Pot-van-drie miljoen verdeeld over clnb- buurthuiswerk en Glaubitz (D'66) valt eigen wethouder af Goed werk van Muziekschool Raad van Boskoop akkoord met ton voor Watertoren Dit jaar nog slopen huizen Kooilaan Problemen met groentehandel Sieboldstraat uit de wereld Rectificatie Huize De Wekker aan Herengracht verkocht 'NIET VERANTWOORDELIJK VOOR OOSTERMAN' VRIJDAG 26 MEI 1978 LEIDEN - De panden Bronckhorststraat 43 en 45 zullen toch worden vrijgemaakt voor sociaal-culturele activitei ten in Leiden-noord. De gemeente Leiden zal in de ver bouwing van de panden een bedrag van 150.000 gulden steken. Het geld is afkomstig uit de pot-van-drie-miljoen "bijzonder regionaal welzijnsbeleid" die de gemeente voor de jaren 1977 tot en met 1979 te verdelen heeft. ning rond zijn. Het wachten is nog op toestemming van CRM om voldoende personeel aan te trekken. Bewoners: LEIDEN - Bewoners van de Kooilaan en de Hambroek- laan hebben B. en W. ge vraagd nog vóór het eind van dit jaar te beginnen met de sloop van twintig woningen in hun straat ten behoeve van de bouw van nieuwe huizen. In een brief aan het college schrijven de bewoners dat er bij hen onduidelijkheid is ontstaan over de aankoop van de twintig woningen door de gemeente. Tot nu toe zijn er van deze woningen negen aan gekocht, maar op het ogenblik krijgt de ene bewo ner te horen dat zijn huis nu niet aangekocht kan worden, terwijl het huis van een ande re bewoner weer wel wordt gekocht. Ook over de hoogte van de aan koopbedragen hebben de bewoners vanuit het stadhuis verwarrende berichten ver nomen. Daarbij worden lage re prijzen genoemd dan de al zeer lage ("voorzichtige") taxaties van de gemeente van oktober 1977, aldus de bewo ners in hun brief. De bewoners dringen in hun brief aan op een gesprek met de betrokken ambtenaren van het stadhuis en Geopro- ject, die het nieuwbouwpro ject onder handen neemt. Dat gesprek zou moeten plaats hebben op 6 juni, twee dagen voor de raadscommissiever gadering waarin het desbe treffende pre-advies van B. en W. ter sprake zal komen. LEIDEN - De problemen rond de groente- en fruit handel Smit in de Sieboldstraat lijken opgelost. In een openhartig gesprek tussen de familie Smit, omwonenden, wijkagent Van Beek en het wijkcomité de Kooi is een aantal zaken uitgepraat. De omwonenden heb ben nu goede hoop dat de overlast die de winkel van Smit in het verleden heeft veroorzaakt tot een minimum beperkt zal worden. Afge sproken werd onder meer dat Smit's vrachtwagen in de weekeinden niet meer in de straat wordt geparkeerd en dat de veilingkis- ten niet meer her en der op de stoep zul len worden neerge zet. LEIDEN - In het bericht over het psychiatrisch Endegeest, dat gis teren in deze krant verscheen, stond dat een hoofdverpleeg kundige van Voorgeest zich schuldig zou hebben gemaakt aan diefstal. Aangezien er meer dere hoofdverpleegkundigen zijn, zij voor alle duidelijkheid vermeld dat het hier gaat om een hoofdbroeder. De verbouwing van de panden waar straks met name wijk- en renovatieactiviteiten kunnen plaatshebben kwam onlangs in de knel omdat de gemeente er zelf geen geld voor beschikbaar had. Via genoemde regeling kon wethouder Tesselaar zijn belofte om - naast de bouw van een wijk centrum in de wijk - nog iets meer proberen te doen aan de be schikbare ruimte voor wijkactivi- teiten nakomen. De drie miljoen afkomstig van het rijk, mag worden verdeeld onder Leidse welzijnszaken. Wethou der Tesselaar, lid van de commis sie die tot taak heeft de miljoenen te verdelen, heeft het gezocht in het sociaal-culturele gedeelte van het welzijn. Sport, recreatie en gezondheidszorg, de andere loten aan de welzijnsstam, komen niet in aanmerking voor extra bijdra gen. De commissie is namelijk van mening dat met name de sport de laatste jaren voldoende te verteren heeft gehad. Met de extra miljoenen kan geen perso neel worden aangetrokken, het betreft een bijdrage voor slechts driejaar, zodat het onderdeel 'ge bouwen' overbleef. Zo zal de bibliotheek die in het nieuw te bouwen wijkcentrum "De Ze vensprong" een plaats krijgt gro tendeels door gebruikmaking van de gelden uit deze pot tot stand kunnen komen. Voorts krijgen met name de kleinere wijken, die niet in het bezit zijn van een buurt/clubhuis maar wel van een speeltuin, wat uit de pot. De speeltuinvereniging in de Morswijk krijgt bijvoorbeeld 200.000 gulden voor de herbouw van het door brand verwoeste speeltuingebouw. Als de voor het verkrijgen twee ton is door de steld dat men samenwerkt met de kinderkantine en peuterspeel zaal, die ook een plaatsje in het gebouw moeten krijgen. Onder dezelfde voorwaarde krijgt het wijkcomité Zeeheldenwijk on geveer een ton voor uitbreiding van het bestaande clubgebouw De samenwerking geldt hier speeltuinvereniging "Ons Ei land". In Groenoord wordt het houten clubgebouw vervangen door een stenen. Kosten: onge veer 285.000 gulden. Speeltuin vereniging "Rondom de Mare- dijk" die momenteel bouwt aan een nieuw clubhuis krijgt waar schijnlijk 12.000 gulden om het tekort te dekken. Een kleuter school in de Herenstraat (Tuin- stadwijk) die binnenkort leeg komt te staan zal voor 50.000 gul den worden verbouwd en vervol gens worden bestemd voor de stichting Interkruis, de peuter speelzaal en het wijkcomité Tuinstad/Staalwijk. Een ton is uitgetrokken voor een project "herhuisvesting buitenlandse werknemers". Aanleiding tot de start van dit project was destijds een B en W-besluit waarin werd bepaald dat in drie jaar tijd drie honderd buitenlandse werkne mers geherhuisvest dienden te worden in gemeentelijke wonin gen. Bij het project hoort een in ventarisatie van de huidige huis vesting, de woonwensen en het woonklimaat van buitenlandse werknemers. Ongeveer 150.000 gulden wordt uitgetrokken door de commissie voor verbetering van de huisvesting van de Leidse muziekkorpsen. Het is de bedoe ling van de commissie de korp sen zoveel mogelijk in scholen onder te brengen. De instrumen ten van de korpsen zouden dan in nog te bouwen opslagruimtes kunnen worden opgeborgen. Clubhuis 't Mierennest aan de Morsweg zal met een ton van de regeling worden opgeknapt, ter wijl twee padvindersgroepn (Jan van Galen en Waingunga's) res pectievelijk 12.000 en 25.000 gul den krijgen voor het (her)bouwen van hun clubhuizen. Alle voorge stelde projecten zijn in overleg met de betrokkenen tot stand ge komen. Alleen de gemeenteraad moet zijn goedkeuring nog hech ten aan de plannen. De eigen bij drage van Leiden bij het toege kende bedrag (150.000 gulden) wordt besteed aan het biblio theekgebouw in de Morswijk. Voordat daar gebouwd gaat wor den moet de personeelsvoorzie- Het pand van De Wekker. LEIDEN - Bouw en exploitatie maatschappij De Bolster heeft hotel "Huize De Wekker" aan de Herengracht in Leiden aange kocht. Het bouwbedrijf zou plannen hebben om op de bene denverdieping van het hotel een bistro te vestigen. Op 15 juni zal het hotel zijn deuren sluiten. De heer De Wekker vertelt, dat hij het niet langer kon bolwerken: "Ik heb ineens een inzinking ge kregen. De laatste tijd zaten hier vooral veel mensen, daklozen en gescheiden mensen, die door de Sociale Dienst gestuurd werden. Dat gaf een hoop extra proble men waar ik ineens niet meer te genop kon. Ik ben totaal uit- geblpst." Huize De Wekker is het derde hotel dat binnen relatief korte tijd uit Leiden verdwijnt Het is nog steeds een bloeiende zaak, zegt de heer De Wekker "Vorig jaar hebben we nog verbouwd, toen is er een hele nieuwe bar bijgeko men. Alle kamers zijn op dit mo ment nog bezet, maar op 15 juni moet iedereen weg wezen. Op 3 juli is de overdracht" De verkoop van het hotel heefl on derhands plaatsgevonden. "We hebben De Bolster zelf gebeld. Het is allemaal heel snel gegaan, we zijn direct naar de notaris ge reden. Waarschijnlijk had ik er meer voor kunnen krijgen maar ik had geen zin meer om er mee te gaan lopen leuren. Daar ben ik te overspannen voor. Ik kan totaal niet meer werken", aldus de heer De Wekker. Van de kant van de gemeente deelt wethouder Waal mee dat men on aangenaam verrast is door de plotselinge verkoop van het ho tel. Volgens de wethouder is de noodzaak van een daklozencen- trum daarmee nog eens extra on derbouwd. Het valt, aldus Waal, op dit moment nog niet te over zien wat de consequenties zullen zijn voor de mensen die thans ondergebracht zijn in Huize De Wekker. De zaak zou vanmorgen in de vergadering van B en W aan de orde komen. LEIDEN - D'66-lijsttrekker Glau- De opstelling van Glaubitz werd uitgelokt door vragen hoe zijn opvattingen (zoals de bouw van enkele parkeergarages) te rijmen zijn met het 'parkeerwerende beleid van het zittende college, waarvan Oosterman als wethou der voor welzijn deel uitmaakt, forumdiscus- De lijsttrekker van D'66 voelde zich sie over het verkeer op een ver- daarvoor niet aangesproken, kiezingsavond in 't Breehuijs. "Dat is de verantwoordelijkheid bitz heeft openlijk afstand geno men van het verkeersbeleid dat de huidige D'66-wethouder Oos terman als lid van het zittende linkse programcollege in de af gelopen vier jaar in Leiden mede gevoerd heeft. Dit kwam gisteren Belangstelling voor invoering continurooster LEIDEN - Het continurooster begint langzaam aan terrein te t Leidse lager onderwijswereld. Na de Lucas van Leydenschool gaat nu ook de Pestalozzischool aan de Kernstraat het continurooster invoeren. Enkele andere openbare scholen overwegen eveneens een dergelijke proef te nemen. De Pestalozzischool start de proef op 1 juni. Rond de kerstvakantie wordt, via een enquête onder de ouders, bekeken of het continurooster defini tief moet worden ingevoerd. Bij een onlangs gehouden enquête sprak 80 procent van de ouders zich uit voor een proef met het continurooster. De meeste tegenstemmers hadden praktische bezwaren, slechts enkelen hadden onderwijskundige bezwaren. Het rooster waarmee de Pestaloz zischool vanaf 1 juni gaat werken is als volgt 8.45 tot 11.00 uur, les, 11.00 tot 11.15 kleine pauze, 11.15 tot 12.15 uur les, 12.15 uur tot 13.00 uur: middagpauze en 13.00 tot 15.00 uur les. Op woensdag wordt om 12.15 uur opgehouden. De klassen 1 en 2 zijn dagelijks om 14.15 uur vrij. van Oosterman en niet de mijne zei hij. Deze uitlating leidde tot reacties dat hij in ieder geval dui delijk was, maar wel zijn eigen wethouder liet vallen. Zoals bekend nam de afdeling van D'66 eerder al min of meer af stand van zijn eigen wethouder door hem niet opnieuw als lijst trekker aan te wijzen. De afdeling koos Glaubitz als vertegenwoor diger van het vernieuwde, meer zelfstandige D'66 en zag Ooster man teveel als een representant van de nauwe eenzijdige samen werking met PvdA. Het debat over het verkeersbeleid ontlokte CDA-raadslid Van Zijp de kritiek dat het zittende college 'na vier jaar niets voor het auto probleem te hebben gedaan' nu vlak voor de verkiezingen met een plan voor de parkeergarage Sanders te komen. Van Zijp rea geerde daarmee op het gisteren gepubliceerde ontwerp-be- stemmingsplan voor de omge ving Sanders. De discussie over de parkeergara ges spitste zich toe op de finan ciële kant. Van Zijp verweet het college dat men wel met een soort plan komt, maar zelf geen mid delen beschikbaar wil stellen. PvdA-raadslid Mentzij stelde daar tegenover dat de bouw van een parkeergarage niet ten koste van andere belangrijke zaken mag gaan. Volgens Van der Meij (SGP/GPV/ RPF) is het 'alles of niets', maar moet de gemeente samen met het bedrijfsleven voorzieningen tref fen. CPN-raadslid Hoeven be streed dat en vond dat parkeerga rages uit de algemene middelen van het rijk (wegenbelasting) be taald moeten worden. Glaubitz vond dat op zijn beurt een onzinnige suggestie. "Dan kun je als je wilt in Leiden wel tachtig garages bouwen". Hij vond dat de gemeente nu snel iets moet doen. "Niks doen betekent chaos", was zijn opvatting. PSP-forumlid Passchier vond daarentegen dat veel te gemakkelijk aan de druk van het bedrijfsleven wordt toe gegeven. Beijen (PPR) waarschuwde tegen opvattingen dat de binnenstad alleen voor autoverkeer bereik baar moet zijn. Naar zijn mening komt het overgrote deel van de binnenstadsbezoekers nog altijd op de fiets, met de bus of lopend. Volgens WD-er Langerak maakt Leiden het de automobi list juist erg moeilijk en wijkt de ze steeds meer uit naar andere plaatsen. LEIDEN - Op het industrieter rein "De Waard" aan de Ad miraal Banckertweg werd vanmiddag de eerste paal ge slagen voor een nieuw com plex van het Elektrotechnisch Bureau BV vlh Langezaal en Inniger. Het complex, dat in februari 1979 klaar zal moe ten zijn omvat een kantoor, showroom, magazijn en een woonhuis. Van de totale grondoppervlakte van 1780 m2 wordt 65 procent bebouwd zodat er nog ruimte resteert voor uitbreiding in de toe komst. De firma Langezaal en Inniger werd in 1905 opgericht door de heer Chr. Langezaal en was gevestigd aan de Nieuwe Rijn 93. Men was toen gas- en sanitair installateur met winkelverkoop van haarden, kachels en fietsen .In 1909 is de elektrotechnische afdeling ontstaan, die steeds meer ac cent kreeg.In 1969 werd onder de naam Rijmas een handels afdeling opgericht die zich bezig houdt met de import van sanitaire artikelen. Omdat het pand aan de Nieuwe Rijn te klein werd en uitbreiding niet mogelijk was, werd geko zen voor nieuwbouw op De Waard. PIANO FAVORIET SASSENHEIM - De Muziekschool Bloembollenstreek verkeert met haar dertienhonderddertig leer lingen in goede conditie. Blijk baar wordt de belangstelling voor het zelf-musiceren, ondanks t.v. en elpee, steeds groter. Dit is toch maar mogelijk, in deze, vanouds cultuurarme streek, die vroeger nauwelijks enkele blaasorkesten op de been kon houden. Direc teur Wim van Duijn zinspeelde daar nog op. Hij leidde de jaar lijkse leerlingen-uitvoering, gis teravond in de gereformeerde kerk, met een gemoedelijke toe spraak in. Er zouden nog vele in leidingen volgen, want iedere executant stelde hij voor aan het publiek en gaf hij een goed woord De uitvoering had een vlot verloop. Zonder noemenswaardige on derbrekingen volgden de con certgevers elkaar op en ze wisten allemaal wat hun te doen stond. Onder het publiek schijnt bij zo'n gelegenheid de onrust van gaan den, komenden en verhuizenden wel onvermijdelijk. Gelukkig bleven die bewegingen groten deels tot de tussenpozen beperkt. Tenminste wat de ouderen be treft. Ik weet niet of er streng geselec teerd is, of dat men zo maar hier en daar een greep heeft gedaan. Niet elke leerling, ook al is hij (of zij) nóg zo vaardig, is in staat voor een publiek te spelen. Maar als, wat we nu hoorden, de doorsnee kwaliteit van de wat gevorderde leerlingen voorstelt, dan verkeert deze muziekschool, ook kwalita tief in goede conditie/De uitvoe ringen gaven, feitelijk zonder uit zondering, blijk van een deugde lijke leiding die bovendien in staat is, de belangstelling levend te houden. En hier gaat het om. Muziekmaken is een kunst, die niet iedereen kan leren. Maar wie er aanleg voor en plezier in heeft, kan het op deze school een heel eind brengen. Dit kwam in de loop van de avond wel vast te staan. De piano bleek favoriet. We hoor den stukken van Lemoine, Dia- belli, maar toch ook van Bach en zelfs van Chopin. Het werd echter geen eenzijdige pianistisch vertoon. Het grote (kerk-)orgel werd bespeeld (o.a. Coupérin en Pachelbel), we hoorden werken voor fluit, viool (iets moois van Dvorak), harp, akkordeon-ensemble. De meeste uitvoeringen waren ook muzi kaal verantwoord. Nu en dan was dit bepaald opvallend. De "Or kestklas" leidde de bedrijven in met een deel uit een Vivaldi-con- cert (een veelbelovende solo!) en Leopold Mozarts Kindersymfo nie. Ook deze jongelui deden goed werk. Zoals eigenlijk alle andere concertgevers. Ik heb me niet verveeld. JOHAN VAN WOLFSWINKEL BOSKOOP - Ondanks grote be zwaren is de Boskoopse gemeen teraad gisteren toch akkoord ge gaan met het schenken van een ton aan de vereniging "Vrienden van de WatertorenDeze ge meentelijke bijdrage wordt on misbaar geacht bij het uitvoeren van de restauratieplannen voor de watertoren, inclusief het creeèren van een restaurant in de "kop" ruim 900.000 gulden gaat kosten. Juist dat restaurant leverde voor een aantal raadsleden problemen op. Met name WD-fractieleider Sanders overstelpte wethouder mevrouw Stellingwerff gister avond met vragen. Sanders vroeg de wethouder om garanties dat het bij deze eenmalige bijdrage zou blijven. De ongerustheid van de liberaal lag opgesloten in de lening van zes ton, die de "Ver eniging van Vrienden" nog de restauratie uit zal moeten trekken. "Geen bank", zo veron derstelde hij, "zal zich garant willen stellen voor een lening van méér dan zes ton", aldus Sanders, die de garantie wilde dat, mocht de exploitatie van het restaurant op een Fiasco uitlopen, de vereni ging niet nogmaals bij de ge meente aan de bel zou trekken. Mevrouw Stellingwerff kon de ongerustheid bij Sanders giste ren niet wegnemen. Met betrek king tot de totale exploitatiekos ten stelde zij, dat de vereniging de watertoren nog altijd aan derden zou kunnen verkopen. Sanders kreeg gisteren in elk geval rond dat de financiering iets an ders zal worden geregeld dan B en W aanvankelijk voorstelden. Inplaats van het fonds Dorpsuit leg zal de 100.000 gulden uit de algemene pot worden gehaald. Mevrouw Hage (WD) onder steunde het voorstel tot deze wij ziging van haar fractiegenoot als volgt "Het fonds dorpsuitleg is voor voorzieningen, waarvan zo veel mogelijk mensen profiteren. Dat is bij deze opzet van de res tauratieplannen niet het geval" Daarmee doelde zij op de hoge prij zen, die straks voor een drankje of een hapje gevraagd zullen worden in de watertoren. Woord voerder Spaans (Boskoop 2000) vroeg naar aanleiding daarvan of de toren wel toegankelijk was voorde "gewoneman". LEIDEN - LPV "De Snelvlieger" hield met 321 duiven een vlucht vanaf Wuustwezel. De uitslag was: 1, 5. A. Witteveen, 2. Gebr. Bink, 3. F. Jansen, 4. M. de Lange en Zn., 6, 7. A. Compier, 8. W. Verver. 9. Gebr. v.d. Heijden, 10. B. Delsasso. PV "Columbia" hield met 131 dui ven een wedvlucht vanaf St Ghislain. De uitslag: 1, 2, 3. 10. R. P. de Graaf, 4, 5. C. v.d. Nieuwen- dijk, 6.7. L. Klein, 8. W. Siera, 9. J. Schipper.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 23