'Links': aan Mors weg geen beton- centrale CDA Opnieuw rodeo in BIJ BOOT TIEN MAN OP STRAAT J2 ploegstoffen jan bentveld Actief in vrije tijd Leidse slagers blij met interesse voor slagersvakonderwijs VIER c™ VROUWEN VOOROP WOENSDAG 24 MEI 1978 LEIDEN LEIDEN - PvdA, PSP en PPR hebben zich gisteravond op een verkiezingsbijeenkomst in Morskwartier zeer afwij zend opgesteld over de mogelijke vestiging van een be- tonmortelcentrale bij het terrein van Wernink aan de Morsweg. De betonmortelcentrale, thans ge vestigd aan de Zoeterwoudse- weg, zou zelf niet staan te sprin gen om te verhuizen. Dat viel af te leiden uit de woorden van PvdA- raadslid Mentzij: "Er zal nog be keken worden of het bedrijf niet gewoon aan de Zoeterwoudse- weg kan blijven zitten of dat een vestiging elders mogelijk is". "Voorlopig is de gemeente nog steeds eigenaar van de grond en zal de betonmortelcentrale niet de eerste zijn die in aanmerking komt, om zich daar te vestigen. Ik denk dat de gemeente de boer op moet om milieu vriendelijke be drijven aan te trekken die de woonwijk geen overlast bezor gen", aldus Mentzij. PPR-raadslid Beijen vond dat de betonmortelcentrale niet aan de Morsweg mag komen. Hij zei de indruk te hebben dat er ook wei nig haast gemaakt wordt met de plannen. Als er toch geen andere gevonden zou worden dan zou- den er volgens Beijen in elk geval zeer hoge eisen gesteld moeten worden aan de vermindering van de milieu-overlast door het be drijf. Zo zou de centrale er zeker niet mogen komen voordat de Churchillbrug er is. Het PSP-raadsüd Passchier zei van het begin af aan al tegen de vesti ging van de betonmortelcentrale aan de Morsweg te zijn geweest, en daarom blij te zijn met de toe zeggingen die door de collegepar tijen werden gedaan. CDA, CPN en WD wezen op de betekenis van de betonmortelcentrale voor de werkgelegenheid in Leiden door het behoud van bouwactivi teit. Wat de renovatie van werkmans woningen in de Transvaalbuurt betreft spraken alle partijen zich uit voor een spoedig begin daar aan. Het knelpunt waardoor een aanvang van de renovatie uitblij ft ligt volgens Mentzij in Den Haag en niet bij het college. "De ge meente is volledig klaar met de tekeningen en andere voorberei dingen. Het wachten is nu op het Rijk", aldus Mentzij. Het PvdA- raadslid deed de belofte dat de renovatie in elk geval doorgaat, mits er betaalbare huren uitko men voor de bewoners. De interesse voor de slagerij neemt bij jonge beduidend toe. LEIDEN - De scheepswerf Boot aan de Sumatrastraat gaat opnieuw een reorganisatie doorvoeren. Hierdoor komen tien man op straat te staan. Het betreft hier mensen van de timmerwerkplaats, de machinebank- werkerij en het kantoor. Tot de mensen die ontslagen zijn, behoren ook twee ondernemingsraadsleden. Het bedrijf gaat zich toeleggen op de fabricage van straalbuizen. In de toekomst zullen er bij Boot nog 40 mensen werken. De Industriebonden zouden in de namiddag een vergadering met het personeel van de werf houden. Het bedrijf, dat een onderdeel is van de Scheveningse maatschappij De Sleephelling heeft al enige malen sur séance van betaling gekregen. Friese staart- en stoeltjes- klokken, Zaanse- en Schippertjesklokken. Div. stijlklokken, moderne schoorsteen- en wandklokken. Interessante collecties antieke klokken. Horloger v. d. Water Haarlemmerstraat 181 AMERIKANEN KOMEND WEEKEINDE OP WILDE PAARDEN gordijnstoffen meubelstoffen tapijten nieuwe rijn 24 - hoek burgsteeg leiden 071-13471 CD A-Verband wil overleg LEIDEN - Het bestuur van het CDA-Verband Leiden heeft de besturen en lijsttrekkers van alle politieke partijen, die aan de ko mende gemeenteraadsverkiezin gen deelnemen, een brief ge schreven. In die brief wordt gevraagd of de toekomstige raadsleden van de betrokken partijen bereid zijn om deel te nemen aan overleg tussen alle politieke partijen over een beleidsprogramma en de vor ming van een college na de ver kiezingen. Omdat het CDA-Verband het standpunt in deze kwestie van groot belang acht voor de kiezers, is de brief ook aan de pers ge stuurd en wordt de partijen ge vraagd een antwoord op de vraag in alle openheid te geven. Meisje gewond LEIDEN - Een zestienjarige brom fietster uit Leiden is gistermid dag gewond geraakt bij een bot sing met een auto op de hoek Spaarnestraat-Maasstraat. Het meisje kwam uit de Maasstraat en wilde het kruispunt oversteken. Daarbij verleende ze geen voor rang aan de auto, bestuurd door een 29-jarige vrouw uit Leiden. Bij de botsing die volgde, brak het meisje een been. Zij werd op genomen in het Diaconessen- huis, waar bovendien foto's van het hoofd werden gemaakt. LEIDEN - Dit weekeinde zal in de ijshal aan de Vondellaan weder om wild-west sfeer zijn te proe ven. Voor de tweede keer komt namelijk het Amerikaanse rodeo- team van Allan Jacob naar Lei den."Wegens enorm succes ge prolongeerd", aldus Ton Men ken, die beschouwd kan worden als degene die het rodeo in Ne derland heeft geïntroduceerd. Menken: 'Tijdens alle vijf voor stellingen die vorig jaar zijn ge geven zat de hal vol". De cowboys die vrijdagavond, za terdag en zondag hun kunsten in de ijshal zullen vertonen, zijn bij na allen in West-Duitsland gele gerde Amerikaanse militairen. Knapen echter die wel degelijk hun mannetje staan wanneer het gaat om het berijden van een wild paard of het op de rug klimmen van een kolossale brahma stier. Voor het eerst dit jaar zal ook een drietal Nederlandse cowboys deelnemen aan de Leidse rodeo. Allan Jacob over hen: "Ik durf ronduit te stellen dat deze jon gens behoorlijk talentvol zijn. Momenteel kunnen ze zich al aardig meten met de rest van het deelnemersveld Prijzen De deelnemers strijden onderling om bepaald niet misselijke prij zen. In Amerika zijn er cowboys die per jaar meer dan 100.000 dollar verdienen met het deel nemen aan rodeo's. Zij doen dan ook het hele jaar niets anders dan rodeo's aflopen, dit zijn de pure professionals. De cowboys bekampen elkaar op vijf onderdelen. Het zogenaamde saddle bronc riding, waarbij de cowboy probeert acht seconden lang met een hand aan de teugel op een gezadeld bronco-paard (een wild of ongetemd paard) te blijven zitten. Dan is er het bare back bronc riding (hetzelfde als saddle bronc riding, maar zoals de naam al doet vermoeden zon der zadel), barrel racing (slalom rond olievaten), calf roping (met behulp van een lasso in een zo kort mogelijke tijd drie poten van een kalf zien vast te binden) en tot slot het zeer populaire bull riding. Ondanks het feit dat deze poging tot het berijden van een stier vaak levensgevaarlijk is, schrijven toch de meeste cowboys op dit onderdeel in. Geen mishandeling Herbergt een rodeo het nodige ge vaar voor de cowboys, van die renmishandeling is bij deze ta melijk ruwe sport geenzins spra ke. Ton Menken: Wanneer er ook maar sprake zou zijn van enige vorm van dierenmishandeling zouden we er nooit aan zijn be gonnen. Voordat de rodeo vorig jaar naar Leiden kwam hebben we uitvoerig contact opgenomen met de dierenbescherming. Jacob: "Bovendien zijn er altijd controleurs bij een rodeo aanwe zig. Cowboys die zich niet aan de i West-Duitsland gelegerde Amerikaanse militair. Inzet regels houden, worden onver biddelijk getracteerd op een boe te of worden van verdere deel name uitgesloten. De mensen hebben vaak allemaal enge ii- deeën over een rodeo. Men denkt vaak dat het net als in westerns Weliswaar voor kerels die tegen een stootje kunnen, maar niet voor uitslovers die alleen maar aan schieten en knokken denken. Ik heb praktisch m'n hele leven gecowboyed, maar m'n hemel, ik weet geen snars van geweren. van alles met wapens te maken Twintig minuten voor elke heeft. Onzin, rodeo is een sport. stelling zal in de ijshal een vijftien minuten durende film worden vertoond over het zo glorieus be haalde landskampioenschap van Leiden. Ton Menken hierover. 'Deze film is een groot succes en sluit aardig aan bij de rodeo. Im mers zowel het basketbal als het rodeo vinden hun oorsprong in Amerika." V.V.D. vóór Leiden één schone stad Stem V.V.D. lijst 3 F. Kuyers lijsttrekker V.V.D. Lelden. Secr. Zoeterwoudseslngel 85, tel. 131463. Natuurgids Het Instituut voor Natuurbe scherming seducatie afdeling Leiden organiseert weer een "natuurgids". Het doel i de c al een redelijke kennis hebben op veldbiologisch gebied de nodige informatie en training te geven om anderen te inte resseren voor natuur en mi lieu. Aan de eigenlijke cursus gaat een gratis introductie cursus vooraf. Nadere inlich tingen bij J. H. la Haye, Bak huis Roozenboomstraat 9. Leiden, tel. 071-149127. Verkiezingen Vormingscentrum "Troef' or ganiseert vanavond een tweede verkiezingsbijeen komst in het kader van de raadsverkiezingen. De bij eenkomst in gebouw Noord einde 2a wordt gegoten in een rechtzaak-vorm. Een stelling over huisvesting van werken de jongeren zal worden ver dedigd door de raadsleden Duivesteijn (PvdA) en Bleijie (CDA). Getuigen van de beide raadsleden kunnen destelling naar wens verdedigen of aanvallen. Voor en na de rechtzaak zullen de meningen van de bezoekers worden ge peild. Tijdens de bijeenkomst, die om acht uur begint, zal de film van de Welzijnsraad over de verkeerssituatie en de wo- ningnood onder jongeren worden gedraaid. Verkiezingen (2) In de DSW-kantine aan de Ves- testraat 40-44 organiseert Pancras-Oost vanavond een buurtvergadering en politiek forum. De buurtvergadering begint om half acht en het fo rum om negen uur. Vertegen woordigers van diverse poli tieke partijen o.a. Waal (PvdA). Van Oosten (PPR), Hilda Passchier (PSP) en Vergeer (SP) zullen hun par tijprogramma's toetsen aan de praktijk in de wijk. Wandelsport Wandelsportvereniging "Zuid- West" organiseert vanavond een avondwandeltocht over afstanden van 5, 10 en 15 ki lometer. De start is bij de kan tine van de voetbalvereniging VTL aan dg Voorschoterweg naast zwembad De Vïiet. Er kan gestart worden tussen zes en zeven uur 's avonds. Verkiezingen (3) Vanavond om acht uur vindt er in de Leidse raadszaal een simulatieraadsvergadering plaats van de VOS-cursussen de NVV-Vrouwenbond, en de Opfriscursussen. Een 25-tal dames sluiten hiermee de cur sus gemeenteraadsverkiezin gen af. die zij de afgelopen maanden gevolgd hebben. Vrouwenhuis Morgenochtend om half tien vertoont het Vrouwenhuis aan de Nieuwe Rijn 20a in Leiden een film over huis vrouwen uit de serie "Ot en hoe zit dat nou met Sien...?". In de film vertellen huisvrou wen over hun ervaringen en hun pogingen om zowel bin nen- als buitenshuis, er iets anders bij te doen. Kinderop vang is aanwezig en de toe gang is gratis. Duivensport PV "De Sleutelstad" hield een wedvlucht vanaf St. Quentin. De uitslag was: 12,6,10, A. v. d. Dop,3.7.8.F. X.Kiel,4.G. v. Stein, 5. N. Nievaart, 9. A. Pracht en Zn. Het Oosten hield een wedvlucht vanaf Wuustwezel met 237 duiven. Uitslag: 1. B. Singe- ling, 2,10, J. Stouten, 3. W. Fokker, 4. W. Gijsman. 5,7C. Gijsman en 6,8,9, K. Dokkum Op de economiepagina stond gisteren in deze krant een be richt over het slagersvakon derwijs dat in de lift zit. Ja renlang was het gemiddelde aantal aanmeldingen voor de leerlingenstelsels zeshon derd. In 1977 waren het er in eens rond de duizend. Die duizend hebben al een baan, anders mag de slagersvak school in Utrecht ze niet aan nemen. Daarnaast is er nog een vierjarige dagschool met een 75 tot 100 leerlingen. Die zal. dit jaar geen leerlingen loslaten, omdat de opleiding dit jaar van een drie-jarige een vierjarige is geworden. Voor de slagers in den lande is de toenemende interesse voor hun vak verheugend, want ze kampen nog altijd met een tekort aan vakbekwame me dewerkers en leerlingen. De heer De Voger, van het Be- drijfsschap voor het slagers- bedrijf: "Er is inderdaad een tekort, vooral aan hoger ge kwalificeerd personeel als fi liaalhouders en bedrijfslei ders. Slagerijen die niet uit kunnen breiden of de zaak niet kunnen verkopen zijn daar de symptomen van." ''Als zich per jaar 800 leerlingen zouden melden, moet dat op de lange duur voldoende zijn om het tekort op te vullen. Het zijn er nu duizend, dus dat is ruim voldoende. Maar de volgende vraag is natuur lijk: kunnen ze straks alle maal werk vinden? Wel, er zit al een ingebouwde rem in, omdat ze immers al werk moeten hebben voorze bij het leerlingenstelsel worden aangenomen." Volgens De Vogel zijn er mini maal nog een zes a zevenhon derd vakbekwame slagers nodig. De opleiding duurt in totaal zes jaar, aan het eind daarvan staat een geïnte greerd vakdiploma, dat vesti- gingsrecht geeft. Maar men kan ook na vier jaar al een la ger diploma halen. Dat vonden de meeste leerlin gen in het verleden genoeg, vandaar dat er juist te weinig volleerde slagers zijn. Nu is er een tendens dat leerlingen een betere vooropleiding hebben, mavo en zelfs havo, terwijl het vroeger vooral lts was. Door die betere voorop leiding zal de studieduur ver kort worden. Dat, samen met de grote aanmelding, biedt perspectief voor de toekomst in de slagerij. "Dit is uniek voor het slagers vak", zegt directeur Van Eg- mond van Teekens slagerijen. "Ik mag me gelukkig prijzen dat ik redelijk gesteld ben met personeel. Zo'n vijf, zes jaar terug was het echt een nijpend probleem. Nu zijn er natuurlijk nog wel eens problemen, ik heb een maand of drie lopen zoeken naar mensen die het portioneer- werk goed beheersen, een paar super-specialisten zyn altijd nog nodig" "-'Maar mijn problemen zijn wel eens groter geweest. Zo'n zes jaar geleden waren weinig jongeren echt geïnteresseerd in ons vak, overal was geld te verdienen. Maar nu de eco nomie verslechtert, zijn er gelukkig verstandige ouders die zeggen: je mag worden wat je wilt, maar je moet toch ook een ambachtelijk vak le- Ook slager De Vrind kan mee praten over de slechte tijden. "Ik heb laatst een leerling op geleid, die had het goed in zijn handen, toen nam hij de be nen. Als ze het goed kunnen, gaan ze naar een ander, want dan is alleen het geld nog be langrijk. Daarom neem ik lie ver iemand die al iets verder is. Maar ik sta vijftigste op de wachtlijst voor een knecht, bij de opleiding in Utrecht. Erudat is een wachtlijst alleen voor slagers uit Leiden en omstreken." ADVERTENTIE christen democratisch appèl Op onze kandidatenlijst staan vier vrouwen bij de eerste elf. Dat zijn er evenveel als alle politieke partijen bij elkaar nu in de gemeenteraad hebben. Thans heeft het CDA de meeste vrouwen in de raad. Of dat in sep tember nog zo zal zijn hangt van UW stem af. Mw. E. N. van Dee Vanavond Stadsgehoorzaal 20.00 UUR NOG EEN CDA-stadsgenote: Mevr. M. H. M. F. Gardeniers-Berend- sen. minister van CRM. Mw. Gardeniers

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3