De evenwichtigheid van een 12-jarige Yves Montand als geboren verliezer Siegels afgang in Telefon Brooke speelt hoertje in film van Malle Kneedbom in Cannes Ratten op stap in Schiedam Films deze week VRIJDAG 26 MEI 1978 Vijftien jaar geleden werden 51 Russische geheim agenten in Amerika gedropt. Ze waren allen zodanig bewerkt, dat ze op een stukje gedicht van een zekere Frost van kuise middelmatige Amerikanen veranderden in zelfmoordcommando's. Ter meerdere glorie van het wereld communisme. Maar de tijden veranderen en de agenten ver zonken in de vergetelheid tot een gemene documentalist van de KGB, de Russische geheime dienst, uit pure boosheid de agenten telefonisch in werking stelt. En dan komt Charles Bron- son als Russische agent naar Amerika om tesamen met Lee Remick de documentalist de keel dicht te knijpen en een derde we reldoorlog te voorkomen. Met als allerlaatste concessie aan het publiek een happy end met Lee en Charles in de telefooncel, waar anders! Telefon; regie Don Siegel; voor naamste rollen Charles Bronson, Lee Remick, Donald Pleasance; Lido 1; 12 jaar Je houdt het niet voor mogelijk, dat een gerenommeerde regisseur als Don Siegel, die toch tot veel meer in staat is, dit soort derderangs werk aflevert. "Telefon" is een film die in elkaar is gesmeten en zelfs voor de televisie, waarvan je tenminste de knop nog kunt om draaien, ongeschikt is. De oudere garde van de Amerikaanse regis seurs is op z'n retour. Ook al spet tert het vuurwerk soms van het doek en is Bronson, oud gewor den net zoals Lee Remick, nog even geheimzinnig, boeien doen ze nauwelijks. Telefon, een af gang van Siegel. WIM SCHEURER Een happy end, Charles Bronson en Lee Remick in de telefooncel CANNES (SP) - De Fransen sprin gen toch wel wonderlijk om met hun kinderen. Misschien niet in de directe betekenis van het woord, al gaan de ukjes vaak laat naar bed, het geldt zowieso voor hun begaafde filmkinde ren. Hoe is het anders te verkla ren dat Claude Chabrol met zijn dikke brilleglazen maar een overigens scherpe kijk op de personage van zijn films twintig jaar moest wachten voor hij in het grote festival van Cannes kon verschijnen met een werk stuk? Festivals buiten Frankrijk hadden zijn capaciteiten al lang naar waarde geschat. Zo ver als som mige collega's die hun heil in het buitenland gingen zoeken - een Louis Malle bijvoorbeedl - hoef de Chabrol echter niet na te gaan. De twee steunpilaren van de Nouvelle Vague twee decennia geleden, hebben ertoe bijgedra gen dat halverwege het festival daarover gezegd kan worden dat een degelijk niveau is bereikt, zonder enorme uitschieters naar boven, alsook nauwelijks naar beneden. De twee hebben de laatste dagen het meest van zich laten spreken, al moesten zij gedogen dat in de zon buiten de Amerikaanse tv- ster Farrah Fawcett-Majors steeds weer grote massa's op de been kon brengen. Een intens slechte tv-serie als "Charleu's Angels" heeft ook in Frankrijk blijkbaar zijn aanhang. Op een ander front was iedereen in Cannes het er wel over eens dat Isabelle Huppert de aangrijpen de vertolking van vorig jaar in "La Dentellière" geëvenaard had in "Violette Nozière" als een to taal andere figuur wel te verstaan, zodat je haar in eerste instantie niet eens herkent. In de vroege jaren dertig geloven Violette's ouders haar nog een oppassend schoolkind te zijn. Zij is een on- begrepene, die een luxe leventje begeert om het benepen bestaan van haar schijnheilige ouders te Door Piet Ruivenkamp ontsnappen. Zij vergiftigt ze en wordt daarvoor ter dood veroor deeld. Een hard maar triest stief kind, voor wie men toch enig me dedogen voor voelt. Chabrol ba lanceert tussen een psycholo gisch portret en een thriller over de achtergronden van een ware geschiedenis. Evenwichtig Degenen die ieder ander plotseling uit de belangstelling verdrong was Brooke Shields. Met haar moeder kwam de 12-jarige in haar mooiste jurk uit de Verenig de Staten. Ze had een schoolge nootje bij zich, ook met haar Knappe „bedreiging" van Alain Corneau Yves Montand wederom als degene die zichzelf Je hebt van die mensen die geboren verliezers zijn. Nooit zit er iets mee, altijd raken ze in het ver domhoekje. Zo iemand is Henri Savin (Yves Montand) in "Bedreiging" van Alain Corneau. Deze regisseur bewees enige jaren geleden al veel gevoel voor dit soort 'under dogs' te hebben in zijn "Python 357", waarin Montand ook de hoofdrol speelde. Toen was hij de politieman die zijn vrouw ver moordt en derhalve zichzelf moet opsporen. "Bedreiging" ("La Menace"); re gie: Alain Corneau; hoofdrollen: Yves Montand, Carole Laure en Marie Dubois; Luxor; 16 jaar. In "Bedreiging" probeert Montand zichzelf een moord in de schoe nen te schuiven die hij helemaal niet heeft gepleegd. Zijn minna res pleegt namelijk zelfmoord, omdat zij niet kan aanvaarden dat Savin een andere vriendin heeft. Alle tekenen wijzen er echter op dat Julie Manet, het nieuwe vriendinnetje, dat nog in ver wachting van Savin is ook, de moord heeft gepleegd. Om haar vrij te krijgen legt Henri een spoor van bewijzen tegen zich zelf. Hij brengt de inspecteur op een dwaalspoor en Julie komt vrij. Savin neemt intussen de be nen naar Canada om daar zijn ou de beroep van vrachtwagen chauffeur op te vatten. Daar zet hij, geïnspireerd door het onrustbarend aantal moorden dat op zijn collega's wordt ge pleegd, een moord op zichzelf in scène. Om daarna, onder een an dere naam, naar Frankrijk terug te keren en zijn geliefde plus in middels geboren kind in de ar men te sluiten. Maar zoals gezegd: Savin is een ge boren verliezer. Hij wordt dan ook het slachtoffer van zijn eigen knap bedachte plan. Een droevig einde staat hem te wachten en op die manier heeft de zelfmoord van zijn ex-minnares voor alle partijen nare gevolgen. Een in-trieste film eigenlijk, die Corneau heel intens weet over te brengen. Het talent van Montand om via 'stil spel' een heleboel te vertellen wordt door Corneau handig gebruikt. De toeschouwer kan middels een minimum aan handelingen dan ook genoeg ra den om een en ander te volgen. Carole Laure als Julie overspeelt duidelijk de veel bekendere Ma rie Dubois. Ook zij kan met wei nig woorden toch heel veel zeg gen. Corneau bewijst met "Be dreiging" voldoende vakman schap om met een zekere span ning naar zijn volgende film uit te kijken. Ook al doet deze dan mis schien wat onder voor "Python 357". ANNEMIEK RUYGROK mooiste jurk aan, en het drietal woonde de vertoning bij van Louis Malle's "Pretty Baby" Brooke speelt in die film een 12- jarig hoertje in een bordeel van New Orleans rond 1900. Ook al omdat de Franse regisseur met de beelden van Bergmann- fotograaf Nykvist een onvergete lijk mooi sfeerbeeld met veel goede smaak heeft geschilderd, deed Brooke, die al voor de film camera kwam toen ze nog geen jaar was, dat kennelijk helemaal geen kwaad. "Mijn Brooke is een evenwichtig kind", zei moeder Shields en zo zag het er ook uit. Poeha De eerste echte internationale film van Fassbinder heeft Cannes ook mogen zien. Geniaal, meer door de hoeveelheid dan door de kwa liteit heeft de Duitser zich van een verhaal van Nabokov be diend, dat door Tom Stoppard werd gedramatiseerd en door voorbeeldige fotografie en fasci nerend acteren van Dirk Bogarde aan solide pijlers werd geholpen: "Wanhoop" het was een wan hoop voor de toeschouwers, die nu weer eens de grote Germaanse poeha in een dubbelgangersge schiedenis moesten ondervin den, die stijf staat van pretenties. Een bonbonfabrikant in de vroe ge Hitler-tijd, maar vooral met zichzelf in de knoop. Een langdurige stilte van jaren werd verbroken in Cannes door twee films. Karei Reisz - van huisuit Tsjech - bekend geworden door "Satur day night, Sunday Morning" en Morgan" keert terug met een Amerikaanse film „Who'll stop the rain", een zeer vitaal verteld verhaal over twee mannen, die uit de Vietnam-oorlog terugkeren en met de vrouw van een van hen tot echte ontwortelden worden, achtervolgd door corrupte poli tiemannen, omdat er heroïne uit het oorlogsgebied werd gesmok keld. De wonderlijke gebeurte nissen vinden rechtvaardiging in een allegorische bedoeling. De nog steeds in Polen wonende Jerzy Skolinovski vond zijn heil in Engeland ditmaal, najaren van een persoonlijke depressie. Hij regisseerde "The Shout", naar het verhaal van Robert Graves, nadat hij in Polen het ene script- probeersel na het andere vertwij feld uit de schrijfmachine trok. 'The Shout" gaat over een "gek" (Alan Bates), die tijdens een cric ketmatch het verhaal vertelt van een man die met zijn stem kan doden en daar ook een componist en zijn vrouw mee tart. Een intri gerende film voor bioscopen die over behoorlijke luidsprekers beschikken. Jules Dassin, met zijn :Nooit op zondag" - Melina Mercouri te ruggekeerd naar Griekenland, kwam op het aanvechtbare idee Euripides' "Medea" van een mo dern kader te voorzien. Aan vechtbaar tenminste als het zo geforceerd wordt vervlochten met de repetities van dit treur spel, waarin Melina zorgt voor een rondje theater, met zoveel overmatige gebaren, dat zij een karikatuur van zichzelf wordt. En telkens holt zij naar de gevange nis, waarin Ellen Burnstyn, een Amerikaanse, zit die haar kinde ren heeft vermoord, een tweede Medea zoals men begrijpen zal. En geïnspireerd rent Melina dan weer terug naar de repetities. CANNES (DPA) - In en rond het gebouw waar in Cannes het jaar lijkse filmfestival wordt gehou den, zijn deze week de veilig heidsmaatregelen aanzienlijk verscherpt nadat dinsdag na een anonieme telefonische melding een bom was geplaatst. De kneedbom van 500 gram zou vermoedelijk ontploft zijn als na de vertoning van de Amerikaanse film "Een vrije vrouw" het doek zou zijn neergelaten. Alle filmzalen worden nu strenger door de politie bewaakt. Om er niet een al te strenge vertoning van te maken, gaan zij gekleed in smoking. Bezoekt onze Oosterse Tapijtmarkt NOG EEN WEEK vindt U er exem- plaren van Oosterse Tapijtknoop- kunst uit Perzië, Afghanistan, Pa kistan, India en Marokko. Bij elk tapijt wordt een kwalitiets- certificaat geleverd waarop de oor sprong van het tapijt wordt gegaran deerd. VROOM DREESMANN LEIDEN. VROOMS DREESM ANN SCHIEDAM (SP) - Een kleine dui zend ratten liepen deze week in het centrum van Schiedam over straat. Op een afgezet deel van de Lange Haven moest de wrieme lende masse uitzwermen voor op names van de horror-film Nosfe- ralu. De gesteriliseerde Hongaar se dierendie met een bestelwagen en een grote veewagen met aan hanger werden aangevoerd, wil den echter niet zo. De witte ratten bleven nogal in hoopjes bij el kaar. Een paar waren brutaal en probeerden er vandoor ie gaan. Met gaas en hardboard werden ze echter tegengehouden door de Frans-Duits-Nederlandse film ploeg van regisseur Werner Her zog. Soms tot groot vermaak van de toeschouwers. Sommige dieren kropen bij hun oppassers aan de binnenkant van hun broekspij pen omhoog. Blijvers "Smokey and the bandit" - De wet aan zijn laars gelapt door een tweetal olijke bandieten, Lido 2, Leiden, en Euro 3, Al phen. "Annie Hall" - Met Diane Kea- ton en Woody Allen, Lido 3, Leiden. "Julia" - Subtiel verslag over een vriendschap tussen twee vrouwen, Studio, Leiden. Terug in Leiden "Aardbeving" - Indertijd een veelbesproken rampenfilm, maar dat is alweer een paar jaar terug, Camera. "De Tiroler sex-express" - Ge- boemel in de trein, Trianon. Nieuw in Alphen "L'Animal" - Een vrolijke film met Jean-Paul Belmondo en de rondborstige Raquel Welch, Euro 1. "The Choirboys" - Een stel boeven van politiemannen, Eu ro 2. "Madame Claude" - Door de maker van "Emmanuelle" en "Histoire d'O", Euro 4. Kindermatinee "Tarzan in New York" - Came ra, Leiden. "Tom en Jerry" - Lido 3, Lei den. "De fluit met de zes smurfen" - Rex, Leiden. "Tekenfilmfestival 2" - Euro 4, Alphen. Nachtfilms "Murder by death" - Camera, Leiden. "Een goede haan is niet vet" - Rex, Leiden. "L'Animal" - Euro 1, Alphen. "Grizzly" - Euro 2, Alphen. "Je t'aime moi non plus" - Euro 3, Alphen. "Butterfly" - Euro 4, Alphen. Sex in Rex "Het plezier om je te laten gaan" - En dat zegt genoeg. Film in Voorschoten "New York, New York" - do. en woe. 8.00 uur, vr. en za. 9.15 uur, zo. 6.15 uur, Greenway-theater al. "20.000 mijlen onder zee" - vr. 7.00, za. 2.00,4.00 en 7.00 uur, zo. 1.30 en 3.30 uur, woe. 2.15 uur. Green way-theater, al. Haagse bioscopen APOLLO 1: "Triple Cross", dag. 2.30, 7.00 en 9.30 uur, 12 jr. APOLLO 2: "De twee missiona rissen", dag. 7.30, 9.45 uur, do. vrij., ma. en di. 2.00 uur, 12 jr. ASTA: "Close encounters", dag. 2.00 en 8.00 uur, al. BIJOU: "La première fois", dag. 2.00, 7.30 9.45 uur, zo. 1.30, 4.00, 7.30 en 9.45 uur, 12 jr. CALYPSO: "The choirboys", dag. 2.15. 7.00 en 9.30 uur, zo. 1.30, 4.00, 7.00 en 9.30 uur, 16 jr. CAMERA: "Guernica", dag. 2.15, 7.15 en 9.30 uur, zo. 2.15, 4.30, 7.15 en 9.30 uur, 16 jr. CINEAC: "Saturday night fe ver", dag. 1.30,4.00, 7.00 en 9.30 uur, za., zo. en woe. alléén 7.00 en 9.30 uur, 12 jr. CORSO: "Golden rendez vous", dag. 2.00,7.00 en 9.15 uur, zo. 2.00,4.15, 7.00 en 9.15 uur. 16 jr. DU MIDI: "Live and let die dag. 8.15, vr. en za. 7.00 en 9.3 4.00, 7.00 en 9.30 uur, 1 jr. EURO: "De tien geboden", za. zo. en woe. 3.45 en 7.30 uur, ove rige dagen 1.30 en 7.30 uur, al. METROPOLE 1: "Saturday night fever", dag. 2.00, 6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15, 4.00, 6.45 en 9.30 uur, 12 jr. METROPOLE 2: "Pastorale 1943", dag. 2.00,6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15,4.00, 6.45 en 9.30 uur, al. METROPOLE 3: "The goodbye girl", dag. 2.00, 6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15. 4.00, 6.45 en 9.30 uur, al. METROPOLE 4: "L'Animal", dag. 2.00, 6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15. 4.00, 6.45 en 9.30 uur. al. METROPOLE 5: "Bang the drum slowly", dag. 2.00, 6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15. 4.00, 6 45 en 9.30 uur, 16 jr. ODEON 1: "De dolle "amou reuze" avonturen van een lood gieter", dag. 1.45, 6.45 en 9.30 uur, zo. ook 4.15 uur, 16 jr. ODEON 2: "The turning point", dag. 2.00, 6.45 en 9.15 uur. zo. ook 4.30 uur, 16 jr. ODEON 3: "Crash", dag. 2.15, 7.15 en 9.45 uur, zo. ook 4.45 uur, 12 jr. ODEON 4: "Crazy horse sa loon", dag. 2.15,7.15 en 9.45 uur, zo. ook 4.45 uur, 16 jr. OLYMPIA "The pink panther strikes again", dag. 8.00 uur, za en zo. 2.00 en 8.00 uur, al. PASSAGE: "Telefoon", dag. 2.00, 7.00 en 9.30 uur, za. en zo 1.30,4.00, 7.00 en 9.30 uur, 12 jr. STUDIO 2000: "Harry and Wal ter go to New York", dag. 7.00 en 9.30 uur, do., vr., ma. en di. ook 2.00 uur, al. DE UITKIJK: "Julia", dag. 2.00, 7.00 en 9.30 uur, 16 jr.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13