ouders met een middelbaar of lager opleidingsni veau. Bovendien snoepen de kinderen uit eerstgenoemde groep minder en krijgen ze vaker fluoridetabletten. LEIDEN - De Leidse Toets - het se lectiemiddel voor de overgang van lagere school naar voortgezet onderwijs - komt niet ten goede aan arbeiderskinderen. Dat blijkt uit een onderzoek van de subfaculteit psychologie van de Leidse universiteit, waar van september vorig jaar tot april j.l. de effecten van de toets zijn on derzocht. De Leidse Toets bevordert geen gro te doorstroming van kinderen uit de sociaal-economisch lagere mi lieus naar vormen van hoger voortgezet onderwijs. Bovendien heeft de toets nog een ander, uit gesproken nadelig effect op een groep kinderen uit de lagere in komensgroepen. "Deze groep heeft een grotere angst voor de toets, is zenuwachtiger, twijfelt vaker aan de eigen prestatie, is sneller afgeleid, vindt de toets moeilijker en minder leuk dan andere kinderen", aldus de on derzoekers van een projectgroep van de subfaculteit Vrijwel alle onderwijzers die aan het onderzoek meewerkten (23 van 21 basisscholen) vinden dat de Leidse Toets te eenzijdig ge richt is op rekenen en taalSlech ts twee van hen vinden de toets een geschikt selectiemiddel voor de toelating tot het voortgezet on derwijs. Iets meer dan de helft is het daar niet mee eens. Verder vinden de meeste onderwij zers dat door het gebruik van de Leidse Toets de creatieve vakken geschiedenis en wereldoriëntatie in de knel komen. De BAVO-commissie - die de over gang naar het voortgezet onder wijs regelt en waarvan de toets ook afkomstig is functioneert naar de mening van bijna alle onderwijzers (21) onvoldoende. Met name besteedt de commissie te weinig aandacht aan de kloof die er bestaat tussen basis- en voortgezet onderwijs, vinden de onderwijzers. Zij klagen ook over het feit dat die kloof bestaat. Het onderzoek van psychologie richtte zich met name op de effec ten van de toets op kinderen uit de lagere inkomensgroepen. De doorstroming van deze kinderen naar hogere vormen van voortge zet onderwijs had namelijk vaak als eindpunt het mavo. Vooruitgang in de doorstroming naar mavolhavolvwol is er vol gens de onderzoekers in de afge lopen tien jaar in de Leidse regio nauwelijks geweest. In 1967 stroomde 55,7 procent door naar mavo/havo/vwo terwijl er in 1977 58,5 procent doorstroming was. De doorstroming van kinderen uit de lagere inkomensgroepem is ook nu nog zeer gering, constate ren de onderzoekers. Zij doen de suggestie om de Leidse Toets te vervangen door een vorm van begeleiding van het kind al in een vroegtijdig stadium. Er kunnen dan beter en eerder even tuele leerproblemen worden op gespoord. De ouders zouden daarbij nauwer bij de schoolkeu ze betrokken moeten worden. Dit concluderen Els Posthuma e.n Margot Witkam uit een onder zoek dat ze hebben ingesteld on der 66 kinderen van de Haanstra kleuterschool (Rapenburg). De resultaten van dat, vorig jaar zo mer gehouden onderzoek zijn te rug te vinden in een doctoraals criptie, waarop de twee studentes zijn afgestudeerd in de tandheel kunde aan de Universiteit in Am sterdam. Dat ze hun onderzoek aan de Haan stra kleuterschool hebben ge daan, heeft te maken met het feit dat de kinderen van Margot Wit kam - die in Leiden woont - deze school bezoeken. Bij het onder zoek is dus niet uitgegaan van een representatieve groep. Daarom is er ook geen sprake van een we tenschappelijk belangrijke bij drage, erkent zij. De bedoeling van het onderzoek was factoren die van invloed zyn op het tandbederf (caries) te on derzoeken en te bekijken in hun onderlinge samenhang. Daartoe werden vragen- en dieetlijsten toegestuurd aan de ouder, terwijl de kleuters zelf op school werden onderzocht door middel van een spiegel. Ook werd aan de kinde ren (vier tot en met zes jaar) ge vraagd eens te laten zien hoe zij hun tanden poetsen. Bij 36,5 procent van de kleuters werd tandbederf geconstateerd. Bezoek aan de tandarts bleek geen rol van betekenis te spelen bij het tandbederfproces. Wel de leeftijd. Naarmate de kinderen ouder waren, kwam er meer tandbederf voor. Poetsen Dat tandenpoetsen goed is en tandbederf kan terugdringen, werd door het onderzoek nog eens bevestigd. Het poetsen van de tanden als handeling bleek voor de kleuter echter geen ge makkelijke opgaaf. De vierjari gen kwamen in het algemeen niet veel verder dan de buitenkant van de tanden en ook de vijfjari gen kregen hun gebit nog niet zelfstandig goed schoon. "Hoewel de zesjarigen duidelijk motorisch al beter ontwikkeld zijn en geen werkelijk gevecht meer hoeven te leveren met de tandenborstel, kunnen wij stel len dat voor een goede mondhy giëne deze leeftijdsgroep - en wellicht ook nog kinderen van acht a negen jaar - de hulp van een volwassene nodig heeft", al dus de onderzoekster. Zij vinden het wenselijk dat de ouders in elk geval zelf het goede voorbeeld geven. "Wanneer mondhygiëne een vanzelfsprekende zaak is ge worden in het gezin zal het con- troleren ervan ook geen "po- litieagentje spelen" meer zijn". In de scriptie wordt vastgesteld dat veel ouders wier kinderen de Haanstra kleuterschool bezoe ken. een hogere opleiding heb ben genoten. Het opleidingsni veau van de moeder heeft vol gens de onderzoeksters waar schijnlijk belangrijke invloed op de toestand van de gebitten van hun kinderen. Dat heeft te maken met kennis over voeding en mondhygiëne. Opmerkelijk is trouwens dat in ge zinnen waar de vader een hogere opleiding heeft genoten, er meer gebruik wordt gemaakt van fluo ridetabletten dan in gezinnen waar de vaders een middelbaar of lager opleidingsniveau hebben. In de eerste categorie kwam tandbederf minder vaak voor, al is er geen opvallende relatie tus sen het gebruik van fluoride tabletten en tandbederf. Het gebruik van fluoridetandpasta is overigens opmerkelijk gering ten opzichte van het gebruik van fluoridetabletten. "Mogelijk hebben de voorlichtingsmedia te weinig het belang van deze vorm van fluoridegèbruik benadrukt" aldus de onderzoeksters. Dranken Uit het onderzoek is gebleken dat veel ouders (met een hoger op leidingsniveau) wel weten dat het gebruik van suiker door hun kinderen moet worden beperkt. Maar zij blijken volgens de on derzoeksters "in het geheel niet op de hoogte zijn van het feit dat dranken als Spa Citron, Appel sientje en andere, wel degelijk suikerhoudend zijn. Deze dran ken worden zeer frequent genut tigd zonder dat men zich ervan bewust is dat juist de frequentie funest is voor het gebit". Els Posthuma en Margot Witkam hebben vastgesteld dat ook dranken als roosviceelimonade door de meeste ouders niet als slecht wordt gebit. 'Misschien zou het nuttig zijn", suggeren zij, "dat evenals in En geland het ook in ons land ver plicht zou worden voor de fabri kanten van dit soort vitamine dranken om op de verpakking te vermelden dat de inhoud tand bederf in de hand kan werken. Ook voor de artsen van zuigelin gen- en kleuterconsultatiebu- reau's is hier vaak een taak weg gelegd" Wat let u om even binnen te lopen bij Claudia Strater? Om even die aparte, „makkelijke" sfeer te proeven. Om even die uitstekende collectie door te lopen, nu met erg veel goede zomer-, strand-, water-, wind- en vrijetijdskleding. En eventueel om u te laten adviseren en helpen door onze verkoopsters, die altijd voor u klaar staan, maar alleen in actie komen als u het vraagt. Attent. Maar zonder opdringerigheid. En zonder gezeur, als u gewoon nog even verder wilt kijken. Want alles mag. En dat moet,bij Hoogstraat 22. Den I laag. 1.1.070-64 5822 Ook open op koopavond? JA natuurlijk! LEIDEN - In een warm zaaltje van het Rijkszuivelstation over handigde burgemeester Vis de heer F. Dijkstra gistermiddag een gou den eremedaille. De heer Dijkstra kreeg de konink lijke onderscheiding in de Orde van Oranje Nassau voor zijn langduri ge loopbaan bij het Rijkszuivelsta tion. Gisteren, op zijn vierenzestig ste verjaardaghad hij 37 jaren van hard werken achter de rug. Burgemeester Vis prees de heer Dijkstra om zijn behulpzaamheid, die naast zijn eigenlijke werk tot uiting kwam in zijn diensten voor de EHBO. Ook op sportief gebied was hij aktief geweest als scheids rechter van korfbalvereniging "Fluks" LEIDEN - Onder tropische temperaturen hebben de vwo-ers van de scholenge meenschap Louise de Coüg- ny gisteren hun laatste schrif telijke examens gemaakt. Voor de middag stond wis kunde II op het programma. De leraren vonden dit exa men niet buitensporig moei lijk. Ook de leerlingen von den het te maken. Het examen geschiedenis en staatsinrichting leverde dui delijk meer problemen op. Vooral het laatste gedeelte over de Sovjet-Unie onder Stalin was heel erg zwaar. Die laatste vragen hadden be trekking op een stuk tekst met bijbehorende afbeeldin gen van een vijftal Russische propaganda-affiches. In te genstelling tot voorgaande ja ren telde het examen ge schiedenis en staatsinrich ting nu geen cartoons. De havo-ers maakten voor Ne derlands een opstel. Bij de onderwerpen was voor elk wat wils. Een aantal ging over de contourennota van ex-mi nister van Kemenade van on derwijs. Deze nota stelt o.m. voor de leerplicht te verlen gen tot 17 of 18 jaar. De havo- ers konden hierover een op stel maken, waarbij ze ge bruik konden maken van een aantal uitspraken en menin gen die op het examenblaadje werden weergegeven. De voors en tegens met betrek king tot verlenging van de leerplicht werden daarbij op een rijtje gezet. Bij de Rembrandt-scholenge- meenschap durfde slechts een zeer gering aantal leerlin gen dit moeilijke onderwerp aan. Favoriete titels waren: 'Blij dat ik rij, fijn dat ik fiets', 'Een wereld vol obstakels' (over de obstakels die de ge handicapten dagelijks op hun weg vinden), 'wapenwed loop: race zonder winnaars' en de meest gekozen titel 'De dictatuur van het dieet'. Er werd trouwens nog een erg mooie stelling gegeven, waarover de vwo-ers een ver haal konden schrijven. De stelling van J. Gous luidde als volgt 'Zolang de gemiddelde Nederlander wel het verschil weet tussen een Peugeot 104 en - 304, maar geen onder scheid maakt tussen een kool- en pimpelmees, is er iets fundamenteel fout in zijn opvoeding'. Mavo-4 deed gisteren wiskun de II. Dit examen bestond uit worden genomen tussen kritisch/ onafhankelijk, neutraal/objec tief, rechts of links. Zelf be schouwen de samenstellers het blad als "kritisch onafhankelijk". Ze beogen een opiniërend blad te schrijven en willen onder meer "structurele fouten in de Leidse welzijnswereld" op een objectie ve manier op een rijtje zetten. De laatste tijd staat het thema "wo nen" sterk bij de samenstellers in de belangstelling. Zo wordt er ge schreven over de huisvesting van Reitzstraat, zoals de plannenmakers het z LEIDEN - "Je komt de straat in, en dan BOEM, gelijk een boom. Dat is toch leuk". Op deze wijze spraken bewoners uit de Pretoriusstraat. de La Rey- straat en de Reitzstraat in de Transvaalbuurt gisteravond in over voorstellen van de gemeente voor een nieuwe indeling van hun straten. De straten voldoen zoals ze er nu uitzien niet aan wensen van de bewoners en daarom hebben medewerkers van de afdeling stedebouw voor stellen gemaakt over wat er zoal met de straten gebeuren kan. In clubhuis het "Mierennest" wer den de plannen en schetsteke- ningen van de straten door verte genwoordigers van de afdeling stedebouw uitvoerig toegelicht en konden bewoners hun wensen en eventuele suggesties kwijt. In de spraakwaterval van inspraak, en soms spraakverwarring, sneuvelden er vooral een aantal bomen en kinderspeclplaatsjes. Vooral voor de bewoners van de Reitzstraat was het grootste probleem de parkeergelegen heid. Zij gaven de voorkeur aan twee parkeerplaatsen meer bo ven het planten van vijf bomen. Ook een aantal kinderspeel- plaatsjes in de plannen van de gemeente moesten er aan gelo ven. De vertegenwoordigers van de afdeling stedebouw zegde toe te zullen bekijken of er een alter natieve speel- of parkeergele genheid mogelijk is op het terrein langs de spoorweg. Bewoners en vertegenwoordigers van de gemeente waren het er over eens dat er aan het begin van de Pretoriusstraat een verkeers drempel moest komen om de snelheid van het autoverkeer te beperken. Verder werd er ijverig heen en weer geschoven met bo men en paaltjes. De bewoners toonden zich vooral voorstander van bloembakken, betere straat verlichting en sierbestrating. "Waarom gooi je het niet vol met plavuizen", riep iemand. Eén van de knelpunten in de wijk was ook het vrachtverkeer van "Bolletje" die de naburige bak ker bevoorraadt. Vrachtwagens zouden vele uren per dag de vrye doorgang in de Pretoriusstraat belemmeren en dat is veel bewo ners te veel. De medewerkers van de afdeling stedebouw zullen nog contact opnemen met de ge meente overeen laad-en loszóne en over vaste laad- en lostijden. Wanneer alles volgens plan ver loopt zal mogelijk voor het einde van dit jaar met de herindeling van de straten begonnen kunnen worden. LEIDEN - De stempel- en gra- veerinrichting Broomans en Zn BV heeft het bedrijf aan het Utrechtse Jaagpad lOcd flink uitgebreid. Ter gelegenheid daarvan werd gisteren open huis gehouden. Aan de Oude Rijn 98 is in plaats van het Grafisch Produktie Bu reau het reclamebureau Ridder en Koning gevestigd. Het bureau kwam van Rijnoever 10. Aan de Herengracht 10 is in het voormalige kantoor van Huur man de "open school" gevestigd. De "open school" kwam van de Hoogl. Kerkgracht. Aan de Nieuwe Rijn 49 is in een vroegere winkel in verfbeno- digdheden de Israëlische brood jeszaak "Midden Oosten" geves tigd. Aan het Pluimgras 23 is Vola Geldleningen gevestigd, vroeger gevestigd aan de Hogewoerd 166. Aan de Nieuwe Rijn 42 is "Match", een winkel in sportarti kelen en sportkleding gevestigd. Aan Aan de Botermarkt 11 is de postzegelhandel Zandvliet ge vestigd. LEIDEN - De 1350 lezers van het kaderblad "Info" hebben één de zer dagen een lijst met vragen in de bus gekregen die betrekking heeft op de inhoud van dit gratis verspreide blad. DeWelzijnsraad, uitgever van "Info" houdt deze enquête om er achter te komen wat voor soort mensen het blad lezen, naar welke onderwerpen de belangstelling voornamelijk uitgaat, en welke totaalindruk zij van het blad hebben. De keuze bij laatstgenoemde kan één en tweepersoonshuishou dens, over het tehuis voor daklo zen dat er nog steeds niet is en over de anti-kraakwet. Behalve dat zij de meningen willen peilen omtrent de inhoud van het blad biedt de redactie "Info" de lezers ook de kans voor het blad te bedanken. Volgens coördinator Sander de Graaf is het een uiterst moeilijke zaak om te weten te komen wie het blad zonder meer in de prul- LEIDEN - "Hermes wil dat de wet houders op het geld passen en verder niets anders doen dan luisteren naar de minister. En dan verder te weten dat hij nota- bene zelf onderwijs-wethouder in Beverwijk is geweest". Dit zegt de Leidse wethouder Tes selaar van onderwqs. Hu is een van de elf wethouders van on derwijs die gisteren een protest- telegram hebben gestuurd aan staatssecretaris Hermes van on derwijs en wetenschappen Zij protesteren daarin tegen uitla tingen van Hermes tijdens een CDA-bijeenkomst in Haarlem vorige week woensdag. De staatssecretaris stelde bij die gelegenheid dat de gemeenten geen onderwijsbeleid mogen voeren, maar slechts als door geefluik van overheidsgeld mo gen fungeren. Het enige wat het gemeentebestuur in de visie van Hermes zelf mag doen is het aan wijzen van bouwlokaties. Mede namens zijn collega's uit Arnhem, Dordrecht, Den Haag, Haarlem, Hilversum, Leeuwar den, Leiden. Rotterdam, Utrecht en Zaandam heeft de Groningse onderwys-wethouder Wallage gisteren het telegram verzonden. De wethouders vinden het standpunt van Hermes "een ge vaarlijke aantasting van de lokale democratie en een ongehoorde miskenning van het door vele gemeenten energiek gevoerde onderwijsbeleid". lenbak laat verdwijnen na ont vangst ervan. Voor een gratis abonnement bedanken is er vol gens Sander niet bij. Het zuinig om moeten gaan met gemeen schapsgelden, het blad kost de gemeente zo'n 30.000 gulden per jaar, dwingt bij "Info" tot een zo doelmatige mogelijke versprei ding van informatie, zo vindt de Welzijnsraad. Van de twee weken geleden ver zonden enquêteformulieren zijn er inmiddels een slordige 250 in gevuld teruggestuurd. De resul taten van de enquête zullen in het juninummer van "Info" uit de doeken worden gedaan. Twee nummers later hoopt de redactie van "Info" het vijftigste nummer uit te brengen. Het blad bestaat dan vier jaar. Belangstellenden kunnen zich voor het verkrijgen van een gratis abonnement tot de Welzijnsraad. telefoon 121341, wenden. Zij moeten dan wel aantonen dat ze zich hetzij op vrijwillige basis hetzij beroepsmatig met wel zijnswerk (wijk-, clubhuiswerk, onderwgs e.d.) bezighouden. Een van de afbeeldingen bij het vwo-examen geschiedenis en staatsinrichtingDe tekst bij dit Russische affiche is: "Geë mancipeerde vrouwen, bouwt mee aan het socialisme!" open vragen. Het niveau lag niet te hoog, maar doordat er veel reken- en tekenwerk bij te pas moest komen werd het toch nog een behoorlijk pittig examen. De vier opgaven gingen over statistiek, balken, cirkels en parabolen. De tweede be zorgde de leerlingen de groot ste moeilijkheden. Maar daar stond tegenover dat de eerste - over statistiek - simpel was. Vandaag maken de mavo-ers nog een opstel en dan kunnen zij er voor dit jaar een punt achter zetten. Het examen handelskennis voor de leao-ers bestond uit twee gedeelten: boekhouden en handelsrekenen. Het re kenen vond iedereen vrij eenvoudig, maar de twee boekhoudopgaven waren voor velen een zware dobber. De moeilijkheid was dat de tekst van de opgaven hier en daar wat verwarrend was. Men moest elke opgave een paar keer goed lezen, voordat de bedoeling werd begrepen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15