Spanning binnen CDA over uranium-levering 'Geen inzage Kamer in JLa.nce~stu.clie stembiljet Den Uyl: "CDA reageerde onnadenkend" Senatoren CDA willen nieuwe sanctiewet Weigering minister Uit in de Randstad "Bezuiniging zal een harde indruk maken" "Geen macht maar dienstbaarheid" DONDERDAG 25 MEI 1978 BINNENLAND PAGINA 7 STUDENTEN] PROTEST TEGEN PLANNEN VAN PAIS Regering kan motie-Van Houwelingen niet uitvoeren DEN HAAG (SP) - De motie-Van Houwelingen over stren gere voorwaarden voor levering van verrijkt uranium vanuit Almelo aan Brazilië is onuitvoerbaar. AMSTERDAM - Als protest tegen de plannen van minister Pais ten aanzien van het universitaire onderwijs kwamen Amsterdamse studenten gisteren bijeen in de Mo zes en Aaronkerk. De bijeenkomst was deel van een landelije actie van "stakende" studenten waaraan gisteren ruim 3500 studenten en stafleden deel namen. Ook in Leiden werd geprotesteerd Twee werkcolleges van het socio logisch instituut gingen niet door Bij deze actie waren in totaal zo'n 20 studenten betrokken. Gisteren werd voorts geprotesteerd in UtrechtGroningen, Twente Rotterdam, Eindhoven en Wage- ningen. Tot deze vaststelling zal de regering binnenkort komen aan de hand van de resultaten van het overleg met West-Duitsland en Enge land, de partners van Nederland in Urenco, de exploitant van de ultracentrifugefabriek in Almelo. Dit overleg is gevoerd op last van de Tweede Kamer. Op voorstel van het CDA-lid Jan van Houwelin gen sprak de Kamer onlangs uit, dat de levering aan Brazilië niet mocht doorgaan als niet vantevo- ren vast zou staan, dat er een op slagregeling onder internationaal toezicht komt voor plutonium. Plutonium is het afvalprodukt van uranium, dat kan dienen als bouwstof voor atoombommen. In het contract dat Urenco met Brazilië heeft gesloten staat slechts dat zo'n opslagregeling er moet zijn in 1985 - het jaar dat Brazilië met de opwerking van verrijkt uranium wil beginnen. De uitspraak van de Tweede Kamer hield in, dat deze opslagregeling er al in 1981 moet zijn - het jaar dat de uitvoer van uranium naar Brazilië zou moeten beginnen. "Geen gram uranium het land uit voordat er waterdichte garanties tegen misbruik zijn", heeft CDA- er Van Houwelingen meermalen gezegd ter onderstreping van de Kameruitspraak. De regering staat nu op het punt tot de slotsom te komen, dat aan het verlangen van de Tweede Kamer niet tegemoet kan worden geko men. Met dit vooruitzicht voor ogen zijn er deze week grote poli tieke spanningen ontstaan in de Tweede-Kamerfractie van het CDA. T 1 DEN HAAG (SP) - Minister Scholten van defensie heeft gisteren geweigerd de Tweede Kamer een blik te gunnen in voorlopige NAVO-studies over taktische kernbewape ning. Die studies zijn de basis voor zijn besluit geweest om de Lance-raketten atoomkoppen te geven. /SS Amsterdam Het PvdA-Kamerlid mr. A. Ste- merdink (oud-minister van de fensie) stelde gisteren tijdens een spoeddebat over de Lance dat de Kamer pas over de juistheid van Scholtens besluit kan oordelen als ze over de eindstudie be schikt. Het kabinet-Den Uyl stel de een beslissing over de raketla ding indertijd uit tot het "totale plaatje" van de behoefte aan tak tische kernwapens beschikbaar zou zijn. Scholten voelde er echter niets voor om zelfs maar een "gekuiste versie" van de voorlopige studies te verstrekken. Deze blijven top geheim. Wel beloofde hij in zijn toelichting op de begroting voor 1979 en na afronding van de NA VO-studies op het probleem van de kernbewapening te zullen in gaan. Tijdens het debat werden drie mo ties ingediend. In een wordt de regering gevraagd de Lance geen Branden in Delft DELFT (ANP) - In Delft is gister avond op drie plaatsen in de stad brand uitgebroken. De politie heeft de sterke indruk dat een py romaan aan het werk is geweest. Het onderzoek is in volle gang. De eerste brand betrof een clubge bouw van de padvinderij. Ver volgens moest de brandweer uit rukken om de uitslaande bran den in een keet van de TH en een lagere school in de wijk Voorhof te bestrijden. atoomkoppen te geven zolang de noodzaak daartoe niet is aange toond (Stemerdink, PvdA). De tweede verlangt opschorting van de maatregel tot er een "funda mentele" discussie met de Kamer over kernwapens is geweest (Brinkhorst, D'66). De meest ver gaande motie eist zonder meer afzien van de nucleaire taakstel ling van de Lance (Wolff, CPN). Over de moties zou vanmiddag worden gestemd. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 26 mei, 27 mei en 1 juni, 20.15 uur, Haagse Comedie met "De Voorpagina", blijspel van Ben Hechten Charles MacArthur, 28,29,30 en 31 mei, 20.15 uur, Haagse Comedie met "Julius Caesar" van Shakespeare. HOT-Theater: 26 mei, 20.30 uur, NET Area, Gent met "Pour Del- phine" van Chris Ypcrman, 27 mei, 20.30 uur, Toneelgroep Cen trum met "Tussen de middag en later op de avond" van Don Dek ker, 29 mei, 20.30 Pro-jekttheater Projecttheater met "Dollie, o avocado's bij de lunch", 30'mei, 20.30 uur, Toneelgroep Globe mei "Henry II" van Willem Jan Otten, 31 mei, 20.30 uur, Toneelgroep FACT met "Het verhaal van de Don Juan" van Leo Hogenboom en Aat Ceelen, 1 juni, 20.30 uur, Nieuwe Komedie met "Gansch het raderwerkvan Otto Dijk. Diligentia: 26 en 27 mei, 20.15 uur, One-man-show Frans Halsema met ''Ik, ik en nog er's ik", 31 mei, 20.15 uur, Hideko Udagawa, concert (viool). Congresgebouw: PW A-zaal, 26 mei, 20 uur, Jeugdconcert door Re sidentie Orkest o.l.v. Ernest Bour, toneelzaal, 26,27 en 28 mei, 20.15 uur, Robert Long en Dimitri Frenkel Frank met "Wat ieder meisje weten moet", PWA-zaal, 27 mei, 19.15 uur (voorprogramma), Resi dentie Strijkkwartet (Gounod en Bach), 20.30 uur, Residentie Or kest o.l.v. Ernest Bour, 28 en 29 mei, 20.15 uur, Ballet van dc XX-ste Eeuw met "De vuurvogel" en "Petroesjka" van Strawinsky, PWA- zaal, 31 mei, 20.30 uur, Openingsconcert Holland Festival 1978 door Promenade Orkest o.l.v. Jan Stulen. Theater Pepijn: 26 en 27 mei, 20.30 uur. Toneelgroep ODIA met "Thee voor belabberden" van Yvonne Keuls en "Moeder's uit- gaandag" van Jack Pollewel. Theater in de Steeg: 26 en 27 mei, 20.30 uur, Cabaret Vangrail met "Diverse groentes", 28 mei, 20.30 uur, Astrid Nijgh, café chantant. Appeltheater: 26, 27 en 31 mei, 19.45 uur, De Appel: Evenemen tenmarkt, improvisaties, sketches, scènes over oudheid, midde leeuwen en vandaag. LEIDEN Stadsgehoorzaal, 26 mei, 20.15 uur, Concert door het Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. David Zinman, m.m.v. Alfred Bren- del, piano. LAK-Theater 26 mei, 20.15 uur, Festival of Fools 1978 met „People Show" (Engeland), 27 mei, 20.15 uur, Festival of Fools 1978 met "Michael Gimpel" (Engeland), 23.00 uur, Festival of Fools 1978 met "The Fools Band" (Nederland), 28 mei, 20.15 uur, Festival of Fools met "Living Poem Theatre" (USA), 23.00 uur, Festival of Fools met "The great Salt-Lake mime troup", 24.30 uur, feestelijke afsluiting van het Festival door de "Great Salt-Lake band". Leids vrijetijdscentrum: 27 mei, 20.15 uur, Festival of Fools 1978 met "The loose ends" (USA). Stadhuisplein 26 mei, 15.00 uur, Festival of Fools 1978 met "Pigeon Drop" (USA), 28 mei, 15.00 uur, Festival of Fools 1978 met "Barry Nooy" (Nederland). V.d. Werffpark: 27 mei. 15.00 uur, Festival of Fools 1978 met "The Fooisband" (Nederland). Kasteel Duivenvoorde, Voorschoten: 31 mei, 20.30 uur, Erasmus Ensemblewerken van Purcell, Lully, Britten, Theodorakis en Lor- TE KOOP TERHEIDEN (SP) - Stembiljetten voor de gemeentelijke verkiezin gen van woensdag worden hier en daar voor vijftig gulden te koop aangeboden. Dit heeft frac tievoorzitter mevrouw Van So meren van de WD in de Eerste Kamer onthuld. Op een spreekbeurt van haar partij vertelde mevrouw Van Someren, dat zij op straat een stembiljet te koop aangeboden had gekregen. Zij zei het aanbod als een mis plaatste grap te hebben opgevat. Maar zij kondigde wel aan, dat zij minister De Ruiter van justitie zal vragen het aanbieden en kopen van stemmen of het bemiddelen bij aan- en verkoop strafbaar te stellen. Volgens mevrouw Van Someren is het verkopen van stembiljetten een insluipend kwaad aan het worden in Neder land. Maastrichts gezin vermist MAASTRICHT (ANP) - Heel de dag heeft de Maastrichtse ge meentepolitie gisteren een spoor proberen te vinden van een al meer dan drie dagen vermist ge zin, bestaande uit de 39-jarige A. Janssen, zijn acht jaar jongere vrouw en 6-jarig zoontje. Het drietal is zondagmiddag rond drie uur voor het laatst gezien, va rend in een rubberboot met bui tenboordmotor op de Maas, nabij het stadscentrum van Maastricht. Langs de oever van de rivier heeft de politie alleen de auto van de heer Janssen aangetroffen. Ge vreesd wordt dat het gezin een ongeluk is overkomen. Vechtpartij ROERMOND (ANP) - De gemeen tepolitie van Roermond heeft in de loop van deze week vier inwo ners van die stad aangehouden die zondagnacht slaags waren ge raakt met vijf Turken. De yier mannen, in leeftijd variërend van 28 tot 37 jaar, wilden niet dat de Turken een bar bezochten. In de vechtpartij die daarop ontstond raakten twee Turken gewond. Een van hen kreeg vier steken met een mes in het onderlijf en een in het gezicht. De andere Turk miste na het gevecht het topje van zijn In de CD A-fractie zijn de leden af komstig uit CHU en KVP bereid zich bij de feiten neer te leggen. Ook de WD-fractie acht het niet verantwoord nog langer aan de Kameruitspraak vast te houden. Van Houwelingen daarentegen wil niet van wijken weten. Hij vindt het niet aanvaardbaar dat de regering uiteindelijk de Ka meruitspraak naast zich zal neerleggen. In de Tweede Kamer kan de rege ring in beginsel rekenen op steun van een krappe meerderheid van zevenenzeventig CDA- en WD- Kamerleden. Als met Van Hou welingen nog meer CDA-leden de poot stijf houden zou de rege ring aangewezen zijn op steun van rechtse splinterpartijen als SGP, GPV en Boerenpartij. DEN HAAG - De CD A-fractie in de Eerste Kamer vindt dat de rege ring de ontwerp-sanctiewet nog maar eens moet overmaken. Zo wel CDA als WD verklaarden eerder deze week in de senaat grote bezwaren te hebben tegen deze wet. Die moet de regering de mogelijkheid geven op te treden tegen bedrijven, die zaken doen met landen waarop een politieke boycot van toepassing is. Volgens CD A-fractievoorzitter prof. Van Hulst moet de gewij zigde wet eerst weer in de Twee de Kamer behandeld worden. Het huidige wetsontwerp is al door de Tweede Kamer goedge keurd. In de Tweede Kamer hecht men grote waarde aan de sanctiewet. CDA-fractieleider Aantjes heeft afgelopen zaterdag de regering nog eens nadrukkelijk gewaar schuwd deze wet niet in te trek ken. Contacten, tussen confessionele politici uit Eerste en Tweede Kamer hebben de senatoren er toe gebracht in principe akkoord te gaan met een gewijzigde opzet van de wet. Het gekrakeel rond de sanctiewet heeft ook de behandeling van een ander wetsontwerp voorlopig lamgelegd. Het gaat om de wet financiële betrekkingen met het buitenland, waarin nieuwe bepa lingen zijn vastgelegd voor het buitenlandse geldverkeer. In een van de artikelen van die wet wordt ook gesproken over moge lijke maatregelen tegen bedrij ven, die geldzaken doen met lan den waarop een boycot rust. Minister Andriessen van financiën kwam gisteren tijdens de behan deling van dat wetsontwerp plot seling met een wijziging op de proppen, die ervan uitging dat die bepaling wel afgezwakt kon worden omdat er toch een sanc tiewet op komst was. Dat ging PvdA-afgevaardige Van de Hek te ver. Hij kwam met het voorstel om de behandeling op te schorten om eerst eens te zien of er nu wel of geen sanctiewet komt. Dat voorstel vond steun bij CDA en WD, hoewel de bezwaren tegen de aanpak van Andriessen daar voor een deel een andere achter grond hadden. WD-woordvoerder Joekes was met name erg boos omdat de mi nister pas tijdens het debat zelf met die wijziging kwam terwijl hij en zijn ambtenaren een maand de tijd hebben gehad voor aan passingen. Medio april was na melijk al in een eerste termijn over dit wetsontwerp gesproken. Wij willen dit nu eerst eens rustig kunnen bekijken, aldus Joekes en zijn CDA-collega Van Amels- foort. HELMOND (ANP) - PvdA-fractievoorzitter Den Uyl vindt dat het CDA bijzonder onnadenkend gereageerd heeft op zijn constate ring, dat de macht in de samenleving ongelijk verdeeld is en dat veel macht in de economie en in particuliere organisaties wordt uitgeoefend zonder zeggenschap en controle door de meest be trokkenen. Hij zei dit gisteravond, tijdens een spreekbeurt te Helmond. Den Uyl zei, dat zijn kritiek zich richt op de instandhouding van regenteske structuren, die kenmerkend zijn voor een belangrijk deel van de huidige organisaties. "Daaraan gaan de vertogen van CDA-kant voorbij. Ik heb geconstateerd dat het CDA een meer dan evenredige invloed uitoefent in bestuurlijke apparaten, in de economie en in maatschappelijke toporganisaties", aldus Den UY1. Hij zei geen enkel weerwoord te hebben gehoord van Aantjes (CDA-fractievoorzitter in de Tweede Kamer), van Vergeer (K VP- voorzitter), van Van Leeuwen (CHU-voorzitter) en van Hans de Boer (ARP-voorzitter) op zijn constatering, dat het CDA 69 pro cent van alle burgemeesters heeft met 35 procent van de bevol king. "Angstvallig wordt gezwegen over de onevenredige CDA- invloed in werkgeversorganisaties en in bestuurlijke apparaten" aldus Den Uyl. De Partij van de Arbeid zal tegenover de bezuinigingsoperatie van het kabinet-Van Agt een eigen beleid stellen: de verdediging van de collectieve bestedingen met als consequentie een rigoureus inkomensbeleid metduidelijke offers voor de hoogste inkomens. Den Uyl kondigde dit gisteravond aan. De hoofdlijnen van het sociaal-democratisch beleid zullen scherp doorgetrokken wor den, gericht op onder andere het behoud en het scheppen van arbeidsplaatsen. Den Uyl hekelde de, wat hij noemde, eenzijdige WD-achtige be klemtoning van de bezuinigingen op de overheidsuitgaven. Met pijn sprekend over de grondpolitiek, waarop het kabinet-Den Uyl vorig jaar struikelde, zei de socialistische fractieleider zich te verbazen over de volstrekte stilte die rond dit hangijzer is ont staan na de aankondiging van het kabinet-Van Agt dat de ge bruikswaarde van de grond weer plaats zal moeten maken voor de marktwaarde. Minister Ginjaar in Leiden: zijn. Iedereen moet verder op zijn eigen wijze een bijdrage aan die zogenaamde bezuini gingsoperatie leveren", aldus Ginjaar. Hij wenste niet dat het kabinet Van Agt de schuld van de huidige problemen op zich zou krij gen. "Wij hebben een situatie aangetroffen, die bezig was ongelooflijk uit de hand te lo pen". Op een vraag van het Leidse gemeenteraadslid Zonne- vylle liet de minister weten een tegenstander te zijn van opheffing van de beroepsmo- gelijkheid bij de Kroon, die burgers hebben als zij be zwaar hebben tegen een be stemmingsplan. Ginjaar "In de ontwerp-wet geluidshin der staat het beroep op de Kroon nog steeds opgeno men. Ik pieker er niet over om dat af te schaffen". Vice-premier H. Wiegel heeft de PvdA, ervan beschuldigd, dat zij de kiezers misleidt. Wiegel deed dit op een verkiezings bijeenkomst van zijn partij. Hij hekelde de inhoud van een verkiezingsfolder van de PvdA. waarin geschreven staat dat het huidige kabinet de maximum wao-uitkering wil verlagen van 80 tot 75 pro cent. Ook meldt de PvdA-fol- der, dat het kabinet de werk nemers in de sterke bedrijven wil bevoordelen boven die in zwakke bedrijven via de ver- mogensaanwasdeling. Wiegel: "De PvdA kan het nog steeds niet verkroppen dat zij, door eiggn schuld, in de op- positiebanken terecht is ge komen. De PvdA is een slecht verliezer..." Volgens Wiegel was ook het ka binet Den Uyl al van plan de wao uitkeringen te verlagen. De vice-premier zei voorts, dat het kabinet via de vermo- genaanwasdeling de persioe- nen van alle werknemers wil verbeteren. "Onze mensen hebben altijd eerst zelfde handen uit de mouwen gestoken voordat ze naar de overheid liepen om subsidies. Zij hebben dat niet gedaan om macht te verwerven, zoals Den Uyl suggereerde, maar om de oer-chnstelijke opdracht van dienst baarheid te vervullen. De socialisten hebben altijd het accent gelegd op het overheidshandelen en daardoor de particuliere sector verwaarloosd. We nodigen hen uit om nu ook daaraan het werk te gaan, niet om macht te verwerven, maar om dienst te verlenen". Dit zei staatssecretaris mevrouw Kraaijeveld-Wouters op de giste ren gehouden verkiezingsbijeenkomst van het CDA in Noord- Wljk' "Leden van het CDA moeten hun positie in allerlei maatschappe lijke instellingen en organisaties verdedigen en versterken". Deze oproep heeft vice-voorzitter drs. R.F.M. Lubbers gedaan. De oproep was een reactie op uitlatingen van oppositieleider drs. J.M. den Uyl. Den Uyl heeft betoogd, dat het kabinet-Van Agt vooreen belang rijk deel steunt op maatschappelijke instellingen ("de vijfde macht") waarin leden van CDA en WD vanouds de dienst uit maken. Volgens Den Uyl zouden leden van de progressieve par tijen moeten proberen deze "regentenbolwerken" binnen te dringen. Minister Ginjaar: "De men sen zullen denken dat het ka binet met de botte bijl te werk is gegaan" LEIDEN - "De maatiegelen die genomen zullen worden, zijn als 'hard' te karakteriseren. Ze zullen op velen een onaan gename indruk maken, men sen zullen denken dat het ka binet met de botte bijl te werk is gegaan." Aldus een uitspraak van WD- minister Ginjaar (volksge zondheid en milieuhygiëne), gisteravond op een verkie zingsbijeenkomst van zijn partij in Leiden. "Maar ik zeg: het is een evenwichtig pak ket. dat wij presenteren, dui delijk gericht op herstel van de werkgelegenheidssitua tie", zo voegde hij er aan toe. "Bepaalde dingen, daar hou den we aan vast aan de mi nimum-lonen en de mini mum-sociale uitkeringen zullen we niet komen. Maar de rest moet bespreekbaar

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7