PvdA verwijt CDA „verkiezingsbedrog" Slaaghbuiirt is te snel volgebouwd" Rechtsbescherming burger komt in de knel „Binding bedrijven met slachthuis is te gering" Verkiezings- raanifestatie in de Waag Leao typte op de maat van de stopwatch EXAMEN KOORTS WOENSDAG 24 MEI 1978 LEIDEN PAGINA 13 Leidse juriste over wetsontwerp-Gruyters na onderzoek: (Vervolg van pag. 1) LEIDEN - "Het wetsontwerp- Gruyters, dat het kroonberoep wil afschaffen en van Gedepu teerde Staten de hoogste be-- roepsinstantie wil maken, heeft verregaande gevolgen voor de rechtsbescherming van de bur ger. En dit terwijl er voor dat wetsontwerp geen feitelijk on derzoek is gedaan. Wij zeggen nu: wil je een andere beroeps procedure, dat is best, maar dan moet je wel eerst feitelijk onder zoek gaan doen". Dat zegt mevrouw mr. Mieke Bouwman-Geeraedts, mede werkster van de Leidse juridi sche faculteit, die samen met mr. A. V. van den Berg een on derzoek instelde naar het ren dement van het kroonberoep bij bestemmingsplannen. Belang rijkste resultaat: de helft van al le bezwaarschriften tegen be stemmingsplannen wordt door de Kroon geheel of gedeeltelijk gehonoreerd, bovendien krijgen actiegroepen vrijwel altijd ge heel of gedeeltelijk gelijk van de Kroon. Mevrouw Bouwman vindt dit be langrijk genoeg om het wets- ontwerp-Gruyters terug te ver wijzen naar de studeerkamers. Proberen een beroepsprocedure te bekorten, zoals het wetsont werp beoogt, is mooi, vindt zij. Maar er moet dan wel goed in de gaten worden gehouden of de rechtsbescherming van de bur ger daarbij niet in de knel komt. "Aan de andere kant moeten wel goed de vertraging van de be roepsprocedure in de gaten houden", zegt zij, "al zijn daar diverse oorzaken aan te wijzen. Een gebrek aan ambtenaren is er Mr. Bouwman en mr. Van den Berg kwamen tot de conclusie dat de periode die ligt tussen het ter visie leggen van een be stemmingsplan door de gemeen te en de uitspraak van de Kroon gemiddeld bijna 48 maanden bedraagt. "Dat is niet gering", aldus mevrouw Bouwman, "maar daar zou je iets aan kun nen doen. Je kunt bijvoorbeeld het bureau van de adviseur van de Baad van State opheffen en onderbrengen bij het bureau van de Raad van State. Er is daar sprake van duidelijke doublures in de behandeling van het bezwaarschrift. Als je bovendien het aantal ambtena ren bij de Raad van State zou uitbreiden, dan heb je die ver korting van de procedure even goed". Overigens heeft het onderzoek van de Leidse juristen uitgewezen dat persoonlijke belanghebben den en de overheid - dus geen milieugroeperingen - het meest bezwaar maken tegen zg. bui tengebied-plannen. Verder weerspreken de onderzoekers de bewering van oud-premier Den Uyl als zou het kroonberoep er zijn voor de rijken, machtigen en verbaal begaafden. "On geacht hun financiële draag kracht, mate van invloed en/of verbale begaafdheid beoordeelt de Kroon de bezwaren van alle soorten appellanten op even grondige wijze", aldus de onder zoekers. OVER DE WONINGBOUW IN LEIDEN Hoofdkeurmeester-hoofdopzich ter H. Vissers werd bij de viering van het 75-jarig bestaan van het slachthuis verrast met een konink lijke onderscheiding Hij mocht de ere-medaille in goud van burgemeester Vis in ontvangst nemen omdat hij al sinds 1931 in de vleeskeuring werkzaam is, en in 1945 als hulpkeurmeester bij het Leidse slachthuis in dienst trad. LEIDEN - PvdA-wethouder Waal heeft gisteravond het CDA openlijk verkiezingsbedrog verweten. De kritiek richtte zich op de voorstelling, die het CDA geeft over het woningbouwbeleid van het zittende (linkse) college. Waal verweet het CDA "statistische grappen" door 1800 wo ningen minder te noemen dan in de afgelopen periode zijn gebouwd. Waal gaf deze reactie tijdens een verkiezingsbijeenkomst in Cate na naar aanleiding van uitlatin gen van CD A-fractieleider Dries- sen. Volgens Driessen heeft het college in de afgelopen periode nog geen 2500 woningen ge bouwd, terwijl het vorige college per jaar goed was geweest voor zo'n 1.000 woningen per jaar. Waal wierp tegen dat het CDA verkeerde cijfèrs heeft gebruikt en er tot nu toe door het zittende college in werkelijkheid ruim 4.200 woningen zijn gebouwd. De door het CDA gehanteerde wo- ningbouwcijfers (ook opgeno men in het verkiezingsprogram ma) waren voor de PvdA gister morgen al fel tegengesproken op een speciaie persconferentie. Fractieleider Meijer verweet het CDA 'bedriegerij' door via on juiste cijfers een verkeerd beeld te scheppen. LEIDEN - De Leidse Welzijnsraad organiseert van donderdag 25 tot en met zaterdag 27 mei een drie daagse verkiezingsmanifestatie in De Waag. Donderdagavond wordt begonnen met een feestelij- ke opening, terwijl het resterende deel een informatief karakter zal hebben. In De Waag staan verkiezings kraampjes van de verschillende partijen en er wordt muziek ge maakt door de groep "Het olie vleksyndroom". Verder wordt de film "Kies een raad bij elkaar" vertoond, en is er een ballentent waarin het erom gaat zoveel mo gelijk lijsttrekkers te raken. Vrijdagmiddag vertellen leerlin gen van de school "De Meerpaal" hun ervaringen met het project over de gemeenteraadsverkiezin gen. Materiaal dat voor het pro ject werd gebruikt wordt geëxpo seerd. Speciale gast op deze mid dag is Ed van Thijn. De vrijdagavond staat in het teken van het populaire programma "Haagse Kringen". Voor deze speciale gelegenheid omgebouwd tot "Leidse Kringen". In De Waag zullen alle lijsttrekkers en andere coryfeëen aan de tand worden gevoeld door drie Leidse journalisten Ruud Paauw, John Kroon en Arjen Broekhuizen. Voor het afwisselende muziekje zorgt het blaasorkest "De Frisse Wind". Er wordt om half negen begonnen en het duurt tot tióaalf Op de slotdag, zaterdag 27 mei, ko men alle partijen, die deelnemen aan de Leidse verkiezingen aan bod. Elke partij krijgt een half uurtje "zendtijd" en daarvoor is het volgende schema opgesteld. 10.00-1030 uur SGP/GPV/RPF, 1030 - 10.45 PvdA, 10.45 - 11.15 PPR, 11.15 - 1130 1KB, 1130 - 13.00 uur percussie-gezelschap Fred Cohen, 13.00 - 13.30 uur CDA,1330-14.00 uur WD, 14.00 - 1430 uur D'66, 1430 - 14.45 PvdA,14.45-15.15 uur PSP,15.15 -15.45 uur CPN, 15.45- 16.00 uur 1KB, 16.00 - 1630 uur SP. Daar naast zijn er nog zaken als info markt, exposities en de al geme moreerde ballentent. Van PvdA-zijde werd benadrukt dat de door het CDA gehanteerde aantallen grotendeels onjuist zijn omdat ze voorbij gaan aan een correctie van de Leidse woning voorraad. In 1975 kwam (op basis van de volkstellen van '71) vast te staan dat er in Leiden 1300 wo ningen minder waren dan waar van tot dan toe steeds was uitge gaan. Met die correctie is in de CDA-cijfers geen rekening ge houden. Op de verkiezingsavond in Catena sloot CD A-fractieleider Driessen niet uit dat men zich met de cij fers vergist had. Hij zegde toe de cijfers nader te onderzoeken. Overigens benadrukte Driessen dat het CDA zich gebaseerd had op de cijfers van het gemeentelijk bureau statistiek. In ieder geval bleef hij bij zijn verwijt dat het zittende college minder heeft ge bouwd dan het steeds heeft be loofd. Het 'cijferdebatje' in Catena leidde tot een meer een algemene dis cussie over de woningsituatie in Leiden. CPA-raadskandidaat Arnoldi vond dat in ieder geval vast staat dat er te weinig is ge bouwd. Hij bepleitte snelle bouw van de Stevenshofjespolder. Daarmee zat hij op het zelfde spoor als Driessen. Waal en PSP- raadskandidaat Van der Putten wezen een snelle aanpak van de Stevenshofjespolder daarente gen af. Zij bepleitten eerst bou wen in de binnenstad. Volgens Driessen kan het opvullen van open gaten in de binnenstad nooit de oplossing zijn omdat het tempo waarin gebouwd kan wor den door de kleinschaligheid veel lager ligt dan voor een nieuwe wijk. Arnoldi vond dat naast het bouwen in de Stevenshofjespol der de binnenstad tegelijk aan gepakt moet worden. Volgens Waal is dat onmogelijk omdat de ambtelijke capaciteit daarvoor te gering is. Dit leverde de wethouder van CPA- er Arnoldi het verwijt op dat hij dan de ambtelijke capactiteit voor de stadsvernieuwing had moeten uitbreiden. Volgens Waal is nu juist het 'tragische' van deze zaak, dat men daarvoor als ge meente niet de ruimte heeft en van het rijk ook niet de ruimte krijgt. -KMTk'-lJt i Hoofdinspecteur Volksgezondheid in Leiden: LEIDEN - "Er is in Leiden al heel wat discussie gevoerd over de toekomst van het slachthuis. De oorzaak daarvan is de te geringe binding van het economische leven met het slachthuis. Als de gebruikers het voortbestaan van het slachthuis willen, zullen ze het zelf in handen moeten ne- Dit zei de Veterinaire Hoofdin specteur van de Volksgezond heid, dr. M.J. Dobbelaar, gister middag tijdens een bijeenkomst ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het slachthuis. Ten gevolge van een herziening van de Vleeskeuringswet is het voor de gemeente onmogelijk de ex ploitatie van het slachthuis voort te zetten. Mét de verplichte her keuring van vlees dat uit een an dere vleeskeurkring komt, is na melijk ook een bron van inkom sten weggevallen. Dobbelman vertelde dat er nog 58 gemeenten zijn met een openbaar slachthuis. De overigen zijn in middels overgegaan in particu liere handen (24) of opgeheven (11). Die van Rotterdam en Am sterdam zullen ook in de nabije toekomst worden opgeheven. De gemeenten hebben vele tiental len jaren lang een aanzienlijke bijdrage geleverd in de vlees voorziening en de hygiënische omstandigheden, die taak is nu ten einde. Wethouder Van Aken zei de hoop te koesteren dat de beslissingen van Amsterdam en Rotterdam kan sen opleveren voor het verster ken van de positie van het Leidse slachthuis. Maar hij zei ook dat initiatieven die de gemeente maanden geleden al nam om te komen tot herverdeling van de vleesproduktie in de randstad, niet die resultaten hebben gehad die hij ervan verwachtte. Verder wees hij op de onzekerheid van het gedrag van de gebruikers in de toekomst. Van Aken: "Maar we hebben hoop op nieuwe mo gelijkheden voor verbetering van de economische positie van het slachthuis. We zullen een wel overwogen en economisch ver antwoorde keuze moeten maken. Die keuze is nog niet gemaakt, ik wil daarover geen onduidelijk heid laten bestaan. We zijn in overleg, maar dat overleg is nog in zo'n pril stadium, dat ik het niet verantwoord vind om nu al uitspraken te doen." De directeur van het slachthuis, de heer Cremers, bood het college van B en W en de heer Dobbel man de eerste exemplaren van een fotoboek over het slachthuis aan. Hij zei: "Het slachten van dieren heeft voor velen iets grie zeligs. De onbekendheid met het slachtproces speelt daarbij onge twijfeld een rol. We hebben daar om van dat proces dit foto-boek samengesteld." Het boek is bij de kassier van het slachthuis voor iedereen verkrijgbaar. LEIDEN - De Slaaghwijk, de eerste buurt die in de Leidse Merenwijk destijds verrees, is te snel volge bouwd en volgestopt met urgente woningzoekenden. Door de bouw van deze, grotendeels uit flats bestaande wijk zijn grote problemen voor de bewoners ontstaan voor wat betreft het on derhoud, het leefmilieu en de vervuiling van de buurt. Daar over waren vrijwel alle forumle den gisteravond tijdens een poli tieke bijeenkomst in buurtcen trum op eigen wieken' in de Slaaghwijk het unaniem eens. Sommige forumleden, zoals het PPR-raadslid Van Oosten en D'66-er van Brussel, gingen nog een stapje verder door te verkla ren dat de hele wijk maar het bes te kon worden afgebroken om vervolgens op een betere manier weer opgebouwd te worden. Die stelling kreeg van de overige leden weinig bijval. WD-raads- lid Schoute vond dat nu de flats er eenmaal staan, discussie over afbraak zinloos was. Alleen aan de woonomgeving, het leefmilieu kon volgens hem nog iets worden veranderd. Wethouder Verboom, - hij heeft volkshuisvesting in zijn portefeuille - verklaarde dat ook hij van de gemaakte fouten had geleerd. Eén van die fouten vond hij het ontwikkelen van de Slaaghbuurt. 'Toentertijd was de bouw van flats de enige oplossing van de woningnood. We weten nu pas wat een samenleving als die in de Slaaghwijk betekent', zo re pliceerde de PvdA-wethouder. Als suggesties voor het verbeteren van het woonmilieu werden ge noemd het aantrekken van wel zijnswerkers, het maken van speelgelegenheid en het bouwen van meer sociaal-culturele voor zieningen zoals club- en buurt huizen. Vooral de forumleden Hagen (CPN) en Walle (PSP) toonden zich vurige pleitbezor gers voor het aanstellen van wel zijnswerkers desnoods uit eigen zak. Waarbij andere leden zich afvroegen waar een arme stad als Leiden het geld vandaan moest halen. Wethouder Verboom zegde de aanwezige buurtbewoners daar op in ieder geval een maatschap pelijk werker, een bibliotheekfi liaal en een hulpadviescentrum toe in de nabije toekomst. Een heet hangijzer tijdens de fo rumavond bleek de vervuiling van de Slaaghbuurt. Hamerde Verboom op de eigen verant woordelijkheid van de buurtbe woners in deze, van de kant van de aanwezige bewoners en en kele forumleden werd gesteld dat het schoonhouden van de wijk een gemeentelijke taak was. Aangestipt werd dat het feit dat de flats vaak als wisselwoningen worden gebruikt en er sowieso veel wordt verhuisd, de leefbaar heid er ook niet beter op maakte. Vergeer (SP) wees hierbij op de belangrijke functie die huurders en bewoners comit's en andere wijkinitiatieven, wat de leefbaar heid betreft, zouden kunnen ver vullen. Met de SP bleek de CPN voor het instellen van een huur- stop te zijn, de PSP onder het voorbehoud dat Leiden zich zou moeten neerleggen bij de normen zoals het rijk die instelt. Wethou der Verboom bleek voor een huurstop niets te voelen. 'Ik wil opkomen voor de mensen die geen vier op vijfhonderd gulden huur kunnen betalen, maar hoge re inkomens zullen wel moeten dokken' zo vond hij. Ook in het PSP-voorstel om aan vullende subsidiemaatregelen voor Slaaghbuurt-bewoners te treffen zag hij niets. De wethou der vond dat Merenwijkers wat dat betreft geen uitzonderings positie konden gaan bekleden en bovendien wist hij niet waar de benodigde financiën daarvoor vandaan te halen. Een opgave uit het examen natuurkunde /mechanica van het Ito. Het voorwerp P bevindt zich op een helling van 30 gradenQ op een helling van 45 graden. De massa van P is gelijk aan de massa van Q De voorwerpen worden gelijktijdig losgelaten en de wrijving wordt verwaarloosd. De vraag was: Wat is juist: de voorwerpen bereiken gelijktijdig het eind van de hellingen of de voorwerpen bereiken met gelijke snelheid het eind van de hellingen? Antwoord: met gelijke snelheid. LEIDEN - Voor de klas staat een man met een stopwatch in de rechterhand. Achter de tafeltjes zitten 28 jongens en meisjes met hun vingers een paar millimeter boven de toetsen van hun typemachi nes. "Ja" roept de man en de wijzertjes op zijn "scheids- rechtersklokkie" draaien hun eerste ronde. Tegelijkertijd, alsof een salvo mitrailleur- schoten wordt afgevuurd, be ginnen 280 vingers op een voudige Olympia's te beuken. De leao'ers deden gistermorgen hun type-examen, of zoals het officieel heet het examen ma ch in eschrij ven. Op de Nieu we Vaart, waar we gistermor gen even de sfeer proefden, probeerden 175 leerlingen zo goed en zo snel mogelijk de gevraagde lettertjes op het lint te drukken. Voor het ex amen stond 272 uur. In die tijd moesten een rapportering, een rekening, een brief, een staatje en een-memo worden gemaakt. Bovendien stonden twee vaardigheidsproeven op het programma, d.w.z. dat de leao'ers in 7 minuten tijd een tekst moesten overtikken. Foutloos uiteraard. Dat le verde weinig problemen op, want vrijwel alle leerlingen haalden met gemak de vereis te snelheid van 120 aanslagen per minuut. Het hele examen machineschrijven was trou wens simpel. De heer Mens, leraar machine- schrijven van de Nieuwe Vaart: "Het was erg eenvou dig. Alle handelingen die de leerlingen moesten verrich ten waren al meermalen op school behandeld. Ik heb geen enkele moeilijkheid kunnen ontdekken". De lea o'ers waren het stuk voor stuk met hun leraar eens. Het lager technisch onderwijs kreeg bij het examen natuur kunde/mechanica 23 opgaven voorgelegd. Bij de leerlingen waren de meningen over de moeilijkheidsgraad verdeeld. In het algemeen werd het toch wel vrij zwaar gevonden, maar een leerling merkte op: "Het viel inderdaad niet mee, maar dat wist ik van tevoren. Ik had op een zwaar examen gerekend". Volgens enkele examinatoren vielen de op gaven best mee. (Voor een voorbeeld van het scheikun- de-examen van het Ito zie bij geplaatste tekening). Origineel Ook de vwo'ers werden getest op hun kennis van de schei kunde. Bij het vwo werd evenals gisteren kritiek gele verd op de te geringe tijd die de leerlingen voor het maken van de examens kregen De meeste leerlingen konden de scheikunde-opgaven niet in drie uur afkrijgen. Overigens waren de opgaven zoals de laatste jaren gebruikelijk erg origineel, met veel tekst. Er werd dan ook het nodige in zicht van de leerlingen ge vraagd. Gistermiddag be gonnen de vwo'ers aan het Engels. Men kreeg vijf korte stukken tekst uit een aantal Engelse bladen. In 27» uur tijd moest men 50 vragen beant woorden: 10 per verhaaltje. De heer Verhoog, leraar aan de scholengemeenschap Louise de Coligny: "Er zaten nog al wat moeilijkheden in, maar daar waren de leerlin gen op voorbereid. Het was weer een hele pittige dag. Sinds *73-'74 zijn de examens trouwens toch moeilijker ge worden. Vooral de exacte vakken". Greene waarover iu vragen gesteld. Algemene kritiek van de leraren was dat het verhaal weliswaar goed leesbaar was, maar dat het niet aansloot bij de leefwereld van de leerlin gen. Het stuk had de oorlog als onderwerp. De vragen wa ren vrij zwaar. Na dit vragen- werk werden combinaties van twee woorden opgege- maakt moesten worden. Zo moesten de leerlingen bij voorbeeld een zin maken i de woorden "hardly" Iets optimistischer waren de lhno-mensen. Hun examen Engels was op een behoorlijk niveau, maar toch redelijk te maken. Er waren vijf gedeel ten. Het eerste gedeelte le verde veruit de meeste problemen op. Het ging over een tekst van Graham Greene ("Strangers in the night"), en understand" stonden en één met "walking" en "whi le". Het volgend onderdeel van het examen Engels had eveneens te maken met zin nen maken. Er werden enkele woorden gegeven (bijv. Look out, I cried, when...) die aan gevuld moesten worden tot een lopende zin. Verder moesten nog woorden inge vuld worden op de lege plek ken in een verhaal en moesten de woorden van een door el kaar gehusselde zin weer in de goede volgorde worden gezet. Rekenwerk De mavo-3 jeugd pijnigden hun hersens bij het examen na tuurkunde/scheikunde. Qua niveau lag dit werk op het zelfde peil als vorig jaar. Er moest wel veel rekenwerk aan te pas komen. Maar met uitzondering van de opgave "Krachten als vectoren" hoefde dit examen niet al te veel problemen op te leveren. Mavo-4 had ook scheikunde op het programma (natuur kunde is vandaag aan de or de). Ook hier geldt dat het ex amen te maken was, al raak ten veel scholieren door de formulering van een tweetal opgaven wat in de war. Vol gens de leerkrachten van Bo- naventura was dit examen be ter afgestemd op het rijks- leerplan dan vorig jaar, toen het vooral op scholen met prakticum was gericht. De mavo-4 mensen moesten gis teren ook nog vragen beant woorden over vijf Franse tek sten. De eerste tekst leverde weinig problemen, maar na dit makkelijke binnenkomer- tje werd in de andere teksten toch heel wat gevraagd van de kennis van de Franse taal. De meer keuze-vragen vond men zelfs erg moeilijk. Waddenzee Gisteren zijn ook de havo'ers aan het schriftelijk eindexa men begonnen. Zij kregen voor Nederlands een verhaal over de Waddenzee van Jan Terlouw. Het was een leuk onderwerp, dat in het alge meen goed werd ontvangen. Er werden tien vragen ge steld. Uit het feit dat het'me- rendeel van de leerlingen op de Rembrandt-scholenge- meenschap ruim binnen de tijd klaar was mag je afleiden dat men het niet zo moeilijk vond. Aan het begin van Ter- louw's verhaal stond trou wens nog een aardige spreuk van ene Denis Gabon "Tot nu toe vocht de mens tegen de natuur, van nu af aan vecht hij tegen zijn eigen natuur". Het examen Frans gistermiddag viel de meeste havo'ers wel mee. Over vijf korte teksten werden 50 meerkeuze-vragen gesteld. "Niet zo moeilijk" was de algemene reactie.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13