LEERLINGENAANTAL VOOR PEDAGOGISCHE ACADEMIE WORDT STEEDS LAGER [Ue/cfee agenda Leider dorp Van Agt in Wassenaar De komende dagen brengen wij u in deze kolommen in contact met de lijsttrekkers van de diverse par tijen uit de randgemeenten van Leiden. Een week voor de gemeenteraads verkiezingen gaan wij verder met de gemeente Leiderdorp. Er vol gen nog Voorschoten en Wasse naar. Al eerder publiceerden wij interviews met de lijsttrekkers van OegstgeestZoeterwoude en Warmond. DONDERDAG 25 MEI 1978 Met het oog op 31 mei PvdA Zorgvuldig afwegen Jaap Bezemer (41) woont sinds 1969 in Leiderdorp en werkt in Valkenburg (ZH) als vlie ger bij de marineluchtvaart dienst. In 1974 is Jaap in de raad gekomen voor de PvdA, van welke partij hij thans de lijsttrekker is. Zijn motivatie toen en nu: "Het klinkt erg vaag en iedereen zal dat wel zeggen, maar ik wil wat voor de mensen doen". Naar Jaap meedeelt gaat de PvdA ervan uit dat het voor veel mensen goed leven is in Jaap Bezemer .goed leven in Leiderdorp Leiderdorp, "en dat moet zo blijven. Maar er zijn ook men sen die door de groei van ons dorp achterop zijn geraakt. Zoals in de oudere wijken, Doeskwartier, oude centrum, Engelendaalflats, buiten landse gezinnen. Ook zijn voorzieningen zijn verou derd, zoals de bibliotheek en de muziekschool. Om daar wat aan te doen is veel geld nodig. De gemeentefïnanciën zijn echter beperkt. We moe ten daarom voorzichtig met het gemeentegeld omsprin gen, zorgvuldig afwegen wel ke zaken het belangrijkste zijn en dus het eerst moeten worden aangepakt. Daarom is het PvdA-programma opge zetals een beleidsprogramma waarin de financiële gevolgen worden aangeduid. Andere partijen zijn vaag over het geld. Helaas, want het is ge vaarlijk de kiezers dingen te beloven die niet uitgevoerd kunnen worden". "Toen ons programma te duur uitviel hebben wij gekozen voor die zaken die niet langer uitgesteld kunnen worden. Dat zijn volgens ons: Voor zieningen voor het oude dorp, de aanleg van een nieuwe Doesbrug, verbetering van de woonomgeving van de En gelendaalflats, de bouw van een nieuwe bibliotheek en muziekschool. Verder willen wij extra hulp voor buiten landse gezinnen, uitbreiding van de gezondheidszorg, de aanleg van volkstuipen, de in richting van een schoolbiolo- gisch centrum en een school- bioloog". 'Met dit duidelijke programma doen wij vooral iets voor de mensen die het het meeste nodig hebben". VVD Vrijheid en samenwerking Dirtha Tichler (50) zit alweer acht jaar in de raad, al die ja ren, als wethouder (voor on derwijs en sport). Een half jaar tevoren werd zij pas lid van de WD. Haar motivatie: Als je zoveel kritiek hebt dan moet je er wat aan doen. Met haar medische activiteiten (zij is jeugdarts) is Dirtha gestopt na een half jaar wethouder schap. Beide activiteiten èn nog eens thuis willen zijn bij de kinderen (drie jongens) was te veel van het goede. Volgens Dirtha "zijn de liberale beginselen actueler dan ooit. Vrijheid in verantwoorde lijkheid. Verdraagzaamheid en samenwerking, dat is voor ons belangrijk, daarbij moe ten we extra zorg hebben voor zwakkeren en minderheids groepen." Het element vrijheid keert in het WD-programma voort durend terug. De WD wil vrijheid van richting en in richting van het onderwijs. Verder willen Dirtha en de haren op het gebeid van het welzijn "in ruime mate het particulier initiatief en vrij willigerswerk. Er moeten goed functionerende buurt huizen komen, zoals in het Zijlkwartier. De zelfstandig heid van bejaarden en min- dervaliden moet worden ge waarborgd" Wat het oude dorp betreft: Wij Dirtha Tichler .particulier initiatief steunen zijn voor een kleinschalig ac tiviteiten centrum rondom het kerkplein, waar ook mid denstanders vestigingsmo gelijkheden moeten krijgen" Op het gebeid van het wonen: Wij willen het eigen woonbe- zit bevorderen. Verder moet er meer gebouwd worden in de beschutte sfeer en dient de woningbouw de energiebe sparing te bevorderen. 'Dan is voor ons de sport erg belangrijk. Wij vinden dat voetbal- en hockeyvelden aangelegd moeten worden. Ook moet een sporthal wor den gebouwd met voldoende parkeergelegenheid". 'En dit wil ik nog even kwijt" besluit de WD-lijsttrekker, "de WD is op dit moment de enige partij in Leiderdorp met vrouwen op een verkies bare plaats". CPN Betaalbare huren CPN-lij staan voerder Wim van Oosten werkt bij het rijk na zijn opleiding tot machine bankwerker en zijn werk als c. v-monteur. "Ik kom uit een traditioneel linkse arbeidersfamilie" deelt Van Oosten nog mee. Volgens Wim van Oosten is in Leiderdorp nog wel plaats voor een CPN, voor een 'wer- Wim van Oosten .arbeiderswijken vergeten kelijk linkse politiek'. "Lei derdorp heet een "rijke" fo rensengemeente. Een ge meente van al of niet reizende "werkers-met-het-hoofd. Toch was het Leiderdorp dat van alle gemeenten per inwo ner het meest heeft bijgedra gen voor een bevrijd(end) Vietnam". 'Bovendien kan je je afvragen of ambtenaren nou werkelijk zo rijk zijn. Ook zij hebben een baas en ze kunnen nog heel wat verwachten de ko mende maanden als die Van Agt of Wiegel heet. De CPN is een arbeiderspartij. Maar de economische positie drijft steeds meer 'bevoorrechte groepen' in een positie die de arbeiders al jaren kennen Ook zij zijn niet meer zeker van hun werk, hun inkomen. Oorlogsgevaar bedreigt óók iedereen. Er is dan wel een bom gevonden die mensen treft en gebouwen spaart, maar nog niet een bom die onderscheid maakt tussen mensen". 'Het wordt wel eens vergeten dat Leiderdorp typische ar beiderswijken heeft, als het Zijlkwartier, het Doeskwar tier, het Patrimoniumpark en ook Engelendaal. De belan gen van deze mensen zijn de afgelopen tijd vaak in het ge drang gekomen. Neem als voorbeeld de Patrimo nium-kwestie, waarbij de huidige gemeenteraad zich tegen de bewoners opstelde. 'Wij zullen optreden voor be taalbare huren, de werkgele genheid, handhaving en ver betering van de sociale uitke ringen, voor verbetering van de buurten, zeker de oudere. OEGSTGEEST - Het aantal nieu we inschrijvingen van leerlingen voor de Christelijke Pedagogi sche Academie in Oegstgeest voor het schooljaar 1978/1979 is met 56 gedaald en opzichte van vorig jaar. De 93 leerlingen die zich nu voor het komende jaar hebben laten inschrijven vormen nog niet de helft van de 200 in 1976. De heer Bos, adjunctdirec teur van de school ziet de oorzaak in de algemeen slechte toe komstverwachtingen voor afge studeerde onderwijzers en on derwijzeressen. "Het grote per centage werklozen onder hen is duidelijk de reden van de terug loop in belangstelling," zegt hij. "Ook heeft een onlangs door de N CRV-actualiteitenrubriek "Hier en Nu" uitgezonden special over dit probleem deze mening nog aangescherpt". "In die uit zending werd een nogal negatief beeld over de toekomstmoge lijkheden van het onderwijzend personeel geschetst", vindt hij. Het dalende aantal belangstel- V VD overweegt vraag naar meer sociale sectorbouw lenden voor deze hogere be roepsopleiding heeft voor de school tot gevolg dat het komen de studiejaar met één leraar Ne derlands minder zal moeten wor den gewerkt. Tevens heeft een leraar Geschiede nis in part-time dienst al een be trekking aan een andere school aanvaard. Hij zal niet behoeven te worden vervangen. "In de meeste vaksecties zal op onze school het aantal lesuren met 6 teruglopen, vertelt de heer Bos. De 430 leerlingen van de opleiding zijn nu nog verdeeld over 20 klas sen. Ook dit getal zal met twee tot achttien teruglopen. Lijsttrekker weet niets van stencil partijgenoot ZOETERWOUDE - In de Zoeter- woudse Bernardusschool kwam gisteravond aan het licht dat de nieuwe man binnen Progressief Zoeterwoude, Van der Post ac ties voert zonder zijn lijsttrekker. Kees Straver daarover in te lich ten. Van der Post had namelijk huis aan huis op de Rijndijk een stencil laten bezorgen waarin niet bepaald zachtzinnig werd uitge haald naar het CDA inzake de problematiek rond het woning bouwproject op het terrein van de voormalige Goede Herder. Volgens het stencil zou het CDA er onder meer voor hebben ge zorgd dat de bouwonderneming Noorlander aldaar woningen kan gaan bouwen, zonder dat andere aannemers daartoe de kans zou den hebben gekregen. Er zou sprake zijn van ordinaire grond- speculatie. Van dit hele verhaal wist lijsttrek ker Kees Straver niets af. De vraag rees gisteravond tijdens de politieke avond of Straven wel achter het genoemde stencil stond. De lijsttrekker bekende niet op de hoogte fe zijn gebracht door zijn partijgenoot, maar dat hij wel de verantwoording voor het geschrevene op zich nam, daar er in feite niks anders voor hem opzat om dat te doen. Engelkes van het CDA verwoordde nogmaals dat zijn partij ook niet gelukkig is met de situatie die in hield dat Noorlander de grond rond de Goede Herder inmiddels heeft verworven en deze grond wel aan de gemeente wil verko pen, maar dat het bedrijf dan wel zelf wilde bouwen. Door deze stellingname was de gemeente raad destijd in een gedwongen positie gemanoeuvreerd. Aan de andere kant stond er echter een aantal te bouwen woningen op het spel. Nadat nu Noorlander zich contractueel had verplicht 80% sociale woningbouw en 20% vrije sectorbouw te realiseren en wel volgens het woningbehoefte onderzoek gefaseerd te bouwen (beginnend in 1980), gaf dit voor het CDA de doorslag met de aan nemers in zee te gaan, de grond te kopen en woningbouw geént op de Zoeterwoudse situatie moge lijk te maken. De WD-wethou- der Maan gaf zijn volledige steun en ging met het CDA mee. De twee VVD-raadsleden Mulder en Michielsen alsmede de gehele PZ-fractie stemden destijds tot ergernis van het CDA tegen. De stellingname van PZ, middels het verspreide stencil werd door het CDA dan ook gisteravond niet bepaald in dank aanvaard. WASSENAAR - Minister-presi dent Van Agt heeft gistermiddag op een bijeenkomst van de Was- senaarse CDA-vrouwenafdeling een CDA-kwartet en een pas ver schenen kwartet over de gemeen te Wassenaar aangeboden gekre gen. De minister-president ging in zijn korte rede voor de verza melde CDA vrouwen en belang stellenden in het Jeroenshuis in op het respecteren van de min derheden in het kader van de bij belse gerechtheid. Het bestuur van de vrouwenafde ling memoreerde nog eens dat vrouwen veel meer bij de politiek betrokken moeten worden, om deel te kunnen nemen aan het openbare leven. De vrouwen toonden zich bedroefd dat geen enkele vrouw voor het CDA bij de provinciale statenverkiezingen een belangrijke plaats innam. "Ook de plaatselijke CDA-lijst van Wassenaar is voor de vrouw slechts de 9de en de 13de plaats weggelegd. En dat vinden we eh .jammer WARMOND - Het organiseren van een politieke avond ten einde de burgers te informeren over de standpunten van de verschillen de partijen is een goed streven. Maar de discussie waaraan gis teravond vertegenwoordigers van CDA, Progressief Warmond en de WD deelnamen, zal de po litieke keuze van de aanwezigen nauwelijks beïnvloed hebben. Het was vooral preken voor eigen achterban. Daardoor had het ge beuren in het Trefpunt meer iets weg van een verplichte zitting dan van een wezenlijke bijdrage aan de plaatselijke democratie. Toch vielen er nog enkele toewij zingen te bespeuren. Het CDA scoorde wat dat betreft het hoog ste. Vertelde lijsttrekker Van Schagen in onze kolommen van woensdag nog dat het CDA niets meer voelt, voor het doortrekken van de bebouwing van Endepoel naar de Beatrixlaan, gisteravond in het Trefpunt was het andere koek. In zijn inleidende praatje poetste Van Schagen het oude CD A-plan althans weer op. De WD gaf gisteravond ook een koerswijziging te zien, al bedroeg die geen 180 graden. Op de vraag van PW-lijsttrekker Van der Zalm of de andere partijen bereid waren plan Lommerlustnog eens ter discussie te stellen, reageerde de WD niet afwijzend. Men wil de overwegen om opnieuw met de projectontwikkelaars te gaan praten. En dat met de bedoeling om meer woningen in de sociale sfeer te kunnen realiseren. Lijst trekker en wethouder Van der Zalm meende te weten dat zeker één van de projectontwikkelaars bereid is om alsnog om de tafel te gaan zitten. Het CDA stelde zich wat gereserveerder op en vreesde dat de eisen van de projectont wikkelaar geen sociale woning bouw mogelijk zouden maken. SGP/RPF Leefbare kern Hermanns Benning (45) treedt op als lijsttrekker van de SGPI RPF combinatie, die niet in de gemeenteraad vertegenwoorr digd is. Benning is van beroep ondernemer en een belijdend lid van de Christelijk Gerefor meerde Kerk. Hij vindt dat de SGP-RPf-com- binatie er ook in de gemeente raad voor uit moet komen dat wij te luisteren en te handelen hebben naar Gods woord en wet. Wetten die heden ten dage nog gelden maar met voeten worden getreden". "De SGPIRPF-combinatie er kent dat God de schepper is en ons deze aarde heeft gegeven om te bewerken en te onderhou den". Wij willen niet recht praten wat krom is. Onze principes niet verloochenen als het om belang rijke beslissingen gaat. Daarom hopen wij ook. in de gemeente raad van Leiderdorp een re formatorisch geluid te kunnen laten horen". Hermanus Benning JNiet recht praten wat krom. is "Een paar van de zaken die wij in Leiderdorp zouden willen aanpakken: Wij vinden dat op korte termijn maatregelen ge troffen moeten worden tegen de geluidsoverlast van de rijks weg. Er moet naar gestreefd worden dat de oude kern van Leiderdorp leefbaar blijft, ook voor de winkeliers. Het lande lijke gedeelte dient gespaard te worden. Verder zijn wij voor een verbe tering van het openbaar ver voer, vooral voor afgelegen wij ken zoals het Patrimonium- park. En tenslotte: De accom modatie van de wekelijkse markt in het oude dorp moet worden verbeterd en vergroot" CDA Werken aan welzijn ■k Lijsttrekker van hetCDA, dat dit jaar voor het eerst aan de Leiderdorpse gemeente raadsverkiezingen meedoet, is Cor Gordijn. Sinds acht jaar ac tief in de (AR)-politiek, de af gelopen vierjaar eerst als raadslid en sinds juli 1976 als wethouder (voor maatschappe lijke aangelegenheden). Van de 28 jaar die hij nu in Leiderdorp woont heeft hij er 16 doorge bracht, als diaken bij de gere formeerde kerk. Gordijn voelt zich thuis in Lei derdorp. "Het is een prettige gemeente maar moet dat ook blijven". Sinds vier weken heeft Gordijn er een nieuwe, tijdro vende bezigheid bij: een klein zoon. "Wij voeren in ons programma geen waslijst van hooggestemde idealen. Wij willen concreet werken aan het welzijn van al len. Daarbij aanvaarden we het evangelie als richtsnoer voor ons politieke handelen"deelt Gordijn mee over zijn partij. "Met ons verkiezingsprogram ma willen we niet alleen rich ting geven aan het te voeren be leid. We vragen onze kiezers ook dat beleid daadwerkelijk te on dersteunen. We kunnen en mo gen niet los werken van degenen door wie wij zijn gekozen. In spraak is daarom van geweldig belang om tot medezeggenschap en mede-verantwoordelijkheid van de burgerij te komen. "De door ons aanvaarde bijbel se rechtvaardigheid en solidari teit dwingt ons ertoe voorwaar den te scheppen voor een effec tief welzijnsbeleid. Daarin moe ten we bijzondere aandacht hebben voor de gehandicapten zorg, bejaardenzorgjeugdwel- zijnszorg en sociale zorg. Ook in andere zaken zullen wij een duidelijk beleid voeren: Huisvesting, volksgezondheid, middenstand en werkgelegen heid. Maar vooral het oude dorp zal de komende tijd onze iii- spanning vragen. In overleg met alle betrokkenen zullen op lossingen moeten worden voor bereid en uitgevoerd" Jan Gordijn .inspraakmogelijkheden PPR/D'66 Samenleven woordiger van de PPR/D'66- combinatie. Zijn werk: Ad ministrateur bij het Adelbert- college in Wassenaar. De be langrijkste bron van zijn poli tieke handelen: Het oude dorp, waar hij zelf ook woont. "Leiderdorp is een prettige ge meente om in te wonen", vindt Jan Gordijn. "Maar wij hebben wel zorgen omtrent het welzijn en de leefbaarheid in Leiderdorp in de nabije toekomst. De gemeente heeft een grote groei doorgemaakt en is min of meer verstede lijkt. Deze ontwikkeling is nauwelijks bijgehouden. Dat betekent dat samenleven ook in en om Leiderdorp in toe nemende mate samendelen is. In de PPR vinden wij dat dit samendelen moet gebeu ren met extra aandacht en zorg voor de zwakkeren in de samenleving. De sterken met de breedste schouders zullen de zwaarste lasten moeten dragen". Inspraakmogelijkheden zullen zo veel mogelijk naar de be volking toegebracht moeten worden. De mogelijkheden en moeilijkheden van het ou de dorp en het nieuwe cen trum moeten met elkaar ge deeld. In het verkeer moeten voetgangers- en fietsverkeer en het openbaar vervoer de voorrang krijgen. De be schikbare grond moet samen gedeeld; Er moet een oplos sing komen voor de nog be staande kwantitatieve en kwalitatieve woningnood. De geluidshinder moet worden teruggedrongen; Knelpunten in het oude dorp moeten met spoed worden opgelost. mT Pirlprrlnrn99 Bvzondere zorg is nodig iJCtUt// Lc/isl het milieu, onderwijs, voor sport, en volksgezond- PPR-lijsttrekker Jan Gordijn (52) is tijdens de vorige raad speriode in 1975 in de raad gekomen als enige vertegen- "De PPR is klein", besluit Gor dijn, "maar heeft de afgelo penjaren wel aangetoond een eigen plaats in te nemen bin nen het kader van de politieke krachten in Leiderdorp". Donderdag Troef, Noordeinde 2a, Voorlichtings- ?Y0"'werkgroep dienstweigeren, 20-21.30 uur. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homofilie open café avond, 21-24 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309 1SG20 UU1?" Alg' Ned' Invahdenbond.' Architectenwinkel, Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Raadsvergadering Warmond, 20 uur. Raadsvergadering Oegstgeest 19.30 uur. Raadsvergadering Zoeterwoude 20 uur. Politiek café Wiks Bar Leiderdorp, 20 uur. "t Parlement, Nieuwe Rijn 52, Verkie zingsavond Rooie vrouwen PvdA, 20 Vrijetijdscentrum, schaak-simultaan, 20 Stadsgehoorzaal, informatie-avond Stevenshofjespolder, 20 uur. Vrouwenhuis, Nieuwe Rijn 20a, film uit de serie "Ot en hoe zit dat nou met Sien", 9.30 uur. Stadhuisplein: "Titi Circus" (Frankrijk), Festival of Fools, 15 uur. Lak-theaten "Kaboodle" (Engeland) Festival of Fools, 20.15 uur. Apotheken De avond-, nacht- en zondagdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 19 tot 26 mei, door Apotheek Leiden Zuid West, Brahms- laan 20, Leiden, tel. 071-763134 en Apo theek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 155482. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uit sluitend voor spoedrecepten gratis van een taxi, tel. 122444 gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, V d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - zr. R. Koster, Helmstraat 43 Noordwijkerhout, tel. 02523-3137 SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe den verkeren. Dag en nacht bereikbaar vertrouwelijk. Burgèrraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur Leidse Rechtwinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopend: ma. en woe. van 10-12.30 uur, ma. di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogendorpstraat 36, geopend ma. van 19-21 uur. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 21, aanvragen hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartien Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin- stadwijk: Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeyer, Hofdijck 32, Oegstgeest, telefoon 071-153652. Dierenbescherming Onderwij s winkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071-126325, geopend maandag t/m vrij dag van 12-17.30 uur LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch* Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f 155,50 Jaarabonnement per post f 226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2