Wijkcentra Kooi en Noord rond PSP Plan flats voor bouw dure Galgewater aan 1 "Bezuinigings operatie zal pijn doen Actief in vrije verkiezingsavond vrijdag 8 uur leids volkshuis Leiden roept computer te hulp bij telling van verkiezingsuitslag SPORT 1974-1978 SPORT 1978-1982 CDA LIJST 2 DONDERDAG 25 MEI 1978 LEIDEN LEIDEN - "De bezuinigingsopera tie van dit kabinet zal pijn doen Iedereen zal iets moeten voelen. De media zullen bol staan van de verhalen over de onrechtvaar digheden als gevolg van de be zuinigingen. En er zullen ook in derdaad onrechtvaardigheden voorkomen, omdat we niet méér kunnen betalen. Er moet wel be zuinigd worden. Wat ik vraag is het vertrouwen van de mensen in degenen die deze maatregelen moeten gaan nemen". Deze weinig opwekkende woorden sprak gisteravond in de Stadsge hoorzaal CRM-minister Til Gar- deniers-Berendsen tijdens een verkiezingsbijeenkomst van het CDA-verband Leiden. Volgens mevrouw Gardeniers staat ook de WD achter de bezuinigings plannen, ondanks de tegenstrib belende houding van minister Pais van onderwijs. "Het is het beleid van het kabinet, dus ook de WD is hiervoor verantwoor delijk". Eerder al stelde de minister vast dat de mensen met de laagste inko mens per sé niet de dupe worden van de bezuinigingen. "De mini mumlonen worden niet aange tast. Dat is géén loze kreet, al zal het wel veel moeite kosten om het waar te maken" Pleidooi Gardeniers hield gisteravond een vurig pleidooi voor het particu lier initiatief in de gezinsverzor ging, overigens ook een van de zaken waarop moet worden be zuinigd. "Het particulier initiatief is nog altijd in confessionele handen. Den Uyl heeft gezegd dat dit het gevolg is van het machts streven van het CDA. Wim Aan- tjes heeft hierop een heel mooi antwoord gegeven: Het is niet zo dat de PvdA in het particulier ini tiatief wordt achtergesteld, de PvdA is zelf achter gebleven" In een stad als Leiden met een hoog percentage bejaarden - hoger dan het landelijk gemiddelde - moet de gezinsverzorging extra aan dacht krijgen, meende mevrouw Gardeniers. Ze constateerde dat de gezinsverzorging in Leiden de moeilijkheden van enkele jaren geleden vrijwel overwonnen heeft, vooral door de geweldige inzet van de Leidse medewerkers zelf. Ondemocratisch In de toekomst zullen er ook on dernemingsraden voor gezins verzorgsters komen. Til Garde niers: "Ik heb gevraagd: Is het in de gezinsverzorging zo ondemo cratisch dat een ondernemings raad nodig? Het antwoord was. ja. Ik ben niet tegen onderne mingsraden, maar het zal wel zwaar gaan wegen op het werk van de gezinsverzorgsters want het kost arbeidstijd. Ik heb er kippevel van, maar we komen er wel uit". BRILJANTEN Ringen - hangers - oorbellen - armbanden - groeibriljant - briljant voor belegging Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 De nieuwbouw van "de Zeven sprong". Links één van de twee ingangen van de bibliotheek, daarnaast de bejaardensoos en de ingang van het wijkcentrum. Bouw begint 1 januari LEIDEN - De bouw van de wijkcentra in Noord en de Kooi kan beginnen. De tekeningen voor deze voor tal van doeleinden te gebruiken gebouwen zijn door het minis terie van CRM goedgekeurd. Minister Gardeniers (crm) kon gis teravond tijdens een CD A-ver kiezingsbijeenkomst in de Stadsgehoorzaal dan ook verkla ren dat de bouw van de ruim drie miljoen gulden kostende centra rond is "Het is beslist geen vriendjespolitiek" zo voegde de in Leiden woonachtige minister daar nog aan toe. "De Kooi en Noord hebben het geld gewoon hard nodig" Het benodigde geld voor de wijk- centra is bijeen geschraapt door wethouder Tesselaar (welzijn). Na een afwijzing via de gelden voor de stadsvernieuwing wist hij door gebruikmaking van al lerlei speciale regelingen het be drag voor de bouw toch bij elkaar te krijgen. Zo kwam anderhalf miljoen los van de pot "opbouw werk bijzondere situaties", een miljoen kwam tot stand via de ''interim-saldo regeling" en het gat dat overbleef vulde de wet houder door een andere regeling toe te passen: die van het bijzon der regionaal welzijnswerk. Het is de bedoeling dat met de bouw van beide centra omstreeks 1 ja nuari wordt begonnen. Voor Noord betekent dat: nieuw bouw van het huidige clubhuis "De Zevensprong" op het Spoor tje nabij de Bernhardkade. In to taal is er 1200 vierkante meter be schikbaar voor een speel-o-theek, het buurt- en clubhuiswerk, een peuterspeel zaal, het wijkopbouwwerk, een bejaarden- en jongerensoos. Er komt een kleine eerste verdie ping waarop cursus- en verga derlokalen, het kantoor van "De Zevensprong" en het wijkcollec- tief worden ondergebracht. Opzet van "De Kooi".het wijkcen trum in de gelijknamige wijk, is gelijk aan die van "De Zeven sprong" maar dan wat kleiner. Het centrum zal achthonderd vierkante meter gróót worden. Ook op dit wijkcentrum komt een kleine verdieping waar ruim te is voor een donkere kamer en een vergaderruimte De kosten van de wijkcentra bedragen res pectievelijk 1,2 en 1,8 miljoen. De bibliotheek die in de nieuwe Zevensprong komt is voor beide wijken bedoeld. Deze accomoda- Rooie Vrouwen De Rooie Vrouwen organiseren vanavond in 't Parlement woraengesi (aanvang 20.00 uur) een van kabel-U PvdA-verkiezingsavond. Het programma omvat een huis- Filmhuis vrouwenfilm uit de serie "Ot en Sien" en een discussie met de vrouwelijke PvdA-kandi- daten voor de gemeenteraad. 't Parlement is gevestigd aan de Nieuwe Rijn 52. Kabel-tv In de filmzaal van het buurt- en clubhuis De Zevensprong (Bernhardkade 35) wordt vanavond een vergadering gehouden van het wijkcollec- tief Plan-Noord. Wethouder Van Aken en een deskundige van de beheerscommissie ka bel-tv zijn voor deze avond uitgenodigd. Van zeven tot acht uur kunnen er vragen rdea nleg het Leids Natuurwandeling De afdeling Leiden van het In stituut voor Natuurbescher- mingseducatie (IVN) organi seert vanavond een ongeveer anderhalf uur durende na tuurwandeling onder leiding van natuurgidsen. De wan deling begint om half acht in de "Pan van Persijn" in Kat wijk aan de Wassenaarseweg Schaaksimultaan Het sportcafé van het Leids Vrijetijdscentrum haalt van avond een schaaksimultaan in huis met de bekende Ne derlandse grootmeester Jan- Hein Donner. Donner, die bij de recente Nederlandse kam pioenschappen als derde ein digde, behoort met Timman, Sosonko en Ree tot de beste Nederlandse schakers. Ieder een kan aan de simultaan meedoen, zij het dat het aan tal plaatsen (40) beperkt is. Aanvang 20.00 uur. In het Filmhuis Vrijetijdscentrum (Bree- straat 66) draait vanavond vanaf 21.00 uur in het kader van de jonge Duitse film de film "Stroszek" van Werner Herzog uit 1977. De film, die handelt over de terugkeer van een ex-gedetineerde in de maatschappij, werd vorig jaar uitgeroepen tot de beste Duitse film. Politiek forum Het Breehuys (Breeslraat 19) organiseert vanavond (aan vang 20.30 uur) een politieke forumavond. Hieraan wer ken mee: de (kandidaat)- raadsleden Van der Meij (SGPIGPVIRPF), Langerak (VVD), Van Akkeren (CDA), Glaubitz (D'66), Beijen (PPR), Mentzij (PvdA), Pas- schier (PSP) en Slosse (CPN). Eerst wordt er een film. ver toond, getiteld "Kies een raad bij elkaar", daarna wordt de verkeersproblematiek aan de orde gesteld en na de pauze het jongerenhuisvestingsbe- leid. In de pauze wordt er een zg. schaduwverkiezing ge houden. tie kost de gemeente nog eens acht ton. De exploitatie van beide centra komt geheel voor reke ning van de gemeente Leiden, die de kosten daaraan verbonden uit de pot "herbeschikking" moet zien te halen. Wat dat voor gevol gen heeft voor de andere Leidse buurt- en clubhuizen die voor wat hun exploitatie ook op deze pot zijn aangewezen, is nog niet bekend. De bouw van "De Zevensprong" en "De Kooi" zal acht maanden du ren., in die tijd hoopt wethouder Tesselaar een oplossing te vinden voor de verdeling van het geld onder buurt- en clubhuizen. Het mag onderhand als alge meen bekend worden be schouwd dat de gemeente Leiden een twijfelachtige re putatie heeft opgebouwd op het gebied van het geven van verkiezingsuitslagen. In het verleden stond Leiden al be kend als een gemeente die zeer laat met voorlopige uitslagen op de proppen kwam. Het ge stuntel bij de onlangs gehou den statenverkiezingen, waarbij tot tweemaal toe fou te uitslagen werden doorge geven was de bekende drup pel die de even bekende em mer deed overlopen. •k Het fabriekscomplex LEIDEN - De bouwmaat schappij Bakker uit Nieuw Vennep heeft de vleeswarenfabriek Van den Berg en Co (voorheen conservenfabriek Sleu tels) aan de Morsweg aan gekocht. De project-ont wikkelaar wil het complex slopen om er appartemen ten in de koopsector te bouwen. De maatschappij moet de plannen daarvoor overigens nog indienen bij de gemeente. Van de kant van de gemeente zei wethouder Waal (stadsontwik keling) gisteren ernstig te betwij felen of de bouwplannen wel uit voerbaar zijn. Volgens de wet houder zijn er almeer gegadigden voor deze omgeving geweest, maar waren de problemen rond om de kosten, de bouwvoor- Apothekersdijk 33 SPREEKSTER: hilda passchier. FILM, CABARET MUZIEK FEEST GRATIS TOEGANG waarden en de parkeermogelijk- heid steeds te groot. Project-ontwikkelaar Bakker heeft het fabriekscomplex aangekocht nadat onderhandelingen tussen Van den Berg en de gemeente waren vastgelopen. ,,Wij hebben het ditmaal niet voor de neus van de gemeente weggekocht. Men hoeft dus niet met kwade koppen naar ons te kijken", aldus ad junct-directeur Van Haaften. Volgens wethouder Waal zijn de onderhandelingen met Van den Berg vastgelopen door de vraag prijs, die volgens hem 'veel te hoog' was en de omstandigheid dat het rijk geen subsidie wilde verstrekken voor het verwerven van het complex. Zonder rijks subsidie was aankoop voor de gemeente onmogelijk. Project-ontwikkelaar Bakker heeft nu plannen om het fabriekster rein langs het Galgewater zo'n 60 a 70 koop-appartementen te bouwen. De appartementen zul len grotendeels buiten de pre mie-sfeer - vermoedelijk met prijzen boven de 2 ton - komen te liggen. „Bouwen aan het water is nu eenmaal duur", zegt men bij Bakker. Van de kant van de bewoners is men vooral beducht voor nog grotere parkeerproblemen als op het fabrieksterrein woningen komen. De buurtvereniging Transvaal heeft de gemeente al vorige maand gevraagd ernstig rekening met deze zaak te hou den. De parkeerproblemen in de ze omgeving zijn nu al aanzien lijk. Links en rechts werd spottend opgemerkt dat Leiden niet kon tellen. Inderdaad leek het hier ook veel op. Tussen de eer ste en tweede uitslag bestond een verschil van maar liefst 3000 stemmen. Wanneer het hier om de verdeling van ze tels in de gemeenteraad zou gaan zou de PPR op grond van de eerste uitslag uit de raad verdwijnen. Op grond van de tweede uitslag zou de PPR echter nog één zetel heb ben overgehouden. D'66 zou bij de foute uitslag op twee ze tels zijn gekomen en bij de verbeterde versie op drie. Zelfs deze verbeterde versie bleek later nog eens vijftig stemmen te weinig te bevat ten. de gemeente Leiden zat met deze gang van zaken da nig in haar maag. Naarstig werd er gespeurd naar de mo gelijke oorzaken. PPR/D'66 raadslid Lourens Beijen sug gereerde in een brief aan B en W dat het feit dat burgemees ter Vis (voorzitter hoofdstem bureau) grote delen van de avond om onduidelijke rede nen afwezig was in belang rijke mate heeft bijgedragen tot de chaos die ontstond rond de tellingen. Zeker is in elk geval dat de grote oploop van belangstellenden en de rumoerige atmosfeer die hierdoor ontstond het serieuze telwerk geenzins ten goede is gekomen. Onlangs werd dan ook op een commissieverga dering de kreet gestaakt dat bij de eerstvolgende verkie zingen het verwerken van de tellingen in een volkomen rus tige omgeving zouden moeten worden uitgevoerd. 'Op een plek die voor iedereen geheim is', zo werd er gezegd. Velen zullen op deze opmerking natuurlijk hebben geant woord dat er in dat geval waarschijnlijk nooit meereen Leidse verkiezingsuitslag be kend zou worden. Toch is die uitspraak zo gek nog niet. De gene, die zijn belast met het verwerken van de uitslagen van de gemeenteraadsverkie zingen zullen hoogstwaar schijnlijk hun arbeid volgen de week in ruimtes verrichten die voor niemand toeganke lijk zijn. Nieuw is ook dat voor het geven van voorlopige uit slagen en prognoses de hulp zal worden ingeroepen van de computer. De heer Van Gelder, directeur van het gemeentelijk reken centrum aan de Da Costa- straat: "Op de avond van de verkiezingen werken we met drie terminals, die in verbin ding staan met een computer in Zoetermeer. Twee termi nals staan dan op het stad huis en één in de Stadsgehoor zaal. In het stadhuis wordt een terminal (die is geplaatst in een ruimte die niet toegan kelijk is voor het publiek) ge bruikt om de gegevens in te toetsendie we krijgen van de verschillende stembureatis. Op de twee andere terminals zijn televisieschermen aange sloten. Op die schermen zullen telkens de binnengekomen uitslagen zichtbaar worden alsmede de prognoses" "Zodra de allereerste uitslag binnen is kunnen we op grond hiervan een prognose geven voor de einduitslag. In de Stadsgehoorzaal zal eveneens een printer aanwezig zijn om alles vanaf het scherm op pa pier te zetten. Je kunt rustig stellen dat we bijna alles heb ben gedaan om eventuele risi co's uit te bannen. De compu ter is goed geprogrammeerd. Wanneer wij foute gegevens intoetsen zal de computer daar onmiddellijk op reage ren. Toch kun je van tevoren natuurlijk nooit zeggen dat er nu niets meer fout kan gaan, maar we zijn wel zeer opti mistisch." Wat er volgende week ook ge beurd, zeker in elk geval dat het er op de verkiezingsavond professioneel aan toe zal gaan. ADVERTENTIE VVD IS VOOR EEN BETER PARKEERBELEID Stem V.V.D. lijst 3 lijsttrekker V.V.D. Leiden. Secr. Zoeterwoudsesingel 85, tel. 131463. Vier jaar pleiten, vechten, verliezen en winnen. Verbetering en uitbreiding van accommodatie. Niet alleen voor voetballers en zwemmers, maar ook voor roeiers, tennissers en atleten. Tenminste één nieuwe sporthal. Ons programma bevat nog 8 andere punten op sportgebied. Voor een goed sportbeleid in Leiden:

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3