CDA TAPTADE TOT TWEE DAGEN UITGEBREID Parkeergarage Sanders maximaal vier lagen jf „Bevallen thuis of in ziekenhuis?" Actief in vrije tijd m m IV II Openingsfeest Morsstraat succes LIJST 2 CS £t VRIJDAG 26 MEI 1978 LEIDEN LEIDEN - Voor de derde maal in successie wordt dit jaar in de Leidse Groenoordhallen de "Taptade" gehouden. De organi satoren van dit showband-festi val hebben het na twee succes volle edities aangedurfd om het evenement uit te breiden van één naar twee avonden. Op beide avonden hoopt men zo'n vierdui zend muziekliefhebbers te kun nen ontvangen. Eventueel is een uitbreiding tot 5000 plaatsen mo gelijk. Vorig jaar werd de Taptade bezocht door zo'n 7.500 mensen. Voor een dergelijke muziekshow is dat te veel op één avond, zegt voorzitter Henk Teske. Het was vooral bij de ingang nogal een gedrang en bovendien was het te rumoerig voor de echte muziekliefhebbers. Vandaar de spreiding over twee avonden. Wat het programma betreft: die zal dit jaar vooral in het teken staan van het jubilerende Leidse mu ziekgezelschap K en G. Het op- treden van dit muziekgezelschap en van Jong K en G zal als een rode draad door het muziekpro gramma lopen. Het programma van vrijdag drie november ver meldt verder het optreden van 70 man tellende Kamper Trompet ter Korps en de 55 man tellende Euroband uit Rotterdam. Het tamboer- en trompetterkorps "Wilhelmus" uit Sliedrecht brengt op de Taptade een onver valste Russische show, terwijl de Leidse majorettegroep Fourty Four Degrees zal optreden samen met het Katwijkse DVS, dat dit jaar het 25-jarig bestaan viert. Een buitenlands tintje krijgt het programma door het optreden van de Show Band Oostende uit Belgié. Het programma voor zaterdag 4 november is qua opbouw vrijwel identiek. Alleen zal dan "Jubal" uit Dordrecht optreden in plaats van de Belgen. Jubal werd via een enquete die vorig jaar onder de bezoekers van de Taptade werd verkozen tot beste gezel schap. De presentatie van het programma is beide avonden in handen van Willy Dobbe. Een poging van de organisatoren om een militair muziekkorps aan de Taptade te laten deelnemen is mislukt. Voorzitter Teske: "In gesprekken die we gehad hebben kregen we te horen dat de militai re korpsen in ons land geen me dewerking meer verlenen aan burgerfestiviteiten, waaraan showkorpsen deelnemen. Wel wil men een concertoptreden op een podium verzorgen. Maar op een Taptade zoals we die in Lei den houden hoort "show" en geen stilstaand of stilzittend korps, hoe goed die muzikaal ook mag zijn. Mensen als Laro (in specteur militaire muziek) en Warnas (Luchtmachtkapel) er kennen dat men op showgebied niet tegen de burgerkorpsen is opgewassen. Wel zijn we nog in bespreking met een beroemd Frans orkest, maar de onderhandelingen daarover zijn nog niet afgerond. Evenals afgelopen jaar zal de eigenlijke show worden voorafgegaan door een voorprogramma waarin on der meer majorettekorpsen zul len optreden. In afwijking van de vorige editie van Taptade is de verlichting en de accoustiek in de hal verbeterd, terwijl 70% van de zitplaatsen voorzien zal zijn van een leuning. De toegangsprijs in de voorverkoop (die begint tij dens de Leidato) bedraagt tien gulden en na 3 oktober 12,50. De 65-plussers krijgen 1,50 reduc tie. Pipo en Mammaloe Morgenmiddag om half drie zullen Pipo de Clown en Mammaloe een voorstelling geven in de loods van water sport Roomburg aan de RoomburgerwegHet clown- spaar is de grote trekker van het jaarlijkse wijkfeest, dat de Stichting Meerburg voor de achtste keer houdt. Doel van het feest: verbeteren van de wijksfeer en bijeenbrengen van geld voor een stenen club gebouw. De andere attracties vinden plaats in en rondom het clubhuis Klein Matilo aan de Zaanstraat. Daar is de hele dag onder meer een kegel baan, een fancy fair en een rommelmarkt. De kinderen kunnen meedoen aan een op tocht en ballonwedstrijd. Voorverkoop voor Pipo in Klein Matilo. Vrijetijdscentrum In het Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 speelt van avond de new-wave formatie Amazor Blades. De groep be staat uit Rob Keyloch,zanger, Steve Harris, drums, Benno Mandelson, viool/mandolienl steelgitaar, Robert Watson, sax /fluit /klarinet en Ray Cooper, bas. Het concert be gint pm acht uur. Hot House In Hot House, ook Breestraat t»6, speelt vanaf tien uur van- avond de Spike Drivers Bluesband. De band die voor namelijk blues speelt heeft de volgende bezetting: Hammie van Hall (mondharmonica's), Guus Venderbosch (gitaar en zang), Ruud ter Meulen (pia no), Geert van Hall (bas) en Ruud Abma (slagwerk en zang). Vingeroefening De afdeling Leiden van de NVSH organiseert zaterdag 27 mei een cabaretavond ver zorgd door het Haagse NVSH- cabaret "Vinger oefening" Het optreden vindt plaats in het trefcentrum aan de Nieu we Rijn 20a en begint om 9 uur 's avonds. Het program ma is opgebouwd rond het thema "sexuele hervorming" Na afloop van het program ma kan er wat nagepraat worden. PS P-avond. De PSP organiseert vanavond een verkiezingsavond in het Leidse Volkshuis aan de Apo- thekersdijk 33. Sprekers zijn Wim van Noort, Hilda Pas- schier, Hanneke Verhoef en Kees Walle. Verder is er film, cabaret en muziek: De toe gang is gratis. CD A-ballonnen Morgen organiseert het CDA een ballonnenwedstrijd op drie punten in de stad: Het Vijf Meiplein, bij de Koper molen en op het Stadhuis plein. ADVERTENTIE ■sa De beste voegloze 14 k. rin gen o.a. 1 paar met geslepen zijkant170,- Dit model met briljant 245,- Met 2 briljanten 320,- Gratis graveren. Blijvende service Desgewenst handgraveren. Desiree Anjer A.S. Constant De Koning der Verlovingsringen v. d. WATER UW JUWELIER HAARLEMMERSTRAAT 181 LEIDEN - De gemeente Leiden wil op de plaats van de vroegere zeepfa briek Sanders aan het Le vendaal een parkeerga rage van maximaal vier lagen (drie verdiepingen en een zogenaamd par keerdak) toelaten. Daarnaast wordt een ondergronds gedeelte niet uitgesloten. Bo vengronds is er ruimte voor ten hoogste 350 auto's. Daarnaast laat het gebouw ruimte voor en kele winkels en woningen. Dit blijkt uit het ontwerp-bestem- mingsplan voor de omgeving Sanders dat gisteren door de ge meente is gepresenteerd. Het ontwerp geeft de stedebouw- kundige en bouwkundige voor waarden aan, waaraan bij de bouw van een parkeergarage op deze plaats voldaan moet wor den. Zoals bekend is de omgeving San ders de plaats, waar de gemeente raad de eerste parkeergarage in Leiden wil zien verrijzen. Het ontwerp-bestemmingsplan moet - behalve het geven van voor waarden voor een eventuele par keergarage - vooral voorkomen dat op deze plaats iets anders van de grond komt. De gemeente is namelijk zelf geen eigenaar van het fabriekscom plex Sanders. Men is afhankelijk van een particuliere eigenaar (de bouwmaatschappij Bakker uit Nieuw Vennep) die het complex vorig jaar kocht. De bouwmaat schappij wilde aanvankelijk op de plaats van Sanders woningen bouwen. Gemeente en Bakker zijn overigens al enige tijd in onderhandeling. Het is echter nog onduidelijk of de gemeente de grond wil ver werven om zelf een parkeergara ge te bouwen of men kiest voor een mogelijkheid dat Bakker of een derde partij de parkeergarage bouwt. De bouwmaatschappij voelt er zich in elk geval zelf wei nig voor om zelf de parkeergara ge te ontwikkelen. De gemeente heeft in het ontwerp- bestemmingsplan sterke stede- bouwkundige voorwaarden aan een parkeergarage gesteld. Door de bebouwingsgrens (rooilijnen) een minder strak verloop te ge ven wil men voorkomen dat er een rechtlijnig gebouw ontstaat. De parkeergarage moet zo goed mogelijk aan de omgeving zijn aangepast. In een toelichting zei stedebouw- kundige ir. Post van de gemeente dat een vorm gekozen is 'die ac ceptabel is in het stadsbeeld'. Hij benadrukte dat dit aan de archi- De voormalige zeepfabriek van Sanders tect hoge eisen zal stellen. Wet houder Waal (stadsontwikkeling) gaf te kennen dat voor dit ont werp een 'architect van naam nodig zal zijn. In de opzet van de gemeente komt de ingang van de parkeergarage aan de kant van de Kaardesteeg. De steeg wordt daarvoor enigs zins verbreed. Door de minder rechtlijnige vorm blijft in de par keergarage ruimte over, waar voor de gemeente aan een klein aantal woningen (hooguit twaalf stuks) denkt. Op de begane grond kunnen dan nog enkele bedrijven (in de dienstverlenende sector) komen. De parkeergarage is volgens de toelichting bij het ontwerp-be stemmingsplan in de eerste plaats bedoeld als parkeervoor ziening voor bezoekers van de binnenstad. Daarnaast laat de gemeente wel de mogelijkheid open dat de garage ook wordt ge bruik als stallingsruimte voor bewoners. Tien belangrijke punten Wij hebben het meest uitgebreide en meest concrete van alle programma's. Van de kleine 300 punten vragen wij bijzondere aandacht voor deze tien. Wij menen dat deze de komende vier jaar in elk geval verwezenlijkt kunnen worden, binnen de huidi ge financiële ruimte. Samenwerking 1 Wethouders uit de hele gemeenteraad en geen polarisatie Samenwerking met minderheden, en geen meerderheidsover heersing. Spreiding van bevoegdheden en verantwoordelijkheid, en geen machtsconcentratie bij het gemeentebestuur. Wonen 2 Tenminste 3000 drie- en meerkamerwoningen en teminste 1000 wooneenheden voor alleenstaanden en werkende jonge ren bouwen. Bij nieuwbouw aan toekomstige bewoners keuze bij de indeling te geven. 3 Tenminste 3000 woningen renoveren. 4 Bij renovatie voldoende woningen voor bejaarden en gehandi capten geschikt te maken. Werken 5 Tenminste 10 ha voor vestiging van nieuwe bedrijven en indus trie en voor verplaatsing van bestaande. Bouw van kantoor ruimte voor 1000 mensen. 6 Uitgangspunt bij het binnenstadbeleid is handhaving van een krachtige winkelstand. Daartoe moet de binnenstad voor ieder een beter bereikbaar worden. Minstens één parkeergarage. Welzijn 7 Evenwichtige spreiding van openbaar en bijzonder voortgezet onderwijs over de gehele stad. 8 Meer volkstuinen voor Leidse inwoners. 9 Beveiliging van fietsers en voetgangers. Beveiligde fietsenstal lingen. 10 Verbetering van de woon- en leefomgeving. Inlichtingen: (071) 13.44.39/12.52.79 christen democratisch appèl LEIDEN - "Weet je nog Harry, dat je vijf jaar gele den bij me boven kwam en dat we toen zijn begonnen met tekenen"? "Ja, is dat alweer vijf jaar geleden?" Uit de monden van architect Harry Sipkens en secretaris van de winkeliersvereniging Morsstraat Spiekerman kwam deze korte te rugblik, tijdens de receptie ter gelegenheid van het openings feest van de vernieuwde Mors straat. Woensdagmiddag in café 't Derde Deurtje waar het hutje mudje vol was. Sinds die eerste tekening gingen ja ren voorbij waarin het wijkcomi- té de Oude Morsch samen met de winkeliers alle moeite hebben gedaan die nodig was om de straat inderdaad zo ingericht te krijgen als zij dat wilden. En nu is het dan zover, nieuwe riolering, bloembakken, fietsklemmen, papierbakken, een gezellig aan- Maar daar hield het niet mee op, ze organiseerden bovendien een geweldig openingsfeest. Een feest waarvan andere winkeliers verenigingen uit Haarlemmer straat en Steenstraat, zeggen: hoe hebben jullie dit voor elkaar kunnen krijgen! De voorzitster van het feestcomité, mevrouw Zwetsloot: "We zijn een echte buurt-winkeistraat, de gein hier onder elkaar is enorm. Wat de Jordaan voor Amsterdam is, is de Morsstraat voor Leiden". Gisteren had het er inderdaad wat van weg. Nadat burgemeester en mevjouw Vis om één uur het lint bij de Morspoort doorknipten en een bloemetje kregen van de krij sende Stella Zwetsloot, begon het feest. De burgemeester open de de biertapwedstrijd in het ca fé, maar liet zich gewillig door de kroegbaas assisteren toen er en kel schuim in zijn glas verscheen. In één teug wist hij het glas daar na wel eigenhandig weer te ledi gen. Velen deden hem dat na. Als winnares van de wedstrijd werd enkele uren later Nel van den Ing uitgeroepen. Mevrouw Zwetsloot behaalde een eervolle tweede plaats. Ondertussen liep het in de straat zelf storm. Vele kraampjes, een ballentent, het rad van avontuuur een discotheek, en 's avonds boe- renblaaskapel "De dors-t-vle- gels" en een wedstrijd op home trainers trokken een massa publiek. Mevrouw Zwetsloot zorgde voor een extra vrolijke noot. Ze had een aantal heren uit gedaagd het tegen haar op te ne men, op de home-trainer. Een maal op de fiets geklommen, op zichzelf al een hele tour, lachtte ze harder dan ze trapte. Maar het tientje voor de feestkas dat de he ren bij vooruitbetaling hadden moeten voldoen, was binnen. Het feest zou officieel om negen uur zijn afgelopen, maar rond die tijd was het nog in volle gang, en stroomden nog steeds mensen toe. Het feestcomité had toen voor zichzelf allang uitgemaakt dit moeten we meer doen. De be doeling is dat het een jaarlijks te rugkerend gebeuren wordt, en met die inzet en dit succes zit dan er zeker in. Aanstaande moeders in het zi "In ziekenhuizen worden vrou wen nog teveel als zwangere buiken gezien", schrijft een vrouw in de onlangs versche nen publicatie van de Nij meegse werkgroep "Vrouw en Arts: "Hoe bevallen zieken huizen?" Van de 28 brieven die in het zwartboek zijn opgenomen, gaan 25 over de doorgaans niet zo plezierige ziekenhuis ervaringen. "Vrouwen den ken vaak, dat het in het zie kenhuis veiliger is om te be vallen. Er is altijd iemand bij de hand. Maar het ziekenhuis biedt slechts een schijnveilig heid. Medische teams moeten eerst opgeroepen worden. Vaak genoeg moet een vrouw persweeën ophouden omdat de arts er niet is of in de kamer ernaast bezig is", aldus de werkgroep. Een bezwaar van het ziekenhuis vinden de Nijmeegse vrouwen ook dat het kind vaak meteen wordt weggehaald voor con trole. Normale bevallingen kunnen volgens hen het beste thuis plaatsvinden. Thuis ben je in je eigen vertrouwde om geving het is meer een gezins- gebeuren en je wordt minder als een zieke behandeld. "De vroedvrouw is tegenwoor dig snel ter plaatse. Even snel ben je ook in het ziekenhuis, wanneer er onverhoopt iets fout mocht gaan. Bij een con trole echter is vrij gauw op te sporen of er zich problemen kunnen voordoen bij de be valling", zegt het zwartboek De adjunct-leidster docenten, mevrouw Du Pauw van kraamcentrum "Rijn en Vliet" ui Leiden is het niet eens met deze kritiek"Ik vind de begeleiding in ziekenhui zen ook prima. Ik heb zelf ja- renlang als kraamverpleeg ster in een ziekenhuis ge werkt. De sfeer was daar erg opgewekt. We hadden alle tijd en aandacht voor de kraam vrouwen. Bevallen in een zie kenhuis kan prettiger zijn dan thuis, waar een vrouw de bevalling in feite in haar een tje doormaakt De hoofdverpleegster van het Diacoiiessenhuis - die haar naam liever niet genoemd ziet - laat zich voorzichtig uit. "Of ik vind dal de vrouwen in het ziekenhuis meer begeleidiyig op emotioneel gebied zouden moeten hebben? Ik geloof dat de taak van artsen en ver pleegkundigen wel eens wordt overschat. Als hier een vrouw komt, die met haar man in de knoei zit en eigenlijk geen kind wil, slecht woont, of weet ik wat, verwacht men dat wij wel even met een oplossing komen aandragen. Goed, wij weten wel van de sociale om standigheden van de vrou wen af. maar we zijn hiervoor de medische behandeling"Ze vindt dat het ziekenhuis een grote veiligheid biedt,er is al tijd meteen een arts bij de hand. In het Academisch Ziekenhuis is de kraamafdeling op het ogenblik nog gehuisvest in het oudeietwat rommelige ge bouw. De vrouwen liggen nu nog met z'n twaalven op een zaal. In augustus verhuist de afdeling naar een nieuw ge bouw er vlak naast, waar je derde klasse met z'n zessen een zaal moet delen. In de hal, waarop alle gangen uitko men, is een zithoek. Tijdens de bezoekuren is hier plaats voor vier flinke families tegelijk. Een jonge vrouw, zeven maan den zwanger, vindt het hier niet leuk en niet vervelend. "Ik beviel liever thuis, maar ik moet elke dag worden ge controleerd. Je hoort hier van die enge verhalen. De ene be valling gaat nog beroerder dan de ander" Een jonge assistente: "De sfeer is best goed. Erg aardige ver pleegsters, broeders en dok ters. Het is hier helemaal niet zo dat het kind meteen wegge haald wordt van de moeder. Het ligt van de geboorte af in een wiegje naast de moeder. Ze mag haar baby er net zo vaak uithalen als ze zelf wil. Niemand die haar betuttelt. Een nadeel is misschien, dat een zaal met twaalf mensen niet erg intiem aandoet. Thuis bevallen kan gezelliger zijn, maar als je een kraamver pleegster krijgt aangewezen met wie je niet goed kan op schieten, kan je ook je lol wel op. Een middenweg is de poliklini sche bevalling. In dat geval gaat de vrouw binnen de twaalf tot 36 uur naar huis. Tot een paar dagen na de be valling blijft ze onder controle van de arts die haar in het ziekenhuis heeft geholpen. Thuis bevallen of in het zieken huis: het blijft een puur per soonlijke keuze. BOUSSAC GORDIJNEN PLOEG BESOUW TAPIJT Interieurverzorging W. J. ZIRKZEE b.v. Zeemanlaan 22 - Leidèn Telefoon 071-142627 VVD IS VOOR STIMULERING VAN DE WERKGELEGENHEID IN LEIDEN Stem V.V.D. lijst 3 F. Kjyers lijsttrekker V.V.D. Leiden. Secr. Zoeterwoudsesingel 85, tel. 131463. 't is voor elkaar!!!! 't Vattegat weer normaal geopend met gezellige achtergrondmuziek alle problemen over geluidsoverlast zijn opgelost, nu weer dagelijks geopend tot 1 uur 's nachts en vrijdags en zaterdags tot 2 uur 's nachts bovendien kunt U nu ook op het gezellige terras aan de Garenmarkt, in de zon genieten van 100 soorten bier, een lekker frisdrankje, of een prima wijn. Tot ziens in Garenmarkt 16 Lelden 2J Telefoon 071-143066 I aan het parkeerterrein (J naast de Party Shop k Ook voor recepties-afstudeerborrels etc.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3