Medicij ngebraik veroorzaakt vele doden in verkeer Nalatenschap voor Oud-Katwijk r «S collectai iteii f Zuidafrikaanse helikopters via Israël naar EG M "Klepperdoos" zoekt tekenaar hii i 1 JL ld Llv^ Uil J Begin wint in Knesseth PAGINA 4 VARIA DONDERDAG 25 MEI 1978 door Tips voor deze rubriek kunt U elke i Herman van morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook w f Amsterdam schrijven. Cees Schoorl toch toestemming Lissenaar mag toch eigen huis betrekken De kans is groot dat Lissenaar Cees Schoorl toch het door hem gekochte voormalige por- tiershuisje nabij de ruïne van Dever mag restaureren, om er later in te gaan wonen. Zoals ik vorige week schreef weigerden B. en W. van Lisse aanvankelijk een bouwver gunning omdat de bouw plannen van Schoorl in strijd zouden zijn met het bestem mingsplan Liever zagen Ben W. dat de gemeente zelf het in verval geraakte pand aan kocht om er een ambtenaar zijn intrek in te laten nemen Bijvoorbeeld als toezichthou der op de gerestaureerde ruï ne. Dat zou volgens het stem mingsplan, wel mogen. Het probleem deed zich echter voor dat de gemeente dan voor de aankoop van het por tiershuisje en de onderliggen de grond zou moeten onder handelen met Cees Choorl die en dat wist de gemeente tot voor kort niet, inmiddels de nieuwe eigenaar van het por tiershuis was geworden. Die situatie heeft B. en W. doen be sluiten de jonge Lissenaar toch zijn zin te geven. Er is nu wel een wijziging van het be stemmingsplan noodzakelijk Collectanten die zich een avondlang het vuur uit de sloffen hebben gelopen, putten doorgaans een stuk voldoening in het na afloop tellen van de binnengebrachte "buit". Soms echter slaat die vol doening over in irritatie. Zoals bijvoorbeeld bij Warmonder Koos Buntsma. Deze week is hij samen met 26 collega-collectanten avond na avond de boer op in Leiden om langs de deur in te zamelen voor het Rode Kruis. Opgehaald worden de papieren envelopjes die een paar weken terug huis-aan-huis zijn bezorgd. Buntsma heeft zich opgewon den over wat hij bij het "uitpakken" in sommige collectezakjes aantreft. Dat varieert van vreemde munten en lapjes krant ter grootte van een briefje van 25 of een tientje, tot snippers papier of helemaal niets. Tot de "buitengewone giften" behoorde ook een girobetaalkaart, maar dan wel het exemplaar dat de giro als voor beeld uitgeeft en waar dus geen enkele geldtransactie mee kan worden gedaan. Buntsma: "Zulke flauwekul maakt het collecteren er niet plezieri ger op. Ik vind het best als mensen weigeren een bijdrage te doen. Daar kan ik inkomen. Maar laat ze het dan zeggen als we aan de deur komen. En niet als alternatief een zakje in leveren met één of andere prul. Bij mij vergalt dat de avond". Volgens de centrale directie van het Rode Kruis in Den Haag ma ken Nederlanders doorgaans geen "misbruik" van de envelopjes "'Van plaats tot plaats wil het wel eens verschillen" zegt staflid Esveld, "maar over het algemeen hebben we geen klagen. Er gaan een miljoen envelopjes door Nederland, allicht dat er dan een klein percentage teleurstellingen tussenzitten." U \.\Sh-.y O 8' "1 'fö 8 f1 'i 9234567 TH C LUC AS SEN 08 STATIONSSTRAAT 33 LOOWtóDE 9999 De tien modelbouwers bij de miniatuur van Katwijk 6, Ruim honderd Bottema-schilderijen en -etsen Het genootschap Oud-Katwijk heeft de artistieke na latenschap gekregen van de begin dit jaar in de badplaats overleden bekende illustrator en schil der Tjeerd Bottema. De omvangrijke schenking heeft de 92 jaar geworden kunstenaar destijds tes tamentair laten vastleggen. ledige oeuvre aan het ge nootschap te zullen afstaan zodra Katwijk beschikt over een eigen oudheidkundig \0 Een "valse" gift, de voorbeeld-betaalkaart van de giro. De nalatenschap omvat onder meer ruim honderd van zijn schilderijen en etsen. Voorts is het genootschap artistiek werk geschonken van ver wanten van Bottema. Zo is men in het bezit gekomen van een fraaie collectie crayon-tekeningen in pastelkleur van de hand van Maria van Amstel, de (al ja ren geleden overleden) echt genote van Bottema. Ze maakte de tekeningen voor dat ze met hem trouwde. Na haar huwelijk heeft ze nooit meer iets op papier gezet. Tot de nalatenschap behoren ook schilderijen van Botte- ma's broer Tjeerd (vooral portrettekeningen) en van Bottema'a dochter Hil. Zijn tweede (eveneens overleden) dochter Johanna, maakte ook de nodige tekeningen en schilderijen. Haar echtge noot heeft toegezegd het vol- Zover is het echter nog niet. Het genootschap is al jaren zoekende naar een geschikte ruimte. Het oog is inmiddels gevallen op het politiebu reau aan de Voorstraat. Over een paar jaar zal dat worden ontruimd omdat in Katwijk aan de Piet Heinlaan een nieuw bureau wordt neerge zet. Als het museum daar in kan trekken is het plan een speciale Bottema-zaal in te richten waar het werk van alle familieleden te zien zal zijn. Bottema heeft in zijn leven, met name waar het gaat om zijn schilderijen, weinig verkocht. Veruit de meeste doeken hield hij bij zich thuis in zijn woning aan de boulevard. Die zijn nu in het bezit van het genootschap. Via aankopen wil Oud-Kat wijk door de jaren heen pro beren de Bottema-collectie zo compleet mogelijk te ma ken. Zolang het genootschap nog niet over een eigen mu seum beschikt blijven de ge schonken werken achter slot en grendel in een aparte af deling in de kluis van het gemeentehuis. Deze week heeft de tien man sterke modelbouw-groep van het genootschap de laat ste hand gelegd aan de schaal 1 op 10 nagebouwde bomschuit, een kleine uit voering van het met zeilen toegeruste vissersvaartuig dat tot 1900 de zee voor Kat wijk heeft bevaren. Aan de miniatuur (ruim twee meter hoog, drie meter lang en een meter breed) is drie jaar lang gewerkt. In totaal zijn er zo'n 1450 man-uren in gaan zitten. De bomschuit, een kopie van de voormalige Katwijk 6 (Eduard Sebas tian) is voornamelijk sa mengesteld uit Amerikaans grenen en eikenhout. Het be nodigde speciale zeildoek heeft men na veel zoeken achterhaald op het Kaagei land. Om de bomschuit te be schermen komt er binnen kort een vitrine (inhoud 6 kubieke meter) overheen. De tien modelbouwers hebben inmiddels de tanden gezet in een nieuw object, namelijk een zeillogger. Het met zoveel geduld ge bouwde zeescheepje, het eer ste volwassen werkstuk van de modelbouwgroep, zal centraal staan tijdens een over enkele weken in Kat wijk te houden tentoonstel ling die de naam "Mens en schip" heeft gekregen. Dan zal op schilderijen en teke ningen te zien zijn hoe het Katwijkse visserijgebeuren zich eind vorige eeuw af speelde in dorp en op zee. Het Maritiem Museum in Rot terdam, het Nationaal Mu seum voor de Zeevisserij in Vlaardingen en het Amster dams Historisch Museum hebben toegezegd één en an der in bruikleen te zullen af staan. Ook particulieren hebben toezeggingen ge daan. APELDOORN (SP) - Onge veer een op de drie Ne derlandse automobilisten gebruikt medicijnen, maar weet vrijwel niets over de mogelijke schadelijke ef fecten daarvan op zijn rij gedrag. Per jaar vallen er tientallen doden in het verkeer door medicijnge bruik. Dit zei prof. F. A. Nelemans, bui tengewoon hoogleraar in de far macotherapie aan de Utrechtse universiteit, gisteren in Apel doorn op een studiedag van Vei lig Verkeer Nederland over "al cohol, medicijnen en verkeer" Prof. Nelemans hekelde de we genverkeerswet waarin staat dat rijden onder invloed van medi cijnen verboden is. Volgens hem slaat dat alleen op mensen die (horen te) weten dat bepaalde medicijnen de rijvaardigheid kunnen verminderen. Maar hoe moeten ze dat weten, als ze niet goed worden voorgelicht, Willen de ouders van de jon gens die voor "De Klepper doos" een tekening instuur den van een "middeleeuws gevecht" en een "ridder schip" morgenochtend naam en adres nogmaals opgeven? Tel. 071-144941, toestel 211. vroeg prof. Nelemans zich af. De apotheker plakt wel een waar schuwing op verpakkingen dat een medicijn de rijvaardigheid kan beïnvloeden, maar nooit dat het geneesmiddel de rijvaardig heid ook werkelijk beinvloedt. Volgens hem moet de arts de pa tiënt alle informatie over het me dicijn geven. De patiënt moet dat desnoods van hem eisen en geen genoegen nemen met halfslach tige antwoorden", zei prof. Ne lemans. Als er op de verpakking bijvoor beeld staat "bij gebruik niet rij den" en de gebruiker veroorzaakt onder invloed van het medicijn toch een ongeluk, dan kan hij daarvoor ook worden gestraft omdat hij de schadelijke effecten van het medicijn kent", aldus de Utrechtse hoogleraar. Tot de honderden geneesmiddelen waarvoor moet worden gewaar schuwd, behoren zeker ook de slaapmiddelen. Ze werken vrij wel allemaal langer dan acht uur, soms zelfs langer dan 24 uur. De patiënt kan je het vaak niet kwa lijk nemen omdat hij lang niet al tijd merkt dat zijn rijvaardigheid afneemt, zei prof. Nelemans. Als algemene regel stelde hij dat automobilisten zonder toestem ming van hun arts geen combina ties van geneesmiddelen moeten gebruiken. Ook een combinatie van een medicijn met alcohol kan funest zijn. "We moeten inzien dat het onfatsoenlijk is om aan het verkeer deel te nemen met stoffen in het lichaam, waarvan we de uitwerking niet kennen", zei hij. De Middelburgse commissaris van politie dr. D. van Ooijen, bekend door zijn publikaties over alcohol in het verkeer, vond dat er van de beloftes van de vorige minister van volksgezondheid om alco holgebruikers te ontmoedigen, niets terecht is gekomen. Inte gendeel. De overheid moedigt het onbewust aan. De alcohol reclame en het aantal verkoop punten nemen juist toe. Volgens dr. Van Ooijen heeft een onderzoek bewezen dat de ge middelde rijder onder invloed onevenwichtig, onvolwassen en neurotisch is, veel drinkt en ge zinsproblemen heeft. "Het zijn vaak mensen die hun moeilijk heden in alcohol proberen op te lossen. Straffen alleen heeft nauwelijks zin als ze toch niet worden behandeld", aldus dr. Van Ooijen. We zullen, zei hij, op z'h minst een halt toe moeten roepen aan de stijging van het al coholgebruik om het rijden on der invloed terug te dringen. In dit verband vroeg hij zich af of er in kantines van sportclubs, waar veel jongeren komen, nou zo no dig alcohol moet worden ge schonken. Verder deed Van Ooijen de sugges tie aan de overheid om op plaat sen waar alcohol wordt verkocht apparatuur verplicht te stellen waarmee het bloedalcoholgehal- te kan worden gemeten. Dat zou naar zijn mening preventief wer ken voor de man of vrouw die van plan was te gaan rijden. Tenslotte zei drs. W. J. A. Panne- bakker, directeur bij de strafin richting in Veenhuizen, dat de gevangenis geen remedie tegen alcohol in het verkeer is en kan Zijn. Hij noemde het daarom be langrijk om te blijven streven naar gedragsbeïnvloeding in het verkeer. Op de studiedag werd ook voorgesteld om informatie op scholen over alcohol en ver keer te geven en om iemand bij het aanvragen van het rijbewijs een verklaring te laten tekenen dat hij geen alcoholprobleem heeft. De Amerikaanse fümkomiek Bop Hope is vijfenzeventig jaar geworden. Onder de velen, die hem op zijn verjaardagsfeestje kwamen feliciteren, was ook Liz Taylor. Op de foto begroet de jarige gastheer de nu niet meer zo erg slanke ex-echtgenote van Richard Burton. DEN HAAG (ANP) - De Europese commissie wil zich niet uitspre ken over berichten, dat binnen kort zal worden begonnen met de uitvoer van Zuidafrikaanse heli kopters via Israël naar de EG. Zij heeft dit meegedeeld in antwoord op vragen van het Tweede Ka merlid Piet Dankert (soc.) lid van het Europees Parlement. In Zuid-Afrika geproduceerde 'Scorpion'-helikopters zouden naar de EG worden geëxporteerd via een overeenkomst tussen de Zuidafrikaanse producenten een Israëlisch bedrijf, dat de 'Scor pion' assembleert. Deze overeenkomst is aangegaan, aldus Dankert, niet alleen om een eventuele boycot van Zuidafri kaanse produkten door de landen van de gemeenschap te ontdui ken, maar tevens in de verwach ting te kunnen profiteren van voordelige handelstarieven. De commissie antwoordt hierop dal in Zuid-Afrika vervaardigde helikopters niet in aanmerking kunnen komen voor de regeling van de EG-Israël overeenkomst. Helikopters die eventueel in Is raël zouden worden vervaardigd door enkel het assembleren van in Zuid-Afrika gefabriceerde on derdelen zouden niet worden geacht produkten van oorsprong uit Israël te zijn. Kolenkit De bekende Amster damse hervormde Opstandings- kerk (bijgenaamd de Kolenkit) aan het Bos- en Lommerplein is nu definitief voor 800.000 ver kocht aan de Rotterdamse stich ting "Evangelisatie Hulp in Nood". De stichting, die 1 augus tus de sleutel krijgt en dan met een met het evangelisatiewerk wil beginnen, zonder de hoogno dige restauratie af te wachten, heeft het wijkcentrum Bos en Lommer, dat een deel van het kerkcfntrum gebruikt, een voor stel tot samenwerking gedaan. Maar het centrum heeft nee ge zegd. Men wil met een kerkelijke organisatie niets te maken heb ben. De stichting gaat van de kerk een opvangcentrum maken voor JERUSALEM (DPA) - Zoals ver wacht, is gisteren een motie van wantrouwen tegen de Vegering van premier Menachem Begin van Israël door het Israëlische parlement, de Knesseth, afge stemd. De motie was ingediend door de linkse splinterpartij "Shelli", die twee van de 120 zetels in het par lement.heeft. In de motie werd Begin verweten dat hij de laatste tijd noch over Libanon, noch over zijn bezoek aan de VS, noch over de wapenleveranties van Washington aan de Arabische landen, in het parlement wilde praten. Na de voor Begin succesvolle stemming over de motie ver klaarde minister van buitenland se zaken Mosje Dayan dat een af zonderlijk vredesverdrag tussen Israël en Egypte tot de onmoge lijkheden behoort. Ter verduide lijking voegde hij daaraan toe dat enkele antwoorden van Egypte op door Israël gestelde vragen over het weer openen van de vastgelopen onderhandelingen, niet geheel bevredigend waren. Volgens Dayan zouden zondag in het kabinet mogelijk nieuwe voorstellen gedaan worden, die een stap in de goede richting mo gelijk zouden maken. mensen in moeilijkheden. In de pastorie zal plaats zijn voor ex- verslaafden. Er zullen ook gere geld diensten worden gehouden. Plannen zijn er voor een crèche, een bijbelwinkel, vormingsles- sen en filmvertoningen. Gereformeerde Bond. Ds. L. J Geluk te Zwolle is gisteren in de jaarvergadering van de Geref Bond in de Hervormde Kerk (ge houden in Nijkerk) gekozen tot voorzitter, in plaats van ds. W. L. Tukker te Wassenaar, die na acht jaar aftrad. Ds. Geluk is 41 jaar en was eerst predikant te Hoornaar en te Dirksland. Namens de sy node sprak ds. G. Spilt, voorzit ter, ds. Tukker hartelijk toe. Ds. C. den Boer te Wageningen wordt studiesecretaris van de Geref. Bond. Als zodanig zal hij zich voornamelijk bezighouden met kerkelijke en theologische ontwikkelingen. Beroepingen Beroepingswerk. Hervormde Kerk: Beroepen te Ouderkerk aan de Amstel Ph. J. Stoutjesdijk Hellendoorn, te Hoogeveen B. van der Lelie Raamsdonk, te Bleskensgraaf en te Harderwijk I. Kok Zoetermeer, te Oude water H. Koudstaal Ridderkerk, te Rhoon en te Hoofddorp J. Pronk Marken, te Haren (buitengewone wijkgemeente) J. van Beek En schede, 'te Hasselt C. van den Bergh Rotterdam, te Hierden G. C. Post Baarn; bedankt voor Leerdam K. A. Abelsma Waterin gen, voor Heusden W. L. van der Geer Heukelum, voor Koudum L. Westland Hellendoorn, voor Weesp J. Pronk Marken; aange nomen naar Haren A. Gramsber- gen Gorssel. Gereformeerde Kerken; beroepen te Uithoorn W. J. Eeltink Wom- mels, te Eindhoven G. P. van Dam (wetenschappelijk mede werker VU Amsterdam) Alphen aan den Rijn; aangenomen naar Franeker J. Verseveld Amster dam, naar Almkerk R. Akkerman Kampen, de benoeming tot geestelijk verzorger van de justi tiële inrichtingen te Veenhuizen (Dr) W. ten Kate Vleuten. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt Buiten Verband: bedankt voor Utrecht W. G. Rietkerk Eek en Wiel. Geref. Gemeenten: bedankt voor Boskoop R. Boogaard Leiden, voor Terwolde P. Honkoop Kampen, voor 's Gravenpolder J. W. Verwey Hendrik Ido Am bacht.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4