"Vóór vermindering doorgaand verkeer "Eikaars mogelijkheden en problemen delen" Vrouwen gaan niet meer \Leidse agenda ./IlsT/fK Koekebakker na uitwerking enquête schoolroutes in Oegstgeest Forse Caters blijven carnavalsfeest vieren Zoveelste alternatief voor gemeentekantoor 6 Mannen die het CDA-programma onderschrijven die zich door 1 dame ondersteund willen weten... DAT KAN: ALS U CDA STEMT! CDA Lijst 2: gerichte aandacht en zorg voor de ander. OEGSTGEEST- "Wat de mensen vinden van het gevaar op bepaalde punten is toch een goede indicatie van het wel of niet gevaarlijk zijn. Mensen hebben op bepaalde plekken bijna-ongelukken ervaren en tekenen die punten dan als gevaarlijk aan, wat ze in wezen ook zijn". De mening van P.H. Koekebakker van de Vakgroep Civiele Planologie aan de TH-Delft. Koekebakker heeft zich met een werkgroep van de TH een tijdje bezig gehouden met het uitwer ken van een onder de ouders en schoolgaande kinderen in Oegst geest gehouden enquête over de veiligheid van de schoolroutes in deze plaats. Door middel van te keningen, het aankruisen van ge vaarlijke punten op plattegron den en het beantwoorden van vragen werd de enquête onder het motto "Veilig naar school" in februari-maart afgewerkt. Koekebakker geeft al in de aanhef aan dat door de enquête geen objectieve maatstaf wordt ge creëerd van het gevaar van ver schillende verkeersknooppunten op de weg van en naar school. De Werkgroep Verkeer Oegstgeest waarvan Koekebakker lid is, heeft zich specifiek gericht op het kind in het verkeer met dit on derzoek daar deze groep aan de grootste bedreiging van het ver keer is blootgesteld. Zo gebeurt de helft van het aantal ongeluk ken landelijk gezien op weg van en naar school. In de leeftijdsgroep onder 14 jaar gebeuren ongeveer 1 /3 van het to tale aantal ongelukken. Daarop is het rapport "Kind en Verkeer in Oegstgeest" ontwikkeld, onder andere ingediend bij het ver keersbureau Dwars Hederik en Verhey, dat bezig is met het op zetten van een totaal-verkeers plan voor Oegstgeest. De werk groep hoopt dat er in het bijzon der rekening wordt gehouden met haar ingediende rapport. Het rapport zelf biedt weinig nieuws. De conclusie dat er nog heel wat zal moeten verbeteren aan het verkeersgedrag van de weggebruikers als aan de feitelij ke verkeersstructuur kon eigen lijk al getrokken worden voordat er een rapport verscheen. Tachtig procent van de ouders rea geerde op de enquête waaraan alle 17 Oegstgeester scholen heb ben meegewerkt, met een totaal van 2235 leerlingen. De meeste kinderen blijken volgens de en quête te voet naar school te gaan (504). Per fiets gaat (30 pet.) en 10 pet. wordt met de auto naar school gebracht. Bijna 8 pet. gaat achter op de fiets en 1 pet. met het openbaar vervoer. Ruim 33 pet. van alle kinderen worden naar school begeleid. In bijna 75 pet. van alle gevallen wordt de verkeersonveiligheid als de reden voor het brengen naar school genoemd. Er bestaat verder nog een duidelijke relatie tussen de af te leggen afstand en de mate van begeleiding. Hoe verder de kinderen van hun school afwonen hoe meer de ou ders geneigd zijn ze te brengen, zo blijkt in het rapport. Dit laatste brengt een apart probleem met zich mee van een opeenhoping van mensen en vooral (vaak nog onzorgvuldig geparkeerde) au to's waaruit kinderen springen die bij het afscheid nemen vaak nog onoplettend in het verkeer terecht komen. Van alle punten in Oegstgeest werd het kruispunt Terweeweg-Loui- se de Colignylaan-Hofdijck het meest genoemd. Verder blijken volgens de ouders de kruispun- Emmalaan-Marelaan-Pr. Marijkelaan en het punt Iris- laan-Rozenlaan erg gevaarlijk te zijn. Enkele aanvullende opmerkingen van ouders wijzen op het door rood licht rijden van veel auto mobilisten en bromfietsers en het negeren van oversteekplaatsen en het te hard rijden. Concrete suggesties van de ouders over het verbeteren van de verkeerssitua tie hebben vooral betrekking op de verbetering van voet- en fiets paden langs de Rijnzicht- weg-hoek Sumatrastraat. Volgens Koekebakker is het voor de verkeersveiligheid erg rele vant om een constructie te scheppen waarbij het doorgaan de verkeer wordt weggehaald uit Oegstgeest door dit zoveel moge lijk op de randwegen te Concen treren. Volgens Koekebakker is de conclusie van hun rapport vaag gebleven om niet vooruit te lopen op het plan van het ver keersbureau. "Het bureau moet de resultaten verwerken in hun plan. Het is nu interessant waar zij mee voor de dag komen". Twee jaar geleden lanceerde de werkgroep een resoluut plan (af sluiten van de Waldeck Pyr- montlaan-de Terweeweg en de Lange Voort voor het verkeer), nu hebben ze het wat rustiger aan gedaan. "We gaan het nog verder ontwikkelen en we weten nog niet of dat nu een eigen plan wordt of een reactie op het plan van DHV". De veiligste school routes waar het allemaal orp ging zijn verder niet beschreven in het rapport. "Maar dat kunnen de ouders aan de hand van het kaartje waarop de gevaarlijkste punten zijn aange- geven het beste zelf uitzoeken. Ik zou de quders willen aanraden met de kinderen over de school- weg te praten en desnoods met ze deze weg te bewandelen" zegt Koekebakker DINSDAG 30 MËn Een van de tekeningen gemaakt door een Oegstgeester schoolkind in het teken van het "Veilig naar school"- project. VOORSCHOTEN - Het voortbe staan van de Voorschotense car navalsvereniging "De Forse Ca ters" werd gisteravond mogelijk gemaakt door de benoeming van zeven nieuwe bestuursleden. Hierdoor werd het bestuur uitge breid tot 10 personen. Tijdens de algemene ledenvergadering op 25 april moest de vergadering halverwege worden geschorst in verband met gebrek aan man kracht. Een commissie van Goe de Verdiensten heeft daarna alle leden benaderd. Het resultaat van deze commissie dat tal van leden zich bereid verklaarden iets meer te doen dan alleen fees ten. Uit het bestaande bestuur verklaarden zich voorzitter De Steur, secretaris Van Wijk en me vrouw Meershoek-Kool bereid om minstens nog een jaar een be stuursfunctie te aanvaarden. On der de nieuwe bestuursleden zijn enige jongeren, waardoor door stroming mogelijk is. Tijdens de vergadering werd beslo ten enige maatregelen te nemen, waardoor ook de financiën weer rond kunnen komen. Omdat veel leden verstek hadden laten gaan bij de zitting, waarbij Jan Blaaser als gastspreker was uitgenodigd, was een financieel tekort ont staan. Omdat zich ook voor de te vormen Raad van Elf voldoende nieuwe kandidaten hebben aangemeld, bestaat er alle kans dat ook het nieuwe seizoen voor "De Forse Caters" weer alle aanleiding is om het carnavalsfeest te vieren. De scheidende secretaresse en op richtster van "De Forse Caters" mevrouw Bik-Sanders werd met algemene stemmen tot ere-lid van de vereniging benoemd. De vergadering wilde met deze be noeming tot uitdrukking bren gen dat er moed en doorzettings vermogen voor nodig zijn om in het toch over het algemeen wat stijve Voorschoten het carnaval in te voeren. PvdA-fracties geven regionaal manifest uit WASSENAAR - De Vrienden van Wassenaar hebben nu ook hun eigen alternatief voor het stadhuis in Wassenaar. De plek van het voormalige politiekantoor op de hoek van de Van Zuylen van Nijeveltstraat en de Johan de Wittstraat lijkt hen het beste. Het gebouw dat de Vrienden daar willen gaan neerzetten kost 4.8 miljoen gulden, en moet tweeënnegentig gemeenteambtenaren gaan herbergen. De argumenten die de Vrienden voor hun keuze aanvoeren zijn niet nieuw. Een betere bereikbaarheid voor alle inwoners van Wassenaar, en - voor dit punt voert de vereniging nu al een paar jaar actie - het in ere houden van het raadhuis De Paauw en de naaste omgeving daarvan. De Vrienden gaan er wel van uit dat De Paauw dienst zal blijven doen als bestuurscentrum en voor de representatieve doeleinden. LEIDEN - Na geregeld overleg het afgelopen halfjaar tussen de PvdA-fracties van Leiden, Oegstgeest, Voorschoten. Lei derdorp en Zoetervyoude is dezer dagen een regionaal manifest uitgegeven. Het is een eerste in ventarisatie van gemeentelijke kwesties van regionaal belang met de uitdrukkelijke bedoeling tot een nauwere samenwerking te komen. De PvdA-fracties heb ben dit manifest opgesteld omdat gemeenteraadsverkiezingen vol gens hen geen op zichzelf staande gebeurtenissen meer zijn. "Lei den en de regio zijn op elkaar aangewezen, of men dat nu leuk vindt of niet". De PvdA-fracties vinden dat de fi nanciële lasten van de voorzie ningen die Leiden voor de gehele regio biedt evenredig door de re gio gedragen moet worden. De zeggenschap over deze voorzie ningen moet dan echter in de zelfde evenredigheid aan de re gio-gemeenten toevallen. Welke bouwlokaties er nodig zijn moet volgens de PvdA-fracties op basis van een regionaal be hoefte-onderzoek worden beke ken. Op basis van een terreinbe hoefte-onderzoek moet een ge- zamelijke werkgelegenheidspoli- tiek worden gevoerd. Verkeers circulatieplannen moeten aan el kaar worden aangepast om de last van zogenaamd "afwikke- lingsverkeer" zo gering mogelijk te maken. De fracties vinden daarbij dat de as Leiden-Alphen aan den Rijn niet doorbroken mag worden, welke bestuurlijke organisatie er ook komt. De voorlichtende activiteiten van instellingen als VW en Kamer van Koophandel moeten zich meer op de regio als geheel (en met alleen op Leiden) richten. Alle zaken die de regio aangaan moeten aan de orde worden ge steld in een streekoverlegorgaan, waarin de dagelijkse bestuurders en raadsleden van de verschil lende gemeenten zitting kunnen nemen. Dit zou een voortzetting kunnen zijn van de besprekingen die sinds een jaar plaatsvinden tussen de colleges van B en W en het overleg tussen wethouders met dezelfde portefeuilles. "Eerste voorwaarde tot het welsla gen van een regionale aanpak", zo oordelen de PvdA-fracties tenslotte, "is een werkelijk ge voel van solidariteit, waarbij wij ons verantwoordelijk voelen voor eikaars problemen en mee- delen in eikaars mogelijkheden". VOORSCHOTEN - De voorscho tense politie heeft vannacht een 17-jarige en een 24 jarige inwoner van Voorschoten aangehouden toen zij probeerden te verdwij nen met een tas met kleingeld uit een woning-textielzaak aan de Treubstraat. Even voor half drie waarschuwden omwonenden de politie nadat zij een ladder tegen de voorgevel van de zaak hadden zien staan. LEIDEN-Een vrachtauto en een bromfiets die beiden op de vent- weg van de Lammerschansweg reden kwamen in botsing toen de vrachtauto rechtsaf de Hugo de Vriesstraat insloeg terwijl de bromfiets juist rechts aan het passeren was. De 18-jarige brom fietster werd van haar vervoer middel geslingerd. Ze liep ruglet sel op en werd door de EHD voor onderzoek naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. De brom fiets kwam onder de vrachtwa gen terecht. Het ongeluk gebeur de gisterochtend om elf uur. Politiek is, nog steeds, een mannenzaak. In Leiderdorp zijn twee van de 17 raadszetels door vrouwen bezet, Zoeter- woude heeft één vrouw op 13 raadsleden. Dankzij de tweede golf van feminisme, die enige jaren ge leden ons land heeft bereikt wordt nu ook de politieke ondervertegenwoordiging/discriminatie van de vrouw aan de kaak gesteld. De tijd is - gelukkig - voorbij dat de vrouw zich erbij moet neerleggen dat zij bepaalde wat er in het ge zin gebeurde (het menu van de dag, wat moet Marietje aan van daag) terwijl de man over de we reld "ging": Het Midden-Oosten, de Molukkers, of, dichter bij huis, de eigen gemeente. Het is niet verwonderlijk dat het verlangen van vrouwen politiek mee te tellen in het begin veel weerstand heeft ontmoet. Dat lot overkomt elke nieuwlichterij. Maar, het irritante, de weerstand was ongrijpbaar. Slechts weini gen durven immers tegen zo'n krachtige beweging (de helft van de kiezers zijn vrouwen) de me ning te verkondigen dat de vrouw bij de kookpot behoort te blijven. WipplcïcltSGn Het gevolg: Na een aantal jaren wikken en wegen, de onvermij- Vrijwel zeker niet verkiesbaar staat delijkheid van de nieuwe stro- ook mevrouw Nieuwveen-Van ming onderkennend, hebben di- der Kraan. Zesde op de War- verse politieke partijen gekozen mondse CDA-lijst. Dezer dagen voor het eeuwenoude, beproefde middel: Inkapselen. Niet toege ven, maar binnenhalen. Bijna een schoolvoorbeeld in dit verband is de wijze waarop het CDA in Oegstgeest de komende gemeenteraadsverkiezingen te gemoet treedt. Zeven kopjes blikken de lezer vanuit de krant tegemoet. Zes mannen, één vrouw. Daarnaast de lokkende tekst "Zes mannen die het CDA- programma onderschrijven die zich dooréén vrouw ondersteund willen weten. Dat kan. Als u CDA stemt". Het addertje onder het groene gras: De mannen staan op verkiesbare plaatsen (1 toten met 6), de vrouw net niet (7e op de lijst). )ACDA - CDACDA-CDA - CDA-CDACDA -CDA- CDA - CDA - CDA - CDACDA - CDA - CDA - CDA-CDACDACD kregen de Warmonders een sten- ciltje in de bus ondertekend door een vrouwelijk (CDA-)comité van aanbeveling. "Wij zouden alle Warmondse vrouwen willen op roepen hun stem te geven aan mevrouw Nieuwveen-Van der Kraan, waardoor zij zich verze kerd weet van een plaats in de raad en het CDA hiermede zijn zesde zetel veilig kan stellen", al dus de tekst van het stencil. De politiek blijft een mannenzaak. Vrouwen komen op wipplaatsen terecht. Hun medevrouwen moe ten dan maar bewijzen dat vrou wen in de raad belangrijk zijn door op hen te stemmen. Trappen zij erin, dan betekent dat een ze teltje winst voor de betreffende politieke partij, het CDA in dit geval. Wat het CDA in deze gevallen on voldoende heeft ingeschat is, dat één van de winstpunten van de vrouwenbeweging is, dat dit soort manoeuvres worden on derkend. Het zal blijken dat "Koest en in je mand" niet meer werkt, of die woorden nu de ruimte worden ingeslingerd of in tedere knuffeltoon worden ver pakt. INGRID CRAMER Apotheken Strandloop De atletiekvereniging "Holland" organiseert morgenavond haar derde strandloop in een serie van zeven lopen. Het tempo is geheel vrij dus ook wandelaars kunnen meelopen. Gekozen kan worden uit de afstanden 2, 4 en 8 kilome ter. Aan de Wassenaarse Slag wordt gestart en wel om half acht. Politiek café In Taberna in Oegstgeest organi seert de Stichting Jeugd en Jonge renwerk evenals vorig jaar weer een politiek café (instuif). Om acht uur begint de avond waarop via televisietoestellen de landelijke uitslagen gevolgd kunnen wor den. Verder zullen diverse Oegst geester politici aanwezig zijn. Jaarvergadering Vanavond is er ook nog iets en wel in Wassenaar. In het politiebureau aan de Hofcampweg houdt het Rode Kruis haar jaarlijkse alge mene ledenvergadering. Op de agenda staat behalve behandeling van de jaarverslagen en de uitrei king van enkele onderscheidingen een voorzitterswisseling. Jonk heer J.W. van Den Bosch zal de heer H. Gerritsen als voorzitter opvolgen. Zomerfeest De buurtvereniging Kerkehout -en omgeving uit Wassenaar organi seert morgen tot en met zaterdag het jaarlijkse zomerfeest. Mor genavond zijn er vanaf half zeven volksspelen. Om 9 uur wordt er bingo gespeeld in de geplaatste feesttent. Donderdagavond 1 juni is er vanaf 18.00 uur een auto-toer rit. Vrijdagmiddag wordt er ge klaverjast door bejaarden en is er 's avonds een dansfeest met de groep "Colour". Zaterdagmórgen is er een viswedstrijd, daarna kin derspelen, 's middags een balon- nenwedstrijd en een fietsenrally en een kinder-fancy-fair om 7 uur 's avonds jazz ballet en verder de hele avond fancy fair. Kulturele Weken In het kader van de Kulturele We ken wordt vanavond de Neder landse speelfilm "Rembrandt" van Frans Stelling vertoond in het Astra Theater, georganiseerd door het NUT. Donderdagavond 1 juni is er een demonstratie van Comedia Deijl Arte, dramatische expressie onder leiding van mej. Annemieke Pau- les in het Deijlercentrum onder net thema "Touw". Aanvang 20.00 uur. Een vrijdagavond marcheert de drumband "Irene" naar Deijle- roord waar een optreden van het majorettencorps de Maraquits volgt. De avond-, nacht- en zondagdienst der apotheken in de Leidse regio wordt waargenomen van vrijdag 26 mei tot 2 juni door Centraal Apotheek Leiden, Breestraat 74, tel. 071-120552. Tevens op zat. tot 13 uur apotheek Oegstgeest, Wil- helminapark 8, tel. 153274. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met het openb. vervoer naar de apotheek te komen kan men uitsl. voor spoedge vallen van een taxi, tel. 122444, gebruik maken. Wijkverpleging Lelden - Interkruis, Middelweg 38, tel .121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lytweg 7, tel.154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - A. Vriend, flat "De Hooge Wei". 203. Sassenheim. tel. 02522-12022. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe den verkeren. Dag en nacht bereikbaar, vertrouwelijk. Burgerraadsman Koombrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur. Leidse Rechtwinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopend: ma. en woe. van 10-12.30 uur, ma. di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogendorpstraat 36, geopend ma. van 19-21 uur. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 21, aanvragen hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin- stadwijk: Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeyer, Hofdijck 32, Oegstgeest. telefoon 071-153652. Dierenbescherming Onderwij s winkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071-126325, geopend maandag t/m vrij dag van 12-17.30 uur Dienstencentrum Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. £t. Jacobsgracht 1, tel. 142497. Dag en nacht bereikbaar. Belangengroep aleenstaanden Advocaten spreekuur Rutgershuis Papengracht 26. Spreekuren ma. en vr 14-15 20-21 uur, wo. 9-10, do 19-20 uur Tel. 126802. FIOM Fiom, bureau v. hulpverl. bij zwanger schap en alleenstaand ouderschap. Ter- weepark 2, tel. 151068. Kontaktgroep LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f 155,50 Jaarabonnement per post f226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2