Frontale aanval middenstand op beleid van PvdA d Leidse centrum krijgt 3 voetgangersbruggen Leidse winkelorganisaties: "Niets van te verwachten" BOA: Economische boycot kan bloed bad voorkomen Het redelijk alternatief. Lijst? Actief in vrije tijd DINSDAG 30 MEI 1978 LEIDEN LEIDEN - Aan de vooravond van de verkiezingen heeft de Leidse middenstand een frontale aanval gedaan op de Parij van de Arbeid. Gemeente presenteert ontwerpen LEIDEN - De gemeente Leiden heeft plannen ontwikkeld om in de bin nenstad drie speciale voetgangersbruggen aan te leggen. De bruggen ko men te liggen over de Ou de Rijn, de Nieuwe Rijn en de Oude Vest. Ze zijn be doeld om de verbindingen voor de voetganger in het Leidse centrum beter en aantrekkelijker te maken. De ideeën voor deze bruggen leven al geruime tijd. Gisteren presen teerde de gemeente de ontwer pen er voor. De verwachting bij de gemeente is dat de bruggen na de inspraakperiode en besluit vorming in de gemeenteraad vol gend jaar aangelegd kunnen worden. De voetgangersbruggen zijn ge projecteerd over de Oude Rijn tussen de Dullebakkerssteeg. en een nieuwe doorgang naar de Burcht, over de Oude Vest bij museum de Lakenhal en over de Nieuwe Rijn tussen de Koorn- brug en de Karnemelksebrug. De brug over de Oude Vest is be doeld om de binnenstad vanaf het noordelijk deel (omgeving molen De Valk) beter bereikbaar te maken. De verbinding ligt bo vendien op een aantrekkelijke plaats voor bezoekers van mu seum De Lakenhal en de schouwburg. Het ontwerp voor de voetgangers brug is van de Amsterdamse ar chitect ir. Snieder. Zijn idee is een licht gebogen verbind, die door vier palen (pylonen) gedra gen wordt aan stalen kettingen. De brug heeft door deze con structie een bij het stadsbeeld passende rake vormgeving. Ir. Snieder (oud-lid van de wel standscommissie in Leiden) maakte ook het ontwerp voor de brug over de Oude Rijn. Deze brug is geprojecteerd over het water tussen de Dullebakkers steeg (naar de Haarlemmerstraat) en de toekomstige Burchtgang (nieuwe verbinding naar de Burcht). Deze brug heeft een bijzonder op rollende vorm gekregen. Door de verspringing van de stegen loopt de verbinding met een knik over het water. Aan beide wallekanten heeft de brug een aanloop even wijdig aan de straat. Een bastion aan weerszijden benadrukt de verbinding. Als uitgangspunt daarvoor zijn de antwoorden genomen die de PvdA heeft gegeven op een en quête van Kon. Ned. Onderne- mcrsverbond afd. Leiden, het Leids City Centrum en de Raad voor het Grootwinkelbedrijf kring Leiden over de bereik baarheid van de binnenstad. De enquete was gericht aan alle Leidse politieke partijen. "Als de antwoorden van deze partij uitgangspunten zouden moeten gaan vormen voor het toekomsti ge beleid aangaande verkeer en parkeren, dan kan het bedrijfsle ven maar tot één conclusie ko men: "Van de Partij van de Ar beid valt niets meer te verwach ten", aldus de winkelorganisa ties. Van de kant van de PvdA reageerde lijsttrekker Van Dam vanmorgen misnoegd over de presentatie van de enquete, waarvan de uitkom sten gisteravond tijdens een ver kiezingsavond van het CDA be kend gemaakt werden. "Dit is geen fair play. Op deze wijze krij gen wij geen eerlijke kans om een reactie te geven", zei hij. De PvdA-lijsttrekker noemde de wijze waarop de winkelorganisa ties de uitkomsten van de enquê te in de publiciteit brengen een 'kort-zichtige manier van het grootwinkelbedrijf om politieke te bedrijven' en 'zeer amateuris tisch'. Het feit dat de winkelorga nisaties de antwoorden van de politieke partijen niet hebben samengevat, maar volstaan met een kort commentaar noemt hij "een doorzichtige smoes om uit te halen naar de PvdA". Verbijsterd In het commentaar op de enquete zeggen de winkelorganisaties 'verbijsterd te zijn door de stand punten van de PvdA'. „Daar waar de andere parijen de deur op een kier zetten, om te komen tot een goed constructief overleg met het bedrijfsleven, sluit de PvdA de poorten. Slechts met een storm ram schijnt praten en overleggen mogelijk te zijn". Ook vallen de winkelorganisaties over de PvdA-opvattingen dat deze partij geen uitbreiding van het aantal parkeerplaatsen wil en bij bouw van parkeergarages an dere parkeerplaatsen ingeleverd moeten worden. Met name het argument van de PvdA dat bij grote financiële bijdragen voor parkeergarages andere belang rijke zaken, zoals de stadsver nieuwing in de knel komen, valt slecht. „Het is jammer" - zeggen de win kelorganisaties - dat een partij die zich opwerpt als partij voorde 'sociaal zwakkeren' en de 'gewo ne man' het in Leiden voor die zelfde gewone man onmogelijk maakt de stad in te komen, zijn auto ergens te parkeren en rustig te winkelen". Tenslotte vallen de winkelorgani saties over het feit dat de PvdA bij zijn suggesties om het winke len in Leiden aantrekkelijk te maken, het verbeteren van de service met thuis bezorgen van artikelen noemt. „Dat kon" - zeggen de winkelorga nisaties - „in 1950, anno 1978 kost dat kapitalen, luchtkastelen op onze kosten! Wat een denktrant voor een partij die pretendeert te denken in termen van de jaren tachtig", aldus het commentaar. PvdA-lijsttrekker Van Dam toonde zich buiten de wijze waarop de enquete is gepubliceerd, blij met het standpunt van de winkelor ganisaties: „Zo wordt nog eens duidelijk hoe belangrijk dat bin- nenstadsbeleid is en wij met onze opvattingen gevestigde belangen aantasten". De derde brug - een ontwerp van de Amsterdamse architect ir. Sne- bos - is een soort stalen hangbrug over de Nieuwe Rijn. Deze con structie is zo gekozen dat de doorkijk op de bestaande brug gen - en dan vooral de monumen tale Koornbrug - gehandhaafd blijft. Over de ontwerpen voor de brug gen is al overleg gevoerd met de rijksdienst voor monumenten zorg. Daar bestaat weinig be zwaar tegen de nieuwe verbin dingen over de Oude Vest en de Nieuwe Rijn. Op de plaats van de brug over de Nieuwe Rijn lag vroeger ook al een verbinding. Monumentenzorg heeft wel duide lijke reserves bij een brug over de Oude Rijn. De aarzeling heeft vooral te maken met het feit dat monu mentenzorg geen noodzaak en gebruik voor deZe brug ziet. "Volgens de gemeente kan het juist een erg belangrijke verbin ding worden. Daarnaast speelt ook het ontbreken van een vroe gere verbinding een rol. Wethouder Waal (stadsontwikke ling) toonde zich gistermiddag bij de presentatie van de plannen desondanks optimistisch over de realiseringskansen van alle drie de bruggen. Wel verwacht men bij de gemeente nog de nodige discussie. "Het zijn stuk voor stuk gevoelige plaatsen in de binnenstad", aldus stedebouw- kundige ir. Post. De gemeente wil de voetgangers bruggen aanleggen met geld uit het fonds voor bovenwijkse voorzieningen (voor zaken die voor de hele stad van belang zijn). De kosten van de nieuwe verbin dingen liggen globaal op een paar ton per stuk. ADVERTENTIE Gemeenteraadsverkiezingen op 31 mei a.s. Woensdag 31 mei is een belangrijke dag voor Leiden en voor ieder een die in Leiden woont. Want dan kiezen de stemgerechtigde inwoners een nieuwe ge meenteraad. Die gemeenteraad gaat dan samen met het College van Burgemeester en Wethouders vier jaar lang de stad besturen. Besturen betekent: besluiten nemen. Besluiten over allerlei zaken waar u als inwoners dagelijks mee te maken hebt. Onderwijs, sport, verkeer, huisvesting, woningbouw, stadsvernieu wing, de binnenstad, enz. enz. Juist omdat het om uw zaken gaat is uw stem op 31 mei a.s. zo belangrijk. Net als vorig jaar zal ook dit jaar, en wel zaterdag een demon stratieve fietstocht plaatshebben van de Boycot Outspan Actie. Vrijwel iedereen heeft onder hand wel eens van de Boycot Outspan Actie (kortweg BOA) gehoord. Een actie die is ge richt tegen discriminatie en economische uitbuiting van de meerderheidsbevolking in Zuid-Afrika"De BOA nu wil trachten om het apartheicls- regime van president Vorster en de zijnen te doen struike len. Zij hoopt dit te bereiken door een algehele economische boycot van dit land door de Westerse wereld. Onder ande re door een boycot van Out span sinaasappels. Nog altijd zijn er echter mensen die denken dat achter de BOA een stelletje fanaten zitten die denken dat ze de apartheid in Zuid-Afrika kunnen uitban nen door iedereen te verbie den sinaasappels uit dat land te kopen. Niet zelden wordt daarbij opgemerkt: "Wat hebben die zwarten er nu aan dat wij geen Zuidafrikaanse sinaasappels meer eten? Op deze manier maak je het voor hen alleen maar moeilijker" Op zich zelf een redenering met een kern van waarheid. Toch zijn de zwarten wel degelijk gebaat bij een economische boycot", vindt Albert Ruiter, BOA-coördinator in de Leidse regio. "De onderdrukking in Zuid-Afrika wordt nog steeds sterker. Onlangs is het christelijk instituut van ds. Beyers Naudé verboden, zijn Steve Biko en anderen in de gevangenis "gestorven"zijn vele kranten en tijdschriften verboden Iedereen zal zich ongetwijfeld de trieste gebeurtenissen in Soweto nog herinneren. De sfeer in Zuid-Afrika is op dit moment zeer explosief. Als Vorster op deze manier blijft doorgaan loopt het binnen af zienbare tijd uit op een ver schrikkelijk bloedbad. Wij in het Westen moeten proberen om een dergelijk bloedbad te voorkomen, en wel via een al gehele economische boycot. Wanneer dat gebeurt kan de re gering Vorster geen kant meer op. De Zuidafrikaanse eco nomie drijft immers op het Westen. Inderdaad zullen de zwarten het als gevolg van zo'n boycot nog wat zwaarder krijgen, maar dat hebben ze er graag voor over. Ze drin gen bij het Westen zelfs op een boycot aan. Ze hebben hel lie ver een poosje wat zwaarder, dan te moeten blijven leven in de trieste en uitzichtloze si tuatie van dit moment. Het gaat dus niet alleen om de boycot van die Outspan si naasappels. Dat is slechts een aspect van de algehele boycot, een invalshoek die al jaren wordt gebruikt". Dit jaar, door de Verenigde Na ties uitgeroepen als "Het jaar tegen de apartheid", zal de BOA dan ook op grote schaal actie voeren om het Neder landse volk bewust te maken van de kritieke situatie in Zuid-Afrika. Op vrijdag 2 juni vertrekt daarom in Leiden (waar het landelijk centrum van de BOA is gevestigdeen actie karavaan, die anderhalve maand door heel Nederland zal toeren en daarbij meer dan dertig plaatsen zal aan doen. De bedoeling is om men sen ter plaatse te informeren en te activeren. Verder zal ook een inzameling worden gehouden voorde pas opgerichte stichting "Mayi- buye", welke financiële steun verleent aan de vrijheidsbe weging ANC en de onder grondse vakbeweging SAC- TU. Ook is er zaterdag, even als vorig jaareen demonstra tieve fietstocht door Leiden en een aantal plaatsen in de Leidse regio. Deze fietstocht zal eindigen op het Stadhuis plein in Leiden, waar om half twee een grote manifestatie van start gaat. Een manifes tatie waaraan zal worden meegewerkt door de muziek- formatie "De onderste steen" en een tweetal sprekers, Ro bert Smit en Rita Isaacs, die zelf afkomstig is uit Zuid- Afrika. Tot slot zal er deze week tot drie junizowel een huis-aan-huis- als een straatcollecte worden gehouden voor het verzet in Zuid-Afrika. Beijen en Van Oosten van de PPR vind ik zeer bekwaam, en ik zou ze allebei niet graag missen zei Van Zijp van het CDA en hij heeft gelijk. LET OP DE KLEINTJES De PPR heeft als kleine partij veel invloed gehad Kwam met echt uitgewerkte alternatieven en voorstellen. Deze b.v. - Het openhouden van de Waardgracht - Reorganisatie sociaal-kulturele sektor - Het „Drie-Pleinenplan" Kleine partijen zijn onmisbaar en vooral de P.P.R. omdat onze raadsleden meer tijd en 'film. aandacht besteden aan hun werk dan welke Laurens Beijen grote partij ook. Vreewijkstr. 9 Mel In tweeen. PPR - Hou ze in het zadel - Lijst 4 VVD IS VOOR VERSPREIDING VAN MACHT OOK IN HET STADSBESTUUR!! Stem V.V.D. lijst 3 F. Kuyers lijsttrekker V.V.D. Leiden. Secr. Zoeterwoudsesingel 85, tel. 131463. Zuinigheid met vlijt bouwt huizen in de steden. Hans Glaubitz FRANSE EER VOOR LEIDSE HOOGLERAAR LEIDEN - De Leidse hoogleraar dr. Q.I.M. Mok is door de Franse rege ring benoemd tot ridder van het le gioen van eer. De professor, die Romaanse taal- en letterkunde do ceert. kreeg de onderscheiding speciaal vanwege de verdediging van het vak Frans in het voortgezet onderwijs in ons land. Dit vak dreigde door de invoering van de mammoetwet in de knel te komen. Prof. Mok weerde zich ook als lid van de Vereniging tot bevordering van de studie van het Frans. Verkiezingen Wie nog niet genoeg heeft van verkiezingsavonden kan vanavond ter afsluiting te recht in de sociëteit Miner va. Doctrina, onderdeel van de studentengemeenschap Minerva, organiseert daar een politieke bijeenkomst in het kader van de gemeente raadsverkiezingen. Op de bijeenkomst, die ingeleid zal worden door burgemeester Vis, zullen de lijsttrekkers van acht politieke partijen aanwezig zijn (PvdA, CDA, VVD, PSP, PPR, CPN, D'66 en SGP). De bijeenkomst, die wordt voorgezeten door Han Mulder (hoofdredacteur AD/ LD), is gratis toegankelijk en begint om half negen. Golflengte Dr. Brouw van de Sterrewacht in Dwingelo zal vanavond een lezing houden voor de Leidse Weer- en Sterrekun- dige Kring. De lezing wordt gehouden in de Oude Ster rewacht en begint om acht uur. Onderwerp is een tech niek waarmee een ongekend hoog oplossend vermogen kan worden gehaald op ra diogolflengtes. Gezondheidszorg Vanavond om acht uur wordt in het Gesprekscentrum aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 de laatste avond gehou den van de serie Anthroposo- fie als maatschappijvisie. Op deze avond wordt een inlei ding gehouden door de arts H. S. Verbrugh onder de titel "Nieuwe wegen voor de Ge zondheidszorg". Aardewerk In het Rijksmuseum voor Vol kenkunde aan de Steen straat wordt woensdagmid dag een educatief program ma georganiseerd voor de jeugd van 7 tot 12 jaar. Onder het motto "aardewerk" wor den films vertoond over Sa- lamou, pottenbakken in Nieuw-Guinea en Suriname. Verder is er een speurtocht naar voorwerpen die van klei gemaakt worden en ten slotte zullen in de werkruim te potten gemaakt worden. Begin van de educatieve middag om twee uur. Tuinstadswijk In het Dienstencentrum Tuin stadswijk aan de Heren straat 45 wordt morgenmid dag ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van het centrum een feestmiddag gehouden. Deze middag is voor iedereen toegankelijk. De "knikbrug" over de Oude Rijn. Bent u stemgerechtigd? Maak dan gebruik van uw recht! Woensdag 31 mei a.s. zijn de stembureaus geopend van 8 uur 's morgens tot 7 uur 's avonds. Het gemeentebestuur van Leiden.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3