Snoeimes in sociale zorg en salarissen ambtenaren CDA ennia- Konstant Krediet Bij komende bezuinigingsoperatie Meer financiële armslag., Voor die onverwachte reparatie, bijvoorbeeld. Kritiek op FNV-belegging Amsterdamse agente terug in oude functie PvdA of CDA DINSDAG 30 MEI 1978 BINNENLAND DEN HAAG (SP) - Bij de bezuinigingsoperatie zal het ka binet vooral snoeien in ambtenarensalarissen en sociale uitkeringen. Daarover bestaat nu geen enkele twijfel meer nadat de centrale figuur van de ombuigingsoperatie, minister Andriessen van financiën, na maandenlang stil zwijgen eindelijk over deze zaak zijn mond heeft openge daan Hij sprak gisteravond tijdens een CDA-verkie- zingsbijeenkomst in Bussum en verscheen even later in het tv-programma Brandpunt. Ambtenaren en trekkers van so ciale uitkeringen moeten samen zes miljard inleveren, zo vertelde Andriessen televisiekijkend Ne derland. De overige vier miljard moeten gevonden worden door de uitgaven van andere ministe ries te drukken. Volgens Andriessen zit het kabinet nog in het stadium van afwegen. De definitieve beslissing moet nog genomen worden. 'Maar we zijn gebonden aan een strak schema- de gestelde termijn van midden-juni zullen we zeker ha len', aldus de bewindsman. i hij dat de reken som' 4 miljard bezuinigen op de partementen, 4 miljard op uitke ringen en 2 miljard op ambtena rensalarissen de werkelijkheid wel aardig benadert'. Hij voor spelde dat de kritiek op het kabi net niet mis zal zijn als het 'Meer- werkplan', zoals hij het noemde. Jongetje vermist ALPHEN, NB (ANP) - Zo'n 250 militairen van de vliegbasis Gil- ze-Rijen hebben gisteren zonder enig succes gezocht naar de vier jaar oude Erwin Kiesling uit Til burg, die zondagavond vermist werd op camping 't Zand te Al phen (NB.). In totaal zijn gisteren 600 ha. gron dig uitgekamd zonder dat er eni ge aanwijzing is gevonden. Ook zondagavond is een intensieve speuractie gehouden zonder enig over enkele weken gepresen teerd zal worden. Andriessen kondigde wel vast aan, dat niet bezuinigd zal worden op ontwikkelingssamenwerking ('dat kunnen we niet maken want dat is een kwestie van internatio nale solidariteit'), en op de sociale minimum-uitkeringen ('behalve enige technische bijstellingen'). Eerder gedane uitspraken van premier Van Agt, dat in de politie uitgaven in elk geval niet wordt gesnoeid, sprak hij niet tegen. Dat ditzelfde ook geldt voor de fensie bleek gisteren al toen een uitgavenstijging van 3 procent voor de komende jaren werd aangekondigd. De sfeer in het kabinet noemde de minister van financiën 'bemoe digend'. Zowel in Bussum als in de tv-studio zei hij te rekenen op de medewerking van de FNV. 'Ik verwacht van hen een kritisch maar constructieve positie. Ten slotte begrijpt ook de vakbewe ging dat het om de werkgelegen heid gaat'. Weinig positieve woorden had hij over voor de alternatieve bezui nigingsplannen, die eind vorige week zijn gepresenteerd door oppositieleider Den Uyl. Volgens Den Uyl kan met een sterkere matiging van de lonen een bespa ring van 20 tot 25 miljard worden bereikt. Andriessen stelt dat die bedragen niet kloppen omdat bij lagere loonstijging ook de in komsten uit belastingen en so ciale premies naar beneden gaan. Of welk doel dan ook. Met het Ennia Konstant Krediet hebt u altijd geld achter de hand dat u elk gewenst moment kunt besteden. En wat de maandelijkse aflossing betreft: u krijgt 2 unieke vrijstellinqskaarten' om in te zetten wanneer betaling u niet gelegen komt. Vraag uw (verzekerings)adviseur over het Ennia Konstant Krediet. "Hij regelt het vliegensvlug. Snel geld zodra u 't nodig hebt. TIEL (ANP) - Een groep van 75 "kritische vakbondsleden" uit Nijmegen en omgeving heeft gis- teravond FNV-voorzitter W. Kok een rapport overhandigd waarin het beleggingsbeleid van de FNV en haar Duitse zusterorganisatie wordt bekritiseerd. Met name de Duitse DGB wordt verweten con- tributiegelden te beleggen in de vorm van leningen aan dictato riaal geregeerde landen zoals Ar gentinië en Chili. De Nederland se FNV belegt een deel van de contibutiegelden in multinatio nals zoals Unilever en Internatio- Müller. Tijdens een spreekbeurt in Tiel be vestigde Kok de beleggingen van de FNV in enkele multionale on dernemingen. Binnen de FNV is over dergelijke beleggingen al uitvoerig van gedachten gewis seld. Besloten is om de belangen in multinationals te verminde ren, aldus Kok. DEN HAAG - Ongeveer honderd Chilenen hebben gistermiddag voor de Chileense ambassade in Den Haag een demonstratie gehouden. Met hun actie wilden zij solidariteit betuigen met de familieleden van een zestigtal vermiste Chilenen die sinds 22 mei in Chili in hongersta king zijn om het Chileense bewind te dwingen opheldering te verschaf fen over het lot van hun verwanten. Ook in Nederland is gisteravond een aantal Chilenen in hongersta king gegaan uit solidariteit met de hongerstakers in Chili. Dat gebeur de in kerken in Amsterdam en Til burg en in het Salvador Allendecen- trum in Rotterdam.In totaal zijn in Nederland 46 Chilenen in honger staking gegaan. Zij willen hun ac tie in ieder geval 12 uur volhouden Op last van burgemeester AMSTERDAM (SP) - Burge meester Polak van Amster dam heeft besloten dat het overplaatsen van Lisette Scholten-Van Twisk van de recherche naar de verkeers politie ongedaan moet wor den gemaakt. De Amsterdamse hoofdcom missaris van politie Sanders besloot vorig jaar dat de vrouw moest worden overge plaatst omdat zij samenwoont met Axel Achterath, een man die in 1974 in Duitsland werd veroordeeld wegens lidmaat schap van een terreurorgani satie. Volgens burgemeester Polak was de overplaatsing in het licht van de feiten en omstan digheden toen wel begrijpe lijk en vanuit het dienstbe lang verdedigbaar, maar is die gezien een recente uitspraak van de Raad van State op de aangevoerde gronden niet mogelijk. In een reactie op het besluit van de burgemeester heeft Lisette Scholen via haar advocaat la ten weten het moeilijk aan vaardbaar te vinden dat het besluit van Polak niet is geba seerd op het argument dat een ambtenaar zelf de vrijheid moet hebben om te gaan met wie hij of zij wil. Verder merken zij en haar ad vocate op dat burgemeester Polak heeft nagelaten in te gaan op het verzoek van Li sette Scholten om een voor stel voor schadevergoeding te doen wegens de acht maan den ondergane strafover- plaatsing. Hoofdcommissaris Sanders van de Amsterdamse politie heeft in een reactie gezegd dat hij de beslissing van de bur gemeester dient te respecte ren. Burgemeester Polak heeft mevrouw Scholten la ten weten dat zij zo spoedig mogelijk naar haar vorige post bij de recherche-admini stratie zal worden terugge plaatst. De datum zal in over leg met de leiding van de Am sterdamse politie worden vastgesteld. ADVERTENTIE Mr. H.E.A. Driessen C.J. Kramp-Heitink B BI A.J. van der Waals Mw. E.N.van Dee Volgens Drs. H. van Dam gaat het in Leiden bij de gemeenteraadsverkiezin gen om een keuze tussen PvdA en CDA. Een aantal politieke partijen als D'66, PPR, PSP en CPN heeft de afgelopen tijd inderdaad verklaard dat zij een dagelijks bestuur van Leiden waarin de PvdA wèl en CDA en VVD niet in vertegenwoordigd zijn, zullen steunen of mogelijk maken. Dat betekent dat een stem op die partijen een stem op de PvdA is. Want de PvdA kan andere grote partijen alleen opnieuw buiten het bestuur laten wanneer kleine partijen daaraan meewerken. Wij vinden het belangrijk dat er in Leiden meer keuze is dan alleen tussen CDA en PvdA. Maar op een paar verschillen tussen PvdA en CDA willen wij wel wijzen. In de politiek gaat het om mensen en programma. Welke verschillen zitten er bij de mensen? CDA (eerste 11) PvdA (eerste 17) Academici 2 7 Studenten 1 1 60-plussers 2 0 Vrouwen 4 4 Voor samenwerking met anderen in dagelijks bestuur 11 0 En wat is de belangrijkste overeenkomst? Van de zittende raadsleden kan men zeggen dat zij hun taak heel ernstig opvatten, bij weinig vergaderingen verstek laten gaan en er veel vrije tijd in steken. M.C. van Akkeren- Straathof En welke belangrijke verschillen zijn de komende vier jaar in het beleid te verwachten? Voortzetting van het beleid van de afgelopen vier jaar, samen met de nieuwe programma's laat ons het volgende verwachten. CDA PvdA Joop Walenkamp Huisvesting alleen staanden en werkende jongeren Tenminste 1000 wooneenheden "Grote aandacht" leverde 350 wooneenheden voor werkende jongeren op. "Bijzondere aan dacht" zal niet meer dan het dubbele opleveren Overige woningbouw Tenminste 3000 drie- en meerkamerwoningen. Zo snel mogelijk bouwen, dus vooral buiten be bouwde kom. Er is evenveel gebouwd als in de vorige periode*). Voorrang voor bouwen in bebouwde kom, waar door langzamer en minder woningen. Renovatie Tenminste 3000 woningen. Krachtige voorzetting. Overigens tot nu toe geen 800 per jaar gehaald. Binnenstad Handhaving krachtige winkelstand Nadruk op behoud historische binnenstad. Werkgelegenheid Samenwerking en begrip voor problemen be drijfsleven. Tenminste 10 ha. voor bedrijven en industrie. Kantoorruimte voor 1000 mensen. Verdere beperkingen voor bedrijfsleven. Struktuurplan voor gehele stad nog niet gemaakt, ondanks programcollege. Gedeelten van Schut tersveld en Plesmanlaan KUNNEN voor kantoor vestiging worden gereserveerd. Verkeer Bereikbaarheid binnenstad voor iedereen. Herhaling van de Breestraatplannen? Auto Groene golf, tegen kunstmatige autofiles. Lichten afstellen op fietsers en voetgangers. Ver kleining rijstroken. Oplossing problemen Samen doen, daarom compromissen. Meerderheid, daarmee krachtig beleid. Bestuursorganisatie Spreiding van bevoegdheden. Macht bij college met politisering voor duidelijke keuze. Wijkkomitees Versterking bestaande komitees voor kleine ge bieden. Voorkeur voor wijkraad met groot gebied op poli tieke grondslag. M.M. Kokxhoorn- Papenhove christen I I IOT O democratisch II I appèl En wat is de belangrijkste overeenkomst? Dat wij belde vinden dat gemeenschapsgeld bij voorrang gebruikt moet worden om achterstandsituaties weg te werken en om de sociaal zwakkeren te helpen. En die vormen in Leiden nog altijd een heel groot deel van de Devoiking. In onze folder staat foutief vermeld dat er aanzienlijk minder is gebouwd. De woningbouw bedroeg ongeveer het dubbele van de toeneming van de woningvoorraad. B.A. Stievens Drs. W.F.J. Edelaar J.P. Karstens A.W. van der Zon Drs. G.A. Tuinier J.M.J. Werter Drs. A. van der Meij

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7