Weizman 'straft' Carter met nieuwe kolonies fjfMf Wfelke zwaarverzilverde, klassieke koffielepeltjes kiest u bij Douwe Egberts koffie? Douwe Egberts koffie...lekkere koffie. WOENSDAG 24 MEI 1978 VARIA PAGINA 11 NIEUW DELHI - India wordt op het ogenblik geteisterd door een hittegolf. Bezorgd boog deze man zich over zijn paarddat als gevolg van de hitte in Nieuw Delhi gisteren flauwviel. JERUZALEM (SP) - De fractievoorzitter van de Is raëlische Democratische beweging voor Verande ring (DASH) prof. Amnon Rubinstein vindt dat zijn partij binnen enkele we ken de regeringscoalitie moet verlaten als het be leid van de regering-Begin niet onmiddellijk veran dert. De DASH heeft vier vertegen woordigers in de regering onder wie vice-premier en partijleider Jadin Rubinstein meent dat DASH niet langer medeverant woordelijk kan zijn voor het dui delijke „anti-vredesbeleid" dat de Israëlische regering op het o- genblik voert. Het afgelopen weekeinde hebben de eerste vijf gezinnen van het „Blok der Getrouwen" zich in de nieuwe Joodse nederzetting Ta- poeach tussen Ramallah en Nabloes op de bezette westelijke Jordaanoever gevestigd. Grootscheepse vestigingsplannen voor de westelijke Jordaanoever zijn vorige week door het minis terie van defensie ingediend zo dra de Amerikaanse Senaat had ingestemd met levering van het pakket gevechtsvliegtuigen aan Israel, Egypte en Saoedi-Arabie. De regering-Begin gaat weer rus tig haar gang op de westelijke Jordaanoever en trekt zich niets aan van de Amerikaanse bezwa ren tegen haar kolonisatiepoli tiek in dit bezette gebied. Dit is de strekking van de verbolgen Is raëlische reactie op de koppel verkoop aan Israel en de twee Arabische staten die president Carter in het Amerikaanse Con gres heeft bedongen. Jeruzalem voelt zich niet langer verplicht de kolonisatie-activitei ten in de bezette gebieden tijdens de vredesonderhandelingen te bevriezen. Dit was aan Carter- beloofd. Voor „straf zal Israel Amerika nu enkele weken langer laten wach ten op de antwoorden op zijn vra gen van een maand geleden over de toekomst van de westelijke Jordaanoever na een overgang speriode van vijf jaar. Die ant woorden zouden afgelopen zon dag op de wekelijkse kabinets vergadering ter sprake komen maar het onderwerp werd van de „volle agenda" afgevoerd. Ultimatum Het is opvallend dat juist minister Weizman, die tijdens de vredes onderhandelingen met Egypte een gematigde koers was gaan varen, protesteert tegen vlieg tuigleveranties met grote koloni satieplannen. Enkele maanden geleden had Weizman nog tegen over Begin met zijn vertrek ge dreigd voor het geval de werk zaamheden voor nieuwe neder zettingen niet onmiddellijk zou den worden gestaakt. Aan dit ul timatum werd toen onmiddellijk gevolg gegeven. Het ministerie van defensie heeft bovendien of ficieel geen bemoeienis met plannen voor burgernederzettin gen in de bezette gebieden en het hoeft zeker zelf geen bouwplan nen te maken. Met dit initiatief heeft Weizman, die als meest kansrijke troonopvol ger van premier Begin wordt be schouwd zijn populariteit onder zijn rechts-nationalistische ach terban van Begins Cheroet-partij willen versterken. Sinds het be zoek van Sadat aan Jeruzalem was Weizman van de partijlijn af geweken door minder belang te hechten aan de nederzettingen in de Sinaï-woestijn. Weizman heeft nu met deze takti- sche zet meteen ook een maan denlange vete uitgevochten met minister van landbouw Sharon die verantwoordelijk is voor het kolonisatiebeleid en het liefst op elke heuvel in het Bijbelse Judea en Samaria de Israëlische vlag bij een Joodse nederzetting zou zien wapperen. Terwijl Sharon voor stander is van de bouw van een groot aantal kleine nederzettin gen verspreid over het hele bezet te gebied geeft Weizman de voor keur aan grote nederzettingen op een beperkt aantal plaatsen. Het kolonisatieplan van Weizman haalt fors uit. Het mikt op zes ste delijke centra voor 38.000 Israëli sche gezinnen op de westelijke- Jordaanoever. Met deze nieuwe steden wil de minister een „vei ligheidsgordel" rond Jeruzalem en een verdedigingslinie voor de flessehals van de kustvlakte vormen. Naast de vijftig reeds bestaande nederzettingen en de bouw van zes steden voorziet het plan in nog eens tien kleinere ne derzettingen en een onbekend aantal militaire kampen. Het plan moet nog ter goedkeuring aan het kabinet of aan de ministeriele de fensiecommissie worden voor gelegd. Valse vlag In de afgelopen weken werden in Oegstgeest huis aan huis plantjes "ten bate van het jeugdwerk" te koop aangeboden. Zelf had ik op twee achtereenvolgende zater dagavonden eerst een meisje, la ter een jongen aan de deur met deze negotie en mijn eerste in druk was dat ik te maken had met een actie die mij sympathiek voorkwam. Maar toen ik vroeg: "Voor welk jeugdwerk is de opbrengst ei genlijk bestemd?" kreeg ik niet meer te horen dan: nou, voor het jeugdwerk. Na mijn aandringen werd het nader omschreven als: "Het interkerkelijke jeugdwerk in de regio Leiden". Dat klonk wel goed, maar bleef mij toch te vaag. Daarom vroeg ik naar het adres van het centrum van deze activiteiten. Dat kreeg ik ten slotte te horen: Splinter laan 138 in Leiderdorp. Ik kreeg er ook een telefoonnummer bij. Ik zei, dat ik eerst wilde opbellen om meer bijzonderheden te ho ren. Uiterst beleefd vertrok toen de jongeman. Even later vertelde mij een van mijn huisgenoten dat het opge geven adres het centrum is van: "The Unified Family". Dat is een Zuidamerikaans-Zuidkoreaanse sekte die - ook in ons land - nogal eens in opspraak is geweest. De jongeman, die mij het adres ver strekt had, had mij ook zijn legi timatie-kaart vertoond. Daar stond alleen te lezen: "centrum voor geestelijk onderwijs". Daaruit zou praktisch niemand kunnen opmaken wat voor vlees hij in de kuip had. Dit is nu een duidelijk voorbeeld van misleidende bedelarij. Men zegt op stap te zijn voor "het in terkerkelijk jeugdwerk in de re gio Leiden". Daardoor wordt de suggestie gewekt dat men door te kopen meewerkt aan activiteiten die van de ons bekende kerken uitgaan, de katholieke, hervorm de, gereformeerde enz. Maar in werkelijkheid steunt men een oosterse sekte. Het is duidelijk dat wij er goed aan doen om als er aan de deur een beroep op onze offervaardigheid gedaan wordt, daar alleen op in gaan, indien de desbetreffende persoon zich volledig kan legiti meren èn het ons volkomen dui delijk is om welke instelling het gaat waarvoor ons geld gevraagd wordt. W. J. H. Baart Witte de Withlaan 17 Oegstgeest. Ongerust.Het pastorale centrum van het bisdom Groningen heeft zich opnieuw tot de Nederlandse bisschoppenconferentie gewend om zijn ongerustheid uit te spje- ken over de Romeinse maatre gelen tegen de Braziliaanse bis schoppen, in het bijzonder tegen aartsbisschop Helder Camara. Het vraagt de Nederlandse bis schoppen, alle steun te verlenen aan het Braziliaanse episcopaat, in het bijzonder aan de voorzitter daarvan, kardinaal Lorscheider, en hem mee te delen dat zij volle dig het recht van de plaatselijke kerken ondersteunen om de kant van de armen te kiezen. Ontwapening. De internationale rooms-katholieke vredesbewe ging Pax Christi vraagt de alge mene vergadering van de Ver enigde Naties, die gisteren haar speciale zitting over ontwape ning is begonnen, te bevorderen dat er een wereldwijde samen werking komt van organisaties die zich voor ontwapening inzet ten. Pax Christi wil met name dat de volkerenorganisatie de finan ciële middelen beschikbaar stelt om een dergelijk netwerk te kun nen oprichten, "zodat mensen in Oost en West, Noord en Zuid zich bewust worden van de feiten en daarop kunnen reageren met een gezamenlijke inspanning tot wa penvermindering en ontwape ning". Nobelprijs Vredesprijs. Westduitse evange lische en rooms-katholieke theologen hebben het Vicariaat van de Solidariteit in Chili (Zuid- Amerika) voorgedragen voor de Bekladden De afgelopen dagen zijn er op di verse plaatsen in de stad leuzen geverfd met mijn naam. Dit ge beurt niet vanuit de PSP en ik wil dan ook met nadruk verklaren dat ik deze kladderij niet op prijs stel en het anti-reklame vind. Ik verzoek diegenen die zich hier mee bezig houden dan ook drin gend hier mee op te houden. Ondertussen zal vanuit de PSP kontakt opgenomen worden met de gemeentereiniging, om te be zien hoe wij mee kunnen helpen deze leuzen te verwijderen. Hilda Passchier, Nieuwe Rijn 103, Leiden. Nobelprijs voor de vrede "we gens zijn inzet voor de verwezen lijking van de mensenrechten in het fascistische Chili Het vicariaat geeft onder meer rechtskundige hulp aan gevan genen en vervolgden, probeert inlichtingen te krijgen over ver misten en helpt gezinnen van vervolgden. Voetballen. "Wie enthousiast ja zegt tegen voetballen moet ook duidelijk nee zeggen tegen folte ren". Aldus de Westduitse Evan gelische kerk in een gisteren ge publiceerde brief aan alle sport journalisten naar aanleiding van het komende voetbalwereld- kampioenschap in Argentinië. De grootste kerk van West-Duits- land, waartoe bijna de helft van de bevolking behoort, vraagt de journalisten, de politieke kanten van de internationale sport niet over het hoofd te zien. Z-ij waar schuwt voor het gevaar dat de WK politiek wordt misbruikt. De kerken in Argentinië hebben het niet gemakkelijk, maar, zo con stateert de brief, toch hebben ze niet nagelaten scherpe kritiek te uiten op het regime, waaronder het de afgelopen twee jaar moge lijk was 15.000 mensen te ontvoe ren, terwijl het lot van de 8000 tot 10.000 politieke gevangenen on zeker is. Hervormde Kerk. beroepen te Amersfoort (vacature J. Swij- nenburg) J. P. Smit Barsinger- horn-Haringhuizen-Kolhorn- Winkel. Negen jaar geëist tegen smokkelaars hard-drugs DEN HAAG (ANP) - In een zes uur durende zitting heeft de Haagse officier van justitie straffen van negen jaar geëist tegen twee hoofdverdachten van een uit zes landen bestaande groep van drug-smokkelaars. Zij werden ervan verdacht heroïne en morfi ne uit Bangkok naar Nederland vervoerd te hebben. Tijdens de rechtszitting kreeg de Haagse re cherche lof toegezwaaid voor de voortvarende manier waarmee zij de zaak hadden aangepakt. Drie medeverdachten, van wie de verdedigers bestreden dat zij iets van de smokkel afwisten, kregen eisen van zes, drie en anderhalf jaar tegen zich te horen. De hard-drugs waren in houten beeldjes Nederland binnenge smokkeld. De totale waarde van de partij, ruim 25 kilogram, be liep drie miljoen gulden. Bij de smokkel was nog een zesde man betrokken. Zijn zaak komt echter later voor. Douwe Egberts heeft een heel bijzondere aanbieding voor u.Tijdelijk zijn elk van de drie afgebeelde koffielepeltjes verkrijgbaar in een setje van 2 stuks voor slechts f 7,25 plus 2 uitgeknipte D.E.-vrouwtjes uit de voorkant van elk pak D.E.-koffie.U kunt dus ook verschillende sets bestellen. Deze klassieke lepeltj es zij n vervaardigd in de zilverstad Schoonhoven en dragen het keur van de hoge verzilvering (basis 100). U krijgt de koffielepeltjes meteen in uw bezit door ze af te halen bij één van de D.E.-geschenkencentra (zie de adressen onderaanU kunt ook het bestelformulier, dat in de winkel voor u klaarligt, opsturen. Of u gebruikt de bon hieronder. Bestelbon. Stuur mij s.v.p.: Aset(s) van twee lepeltjes model Hanekam a f7,25 per set f Bset(s) van twee lepeltjes model Parelrand a f7,25 per set f Cset(s) van twee lepeltjes model Stijlappel a f7,25 per set f Totaalbedrag f I Bijgaand mijn ingevulde en ondertekende (t.n.v. Douwe Egberts "koffielepeltjes, gironr. 79900, Utrecht): D giro-betaalkaart D bank-of Eurocheque D giro-ovcrschrijvingskaart (;wart maken wat van toepassing is). Het ingevulde bedrag op het betaalmiddel komt overeen met het hierboven opgetelde bedrag.Tevens heb ik bijgevoegd uitgeknipte D.E.-vrouwtjcs (aantal bestelde sets x 2). Indien u dc:e bestelbon, het betaalmiddel en de D.E.-vrouwtjes samen in een als brief gefrankeerde enveloppe toestuurt aan: Douwe Egberts "koffielepeltjes"postbus 2076. 3500 GB Utrecht, krijgt u na enkele weken de lepeltjes thuisgestuurd. I I (jc weet dat i goed is) Stijl Art Nouveau20e-eeuwse StiilappcI. Dc Jugendstil cn Art Nouveau bewegingen (rond 1900) werken met gestylecrde motieven die veelal aan de natuur worden ontleend. Zo verbeelden bij dit lepeltje de draaiingen van de steel de windingen van klimplanten en het ronde bolletje een klein appeltje. Per setje van 2 stuks voor f 7,25 2 D.E.-vrouwtjcs. Stijl laat-Biedcrmcier 19e-ecuwse Hanekam. Dit sierlijke koffielepeltje - ontstaan in Schoonhoven rond 1830 - herkent men aan de uitgesmede, ingegraveerde en gekartelde bovenkant, die doet denken aan een hanekan Per setje van 2 stuks voor f7,25+2 D.E.- vrouwtjes. B Stijl Lodevviik XVI; 18e-ecuwse Parelrand. De edelsmeedmotieven uit de tijd van Lodewijk XVI (1754-1793) stralen - als reactie op de uitbundige Rococo-stijl - rust en voornaamheid uit. De Parelrand,zoals bij dit koffielepeltje, hoort tot de meest geliefde motieven uit die tijd. Per setje van 2 stuks voor f 7,25 2 D.E.-vrouwtjes.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11