asus Synodes kunnen concrete koers niet uitstippelen mrmr Hervormde confessionelen niet gerust Tachtig keer kiezen tussen a, b, c en d... Op zondagmiddag langs de lijn „Betaalpas met foto invoeren" Dr. I. Samkalden op Cleveringa-leerstoel VRIJDAG 26 MEI 1978 Over Samen op wegvan hervormd en gereformeerd De voorzitter van de hervormde synode, dominee G. Spilt (Ede), ziet een boven-plaatselijke planning voor een sa men op weg gaan van gereformeerden en hervormden in ons land niet zitten. Regio's (classis, zegt men in de kerk), provinciale organen en synodes kunnen plaatselijke ge meenten niet verplichten tot dingen die zij innerlijk niet kunnen aanvaarden. Het kan alleen van onderop groeien en ook kan er alleen plaatselijk een programma voor wor den opgezet, met doel en tijdschema. meenten wel eens de grootste hobbel kunnen zijn bij het op el kaar afstemmen van de organisa torische en financiële regelingen in beide kerken. Ds. Spilt, die zelf in een plaats woont waar de kerkelijke kaart van Nederland wat de samen werking tussen hervormd en ge reformeerd betreft nog een witte plek vertoont, verloor zich niet in romantische bespiegelingen toen hij hierover dezer dagen sprak op de algemene vergade ring van hervormde kerkvoog den in Utrecht. Geen regels Er zijn gebieden waar met het pro- jekt „Samen op weg" nog niets is gebeurd. Maar in andere plaatsen ligt de samenwerking in de buurt van de honderd procent. Daar zijn gemeenschappelijke kerk diensten regel geworden, worden catechese en pastoraat gezamen lijk verzorgd, maken beide ker ken samen gebruik van de dien sten van één of meer predikan ten. Juist omdat men niet weet, hoe de zaken zich plaatselijk zullen ont wikkelen, is het de synodes niet mogelijk, een concrete koers uit te zetten. Waar moet het op uitlo pen? Op brede plaatselijke sa menwerking tussen twee zelf standig blijvende kerken? Op een federatie zonder verlies van eigen identiteit? Op algehele samens melting? Zijn dit etappes na el kaar op een lange weg of wil men dat snel en ineens realiseren? Ds. Spilt: „Daar valt nog niets van te zeggen, en dus zijn daar nog geen regels voor te ontwerpen" Wat men wél kan doen is te zorgen voor een organisatie van het ei gen kerkelijke leven die meer overeenstemming gaat vertonen met de partnerkerk. Interne re gelingen moeten zo worden dat verdere samenwerking voor de hand ligt en uiteindelijke een wording niet door de structuur onmogelijk wordt gemaakt. Vandaar de pogingen om beide kerkorden meer op elkaar af te stemmen, evenals de kerkelijke grenzen. Hobbel Bij de gereformeerden berust ook het 'stoffelijke beleid, gedele geerd aan een commissie van be heer, bij de kerkeraad, terwijl bij de hervormden bestuur en be heer meer gescheiden zijn, al is er na de invoering van de nieuwe kerkorde wel meer samenhang tussen beide gekomen. Van de 1385 hervormde kerkvoogdijen hielden eind 1975 er nog 241 vast aan het oude systeem, kenden 299 vrij beheer en hadden 845 zich aan de kerkorde aangepast. Toch meende ds. Spilt, dat beide beheersvormen plaatselijk naar elkaar toegebogen kunnen wor den. Wat de hervormden betreft moet het kerkordelijk mogelijk gemaakt worden dat er kerk voogdijen komen die deels uit kerkeraadsleden en deels uit an dere gemeenteleden bestaan. Als dan de gereformeerden van hun kant het deelnemen van enkele kerkeraadsleden aan het werk van de commissie van beheer niet als mogelijkheid maar als ver plichting zouden invoeren, dan zouden beide plaatselijke rege lingen al in eikaars buurt zitten De grootste hobbel blijft dan nog het „hogere" toezicht. Gerefor meerden begrijpen niet, waarom een plaatselijke overeenstem ming niet kan doorgaan als een provinciaal college die niet goed vindt. Tegenover die gerefor meerde verbazing bestaat bij veel hervormden juist dankbaarheid voor dat toezicht, zei ds. Spilt, omdat dit plaatselijke misstap pen voorkomt. Maar andere her vormden vinden in dat toezicht nu nét de reden om aan hun vrije beheer vast te houden. Hindernissen genoeg dus voor ge vestigde kerken op hun weg naar eenheid. En structurele niet het minst Maar ook hier geldt dat de weg vrij komt waar de wil aanwezig is. Synodevoorzitter dominee Spilt - "hoger" toezicht grote hobbel - Jongerenkoor. Het Christe lijk Jongerenkoor Oegstgeest, dat nu zes jaar bestaat en elke zondagmiddag van kwart over 4 tot kwart voor 6 in het gebouw "Tabema" aan de Mauritslaan aldaar reDeteert. voert morgen avond om 8 uur in de Groene Kerk de volgende werken uit Te Deum Laudamus van Pur- cell, Motette nr. 8 (Sei Lob und Preis mit Ehren) van Bach en Missa Brevis (orgelsolomesse) van Mozart. Hans van Nieuw koop bespeelt het orgel. Theo Tobé, muziekleraar en organist, heeft de leiding. De toegang tot het concert is gratis. Het koor rekent op een volle kerk. Soefï-beweging. De Neder landse vereniging ter verbrei ding van de Soefi-beweging houdt morgen en zondag in de tempel te Katwijk aan Zee haar voorjaarsconferentie. Beide dagen worden begonnen met een dagopening om 10 uur. Het programma vermeldt vier le zingen (steeds om half 11 en om 2 uur) en een concert morgen avond om 8 uur (alt-mezzo Maija Pool, tenor Ad van Baas- bank en piano Amir Pool). Zon dagmiddag 5 uur wordt de con ferentie gesloten. Komen en gaan Afscheid en intrede. Zon dagmorgen half 11 neemt ds. J. Bovenberg in de Bevrijdings kerk (na veertien jaar) afscheid van de Gereformeerde Kerk Leiden Zuid-West. Per 1 juni treedt hij toe tot de dienst geestelijke verzorging van het Academisch Ziekenhuis te Lei den. Zondag neemt ds. K. Exal- to afscheid van de hervormde gemeente te Hasselt om op 11 juni intrede te doen in Benthui zen (bevestiger ds. J. Vos, Nij- kerk). Dinsdagavond kwart voor 8 wordt in de chr. geref. kerk aan het Duinrustplein in Katwijk een dienst gehouden, waarin ds. H.C. van der Ent af scheid neemt. Op zaterdag 10 juni 7 uur hoopt deze predikant intrede te doen in Sliedrecht (bevestigen ds. M.C. Tanis). In Schiedam neemt ds. J. Nierop op 11 juni afscheid van de Ge ref. Kerk aldaar om op 25 juni intrede te doen in Koudekerk aan den Rijn (3 uur, bevestigen ds. H.J. Swierts te Maassluis). Beroepingswerk: Hervorm de Kerk: beroepen te Utrecht J.A. Rietberg Ommen, te Hars kamp A. Vlietstra Doornspijk, te Utrecht W. Verboom Wad- dinxveen, te Veenendaal P. Vermaat Vlaardingen. Geref. Kerken: beroepen te Berkel A. Klap Fijnaart, te Hengelo (Ov.) C. Warner Barendrecht; aange nomen naar Glanerbrug kandi daat S. Zwaan Amsterdam, de benoeming tot ziekenhuispre dikant te Den Haag- Loosdui nen (voor "Rozenburg" en Zee hospitium) A. van der Kooij Hilversum. Landdag en concert. Morgen houdt de Evangelische Om roep in drie hallen van de Jaar beurs in Utrecht zijn jaarlijkse landdag. Vorig jaar kwamen daar meer dan 20.000 Voor deze "familiedag" is weer een rijk-gevarieerd program ma, voor alle leeftijden ge maakt. In de Grote Kerk van Elburg wordt morgenmiddag om 4 uur de kleine orgelmis van Bach ten gehore gebracht en om 8 uur de grote orgelmis van deze com ponist. Een uniek concert. Uit voerenden: Elburgs Vocaal Dubbelkwartet olv Maarten Seijbel en de organisten Char les de Wolff en Herman Witter. Bezorgd Hogeschool. De priesterraad van het rk bisdom Rotterdam heeft bisschop Simonis met klem gevraagd, de band met de rk theologische hogeschool in Amsterdam niet te verbreken. De priesters zijn bezorgd over het gevaar dat de bisschop, die de voorkeur geeft aan een op leiding op een door Rome goedgekeurd seminarie zich isoleert. Ook vroeg de raad om de (beloofde) instelling van een interdiocesane raad van de bis dommen Rotterdam en Haar lem voor de ambtsopleiding. Mgr. Simonis heeft nog niet op de verzoeken van zijn priester geantwoord. Uitdaging. Paus Paulus vindt, dat de abortuswet die het Italiaanse parlement heeft aan genomen en die abortus de eer ste drie maanden van de zwan gerschap praktisch vrij maakt, een uitdaging is aan alle gelovi gen om zich nog intensiever in te zetten voor de bescherming van het menselijk leven. Hij zei dat tijdens een audièntie deze week waarbij ook het Italiaanse episcopaat aanwezig was. Leen Pfrommer, ex-trainer-coach van de Nederlandse schaats ploeg, hoofd lichamelijke oefe ning en sport bij de Koninklijke Militaire Akademie in Breda en lid van een kerk, gelooft zeker, dat je vanuit het evangelie iets kunt zeggen over de ethische kant van de moderne sportbeoe fening, zoals over de vraag waar sport ophoudt sport te zijn, de rol van het geld in de topsport, de prestatiedruk en de verruwing. Als je, zo zei hij tegenover een medewerker van Aksent (blad van de Protestants Geestelijke Verzorging bij land- en lucht macht.), de pretentie hebt, met het evangelie iets bevrijdens te zeggen, dan mag de kerk ook niet zwijgen over de sport. 'Het be roerde is alleen dat ik in de kerk zelden iets anders heb gehoord dan dat ik er verkeerd aan deed op zondagmiddag langs de lijn te staan. En zoiets is natuurlijk fnuikend en heeft ook niets te maken met de evangeliepredi king die jij (de interviewer - red.) bedoelt. Maar ik ben ervan overtuigd, dat predikanten ons met het gezag van de bijbel mogen voorhouden wat sportief is en wat niet. Met een stukje in het clubblad van een sportvereniging zouden zij een nieuwe belangstelling kun nen wekken, vanwaaruit weer allerlei onverwachte contacten konden ontstaan. En misschien kon je dan wel eens doordringen zelfs tot dat supportertje met z'n fietsketting'. Van de Confessionele Vereniging in de Hervormde Kerk zijn 240 predikanten lid. Dat staat in het pas verschenen jaar verslag van deze vereniging, die in de grootste en de oudste protestantse kerk in ons land de trouw levend wil houden aan de belijdenis van de Reformatie. De schrijver van het verslag noemt het op merkelijk dat in een aantal plaatsen, zoals in Alphen aan den Rijn, de oprichting van een afdeling wordt overwogen. Dat mo gen, zo meent het hoofdbestuur, nooit strijdorganisaties zijn. Afdelingen kun nen heilzaam werken als zij bijdragen tot kerkelijke bewustwording en mensen op vangen die kerkelijk dreigen af te glijden. Getracht moet worden, de eenheid van de plaatselijke gemeente te handhaven. Hier raakt het verslag aan de verhouding tot de (rechtsere) Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk. Tegen activiteiten van deze bond, ook in vanouds rechtzinnige, ja zelfs confessionele gemeenten, bestaan bij de confessionelen nogal bedenkingen. Overigens is ertussen beide organisaties op landelijk niveau wel contact. Eind april had een samenspreking plaats tussen de hoofdbesturen. Dat was meer een bezin ningsbijeenkomst. Men kwam overeen, het contact tussen de beide besturen voort te zetten. Gevaren De hervormde confessionelen doen nogal somber over bepaalde verschijnselen in het kerkelijke leven van vandaag. "De geestelijke strijd loopt dwars door de kerken heen. We worden allen door de zelfde gevaren bedreigd. Door een evan gelie dat geen evangelie is. Een ethiek die haaks staat op de bijbelse ethiek. Uitspra ken van leidinggevende figuren geven soms aanleiding tot diepe verontrusting. Veel jongeren zien het niet meer. Men ex perimenteert er maar op los. Het kerkelij ke leven vermindert. Vrije pen rijzen buiten de kerk als paddestoelen uit de grond". "Moet er soms weer een publikatie komen, die de kerk wakker schudt?" Gedoeld wordt kennelijk op het roemruchte Ge tuigenis, waarmee confessionelen en ge- reformeerde-bonders een aantal jaren geleden hun kerk heftig beroerden. Het verslag deelt nog mee, dat het hervorm de synodebestuur in september een con- fessonele delegatie zal ontvangen. De verhouding tussen de verschillende rich tingen (ofwel modaliteiten) in de Her vormde Kerk is dan onderwerp van ge sprek. Staatssecretaris DEN HAAG (ANP) - De blauwe be taalpas van de girodienst voldoet niet. De controle op de identiteit van de rekeninghouder is niet waterdicht. De afgelopen twee jaar is in Nederland en het bui tenland voor ruim anderhalf miljoen gulden ten onrechte uit betaald. Het gaat daarbij om 1531 gevallen van fraude. Staatssecretaris mevrouw Smit- Kroes van verkeer en waterstaat heeft dat gisteren gezegd tijdens het mondelinge vragenuur van de Tweede Kamer. Om de fraude het hoofd te bieden, overweegt de staatssecretaris een pas in te voeren met foto en ver melding van de geboortedatum van de pashouder. Tegen dit plan heeft de CD A-afgevaardigde Van Zeil bezwaar aangetekend. Het zou volgens hem een miljoenen vergende operatie worden en dat terwijl de huidige pas nog maar kort geleden is ingevoerd. Mevrouw Smit-Kroes zei dat niet zozeer de hoogte van het fraude- bedrag haar tot actie heeft aange zet als wel de overweging dat de rekeninghouder optimale zeker heid moet worden geboden. LEIDEN - Aan de Leidse universi teit zijn geslaagd voor het docto raal examen wijsbegeerte M.H. Mels-Houpt (Leiden) en J. Mels (Leiden), natuurkunde L.P.J. Husson (Leiden) en J.J.M. Steij- ger (Leiden), biologie mevr P.M.J. Ellenbroek-Janmaat (Lei den) en mevr. P.J.C.M. van Luxemburg-Hendriks (Leiden), psychologie G.G. v.d. Hagen (Leiden), R.J. van Heeringen (Leiden), G.J.J.M. v.d. Zalm (Leiden) cum laude, C.J.M. de Groot-Peters (Leiden) en mej. L.L. Horring (Leiden), pedago giek P.J. van Putten (Leiden). Aan de Technische Hogeschool in Delft zijn geslaagd voor het doctoraalexamen werktuigkun dig ingenieur N.C. Julsing (Noordwijk) en H.A. Schaap (Lis- se). LEIDEN - Het was giste ren voor de eindexa menkandidaten van het lager beroepsonderwijs de dag van de meer- keuze testen (multiple choice). De lbo-ers moesten in totaal 80 keer kiezen tussen de letters a, b, c en d. Vijf tig keer bij het examen Engels en dertig keer bij het wiskunde-exa- men. Die meer-keuze toetsen v overigens nog steeds een punt van discussie in de on derwijswereld. Volgens een grote groep docenten wordt bij dit soort examens niet zo zeer de kennis van de leerlin gen getest, maar hun intelli gentie. Soms kun je met lo gisch denken en een beetje combineren een vraag beantwoorden, terwijl je het stukje tekst waarover de vraag handelt niet helemaal snapt. Maar ook gebeurt het dat leerlingen die bijvoor beeld van een stukje Engelse tekst wel alle woorden ken nen, in de war worden ge bracht door de meer-keuze vragen. Deze groep zou bij het ouderwetse vertaalwerk een hoger cijfer behalen. Een niet onbelangrijk element bij de meer-keuze testen is de mogelijkheid tot gokken. Dat is ook de reden dat nogal wat scholieren blij zijn met de keuze-vragen: ook al heb je geen flauw idee welke van de vier antwoorden juist is, dan kun je nog altijd een wille keurig hokje aankruisen. Overigens waren zowel leer krachten als leerlingen van het lager beroepsonderwijs redelijk tevreden met de ex amens Engels en wiskunde. "Beide hadden een behoor lijk niveau. Sommige onder delen waren zelfs echt moei lijk. Maar in zijn totaliteit wa ren de examens met een nor male kennis te maken", aldus verwoordde een leerkracht de algemene mening. Opsteker Vooral wat betreft wiskunde was het meer-keuze examen een opsteker. Zoals we giste ren berichtten was het eerste deel van het wiskunde-exa- men (de open vragen) heel erg tegengevallen. De verwach ting is dat dit deel veel onvol doendes heeft opgeleverd. Maar waarschijnlijk heeft een groot aantal kandidaten nu wat goed kunnen maken. Volgens een leerkracht van de leao-school de Nieuwe Vaart hoefden 23 van de 30 opgaven geen problemen op te leveren. Voor het examen Engels kregen de leerlingen vier teksten, waarover 50 vragen werden gesteld. De eerste tekst - over een meisje dat op kamers gaat wonen - was de makkelijkste, de derde - over een buschauf feur - kostte de meeste moei te. Ellendig Voor de vwo-ers was het op nieuw een zeer zware dag. De hele week al wordt van deze leerlingen het uiterste ge vraagd en de examens van gisteren noemde men ronduit ellendig. Bij wiskunde I raak te bijna iedereen in tijdnood. Van de leerlingen van Louise de Coligny was zelfs niemand helemaal klaar toen na drie volle uren de pennen moesten worden opgeborgen. Volgens de leraren was wiskunde I duidelijk moeilijker dan vori ge jaren. Ook het Frans was een zware kluif. Van de tek sten die de vwo-ers kregen voorgeschoteld was de twee de het allermoeilijkst. Het was een verhaal van de Frans president Valéry Giscard d'Estaing over de plaats van het individu in de maat schappij. Anders De havo'ers kregen vijf wis- kunde-opgaven te maken. De eerste was een makkie, maar de overige vier vroegen veel inzicht. Veel scholieren von den het dan ook een moeilijk examen. Binnen het docen tenkorps waren de geluiden iets anders. "Dit wiskunde- examen was best te maken", vond men. Bij de meer-keuze test Engels werd veel kritiek geleverd op de allereerste vraag. "Dat was een mis kleun", aldus een leraar. "Er wordt teveel psychologisch inzicht gevraagd. Twee van de vier mogelijke antwoorden konden goed zijn". Veel algebra Zowel mavo-3 als mavo-4 had wiskunde en Engels op het programma staan. De mavo-3 scholieren waren best te spreken over de opgaven. De wiskundesommen waren op twee na vrij gemakkelijk op te lossen en de meer-keuzetekst Engels hoefde ook geen struikelblok te zijn. Mavo-4 was wat pessimistischer over wiskunde. De leerkrachten hadden kritiek op de manier waarop de vragen werden ge steld. De leerlingen vonden het examen eenzijdig, met veel algebra en weinig meet kunde. Het examen Engels voor mavo-4 begon met een gemakkelijk tekstje, maar werd steeds moeilijker. We zijn u nog de oplossing schuldig van de opgave Duits (uit het havo-examen) die gis teren in deze rubriek stond. Het goede antwoord was: C. Vandaag een vraag uit het ex amen Engels voor het lager beroeps onderwijs. Eerst een stukje tekst "She wanted to take the stairs two at a time, to run op them, to fly up them! For the first time she was re turning from work to her very own flat. Inside, she carefully inspected her domain. Just a room with old furniture - but she was free!" Dit is het begin van een verhaaltje over een meisje dat voor het eerst op kamers woont. De vraag is: "Why did the girl want to take the stairs two at a time?". Welke van de vier volgende antwoorden is de juiste: A. She knew a surprise was awaiting her at home; B. She wanted tot enjoy her freedom as quickly as possible; C. She was in a great hurry to play her favourite LP; D. She was very glad her day's work was over. De oplossing volgt mor gen. LEIDEN - Dr. I. Samkal den, oud-burgemeester van Amsterdam, is be noemd tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit sociale wetenschappen en die van rechtsgeleerdheid aan de Leidse universiteit. Hij zal de Cleveringa-leer stoel gaan bezetten. Deze leerstoel werd in 1970 inge steld ter herinnering aan de in 1940 door prof. mr. R. P. Cleve- ringa gehouden protestrede te gen het afzetten van joodse hoogleraren door de bezetter. De leerstoel is bestemd voor hen die zeer bijzondere verdiensten heb ben voor de wetenschappelijke bestudering van belangrijke, po litieke en maatschappelijke vraagstukken van de twintigste eeuw. Samkalden zal van 1 september 1978 tot 31 augustus 1979 onder wijs geven in "Internationale in- stumenten tot vrijheidsbescher ming". Hij was in 1959 eveneens in Leiden buitengewoon hoogle raar en van 1960 tot 1965 (toen hij voor de tweede maal minister van justitie werd) hoogleraar in het recht der internationale organisa ties. Samkalden is getrouwd met de dochter van prof. Meijers, een Nou een politieman na aanslag Orly overleden PARIJS (DPA) - De aanslag van Arabische terroristen op de luchthaven Orly bij Parijs heeft aan een tweede politieman het leven gekost. Volgens het Franse ministerie van binnenlandse za ken overleed de politieman giste ren ir. een ziekenhuis aan zware schotwonden. Bij de mislukte aanslag op passa giers van een El-Al vliegtuig met bestemming Tel Aviv werden vo rige week zaterdag de drie daders en een politieman gedood. van de joodse hoogleraren die in de oorlog werd afgezet en waar tegen mr. Clevennga zo fel pro testeerde. Dr. J. Samkalden PvdA tegen levering 3500 handgranaten aan Argentinië DENHAAG (SP) - De PvdA-Ka- merleden Kombrink en Van der Hek willen dat minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) en Van Aardennen (economische zaken) de levering van 3500 handgranaten door een Zaans bedrijf aan Argentinië tegen houdt. De Kamerleden vinden dat de mi nisters met het oog op de situatie in Argentinië de exportvergun ning voor dit wapentuig moeten weigeren. De order uit Argentinië zou via het Westduitse bedrijf Dynamit-Nobel bij het Zaanse bedrijf Eurometaal terecht zijn gekomen. De bewindslieden zouden er op moeten toezien, dat - wanneer zij de levering willen voorkomen - Eurometaal niet via het Duitse bedrijf de levering doorzet, zo vinden de Kamerleden.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 21