Gesprek Yance-Gromyko stelt conferentie in schaduw y Scholen Ostia leeg uit angst voor terroristen Betrekkingen Zaire-België weer normaal Watersnood in Bondsrepubliek houdt nog aan Ministers praten over ontwapening buiten VN om CDU-politicus met nazi-verleden in ongelijk gesteld Als in't weekend de kinderen komen, dan haalt u toch wel kip in huis. Rellen in Colombia "Moord op Amin mag' Gijzeling in Moskou DONDERDAG 25 MEI 1978 BUITENLAND PAGINA 9 STUTTGART-MUNCHEN (DPA)- De watersnood in zuid-Duitsland en het noorden van Beieren heeft zijn hoogtepunt nog niet bereikt. Gisteren moesten uit de zwaarst ge troffen gebieden ten noorden en zuiden van Stuttgart, bij Heil- bronn en bij Heidelberg honder den mensen worden geëva cueerd. Daar loopt ook de drink watervoorziening gevaar, door dat zuiveringsinstallaties gedeel telijk onder water zijn gelopen. De materiële schade als gevolg van voor het gebied van de Nec- kar zwaarste overstromingen van deze eeuw worden voorlopig ge schat op ver over de 100 miljoen mark. Het peil van de Rijn bij Karlsruhe- Maxau naderde gisteren met 8.08m meter gevaarlijk dicht het "rampniveau" van 8.16 meter. Het gebied van Mannheim-Hei delberg wordt ernstig bedreigd doordat daar de sterk gewassen Neckar en Rijn samenvloeien. Vooral het industrieterrein van Mannheim loopt de kans onder te lopen. De 5000 inwoners tellende gemeen te Neckarenzlingen was gisteren alleen per boot bereikbaar. In Emmendingen bij Freiburg in zuid-Baden dreigde een spaar bekken met een kwart miljoen kubieke meter water open te bar sten. Op vele autowegen lag het verkeer als gevolg van grondverschui vingen stil. In Saarbrücken moesten de autobusdiensten met het oog op de hoge stand van de Saar worden gestaakt. In het stroomgebied van de Main is ook een schade van miljoenen ontstaan. Bij Miltenberg legden militairen van de Bundeswehr noodbruggen aan, nadat de vaste oeververbindingen waren weg geslagen. Volgens weerkundigen zijn de wolkbreuken die 40 tot 50 uur aanhielden, veroorzaakt doordat zeer warme en vochtige lucht uit het Middellandse-Zeegebied stootte op zeer koude zeelucht uit het noorden. Het weerkundig bu reau in Stuttgart verwacht de komende dagen nog enige neer slag. De zwaarste buien zouden echter voorbij zijn. Ethiopië zou Cubaanse diplomaten uitwijzen ADDIS ABEBA (UPI) - In de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba doen onbevestigde ge ruchten de ronde, als zouden de Cubaanse ambassadeur en zijn naaste medewerker zijn uitgewe zen. Het marxistische militaire bewind zou ook het hoofd van de diplomatieke vertegenwoordi ging van de volksrepubliek (Zuid)-Jemen hebben verzocht het land te verlaten. Diplomatie ke kringen die gewag maakten van deze geruchten, verklaarden ze voor juist te houden. Waarom de drie diplomaten zouden zijn uitgewezen, is niet duidelijk, aangezien Cuba en Zuid-Jemen nauwe banden met Ethiopië on derhouden en er geen aanwijzin gen zijn voor een kloof. Een politieman in het Italiaanse Ostia toont hier de gigantische buit aan wapens, die deze week in een schuilplaats van de Rode Brigades werd gevonden. Onder de buit bevinden zicho.a. drie machinegeweren, twee karabijnen, dertig kilo explosievenvalse autonum merplaten, een stencilmachine, een telex en fotografische apparatuur. ROME (UPI/AP) - Omdat er ge ruchten gingen dat de Rode Bri gades 50 kinderen zouden willen gijzelen, zijn gisteren in de bad plaats Ostia bij Rome de lagere scholen vrijwel leeg geweest. Volgens de politie staken de ge ruchten dinsdagavond de kop op en bleven zij gisteren de ronde doen. Veel ouders die hun kinde ren naar school hadden gestuurd, haalden hen vlug weer naar huis. ondanks de extra politiebewa king die was ingesteld. In Ostia werd dinsdag een grote op slagplaats met onder andere wa pens van links-extremisten ge vonden. In Rome werden dinsdag twee au to's in brand gestoken. In de buurt van een christen-democra tisch en een sociaal-democra tisch hoofdkwartier werd een krachtige bom gevonden die on schadelijk kon worden gemaakt. Bij Napels ontplofte een bom in de tuin van een Fiat-dealer. Drie oprichters van de Italiaanse Rode Brigades, Renato Curcio, Paolo Ferrari en Roberto Ogni- bene, zijn gisteren tijdens hun proces in Turijn uit de rechtszaal verwijderd nadat zij een Italiaan se rechter die als getuige was ver schenen beledigd en bedreigd hadden. Sinds het begin van het proces te gen de 15 Rode Brigadisten, 38 dagen geleden, doen de beklaag den voortdurend pogingen de gang van het proces te verstoren en de bevoegdheid van de recht bank aan te vechten. Curcio, de voormalige student wijsbegeerte die beschouwd wordt als de leider van de stads- guerrilla-organisatie, werd uit de rechtszaal gezet nadat hij de ge tuige, rechter Adolfo Beria d'Ar- gentine, had uitgescholden. Fer rari werd verwijderd nadat h(j de openbare aanklager en een aantal rechters en politie-officieren had beledigd. Vlak voor het einde van de zitting, die drie uur duurde en tot van daag verdaagd werd, tekende de raadsman van Curcio en Alberto Franceschini beroep aan tegen hun veroordelingen tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf elk, omdat zij de moord op oud- premier Aldo Moro door de Rode Brigades hadden geprezen als "een daad van revolutionaire rechtvaardigheid". NEW YORK (AP) - De minsters Vance en Gromyko, eigen lijk in New York voor de VN-conferentie over ontwape ning, zullen vandaag met elkaar spreken. Dit ter voorbereiding van een ontmoeting die de Russische minister van buitenlandse zaken zaterdag zou hebben met president Carter als vol gende stap tot een tweede Salt-akkoord ter beperking van de strategische bewapening met raketten en bommenwerpers. De ontmoeting van Vance met zijn Russische ambtgenoot werd gis teren op het laatste ogenblik ge regeld en betekent een voortzet ting van het bilaterale overleg over afremming van bewape ningswedloop tussen de VS en de Sovjet-Unie. Dit heeft het dins dag begonnen ontwapenings- overleg in het kader van de Ver enigde Naties totdusverre in be langrijke mate overschaduwd. Beschuldigd De Sovjet-Unie is gisteren door de Verenigde Staten er van be schuldigd het arsenaal kernwa pens te vergroten door de SS-20 raket in het veld te brengen. Dit zei de Amerikaanse vice-presi dent Walter Mondale, die ook kri tiek van de hand wees van landen van de Derde Wereld dat de VS zich niet genoeg inspannen bij hun pogingen om te komen tot nucleaire ontwapening. Tekenend in dit verband was mo gelijk het feit dat president Carter op dezelfde dag de Amerikaanse Senaat verzocht over te gaan tot BONN (SP) - De Zwitserse schrij ver Rolf Hochhuth mag de chris ten-democratische president van de Westduitse deelstaat Baden- Würtemberg, dr. Hans Filbinger, een "schrikbarende jurist" noe men. Dit heeft 'de rechtbank in Stuttgart in kort geding vastge steld. Hochhuth had deze kwali ficatie van de 64-jarige CDU-poli- ticus gebruikt wegens diens rol in de oorlog als aanklager en als rechter bij de toenmalige Kriegsmarine. Zelfs was van hem bekend dat hij gaarne zou zijn gekozen tot bondspresident. Maar het geldt nu wel als zeker dat bij de verkie zingen voor dit hoge ambt in het volgende jaar Filbinger niet meer kandidaat zal staan. Filbinger zelf toonde na het vonnis de van hem bekende hardnekki ge onverstoorbaarheid, die de so ciaal-democratische oppositie in Stuttgart reeds als een "patholo gisch goed geweten" heeft om schreven. De rechtbank sprak in zijn vonnis namelijk ook uit dat wat ook op de wijze van doen van Filbinger was aan te merken, de ze zich wel had gehouden aan de toen bestaande nationaal-socia- listische rechtsvoorschriften. Dit was voor de minister-president aanleiding te verklaren dat "de rechtmatigheid van zijn optreden tegen het einde van de oorlog was bevestigd". Verscheidene dagbladen stelden gisteren in hun commentaren vast dat deze man in zijn verstoktheid eenvou digweg niet meer te helpen is. ratificatie van protocol I van het verdrag tegen verspreiding van kernwapens dat al door Neder land en Engeland is geratificeerd, met uiteindelijk doel, zoals Car ter in zijn schrijven aan de Senaat stelde, om te bereiken dat Zuid-Amerika een kernwapen- vrij gebied wordt. Verbod De president zou, naar gisteren uit Amerikaanse regeringskringen werd vernomen, verder hebben besloten met de Sovjet-Unie te willen gaan onderhandelen over een verbod op alle proeven met kernwapens, onder- zowel als bovengrondse. Deze laatste zijn al vijftien jaar geleden door een verdrag tussen SU en VS verbo den. Met zijn beslissing om ook tot een totaal verbod van onder grondse kernwapenproeven te komen zou Carter ingaan tegen de wens van de Amerikaanse le gerleiding, die van oordeel zou zijn dat de voorwaarden waaron der de president met de Sov jet-Unie zou willen onderhan delen, het laatste land in staat zou stellen door te gaan met proeven en verbeteringen van zijn kern wapens zonder dat Verenigde Staten daar achter zouden kun nen komen. Voor de waarneming van bepaalde kleine ondergrondse kernexplo sies zou namelijk inspectie ter plaatse in de Sovjet-Unie nodig zijn, wat de Sovjetregering niet wil toestaan. Gisteren kwam een mededeling van het Amerikaanse ministerie van defensie dat de Sovjet-Unie aan de vooravond van overleg om dergelijke wapens te verbieden een proef heeft genomen meteen zogenaamde sluipsatelliet, die andere satellieten in de ruimte kan opsporen en vernietigen. Het Russisch-Amerikaans overleg om tot een verbod van deze wa pens te komen moet op 8 juni in Helsinki beginnen. De vorige Russische proef dateerde van 21 december. De Franse president Valery Gis- card d'Estaing is gisteren in New York aangekomen, waar hij van daag de ontwapeningsconferen tie toespreekt. A-' -• ADVERTENTIE PEPERZAK beheerst 't vakl Ontmoet onze kollekties PARIJS (AFP/Reuter/DPA) - De Belgische premier, Leo Tindemans, heeft gisteren tijdens een onverwacht bezoek aan Parijs de president van Zaïre, Moboetoe gesproken. ADVERTENTIE De Belgische premier verklaarde gisteravond in het parlement dat de betrekkingen tussen België en Zaïre nu weer normaal zijn. De premier zei gelukkig te zijn met deze ontwikkeling van de be trekkingen. Het Belgische ministerie van de fensie maakte bekend dat de Bel gische parachutisten die nog in Zaïre zijn, daar nog wel enige tijd zullen blijven. Mogelijk is dit ook een resultaat van het gesprek tus sen Tindemans en Moboetoe. De Franse regering heeft gisteren Angola en Zambia gevraagd maatregelen te nemen om de vei ligheid te waarborgen van moge lijke Franse gijzelaars die worden meegevoerd door vluchtende re bellen. In Kolwezi is het Rode Kruis giste ren begonnen met het begraven van de slachtoffers die daar vori ge week zijn gevallen. Voor een groot deel lagen de lijken sinds die tijd op straat. Zij verkeren in verregaande staat van ontbin ding. Een functionaris van het Franse consulaat in Kinsjasa zei dat het zeer onwaarschijnlijk is dat alle doden kunnen worden geïdentificeerd. Franse troepen maakten jacht op een groep van naar schatting 60 voertuigen waarmee vluchtende rebellen naar Angola proberen te komen. De groep was vanuit de lucht waargenomen. Naar wordt aangenomen voert deze groep rebellen ongeveer 60 blanken mee als gijzelaar. In diplomatieke kringen in Kinsja sa werd gezegd dat de Franse mi litairen zullen proberen de kolo nie de pas af te snijden. De rebel len rijden op een weg die niet ver van de Benguela-spoorlijn ligt. Deze loopt van Zaïre naar Ango la. De luchtverkenners hebben tussen de stad Moetsjatsja, die aan de spoorlijn ligt, en de Angolese grens een grote concentratie re bellen waargenomen. Dit wijst erop dat de Fransen op zware te genstand kunnen stuiten b(j de achtervolging van de kolonne. In pro-Westerse guerrilla-kringen werd gezegd dat Oostduitsers een met tanks beschermde corridor hebben ingesteld voor de rebel len die Angola invluchten. Ook zou een opvangcentrum zijn in gericht. In Kinsjasa vertelden reizigers gis teren dat de gevechten in Sjaba ook onrust hebben gezaaid onder de blanken elders in Zaïre. Een aantal van hen zou zich opmaken voor vertrek. BOGOTA (AP)-In verband met te gen de regering gerichte geweld dadige demonstraties (zie foto), zijn gisteren de twee grootste uni versiteiten van Colombia, die nu Bogoto en in Medellin, door mili tairen bezet. Bij de gevechten die hierbij ont stonden zouden volgens een offi ciële mededeling tientallen stu denten en politiemensen en mili tairen zijn gewond. Ongeveer 60 demonstranten werden geares- teerd. De strijd speelde zich af op de ter reinen der universiteiten en in de gebouwen. Na de "veroveringen" trokken de militairen zich terug maar lieten wel schildwachten achter. De demonstraties tegen de regering waren ongeveer twee weken gele den begonnen op tal van plaatsen in het land nadat de regering had geweigerd toe te staan dat er ho gere lonen mochten worden be taald. Op 5 juni worden in Colombia pre sidentsverkiezingen gehouden. De regering heeft de demonstra ties een middel om de verkiezin gen te voorkomen of althans te verstoren genoemd, maar critici van de overheid zien ze als een spontane "volksopstand". Assurantiekantoren die lid zijn van de nva zorgen voor uw zekerheid, Wij denken graag met u mee. U bent welkom in ons nieuwe kantoor aan de Hogewoerd 166, Lelden, tel. 071-140444. Makelaars in assurantiën. W. van Hal A 1 Zn. lij n v a. 1. EX-HOOFD CIA: CHICAGO (UPI) - Het voorma lige hoofd van de CIA William Colby is van oordeel, dat het de Oegandezen 'moreel' toe gestaan is hun president Idi Amin te doden en dat het evenzeer moreel verantwoord zou zijn als de CIA daarbij helpt. In een vraaggesprek met het tijdschrift Playboy zei Colby: "Als een man een echte tiran is heeft een onderdaan van hem het recht hem dood te schieten". Op de vraag of de Amerikaanse geheime dienst een dergelijke daad zou aan moedigen,antwoordde hij ontkennend. Het zou zijns in ziens echter wel moreel aan vaardbaar zijn om bij een aan slag te helpen, "als dat op de een of andere wijze in ver band zou kunnen worden ge bracht met de veiligheid en het welzijn van de VS". Colby noemde de CLA de beste inlichtingendienst ter wereld. De betrokkenheid van deze dienst bij de omverwerping van het bewind van de geko zen marxistische president Allende van Chli was, naar zijn zeggen, beperkt gebleven tot "enige kleine propagan- da-activiteit van gering be lang". Amin van Oeganda heeft giste ren de Sovjet-Unie en Cuba "de beste vrienden van Afrika genoemd. Volgens radio-Kampala heeft Amin voorgesteld met Cuba en de Sovjet-Unie gemeen schappelijke militaire oefe ningen te houden. De Russen en Cubanen waren de beste vrienden van Afrika, "omdat zij ongewapende hulpeloze Afrikanen helpen die zelf standig en onafhankelijk willen worden en die worden onderdrukt door de imperia listen". In een andere uitzending meld de de Oegandese radio, dat te rugkerende Oegandese bal lingen hadden onthuld, dat de Verenigde Staten, Engeland en Israël een plan hebben om met valschermtroepen tegen Oeganda op te treden, zoals dezer dagen door Frankrijk en België in Zaïre is gedaan. MOSKOU (AP) - De Russische po litie heeft gisteren na anderhalf uur een eind gemaakt aan een gij zeling van twee Russen in het kantoor van de luchtvaartmaat schappij Finnair in het centrum van Moskou. De dader, een 22-ja- rige man uit de Sovjetstaat Ka- zachstan, is gearresteerd. Hij zei lid te zijn van het "Russische be vrijdingsleger", een tot dusver onbekende organisatie. De man was gemaskerd en met een vuurwapen de Finse ambassade binnengedrongen waarin het kantoor van Finnair is gevestigd. Hij gijzelde een secretaresse en een chauffeur. Via de telefoon had hij contact met westerse journalisten. Na een beleg van 95 minuten dreef de politie de man met behulp van traangasgranaten naar buiten. Volgens eem mededeling van de politie was de man "geestelijk ge stoord". De vrouwelijke gijzelaar liep bij de actie lichte verwon dingen op.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9