Ambtenaar Bol:"Nu heb ik niets meer te zeggen Alkemade wil surf school aan Wijde Aa weren Inbraken aan lopende band aangeven kostgeld Na ruim veertig jaar bij de gemeente Valkenburg FLORA: EXPLOSIEVE GROEI IS VOORBIJ Kruispunt bij Nabij kan beter DONDERDAG 25 MEI 1978 LEIDEN/REGIO PAGINA 27 VALKENBURG - Het donkerblauwe pak zit hem als gego ten. Op de linker-revers zit een zilveren speld: een helm met nog iets er doorheen. Hij kreeg die onderscheiding na de Tweede Wereldoorlog. Voor het vervullen van zijn diensttijd in Indië. "Ik heb niet zo bar veel van de oor log gemerkt", vertelt de Valken- burgse ambtenaar A. Bol. "Ik zat op een kantoor in Batavia. En daar was het vrij rustig" Bol, bijna vijfenzestig jaar, is, zoals hij zelf zegt, een man van de "ou de stempel". Inspraak ziet hij niet zo zitten. Het werkt allemaal zo vertragend. "Er kan geen plan netje op tafel komen of er staat wel een actiegroep op om te rea geren. Een college en een ge meenteraad gaan toch niet over één nacht ijs? 't Wordt allemaal goed voorbereid. Je moet erop vertrouwen dat die mensen de belangen van de burgerij goed zullen behartigen. Maar ja" klinkt het wat gelaten, '"t is de geest van de tijd hè, al die in spraak. Daar doe je niks aan. Je moet er mee leren leven. Zeker is wel dat het voor een gemeente veel extra werk meebrengt..." Ruim 40 jaar Ambtenaar Bol is zijn eerste baas, de gemeente Valkenburg, altijd trouw gebleven. Meer dan veertig jaar stond hij de dorpsbewoners met raad en daad bij. Deze maand zit het erop: Bol gaat met pen sioen. "Natuurlijk, ik heb wel eens gepro beerd om weg te komen", vertelt hij, nadat er vuur in een derde si garet is gezogen. "Maar ja, dan was een ander net iets beter dan ik, of ik dacht, nee jongens, hier moet ik niet zijn, die sfeer bevalt me niet. Zo ben ik eigenlijk in Valkenburg blijven hangen. Ik ben in dit dorp geboren hè, en dat scheelt natuurlijk wel...". Vroeger kende Bol iedereen op zijn duimpje en iedereen kende amb tenaar Bol. Zucht: "Ja, dat was een heel andere tijd dan nu. Als je iemand voor de balie zag wist je Ambtenaar Bol, veertig jaar stond hij de Valkenburgers met raad e daad bij. gelijk wie dat was. Maar tegen woordig zie ik nogal eens wat vreemde gezichten. Jammer vind ik dat. Het echte gemoedelijke, dat dorpskarakter, gaat eraf hè? Voor mij had Valkenburg erg klein mogen blijven". Keert ech ter gelijk weer terug naar de reali teit: "Ach, eigenlijk kan dat na tuurlijk niet. Je moet meegroeien om mensen aan een huis te hel pen..." Niet spraakzaam Erg spraakzaam is Bol niet. Voor hem zelf had die afscheidsrecep tie, morgen, helemaal niet nodig geweest. "Ik ben niet zo'n feest nummer", lacht hij. 't Gemeente bestuur vond het nodig om dit te doen. En dan mag je niet nee zeg gen. Ik zie het als een waardering voor m'n werk dat ze dit doen" Bol is net als Valkenburg zelf: rus tig. Veel toestanden heeft hij nauwelijks bij de hand gehad. "Prettig gewerkt heb ik hier al tijd", laat hij weten. "Onder alle burgemeesters; ik ben aan m'n vijfde bezig". De scheidende ambtenaar weet zich nog precies de eerste dag te herinneren toen hij naar het ge meentehuis ging om er als volon tair aan de slag te gaan. Drie men sen bevolkten het raadhuis: de burgervader, secretaris en hij zelf. Twee keer per week was het hoofd van de gemeente in zijn werkkamer. Meer niet. Bok "Ik weet dat er heel vaak werd uitge keken naar de drieduizendste inwoner. Het is er nooit van ge komen. Ook nu nog niet. We zit ten aan de negenentwintighon derd. Hoewel, die grens staat wel voor de deur..." Gek op bossen Vertelt plotseling dat hij "gek" is op bossen en wel eens heeft gepro beerd om daar een baantje te vin den. Het is er nooit van gekomen. Altijd kwam er wel iets tussen. Zonder werk zit Bol voorlopig niet als hij straks aow-er is. Nog im mer is hij administrateur van de plaatselijke scholen-. Werk, dat hij nu in de avonduren doet, maar daar volgende maand overdag tijd voor krijgt. Hij geeft toe dat het in het begin wel even wennen zal zijn. "Ik heb zo veel jaar naar dat gemeentehuis gedrenteld. Je mag er dan mis schien nog wel eens komen voor een bejaardenpas of zo, maar meer ook niet. Ach, eigenlijk heb ik met die gedachten niet zo veel moeite. Nee", troost Bol zichzelf, "ik maak er beslist geen drama van" Z'n loopje iedere ochtend naar het raadhuis zal hij niet missen. "Het is nu moeilijk daarover te praten. Ik heb het niet meegemaakt. De sfeer in het gemeentehuis, die zal ik wél missen. Dat is zeker". De veertig jaar in het dorp zijn "omgevlogen". "Ik kan me ge woon niet voorstellen", zegt de aow-er in spé, "dat het al meer dan veertig jaar geleden is dat ik hier als ambtenaar binnenstap te". Stopt dan abrupt Wacht even, kijkt omhoog en stelt nuch ter "Nu heb ik niks meer te ver tellen...". NOORDWIJK - De Noordwijkse recherche kreeg gisteren te maken met inbraken aan de lopende band. Niet minder dan acht huizen, alle in de omgeving van de IJmuider- straat, de Zandvoortsestraat en de Boerenburgerweg kre gen in één nacht „bezoek" van ongewenste gasten. In vrijwel alle gevallen ver schafte men zich te toegang door een raam te openen via een openstaand bovenlicht. De benedenvertrekken wer den daarna onderzocht. Blijkbaar was het in de eerste plaats om geld te doen. Hoe veel er is gestolen kon de poli tie nog niet opgeven. ROELOFARENDSVEEN - Het college van burgemeester en wethouders van Alkemade wil dat International Wind surfing Schools Alkemade verdwijnt uit de boerderij aan de Aderweg. Aanvankelijk werd verdrijving van het re- creatiebedrijfgepoogd via de bouwverordening, nu denkt het college zijn toevlucht te nemen tot artikel 11 van het bestemmingsplan Veenderpolder. avond zal worden behandeld en waarin wordt voorgesteld om het beroepschrift van IWS Alkemade Dat artikel luidt: "Behoudens door burgemeester en wethouders overeenkomstig het bepaalde in de leden 2 en 3 te verlenen vrij stelling is het verboden een agra risch bedrijfsgebouw op de grondente gebruiken of te la ten gebruiken voor andere dan agrarische bedrijfsvoering". Dat eerst toch werd gepoogd IWS Alkemade weg te krijgen via de bouwverordening vindt zijn ver klaring in het feit, dat lid 2 en lid 3 van artikel 11 van het bestem mingsplan Veenderpolder door de provincie werden geschrapt. Om reden, dat die vrijstelling tij delijk kon worden verleend, het geen volgens de provincie af breuk zou doen aan de rechtsze kerheid. Die leden 2 en 3 werden niet opnieuw gemaakt, zodat er alleen een verbod van kracht is zonder vrijstellingsmogelijkhe den. Een onbehoorlijke ge- bruiksbepaling, concludeerde ook het college van Alkemade zodat naar een andere weg ge zocht werd om het bedrijf IWS Alkemade wat de inmiddels in genomen vestigingsplaats betreft te toetsen. Die andere weg meende het college te vinden in de bouwverorde ning. Die verordening geeft het college wel mogelijkheden om vrijstelling te verlenen als een nieuw bestemmingsplan met ge- bruiksbepalingen (en vrijstel- lingsmogelijkheken) in behan deling is, maar nog een oud be stemmingsplan zonder ge- bruiksbepalingen van toepassing is. En voor de Veenderpolder is inderdaad een nieuw bestem mingsplan onderweg: het plan landelijk gebied-oost. De ge meenteraad heeft het al aange nomen, de provincie goedge keurd. Tegen het plan zijn echter bezwaren ingediend bij de Kroon, waar een en ander nu wacht op behandeling. Maar ook al is er een nieuw plan onderweg het oude plan dat nu van kracht is kent een gebruiksbepaling, arti kel 11... Daarop werd de gemeente gewezen door de voorzitter van de afdeling rechtsspraak van de raad van sta te, die het vreemd vond dat de gemeente niet naar dat artikel had gegrepen. Die voorzitter kwam in beeld toen IWS Alke made tegen het besluit van het college van Alkemade om geen vrijstelling te geven volgens de bouwverordening, niet alleen in beroep ging bij de gemeenteraad, maar ook bij de afdeling rechts spraak van de raad van state. IWS Alkemade vroeg toen gelijk aan de voorzitter van dat college, te verhinderen dat de gemeente het bedrijf met de sterke arm zou verwijderen om "schorsende werking", totdat de hele zaak in hoger beroep zou zijn afgewik keld. Die voorzitter ging op dat laatste verzoek in en bij die gele genheid sprak hij zijn bevreem ding uit over de handelswijze van de gemeente Alkemade. Waarop het college van Alkemade zijn besluit heeft ingetrokken, zodat vanzelf ook de beroepen van IWS Alkemade wegvallen. Alkemade zal nu IWS Alkemade aanpakken op grond van artikel 11, "ter voorkoming van een lang slepende en mogelijk niets ople verende procedure", aldus het college van burgemeester en wethouders in een voorstel aan de gemeenteraad, dat maandag- alsnog niet-ontvankelijk te i klaren. Van dit overstag gaan van de ge meente werd de eigenaresse van IWS Alkemade mejuffrouw J. Rijks gisteren in kennis gesteld via een aangetekende brief. Zij denkt dat de stemming tegen haar bedrijf is, omdat in de ge meenteraad wordt gevreesd dat zij op het terrein aan de Wijde Aa "een camping of pretpark" wil beginnen. Een vrees die wordt gevoed door het gegeven, dat campingplannen van buurman Van Rijn enige tijd geleden de mist ingingen via een onver kwikkelijke affaire, waarbij zelfs geheime raadsstukken niet meer geheim bleken te zijn. Mejuffrouw Rijks: "Gezien die ge schiedenis kan ik me de angst wel voorstellen. Maar aan een cam ping of pretpark heb ik geen en kele behoefte, ik wil gewoon surfles geven, dat is echt alles. En ik ben onmiddellijk bereid alles te tekenen wat me dat mogelijk maakt, surfles geven en in de boerderij, die verder aan de bui tenkant niet veranderd wordt, onderdak te bieden aan jeugd die de surfles volgt. Dat is echt alles" bezweert ze. Dat ze zo gebeten is op de boerderij aan de Wijde Aa heeft meerdere Mejuffrouw J. Rijks: "Ik wil gewoon surflessen geven, dat is alles." verklaringen. IWS Alkemade is ook nog gevestigd aan de Kaag, maar de beschikbare ruimte wordt daar te klein, vooral omdat de vereniging die min of meer met IWS Alkemade is verbonden een grote vereniging is gewor den. Bovendien wil mejuffrouw Rijks erg graag weg van de Kaag in verband met de zandtranspor- ten over het water voor de aanleg van de Schiphollijn. "Die zouden daar vlak bij ons langs komen. Daar zouden levensgevaarlijke situaties kunnen ontstaan en daar pas ik voor". Een derde reden is, dat IWS Alke made jeugdcursussen van één week wil gaan geven. Ouderen le ren het surfen doorgaans via een dagcursus, een tijd die echter voor de kinderen van 9 tot 14 jaar te kort wordt geacht. Mejuffrouw Rijks: "De surfsport is erg in op komst. Ouderen die windsurfen hebben geleerd gaan het hun kinderen leren, men gaat zitten knoeien en daarbij ontstaan vaak gevaarlijke situaties op 't water. Een goede cursus met praktijk en theorie is eigenlijk nodig, en er is ontzettend veel vraag naar". Om dat pas in maart het negatieve be sluit van het college kwam op de in november ingediende aan vraag om een vergunning, zijn er inmiddels al zo'n 160 aanmeldin gen voor een cursus binnen, als Alkemade z'n plan- l doorzet zal moeten worden de Kager Inmiddels is er aan de boerderij al het nodige opgeknapt, zonder bouwvergunning. Het college wil, dat de zaak weer in de oude toestand wordt hersteld. Mejuf frouw Rijks: Ik wou dat iemand eens kwam kijken. We hebben niet veel meer gedaan dan een nieuwe vloer gestort en een nieuwe zolder gemaakt en verder hebben we de nodige maatrege len getroffen om de muren te steunen. Terugbrengen in de ou de toestand betekent, dat de hele boel inelkaar stort en ik kan me niet voorstellen, dat dat de be doeling is". Muziekshow voor een man KATWIJK - Een muziekshow spe ciaal voor één man. Die wordt op vrijdag 26 mei opgevoerd in Kat wijk in het cultureel centrum Tripodia aan het Hoornesplein. Het Leidse drum-, pijper- en trompetterkorps "Kunst en Ge noegen" geeft daar dan rond 19.30 uur een concert voor de ver trekkende yW-directeur Chr. Verplancke. K&G geeft het bui tenconcert om, zo laat het be stuur weten, "hulde te brengen aan de belangrijke rol die deze man in Katwijk heeft gespeeld". Voordat het concert is, is er in Tripodia van 17.30 tot 19 uur een afscheidsreceptie. GETUIGEN GEZOCHT BOSKOOP - In de nacht van zon dag op maandag werd in de Gouwestraat in Boskoop de Bos koper P. van N. (42) ernstig ge wond naast zijn fiets aangetrof fen. Van N. was zwaar gewond aan zijn hoofd, zijn fiets was zwaar beschadigd. Omtrent de toedracht tast de politie geheel in het duister, zodat ze hoopt dat zich getuigen zullen melden (tel. 01727-4545). Sassenheimse kunstenaars in gemeentehuis SASSENHEIM - De gemeente Sassenheim gaat in de ont vangstzaal van het gemeentehuis een tentoonstelling inrichten van het werk van 16 Sassenheimse kunstenaars en amateurs. Deze expositie wordt op 1 juni ge opend. In de Sassenheimse ont vangstzaal wordt zelden geëxpo seerd. Tot de deelnemende exposanten behoren onder meer Giel Lange- veld (tekenaar), Djim de Graaf (schilder en graficus), Jan Ver- mey (schilder) en Maarten Groenveld (surrealistisch schil der). Deze vier kunstenaars zijn samen de oprichters van de Stichting "Tussen Dever en Poelgeest" Ook wel genoemd de "vrije academie"). Verder zijn werken te bezichtigen van Günther Korfmann (foto graaf en filmer), Siem Vos (grafi cus), de heer Roodenburg, me vrouw Kampinga-van der Laan (wandkleden), G. Vermey (wanddecoraties), mevrouw Voigt-Dijkema (schilderijen), H. Bonte (tekeningen), M. van Gun- steren en H. Colijn, Roel Duyne, zuster Roos en Hillegonda Faase. De expositie gaat op vrijdag 9 juni weer dicht. Eén van de deelne mende exposanten zal steeds bij de tentoonstelling aanwezig zijn voor het geven van toelichting. SASSENHEIM - De Muziek school voor de Bloembollen streek geeft vanavond de jaarlijk se eind-uitvoering, waaraan een groot aantal leerlingen zal deel nemen. De gebeurtenis heeft plaats in de Gereformeerde Kerk aan de Julianalaan in Sassen heim, en begint om half 8. RIJNSBURG - De tijd van explo sieve groei is voorbij. De bloe menveiling Flora in Rijnsburg meldt dit in haar jaarverslag. Sta biliseert de snijbloemen-sector, de potplanten-aanvoer stijgt met sprongen. (Dit komt mede door de sluiting van de veiling in Lis- se). Enige jaren geleden zette die groei in en de verwachting is dat het eindpunt nog niet is bereikt. De prijsvorming over de eerste helft van vorig jaar noemt het veiling- bestuur "bevredigend". "De zo mer is echter teleurstellend ge weest. Juist de produkten die Flora kreeg aangeboden brach ten geen rendabele prijs op. Voor veel kwekers is dit financieel en mentaal een moeilijke tijd ge weest. Gelukkig was er de laatste maanden wat verbetering, zodat dit jaar met vertrouwen tegemoet kan worden gezien". In het jaarverslag wordt ook gerept over de problemen rond de bouw van een nieuwe veiling in de Kamphuizerpolder. "Bij de ope ning kan zowel een wit- als een zwartboek worden uitgegeven: een zwartboek over de grond verwerving, een witboek over de bereikte resultaten", aldus het jaarverslag. De meeromzet over 1977 is gedaald ten opzichte van het jéar ervoor. Met drie procent. "Als het gaat om een explosieve groei staat Flora nooit vooraan, een gestadi ge groei is noodzakelijk". In een rapport, dat deskundigen tien jaar geleden produceerden, werd aangekondigd dat Flora in 1980 de tachtig miljoen niet zou overschrijden. Het bestuur "Nu kan de veiling zich niet spiegelen aan alles en nog wat. Maar één ding staat als een paal boven wa ter. Flora blijft groeien". Een groei die is gefundeerd op een vast kwekerbestand", aldus Flo- Verder noemt het bestuur van het grootste belang voor de veiling dat er tuinbouw in de Klooster- schuur komt. Men hoopt dat alle problemen dit jaar achter de rug zijn, zodat er een volledig afge rond glasgebied beschikbaar komt. "Deze plannen sluiten uit stekend aan op het al ontwikkel de kassengebied aan de Noord- wijkerweg/Voorhouterweg. Te vens zal dit voor de bestaande bedrijven meer mogelijkheden met zich meebrengen: onder meer aansluiting op het aardgas- net. De reactie hiervan zal voor Rijnsburg de presentatie als bloemisterijcentrum zeker in ho ge mate bevorderen", aldus het veilingbestuur. Pop in Midas ALPHEN AAN DEN RIJN-In Mi- das treedt zaterdag opnieuw de popformatie Railway op. De groep heeft in Alphen al herhaal delijk van zich laten horen. Voor de laatste keer in oktober vorig jaar (Bunkertje), waar Railway toen een uitstekend concert gaf. Het gaat hier om een groep van drie man. Rob Goedkoop. Doede Munk en Jaques Groen. Af en toe krijgt de groep versterking van pianist Rob Hoeke. Of dat ook za terdag het geval is zal men moe ten afwachten. Het concert be gint om negen uur. ALPHEN AAN DEN RIJN - Al- phenaren zullen vanaf vol gend jaar onmiddellijk aan gifte bij het college van bur gemeester en wethouders moe ten doen als ze een hond aan schaffen. Ze hebben daarvoor veertien dagen de tijd. Als ze die aangifte op haar beloop laten en er later op betrapt worden riskeren ze een geld boete van maximaal twee honderdvijftig gulden. De aangifte is bedoeld om de den aanschaft of kwijtraakt door overlijden moet men daarvan binnen veertien da- gen de gemeente in kennis stellen. Eén en ander is te vinden in de nieuwe verordening honden belasting, waarover de Al pheuse gemeenteraad zich vanavond moet uitspreken. Overigens is momenteel in Alphen een huis-aan-huis on derzoek gaande naar niet- aangegeven honden. IN ALPHEN AAN DEN RIJN ALPHEN AAN DEN RIJN -Van Lennepstraat-bewoner ir. G.'M. Sluimer heeft bij het Alphense gemeentebestuur een plan aangekaart om het kruispunt Van Lennepstraat/ Nicolaas Beetsstraat veiliger te maken. HAARLEMMERMEER - Het nog niet lang geleden op verzoek van de verkeersgroep van de dorps raad Nieuw-Vennep - in samen werking met de gemeente Haar lemmermeer - gafabriceerde ver keersbord, verovert steeds meer de HaarlemmermeerpolderAu tomobilisten worden dringend verzocht achter de fietser te blij ven als er een tegenligger aan komt. Daarmee wordt voorkomen dat "met z'n drieen" naast elkaar wordt gereden. De fietser delft daarbij meestal het onderspit; hij wordt in de kant gedrukt. Dat kan volgens Sluimer door in de Van Lennepstraat, ter hoogte van het Lauraplein een "slinger" te maken. Daarmee wordt de snel heid van automobilisten op de Van Lennepstraat (voorrangs- weg) belangrijk verminderd. Te vens schepje daarmee ruimte aan de kant van de Nicolaas Beet- straat, zodat het kruispunt aan die zijde overzichtelijker wordt. Nu is het met die overzichtelijkheid maar droevig gesteld. Het uit zicht naar rechts voor het verkeer vanuit de richting Bloemhof straat wordt belemmerd door de tuin, omzoomd dooreen heg, van de woning op de hoek. Omdat het linksafslaande verkeer vanuit de Van Lennepstraat, vanwege het éénrichtingverkeer, volledig links voorsorteert, resteert er nauwelijks enige afstand tussen het zich kruisende verkeer. Op het kruispunt aan de kant van de Jongkindt Coninckstraat is de situatie heel anders. Daar heeft het verkeer een vrij uitzicht op het naderende verkeer vanuit de Van Lennepstraat. In theorie zou er dus geen probleem zijn. In de praktijk echter blijkt dat zich hier toch botsingen voordoen, omdat het verkeer geen voorrang geeft aan het (te snel rijdende) verkeer op de Van Lennepstraat. Verkeerslichten neerzetten op deze kruising biedt volgens Sluimer geen soelaas. Daarvoor is het kruispunt te rustig. Bovendien gebeuren de meeste ongelukken juist in de meer rustige perioden. Op momenten dus dat de ver keerslichten zouden zijn uitge schakeld. Sluimer is van oordeel dat het ge ven van een slinger naar rechts (komende vanuit het centrum) aan de Van Lennepstraat wel een goede oplossing is. Daarmee wordt bereikt dat het verkeer, komende vanuit de richting Bloemhofstraat de kruising beter kan overzien. Door de slinger in de weg zal het verkeer op de Van Lennepstraat zelf, niet meer zo hard kunnen rijden. Wanneer je het kruispunt in de nieuwe situa tie dan ook nog wat in het groen zet, zal ook het verkeer uit de richting Jongkindt Coninkstraat weten dat een kruising wordt ge naderd. De door Sluimer aangedragen op lossing heeft tevens als voordeel dat de trottoirs op de hoeken ver breed kunnen worden. Daardoor wordt de minimale speclgele- genheid in het centrum wat uit gebreid.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 27