r; Akkoord over hoofdlijnen beleid van in provincie Vermist jongetje dood aangetroffen in water GS niet van plan om koers te wijzigen afdelingschefs groente- en fruit BUITONI BUITONI BUITONI ranken i INIE VRACHTWAGEN- CHAUFFEURS in het bezit van het groot rijbewijs BIJRIJDERS die event opgeleid worden tot chauffeur. ORDERVERZAMELAARS Helder Camara heeft weer 'reisvergunning' DIGROS „Iris" boeit met nieuw theaterstuk Breznjev in Praag WOENSDAG 31 MEI 1978 VARIA PAGINA 11 Bij beoordeling van bestemmingsplannen LEIDEN/DEN HAAG - Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland zijn niet van plan om hun koers te veranderen bh het beoor delen van bestemmingsplannen. Dit zei gedeputeerde Buysert gisteren desge vraagd in een reactie op de resultaten van een recent onderzoek, dat ingesteld is door twee Leidse juristen. Uit dat onderzoek is gebleken dat van alle bezwaarschriften die bij de Kroon tegen bestemmingsplannen worden ingediend, de helft volledig of gedeeltelijk wordt ge honoreerd, hetgeen impliciet betekent dat de Kroon in die gevallen een ander stand punt inneemt dan Gedeputeerde Staten. Het onderzoek van de Leidse juristen, mr. A. V. van den Berg en mr. M. B. Ph. Bouw- man-Geeraedts, strekte zich uit over alle bestemmingsplannen die in de periode augustus 1965-april 1977 in Zuid-Holland tot stand kwamen. Het onderzoek wees o.m. uit dat bij slechts zestien procent van de bestemmingsplannen het besluit van G.S. door de Kroon volledig wordt over genomen. Gedeputeerde Buysert zette wel een vraag teken achter de cijfers, die bh het onder zoek naar voren zijn gekomen. Hij noem de als theoretisch voorbeeld een bezwaar schrift van het Landbouwschap, dat aan dringt op opnemen van 200 hectare land bouwgrond in een bestemmingsplan. "Als de Kroon dan vijftig hectare toewhst, dan is dat een afwhking van het standpunt van G.S., jawel, maar het is nog veel meer een afwhking van de wens van degene, die het bezwaarschrift had ingediend". Formeel hebben G.S. geen standpunt inge nomen over het wetsontwerp Gruyters dat de beroepsmogelijkheden op de Kroon drastisch beoogt te beperken. Wel vindt het college dat de procedure, die be stemmingsplannen moeten doorlopen, als er bezwaarschriften zijn ingediend, aanzienlijk korter zou moeten duren. Het onderzoek is door de Leidse juristen inge steld omdat zh het wetsontwerp-Gruyters onvoldoende gefundeerd vinden. Zh me nen dat, zolang er geen goede vervangen de methode is, het Kroonberoep niet afge schaft mag worden. Het standpunt dat gedeputeerde Buysert gisteren innam, is voorlopig. De gedepu teerde had het rapport van de Leidse juris ten nog niet gelezen. Wel heeft hij binnen kort een gesprek met hen. DEN HAAG - De zes fracties, die vanaf juni Provinciale Staten van Zuid-Holland zullen vormen, zijn het vrijwel eens over de hoofdlijnen van het beleid, dat de komende vier jaar in de provincie moet worden gevoerd. Vertegenwoordigers van alle frac ties (PvdA, CDA, WD, D'66, PPR en SGP) hebben een globaal beleidsprogramma opgesteld, waarover zh het onderling eens zijn. Zh zullen dit programma nu in hun fracties verdedigen. Een zeer hoge prioriteit in het beleid van de komende vier jaar krijgen o.m.: krachtige steun aan de stadsvernieuwing; verbetering en herstel van de woonfunctie van de grote stad; het openhou den van de groene ruimte; beper king van de verkeersbehoefte; streven naar opheffing van de achterstand van het langzame verkeer ten opzichte van het par ticuliere autoverkeer. Gehuwde priesters. De pastorale raad van het rk bisdom Rotter dam gaat een onderzoek instellen naar de oorzaak waarom er zoveel priesters huwen. Het rk sociologisch onderzoekbu reau heeft becijferd dat van 1965 tot 1975 in ons land ruim 1730 priesters uit het ambt zijn getre den. De mees ten zijn getrouwd. De laatste jaren is het aantal uit tredingen iets gedaald. Mgr. A.J. Simonis, bisschop van Rotterdam, constateerde in deze besloten vergadering van de pas torale raad dat het 'zich vastleg gen voor het leven' voor velen een probleem is geworden. Daarin loopt de crisis onder de priesters duidelijk parallel met die van het huwelijk. Ingaande op vragen herinnerde de bisschop eraan dat de bisschop pensynode van 1971 in overgrote meerderheid besloot de celi- baatsregel te handhaven. De term 'verplicht celibaat' achtte hij ver keerd, omdat men het vrijwillig aanvaardt. 'De kerk heeft door alle tijden heen celibaatscrises gekend, die echter ook weer zijn weggeëbd', aldus dr. Simonis. Voor een eventuele herbenoeming van een gehuwde priester in een pastorale functie zijn volgens de bisschop allereerst de instelling en geschiktheid van de persoon in kwestie van belang. En daar naast het oordeel van de echtge note, de ontwikkelingsgang van het desbetreffende huwelijk, de aanvaarding van de gelovige ge meenschap en de salariëring. Hervormde Kerk: beroepen te Den Haag T. Zevenbergen Steenwijkerwold, te Zeevang (NH.) vicaris Stobbelaar Amster dam; aangenomen naar Ermelo G.C. Post Baarn; bedankt voor Alblasserdam L. Doorn Huizum, voor Stolwijk A. van Brummelen Huizen. Chr. Geref. Kerken: be roepen te Leiden W. J. Quist Den Haag - Rijswijk. Geref. Gemeen ten: beroepen te Veenendaal R. Boogaard Leiden. Afwijzing. De Verenigde Pres byteriaanse Kerk in de Verenigde Staten heeft zich uitgesproken tegen wijding van homofielen. Homoseksuele praktijken zonder berouw komen niet overeen met de eisen verbonden aan de wij ding, zo meende de jaarlijkse vergadering van deze kerk. Moord. Het lutherse zendelinge nechtpaar Ernest en Miriam Erickson (resp. 59 en 58 jaar) is in Kameroen (West-Afrika) slacht offer geworden van een rituele moord Overigens zal de slagvaardigheid van het provinciaal bestuur dit jaar beperkt zijn, omdat G. S. van het ministerie van financiën heb ben gehoord dat de begroting voor 1978 de eerstkomende zes maanden nog niet goedgekeurd zal worden. "Een heel slechte zaak", aldus gedeputeerde Boone (financiën). "We zullen ons nu bij elke uitgave keer op keer de vraag moeten stellen: is het ver antwoord of niet. Zolang de be groting niet is goedgekeurd zijn de gedeputeerden hoofdelijk aansprakelijk" Intussen wordt er achter de provin ciale schermen gewerkt aan de samenstelling van een nieuw college van Gedeputeerde Sta ten, dat zal worden uitgebreid van zes naar acht leden. Op eigen verzoek zal de huidige PvdA-ge- deputeerde Engelsman afscheid nemen; de overige vijf gedepu teerden zullen naar verwachting wel terugkeren. Resteren er nog drie vacatures. Behalve de drie grote fracties schijnt ook D'66 kans te maken op een zetel in het college. Het touwtrekken over de formule is nog niet ten einde. Formeel valt de beslissing woensdag 7 juni, wanneer Pro vinciale Staten de gedeputeerden zullen kiezen. ALPHEN (ANP) - Het stof felijk overschot van de vierjarige Erwin Kiesling uit Tilburg is gisteravond tegen half acht gevonden in water bü de camping 't Zand in Alphen. Het kind werd daar sinds zondag avond vermist. Maandag en gisteren hebben hon derden militairen en politie-amb- tenaren naar het jongetje ge zocht, maar zonder resultaat. Het kind is gisteravond gevonden door de ouders en enkele buurt- LEIDERDORP (ANP) - Paus Paulus heeft aartsbisschop Hel der Camara van Recife in Brazilië verzocht zijn internationale rei zen te hervatten. Dom Helder Camara zal hiermee echter niet eerder beginnen dan nadat hij in juli een gesprek heeft gehad met de paus. Aldus verklaart de actie van vrienden in Europa van Dom Helder Camara, het secretariaat in Leiderdorp, rechtstreeks van de Braziliaanse aartsbisschop te hebben vernomen. Het verzoek van de paus zou eind april aan Dom Helder zijn overgebracht door de nuntius in Brazilië. In een uitvoerige uiteenzetting verklaart de actie, dat de paus de door hem op 4 december 1977 op gelegde reisbeperking aan het adres van de aartsbisschop onge daan heeft gemaakt als gevolg van de vele protesten, die uit de hele wereld bij het Vatikaan zijn ADVERTENTIE binnengekomen. Zij merkt op, dat die protesten bleven aanhou den ook nadat het Vatikaan op 21 maart j.l. een reisverbod offïciel had ontkend. Hiermee heeft de geschiedenis van 1966, toen Hel der Camara ook niet meer mocht reizen, zich volledig herhaald. bewoners uit Tilburg op aanwij zing van paragnost Heiligers uit Groningen, n een grindgat bij de Maas in de Belgische plaats Maaseik is het Geen bezuiniging stadsvernieuwing DEN HAAG - De Zuidhollandse statenleden Harms en Andrioli dringen er bij Gedeputeerde Sta ten op aan om aan de verant woordelijke ministers duidelijk te maken dat de stadsvernieu wing in de grote en middelgrote steden in Zuid-Holland met alle middelen bevorderd moet wor den en in geen geval getroffen mag worden door de bezuini gingsmaatregelen. De statenleden doen dit in schrifte lijke vragen aan het provinciale college. Volgens de beide PvdA- ers bestaat er bij een aantal ge meentebesturen in Zuid-Holland grote ongerustheid en onzeker heid over het verkrijgen van rijkssteun voor de stadsvernieu wing. Bij de afhandeling van de aanvragen voor deverwervings- subsidie (waarbij het rijk tachtig procent vergoedt aan de gemeen ten voor de aankoop van oude panden) zou grote vertraging zijn ontstaan, met wachttijden van twee tot drie jaar. stoffelijk overschot gevonden van de 6-jarige Jan Vliegen uit Maastricht, zo heeft de politie van die stad meegedeeld. Hij werd reeds negen dagen vermist. Toen ging hij met zijn moeder, wier stoffelijk overschot al eerder is gevonden en haar 39-jarige vriend, A. Janssen, een boot tochtje maken over de Maas. Van de man is nog geen spoor ge vonden. De politie neemt aan dat ook hij is verdronken. vraagt Leeftijd tot 40 jaar Ervaring vereist Heeft u belangstelling? Maak dan een afspraak met de heer J. van den Broek Tel. 02521-19003 Noordwijk, Katwijk, Zandvoort, Scheveningenoveral lopen op het ogenblik, na het wat minder uitbundige voorjaarsweer van de afgelopen weken, de stranden vol. Nu ook de temperatuur aanzienlijk stijgt kunnen de dagelijkse kleertjes uit en de zwembroekjes al of niet aan. De lijven worden weer bruin en de ijscokarretjes bestormd, kortom de zomer is al heel dicht bij. LEIDEN - Het lijkt op een vol strekt nieuwe vorm van nihi listisch toneel. Tegelijkertijd is het zo chaotisch en boeiend, dat "Het Web',een scala van tegenstrijdige ge voelens bij de toeschouwer oproept. Binnen een muzikale omlij sting, geprofileerd door Paul Koek (slagwerk), Hans Nieu- wint (keyboards) en Warner van Es (gitaren), welke grote artistieke affiniteit vertoont met de muziek van o. a. Pink Floyd Kayak, trachten de spelers hun eigen identiteit te zoeken en de identiteit van anderen te vernietigen. Ten minste daar leek het vooral op toen Klaus Vleeming (Klaus) en Lilian Dool (Lilian) Karen (Karen van Holst-Petiekaan) in niet mis te verstane be woordingen duidelijk maak ten, dat zij Karen's initiatief tot het houden van een vakan tiereis nauwelijks op prijs stelden. Een ordinaire scheldpartij was het gevolg. Maar deze scène wordt volledig ondergeschikt gemaakt aan het streven de 'vijandelijke kracht' van binnenuit te ver nietigen. Centraal in deze demonische razernij blijkt de verhouding van Karen tot Li lian te staan, die elkaar ver wijten maken omtrent hun relatie tot Felix. Felix heeft in z'n bad zelfmoord gepleegd en hangt als demonstratie van dit initiatief voor alle toe schouwers duidelijk zicht baar aan een koord op de ach tergrond van het toneel. Klaus wordt waanzinnig van de agressieve dialogen van de beide dames, die aanvanke lijk in grote harmonie sa menleefden (het showen van de bikini), maar in een later stadium elkaar de meest in fame beschuldigingen naar het hoofd slingeren. De scène aan de eettafel, die vervolgens de belangen en dialogen in ëén punt doet samenkomen, is zender enige twijfel te lang. Hoewel dramatisch voortgang geen absolute verplichting is bij het soort toneel, dat 'De Vlek' gisteravond in een vrij wel uitverkocht LAK-theater onder de aandacht, bracht, dient men er toch nauwlet tend op toe te zien, dat de voelbare spanning gehabd- haafd blijft. Die spanning be reikt haar climax in de wan hoopsdaad van Klaus, die met satanisch geweld, een mes in de hand, naar Felix loopt en hem nogmaals vermoordt. De machine van Henk de Vroom zorgde voor een tastbaar uit gangspunt in dit theaterstuk. Grad Sissingh wist met bepaal de lichteffecten het macabere element binnen de dramati sche handeling nog meer te accentueren. Men zou be zwaar kunnen maken tegen de symbolieken, die inciden teel te lang vastgehouden worden. Maar het hele gebeuren ademt een inleving en een spelbe- wustzijn uit, waardoor deze oneffenheden onmiddellijk naar de achtergrond gediri geerd worden. Iris had voor de aanvang duidelijk gesteld, dat men met deze try-out* (proefvoorstelling dus) nog naar een definitieve vormge ving zocht. Gisteravond bleek echter dat slechts in de marge veranderingen dienen te worden aangebracht. Karen van Holst-Pellekaan tenslot te was degene, die in de dialo gen opvallend veel reliëf leg de. Janine Prins en Bart Ba- velaar in het koor zorgden voor een gevoelige sfeer. BERT KOEKEBAKKER PRAAG (Reuter/DPA) - De Russi sche partij- en staatsleider Leo nid Breznjev is gisteren voor een staatsbezoek van vier dagen in Praag aangekomen. Met omar mingen werd hij door zijn colle ga, Gustav Hoesak en de andere Tsjechoslwaakse leiders ontvan gen. Hoewel duidelijk in een goed hu meur maakte de Sovjet-leider een vermoeide indruk. Bij het inspec teren van de militaire erewacht liep hij moeilijk. In Praag hield men er rekening mee dat met het oog op de gezondheidstoestand van Breznjev diens oorspronke lijk omvangrijke program zal worden bekort. Er stonden duizenden mensen met vlaggen langs de route van het vliegveld naar de historische burcht van Praag. Naar verluidt had de politie voorzorgsmaatre gelen getroffen tegen een moge lijke demonstratie van leden van de dissidentenbeweging Char- ta'77, die yvert voor eerbiediging van de rechten van de mens. Het bezoek van Breznjev wordt ge zien als een teken van steun aan Hoesak, drie maanden nadat er een conflict zou zijn geweest tus sen gematigden en orthodoxen in het Tsjechoslo waakse partijpre sidium. ADVERTENTIE ffronijes arjatie ADVERTENTIE Dranken Unie is een jong dynamisch distributie centrum van bieren, fris dranken, wijnen en gedistilleerd. In ons steeds steeds groeiende bedrijf is daarom plaats voor jonge energieke mede werkers. Dranken Unie is gevestigd in Bodegraven, 't centrum van Midden-Holland, jgemakkelijk te bereiken met trein of auto. Wegens uitbreiding van ons klantenpakket vragen wij met spoed: Enkele energieke Enfele jonge energieke voor ons magazijn. Wij bieden: prettige werksfeer zelfstandig werk in een klein bedrijf met jonge medewerkers uitstekend salaris met prima secundaire arbeidsvoorwaarden met uw vakantie-afspraken wordt rekening gehouden. Belangstellenden worden verzocht telefonisch kontakt op te nemen met de dhr. Domburg, tel. 01726 - 19314, na werktijd: 01829 - 3460 DRANKEN UNIE - Broekveldselaan 9 - Bodegraven tel. 01726-19314*

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11