LEIDSCH DAGBLAD Talrijke wapens bij Molukkers gevonden Weinig feestelijke vlaggetjesdag SCHERPE KRITIEK CHINA OP VIETNAM manden AANTAL ROKERS DAALT 1121 KSafflï vandaag Politie betrapt drugkoeriers Meubelfabriek I JU Oisterwijk penseel voor hond of kat, in alle maten, grote sortering; Jransportmanden, iromjfietsmanden, mkiap-stretchers, bedden met een wasbare hoes, opblaas-manden +S alles VANDAAG ra Vlieland Geloogd Massief Europees Eiken van de Meubelfabriek Oisterwijk op maar 10 plaatsen te koop: t/RIJDAG 26 MEI 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35559 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Tien procent DEN HAAG (ANP) - Het aantal rokers onder de Nederlanders is in de periode van 1972 tot 1978 met tien procent ge daald. Bij een onderzoek in maart van dit jaar bleek dat 47 procent van de bevolking van mensen van vijftien jaar en ouder rookt. Dit percentage was in 1972 nog 57 procent. Dit heeft de stichting 'Volksge zondheid roken' te Den Haag vandaag meegedeeld aan de hand van voorlopige resulta ten van een door het NIPO gehouden enquête. Het tempo van de daling is de laatste twee jaar afgenomen. Sinds de voorlaatste peiling (1976) is de winst slechts één procent van de Nederlandse bevolking geweest. De stich ting meent dan ook dat een voortdurende activiteit op dit terrein dringend gewenst is. Bij het mannelijk deel van de bevolking is sprake van een sterkere daling van het aantal rokers dan bij het vrouwelijk deel. Bedroeg het percentage rokers onder mannen en jon gens van vijftien jaar en ouder in 1972 nog 69 procent, in maart 1978 werd een percen tage van 56 procent vastge steld. Bij de vrouwen en de meisjes werd in die zelfde pe riode een teruggang van 45 naar 39 procent in het aantal rooksters geconstateerd. De laatste twee jaar is bij de vrouwelijke bevolking vrij.- wel geen verdere daling van het percentage opgetreden, bij de mannen is twee procent met roken gestopt. (Van een onzer verslaggevers) KATWIJK - De vaantjes zullen morgen wel wapperen, op de jaarlijkse "vlaggetjesdag" van de vissers. De stemming is ech ter weinig feestelijk in de ha vens. Het vlaggen is een loos vertoon: de vloot zal maandag niet uitvaren. De jacht op de eer ste Hollandse nieuwe zal pas op 12 juni - en dan nog "mondjes maat" - mogen beginnen.... De Katwijkse haringreder N. Par- levliet jr: "Voor de opvarenden van de haringschepen en hun reders zijn het momenteel geen leuke tijden. Vanaf 12 juni mo gen we bij de Hebriden 3000 ton gaan vangen. De Noordzee zit dit jaar en volgend jaar potdicht voor ons. Er zal straks wel ha ring te koop zijn, maar daarvoor zullen we ook moeten invoeren. Op die manier gaat de aardig heid er wel goed af." Parlevliet zegt begrip te hebben voor vangst-beperking. "Maar waar we beslist geen begrip voor hebben, dat is het wanbe leid van Brussel. Beslissingen over een Europees visserij-be- leid worden daar maar uitge steld." De gevolgen daarvan zijn volgens Parlevliet dat de reder dit jaar en in 1979 moeilijk komt te zit ten met z'n exploitatie. "Ook de vissers moeten beperkingen worden opgelegd. De zin in het werk gaat er bij de mensen uit. Het vissen lijkt nu op oorlog voeren, waardoor je geen gemo tiveerde bemanning meer aan boord krijgt." momenteel te sterk afhankelijk van Engeland. Dat zet tot nu toe zijn poot dwars. Dan kunnen we wel een grote bek opzetten, maar daar schieten we niets mee op. Nee, ik verwacht meer van het ge sprek volgende maand met mi nister Van der Stee, die in de re gering heeft gezegd dat hij ons door de moeilijke jaren zal lood sen. Daarna zit er, dachten wij (en de biologen mét ons) weer voldoende haring in de Noord zee om een goede boterham op onze schepen te verdienen." (Zie ook pag. 27 Een deel van de in beslag geno men vuurwapens. Meestal van goe de kwaliteit en uitstekend onder houden. Ondergebracht bij vrien den of familie HONGKONG (UPI) - Peking heeft vandaag zijn aanvallen op de communistische regering in Ha noi verscherpt door bijzonderhe den te geven over vervolging van veel van de 72.000 Chinese inwo ners van Vietnam die naar China zijn gevlucht. Vietnamese functionarissen in Ha noi wierpen tegen dat de Chine zen liegen. De betrekkingen tus sen beide landen hebben een dieptepunt bereikt. n een verslag uit Hanoi van het Oostduitse persbureau ADN staat dat de Chinezen besloten hebben duizenden technici die aan hulpprojecten in Vietnam Half miljoen aan sieraden N gestolen ANDERS ...onze style herenkleding is duidelijk anders advies aan mannen die zich anders willen kleden „kom eens passen" .'N GEHEEL NIEUWE INTERNATIONALE KOLLEKTIE BADHOEVEDORP - Vier mannen hebben vanmorgen omstreeks vijf uur een gewapende roofover val gepleegd op het hotel "Ibis" in Badhoeverdorp en hebben uit de juweliersshop in dat hotel voor ongeveer een half miljoen gulden aan sieraden gestolen. Op het moment van de overval wa ren drie personeelsleden aanwe zig, die door de daders onder schot werden gehouden. De deur van de juweliersshop werd gefor ceerd. Van de daders, die allen een nylonkous over hun hoofd hadden getrokken, ontbreekt nog elk spoor. werkten terug te trekken omdat Peking vindt dat de Chinezen in Vietnam "op grote schaal worden vervolgd". Het officiële persbureau Nieuw China gaf vandaag een ooggetui- geverslag van een correspondent, dat ook over de radio werd Bad hoevedorp Het televisienieuws van gisteravond wijdde meer dan zes minuten, ongebruikelijk lang voor één onderwerp, aan een film over vluchtelingen die de rivier de Peiloen oversteken tussen Vietnam en de Zuidchinese pro vincie Kwangsi. De correspondent verhaalde van Chinezen die geslagen, ernstig verminkt en gruwelijk mishan deld zouden zijn. China heeft eerder deze week Viet nam gewaarschuwd dat het de volle verantwoordelijkheid voor de gevolgen moet dragen. De secretaris van de Vietnamese Communistische Partij, Xoean Thoey, heeft de Chinese verkla ring bezijden de waarheid ge noemd. Leidsch Dagblad Maandag t/m vrijdag van 18.00- 19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. WITTE KIOSK bijna alle l.p.'s 14,90 Hogewoerd 11, Leiden. LIJST Voor een socialisti sche stads politiek! PSP-Leiden Postbus 129, Leiden, giro 489329 ^HAARLEMMERSTR. 175-177 LEIOENj Zonnige perioden Droog weer met flinke zonnige perio den. Weinig wind en vannacht hier en daar mist. Minimumtemperaturen om streeks 7 graden. Maximumtemperatu ren van circa 15 graden in het noord westen tot ongeveer 19 graden in bet binnenland. Opgemaakt om 11.15 uur. 27 mei Zon op: 5.31 uur; onder: 21.44 uur. Maan op: 1.13 uur; onder: 11.07 uur. Hoogwater te Katwijk om 7.34 en 20.05 uur, laagwatcr om 3.23 en 15.51 uur. De sleutel tot verkoop van Uw huis is onze vrijblijvende verkooptaxatie Waterland Vastgoed B.V. Breestraat 67, Leiden, tel. 123422. Ons kantoor is dagelijks geopend van 9-17.30 uur eveneei donderdagavond van 19-21 uur en zaterdag van 1(W 13 u ARNHEM(ANP) - Een spe ciaal regionaal vuurwa penteam van de politie heeft na uitgebreide zoekacties in de afgelo pen maand bij 37 perso nen, afkomstig uit het ge hele land, 25 vuurwapens gevonden en ongeveer 3000 scherpe patronen. De meeste aangehoudenen zijn Zuidmolukkers. Zeven verdachten zijn inmiddels voorgeleid voor de officier van justitie. Uit het onderzoek is niet gebleken van vuurwapenhandel op grote schaal of van een voor bereiding voor eventuele acties De verdachten verklaarden vaak de wapens te hebben gekocht meestal in België, omdat zij zich in eigen kring bedreigd voelden. De actie, waaraan rechercheurs van de korpsen Amersfoort, Arn hem, Barneveld, Ede, Epe en Leerdam deelnamen, begon in de vroege maandagmorgen van 24 april, toen in Barneveld zeven Zuidmolukkers op verdenking van wapenhandel of wapenbezit werden aangehouden. In overleg met de landelijke vuurwapen centrale van de Centrale Re cherche Informatiedienst (CRI) in Den Haag werd een regionale vuurwapencentrale geformeerd, die onder leiding staat van de Arnhemse hoofdinspecteur J Wilzing. Deze verklaarde vandaag op een persconferentie dat in verschil lende plaatsen in Nederland na de actie in Barneveld huiszoe kingen en arrestaties zijn ver richt. De meeste verdachten, (die in leeftijd variëerden van 17 tot 60 jaar) komen uit Barneveld (tien) en Leerdam (zeven). Andere aanhoudingen gebeurden in Amersfoort, Leusden, Tilburg, Gorinchem, Vught, Vaassen, Culemborg, Voorthuizen, Brummen, Bovensmilde, Breda, Hendrik-Ido-Ambacht en Prin senbeek. Onder de in beslag genomen vuur wapens waren pistolen, revol vers, karabijnen en andere ko gelgeweren. De wapens waren over het algemeen van goede kwaliteit en zorgvuldig onder houden. Zij werden meestal ver borgen bij vrienden, kennissen of familieleden omdat men beducht was voor huiszoekingen. even bij HUISMAN B.V. kijken voor een goede occasion! De Britse premier Callaghan zal voortaan de steun van de Liberalen ontberen. David Steel heeft zijn steun aan Callaghan opgezegd. Zeer waarschijnlijk zal men nu in Groot-Brittanniê in de herfst van dit jaar naar de stembus gaan PAGINA 9 Duitse 'watergolf dreigt ui terwaarden te overspoelen PAGINA 7 Twaalfjarig hoertje in film van Louis Malle PAGINA 13 Hassink wint toch Olym piad Ronde PAGINA 17 Asopos sterkste in marathon roeiregatta PAGINA 19 Staatssecretaris wil giropas met foto PAGINA 21 Zeventien Minister Wiegel geeft met zijn brief aan de Tweede Kamer de aanzet tot een nieuw hoofdstuk over de bestuurlijke herindelingHet zo veelste. Het is nog te vroeg om al te uitgebreid op de ideeën van de minister in te gaan, vooral ook, omdat hij zelf heel nadrukkelijk heeft gezegd, reacties te willen afwachten. Er zitten een paar heel reële gedach ten in Wiegels conceptie. Er die nen meer taken op gemeenteni veau gehandhaafd te blijven dan zijn voorganger De Gaay Fort man in diens wetsontwerp had voorzien. Dat betekent dat de ge meenten voldoende draagvlak moeten krijgen om de complexe taken aan te kunnen en dan is een n tienduizend in- s gewenst en misschien zelfs wel aan de lage kant. Een gevolg van het niet al te zeer verdunnen van de gemeentelijke takenportefeuïlle is dan weer zeer terecht dat we met minder dan de eerder voorgestelde nieuwe pro vincies toekunnen. Wiegels zeven tien is een stap in de goede rich ting, waarbij dan wel de vraag gesteld mag worden of men bij opdeling van duidelijke eenhe den - cultureel, sociaal - als Noord-Brabant en Gelderland wel zoveel meer terugkrijgt dan men inlevert. De idee van de provincie als krach tige en tevens voor de modale burger nog bereikbare bestuurs laag wordt hoe langer hoe meer verlaten. Ook bij Wiegel blijft men grotendeels in het ongewisse over de mate, waarin de rijks overheid van zins is taken naar omlaag af te stoten Voor de Leids/Alphense regio blij ven bezwaren overeind, die er ook al waren toen minister De Gaay Fortman zijn provincie 'Haag landen'op de kaart had getekend Een nieuwe provincie met toch nog anderhalf miljoen mensen of meer is te groot om nog adekwaat en begripvol in te spelen op de problemen van beperkte regio nale aard binnen haar grenzen De belangen van de centrumge meente zullen, zo valt te vrezen, prevaleren. Zo'n gigantische provincie zou het nieuwe 'Zuid- Holland' worden, Den Haag en de ommelanden'. Wel mag op een duidelijke verbete ring gewezen worden: men is af gestapt van het onzalige idee van een soort middenprovincie, waarin Alphen, Gouda en Dor drecht zouden vallen. Alphen en de regio komen nu in een eenheid waartoe ook Leiden behoort. Men beseft gelukkig dat Alphen niet behoort te worden afgehaakt van de gemeente, waarmee het nog al tijd de meeste economische, so ciale en culturele bindingen heeft Van Leiden dus. AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse politie heeft drie Deense koeriers in verdovende middelen, twee mannen en een vrouw, aangehouden. De arresta tie van de drie, de 35-jarige N.N., de 47-jarige B.B. en de 19-jarige vrouw L.O., geschiedde na con tact met de Deense politie. In een bergplaats in de benzinetank van de auto van de Denen vond de politie 9000 morfinetabletten ter waarde van 230.000 Deense kronen (ongeveer 100.000 gul den). Later kon de politië in zijn woning in Amsterdam ook aanhouden de 37-jarige M.M. afkomstig uit Pa kistan, die wor;dt omschreven als de grote organisator en financier van de Deense transactie. Op M. werd al eerder de aandacht ge vestigd toen onlangs 25 kg voor hem bestemde hasj in Brussel in beslag werd genomen. Tevens werd in Amsterdam nog aangehouden de 23-jarige even eens uit Pakistan afkomstige T.S., die volgens de politie als le verancier van verdovende mid delen optrad. Nltuwt Rijn 50 Tin 20824 (01710) Amsterdam, Berkel (ZH), Beverwijk, Ede, Heerenveen, Hengelo (O), Oisterwijk, (Jtrecht, Valkenburg (L) en Zuidlaren. Berkel (ZH), Noordeindseweg 116, tel. 01891-4670 ma t/m za 9-18 uur, vrij tot 21 uur

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1