Systeem H appel krijgt steeds gestalte Van Hanegem niet naar Argentinië Argentina '78 meer MVV IN DE NACOMPETITIE NA ZEGE ALLEEN AAN KOP Johnny Rep op schot Kracht middenveld neemt toe DONDERDAG 25 MEI 1978 SPORT PAGINA 19 minuten, met een viermans mid denveld bestaande uit Jansen, Neeskens, Haan en Willy van de Kerkhof. Slechts vier spelers kwamen na de pauze voor het tweede bedrijf terug: Haan, Poortvliet, René van de Kerkhof en Rep. Niet in actie kwamen: Jan Jongbloed, Nanninga en Suur- bier, die sukkelt met een spierblessure. Het scoreverloop was: 3. Rep 1-0,6. Haan 2-0, 7. Rensenbrink 3-0,19. Willy v.d. Kerkhof 4-0, 23. René v.d. Kerkhof 5-0,25. René van de Kerkhof 6-0, 35. Rep 7-0, 38. Rep 8-0,43. Rep 9-0,44. Rep 10-0,rust, 60. Lubse 11-0,62. Lubse 12-0, 75 Rep 13-0. De opstelling van het Oranje-team in de eerste helft was: Schrijvers, Rijsbergen (40. Van Kraay), Krol en Poortvliet, Jansen, Neeskens, Haan en W. v.d. Kerkhof, R. v.d. Kerkhof, Rep en Rensenbrink. Inde tweede helft verscheen de vol gende formatie in het veld: Does burg, Wildschut, Van Kraay en Brandts, Boskamp, Haan, Van Hanegem en Poortvliet, R. v.d Kerkhof, Rep en Lubse. ZEIST - Wim van Hanegem heeft vlak voor het vertrek van de Nederlandse elftalspelers uit Zeist naar hun woonsteden een gesprek aangevraagd met Ernst Happel. Na afloop van dit onderhoud is meegedeeld dat Van Hanegem op de valreep alsnog had afgezien morgen met de Nederlandse selectie naar Argentinië af te reizen. Vermoed wordt dat Van Hanegem aan de bondscoach ad interim een vaste plaats heeft op geëist waarop Happel niet is ingegaan. In de plaats van de AZ-speler is nu Dick Schoenaker van Ajax aan de 21 geselecteerden toegevoegd. Bondscoach Ernst Happel verklaarde gisteravond niets van het besluit van Van Hanegem te weten. 'Ik heb wel met hem ge sproken, maar hij heeft mij iets dergelijks niet gezegd', aldus Happel. 'Hij heeft zich gewoon verkleed en is weggegaan'. In de laatste oefenwedstrijd van het Nederlands elftal, gisteren in Zeist tegen de amateurclub DHS (13-0) maakte Van Hane gem geen deel uit van de basis middenveld (Haan, Neeskens, Jansen en Willy van der Kerkhof). Een week geleden al dreigde Van Hanegem na de oefenwedstrijd tegen FC Brugge niet naar Argentinië te gaan, maar later draaide hij bij. 'Ik heb er toch een tijd over moeten denken', vertelde Wim van Hanegem gisteravond laat in zijn woonplaats Leerbroek. 'Ik heb er eigenlijk een beetje spijt van dat ik vorige keer op mijn besluit ben teruggekomen. Ik ben toch nog naar Parijs gegaan. Maar die week leek wel een maand. Toen ik thuiskwam zei ik dat ik er toch mee zou stoppen. Eerst wilde ik maandag niet naar Zeist gaan. Het is er toch van gekomen. Ik hoopte dat de sfeer weer zou terug komen. Maar het werd steeds erger. Op een gegeven moment hoopte ik zelfs dat ik een trap zou krijgen en door een blessure niet meer mee hoefde te gaan'. Gisteren heeft Van Hanegem een gesprek van ruim drie kwartier met bonds coach Ernst Happel gehad. 'Ik heb hem gezegd dat ik het niet op kon brengen. In de eerste plaats geestelijk niet en ook lichame lijk niet. Ik heb deze dagen gemerkt dat je alles gaat voelen. Ais ik maar even liep ging ik al transpireren. Ik had er ook hele maal geen zin in. En toch ging het de eerste week onder Zwart kruis lekker. Toen liep ik steeds voorop'. Van Hanegem zei dat eigenlijk een heleboel factoren bij zijn besluitvorming een rol hebben gespeeld. 'Ook de vervelende toestanden bij AZ'67 dit seizoen hebben een rol gespeeld. Er waren veel strubbelingen en op- en aanmerkingen. Het werd met de dag erger. Op een gegeven moment wordt het dan alle maal te veel'. PROGRAMMA L.D.W.S.-TOERNOOI OM DE KLAAS HUNER-BOKAAL" Zondag 28 mei ZEIST - Het Nederlands elftal heeft gisteren zijn oefencampagne af gesloten met een forse overwin ning (13-0) op de amateur eerste klasser DHS uit Schiedam. Top scorer was Johnnie Rep met vijf treffers, gevolgd door René van de Kerkhof met drie en Harry Lubse met twee. De overige doelpunten kwamen op naam van Haan, Rensenbrink en Willy van de Kerkhof. Het Nederlands elftal speelde in de eerste helft, die 55 minuten duur de tegenover de tweede slechts 30 ZEIST - In het sportcentrum van de KNVB in Zeist is de rust weergekeerd. De Argentinië-gangers zijn naar huis. Voor twee dagen. De voorbereidingsperiode is achter de rug en Ernst Happel kan thuis nog eens rustig over zijn ideale formatie gaan nadenken. geblesseerd waren, maar het is duidelijk, dat de bondscoach ge kozen heeft voor snelheid en zijn systeem X. Waarschijnlijk één van de redenen waarom Van Ha negem voor de eer bedankte. Te gen DHS koos Happel in de eer ste helft voor een viermans-mid- denveld bestaande uit Haan, Neeskens, Jansen en Willy van de Kerkhof. Vanuit deze linie moest het gevaar en de snelheid komen en dat gebeurde. De combinaties verliepen vlekkeloos en ook in de aanval, die bestond uit Rensen brink, Rep en René van de Kerk hof werd goed en snel gespeeld. Met deze speelwijze heeft Happel al duidelijk gemaakt hoe hij in Ar gentinië van start zal gaan. Hy zal kiezen voor een driemans verde diging, die als de nood aan de man komt geassisteerd kan wor den door Willy van de Kerkhof en Wim Jansen. De enige plaats die nog niet vergeven lijkt is de posi tie van de aanvalsspits. Happel testte Rep op die positie in plaats van de licht aan de rug gebles seerde Nanninga. De Wener ken nende gaat zijn voorkeur uit naar de meer balvaardige Rep. Voor Jan Zwartkruis, nog helemaal ontgoocheld door het plotselinge hf£reJ\Van Hugo Hovenkamp lijkt het een uitgemaakte zaak. tJSP?ei ^?Udt van sPelers met techniek. Nee, voor mij staat het wel vast Dat ook Wim Suurbier definitief in de ploeg zal komen is buiten k(jf. Suurbier, die het afgelopen jaar bij Schalke 04 weinig in actie is geweest, heeft in Parijs en Wenen laten zien dat hij zijn oude vorm weer te pakken heeft. Voor de jeugdige PSV'er Jan Poortvliet, die tegen Oostenrijk zijn inter landdebuut maakte, zal het moeilijk worden z'n plaats te be houden. Veel stof tot praten bracht de wed strijd verder niet. Alle spelers hadden het druk met het niet verwachte afscheid van Hugo Hovenkamp en Van Hanegem. "Ach zo betrekkelijk is dit beroep nou", zei Hovenkamp, toen hij eenzaam maar niet alleen uit Zeist verdween. "De jongens hebben het aardig opgevangen, maar toch had ik deze klap bever thuis verwerkt. Want het komt wel erg hard aan". VOETBAL - Een week voor de start van het toernooi om het we reldkampioenschap voetbal in Argentinië is 85 procent van de kaartjes verkocht. Dat betekent dat er van de totaal twee miljoen kaarten nog 300.000 verkocht moeten worden. Vast staat echter al dat het bezoekersrecord van 1974 verbroken zal worden. H •k Hugo Hovenkamp had het niet gemakkelijk gisteren om zijn teleurstelling te verberg en. Desondanks nam hij in kwam. Zeker nu Jongbloed, de dug-out plaats om de verrichtingen van Het Nederlands elftal te volgen. Nanninga en Suurbier licht MAASTRICHT - MW heeft zich gisteravond, dankzij een 3-2 overwinning op Wageningen, alleen op kop genesteld in de nacompetitie. Evenals afgelopen zondag thuis tegen FC Groningen speelde in de aanvangsfase vooral de verdediging, en met name Jos La Croix, erg zenuwachtig. Wageningen profiteerde daar heel handig van. In de vijfde minuut namelijk speelde Johan Dijkstra terug op La Croix, deze liet de bal eerst stuiten en wilde hem toen wegkoppen. Maar de gevaarlijke Wageningenspits Mentink had de manoeuvre knap doorzien en kopte iets eerder dan de MW-er waardoor hij al leen voor de uitlopende doelman Gerards verscheen. Met een kort tikje verdween de bal in het doel. Gelukkig hoefden de Maastrichtse supporters op de tegentreffer niet zo lang te wachten, want nadat Braam, toen hij in de 27ste mi nuut alleen voor Gerards was verschenen, niet kon scoren viel de gebjkmaker in de 32e minuut. De maker ervan heetteJos La- croix, de man die Wageningen eerder aan de voorsprong had 'geholpen'. Na zijn blunder was Lacroix mee ten aanval gegaan om zijn fout ongedaan te maken en dat lukte hem zowaar in de 32e minuut. Na een strakke voorzet van Bonfrère knalde hij van dichtbij de bal ineens keihard achter Van Geffen, 1-1. De tweede helft was amper zes minuten oud toen de Maastrichtse aanhang voor de twee de keer kon juichen. Deze keer was het Huub Smeets die scoorde. Hij kreeg een scherp voor het doel getrokken hoekschop van Ko- walik achter van Geffen. MW leek helemaal op rozen te zitten toen in de 67e minuut Jo Bonfrère een juweel van een doelpunt scoor de. Die voorsprong had rust en orde moeten brengen in de MVV-gelederen. Maar ineens werden de Maastrichtenaren bang. En dat werd de Maastrichtse formatie bijna nog fa taal. Zeven minuten voor het einde namebjk ontving Mentink ver op de MW-helft de bal na een lange trap van Van der Klift. De oer- gevaarlijke Wageningenspits tikte eerst de bal over Dijkstra heen, deed dat ook bij La croix en zette toen vervolgens doelman Ge rards op de zelfde wijze voor aap: 2-3. In die stand kwam echter geen verandering. Gisteravond in Rotterdam ging FC Groningen onderuit tegen Excelsior, dat in de strijd om die ene plaats in de ere-divisie nog geen punt verzameld had en ook nog niet aan een doel punt was toegekomen. Excelsior, dat met een zwaar gehandicapt elftal aantrad - doelman Vermunt was geblesseerd en middenvelder Pattinama was voorlopig geschorst wegens een gele kaart in de ontmoeting met MVV - had weinig te winnen. In de eerste helft was het een weinig aantrek kelijk duel, waarin Excelsior met veteraan Roggeveen voor het eerst sinds maanden in de basisopstelling het nog het beste deed. De Rotterdammers kregen vlak voor rust twee kansjes. Eerst kopte Waslander uit een voor zet van Pot net over en direct daarna zag Pot na een kopbal van Waslander zijn schot ge stopt door Griever. In de tweede helft, die grotendeels in de sche mering werd gespeeld, besefte Excelsior dat het niet voor de derde achtereenvolgende maal met lege handen behoefde te blijven staan. Een schitterende voorzet van Stafleu over de gehele breedte van het veld beteken de in de 57e minuut het vonnis voor FC Gro ningen. Pot versloeg Griever kansloos met een kopbal. Daarna kreeg Excelsior nog twee uitstekende kansen. Na een fout van Bloem berg kon Waalderbos nog net een voorzet van Pot van de lijn trappen en een verkeerde uit gooi van Griever bracht Ernst in kansrijke positie maar zijn schot ging echter over. Toen Houtman zich in de 70e minuut bij een aanval in het strafschopgebied verstapte, was het gebeurd met Groningen. Schone- beek verving Houtman. Zaterdag 27 mei 11.00 uur Kwartfinale 13.00-14.00 uur Zangeres zonder naam 14.30 uur Kwartfinale 11.00 uur Halve finale 12.00 uur Demonstratie parachute springen door „Icarus" 13.00 uur Wedstrijd om de derde plaats 14.00 uur Strafschoppen door Ruud Geels 15.00 uur Finale Dit evenement werd mede mogelijk gemaakt door LEIDSCH DAGBLAD 'N AKTIEVE KRANT!!!

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19