"Leiden d echt te kiezen ZATERDAG FIETSDEMONSTRATIE ENWB - het verzet op twee wielen EXTRA DONDERDAG 25 MEI 1978 LEIDEN - Onder het motto "Kies voor de fiets" houdt de ENWB (Eerste Enige Echte Nederlandse Wielrijdersbond) zaterdag op tal van plaatsen demonstratieve fietstochten. De fietsbond vraagt zo nadrukkelijk meer aandacht voor de fiets. Ook de afdeling Leiden organiseert op deze ENWB-fietsdag een demonstratie. De Leidse afdeling heeft door de binnenstad van Leiden een knel- puntentocht uitgezet. De deelnemers kruisen in een middagje tijds de meest gevaarlijke en voor de fiets onaantrekkelijke situa ties in het centrum. Die knelpunten zijn naar voren gekomen uit een enquête onder ENWB-leden. Do fietsbond heeft beslist niet naar gevaarlijke en onaantrekkelijke punten moeten zoeken. De tocht langs de be langrijkste knelpunten heeft een afstand van maar liefst vijftien kilometer. De demonstratieve fietstocht is voor de Leidse EN WB-afdeling een poging om de fietser grootscheeps te mobiliseren. "Het moet een massa-demonstratie worden, waaruit duidelijk blijkt dat het ge meentebestuur moet kiezen voor de fiets en niet voor die hinder lijke auto", is de oproep. Daarnaast moet de tocht propaganda maken voor het gebruik van de fiets. 'De fiets is goeclkoop, neemt weinig ruimte in, levert gezonde lichaamsbeweging en is op zichzelf erg veilig. Bevorde ring van het fietsverkeer bevordert het leefmilieu, de verkeers veiligheid en de volksgezondheid", propageert de ENWB. De demonstratieve tocht begint zaterdagmiddag om twee uur op het Schuttersveld en eindigt ongeveer een uur later bij het mari necomplex aan het Noordeinde. Daar begint vanaf drie uur een manifestatie met artiesten (straatzanger Lampie, de Poppenkeet, straattheater "Blenck sijn den billekens" en orkest De Onderste Steen). Stands van milieu-actiegroepen completeren het gebeu ren, terwijl wethouder Waal (verkeer) een inleiding houdt over het gemeentelijk verkeersplan. "Kies voor de fiets" Door KrrsVim «lor Mülcn "Enig echte" fietsbond over beleid gemeente Fietser moet weg in het verkeer vaak vinden. iets waar wij ons erg boos over kunnen maken", benadrukt hij. Knelpunten De demonstratieve tocht van zater dag gaat langs de knelpunten voor fietsers in de binnenstad. Uit een enquête onder de eigen leden inventariseerde de ENWB de Rijnzichtbrug, het kruispunt Lammermarkt. de Beesten markt, de tweede Binnenvest gracht, de Blauwpoortbrug en omgeving, het kruispunt Lam- menschansweg en de Zoeter- woudsesingel als gevaarlijke en meest onoverzichtelijke punten voor de fietser. De fietser voelt zich op deze punten bij gebrek aan eigen ruimte vaak vogelvrij en bedreigd door de auto. De enquête leerde verder dat het aantal straten waar de auto op de rijbaan en dan vooral op fiets stroken parkeert legio is. De ENWB-ers telden meer dan 60 straten. De meest hinderlijke si tuaties zijn de Breestraat, Doeza- straat, Haven, Herengracht, Ho- gewoerd. Hoge Rijndijk, Hooi gracht, Lage Rijndijk, Morsweg, Noordeinde. Rapenburg en voor al de Rijnsburgerweg. De ENWB zal zijn geluid binnen kort behalve op demonstratieve wijze ook in meer geregelde vorm kwijt kunnen. De fietsbond is na lang wachten eindelijk opgeno men in de gemeentelijke ver- keerscommissie. De fietser heeft zo voor het eerst een eigen verte genwoordiger bij de gemeente. LEIDEN - Als goede repre sentant van de landelijke fietsbond komt de ENWB in Leiden actief en fel op voor de belangen van de fietser. De afdeling is voortdurend attent dat de positie van de fietser in het Leidse verkeer niet verder ondergeschoven raakt. Zonodig schuwt men de actie niet om dat te voor komen. Nog onlangs maakte de ENWB be- zwaar tegen plannen voor een busbaan door de Leidse Hout. Ongelukkig genoeg kwam het protest op de verkeerde plaats. De actievoerder vergiste zich met kwast en verfpot. Maar dat is slechts een uitzondering en inci denteel. In zijn kritiek is de ENWB doorgaans zeer nauwge zet. Zo ook Dick Verhaart, lid van de werkgroep fieisbeleid en woordvoerder van de afdeling. "Het beleid van de gemeente Lei den tegenover de fiets is" - zo formuleert hij voorzichtig - "niet echt slecht. De gemeente heeft oog voor een heleboel zaken, maar zodra het tot een conflict komt tussen de auto en de fiets kiest men nog altijd voor de auto. Zo blijft de fiets nog steeds een sluitpost". Tegen die politiek komt de ENWB zaterdag in het geweer met de demonstratieve fietstocht. De actie moet een rijdend pleidooi worden voor een goed fietsbe- Fietsers in het verkeer, groot in aantalmaar met weinig ruimte. leid. De ENWB wil zijn aanhang en grootte duidelijk aan bevol king en bestuurderen tonen. "We willen laten zien dat we geen klein clubje zijn", zegt men. Het protest is niet nieuw. Precies vijfjaar geleden organiseerde de Leidse werkgroep Fiets - de voorganger van de ENWB - al zo'n fietsdemonstratie. Toch is er een verschil. Toen. in '73. was er eigenlijk helemaal geen fietsbe- leid. "Het wordt steeds gevaarlij ker en de mogelijkheden om er gens per fiets te komen nemen af', was de klacht. Mooie woorden Nu. vijf jaar later, is er wel een be leid, heeft de fietser hier en daar meer ruimte gekregen, maar blijft het nog te veel bij mooie woorden. Dick Verhaart; "De fietser krijgt in woorden alle aan dacht, maar na de woorden,zullen daden moeten volgen" Een voorbeeld van die "mooie woorden" noemt hij het recente verkeerscirculatieplan: "De doelstellingen daarin zijn alle maal positief. De doelstellingen voor de fietser zijn zelfs roerend, je zou er tranen van in je ogen krijgen, maar het blijft intussen alleen bij* die doelstellingen" De fundamentele kritiek van de ENWB op de gemeentelijke plannen is dat er niet - of nog niet - tussen de verschillende ver- keerssoorten (auto, fiets, open baar vervoer, voetganger) geko zen wordt. Dick Verhaart: "Dat die keuze niet gemaakt wordt, vinden wij echt vervelend. De gemeente is niet consequent. Men geeft wel aan wat de overlast van de auto is, maar het echt aan banden leggen van de auto, daar schrikt men voor terug". Als voorbeeld noemt hij de situatie met de fietspaden langs de Rijns burgerweg: "Daar heb je het meeste fietsverkeer van Leiden, maar tegelijk de smalste fietspa den. Waarom kunnen die fietspa den volgens de gemeente niet breder? Omdat dan het autover keer beperkt wordt en dat wil men niet", aldus Dick Verhaart. De ENWB-woordvoerder vindt dat een jammere zaak: "Het gekke is dat de gemeente miljoenen uit geeft voor de fiets als er ruimte is. De nieuwe fietsverbinding van uit de Merenwijk dat is prachtig, dat is helemaal eigen initiatief van de gemeente. Maar daar heeft men de ruimte nog. Zodra de ruimte er niet is en men moet kie zen tussen auto en fiets, kiest de gemeente toch voor de auto". Een ander onverteerbaar punt voor de ENWB is de voorrang die het autoverkeer automatisch via veel stoplichten krijgt: "Stoplichten" - zegt Dick Verhaart - "zijn ver velend oponthoud voor fietsers. Veel installaties staan zo afge steld dat de fietser ook moet wachten als het niet nodig is. De fietser kun je rustig drie minuten laten wachten, denkt men. Dat is De naam maakt onmiddellijk nieuwsgierig. Eerste Enige Echte Nederlandse Wielrijdersbond, dat klinkt interessant en prikkelt de aandacht. De ENWB - "vak bond voor fietsers" - heeft zich die aandacht in de afgelopen jaren van zijn korte bestaan volop we ten te verwerven. De fietsbond ontwikkelt zich sinds 1975 als een alternatieve, maar tegelijk professionele pleitbezor ger van de fiets. De "Enige Echte" doet dat zo nadrukkelijk en effec tief datgrote broer" ANWB van de auto, de caravan, de boot, de tent en soms ook de fiets) een pro ces heeft aangespannen. De aloude toeristenbond, die zoveel auto in zijn beleid doet voelt zich bedreigd door de alternatieve fietsbond. Via een proces probeert de "Algemene" de "Enige Echte" tot naamsverandering te dwin gen. ENWB lijkt teveel op ANWB en dat geeft maar verwarring is het argument. De ENWB lijkt voorlopig niet voor die juridische druk te zwichten, integendeel. Op de vertrouwde, eigenzinnige wijze geeft men te gengas. Per briejkaart kreeg de ANWB van individuele ENWB- leden al een massaal protest in de bus en de fietsbond gooide er ver volgens nog eens een speciaal af fiche tegenaan. "Naam veranderen, dat nooit", drukte men strijdbaar. Het affi che werd iegelijk handig gebruikt 'als een middel voor ledenwer ving. Een fraaie foto van een slordig geparkeerde fiets - als symbool voor het verdrukte-moet voor de nodige werfkracht zor gen. Zo gebruikt de ENWB de te genstand in zijn voordeel en fietst men voorlopig onvermoeibaar verder tegen de stroom in. De bezwaren van de ANWB snijden ook nauwelijks hout. Het verschil tussen de "Algemene" en de "Eni ge Echte" is meer dan een letter groot. De ANWB is en blijft de net te, traditionele belangenbeharti ger en de ENWB manifesteert zich duidelijk als de vrije en alterna tieve club. Mentaliteit Zo houdt de ANWB keurige toeristi sche fietsdagen, maar zoekt de ENWB het in demonstratieve fïetsacties. Het verschil is behalve een generatie ook een mentaliteit groot. De ANWB blijft netjesop de gebaande paden, de ENWB treedt daar juist graag buiten en schuwt het verzet niet. Als organisatie is de ENWB een boeiend verschijnsel. De club geeft onderdak aan een gemengd gezelschap fietsers, waarin zowel de degelijke wielrijder op zijn zwartgelakte Fongers als de meer alternatieve fietsfreak op zijn af getrapte tweedehands en de spor tieve mode-renner op zijn "Moto- becane" race-fiets vertegenwoor digd is. In hun verscheidenheid hebben ze één ding gemeen, de fiets is voor hen uitgegroeid tot een onverbre kelijk iets in hun bestaan. Soms lijkt het bijna een religie en dat levert zoals vaak aanstekelijke discussies op. Ook onder fietsers heb je rekkelijken en preciesen. Dat uit zich in geschillen of een fietspad uit (het anders zo ge wraakte) asfalt mag bestaan of dal het gewoon van (milieu vriendelijke) tegels moet wezen. Of dat je je bij het verwisselen van een band van "bot gereedschap" als een bandenlichter mag bedie nen of je bij het echte handwerk moet houden. En zelfs of eenfiets- imperial op een auto toelaat baar is als reclame in het eigen fietsblad. Kortom, discussie ge noeg. Richtingen Deze voortdurend aanwezige, maar immer vriendelijke rich tingenstrijd houdt de ENWB le vend. Het bewijs ervoor is de snelle groei, die men nog steeds doormaakt. In de drie jaar van zijn bestaan is de vakbond voor fietsers uitgegroeid tot een orga nisatie met zo'n 14.000 leden. Als produkl van het actiewezen uit de late jaren zestig is de ENWB eind jaren zeventig nog springlevend. De Jietsbond floreert bij de her- ón tdekking van de fiets. De twee- wieler is tenslotte de laatste jaren naast vervoermiddel tot een mo de- en trendgevoelig bezit, zeker met een minister-president die zijn hooggezeten derrière ten aanschouwe van volk en vader land langdurig op de "racevelo" nestelt. Voor de modale fietser blijft het rij wiel-vaak bij gebrek aan beter- gewoon een ordinair middel van vervoer, voor de overtuigde soortgenoot is het verzet op twee wielen of zoals Cees Buddingh in zijn "Ode aan de fiets" strijdlus tig dichtte: Al is de Mercedes ook nog zo snel wij op de fiets achterhalen hem wel en dan wordt het lachen geblazen!

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 23