Commissie voor oplossen problemen produktschap Volkstuinders worden dnpe aanleg gaspijp PYS moet de hand in eigen boezem steken WD-voorzitter: dinsdag in Alphen Andere busdiensten in de Alphense regio Nieuwe winkels in hart Alphen WOENSDAG 24 MEI 1978 LEIDEN/REGIO Vele miljoenen niet op te brengen DEN HAAG - Een commissie van goede diensten moet heeft waar voor uw 6eld gehad", pogen om de moeilijkheden van het Produktschap voor H^J^tWof°^P°PhPti prnHnktsrh^n Siergewassen op te lossen. Die commissie is volgens me- WPn ro dedelingen van het Produktschap spontaan voortgeko men uit de vrije organisaties van bloembollenteelt en bloembollenhandel. Zoals bekend heeft het College van Beroep voor het Bedrijfsleven onlangs een aantal heffingen van het PVS onverbindend verklaard omdat zij in strijd zijn met het EG-recht. In de drie aanhangig gemaakte zaken ging het om een bedrag van ongeveer 600.000 gul den. Maar als allen die tijdig in beroep zijn gegaan tegen de hef fingsaanslag of onder protest hebben betaald hun geld zouden terugkrijgen, gaat het om een be drag van vele miljoenen guldens. Dat kan het Produktschap voor Siergewassen nauwelijks op brengen. Het schap heeft laten weten dat de commissie van goe de diensten zal trachten de be trokkenen ertoe te bewegen - on danks het feit dat de heffingen in strijd zijn met het EG-recht - toch te betalen, als ze nog niet hebben betaald, en anderen aan te sporen om de reeds betaalde heffing niet terug te vorderen. Het gaat hier om heffingen over het tijdvak juli 1973 tot juli 1975 en over juli 1975 tot juli 1976. Voorzitter van goede diensten is jonkheer mr. dr. O.F.A.H. van Nispen tot Pan- nerden, die onlangs zijn voorzit terschap van de Koninklijke Al- gemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur neerlegde. In de commissie zitten verder voorzitters en vooraanstaande bestuursleden van deze vereni ging en van de Katholieke Ver eniging van Ondernemers in het Bloembollenbedrijf, de Bond van Bloembollenhandelaren en de Bond van detail-Bloembollen handelaren. Gisteren zijn de ontstane proble men uitvoerig besproken tijdens een bestuursvergadering van het Produktschap. Voorzitter van het schap ir. J.E.C. Spithoven zei dat de in drie jaren ontvangen hef fingen van enkele tientallen mil joenen guldens zijn besteed. "En goed zijn besteed: aan afzet bevordering, het uit de markt nemen van overschotten, onder zoek, keuringen, en dergelijke. U het Produktschap het de bleombollen- sector betreft overeind wil hou den, moet volgens de voorzitter niet van het schap, maar van het vak komen. Zijn conclusie uit verschillende gesprekken is dat het overgrote deel van het vak het een goede zaak vindt, gezamen lijk geld bijeen te brengen voor de genoemde en andere activitei ten. Men is zich ervan bewust dat daar op basis van vrijwilligheid niets van terecht zou komen. Van de kant van het ministerie van landbouw, vertelde Produkt- schapsvoorzitter Spithoven, is alle medewerking toegezegd bij het vinden van een juridisch aan vaardbare en afdoende oplos sing. De voorzitter was blij dat vertegenwoordigers van teelt en handel in de commissie van goe de diensten gezamenlijk naar een oplossing willen zoeken. MEET OPMERKINGEN DAT DE AAN DE HANDEL TERUG TE BE TALEN geldsbedragen groten deels door telers zouden zijn op gebracht, was hij niet blij. Pro- duktie en handel kunnen niet buiten elkaar, vond hij, en met zulke uitspraken moet men de verhoudingen binnen het vak niet slechter maken. De beroeps chriften en protesten bij betaling zijn vooral van handelaren GE KOMEN. DEN HAAG - Mr. J. van der Plas zal zijn cliënten adviseren niet in te gaan op de voorstellen van de commissie van goede diensten die er op neerkomen dat de betaalde hef fingen niet worden teruggeëist. "Het Produktschap is al jarenlang gewaarschuwd voor de fouten in de verordeningen. Nadat de eer ste verordening onverbindend is verklaard, heeft het PVS zoge naamde reparatieverordeningen gemaakt. Men verklaarde toen dat iedereen de heffing terug zou krijgen, terwijl via de reparatie verordeningen eenzelfde hef fingsaanslag zou worden gedaan. Ook die verordeningen zijn door het College van Beroep voor het Bedrijfsleven onverbindend ver klaard. Indertijd werden die ver ordeningen bestempeld als "het belachelijk maken van de uit spraak van de redhter", aldus Mr. J. van der Plas. Zijn Haags advo catenkantoor heeft ongeveer zes tig beroepen in behandeling te gen de heffingen van het Pro duktschap. Onlangs heeft hij het pleit gewonnen in drie zaken, die tegen het schap diende voor het College van Beroep. "Het pro duktschap moet maar boeten voor de eigen stommiteiten. Toen de zogenaamde reparatieveror deningen zijn gemaakt is het PVS naar professor van der Grinten gestapt, de vader van het Pu bliekrechterlijke Bedrijfsorgani satie. Die zei toen letterlijk "Als het moet dan moet het maar". Met andere woorden ook hij had grote twijfels over die reparatie- verordeningen. Toch heeft het PVS de verordeningen inge voerd", aldus Van der Plas. Hy heeft geen bezwaar tegen het in stellen van een commissie van goede diensten, maar kykt er toch een beetje vreemd van op: "Het Produktschap voor Sierge wassen beschikt over diverse fondsen. Laat het schap de fond sen maar opheffen en tot uitbeta ling overgaan. Uit die fondsen kunnen ze best tien of vyftien miljoen gulden betalen". Volgens de jurist is dat ongeveer het be- d rag dat met de terugbetaling van de heffingen gemoeid is. RIJNSBURG - Paarden en poli tiek gingen vanmorgen "hand in hand" op de Rijnsburgse paarden markt. Praktisch iedere politieke partij uit de gemeenteraad had een kraampje langs de Vliet van waar uit zij hun groepering aanprijsden Dit jaar was het, wat de paarden betreft, wat magertjes met de aan voer. Slechts zestig paarden, veu lens en pony's waren er om van ei genaar te veranderen. Ruim een derde minder dan vorig jaar want toen waren er meer dan negentig van deze edele dieren. Vanmorgen vroeg zag het er aanvankelijk bij zonder somber uit. Nauwelijks der tig paarden waren er toen. Rond tien uur was dit aantal verdubbeld. Het organisatie-comité wijt deze teruggang aan het feit dat de markt dit jaar voor het eerst op een andere dag is gehouden dan de vorige ke ren. Normaal is de derde donder dag in mei, maar op dit tijdstip is er ook een paardenmarkt in Den Bosch. Daarom besloot Rijnsburg een dag vroeger te gaan zitten. De meeste handelaren waren hiervan niet op de hoogte. De organisatoren verwachten dat volgend jaar de aanvoer weer op het oude peil zal zijn. Ondanks het geringe aanbod van paarden was er een "levendige" handel. Dieren veranderden vlot van eigenaar. Vanzelfsprekend trokken de paarden veel bekijks. Vooral schoolkinderen waren niet weg te slaan en kropen hier en daar zelfs op de ruggen van de dieren. De tweede fase van de burchtron- de".eenfietsfestijn waaraan alleen Rijnsburgers mogen meedoen, be gint vanavond om zeven uur. In de nieuwbouwwijk F rede riksoord zal om de punten worden gestreden. (De eerste fase werd op koningin nedag verreden). De laatste ronde van vier in totaal, vindt plaats in de Rijnsburgse feestweek, de eerste week in augustus. De renner die de meeste punten bij elkaar heeft gere den, wordt als winnaar van de "burchtronde" gekroond. ALPHEN AAN DEN RIJN - De landelijk voorzitter van de WD, mr. F. Korthals Altes komt niet morgen, maar a.s. dinsdag naar Alphen. Het hoofdbestuur van de partij heeft besloten de verkie zingscampagne in Alphen af te sluiten. Dat besluit kan voor Alphen een in teressante avond opleveren. Het komende weekeinde namelijk zullen fractieleiders en partijbe sturen van de regeringspartijen overleg voeren over het komende regeringsjaar. De resultaten van dat overleg zullen waarschijnlijk op de verkiezingsavond in de bo venzaal van De Dillen aan de orde komen. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. De avond ervoor, a.s. maandag, houdt de WD in De Bron een open huis rond de plaatselijke lijsttrekker van de partij, J. W. Haanstra. De band "The Mellow- tones" zal voor de muzikale om lijsting zorgen. ALPHEN AAN DEN RIJN - Busmaatschappij Westnederland zal vanaf a.s. zondag een nieuwe dienstregeling invoeren. Voor de regio Alphen zijn de volgende wijzigingen van belang: Lijn 1 (Zoetermeer-Benthuizen-Boskoop-Alpheri aan oen Kijn-vice ver sa). Door verschuiving in de rijtijden is de aansluiting bij station Palen- stein in Zoetermeer verbeterd. Daarnaast zijn in verband met dootver-. bindingen naar Delft, Leiden en Rotterdam enkele ritten tussen Zoe- termeer/Palenstein en Zoetermeer/Driemanspolder toegevoegd. i Lijn 6 (Zoetermeer NS-Hazerswoude-Koudckerk Alphen aan den Rijn v.v.). De vertrektijden vanuit Zoetermeer/Driemanspolder zijn drie mi nuten verlaat, de aankomsttijden in Zoetermeer één minuut vervroegd. Eén en ander heeft tot gevolg dat de aansluitingen verbeterd zijn. Lijn 8 (Leiden N.S. - Hazerswoude-dorp-Boskoop-Waddinxveen-Gouda N.S. v.v.) Door wijziging van de vertrek- en aankomsttijden op het tra ject Gouda-Waddinxveen v.v. zyn de aansluitingen in Boskoop en Gou da verbeterd. Dat geldt eveneens voor de wijziging van de vertrek- en aankomsttijden op het traiect Leiden-Gouda in de avonduren. ALKEMADE - Tien volkstuinders uit Alkemade zullen dit jaar hun hobby moeten inleveren in ruil voor een extra zakcentje. Een of fer-op-schaal voor het noordzee- gas en de Nederlandse economie. Het noodlot heeft uitgewezen dat het "mollenspoor" dat de Ne derlandse Gasunie momenteel dwars door het Zuidhollandse landschap trekt, precies het volkstuinencomplex tussert Rijpwetering en Nieuwe Wete ring doormidden snijdt. En dat alles voor de aanleg van een dub bele pijpleiding, die het Noord- zeegas van Egmond aan Zee naar Rotterdam moet gaan voeren. Jaap Semp, met zijn 85 jaren de nestor onder de volkstuinder, is één van de getroffenen. "We dachten dat ze dit najaar pas zou den beginnen, maar dat blijkt een misverstand", zegt hij, die het tuinieren voor deze zomer on verwacht de mist in ziet gaan. "Het blijkt dat de buizen wel dit najaar worden gelegd, maar dat het zand storten nu al begint". Een woordvoerder van de Gasunie daarover "Het is nu eenmaal zo dat het zand wordt aangevoerd en dan, willen we niet een hoop lig geld voor schepen betalen, moe ten we het wel afnemen. Voor de tuinders natuurlijk niet zo leuk, maar er is niets aan te doen. Van onze kant is zoveel mogelijk ge tracht de mensen schadeloos te stellen en we dachten daar rede lijk in te zijn geslaagd." Jaap Semp is er niettemin niet zo gelukkig mee. "Zeker", zegt hij, "we krijgen een vergoeding van viereneenhalve gulden per vier kante meter maar wat koop je daarvoor. Ik bedoel: daar kan je niet van tuinieren, wantje bent je tuin kwijt." Een vraag van Semp en zijn mede- tuinders is voor hoelang. Want de volkstuinen lijken door het zand storten overeen breedte van zo n 50 meter-aan beide zijden van de "pijpengang" komt een trans- portweg - aardig te verwoesten. Dat valt echter volgens de woordvoerder van de Gasunie nogal mee: "Doordat we eerst plastic matten leggen voordat we zand storten kunnen we als alles achter de rug is de tuinen weer herstellen." Voor het herstel van de afgebroken hobbykastjes zullen de tuinders overigens zelf moeten zorgen. De Gasunie betaalde daarvoor een schadeloosstelling van 500 gul den. "Ook niet zo geweldig" vindt Semp. de^gasjrijp zan(*sP°or' warsover d* prille slakropjes, wordt getrokken. Daarnaast komt nog zo'n zandstrook. Tussen beide stroken komt Weteringpad wordt fietspad WOUBRUGGE - Het Weteringpad langs de Woudwetering zal een officieel fietspad worden. Gede puteerde Staten van Zuid-Hol land hebben een verzoek daartoe van het college van B en W van Woubrugge ingewilligd. Dat be tekent dat motorrijders en brom fietsers niet langer van het slechts anderhalve meter brede pad gebruik mogen maken. Het Weteringpad zal door fietsers in beide richtingen mogen worden bereden. Het gaat om het gedeel te lopend vanaf het bungalow park in Woubrugge tot aan het fietspad langs de Wijde Aa. VOETBAL - FC Den Haag verloor gisteren zijn laatste wedstrijd voor groep negen van de interna tionale zomercompetitie in Brunswijk met 4-1 van Eintracht Braunschweig. Goemans maakte elf minuten voor tijd de enige te gentreffer. In boskoop: Linten voor beveiliging van bruggen BOSKOOP - De gemeente Bos koop gaat het gebruik van op rolbare linten bij zo'n tien tot nu toe onbeveiligde ophaal bruggen in de gemeente ver plicht stellen. Een proef bij één van deze bruggen in het Rij- neveld is positief uitgevallen. De laatste jaren zijn er bij de bruggen een aantal ongeval len gebeurd doordat het weg verkeer te laat bemerkte dat de brug open stond of ging. Niet alleen aan de 'open' kant, maar ook aan de kant waar de bruggen scharnieren. Het is gebeurd dat auto's de brug opreden terwijl de schipper deze omhoog draaide. Door voor het ophalen aan beide kanten een lint te spannen moeten de schippers voortaan het verkeer waarschuwen. De politieverordening zal aan de nieuwe regeling worden aan gepast. Overigens zal de mo gelijkheid tot andere beveili gingsmaatregelen worden opengehouden (knipperlich ten en dergelijke). Het oprol bare lint biedt echter de goed koopste oplossing. ALPHEN AAN DEN RIJN - Nog dit jaar zal een aanvang worden gemaakt met de bouw van een derde gezinsvervangend tehuis in Alphen voor geestelijk gehan dicapten. Het gezinsvervangend tehuis, het eerste van algemene signatuur in Alphen, wordt ge bouwd aan de Lupinesingel nabij de scholen. De bouw, die geschiedt in opdracht van de Goudse stichting Geeste lijk Minder Validen (GEMIVA) gaat ruim f 2 miljoen kosten. Het wachten is nog op de definitieve goedkeuring van de bouwplan nen door het ministerie van CRM. Nieuw tehuis voor geestelijk gehandicapten Lupinesingel Het gezinsvervangend tehuis zal bestaan uit drie woonhuizen, (door middel van een centrale woonhal aan elkaar gekoppeld) waarin 24 geestelijk gehandicap ten van 18 jaar en ouder onderdak zullen vinden. Voor het nieuwe tehuis bestaat een wachtlijst van 40 tot 50 gegadigden. De stichting Gemiva streeft ernaar over een maand of vijf met de bouwactiviteiten te starten. Het zal ongeveer een jaar duren voor dat het tehuis in gebruik kan worden genomen. Het werd ont worpen door de Delftse architect L. P. van der Gaag. ALPHEN AAN DEN RIJN - In het hart van Alphen is gisteren een begin gemaakt met de sloop van een drietal panden. De bestaande winkels in de Van Mandersloo- straat zullen plaats maken voor een woon/winkelcomplex, dat wordt gebouwd door Zeebeleg BV uit Alphen. Op de begane grond zullen winkels verrijzen. Daar zullen zich onder meer de volgende branches vesti gen: een hakkenbar (het gaat om de hakkenbar van Dissel, die on der de slopershamer zal vallen en in het nieuwe complex zal terug keren), een horeca-vestiging en een kledingzaak. Boven de winkels zullen vijftien luxe appartementen worden ge bouwd. Het gaat om vier 2-ka- meTflats, vijf maisonettes, één 3- fmmmm Links van het verkeersbord (eenrichtingspijl) gaan drie "gaten" vallen. Die worden later opgevuld met nieuwe winkels en woningen. kamerflat. twee 3-kamerflats Op 30 juni zal de eerste paal worden Alphense architect G. Af. van (aan de RijnIAarkant) en 3 mai- geslagen voor het woon/winkel- DongenNaar verwachting zal sonettes (eveneens aan de Rijnl complex. Aannemer is Muwi BV. het hele comph-x volgend jaar na- Aarkant). Het plan is ontworpen door de jaar gereed zijn.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 23