LEIDSCH DAGBLAD Posttarieven volgend jaar wellicht omhoog €U 'NAVO moet meer dan Europa beslaan' Schadevergoeding voor Marokkaan van Haagse buurt ente Carter op conferentie: Explosie olietanks in Texas DINSDAG 30 MEI 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35562 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Weer blijft nog goed LEIDEN - Het zomerse weer van de laatste dagen zorgt ervoor dat de "trek naar buiten" steeds groter wordt. Weg uit bedompte kamertjes naar de vrije natuur. Op het Rijn lands Lyceum speelde men vanochtend in op het aan trekkelijke buitengebeuren. Leerlingen, die hun handen- arbeidles altijd doorbrengen in één van zon verstoken lo kaal, kozen ditmaal het bal- kon voor het vlechten van pi- triet, (foto). Het ziet er overigens naar uit dat het voorlopig nog wel even mooi weer blijft. Volgens het KNMI blijven de middagtem- peraturen in de komende da gen waarden bereiken van 20 tot 25 graden. Niet alleen in West-Europa is het goed weer, ook in het Middellandse Zee gebied en Noord-Europa is er volop zon. In het Balkange- bied daarentegen is er veel bewolking en regen. VALKENBURG - De gemeente Valkenburg maakt zich zorgen over de vervanging van de Nep tunes, die zijn gestationeerd op Het marine-vliegkamp in het dorp. Eén van de toestellen die hiervoor in aanmerking komt, de Nimrod, produceert zoveel herrie dat men vreest hiervan veel overlast te zullen ondervinden. Deze zaak werd gisteravond aan gekaart in de gemeenteraad van Valkenburg. Burgemeester Van 't Wout deed de suggestie over deze aangelegenheid een brief aan het ministerie van defensie te schrijven waarin de aandacht wordt gevestigd op de te grote geluidshinder van dit toestel. "We zijn zeker niet van plan een soort actie te gaan voeren," licht te de burgemeester vanmorgen toe. "Maar het is een goede zaak de belangen van het dorp in de gaten te houden." In dat schrijven zal het overlast veroorzakende vliegtuig niet met name worden genoemd, zo zei Van 't Wout. Wat de gemeente Valkenburg met haar brief denkt te bereiken, weet de burgemees ter niet. Hy verwacht echter wel dat men bij denfensie dit probleem niet zonder meer naast zich neer zal leggen. "Van invloed op het beleid zal het schrijven zeker niet zijn. Ik hoop wel dat ons probleem deel zal uitmaken bij de overweging welk type toestel tenslotte zal worden aangeschaft," aldus burgemees ter Van 't Wout. DEN HAAG (ANP) - Volgend jaar zullen de posttarieven wellicht worden verhoogd. Dit valt op te maken uit de woorden die de directeur-generaal van de PTT, drs Ph. Leenman vanmiddag sprak tijdens een toelichting bij het jaarverslag. De PTT verwacht dat de post dit jaar een verlies van 149 miljoen zal lijden, aangezien er tegenover de stijging van de loonkosten geen tariefsverhoging zal staan. Vorig jaar maakte de post voor het eerst sinds 1960 weer winst. Indien er in 1979 geen tariefsver hoging voor de post komt, zal het verlies oplopen tot 250 miljoen gulden, zei Leenman. Hoe hoog de tariefsverhoging zou moeten zijn, liet Leenman nog in het midden, doch vijf procent noem de hij "aan de krappe kant". De ingevoerde postcode loopt goed zo is de indruk van de PTT. Drie maanden na de start is 20 procent van de losse post (brieven, die thuis worden geschreven) al voorzien van een postcode van de geadresseerde. "Deze score van Voor een socialisti sche stads politiek! 'SP-Leider/ 'ostbus 129, Leiden, giro 489329 WASHINGTON (Reuter/ AFP/UPI) - President Car ter heeft gisteren ver klaard dat de waakzaam heid van het Noordatlan- tisch bondgenootschap zich niet tot Europa moet Kroon: Ontslag van Alphense kleuterleidster onrechtmatig" ALPHEN AAN DEN RIJN - De gemeente Alphen heeft de kleu terleidster Renee Hazenberg op 1 april 1976 ten onrechte ontslagen. Deze uitspraak heeft de Kroon, waarbij de gemeente in beroep was gegaan, vanmorgen gedaan. Al eerder vernietigden Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland het ontslagbesluit. Volgens de Kroon terecht. De wijze vhn ont slag was erg onzorgvuldig, zo stelt de Kroon in haar belangrijk ste overweging. De kleuterleidster is overigens al weer sinds december van het vo rig jaar aan de slag in de kleuter school "Olleke Bolleke" in Rid- derveld. De president van de Haagse rechtbank bepaalde in 1977 dat mevrouw Hazenberg in afwachting van de Kroon-uit- spraak in de gelegenheid moest worden gesteld haar beroep uit te oefenen. Zonnig en vrij warm Droog weer met weinig of geen bewol king. Zwakke tot matige wind uit noordoost tot oost. Minimumtempera turen omstreeks 11 graden. Maximum temperaturen morgen van 20 tot 27 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) 31 mei Zon op: 5.27 uur; onder: 21.48 uur. Maan op: 3.13 uur; onder: 15.59 uur. Hoogwater te Katwijk om 0.02 en 12.35 uur, laagwater om 7.27 en 20.15 uur. beperken, maar zich ook moet uitstrekken'tot ande re gebieden waar de Sov jet-Unie een dreiging vormt. Het Amerikaanse staats hoofd zei dit in zijn ope ningstoespraak tot de top conferentie van de NAVO in Washington. Carter drong er bij de bondgenoten op aan hun strijdkrachten te mo derniseren en uit te breiden en de bezorgdheid van de Verenigde Staten te delen over de activiteit van de Russen en Cubanen in Afrika. "De Sovjet-Unie en de andere lan den van het Pact van Warschau vormen voor onze alliantie een militaire bedreiging die hun ge wettigde behoeften aan veilig heid verre te boven gaat". Sinds meer dan 10 jaar was de militaire macht van het Oosteuropese bondgenootschap gestaag naar omvang en aard toegenomen. "Op belangrijke gebieden is de mi litaire voorsprong die wij eens hadden, afgenomen. Nu kunnen wij aan die militaire uitdaging het hoofd bieden, maar wij kunnen er niet zeker van zijn dat wij dat ook in de toekomst kunnen, als onze alliantie niet haar strijdkrachten moderniseert en haar militaire macht uitbreidt", aldus de Ame rikaanse president. Hij beloofde dat de VS daarbij hun rol zullen vervullen, "over het gehele ter rein van conventionele, tactische en strategische kernwapens". In dit verband merkte Carter op dat de VS hun strijdkrachten in Eu ropa hebben uitgebreid en hun tactische kernbewapening heb ben gemoderniseerd. Zij zullen het strategisch kernevenwicht met de Sovjet-Unie handhaven, zo voegde hij hieraan toe. 20 procent is gunstig", vertelde de heer J.D. Smeets, plaatsver vangend hoofd directeur post, die verzekerde dat er geen sanc ties staan op het niet gebruiken van de postcode. "Hooguit kan het eens voorkomen, dat zo'n brief de nachttrein mist", aldus de heer Smeets. Half mei was het aantal voorbe drukte antwoordstukken, dat in het adres de postcode bevat, al 50 procent. De PTT heeft bijna 1,2 miljoen codeboeken aan de lo ketten en via de bestelling uitge reikt Voor 1 augustus zal dit aan tal de twee miljoen stuks passe ren. De planning is er volgens de heer Smeets op gericht dat eind oktober van dit jaar de aanpas sing gereed zal zijn. Gemiddeld waren er vorig jaar 90.000 mensen in dienst van de «PTT, waarvan bijna 20.000 part timers. De PTT neemt aan dat de groei jaarlijks zal toenemen en daarmee blijft de PTT een be langrijke onderneming voor de werkgelegenheid. Vooral de sek- tor post kan in de naaste toe komst mensen gebruiken. De PTT meent dat er nog steeds een toenemende behoefte aan com municatie is in Nederland, die nauw samenhangt met de ont wikkelingen van blijvende duur. zoals hoger opleidingsniveau. Minister Andriessen van fi nanciën heeft gisteravond duidelijk laten doorscheme ren waar bij de komende be zuinigingsoperatie de klap pen gaan vallen. Zes miljard gulden zal worden bezuinigd op de groei van de ambtena ren-salarissen en de sociale uitkeringen, vier miljard gulden zal moet worden ge vonden door besnoeiingen op de uitgaven van de diver se departementen. Half juni komt het kabinet-Van-Agt met zijn definitieve ombui gingsplannen. PAGINA 7 t Holland I Vier Duitse vermoedelijke terroristen in Joegoslavië gepakt. PAGINA 13 I WK-tv ontwricht Duitse Hogere defensiebijdrage aan NAVO. PAGINA 18 Groeiende markt voor scho ne produkten. PAGINA 21 f I T I PI IPQMnWJ-KnMQI IMPMTPMRPI IQQ DOCHTERTJE VERLOREN ALVERNA (ANP) - Een auto mobilist heeft vanmorgen een vrouw op een bromfiets haar 4-jarig dochtertje te rugbezorgd. Zonder dat de vrouw het bemerkte schoot in Alverna (bij Wiechen) het kinderzitje los. Het meisje, dat een valhelmpje droeg, viel op de grond, maar liep slechts enkele schrammetjes op. De automobilist raapte het kindje op en kon na enke le kilometers de rustig ver der brommende moeder tot staan brengen. Veel partijen denken aan groepen, veel schreeuwen om politieke macht; maar vergeten het belangrijkste; DE MENS Kijk, daarom «tem ik morgen VVD U ook? DEN HAAG (ANP) - De voormalige buurtgenoten van de Marokkaan Mo hammed Ashaboun uit Den Haag, die eind april door zijn buurt werd ver dacht van moord op het Turkse jongetje Murat S. hebben 3612 gulden bij eengebracht. Het geld is gestort op naam van Asha boun. Murat S. werd eind april vermist en enige dagen daarna dood aange troffen. Buurtbewoners die in de veronderstelling leefden dat As haboun meer van de zaak wist vernielden voor een groot deel de inboedël van zijn huis. Na een onderzoek arresteerde de Haagse politie de moeder van Murat, die bekende haar zoontje te hebben gedood omdat hij in bed plaste. initiatiefnemer van de inzamelingsactie biedt in een brief Mohammed Ashaboun ex cuses aan voor de vernedering die "het gevolg is van een slechte communicatie in de buurt". As haboun woont inmiddels elders in Den Haag. Realiteiten Minister Andriessen (financiën), nog altijd gekenschetst als één van de sterkte mannen uit het ka binet, heeft gisteren zijn lange stilzwijgen verbroken. Nog altijd blijft er veel te gissen, maar de goede verstaander is toch wel wat wijzer geworden. Zo liet hij zich gisteravond voor de t.v. wel verleiden tot het afbake nen van de grenzen der bezuini gingsoperatie: tussen de acht en twaalf miljard met tien miljard als het rekenkundig gemiddelde. Voorts ontkende hij niet dat be zuinigingen van vier miljard in de sociale uitgaven en van twee miljard in ambtenarensalarissen best eens dicht bij de waarheid van half juni zouden kunnen lig gen, wanneer het kabinet zijn lang verbeide versoberingsope- ratie eindelijk bekendmaakt. Zijn de redelijk onderbouwde spe culaties van voorgaande alinea juist dan is de regering al een heel stuk verwijderd van de opvattin gen van de grootste oppositiepar tij, PvdA. Trouwens ook ver weg van wat het CDA ooit in het re geerakkoord van de mislukte formatie-Den Uyl was overeen gekomen. Wie denkt dat daarmee het uur der waarheid voor de CDA-loyalis- ten slaat, zou zich wel eens kun nen vergissen: Aantjes heeft er gisteren op gewezen dat het er economisch 'dit jaar nog slechter voorstaat dan verleden jaar en dat de bezuinigingen noordzake- lijkerwijze nog meer pijn moeten gaan doen. Dus toch geen hete po litieke zomer waarschijnlijk. Den Uyl's plan voor een groot scheepse inkomensmatiging om de overheidsbezuinigingen tot de oorspronkelijke vier miljard te beperken zal ook wel niet de stoorzender worden die het be doelde te zijn. De tijd heelt alle loyalistische wonden, waarbij de vertragingstaktiek van deze re gering een aardig handje helpt. In het kille economische perspectief van nu is 'solidariteit' maar een gedeeltelijk gedekte cheque. Men mag dat moreel betreuren, maar men heeft er politiek mee reke ning te houden. Incidentele loonsverbeteringen zijn in zo'n si tuatie nog een wijze om aan de grauwsluier te ontkomen. Dit af binden door het vaststellen van een nullijn is niet realistisch; ook niet voor een vakbeweging die psychologisch zijn lesje wel heeft geleerd. 's Mensen handelen in een papieren concept te vatten is riskant, ook als het op de integere manier ge beurt zoals Den Uyl dat zaterdag deed. Men realiseert zich dan on voldoende dat de mens in een anonieme samenleving door de bevrediging van steeds weer nieuwe door de media verfijnde individuele consumptie behoef ten, aan die anonimiteit tracht te ontkomen. Hij ontkomt er niet werkelijk aan, hij denkt dat hij het doet. In een dergelijke situatie zullen de hooggestemde ideeën van Den Uyl niet werken. Doelmatiger is dan misschien om de urgente econo mische maatregelen op de sociale realiteiten af te stemmen, zoals ook keer op keer Den Uyls partij genoot Duisenberg in het verleden heeft bepleit en waarvan we ook iets in het cryptisch taalgebruik van minister Andriessen menen te horen doorklinken. Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan. Maandag t/m vrijdag van 18.00- 19.30 uur. Zaterdags van 16.00-10.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 210221. 4 weken lang \(@>)leidsch dagblad ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik beslis meieen e abonnee noteren i de krant grabs. TEXAS CITY (Reuter/AP) - Bij een reeks explosies en een brand in een olieraffinaderij in Texas City zijn vandaag een nog onbekend aantal mensen om het leven ge komen, zo deelde een woord voerder van de brandweer mee. Een deel van Texas City, dat ten zuiden van Houston ligt aan de Golf van Mexico, werd geëva cueerd, aldus de woordvoerder. Bij de raffinaderij zijn twee benzi netanks met elk een inhoud van ruim 200.000 liter ontploft. Bij het ongeluk zijn zeker ook 16 mensen gewond. Er worden bovendien nog 20 vermist. De enorme hitte maakte het red dingsploegen niet mogelijk om dicht bij de brand te komen. De vlammen konden tot zelfs in Houston, een afstand van onge veer 60 kilometer, worden gezien Er bevinden zich in de buurt van de twee brandende tanks zoveel an dere dat de brandweer niet tracht de branden te blussen maar te verhoeden dat ook de andere tanks vlam vatten. Ook in de raffinaderij van Mara thon die niet ver van de grote tanks af staat, was een begin van een brand waargenomen. Alle brandweerafdelingen uit de buurt zijn naar Texas City ge sneld om te assisteren bij het reddingswerk. De oorzaak van de ontploffingen in de twee benzine tanks is nog niet vastgesteld.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1