Hassink toch de sterkste in Olympiads ronde Eerste duel uitverkocht 'tis een filter, 't Blijft een Camel. JanMennega: 'ACV pakt zaterdagtitel' Ondanks valpartij Eindklassement Promotie voor DHS VRIJDAG 26 MEI 1978 PAGINA 17 Het Argentijnse elftal heeft een oe fenwedstrijd tegen een Argen tijnse jeugdselectie met 7-0 ge wonnen. De doelpunten waren van Luque (3), Kempes, Alonso, Pasarella en Houseman. Het van oudsher goklustige Brit se eilandenrijk heeft zich ook op het WK in Argentinië gestort. In totaal is rond de vijf miljoen pond (ongeveer 25 miljoen gulden) in gezet. Brazilië is favoriet (9 tegen 4), Argentinië staat 4 tegen 1. West-Duitsland 7 tegen 1, Ne derland staat op een eervolle vierde plaats met 8 tegen 1 en Schotland 9 tegen 1. Tunesië staat weinig bemoedigend on deraan met de score 1000 tegen 1 i De laatste wedstrijd in de oefen campagne van het Oostenrijkse voetbalelftal voor de strijd om de wereldtitel in Argentinië heeft gisteren in Linz succes en zorgen opgeleverd. Succes in de vorm van een overwinning met 2-0 op Eintracht Frankfurt, zorgen voor coach Senekowitsch omdat bin- nen twintig minuten twee basis spelers met blessures het veld moesten verlaten. Voor 17.000 toeschouwers hebben Oostenrijk en de Westduitese Bundesliga-club een aantrekke lijk duel gespeeld. Willy Kreuz opende in de 15e minuut de score door alleen voor doelman Koitka geen fout te maken. Na de hervat ting zorgde Prohaska met een kopbal voor de eindstand. Het sportieve duel werd ontsierd door twee ongelukkig tot stand gekomen blessures. In de elfde minuut liep middenvelder Hat- tenberger na een onfortuinlijke botsing een enkelblessure op Tien minuten later blesseerde doelman Koncilia zichzelf in een geslaagde poging een afstand schot van Nickel te keren. De wereldvoetbalbond (FIFA) heeft gisteren de namen van de spelers van vijftien van de zestien voetbalteams bekend gemaakt, die vanaf 1 juni deelnemen aan de eindronde om de wereldtitel in Argentinië. Alleen de lijst van Pe ru ontbrak. Volgens welingelich te kringen is dit een gevolg van het feit dat de Peruviaanse offi cials weigerden het rugnummer 13 aan een speler te verstrekken. Daarvoor in de plaats voegde r 23 toe. Jan Mennega: "Ik moet het nog zien, dat ik mee kan spelen ASSEN - Hoewel ACV-spits Jan Mennega de eerste wedstrijd om het kampioenschap van zaterdagama teurs tegen Noordwijk rangschikt onder de "catego rie der moeilijke potten" ziet de Drent niettemin voor zijn ploeg uitstekende mogelijkheden om die titel te kunnen grijpen. 'We zullen het erg lastig krijgen, per slot van rekening is Noordwijk niet voor niets kampioen van de eerste klasse A geworden. En die afdeling was. althans dat wordt beweerd, sterker dan onze groep. Ikzelf geloof daar niet in. Ik ben van mening, dat we het tegen Noordwijk kunnen redden, zeker als we voorin goed draaien" De frontlinie is volgens Mennega verreweg het sterkste deel van de Asser-formatie. "We hebben er dit jaar tweeënzestig goals inge- schopt en dat totaal is door geen enkele zaterdagploeg overtrof fen" De voormalige FC Groningen-speler ("die club toonde vorig jaar weer belangstelling, maar het aanbod was niet interessant ge noeg om mijn kantoorbaan bij de NAM en mijn vele vrije tijd ervoor op te geven") had met achttien treffers een groot aandeel in die produktie. "Maar", aldus Mennega, "het is niet zo, dat als ik word uitgeschakeld onze voorhoede geen donder meer voorstelt Hoyer en Jan Veneboer hebben afgelopen seizoen bewezen het net eveneens gemakkelijk te kunnen vinden" De mogelijkheid bestaat, dat ACV morgen juist van dat duo afhan kelijk zal zijn, waar het om de fabricage van de doelpunten gaat. Uitgeschakeld Jan Mennega is namelijk sinds een vijftal weken uitgeschakeld. Heeft een scheurtje aan een knieband opgelopen en kon daar door in de "kampioenswedstrijd" tegen VVOG niet van de partij zijn. "En dat vond ik erg beroerd", zegt de ACV-schutter, "ten slotte heb je een seizoenlang naar zo'n kampioenschap toege werkt en uitgerekend de wedstrijd, waarin de titel werd binnen gehaald, heb ik door die ellendige blessure niet mee kunnen maken" De knieblessure van Mennega wordt momenteel intensief behan deld. Er wordt werkelijk alles in het werk gesteld om de Drentse vedette voor de confrontatie tegeo Noordwijk "speelklaar" te krijgen. Niettemin heeft Mennega zo zijn twijfels aangaande dat laatste. "Ik moet het nog zien, dat ik mee kan spelen. Als het risico niet al te groot is, wil ik wel meedoen. Maar zegt de dokter dat het niet kan, dan doe ik het beslist niet. Uiteindelijk komen er nog meer wedstrijden. Begrijp me goed, ik zou het machtig vinden om erbij te zijn, maar ik heb geen zin om onverantwoorde risico's te nemen". Mocht de medische staf van ACV er toch in slagen om Mennega "blessurevrij" op de Noordwykse grasmat te krijgen, dan zal hy rechtstreeks worden geconfronteerd met Noordwijk-voorstop- per Frans v.d. Veen. Mennega: "Ik heb hem tegen ons in die bekerwedstrijd een uur lang zien spelen. Hij kwam in die wed strijd als invaller het veld in. Ik was op dat moment al geblesseerd en heb hem dus in alle rust vanaf de kant kunnen bekijken. Van der Veen is een stevige knaap, die er vrij hard ingaat. Schertsend: "Erg gunstig voor mijn knie dus" Vertrouwen Mennega heeft er desondanks vertrouwen in, dat hij (en zijn ploeg) zonder veel schade uit de strijd tegen Noordwijk tevoorschijn zal komen. Hij: "Noordwijk is een goede ploeg. Tegen ons hadden ze alleen erg veel moeite met de afwerking. Mijn teamgenoten vin den het erg gunstig, dat we eerst in Noordwijk moeten spelen. Zo dacht ik er in eerste instantie ook over. Ik verkeerde namelijk in de veronderstelling, dat het aantal doelpunten beslissend zou zijn. Nu dat niet zo blijkt te zijn, zelfs een 6-0 overwinning nog niet genoeg is, had ik liever eerst thuisgespeeld. Daar hadden we dan kunnen winnen. Waren we in ieder geval al zeker geweest van een beslissingswedstrijd. Nu heeft Noordwijk de beste kans om zich hiervan morgen via een overwinning te verzekeren. Is voor die ploeg een belangrijk psychologisch voordeel". Mennega acht Noordwijk ook in ander opzicht duidelijk ten op zichte van zijn ploeg in het voordeel. De spits: "Na dat behaalde kampioenschap hebben we de rest van de wedstrijden zonder inzet gespeeld. Noordwijk daarentegen heeft er tot het eind van het seizoen voor moeten knokken. Die ploeg is dus duidelijk nog in het ritme. Bij ons is dat een beetje weg. Maar ik vertrouw er, nu het er werkelijk op aankomt, op, dat de juiste inzet bij ons tegen Noordwijk terug zal zijn. En als het bij ons dan voorin goed loopt, moet het zelfs mogelijk zijn om het kampioenschap te pak ken" GERARD VAN PUTTEN ZMVP/OÏ6- C/£A/07£A7 OP M£T VfrD Ar{/7//V£?7 0? /£7S AAV PC&V... Het eindklassement van de Olym- pia's ronde is: 1. Arie Hassink (Amstel) 30.18.24,2. Jan van Hou welingen (Bossche Staalbouw) op 36 seconden, 3. Bert Oosterbosch (Van Erp) op 49 sec., 4. Jos Lammertink (Amstel) op 54 sec., 5. Jan Jonkers (Union) z.t., 6. Bert Scheuneman (Gazelle) op 55 sec., 7. Bert Wekêma (Bata- vus) op 1.26, 8. Frits Schür (Bos sche Staalbouw) op 1.50, 9. Frits Pirard (Amstel) op 1.59, 10. Eg- bert Koersen (Batavus) op 3.02, 11. Viktor Tsjoetenen (Sov.) op 3.37, 12. Rene van de Broek (Driessen) op 4.08, 13. Jacques van Meer (Gazelle) op 6.41, 14. Jac. Verbruggen (Union) op 6.42, 15. Peter Damen (Driessen) op 7.36. ../VOCU OB /MM///)A/6 OP S7/l/)//7/?/3i//V£ AMSTERDAM - Bijna ging het dan toch nog mis. Op min der dan tien kilometer van de finish kreeg Olympia's 27ste Ronde van Nederland haast een verrassende ontknoping. Arie Hassink die "volgens het draaiboek" 's morgens in de tijdrit de oranje trui had heroverd smakte tegen de straat. Daar, op de Durgerdammerdijk, raakte de caravaan even in paniek. Want met Hassink, rolden ook de groene rijder Bert Scheuneman en Jan Jonkers over de weg. Van de chaotische situatië maakte de concurrentie gretig gebruik. Meteen waren ze weg. Bert Oos terbosch, na een gewonnen tijdrit teruggekomen tot iets meer dan één minuut. Maar vooral Jan van Houwelingen, die na een tweede minieme nederlaag in zijn spe cialiteit (drie seconden verschil) Hassink het dichtst was gena derd: 49 seconden. Met Van Peer, Van de Broek, Huyzen, Visser en Lammertink aan het wiel, sleur den de twee tempobeulen om de onverwachte kans uit te buiten De vlucht, die in de zeventig ki lometer er voor - de Am- stel-ploeg met een snelheid van meer dan vijftig kilometer per uur op kop - niet te realiseren was, reikte echter niet ver ge noeg. In het korte stuk naar de streep be perkte ijlings de weer opgekrab belde Hassink de schade. De pijn in de zij verbijtend vocht hij zich naar een tweede achtereenvol gende zege. "Maar ik schrok wel even", gaf Hassink eerlijk toe. "Daar gaat de hele boel", dacht ik. Jonkers schakelde niet goed. De ketting sloeg over en hij schoot onderuit. Ik klapte erop Kreeg een stuur in mijn lenden. Van de fiets was gelukkig alleem de rem stuk. Ik kon vlug weer door. Dat was mijn redding, want al probeerden een paar man nog wel af te stoppen, met hulp van Frits Pirard bleef de gang er toch goed in". Zeker toen ploegleider Herman Krott met zijn wagen ter assistentie schoot. Van Houwelingen en Oosterbosch zwoegden tevergeefs, Hassinks ploeg boekte zelfs nog een extra succes toen Lammertink, die Hassink niet zag vallen, de slotrit won. De "grote slag" kon intus sen ook nog worden binnenge haald. Ondanks alle tegenwer king, ondanks de al of niet toe vallige combines, eindigde Has sink als triomfator. Gewoon om dat de 27-jarige Needenaar in zijn tiende ronde van Nederland (waarvan een tijdens zijn ziekte, als mechanicien) de beste was. Na een etappezege in St. Wille- brord, in Limburg de basis legde en daarna de sterkste zenuwen had. Plus de steun van de beste ploeg. Eigen kracht Helemaal op eigen kracht wees Hassink wel gelegenheidsleider Bert Wekema terecht. De 21-jari- ge Drent moest in de tijdrit 1.33 toegeven op een Hassink die toch lang niet meer het ritme van twee jaar geleden haalde. In 1976 was Hassink immers, met een briljan te demonstratie, nog voor de winnaar van dat jaar, Leo van Vliet, een klasse apart. Vorig jaar, toen hij zelf eindwinnaar werd, ging (en hoefde) het al niet meer zo hard. En ditmaal, terwijl de belangen groot waren, was Has sinks tijd "slechts" goed vooreen tiende plaats. Bijna anderhalve minuut achter Oosterbosch en Van Houwelingen. Ervaring en routine zijn voor Has sink dan ook zeker zulke belang rijke wapens als zijn onmisken bare talent. Op die punten is de eerste man die de Ronde twee maal achtereen won, dan ook best bruikbaar voor Rini Wagt- mans. De nieuwe wegcoach: "Deze Hassink wil ik best mee nemen naar de WK. Wanneer ik volgende week mijn voorlopige selectie van twintig amateurs vrijgeef, is hij daar echt wel bijAl wil ik toch drastisch gaan veijon- gen. Werken met coureurs die een toekomst hebben en die ge motiveerd zijn. Er zullen best namen bij zijn, waarvan de mees ten zeggen: hoe bestaat het? Een coach die alleen jongens als Pi rard, Oosterbosch, Lammertink, Van Meer en Hassink neemt kan zich geen buil vallen. Maar ik ben op zoek naar de "types" Johan van de Velde" Net geen toppers nog, maar wel "op weg" en hon derd procent gemotiveerd. Dat eis ik trouwens ook van Hassink. Hij moet voor de nationale zaak willen werken. Zichzelf weg kunnen cijferen als dat zo uit komt. Aan de vedette Arie Has sink heb ik niets. Heeft hij de zelfde neigingen als vorig jaar dan staat hij bij mij zo buiten. Jong talent moet een kans krij gen en niet door oudere renners worden tegengehouden en uit gebuit". Woorden waarbij Herman Krott, die naast zijn vijfde individuele zege, ook de ploegenprijs en het combinatieklassement (Lam mertink) pakte, zich aangespro ken voelde. Felle kritiek incas seerde de Amstel-chef op zijn be slissing Lammertink en Pirard woensdag niet met Oosterbosch te laten wegrijden. Krott speelde de kaart Hassink tot het einde uit. "En", riep hij luidkeels, "ik heb gelijk gehad. Oosterbosch, die meer dan een minuut op Lam mertink goedmaakte in de tijdrit, had dan de koers gewonnen. Nee, als er gerekend wordt, maken wij geen fouten" Cijferen En op cijferen kwam het in deze ronde aan. Er werd vaak meer gepraat dan gefietst. Dankzij de in Limburg ontluisterde Van Erp-ploeg en de Gazelle-equipe (beloond met de puntentrui van Scheuneman en twee ritzeges van Van Meer) en later de Bata- vus-aanvallers (Koersen en We kema) kreeg de wedstrijd de laat ste dagen toch nog gezicht". Zij legden zich, fel bekritiseerd door de 1 ijstaaanvoerder, niet neer bij Hassinks suprematie. De wat hautaine oude rot, die zonder de tussenkomst van een langdurig ziekbed (1973) al lang prof was geworden en dan ook minstens de gelijke van Kuiper, Kneteman of Raas was geweest. Arie Hassink heeft, mede op me disch advies besloten amateur te blijven. Hij heeft met een zaak in sportprijzen en via avondstudie een andere maatschappelijke toekomst opgebouwd. De ama teurs raken hem niet meer kwijt. De vele keren waarop Hassink moest terugvallen op zijn mees terknechten bewijzen echter dat het peloton heeft geleerd met Hassink te leven. Hij wordt ge respecteerd, maar niet meer ge vreesd. Al is hij nog wel de sterk ste. DEN HAAG - DHS uit Schiedam is gisteravond gepromoveerd naar de hoofdklasse A van de zonda gamateurs. De Schiedammers, die een dag eerder in Zeist nog als trainingspartners fungeerden van het Nederlands elftal, speel den tegen VIOS gelijk (1-1), het geen voldoende was voor promo tie. De afgelopen competitie kwam DHS uit in de eerste klasse B, bij ondermeer Roodenburg. 2eA£/rr v/w as S //rz/r. vocu W/A/6S C/2C- &ZkO//SA/ ^a/ 55-i, o Arie Hassink veroverde volgens het draaiboek de laatste oranje trui. Argentina '78 MENDOZA - De eerste wedstrijd van het Nederlands elftal tegen Iran, zaterdag 3 juni in Mendoza, is uitverkocht, zo heeft het Argentijnse WK-organisatiecomite meegedeeld. Ook bij de andere wedstrijden in deze groep 4 zou de kaartverkoop zeer voorspoedig verlopen. Vervolgens verwierp de FIFA, die vast wil houden aan de nummers 1 t/m 22, de lijst. Inmiddels is de ambassadeur van Peru in Argen tinië, Felipe Valdivieso Belaun- de, opgeroepen om te bemidde len.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17