Kamer gaat akkoord met ïnvesterings -wet Kasteelheer bleek fervente flessetrekker Nederland vraagt om vrijlating Molukker o_ - 45"- WÊÊÊÊÊÊÊÊÊ MEER HULP VOOR INDONESIË Acht doden hij twee verkeersongelukken Ook als u alleen komt om te kijken, bent u voor Claudia Strater klant. Claudia Strater BS WOENSDAG 24 MEI 1978 BINNENLAND DEN HAAG (SP) - De PvdA zal vandaag in de Tweede Kamer voor een motie gericht tegen het van atoomkoppen voorzien van de Lance-raketten van de Ne derlandse troepen niet de steun van de meerderheid van het CDA krijgen. De ARP, één van de par tijen van het CDA, sprak zich za terdag wel onvoorwaardelijk uit tegen neutronenwapens. Toch zullen slechts enkele doorgewin terde atoom-pacifisten in de CD A-Kamerfractie tegen nuclea- risering van de Lance stemmen. Defensiespecialist J.J.P. de Boer van het CDA meent dat de uit spraak van de anti-revolutionai ren zaterdag niet haaks staat op een goeakeuring-met-spijt van de atoom-Lance. Zijn opvatting is dat invoering van neutronen- wapens een nieuwe dimensie zou geven aan de atoombewapening, maar dat het met de Lance gaat om het gesloten houden van eön bestaand systeem. PvdA, PPR en PSP zijn gisteren in de Eerste Kamer bij het beleids debat over defensie al flink van leer getrokken tegen de maatre gel van defensieminister Schol ten, die volgens hen wel degelijk een aanzwengeling van de atoombewapening door Neder land betekent. Namens de PPR diende woordvoerder F.H.P. Trip een motie in waarin de regering wordt verzocht van haar voor nemen met de Lance af te zien. Trip verwees daarbij naar waar schuwingen van de Raad van Kerken tegen de gevaren van nucleaire bewapening. De motie werd door minister Scholten krachtig ontraden. De christen-democratische be windsman wees de suggestie dat de kerken tegen zijn beslissing zouden zijn van de hand. Hij stel de dat die beslissing onafwend baar was. Deze was ook, zie hij, uitdrukkelijk open gehouden door het vorige kabinet. De keus om aan de Lance een atoomtaak te geven is gevallen op grond van studies waaruit zou zijn gebleken dat de nucleaire taak van de Honest John-raket- ten die in september worden af gedankt, moet worden voortge zet. De atoomkoppen moeten zo gauw mogelijk worden besteld omdat de toch al onvermijdelijke onderbreking in de keten van tac tische kernwapens (door de noodzakelijke technische voor bereidingen) zo klein mogelijk moet worden gehouden, aldus minister Scholten. DEN HAAG (SP) - Het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft de Indonesische rege ring gevraagd Joop Hatumena zo spoedig mogelijk vrij te laten en naar Nederland te laten reizen. Hatumena, een Molukker met de Nederlandse nationaliteit, werd op 25 maart in Jakarta gearres teerd na een reis door de Moluk- ken. Hij wordt verdacht van acti viteiten voor de RMS, de Vrije Republiek d'er Zuid-Molukken. Joop Hatumena mocht eergisteren voor het eerst worden bezocht door een medewerker van de Ne derlandse ambassade. Hij maak te een rustige indruk en zei goed behandeld te worden. De Nederlandse Molukker vertelde de medewerker dat na zijn over brenging naar Ambon verschei dene mensen met wie hij tijdens zijn rondreis contact heeft gehad zijn aangehouden. Na verhoord te zijn, werden ze weer vrijgela ten. Tijdens zijn verblijf in de gevange nis op Ambon heeft Hatumena één keer bezoek gehad van zijn moeder die op Ambon woont. Hatumena zelf woont in Deven ter. In de gevangenis geniet hij een be perkte bewegingsvrijheid. Hij mag brieven schrijven en bezoek ontvangen van familieleden. Ha tumena heeft van de ambassade geld gekregen om sigaretten en wat extra eten te kunnen kopen. ADVERTENTIE DEN HAAG - Prins Claus schudt de hand van de Zuidafrikaan se journalist Percy Qoboza. Qoboza kreeg gisteren in de Haagse Rid derzaal de "Gouden pen van de vrijheidvan de Internationale Federatie van Dagbladuitgevers wegens zijn verdiensten voor de persvrijheid. Dat gebeurde tijdens de openingszitting van het 31ste congres van dagbladuitgevers. Ook de journalist Donald Woods, eveneens uit Zuid-Afrika, was een dergelijke onderscheiding toege kend. Hij was overigens gisteren niet in Den Haag c De "Gouden pen" is een onderschei ding die de dagbladuitgevers elk jaar toekennen aan journalisten of dagbladen die zich op uitzonderlij ke wijze hebben ingezet voor het streven naar of de verdediging van de vrijheid van hun lezers, hun ge meenschap of hun land. Het congres werd officieel geopend door prins Claus. Tijdens zijn toe spraak ging de prins in op de mo gelijkheden van de westerse pers om de media in de Derde Wereld-lan den te helpen zich te ontwikkelen, bijv. door middel van technische bijstand. Hij wees erop dat de problemen op het gebied van de massacommunicatie en in het bij zonder de pers, in de ontwikke lingslanden nog erg groot zijn. En dat daar spoedig een oplossing voor gevonden moet worden. Dat zou het gat tussen de rijke en de arme lan den kleiner kunnen maken. DRONTEN/ZEELAND (ANP) - Twee verkeerson gelukken hebben gisteren en in de afgelopen nacht in totaal aan acht mensen het leven gekost. Bij beide on gevallen vielen vier doden. Gistermorgen deed zich op een voorrangskruising bij Dronten een frontale botsing voor. De 56-jarige landbouwer M. van 't Westeinde uit Swifterband en zijn 18-jarige zoon werden op slag gedood toen zij met hun auto in botsing kwamen met een auto, waarin vijf studenten van de christelijke hogere landbouw school in Dronten zaten. De stu denten waren op weg naar een proefproject in de polder. Twee studentende 21-jarige H.C. J. de Jonge uit Smilde en de 23-jari- ge A. de Jong uit Dronten kwa men eveneens om het leven. De drie anderen moesten zwaar ge wond naar het ziekenhuis wor den vervoerd. Beide auto's raakten direct na de botsing te water. Eén student werd daarvoor uit de wagen ge slingerd, twee anderen ontkwa men aan de verdrinkingsdood doordat zij door een voorbijgan ger uit het voertuig werden ge trokken. Klapband Op de Middenpeelweg onder de Noordbrabantse gemeente Zee land kwamen in de afgelopen nacht vier personen uit Lange- boom (gem. Mill - N.B.) om het leven. De door mevr. M. J. Jor- dens-Van Duinhoven (71) be stuurde personenauto reed op een stilstaande vrachtauto in. Behalve de bestuurster vonden ook de drie passagiers de dood. Dat waren de weduwe J. vën Duinhoven-Van Boekei (73), de heer J. N. W. Blits (70) en diens 65-jarige echtgenote L. Buts- Tielemans. De vrachtauto had juist afgeremd voor een voor hem stilstaande vrachtauto waarvan de chauffeur een collega van een daarvoor weer stilstaande trekker met op legger hielp die een klapband had gekregen. AMSTERDAM (ANP) - Indonesië zal in het begrotingsjaar 1978-79 wat meer ontwikkelingshulp van het buitenland ontvangen. Na afloop van de maandag en giste ren in Amsterdam gehouden jaarlijkse IGGI-vergadering (de club van landen en internationale instellingen, die gezamenlijk hulp verlenen aan dat land) is medegedeeld dat Indonesië in 1978-'79 1.75 miljard dollar aan buitenlandse hulp verwacht. Daarvan is door de landen en inter nationale instellingen, die lid zijn van de groep van de IGGI, iets meer dan 1.6 miljard dollar toege zegd. Van niet bij de IGGI aange sloten landen verwacht Indone sië de overige 150 miljoen dollar te zullen ontvangen. Indonesië deelde de donorlanden in Amsterdam mee, dat de Indo nesische economie in het afgelo pen jaar vooruit is gegaan. On danks de wereldrecessie is de In donesische economie met onge veer 7 pet. gegroeid in 1977. De positie van de betalingsbalans was gunstig, doordat de uitvoer van olie en andere produkten is toegenomen. De investeringen uit eigen Indonesische kapitaal bewogen zich op een hoog niveau en het inflatietempo kon verder worden teruggebracht van 12 procent in 1976-'77 tot ongeveer 10 procent in 1977-78. De Wereldbank en het Internatio nale Monetaire Fonds, die even eens vertegenwoordigd zijn in de IGGI-groep, bevestigden de gun stige ontwikkeling van de Indo nesische economie. De beide or ganisaties gaven echter uiting aan bezorgdheid over het onvol doende peil van de voedselpro- duktie en de grote rijstinvoer die daardoor nodig is. Tevreden is de Wereldbank over het feit, dat de bevolkingsgroei sterk aan het verminderen is in Indonesië. In de jaren 1971 tol 1976 is de bevolkingsgroei jaar lijks beneden de twee procent gebleven. Minister De Koning heeft tegen journalisten gezegd, dat hij van plan is het volgend jaar de Ne derlandse hulp aan Indonesië "enigermate" te vergroten. Hij vindt, dat de manier waarop de Indonesische regering de ont wikkeling van het land aanpakt, een dergelijke vergroting van de Nederlandse hulp rechtvaardigt. Minister De Koning betuigde zich ook tevreden over het antwoord, dat hij van de Indonesische dele gatie had gekregen op zijn op merkingen over het lot van de politieke gevangenen in Indone sië. Het resultaat van het gesprek is voor minister De Koning, dat hij ervan overtuigd is, dat de In donesische regering het pro gramma voor de vrijlating van de politieke gevangenen zal voort zetten in de omvang en het tempo rin de regering dat van plan te doen. BOA gaat door land toeren LEIDEN (ANP) - De boycot Out- span Aktie zal, vanaf 2 juni, een toernee van anderhalve maand door Nederland maken met als begin en eind standplaats Lei den. De BOA-karavaan zal daar bij zesendertig plaatsen aandoen, waarvan Den Haag en Leiden zelfs twee keer. De BOA trekt er op uit om in "het jaar tegen de apartheid", waartoe de Verenigde Naties 1978 heeft uitgeroepen, "de campagne te gen het regime van Zuid-Afrika op alle mogelijke fronten te ver hevigen". Naast de reeds bekende en gehan teerde acties als het verstrekken van informatie over Zuid-Afrika en het oproepen tot concrete ac ties, zal op de toernee door BOA een facet worden toegevoegd, te weten fondswerving. Het geld, dat zal worden ingezameld, heeft ten doel te helpen bij de tot standkoming van een uitvalsba sis voor de in Zuid-Afrika onder gronds werkende vakbondsor ganisatie Sactu. Zo'n basis, waarin onder anderen een druk kerij gevestigd zal moeten zijn, zal dichtbij Zuid-Afrika gelegen de mogelijkheden van de Sactu moeten vergroten, aldus een communique van het organise rend comité. ADVERTENTIE Fleurop voor.. DEN HAAG (SP) - Neder- land heeft er een nieuw uitgebreid instrumenta rium bij voor steun aan het bedrijfsleven bij het doen van investeringen. Een grote meerderheid van de Tweede Kamer schaarde zich gisteren achter de nieuwe Wet op de Investe ringsberekening. Niemand was hondjrd procent ge lukkig met de nieuwe wet maar algemeen zag men het als een start voor een systeem, dat in de komende jaren kracht en kwali teit kan winnen. Alleen PSP, CPN en PPR, samen goed voor 6 van de 150 zetels, waren er tegen. "We missen zware mogelijkheden om de investeringen met deze wet te sturen. De regering heeft zich onvoldoende sterk gemaakt tegen voorwaarden van de EG, waardoor o. a. de toeslag voor in vesteringen, die de ruimtelijke ordening versterken niet veel meer is dan een verplaatsings premie. Toch stemt onze fractie voor. Verwerpen zou het vooruit zicht op veranderingen geheel blokkeren", aldus mevrouw Epema-Brugman namens de PvdA. Het meest boos waren de socialis ten over de weigering van de re gering en CDA en WD om een toeslag voor nieuwe arbeids plaatsen in het wetsontwerp op te nemen. De beide regeringspartij en vinden dat dit pas in de tweede fase moet gebeuren. De WD was blij, dat de regering al het moge lijke wil doen om die tweede fase op 1 januari van het volgend jaar in te laten gaan. De liberalen ho pen dan dat extra aandacht gege ven wordt aan toeslagen voor de ontwikkeling van nieuwe pro dukten door het bedrijfsleven. Onverstandig. Ook CDA en WD zien nog tekort komingen in de huidige wetge ving. "Maar niet doorgaan op de ze weg zou onverstandig zijn", aldus WD-woordvoerder De Korte. Hij heeft nog wel kans ge zien om enkele wijzigingen in het oorspronkelijke wetsontwerp aan te brengen, evenals het tan dem Van Houwelingen/Van Rooyen van het CDA. Deze laat ste twee concentreerden zich vooral op het punt van het geven van toeslagen voor de aankoop van nieuwe machines en op een betere regeling voor het verschil tussen nieuwe en bestaande ge bouwen. De Korte kreeg een meerderheid van de Kamer achter zich met een voorstel om de toeslag voor grote projecten te laten gelden voor in vesteringen vanaf 30 miljoen gulden. Het kabinet had aanvan kelijk 50 miljoen als grens ge steld. Voor dergelijke grote pro jecten verwacht men een uitstra lingseffect op allerlei andere be drijven met positieve gevolgen voor de werkgelegenheid. De Korte wist ook te bereiken, dat voorkomen wordt dat bedrijven eerst een heffing moeten betalen als ze een investering doen in een gebied, dat binnen de Selectieve Investeringsregeling valt, voor dat ze de eigenlijke investerings toeslag krijgen. Dat gevaar ont stond door koppeling van de WIR aan de SIR. Er is nu een over bruggingstermijn van 12 maan den vastgesteld. De PvdA kreeg algemene steun voor een voorstel om de Tweede Kamer elk jaar door de regering uitvoerig op de hoogte te laten stellen van de ontwikkelingen van de steunregeling. De WIR zal met terugwerkende kracht vandaag in werking tre den als de Eerste Kamer zijn goedkeuring heeft gegeven. MAASTRICHT (SP) - Het stopwoordje van de vijftigjarige Jan T. was "tezijnertijd" .Vooral als het op betalen aankwam. In ruim een jaar tijd maakte de "kasteelheer van Meerssenhoven" voor anderhalf miljoen gulden aan schulden. Als het op betalen aan kwam, de ene aanmaning na de andere werd gestuurd, of de deurwaarder langskwam, klonk het steevast: "Tezijnertijd" Flessentrekkerij heet dat. En voor dat feit eiste mr. C. Ficy, officier van justitie bij de Maastrichtse rechtbank, gistermiddag een ge vangenisstraf van anderhalfjaar. Ook in West-Duitsland heeft Jan T. zo het een en ander niet betaald. Daar zou het gaan om ongeveer een half miljoen gulden. Hij zal zich daarvoor, tezijnertijd, in Duitsland moeten verantwoorden. Jan, zoon van een rijke boer uit het bij Rotterdam gelegen Poortu- gaal, maakte geen onderscheid. Hij fleste zowel grote bedrijven als zijn personeel. Hij huurde in 1975 van een religieuze orde het kasteel Meerssenhoven, met bijbehorende boerenschuren. De bedoeling was er een varkensmesterij te beginnen. De bedrijven die de stookolie en het veevoer leverden, betaalde hij niet. Een woninginrichter die voor 120.000 gulden het kasteel inrichtte, zag geen cent. Ook de tuinman, de schilder en de huishoudster kon den naar hun loon fluiten. De huur van het kasteel (drieduizend gulden) voldeed hij niet. Evenmin als de rekening van een hotel (2300 gulden) waar hij een week met vrouw en kinderen verbleef omdat hij uit het kasteel was gezet. De PTT krijgt Wegens telex- en telefoonkosten nog steeds 26.000 gulden van hem, een taxateur 13.000 gulden en een autoverhuurbedrijf 14.000 gulden. Voor de periode van kasteelheer - keurig vermeld op zijn visite kaartje - had hij als "projectontwikkelaar" in West-Duitsland al schulden gemaakt. Hij nam een architectenbureau in de arm dat hij opdracht gaf een "groots project te ontwikkelen". Het werk werd niet betaald. De architect later tegen de politie: "T. heeft me aan de rand van de afgrond gebracht. Ik heb al mijn personeel moeten ontslaan. Ik had een contract voor vyf jaar". "Ja die schulden zijn er. Dat geef ik toe. Maar ik betwist dat ik de boel heb willen flessen. Ik had heus wel betaald, tezijnertijd, als ik geld los zou krijgen van de bank", aldus Jan T. In totaal ging het volgens de officier van justitie om ruim vijftig gevallen van flessentrekkerij. Hij had er slechts zeven in de dag vaarding opgenomen. Een onderzoek van een rijksaccountant naar de financiële beslommeringen van Jan T., op papier direc teur van vijf vennootschappen, liet van diens werkelijke kre dietwaardigheid niets over. Volgens de psychiater moet Jan licht verminderd toerekenings vatbaar worden geacht. Uit het rapport van de zenuwarts: "Hij heeft niets geleerd van eerdere zakelijke mislukkingen. Hij pleegt alles gunstiger voor te stellen dan het is. Hij wil meer zijn dan hij is, zich belangrijker voordoen. Wat dat betreft bevindt hij zich nog steeds in een competitie met zijn vader, die als boer zeer geslaagd was" Het verweer van Jan ter zitting: "Ach, er waren me door verschei dene banken kredieten toegezegd. Ik kreeg ze alleen niet". De banken bleken echter nergens van te weten. Jan in zijn laatste woord: "Ik heb het allemaal gedaan om iets op te bouwen, maar ik ben niet bijster succesvol geweest". Volgens de officier van justitie had Jan. die al eerder veroordeeld is geweest wegens oplichting, verduistering en flessentrekkerij, al weer zijn oog laten vallen op een kasteel met boerderij in zuid- Limburg, die samen 1.200.000 gulden zouden moeten kosten. Uitspraak over twee weken. ADVERTENTIE Nieuw modeverschijnsel in Den Haag: Claudia Strater. Nét even prettiger. Niet dat massale, niet dat hele exclusieve. Maar precies goed van sfeer. Met een verrassende collectie (nu erg veel zomer-, strand-, water-, wind en vrijetijds-kleding),overzichtelijk gepresenteerd. Met een attente bediening,die alleen in actie komt als het vraagt. En zónder boze gezichten als u alleen even komt kijken. Ter inspiratie. Want die krijgt u altijd bij

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7