Politieke discussie over rol ambtenaren Wiskunde voor veel lbo-ers een afknapper Onderzoek Endegeest vertraagd Bonden nemen tien ontslagen Boot niet Driessen: "Ik zat ernaast" PvdA-CDA-debat over huisvesting jongeren Mijn moeder zorgt dat er natuurlijke vitaminen in echte boter zitten. Dus dan hebben andere moeders daar geen omkijken meer naar. DONDERDAG 25 MEI 1978 Commissie voor huisvesting buitenlanders LEIDEN - De "Commissie Huis vesting Migranten Leiden" is gis teren in het Leidse stadhuis gein- stalleerd. De commissie heeft tot taak een verantwoorde huisvesting van buitenlandse werknemers, die in de gemeente woonachtig of werkzëam zijn, te bevorderen. Tot voor kort hield de "Stichting Migranten centra" zich met de problemen op dit terrein bezig. Vorig jaar besloot de gemeente raad dat de gemeente zelf de problemen aan moest pakken en een commissie in te snellen. De gemeente Leiderdorp is ook in deze commissie vertegenwoor digd. Over deelname van de ge meente Zoeterwoude in deze gemeenschappelijke regeling wordt momenteel nog overleg gevoerd. LEIDEN - "Het ambtelijk apparaat was gewend om zelf te besturen. Maar nu kwamen er wethouders die zeiden: wij vinden dat jullie moeten doen wat wij willen. Het heeft ons een jaar gekost om de ambtenaren dat duidelijk te maken" Woorden van wethouder Verboom (PvdA), wethouder van onder meer milieuzaken. Gisteravond ging het vooral om milieuzaken, op een verkiezingsbijeenkomst die door de WD in 't Parlement aan de Nieuwe Rijn was georga niseerd. Een uitspraak van de socialistische wethouder, die het debat over het Leidse milieubeleid eigenlijk overschaduwde. Wanf de politici van andere partijen voelden zich uiteraard genoodzaakt om op de ze opmerking van Verboom in te gaan. Zoals Glaubitz, lijstaan voerder van D'66 en voormalig Leids gemeenteambtenaar. Hij zei: "Ik voel me toch wel gepakt Ik vind het een zeer onheus ver wijt van wethouder Verboom" Of Beijen, lijstaanvoerder van de PPR: "Ik geloof niet dat de Ver boom vol kan houden dat hij op het hele ambtelijke apparaat een jaar moest wachten". En Kuijers, nummer één op de lijst van de LEIDEN - De Industriebonden NW en CNV zijn vooralsnog niet bereid akkoord te gaan met het ontslag van tien mensen bij de scheepswerf van Boot Leiden. Zij willen eerst opheldering van de directeur over een aantal zaken. Het personeel van Boot uitte gistermiddag op een personeelsver gadering die door de bonden was belegd, nogal wat kritiek op de reorganisatieplannen van de directie. Zo was men vooral verbaasd over het feit dat er bij het bedrijf in Leiden mensen moeten verdwijnen, waarvan bij het moeder bedrijf in Scheveningen een tekort aan is. Het personeel stelde voor de mensen van Leiden uit te lenen aan Scheveningen. Dit gebeurt ook nu al met een aantal personeelsleden. Wanneer de directie dit verzoek inwilligt, is het personeel bereid te praten over de vergoeding van de reisuren. Bovendien was men verbaasd over de structuur van hef bedrijf wanneer de reorganisatie zal zijn doorgevoerd. Zeven man zul len een leidinggevende functie hebben, terwijl er dan nog maar in totaal 25 mensen werken. Het personeel vroeg zich af of er ook niet wat gesnoeid zou moeten worden in de leiding van het bedrijf. De bonden gaan op korte termijn opnieuw met de directie praten. De resultaten van dit gesprek zullen aan het personeel worden voorgelegd. WD: "Het huidige college had het überhaupt moeilijk om sa men te werken, dus ook met dc? ambtenaren". Verder was vooral de mogelijke komst van een be- toncentrale aan de Morsweg, die? de aandacht trok. Verboom deec. er de volgende uitspraak oven "Als college hebben we nooit een besluit genomen dat de beton- centrale daar zou moeten komen. Ik weet wel dat de kans dat daar de betoncentrale komt heel klein is geworden. OF er ooit de beslis sing komt, dat de betoncentrale naar de Morsweg gaat, dat vraag ik me in gemoede af'. Daarvoor had de wethouder al opgemerkt "Het bedrijf (de LBC nu geves tigd aan de Zoeterwoudseweg" heeft geen haast. De gemeente ook niet". In het forum werd verder vooral kritiek gericht op het als warrig ervaren milieubeleid van het huidige college. Eerst was wet houder Oosterman ermee belast, cn later wethouder Verboom. Kuijers (WD) zei: "Of het om de betonmortelcentrale ging of om autosloperijen: het was hap-snap-politiek". CDA'er La Lau, geen kandidaat bij de ko mende gemeenteraadsverkiezin gen overigens, constateerde dat het vorige college (WD-CDA) op het gebied van milieu meer heeft gepresteerd dan het huidige. Zo als het zg. busbanenplan."Maar dat hebben we wel voor de poor ten van de hel moeten wegsle pen", zo reageerde een lid van de Werkgroep Milieubeheer daar weer boos op. PPR-lijsttrekker Beijen kon ver genoegd constateren dat zijn par tij in deze verkiezingstijd met folders op kringlooppapier rondloopt, terwijl de WD plastic tasjes uitdeelt. Glaubitz (D'66) tenslotte signaleer de nog een opmerkelijke tegen stelling binnen het college: "Toen Oosterman Oosterman (D'66) om een milieuambtenaar vroeg, heeft hij hem niet gekre gen. Maar Verboom kreeg hem meteen, nadat hij ook een keer zijn neus had gestoten. Dat is te kenend voor de verhoudingen in het huidige college: een PvdA-wethouder krijgt wel geld en de D'66-vvethouder niet". LEIDEN - De eindexamen kandidaten van het lager be roepsonderwijs waren giste ren bepaald niet te benijden. Van half 10 tot half 12 kreeg men de tijd om vijf zeer moei lijke wiskunde-opgaven te maken. Vrijwel alle LBO'ers moesten het onderste uit de kan halen om tenminste nog een redelijk cijfer weg te kunnen slepen. "Het was de zwaarste dag tot nu toe", luidde de algemene conclu- Niet alleen de leerlingen maar ook de docenten vonden het wiskunde-examen te zwaar. Op de lto-school Don Bosco konden maar liefst 34 van de 60 jongens de opgaven niet op tijd af krijgen. Sommige leer lingen gooiden zelfs voortij dig de handdoek in de ring. Zij zagen het hele examen niet meer zitten en zijn zonder alle vragen beantwoord te hebben de klas uitgelopen. En ook de anderen hebben bij iedere opgave heel erg lang moeten piekeren voordat de clou werd begrepen. Een leerkracht: "Ongeveer alle onderdelen van het wiskun- deprogramma kwamen in dit examen voor" Vandaag staat de meer-keuze toets voor wiskunde op het programma. Wie gisteren een onvoldoen de haalde kan nu alsnog pro beren het eindcijfer wat op te krikken. De meisjes van de lhno-school de Noorderwiek kregen het zelfde examen als de lto-jbn- gens. Het was voor het eerst dat de Noorderwiek aan het landelijk wiskunde examen meedeed en het was dus met een al een tegenvaller. Ook hier waren enkele leerlingen de wanhoop nabij. Opvallend was dat de meeste meisjes wel op tijd het werk afhadden. De meningen varieerden van "hopeloos" tot "het ging wel", maar niemand vond het exa men makkelijk. Ook de leao-ers vonden het wiskunde-examen erg pittig. Van de vier opgaven leverden vooral de eerste en de laatste problemen op. Ook hier waren de meeste leerlingen wel op tijd klaar, maar in veel gevallen twijfelden ze aan de juistheid van hun eigen antwoorden. Voor de leao stond gisteren ook Duits op het programma. Er waren vier leesstukjes, waar over meer-keuze vragen wer den gesteld. Het moeilijkst vond men het tweede verhaaltje over apen, maar volgens de le raren zat het venijn in de staart. Met name het laatste stukje over een jongen die een meisje helpt dat een aantal pakketjes is verloren, kan nog wel eens pun ten gaan kosten. Mavo-3 boog zich over wiskun de en Duits. Men kreeg voor Duits vier teksten (actuele krantenartikelen), waaronder een vrij moeilijke. Deze han delde over het grote aantal gestolen fietsen in de Duitse stad Münster. Dezelfde tekst kwam ook voor in het mavo-4 examen. Daar had men er iets minder moeite mee, hetgeen gezien het iets hogere niveau van de leerstof op de 4-jarige mavo niet verwonderlijk is. Deze groep had de grootste moeite met een verhaal over de opbloei van het culturele leven in West-Duitsland. Ook in het examen natuurkun de van mavo-4 zat één heel lastige opgave. Deze opgave, die de energie-kennis van de LEIDEN - De Leidse CDA- fractieleider Driessen heeft gisteravond tijdens een verkiezingsbijeen komst van zijn partij toe gegeven dat hij verkeerde getallen heeft gebruikt bij zijn aanvallen op het wo ningbouwbeleid van het huidige college. In de afgelopen weken heeft Dries sen herhaaldelijk gezegd - en zo stond het ook in de verkiezings propaganda van het CDA - dat het linkse program college in vier jaar tijd niet meer dan 2100 wo ningen heeft gebouwd. In wer kelijkheid ligt dit aantal echter op 3800. De PvdA heeft zich bij monde van wethouder Waal zeer boos ge maakt over de onjuiste voorstel ling van zaken door het CDA. Hij verweet de christen-democraten 'verkiezingsbedrog'. Driessen is het met'deze uitspraak volledig eens, zo bleek gisteravond. De CDA-lijsttrekker 'In deze ver kiezingstijd wordt door veel poli tici misleidende informatie gege ven. Wat dat betreft wil ik de hoofdprijs aan mezelf geven. Ik heb me gebaseerd op statistische gegevens, maar die bleken on juist. De PvdA heeft gelijk: in de afgelopen vier jaar is inderdaad bijna dubbel zo veel gebouwd als ik heb gezegd'. Eerlijk delen Driessen deelde nog meer prijzen uit. De tweede prijs voor mislei dende informatie gaf hij aan D'66, omdat deze partij zegt een demo cratisch gevormd stadsbestuur te willen, maar tegelijkertijd wel het CDA wil uitsluiten. De prijs voor de durf gaat naar de PvdA. Dries sen: 'In hun advertenties zegt de PvdA: eerlijk delen. Maar kijk eens naar de verdeling van de wethouderszetels. Is dat eerlijk?' Driessen deelde ook nog een troostprijs uit en wel aan wet houder Verboom. 'Die heeft ge zegd dat in de vorige raadsperio de, van '70 tot '74, nauwelijks iets tot stand gekomen is. Maar de meeste zaken die dit college heeft gedaan zijn voortgekomen uit het vorige collegebeleid'. LEIDEN - Het onderzoek van een subcommissie uit de gemeente raad naar de klachten die zijn geuit over het beleid in het psy chiatrisch ziekenhuis Endegeest, is aanzienlijk vertraagd. De oor zaak hiervan is dat de uitnodigin gen aan het personeel om op 11 en 12 mei j.l. op een tweetal hoorzit tingen van de commissie te ver schijnen, te laat zijn verstuurd. Veel personeelsleden waren hierdoor niet in staat aan de uit nodiging gehoor te geven. Bij enkele commissieleden bestaat de indruk dat een al te formele opstelling van de directeur van Endegeest, dokter G. Mojet, hier mede een rol heeft gespeeld. De ze kreeg de uitnodigingen vrijdag 5 mei binnen met de bedoeling deze te versturen aan het perso- Majorettes zetten in Morsstraat het beste beentje voor LEIDEN - Voorafgaand aan de of ficiële opening van de Morsstraat door burgemeester en mevrouw Vis, die vanmiddag om één uur plaats had, was er gisteravond een majorettefestival m de straat. De drumbands en majorettegroe- pen van de Burcht, Concordia, de Franciscusband en de R.K. Har monie traden elk een half uur op, zodat het hele gebeuren twee uur duurde. Ondanks de niet al te mooie weers omstandigheden had zich een respectabel aantal mensen naar de Morsstraat gerept om alles te zien, en bleef daar ook tot tien Toen maakte de jury, bestaande uit zeven dames uit de straat en Wim van Duivenbode van Swift, bij monde van mevrouw Zwetsloot de uitslag bekend. Er waren vier bekers die in deze volgorde werden toegekend: I. De Burcht, 2. Concordia, 3. Fran ciscusband (op de foto) en 4. R.K. Harmoniekapel. Het ligt in de bedoeling van het feestcomitee een dergelijk gebeuren jaarlijks te laten terugkeren, wellicht met meerdere drumbands. Uitnodigingen hoorzitting te laat verstuurd neel. Pas de dinsdag daarop gin gen ze de deur uit, waardoor het personeel de uitnodiging een dag vöör de eerste hoorzitting in de bus kreeg. v Mojet bestrijdt overigens de veron derstelling als zou hij dit opzette lijk hebben gedaan, omdat hij het niet eens zou zijn met de proce dure die de commissie volgt bij het onderzoek. 'Dat is een ver dachtmaking', zei hij vanoch tend. 'Ik kreeg inderdaad een doos met circulaires binnen. Maar waarschijnlijk was dat een misverstand, want ik had geen opdracht gekregen ze te verstu ren. Mondeling was dat wel van de zijde van de gemeente meege deeld, maar ik had geen schrifte lijke opdracht van B en W. Ik heb ze dus weer teruggestuurd naar de gemeente. En maandag kwa men ze hier terug. Ze zijn toen de dinsdag erop verstuurd. Maar ei genlijk hadden B en W deze uit nodigingen natuurlijk moeten versturen. Want het is hun onder zoek'. Wethouder Oosterman liet gister avond weten dat de commissie inmiddels haar spijt heeft be tuigd over de late aankomst van de uitnodigingen bij het perso neel. De bedoeling is nu dat er een nieuwe hoorzitting komt en wel volgende week donderdag van half tien tot half twee. Tot nu toe zijn ruim honderd medewer kers van Endegeest gehoord over eventuele klachten rorid het be leid dat in Endegeest gevoerd wordt. De subcommissie werd indertijd ingesteld nadat er een reeks van klachten was geuit. Er zou in En degeest geen communicatie mo gelijk zijn, er zou een kloof be staan tussen opleiding en prak tijk en er zou op sommige afde lingen gewerkt worden volgens volstrekt achterhaalde principes. Ook waren er klachten over een hoofdverpleegkundige van de zwakzinnigenafdeling Voor- geest, die zich zou hebben schul dig gemaakt aan diefstal. Een jus titieel onderzoek naar deze klach ten is weliswaar afgerond, maar de resultaten zijn nog niet be kend. De subcommissie uit de gemeente raad moet onderzoeken of er aanleiding bestaat om een extern onderzoek te laten uitvoeren naar de gang van zaken in Endegeest door een professioneel bureau. leerlingen testte, kwam bij velen nogal verwarrend over. De bijbehorende tekening was moeilijk te doorzien. De overige vier onderdelen van het natuurkunde-examen handelden over lenzen (ook hier liet de duidelijkheid van de opgave te wensen over), electriciteit, warmte en snel heden. Hoewel het examen in zijn totaliteit niet te moeilijk was, waren toch nog veel scholieren niet op tijd klaar. Het examen Duits voor dè vwo- scholieren was volgens de docenten (en degenen die vo rig jaar voor hun eindexamen zijn gezakt) moeilijker dan de afgelopen jaren. De meer- keuze oefening was voor bij na iedereen een tegenvaller. Bovendien waren de teksten erg saai. Het natuurkunde- examen daarentegen was iets makkelijker dan vorige jaren. Er was weinig wiskunde in verwerkt en vragen over kernfysica bleven dit jaar he lemaal achterwege. De twee de van de,vier opgaven ging over sterrenkunde. Deze vroeg veel rekenwerk. De leerlingen klaagden daarbij over het feit dat ze geen ge bruik mochten maken van zakrekenmachines. Op school worden ze namelijk wel volop gebruikt, maar tij dens het examen zijn deze luxe apparaatjes taboe. De vwo-ers vonden dat ze nu on nodig veel tijd kwijt waren aan het rekenen. Wat de eer ste twee dagen voor het vwo gold, kan ook nu weer opge merkt worden, namelijk dat de tijd aan de krappe kant was. Over het natuurkunde-examen voor de havo waren de me ningen verdeeld. Er zat één echt moeilijke vraag in over een kernreactor. Verder wer den nog enkele strikvragen gesteld. Na de middag maak ten de havo-ers het examen Duits, dat bestond uit 50 meer-keuze vragen. Voor de liefhebbers volgt hier een stukje uit de tekst. "In unse- rer pluralistischen Gesell- schaft, in der Vielfalt der Meinungen und Ansichten, im zentralisierten Schulwe- sen von heute, zum Teil weit weg von den Elternhausern, wollen Eltern die Ausbildung ihrer Kinder nicht mehr dem Staat alleine überlassen, und eben dies ist auch ihr gutes Recht". De vraag was: "Was ist mit 'dies' gemeint?". Een van de vier volgende antwoorden is goed: A. Die Eltern verlan gen, dass der Staat die Aus bildung der Kinder über- nimmt; B. Die Eltern verlan gen eine besseren Unterricht vom Staat; C. Die Eltern ver langen mehr Einfluss bei der Ausbildung ihrer Kinder; D. Die Eltern wollen die Ausbil dung ihrer Kinder selber übernehmen. De oplossing staat morgen in deze rubriek. T rinrM ijj„* LEIDEN - "Er is de afgelopen jaar een goed beleid gevoerd in Leiden ten aanzien van de huis vesting voor werkende jonge ren". Die stelling was gister avond aanleiding vooreen pittige confrontatie in Troef tussen PvdA en CDA. Voor een overwe gend jong publiek betoogde ver dediger Jan Duivesteijn (PvdA) dat onder het huidige college 348 wooneenheden en appartemen ten werden gebouwd en tijdens het vorige CDA-WD-college 280. Duivesteijn sprak zich uit voor een bouwbeleid waarbij werken de jongeren een plaatsje krygen temidden van gezinnen en oude ren. Hij verweet het CDA niets voor werkende jongeren in de Meren wijk te hebben gebouwd. Het CDA-raadslid Bleijie erkende dat er de laatste vier jaar meer ge bouwd was, maar dat het in geen verhouding stond tot de sterk ge stegen vraag. "Getuige" van Bleijie, oud-CDA-wethouder Ham beschuldigde het college ervan problemen voortdurend voor zich uit te schuiven. Hij vond dat B en W er met voorrang naar zouden moeten streven om de Stevenshofjespolder vol te bouwen. Hij benadrukte dat het CDA in de komende vier jaar streeft naar de bouw van 250 wooneenheden voor werkende jongeren. Mevrouw Koning die als getuige voor Duivesteijn optrad ver wachtte dat het het college bin nenkort zal lukken om de federa tie van woningbouwverenigin gen te bewegen tot de bouw van woningen voor werkende jonge- v-w. "Maar we moeten in Leiden geen tweede Pelikaanhof hebben met 600 mensen op één hoop", aldus het PvdA-raadslid. Bleijie bleef bij zijn mening dat het college teveel jongeren in de kou laat staan. Het PvdA-program noemt geen enkel cyfer. Pancras-Oost "De gemeente had meer moeten doen aan directe informatie aan wijkbewoners". Dat gaf wethou der Waal (PvdA) gisteren tijdens een forumavond in de wijk Pan cras-Oost volmondig toe. Hoe dat had moeten gebeuren kon de wethouder niet zo expliciet mee delen. Forumlid Hagen (CPN) had daar wel een plan voor. Hij was van mening dat de buurt- en wijkcomité's ruime ondersteu ning, in de vorm van subsidies, zouden moeten krijgen. Ook Van Oosten (PPR) vond dat aan de huidige inspraak nog wel éen en ander schortte. Volgens hem moesten er keiharde afspraken worden gemaakt bij het starten van een bepaald project. "We moeten niet gaan zeuren dat het gemeentebestuur aan inspraak moet wennen. De leerperiode is nu definitief voorbij. "Waarop fo rumlid Passchier (PSP) opperde dat wijkbewoners meer instru menten in handen zouden moe ten krijgen om tegenspel te kun nen bieden aan du doorgaans goed geïnformeerde ambtenaren. De gemeente moest volgen PSP-lijsttrukker de mem instrumenten aanreiken. de

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13