Britse Liberalen beëindigen steun aan Labour Rapporteur Europees Parlement: „Ga niet naar Argentinië" Verbod op nieuwe joodse nederzetting Giscard d'Estaing stelt algehele ontwapening voor Valt Zweedse premier over een bordeel? Verkiezingen in de herfst? ALARMEREND RAPPORT Belgische para overleden OVER MILIEU Steel had eerder gezegd, dat het Unieke caravan-show VRIJDAG 26 MEI 1978 BUITENLAND PAGINA 9 BRUSSEL (ANPIDPAIAFP) - "Wanneer hun veiligheid hun ter harte gaat, moeten Euro peanen niet naar Argentinië gaan, waar volgende maand de wereldkampioenschappen voetbal worden gehouden. De terreur van het militaire be wind kan ook hen treffen", al dus de rapporteur van de po litieke commissie van het Eu ropees Parlement, de Engelse socialist John Preskott,op een hoorzitting over Argentinië in Brussel. De voorzitter van de minister raad van de Europese Ge meenschappen, de Deense mi nister van buitenlandse za ken Knut Ambersen, heeft verklaard dat de EG-landen de veiligheid van hun onder danen in Argentinië niet kunnen garanderen. Volgens Amnesty International zijn er sinds de staatsgreep van generaal Videla in maart 1976, vijftienduizend mensen verdwenen en achtduizend om politieke redenen gevan gen gezet, onder wie honderd personen afkomstig uit lan den van de Europese Gemeen schap. Dit betreft voor het grootste deel Duitsers, Fransen en Ieren. Tot nu toe is geen melding ge maakt van de arrestatie of verdwijning van Nederlan ders. De hoorzitting over Argentinië was georganiseerd door de so cialistische fractie in het Eu ropese Parlement, omdat christen democraten en con servatieven niet bereid waren de politieke commissie voor deze hoorzitting geld - onge veer twintigduizend gulden - beschikbaar te stellen. De enige christen-democraat die wel in Brussel aanwezig was, en wel de hoorzitting door de politieke commissie had willen houden, was de voorzitter van de KVP, het CDA-Eerste-Kamerlid Ver geer. De leider van de socialis tische fractie, de Westduitser Ludwig Fellermaier, noemde zijn aanwezigheid een "be wijs dat de voorzitter van een belangrijke partij de dingen anders ziet dan zijn colle ga's" In antwoord op vragen van o.a. het Tweede-Kamerlid Schelto Patijn, verklaarde een verte genwoordiger van Amnesty International dat er geen aanwijzingen zijn dat voorde duur van de wereldkam pioenschappen de uitzonde ringswetten zullen worden opgeschort of de perscensuur wordt opgeheven. Er zijn ook nog recente gevallen bekend van mensen die zijn doodgeschoten omdat zij een bevel van politie of militairen niet onmiddellijk opvolgden, een bevel dat zij misschien nooit hadden gehoord. De VN-commissie voor de rech ten van de mens heeft gisteren ook een rapport uitgegeven over de systematische schen ding van de rechten van de mens in Argentinië door het leger en de politie. In het rap port is een lijst opgenomen met de namen van 3200 men sen die vervolgd, gemarteld of gemarteld worden, gearres teerd zijn, of verdwenen zijn. Op de lijst staan 55 journalis ten, 200 juristen, 143 onder wijzers en 2300 vakbondsle den. Voorts zijn bij het rapport meer dan 800 brieven gevoegd van familieleden van slachtoffers van het regime die gearres teerd of verdwenen zijn. Rea gerend op de arrestatie van ëén van de zes voorzitters van de Argentijnse liga voor men senrechten, Antonio Sofia, wordt in het rapport gesteld: dit toont duidelijk aan dat het in de bedoeling ligt de leden van de liga en buitenlandse journalisten die voor het we reldkampioenschap voetbal naar Buenos Aires zijn geko men, te intimideren. LONDEN (Reuter) - De Britse Liberale leider Da vid Steel heeft gisteren bekendgemaakt, dat de Liberalen aan het eind van het huidige zittingsjaar van het parlement, eind juni, hun steun aan het minderheidskabinet van Labour willen beëindigen. Dankzij de steun van de Liberale Partij kunnen de socialisten on der leiding van premier James Callaghan het redden in het La gerhuis, waar zij 10 zetels te kort komen voor de absolute meer- derheid. Het is nu wel zeker dat de regering komende herfst nieuwe verkiezingen zal uit schrijven, omdat zij de steun van de Liberalen niet kan ontberen. Het parlementaire jaar kan nog worden verlengd tot oktober. Het mandaat van vijf jaar van de La- bourregering loopt pas een jaar later af. Vervroegde verkiezingen zijn altijd mogelijk. Deze worden drie weken voor de verkiezings datum bekendgemaakt. Zoals gebruikelijk gaf premier Callaghan gisteren geen aanwij zing, wanneer hij de kiezers naar de stembus zal roepen. Hij ver klaarde de beweegredenen van de Liberalen voorde beëindiging van hun "pact" met Labour vol komen te begrijpen. "Wat de toe komst betreft, zal het kabinet in het begin van de herfst de maat regelen bestuderen die moeten worden getroffen met het oog op het volgende en laatste parle mentaire zittingsjaar" zo hield hij zich op de vlakte meer zo goed de laatste tijd. Be gin deze maand stemden de Libe ralen mee met de conservatieven om een verlaging van de inkom stenbelasting er door te krijgen Enkele dagen geleden had Steel gezegd dat hij geen basis zag voor voortzetting van de alliantie, als Labour geen referendum zou uit schrijven over een wijziging van het kiesstelsel. Een omzetting van het huidige districtenstelsel in een systeem van evenredige vertegenwoordiging zou de Libe ralen een aanzienlijke zetelwinst in het Lagerhuis opleveren. De meeste Labourpolitici voelen echter niets voor een dergelijke wijziging. NIEUW DELHI - Een van Nieuw Delhi klapt op straat bewusteloos in elkaar als de hitte golf, die ter plaatse de temperatuur tot 47 graden Celcius heeft doen oplopen, zijn lichaam teveel is ge worden. Meer dan 100 personen zijn door de zelfs voor India extreme hitte reeds overleden BRUSSEL ZANP/DPA) - Een Bel gisch paracommando, die terug gekeerd was uit Kamina in Sjaba is in het militaire hospitaal in Brussel overleden aan de gevol gen van een ziekte, zo heeft het Belgische ministerie van defen sie gisteravond bekendgemaakt. Het ging om een beroepsmilitair uit de stad Ghlin Spelling in de pro vincie Henegouwen. Nadere bij zonderheden werden niet gege ven. Eerder gisteren had het mi nisterie ontkend dat zes Belgi sche parachutisten die ziek uit Zaire waren teruggekomen aan cholera of tyfus lijden, zoals eer der was beweerd. Men wilde niet zeggen wat hen wel mankeerde Frankrijk is gisteren begonnen zijn troepen uit Kolwezi terug te trekken. Het Franse ministerie van defensie liet weten dat een heden van het vreemdelingenle gioen naar de bij Kolwezi gelegen stad Loemoembasji zijn overge bracht. Ze zullen daar een paar dagen rust krijgen en dan naar hun basis op Corsica teruggaan. Inmiddels heeft president Moboe- toe Sese Seko van Zaire op een persconferentie in Parijs meege deeld dat Frankrijk hem niet had verteld dat de - al begonnen - te rugtrekking van de eenheden van het vreemdelingenlegioen op handen was. Moboetoe verweet het Westen dat het Afrika over laat aan de Russen en Cubanen. President Carter heeft gisteren de Cubanen ervan beschuldigd dat zij niets hebben gedaan om de bloedige inval van Katangese op standelingen in Zaire te voorko- ?n persconferentie in Chicago aan het begin van een politieke rondreis van twee dagen ver klaarde de president, dat de Cu banen "een hoofdrol bij het op leiden en uitrusten van de rebel len hebben gespeeld" ."Wij gelo ven dat Cuba op de hoogte was van de Katangese plannen om Zaire binnen te vallen en kenne lijk niets gedaan heeft om hen ,van hun voornemen af te hou den", aldus Carter. Samenwerkingsverband dat de GENÈVE - De UNEP, de milieu organisatie van de Verenigde Na ties, heeft gisteren haar jaarrap port voor 1978 gepubliceerd Volgens het rapport komt mala ria bijna weer op eenzelfde schaal voor als vroeger, neemt de che mische milieuverontreiniging toe en wordt de helft van alle ge produceerde energie verspild. Mostafa Tolba, de directeur van de UNEP, zegt in het rapport dat malaria 10 jaar geleden bijna was uitgeroeid. Tegenwoordig ster ven er dagelijks 3.000 kinderen aan de ziekte. De chemische verontreiniging hangt voor een deel samen met de bestrijding van ondermeer de malariamug. Op veel plaatsen is op grote schaal met insecticidèn als DDT en Dieldrin gespoten. Ook vele andere chemicaliën be dreigen het milieu. Wat betreft energie, zegt het rap port dat de beste nieuwe energie bron de besparing is. De helft van alle geproduceerde energie wordt verspild. Tolba zegt in het rapport dat er op de wereld genoeg voedsel wordt verbouwd om tweemaal zoveel aardbewoners als er nu rondlo pen, te voeden. Dat er niettemin 500 miljoen mensen ondervoed zijn, komt dooi de slechte distri butie en gebrek aan vakkennis. Liberalen 15 maanden geleden met Labour waren aangegaan, het mogelijk gemaakt had "het doel van het herstel van de eco nomie te verwezenlijken" "De Liberale afgevaardigden en ik zien geen reden voor een ge meenschappelijke basis op lange termijn voor de regering en ons Het pact heeft talrijke politieke veranderingen, waaronder en kele van belangrijke aard, te weeggebracht. Ik wil er de na druk op leggen hoezeer ik het overleg en de nauwe samenwer king tussen de premier en zijn ministers met ons heb gewaar deerd". Steel voegde hieraan toe dat hij de eerste-minister in het begin van deze week op de hoog te had gesteld van het besluit van zijn partij. Gisterochtend was het kabinet ingelicht. Begin deze week bleek Labour bij een opiniepeiling op 4.9 pet. meer stemmen te kunnen rekenen dan de rechtse Conservatieve opposi tie. Een tussentijdse verkiezing in Glasgow die tot dusver in La- bourhanden was, en mogelijk nog twee verkiezingen in de ko mende maanden kunnen aanwij zingen opleveren voor de kansen van Callaghan bij verkiezingen in de herfst. De samenwerking tussen Labour en de Liberalen verliep al niet gesprek met de secretaris-generaal i Éllimm i de Verenigde Naties Kurt STOCKHOLM - Een bordeelhoudster, bekend als „Bor dello Mama", kan er de oorzaak van zijn dat de Zweedse premier, Thorbjoern Faelldin, waar toch al zo veel om wordt gelachen, uit het zadel wordt gewipt en Zweden zijn eerste vrouwelijke premier krijgt. NEW YORK (Reuter) - De Franse president Valery Giscard d'Estaing heeft in New York maatregelen voorgesteld die een alge hele ontwapening in de wereld mogelijk moeten maken. De president deed zijn voorstellen op de spe ciale ontwapeningszitting van de Algemene Verga dering van de Verenigde Naties. Giscard maakte zich in zijn toe- spraak sterk voor een Europese ontwapeningsconferentie. Hier aan zouden alle 35 landen moeten deelnemen die de conferentie in Helsinki over Europese veilig heid en samenwerking hebben bijgewoond. Daarnaast noemde hij ook een internatimnaal sys teem van waarnemingssatelieten die de ontwapening in de gaten houden, de vorming van een we reld-instituut voor ontwapening en een speciaal ontwikkelings fonds dat moet worden gevoed met geld dat zwaar bewapende landen opbrengen. Ook stelde de president voor de be staande Geneefse ontwape ningsconferentie te vervangen door een meer representatief fo rum. Dit zou dan voor elk land moeten openstaan en alle leden zouden erin gelijke réchten heb ben. Op het moment nemen 30 landen aan de conferentie deel. Zij wordt voorgezeten door de Verenigde Staten en de Sov jet-Unie samen, wat Giscard ook wil afschaffen. Frankrijk neemt nu niet deel aan de Geneefse conferentie, uit protest tegen de "overheersing" ervan door Moskou en Washington. "Ontwapening is niet iets exclu siefs voor enkele landen. Zij moet een zaak worden die iedereen aangaat," aldus Giscard. Overigens benadrukte de president dat niet alleen gekeken moet worden naar kernwapens, maar dat ook op het conventionele vlak ontwapend moet worden. Hij zei voorstander te zijn van het in stellen van kernwapenvrije zónes zoals in Latijns-Amerika. Frank rijk is bereid mee te werken aan de beperking van het aantal con ventionele wapens in dergelijke zones door het verkoopbeleid aan te passen. De luxueuze bordelen van „Mama' hebben leden van het kabinet en hoge functionarissen van alle ge neugten oorzien. waaronder ook sex met 13- en 14-jarige meisjes De bordeelverhalen hebben de druk op Faelldin vergroot. On langs gaf hij er blijk van twijfels te hebben over de voortzetting van zijn premierschap dat hij in oktober 1976 aanvaardde. De re den die hij hiervoor opgaf, was het verlies van een rechtszaak te gen het vooraanstaande Sociaal Democratische blad „Aftonbla- det", dat hij wegens smaad had aangeklaagd omdat het hem in een satirisch artikel dat in een psychiatrische inrichting speel de, had afgeschilderd als een schizofrene alcoholicus. Faelldin. een pijp rokende, wat vie zig uitziende schapenboeruit het noorden, vond dat deze prijs te hoog was voor een openbare functie. Hij vond dat er een grens was aan wat de pers kan schrij ven. De rechtbank was het daar niet mee eens. Het artikel in „Af- tonbladet" was volgens Zweedse standaarden een erg gemene per soonlijke aanval op een politicus, maar het typeerde de golf van an- ti-Faelldin grappen en stekelig heden die geconcentreerd zijn op zijn platvloerse manier van han- JERUZALEM (SP) - De regering- Begin heeft gisteren voor het Is raëlische hooggerechtshof een belangrijke nederlaag geleden in een proces over het kolonisatie- beleid in de bezette gebieden dat door Arabische dorpelingen was aangespannen. Het hooggerechtshof in Jeruzalem heeft minister van defensie Weizman en de militaire gouver neur van de bezette westelijke Jordaanoever voorlopig bevel gegeven alle werkzaamheden in de omgeving van het Arabische dorp Nebi Salah dat veertien ki lometer ten noordwesten van Ramallah ligt onmiddellijk te staken. In dit bezette gebied wordt aan de bouw van een nieuwe nederzet ting gewerkt voor joodse kolonis ten van het extreem nationalisti sche "Blok der Getrouwen". De Israëlische minister van defen sie en de militaire gouverneur moeten binnen veertig dagen uitleggen waarom het hoogge rechtshof het bevel tot inbeslag name van de Arabische land bouw- en weidegronden rond Nebi Salah niet ongeldig zou moeten verklaren. Het militair bestuur werd boven dien gelast een hek neer te halen dat was opgericht ter afscher ming van een te bouwen gepla veide weg naar de nieuwe neder zetting. Voor het eerst tijdens de elf jaar durende Israëlische be zetting voeren Arabische boeren en landeigenaren een dergelijk proces over de bouw van joodse nederzettingen. De uitspraken van het hoogge rechtshof kunnen een belangrijk precedent vormen en een be lemmering zijn voor de uitvoe ring van de Israëlische kolonisa tiepolitiek in de bezette gebie den. Israëlische kolonisatiedeskundi gen hebben er deze week op ge wezen dat in beslagname en ont eigening van Arabische grond voor de uitbreiding van bestaan de joodse nederzettingen en de vestiging van de voorgestelde nieuwe nederzettingen op de westelijke Jordaanoever abso luut noodzakelijk is. Het ministe rie van defensie heeft gister avond bekendgemaakt dat de ontginningsactiviteiten voor de nederzetting bij Nebi Salah zijn stopgezet. Vijf bulldozers waren bezig met het bouwrijp maken van de grond voor de bouw van de eerste vijftig woningen en met de aanleg van een nieuwe weg. De werkzaamheden werden uitge voerd door het Joods Nationaal Fonds, de organisatie die als on derdeel van de wereldzionisten- organisatie ook m Nederland of ficieel gelden inzamelt voor de aanplant van bomen in de joodse staat maar intussen tientallen miljoenen guldens heeft geïnves teerd voor de aankoop en ontgin ning van bezet gebied ten behoe ve van joodse nederzettingen. delen, zijn agrarische achter grond en zijn besluiteloosheid. De directe vergelijking die de Zwe den hebben is de oppositieleider, de vroegere premier Olaf Palme, een van de tongriem gesneden socialistische intellectueel uit een aristocratische familie. Het „Bordello Mama"-rapport dat gebaseerd is op een geheim me morandum van een politieagent, kan de druppel zijn die de emmer voor Faelldin doet overlopen. Onlangs kwam in een achtergrond- televisieprogramma de kwestie aan de orde dat noch de huidige noch de voorgaande regering ie mand heeft kunnen vervolgen die sex bedreef met minderjari gen. Niet lang na dat programma kwam een krant met het nieuws dat Faelldin op de lijst van „Ma ma" voorkwam. Daarop zei de premier in het parlement dat be schuldigingen over zijn bordeel bezoek op pure fantasie berusten. Sinds zijn ambtsaanvaarding als premier had hij - zo vertelde hij - op de lijst gestaan en hij was door niemand anders dan zijn voor ganger, Palme, hierover inge licht. Faelldin wordt in brede kring be schouwd als een uitgetelde poli ticus. Zijn harde anti-nucleaire koers heeft hem voortdurend moeilijkheden bezorgd, waar door hij gedwongen werd tot uit vluchten en vertragingen die zijn conservatieve en liberale part ners in de coalitie ergerden. Als Faelldin opstapt, is de eerste die in aanmerking komt om hem op te volgen, mevrouw Karin Soe- der, de 49-jarige minister van bui tenlandse zaken en lid van Faell- din's Centrum Partij. Zij is luid geprezen om de manier waarop zij zich het moeilijke werk van minister van buitenlandse zaken eigen heeft gemaakt In tegen stelling tot Faelldin spreekt zij haar talen vloeiend, drukt zich zelf duidelijk en snel uit en kleedt zich goed. In het kabinet zijn nog er wel andere kandidaten, maar uit politieke overwegingen en ook omdat zij een persoonlijk heid is, is mevrouw Soeder- sterk favoriet. Observer-dienst

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9