B asketb alploe g beleeft afgang tegen Italianen Nanninga bewijst met drie goals opnieuw zijn waarde in de spits Oranje in Nog veel werk voor Quinn VOORSTELLINGSAVOND TOUR DE FRANCE '78 Reductiebon waarde 2,50 ZEIST- Toch lichtte Happel in de wedstrijd tegen Xerxes een tipje van de sluier op. Want na het zien van tweemaal drie kwar tier eenrichtingverkeer in de Zeister bos sen lijkt het ondenkbaar dat Dick Nan ninga voor de openingswedstrijd tegen het zwakke Iran zal vallen. De lange Roda- spits die met zijn ongecontroleerde bewe gingen soms op de lachspieren werkt zal vrijwel zeker in die eerste wedstrijd van de partij zijn. Nanninga namelijk vormt een niet weg te denken schakel in een aan vallend patroon. Zijn balbehandeling is minimaal, bovendien is hij vaak niet ge schikt voor de combinatie, maar met zo veel talent om hem heen als in de eerste helft is hij in staat altijd een paar doel punten te scoren. Met een Oranje dat via de vleugels aanvalt is Nanninga een niet te verwaarlozen schakel in de aanval. Daarom ook lijkt de rest van het team vrijwel vast te staan. Want Rob Rensenbrink, voor het eerst verlost van zijn vaste stek als linksbuiten mocht gisteren in Zeist alles doen. Vooral aanvallend en dat vanuit het middenveld had Rensenbrink een dominerende rol. Voor hem een ideale speelwijze, daarbij gesteund door Hovenkamp en Willy van de Kerkhof op links. Hoewel Hovenkamp nog steeds niet de oude is ontstonden er aardige aanvalspatro- nen. Met name als Rensenbrink Tiaar bin nen trok vulden zowel Hovenkamp als Van de Kerkhof de gaten. Aanvallen via een breed scherm, de enige kans een zwak kere tegenstander genadeloos af te straf fen. Die speelwijze heeft het duidelijk ge wijzigde Oranje in de tweede helft ook toe gepast. Dat er alsnog drie doelpunten vie len lag meer aan de vermoeidheidsver schijnselen die de Xerxes spelers demon streerden dan aan ludiek aanvalsspel. Voor Xerxes duurde de wedstrijd duide lijk te lang. De enige twee die in Zeist niet speelden wa ren Jongbloed en Suurbier. Voor de defini tieve samenstelling van het Nederlands elftal zal dat niet veel te betekenen hebben. Suurbier en Jongbloed zijn waarschijn lijk toch al zeker van een vaste positie al zal Happel stellig nog enige twijfels heb ben aan wie hij als doelman de voorkeur geeft: Jongbloed of Schrijvers. In de ver dediging zullen zeker spelen: Suurbier, KrolRijsbergen en Hovenkamp (mits volledig fit), op het middenveld: Jansen, Neeskens en Willy van de Kerkhof en in de aanval: René van de Kerkhof, Nanninga en Rensenbrink. Maar dat geldt slechts voor de wedstrijd tegen Iran. Als sterkere tegenstanders aan de beurt komen zal de niet te doorgronden Ernst Happel wel een andere troefkaart uit zijn mouw schud den. Voor Ernst Happel resten nog elf dagen want dan begint op zaterdag 3 juni in Mendoza het Argentinië-spel tegen Iran. Na een weekje oefenen in Parijs en Wenen waar het Nederlands elftal een toernooi afwerkte en als sluitstuk een interland te gen Oostenrijk meenam, is gisteren in Zeist de praktische voorbereiding begon nen. Als sparring-partner was de Rotter damse amateurhoofdklasser Xerxes geko zen. Een ideale oefenpartner die door trainer-coach Bert van der Heyden dui delijk was ingeprent wat wel en niet mocht. Xerxes diced wal van haar ver- langd werd. Het voorlopige Oranje kreeg ruimte om te voetballen maar als het nodig was sloten de Rotterdamse gelederen zich toch. Dat het uiteindelijk 6-1 voor Happel's keur troep werd zal niet worden bijgetekend in het archief van de KNVB, maar de coach, daarbij terzijde gestaan door Jan Zwart kruis, heeft weer een kans gekregen om een aantal kandidaten aan het werk te zien. Na de geruisloze overwinning zei Happel: "Ik ben er nog niet uit. Vandaag gaan we tegen DHS opnieuw veel wisselen. Met name de middenveldbezetting is een probleem". Een uitspraak waarmee Happel zeker geen prijs zal verdienen. Want het lijkt voor een coach van zijn kaliber ondenkbaar da t hij na een aantal selectie-wedstrijden nog steeds niet weet waar hij aan toe is. Ernst Happel weet het natuurlijk wel. Daar is hij een toptrainer voor. Vandaar dat Jan Zwartkruis zei: "Ik vermoed dat Happel zijn ideale formatie wel in zijn hoofd heeft. Welke? Mijne heren dat moet u hem vra gen". Maar Ernst Happel blijft een zwij- ger. Voorlopig waagt hij zich nog niet aan uitspraken die een mogelijke vertroebe- ling van de sfeer kunnen veroorzaken. In t I WOENSDAG 24 MEI 1978 ZEIST - Mocht bij de wedstrijden van het Nederlands elftal in Ar gentinië een nummer veertien op het veld verschijnen dan is het niet Johan CruijfT, die dit nummer vier jaar geleden in West Duitsland droeg, maar RWDM-speler Jan Boskamp. Bij de verdeling van de nummers 'erfde' Boskamp het nummer van CruijfT. Bij die verdeling werd rekening gehouden met de persoonlijke voorkeur van de spelers. Van Hanegem (3), Jansen (6), Jongbloed (8), René van de Kerkhof (10), Willy van de Kerk hof (11), Neeskens (13), Rep (16), Rijsbergen (17) en Suurbier (20) hielden vast aan de nummers, die zij ook in West Duitsland droegen. De 'nummering': 1. Schrijvers, 2. Poortvliet, 3. Van Hanegem, 4. Van Kraay, 5. Krol, 6. Jansen, 7. Wildschut, 8. Jongbloed, 9. Haan, 10. René van de Kerkhof, 11. Willy van de Kerkhof, 12. Rensenbrink, 13. Neeskens, 14. Boskamp, 15. Hovenkamp, 16. Rep, 17. Rijsbergen, 18. Nannin ga, 19. Doesburg, 20. Suurbier, 21. Lubse, 22. Brandts. Dick Nanninga: tegen Iran vrijwel zeker van de partij LEIDEN - Het Nederlands basketbalteam is de strijd om de Europese beker voor landenploegen uitermate zwak be gonnen. Gisteravond werd Nederland in de openings wedstrijd van het toernooi om de zogenaamde Decio Scu- ri Cup aan de kant gezet door Italië-B. De ploeg van inte- rim-bondscoach Tom Quinn verloor in de matig bezette Vijf Meihal met ruim verschil: 70-86. Het eerste optreden van de Neder landse ploeg was bijzonder pijn lijk om te zien. De verschillen met de "Forza Italia" waren dan ook schrijnend. Nederland speelde vorig jaar tijdens de Europese kampioenschappen in België zijn laatste interland. Het team kwam sindsdien niet meer bijeen omdat de voornaamste gangmakers van Oranje niet langer wenste te spe len onder leiding van coach Jan Broers. De basketbalronde be reidde zich met vooral de tweede en derde keus voor op de Decio Scuri Cup. Uit de voorbereidingen en de tel kens weer herhaalde weigering van topspelers als Akerboom, Woudstra en Dekker om voor Nederland te spelen trok Jan broers uiteindelijk de conclusie dat het zo niet langer kon en stap- Woensdag 28 juni - aanvang 20.30 uur Groenoordhallen - Leiden Op deze avond zullen de ploegen, ploegleiders etc. voor gesteld worden aan het publiek. Gastheer: Hans v. Willigenburg Verder werken mee: Lee Towers The Tumbleweeds Ciska Peeters Luv The Cliftons Organisatie: Wim Bosman Productions Toegangsprijs f 15,- met reductiebon uit deze krant 12,50 Reserveer nu alvast een zitplaats via alle kantoren van het Leidsch Dagblad. Voorstellingsavond Tour de France '78 Leidsch Dagblad, een aktieve krant!! te op. Tom Quinn, coach van een Zweedse ploeg en voordien werkzaam bij Buitoni en Racing Mechelen, werd voor de duur van het toernooi (midden juni) als tij delijke leider aangesteld. De Amerikaan kwam op 3 mei in Nederland aan en moest de voor bereidingen starten zonder de in de play-offs uitkomende interna tionals. Dat waren er op het mo ment niet minder dan zeven. Ondankbaar Het afgelopen weekeinde moest Quinn proberen om enige lijn in zijn 13 man sterke selectie te brengen. Een ondankbare job, dat bleek gisteren wel tegen de B-ploeg van Italië. Een op zijn top spelende Nederlandse ploeg is in staat de Italiaanse basket ballers, die al jaren behoren tot de absolute top van Europa, te be naderen. Tijdens de EK in Joego slavië (1975) werd dat al aange toond, maar gisteren kon Italië ook zonder sterren als Dino Me- nighin, Marzorati, Delia Fiori en Bisson makkelijk winnen van Nederland. Italië heeft geld genoeg om de na tionale ploegen goed voorbereid aan de start van elk evenement te brengen. Daar waar Nederland al op iedere cent moet letten voor de A-ploeg, kan. de Italiaanse bas- ketbalbond ook diep in de buidel tasten voor de tweede keus. Coach Giancarlo Primo (hij was met Italië al in Nederland in 1972) kwam met zijn ploeg van jonge taaie werkers dan logischerwijs goed voor de dag. Carlo Caglieri was de enige echte routiner. Hij maakte deel uit van de Italiaanse A-ploeg tijdens de laatst gehou den EK. De kleine guard stuurde zijn team al in de eerste minuten langs de knoeiende Nederlan ders: 0-11. Binnen drie minuten was Neder land (basisopstelling Hagens - Faber - Woudstra - Akerboom - Dekker) de bal al vier keer aan de agressief en uitstekend verdedi gende Azurri kwijt geraakt. Re- nato Vilata was de gretige afma ker. Pas in de vierde minuut kon het Leidse publiek (dat de nieu we Parker spelers Woudstra en Hagens bij de openingsceremo nie een extra applaus gaf) de eer ste Nederlandse treffer begroe ten: 2-11. Tom Quinn kon zijn team pas laten aansluiten met de Italianen toen de man tegen man-verdediging werd losgelaten. Eerst een felle drie-twee zóne, later een twee één-twee verdediging brachten Nederland na een time-out in de twaalfde minuut terug in de wed strijd. Quinn wisselde vier man tegelijk en die injectie had suc ces. Faber en Woudstra zetten Oranje op een 30-27 voorsprong. De comibinaties liepen tegen de zeer hechte en knappe Italiaanse mandekking verre van vlekke loos zodat er van een Nederland overwicht nauwelijks sprake kon zijn. Rust: 42-40. DIEREN - De zesde etappe van Olympia's ronde van Nederland heeft de bijna traditioneel ge worden overwinning voor de ploeg uit de Sovjet-Unie opgele verd. Finishte vorig jaar in Nib- Jan Dekker werkt zich langs Even leek het er na de hervatting op of Nederland zijn tegenstander m de tang kreeg, maar Tombolato en Caglieri maakten aan de Ne derlandse winstkansen snel en accuraat een einde: 48-42, 48-48. Toen begon voor Nederland een minutendurend drama. Kees Akerboom kon Nederland nog eén keer naast de Italianen zetten (54-54), Pluim verkleinde het verschil tot twee punten (54-58, 56-58), waarna Italië uit de break en het Nederlandse balverlies de strijd klaarde. Fluitend liepen de Oranje verloor. Azzuzi langs de Oranje-formatie: 56-70. Het eerste Nederlandse velddoelpunt kwam pas zeven minuten na de "laatste" treffer van Pluim (Faber 60-72). Bekwaam Italië pareerde daarop bekwaam de Nederlandse press, die als wan- hoopsactiede laatste minuten het gezicht van Oranje moest redden. Nederland faalde ook hier (66-78, 66-83). Eindstand: 70-86. Tom Quinn heeft nog bergen werk te verzetten vóór de tweede ont moeting in de Europese strijd, aanstaande maandag in Frank rijk. Zondag oefent Nederland in Tervuren tegen België, vanuit Frankrijk reist de ploeg door naar Israël en Turkije. Scores Nederland: Woudstra 16, Akerboom 14, Dekker 10, Hagens 6. Faber 10, Zwiers 6, Pluin 4, Limmen 4. Italië-B: Villata 20, Brunamonti 16. Tombolato 16, Malagoli 14, Caglieri 7, Gilardi 7, Zampolini 2, Gorghetto 2, Sa- chetti 2. Balverlies Nederland: 25 keer(!). HANS JACOBS bixwoud Leskov als eerste, gis teren was het Lauri Petrov die de winst voor zich opeiste. De 20-jarige coureur uit Leningrad had aan de eindstreep geen moeite met Egbert Koersen en zijn landgenoot Igor Beliakov, met wie hij een vlucht van ruim 150 kilometer achter de rug had. Al na 18 kilometer hadden de bei de Russen de benen genomen. Koersen was de enige die rea geerde. Het trio werkte voor treffelijk samen en met name Koersen verzette bergen werk. Daardoor ontstond er al snel een behoorlijke voorsprong van bo ven de twee minuten. Met een achterstand van 2 min. 6 secon den op de leider van het alge meen klassement Arie Hassink was Koersen officieus de nieuwe drager van het oranje. De drie vluchters mochten dan ook hun gang gaan. Hassink was daarover nogal verontwaar digd. "Ik geloof dat iedereen de ze ronde mag winnen behalve ik", zei hij na afloop. "Op deze r weinig lol aan. Ronde van Italië De vijftiende etappe in de Ronde van Italië van Treviso naar Ca- nazei over een afstand van 240 kilometer heeft gisteren een ze ge opgeleverd voor Gianbattista Baronchelli. De Italiaan won de eindsprint van een groepje van drie renners. Zijn landgenoot Vandi werd tweede en Johan de Muynck, de leider in het alge meen klassement, klasseerde zich als derde. Roy Schuiten eindigde met een achterstand van 26 minuten en 11 seconden op Baronchelli als 77e, terwijl Bert Pronk 101e werd op 30 minuten 32 seconden. Vredeskoers De Rus Alexander Averin kan de eindzege in de Vredeskoers nauwelijks nog ontgaan. In de elfde en voorlaatste etappe van Jelenia Gora naar Wroclaw over een afstand van 160 kilometer onderstreepte de Sovjet-cou reur zijn glanzende vorm door als eerste de finishlijn te passe ren en zijn leiding in het alge meen klassement te verstevi gen. De uitslag van de elfde etappe was: 1. Averin (Sov) 160 km in 3.44.10; 2. Klasa (Tsj); 3. Zakharov (Sov); 4. Vasile (Roe); 5. Petermann (DDR). Noordwijker Cees Bal heeft gis teravond op de Alkmaarse wie lerbaan het Nederlands kam pioenschap 50 kilometer ver overd. Hij had een tijd nodig van 1 uur, 9 minuten en 7 seconden. Tweede werd Co Hogendoorn en derde Herman Ponsteen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17