Opstandelingen trekken weg uit provincie Sjaba NAVO-partners praten over militaire kwesties Lauw begin van ontwapeningsconferentie NAAST HET NIEUWS In Afrika veel Franse soldaten Fles halfvolle melk hele liter tijdelijk WOENSDAG 24 MEI 1978 BUITENLAND PAGINA 9 NEW YORK (UPI) - In New York is gisteren de ontwapeningsconfe rentie van de Verenigde Naties begonnen. Zij zal vijf weken du ren en is de eerste algemene we reldconferentie van deze aard sinds 1932; Hoe moeilijk het wordt geacht een werkelijke doorbraak te bereiken in het thans door de VS en Sovjet- Unie overheerste overleg ter af remming van de geldverslinden-. de bewapeningswedloop in de wereld die ruim een miljard dol lar per dag kost, bleek al uit de openingswoorden van de voorzit ter van de algemene vergadering van de VN, de Joegoslaaf Lazar Mojsov, onder-minister van bui tenlandse zaken. Hij zei dat de VN in hun 33-jarige bestaan 228 resoluties met be trekking tot ontwapening had den aangenomen zonder dat men er werkelijk verder mee was ge komen. Secretaris-generaal Waldheim van de VN sprak van een "enorme uitdaging om een ommekeer tot stand te brengen in de toeneming van de bewapeningsuitgaven" en over "een wereldramp" te voor komen, maar legde slechts be scheiden voorstellen aan de 149 leden-landen voor. In het bijzonder vroeg hij hun één- tiende procent van de bedragen die zij thans voor militaire doel einden uitgeven te besteden aan ontwapening en stelde hij voor een commissie van "selecte per sonen samen te stellen die zou moeten adviseren en wegen moe ten aangeven voor een brede in ternationale studie op het gebied van afremming van de bewape ningswedloop en ontwapening". Andere prominente figuren, zoals de Russische minister van bui tenlandse zaken Andrei Gromy- ko, die maandag in New York aankwam, verschenen niet op de zitting van gisteren. Frankrijk, welks president Valery Giscard d'Estaing vandaag in New York zou komen, is een land dat in New York voor nieuws zou kunnen zorgen doordat het van plan zou zijn voorstellen te doen voor "een nieuwe aanpak" voor het afremmen van de bewape ning. Het zou het ontwapenings- overleg dat thans in Genève vrij wel uitsluitend wordt gevoerd tussen de twee grote mogendhe den, de VS en de SU, naar de Ver enigde Naties willen halen in een poging meer landen in het over leg te betrekken. De Geneefse conferentie is sinds 1972 bijna 800 maal bijeenge weest onder het co-voorzitter schap van de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten, maar er is tot dusverre vrijwel geen enkel re sultaat bereikt. Volgens de huidige agenda zal de Nederlandse minister van bui tenlandse zaken Van der Klaauw op 2 juni in de Newyorkse confe rentie spreken. TOERMALIJN In de Braziliaanse stad Minas Gerais is onlangs een enorm stuk rode toermalijn gevonden, aldus het dagblad O Globo. De edel steen weegt 12 kilo en is waarschijnlijk enkele miljoenen dollars waard. Het is het grootste stuk toermalijn dat ooit gevonden is. De hardheid van het mineraal benadert die van diamant. De eigenaar die de edelsteen op zijn land vond, heeft hem voor de veiligheid verstopt en weigert hem voorlopig door deskundigen te laten onderzoeken. HOESSEIN TROUWT Koning Hoessein van Jordanië zal op 15 juni trouwen met de 26-ja- rige Amerikaanse Lisa Halaby. Dit vertelde de 42-jarige mo narch, die in zijn land gezien wordt als directe afstammelingg van de profeet Mohammed, gisteren in Amman. Lisa Halaby is de dochter van een voormalige president-directeur van Pan American Ariways. Zij wordt Hoessein's vierde vrouw. De koning scheidde van zijn eerste twee echtgenotes, zijn derde kwam vorig jaar om bij een ongeluk met een helikopter. CHAPLIN HERBEGRAVEN De filmkomiek Charlie Chaplin, die vorig jaar op 88-leeftijd over leed en wiens lijk enige tijd later werd gestolen, is gisteren herbe graven in het Zwitserse plaatsje Cordie-sur-Vervey. De herbegrafenis werd slechts bijgewoond door Chaplin's echtge note, een aantal van haar kinderen en enkele plaatselijke autori teiten. De lijkkist is nu in een grafkelder geplaats, welke van gewapend beton is gemaakt Dit om nieuwe pogingen te voor komen het stoffelijk overschot van de wereldberoemde komiek te stelen. NAZI-MARS MAG Amerikaanse Nazi's mogen een mars houden door de joodse voor stad, Skokie genaamd, bij Chigago. In Skokie wonen 35.000 jo den, van wie ruim 7.000 de Nazi-terreur hebben overleefd. De nationaal-socialistische partij in de VS voert al sinds het begin van vorig jaar strijd om deze mars te mogen houden. De pas gedane uitspraak was van een federaal hof van beroep, dat stelde dat de demonstratie door mocht gaan omdat "ideologische tiran nie niet is toegestaan, hoe waardevol de motivatie die eraan ten grondslag ligt ook is." IKELENGE (ZAMBIA) (Reuter/AFP/UPI) - Honderden opstandelingen zijn gisteren in vrachtwagens en perso nenauto's uit de Zairese provincie Sjaba Angola bin nengetrokken. Zij kwamen, beladen met radio's, came ra's en huishoudelijke goederen die zij tijdens hun be zetting van negen dagen in de mijnstad Kolwezi hadden buitgemaakt, via de noordwestelijke punt van Zambia. Intussen voerden leden van het Franse vreemdelingenlegioen zoekacties uit aan de rand van Kolwezi. Volgens militaire krin gen hadden zij bevel achter gebleven opstandelingen uit de weg te ruimen. In een Afrikaanse krottenwijk buiten de mijnstad stootten de legionairs op een groep van ongeveer 50 rebellen, van wie zij er vijf doodden. De Para's rest verdween in het hoge gras, gen het bewind van de Zaïrese president gerichte inval begon zijn behalve leden van het Zaïre se garnizoen in Kolwezi ook vele zwarte burgers gedood. De Fran se parachutisten die vorige week vrijdag de mijnstad heroverden, zeggen dat er bij deze actie 300 opstandelingen zijn gesneuveld. Naar het ministerie van defensie in Parijs bekendmaakte, vonden de Franse militairen in Kolwezi een plaats waar ongeveer 20 blanken, voor ruim'de helft bestaande uit kinderen, waren gedood. Vol gens officiële schattingen zijn sinds de inval in Sjaba die op 13 mei begon, ongeveer 200 blanken om het leven gebracht. Dit aantal kan nog wel stijgen aan gezien er nog talrijke blanken worden vermist, die of gedood zijn of door de opstandelingen als gijzelaar zijn meegenomen. Zo is het bijvoorbeeld zeker dat van de 560 Fransen die officieel in Kol wezi verbleven, er 420 via de Zai rese hoofdstad Kinsjasa zijn geë vacueerd. Wat er met de reste rende 140 is gebeurd, is niet be kend. Het is mogelijk dat zij kans hebben gezien uit te wijken naar Loeboembasji. Hoeveel zwarten zijn omgekomen, i bekend. Toen de te- Rhodesische regering wil af van beschermde dorpen WEDZA (UPI) - De zwarte Rhode sische leider dominee Ndabanin- gi Sithole, heeft gisteren ver klaard dat het de bedoeling is te gen juli alle zogenaamde be schermde dorpen te hebben af geschaft. Sithole maakt deel uit van de interim-regering die Rho- desië op het moment leidt. De beschermde dorpen zijn zeer gehaat bij de zwarte bevolking die erin woont, omdat men er niet zeker van is of de dorpen niet veeleer de bewoners binnen moe ten houden dan guerrilleros bui ten. In onafhankelijke kringen is ge zegd dat nu naar schatting 500.000 zwarten in Rhodesië in een beschermd dorp wonen. De drie leden van de interimrege ring van Rhodesië hebben dins dag een bezoek gebracht aan Wedza, waar zwarte guerrilla strijders maandagavond hadden toegeslagen. Zij probeerden een klein aantal belangstellenden er van te overtuigen dat de strijd voor een zwart bewind was ge wonnen. Bisschop Abel Moezorewa, het vierde lid van de interimregering, was gisteren niet aanwezig. Hij wil al dergelijke bijeenkomsten mijden, uit protest tegen het ont slag van de zwarte onderminister van justitie, Byron Hove. Hove is inmiddels opgevolgd door Fran cis Zindoga. Inmiddels heeft president Valéry Giscard d'Estaing gisteravond meegedeeld, dat de Franse para chutisten Sjaba niet zullen verla ten voordat zij de vermiste blan ken hebben opgespoord. Op een persconferentie aan het eind van een tweedaagse topconferentie van Frankrijk en 20 voormalige Franse gebieden in Afrika zei Giscard, dat de Zaïrese regering tevoren van het vertrek van de valschermtroepen in kennis zal worden gesteld, opdat zij maat regelen kan treffen om de veilig heid in het gebied te verzekeren. Deze parachutisten die deel uitma ken vAn het vreemdelingenle gioen, zijn de enige buitenlandse troepen in het gebied van Kolwe zi, sinds de Belgische valscherm- troepen zich maandag overhaast terugtrokken naar de basis Ka- mina. Vandaar keerden de eerste eenheden gisteravond per vlieg tuig terug in Brussel. Echter on geveer 750 Belgische parachutis ten zullen "gedurende de huidige periode van onzekerheid" in Kamina blijven. Crisis De Zaïrese economie die het toch al verre van makkelijk had dreigt door de inval in Sjaba in een sis te worden gestort, westelijke economi sche deskundigen in de Zaïrese hoofdstad Kinsjasa. Rond 700 Belgische technici zijn verdwenen, de koperproduktie ligt stil en als gevolg daarvan zal een van de voornaamste bronnen van inkomsten uit de export bin nen een aantal weken opdrogen. Daardoor is het zeer onwaar schijnlijk geworden dat Zaïre, dat reeds onder een zware bui tenlandse schuld van in totaal ruim vijf miljard gulden gebukt gaat, een lening van bijna 500 miljoen zal krijgen van een westelijk consortium van ban ken. Juist toen de overeenkomst voor deze lening zou worden gesloten waren de gevechten uitgebroken. Bezinning Het debat dat de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers gisteren gevoerd heeft over de Belgische reddingsoperatie in Zaïre, heeft duidelijk gemaakt dat België zich opnieuw dient te bezinnen over zijn rol in zijn voormalige kolonie, Zaire. Henri Simonet, de minister van bui tenlandse zaken, zei in de Kamer "Het gaat er niet om dat we uit Zaïre weggaan. Waar het om gaat is tot welke prijs we er kunnen blijven". André Cools, leider van de Frans talige socialisten, heeft on verbloemd gesteld dat zijn partij afwijst dat België geregeld po litieagent in Zaïre zou spelen. "We kunnen nooit toestaan dat de Belgische jeugd een speerpunt vormt in een Afrikaans Viet- nam", zo zei hij. Naar vandaag uit ingelichte krin gen in Parijs werd vernomen, werken Afrikaanse landen intus sen aan de oprichting van een ge zamenlijke strijdmacht die snel zal moeten kunnen optreden te gen aanvallen zoals die van de re bellen in Sjaba. Franse paratroepers in Zaïre schoppen deuren in op zoek naar rebellen. Ongeveer 800 Franse soldaten i Vreemdelingenlegioen patrouilleren nog in Kolwezi om de orde in de stad te handhaven. PARIJS (ANP) - Er zijn naar schat ting op dit moment meer dan tienduizend Franse militairen in Afrika en het Midden-Oosten, ondanks het feit dat de laatste kolonie van Frankrijk op dat con tinent, Djiboeti, bijna een jaar geleden zelfstandig werd. Die militairen zitten daar niet om duimen te draaien. Eind vorige week werden zij in Zaïre ingezet om de blanken te bevrijden uit de door opstandelingen bezette stad Kolwezi. Eerder deze maand kwamen Franse vliegtuigen in actie om de woestijnrepubliek Mauretanië te helpen bij het ver jagen van guerrillastrijders van het front voor de onafhankelijk heid van de westelijke Sahara. Tsjaad kreeg steun van Franse troepen en vliegtuigen om het te beschermen hangende een doel treffend bestand in de oorlog tus sen regeringstroepen en door Li bië gesteunde opstandelingen. Vergeleken met twee maanden ge leden is de Franse militaire aan wezigheid in Afrika met onge veer tweeduizend man vergroot Sinds het eind van de Algerijnse oorlog in 1962 was deze troepen macht niet zo omvangrijk ge weest. DEN HAAG (ANP) - Meer dan op de gebruikelijke voor jaarsconferentie van de ministers van Buitenlandse Za ken of de weinige bijeenkomsten van staats- en rege ringsleiders die vroeger zijn gehouden, zal de NAVO-top- conferentie die 30 en 31 mei in Washington wordt gehou den in het teken staan van militaire problemen. Premier Van Agt en de ministers Draagkracht De goedkeuring van dit plan op het allerhoogste niveau betekent overigens niet dat de regeringen van de NAVO-landen ook de fi nanciële consequenties ervan zullen aanvaarden. Minister Scholten heeft reeds met zo veel woorden verklaard, dat uitvoe ring van alle aanbevelingen die betrekking hebben op Nederland de financiële draagkracht te bo ven gaat. Ook in het Nederlandse defensie plan, dat de periode tot 1984 be strijkt, worden prioriteiten ge noemd, en de NAVO moet maar uitmaken welke prioriteiten voorrang hebben - die van het Nederlandse defensieplan of die van het lange termijnplan voor het gehele bondgenootschap, dat tot het midden van de jaren ne gentig loopt. De discussie over het derde agen dapunt - betere samenwerking tussen de Noordamerikaanse en Westeuropese bondgenoten op het gebied van de bewapening, zal waarschijnlijk een zeer alge meen karakter dragen en weinig tijd in beslag nemen. De samen werking van de Westeuropese bondgenoten in de Europese programmagroep - die overigens tot nog toe weinig resultaten heeft afgeworpen - mag niet tot tegenstellingen tussen noord- Amerika en west-Europa leiden. Spanje Men zou zich kunnen voorstellen, dat ook het mogelijke NAVO- lidmaatschap van Spanje in Was- i Buitenlandse Zaken Defensie, Van der Klaauw en Scholten, zullen met hun colle ga's voornamelijk spreken over de Oost-West-betrekkingen en het zogenaamde lange termijn- defensieplan (LTDP) dat de mi nisters van Defensie vorige week in Brussel hebben goedgekeurd. Tegen terrorisme Nieuwe wet in Zuid-Afrika KAAPSTAD (AFP) - Het Zuidafri- kaanse parlement heeft gisteren een wetsontwerp goedgekeurd dat het mogelijk maakt getuigen in "terroristenzaken" voor de duur van het hele proces in ver zekerde bewaring te houden. Tot nu toe was er een maximumter mijn van zes maanden. De blanke oppositie stemde tegen het wetsontwerp. Helen Suzman, die namens de progressieve fede rale partij sprak, noemde de maatregel "een vorm van marte ling". Minister van justitie Jim my Kruger, verklaarde dat de maatregel nodig was om de ge tuigen afdoende veiligheid te kunnen garanderen. Hij herin nerde eraan dat er 66 processen in verband met terrorisme aan de gang zijn in Zuid-Afrika. hington ter sprake komt. Eerder dan aanvankelijk werd verwacht, namelijk dit najaar, zal in Spanje zelf het lidmaatschap aan de orde worden gesteld. Nederland zal, indien Spanje tot de NAVO wil toetreden, een derge lijk verzoek zeker steunen, zo heeft minister Van der Klaauw tijdens zijn bezoek aan Madrid la ten blijken. In tegenstelling tot de regeringspartij van premier Adolfo Suarez zijn de Spaanse socialisten echter tegen toetre ding gekant: zij vrezen nadelige gevolgen voor Joegoslavië. De ontwikkeling in Afrika, met name in de Hoorn en in Zaïre, zullen in Washington zeker wor den besproken, waarmee optre den van de NAVO in geval van (een dreigend) conflict buiten het huidige verdragsgebied weer ac tueel kan worden. Om de aanvoer van olie uit het Midden-Oosten, via de Arabische Golf, de Indische Oceaan en de wateren rondom Kaap de Goede Hoop in geval van oorlog veilig te stellen is Saclant, het hoofdkwar tier voor de Atlantische Oceaan, een paar jaar geleden begonnen met een studie, die telkens aan nieuwe ontwikkelingen wordt aangepast. trokken, dat NAVO-landen die wel militaire contacten met Zuid- Afrika onderhouden, als de Ver enigde Staten, de resultaten van dergelijke contacten niet zouden inbrengen in deze studie. Het nieuwe strategische belang van de rotsige eilandjes rond Mada gascar heeft ook een uitbreiding van de Franse garnizoenen tot gevolg. "Deze eilanden zijn Frans en we zijn niet van plan ze weg te geven aan wie dan ook", zei een Franse regerinfsfunctionaris. H(j doelde op stipjes op de kaart als Juan de Nova, Europa, Tromelin en Glorieuses. Parijs trekt zich daarbij niets aan van protesten van Madagascar, de Seychellen en de Comoren en van de opposi tiepartijen op Mauritius en Réu- Achter deze nieuwe politiek van Frankrijk zit volgens regerings functionarissen de groeiende be zorgdheid om de steeds groter wordende invloed van Moskou in Afrika, waar bijvoorbeeld Russi sche militaire adviseurs en Cu baanse militairen de regering van Ethiopië assisteren bij haar strijd tegen afscheidingsbewegingen. Parijs betreurt wat het ziet als "de onverschilligheid van de Ver enigde Staten tegenover de ge beurtenissen in Afrika". "Van Ethiopië in het oosten, via Tsjaad en Niger naar Mauretanië en Ma rokko in het westen van dit con tinent hebben de Verenigde Sta ten de Sovjet-Unie praktisch car te blanche gegeven", zo merkte een Franse functionaris bitter op. In Djiboeti staat een Frans militair contingent van 4600 man en in de Rode Zee en.de Indische Oceaan ligt een eskader Franse oorlogs schepen. ADVERTENTIE Uitbreiding Van Nederlandse zijde is voortdu rend verklaard, dat de NAVO als zodanig bij deze studie geen overleg heeft gepleegd met niet bij het bondgenootschap aange sloten staten, waarbij men dan denkt aan Zuid-Afrika. Uitbrei ding van het verdragsgebied, dat thans door de Kreefskeerkring wordt begrensd, wordt politiek meer onaanvaardbaar genoemd. Maar het is nauwelijks voorstel baar, vooral nu de NAVO-bond- genoot Portugal zich uit Angola en Mozambique heeft terugge- Alleen voor Melkunie-of Menken Landbouw produkten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9