Kabinet eigen wet tegen leegstand Loonstop als wapen tegen werkloosheid Toneeltechnici eisen zestigurige werkweek BUITENOM Bevoegdheid voor gemeenten lege woningen te vorderen Kale Koppen Klub protesteert Manuela is al weg Windsurfer/ Windgiider centrum Coen Rutjes c BINNENDOOR ZATERDAG 20 MEI 1978 BINNENLAND PAGINA 7 Staking van één avond AMSTERDAM (ANP) - Een aantal theatervoorstellingen moest gis teravond worden afgelast door een staking van honderden tech nici, die strijden voor een beter arbeidsvoorwaardenbeleid. De inspiciënten verlangen op korte termijn een cao met als voor naamste bepaling een 60-urige werkweek. De staking legde het gehele gesub sidieerde toneel gisteren voor één avond lam. Ze trof de volgende gezelschappen: Amstel Toneel, de Appel, Centrum, de Haagse Comedie, de Noorder Compag nie, het Publiekstheater, Baal, Globe, de Nieuwe Comedie, het Onafhankelijk Toneel, Proloog, Rox-theater, Sater, Sta, het Werk theater en de toneelraad Rotter dam. De Leidse schouwburg bleef buiten schot, omdat daar geen toneelvoorstelling gegeven werd; ook bij eventuele volgende acties zal de schouwburg niets van een staking merken, omdat er in Leiden voorlopig geen ge subsidieerde toneelgezelschap pen optreden. De stakenden in spiciënten stroomden gistermid dag samen in de Brakke Grond in Amsterdam. Over een cao voor technisch thea- terpersoneel zijn al sinds 1976 onderhandelingen gaande. In dat jaar sloten de inspiciënten zich aan bij de kunstenaarsorganisa tie NVV, waarna zij aan de Ver eniging van Nederlandse To neelgezelschappen (VNT) een voorstel voor een cao voorlegden. De VNT kon het voorstel billij ken, maar verwezenlijken was er - wegens geldgebrek - niet bij. Voor de hervorming is ongeveer drie ton aan extra subsidie nodig, welk bedrag inmiddels bij CRM is aangevraagd. De technici hebben echter geen zin om nog een seizoen lang op de oude voet door te gaan. "De VNT moet niet bang zijn voor conflic ten met CRM als het erom gaat middeleeuwse toestanden (werkweken van 70 tot 100 uur zijn geen uitzondering) te bestrij den", aldus een woordvoerster van de Bond van Technisch Theaterpersoneel. "Laten de ge zelschappen hun begroting maar overschrijden. De technici heb ben zich lang genoeg opgeofferd voor artistiek Nederland". In een reactie liet de VNT gisteren weten het ermee eens te zijn dat aan de werktijden van het tech nisch personeel paal en perk moet worden gesteld. Het wach ten is op de subsidie van CRM: "Als deze subsidie wordt toege zegd, staat niets ons in de weg een cao voor technisch personeel te ondertekenen", aldus de VNT. De stakende inspiciënten kregen van tal van zijden bijvalsbetui gingen, ook van de zijde van het gesubsidieerde toneel. De PvdA-kamerleden Voogd en Koste hebben de ministers Gar- deniers-Berendsen (CRM) en Al- beda (sociale zaken) inmiddels gevraagd te bemiddelen in het conflict. Zij stellen minister Al- beda de vraag of de werkomstan digheden van de theatertechnici wel in overeenstemming zijn met het beleid in arbeidssituaties zo als hij zich dat voorstelt. ONDERZOEK GEVRAAGD HILVERSUM (SP) - De omroe- praad heeft minister Gardeniers (crm) geadviseerd een onderzoek in te stellen naar de commerciële belangen van Veronica. De Raad stelt zich overigens niet afwijzend op tegen het streven van Veronica een C-omroep te maken. De voormalige piraten zender beschikt officieel over 122.000 leden. De mini mum-grens is 100.000 leden. Het onderzoek naar de commer ciële belangen van Veronica is gebaseerd op een onderdeel in de Omroepwet, waarin staat dat de omroep 'ten genoegen van de mi nister moet aantonen dat de or ganisatie niet gericht is op of het dienstbaar zijn aan het maken van winst. Het bestuur van Veronica heeft gis teren in een reactie gezegd ver heugd te zijn over de conclusie van de Omroepraad dat Veronica aan alle eisen voldoet. Het ge vraagde onderzoek vindt men echter 'onbegrijpelijk'. Een woordvoerder van het Veroni- ca-bestuur. 'Enige twijfel over de integriteit van onze organisatie had met een eenvoudig onder zoek in de financiële jaarversla gen van Veronica weggenomen kunnen worden'. DEN HAAG (SP) - Het kabinet Van Agt/Wiegel komt bin nenkort met een eigen leegstandswet. Deze wet moet ge meenten de bevoegdheid geven onder bepaalde voor waarden leegstaande huizen te vorderen en zelf voor huurders te zorgen. Deze wet is bedoeld als een aanvulling op de antikraakwet, die door de Tweede Kamer al is goedgekeurd, maar nog door de Eerste Kamer moet. De regering verzoekt daarom de Senaat de behandeling van de anti kraakwet op te houden totdat een nog verder uit te werken leegstands- wet de Tweede Kamer heeft gepasseerd. PvdA De mededeling van premier Van Agt over deze nieuwe wet komt nadat de PvdA een paar dagen daarvoor zelf een initiatiefwetsontwerp bij de Kamer heeft ingediend. De PvdA wil dat de anti-kraakwet wordt inge trokken en vervangen wordt door een leegstandswet. Premier Van Agt ontkent echter hardnekkig dat het kabinet hals over kop met de aankondiging van een leegstandswet is gekomen, omdat de PvdA daar al het initiatief toe had genomen. Volgens de minister-presi dent wordt al geruime maanden op het ministerie van volkshuisvesting aan deze wet gewerkt. Zes maanden Toch kon de premier nog niet zeggen hoe dit wetsontwerp er uit gaat zien Volgens hem zou het voorstel nog voor het zomerreces de Kamer kun nen bereiken. De PvdA wil dat een huiseigenaar bij de gemeente meldt wanneer een huis van hem leeg komt en dat na zes maanden leegstand de plaatselijke overheid tot vordering kan overgaan. Aan welke termijn de regering denkt, kon Van Agt niet zeggen. MARGRATEN (ANP) - Uit protest tegen de verdere afgraving van het mergelplateau van Margraten heeft een groep jongeren de Kale Koppen Klub opgericht. Met hun kaalheid willen zij de mogelijke toekomstige kaalheid van het plateau symboliseren. In de vandaag te houden protestmars zouden zij nadrukkelijk aanwezig zijn. PLEIDOOI CENTRAAL PLANBUREAU: Johnson 99 topkwaliteit en lage prijs DEN HAAG - Alleen als de door snee-inkomens enkele jaren ach tereen op de nullijn worden „be vroren" kan de werkloosheid flink worden teruggedwongen. Dat is één van de conclusies van het Centraal Planbureau in een nota aan de regering. AMSTERDAM (SP)-Het 16-jarige Kaap Verdische meisje Manuela is gisteren vanaf Schiphol op het vliegtuig naar haar vaderland ge zet. Haar gedwongen vertrek volgde een dag nadat de Haagse rechtbankpresident mr. J.H. Blaauw in een kort geding had bepaald, dat uitwijzing van het meisje niet onjuist is. De advo caat van Manuela, mr. V.M. Weski had in het kort geding gevraagd uitwijzing naar de Kaap Verdi sche Eilanden te verbieden. Vol gens de raadsman verdient het meisje, dat dooreen neef zou zijn verkracht in de eerste plaats hulp in ons land. Tegen de beslissing van de Haagse rechtbank zou vandaag in Rot terdam worden gedemonstreerd. Zonder ingreep van de overheid groeit de werkloosheid van het huidige peil van 215.000 naar 300.000 in 1981. Die nullijn voor enkele jaren betekent dat de in komenstrekkers met het modale loon (29.000 gulden voor een ge zin met twee kinderen) er niet in koopkracht op vooruit zullen gaan. Andere maatregel ter be strijding van het groeiend aantal werklozen: het moet minder ge makkelijk worden om op het ar beidsbureau een aangeboden baan te weigeren. Met andere woorden: het begrip „passende arbeid" moet verruimd en ook werk dat beneden iemands op leidingsniveau ligt zal moeten worden geaccepteerd. Aan de .andere kant moet de overheid bijspringen als het gaat om steun bij bij-, her- en omscholing. Prof. Van den Beid, directeur van het Centraal Planbureau zei gis teravond na afloop van een NCW- managementscongres „serieus rekening te houden met de mo gelijkheid van enkele jaren pas op de plaats met de inkomens". Die matiging moet ertoe leiden dat het aantal werklozen in 1981 tot "slechts" 150.000 'man wordt teruggebracht. Ook voorspelde hij dat de huidige regeling, waar bij men lager geklasseerd werk kan afwijzen, mogelijk wordt verruimd. Bij het Centraal Planbureau wordt intussen druk gewerkt aan het uitwerken van methodes volgens welke de werkloosheid kan wor den verminderd. Die uitkomsten BRINK Luchtverwarming yw jnsta||ateur: LUCOTHERM B.V.-ALPHEN a/d RIJN Postbus 337, Kalkovenweg 58,Telefoon (01720) 2 0 3 00 worden gebundeld in de notitie aan het kabinet, die wordt ge voegd bij de bezuinigingsvoor stellen van de commissie-La- mers. Deze commissie heeft de studie over ombuigingen in de overheidsuitgaven, ambtenaren salarissen, pensioenen, sociale uitkeringen en gezondheidszorg uitgevoerd. Enkele CPB-conclu- sies, gericht op vermindering van de werkloosheid: bevries het be steedbare loon enkele jaren op de nullijn, beperkt de zogeheten in cidentele loonstijging (vanwege positieverbetering en dienstja- rentoeslagen) tot een half pro cent, in plaats van de nu verwach te 1,5 procent, breng het dek kingsplan (de verwachte belas ting verhoging) tot een miljard te rug, en verlaag de werkgeverslas ten (premies, belastingen, etcete ra). Hierdoor kan het bedrijfsle ven meer investeren en worden voorwaarden geschapen voor het realisren van meer werkgelegen heid. Windsurfer 1145,-// 1345,- 1750,- ssSsss- toen rutjes zoutmansweg 18-20, reeuwijk tel. 01829-3052 een wereld van vcrechil "CJahnsan Bosbranden LEEUWARDEN - Brand heeft gis teren in het natuurgebied Groot veen bij Appelscha zes hectare natuurschoon verwoest. Bij het Kanademeer in Friesland ging gisteravond, ook door brand, nog eens een hectare verloren. Ook de bossen in Groesbeek zijn gisteren door brand getroffen. Hier ging vier hectare verloren. Het is vrij wel zeker dat dit het werk van een pyromaan is: de brandweer moest op zeven plaatsen tegelijk optreden. Uitgevers klagen nood over postcode DEN HAAG (ANP)- In brieven aan staatssecretaris Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat en de commissie Verkeer en waterstaat uit de Tweede Kamer klagen de Nederlandse tijdschriftuitgevers hun nood over de hoge kosten van de invoering van de postco de. De tijdschriftuitgevers ramen de kosten die zij moeten opbren gen in totaal op ongeveer 59 mil joen gulden. Zij wensen een ver laging van het posttarief voor tijdschriften overeenkomstig het bedrag van.de invoeringskosten. De invoeringskosten sec voor de producenten van onder meer de publiekstijdschriften worden blijkens de brief van de organisa tie van tijdschrift-uitgevers „No- tu" geraamd op 14 miljoen gul den. Voor de omroepen zijn de invoeringskosten globaal ruim 1,3 miljoen, terwijl de permanen te kosten van de postcode voor de omroepen worden geschat op 864.000 gulden jaarlijks. Impex-Remko b.v. lost uw mini-transport problemen op met de geweldige SARIS aanhanger. automaterialen banden gereedschappen remmenservice en electro-service hoge rijndijk 3281 leiden telefoon 0711142041 Vriend schappelijk (1) Voor vriendschappelijke wed strijden gaat tegenwoordig ook al het televisieprogram ma ondersteboven. Het kan natuurlijk zijn dat de kwalifi catie "vriendschappelijk" voornamelijk een ornament is, een wegwerpartikel zonder doel. Naar verluidt worden bij dergelijke vredelievend inge schaalde evenementen even veel mannen onderuit ge haald en tegen de schenen ge schopt als altijd. Voetbal blijft oorlog. Ook indien het vriendschappelijk geschiedt. De omroepen ondermijnen wellicht nog eens extra hun deels kwijnend bestaan door de voetballerij zo frequent te laten inbreken in hun orde der dingen. Het program mablad dient de onverganke lijkheid en zekerheid uit te dragen van de tafelen des verbonds, hoe laat en op wel ke zender daar gaat het in het leven om, in dit geval mag men dan vanzelfsprekend voor "verbond" ook best NOS lezen. De orde der dingen leek vast te staan. De dikke Televi- zier als vaste burcht. Maar nee hoor. Op vrijdag komt af dat het gebeuren Oosten rijk-Nederland via de draad loze wordt uitgestraald en zie, het volk - dat zijn u en ik dus - grijpen naar de telefoon en cancelen het reeds lang tevo ren geplande avondje bij de overburen. We zijn opgelucht, maar veinzen met een ge prangd gemoed begrip: er is voetbal op de teevee, is there more to say? De theekopjes bij de overburen blijven in de kast en de kurk op de fles apricot brandy. Vriend schappelijk (2) Wil iedereen dat nou, dat gena deloze omturnen van wat tot de orde der dingen leek te be horen. Om half negen die fraaie documentaire over de vrijheidsbeweging op de Maladiven, om kwart over negen de Imca Marina-show en om vijfovertien de aardige Amerikaanse serie "Kabaal in het streekziekenhuis"? Moet dit stuk saamgebalde creati viteit maar genadeloos wij ken voor Oostenrijk en Ne derland? Het antwoord kan bevestigend luiden. Ja, dat moet allemaal wijken. Brood en spelen, zei den de Romeinen reeds. Dat brood is een smakelijke crac ker geworden en inplaats van die spelen kwam een éen- tweetje in de counter. Verder veranderde er nauwelijks iets. Zo hoort het ook. Denk eens aan al die Eifeltorens die bezige handen uit lucifers houtjes hadden kunnen ma ken, als het vriendschappe lijk treffen tussen Andorra en Albanië ons niet aan de buis had gekluisterd. En denk ook eens aan al die praktijkdi ploma's boekhouden die in die periode bij elkaar zouden zijn gestudeerd. Ik weet het best. Ik weet het allemaal. Zelf zou ik nog aan willen toevoegen dat bij wat minder voetbal op het boze oog, het modale voorkamerraam nog meer met door de macramé geïnfecteerde fietswielen zou zijn behangen dan nu reeds het geval is. Geef de mensen wat te doen, dan hou je ze van de straat. Bij Imca Marina kun je tenmin ste nog doorgaan met je smyrnatapijt te knopen. Bij Wim Rijsbergen is dat onmo gelijk. De ramen heb ik al dichtgespijkerd. De telefoon is uit de muur getrokken. Ne derland speelt van het wandmeubel naar de open keuken. Groen (4) De droom voor een columnist is bezig werkelijkheid te wor den. Het specifieke taalge bruik van de premier wordt het middenpaneel van deze rubriek. Een column als al taar stuk, dat moet Dries aan spreken. De heer F. Merkelijn uit Alphen aan den Rijn schrijft: "Ais de heer Van Agt de term ge bruikt "iemand groen lus ten" verloochent hij (wellicht met opzet, bij hem weet je zoiets nooit) zijn Zuidneder landse afkomst niet. Het op merkelijke feit, dat het woord "groen" dikwijls gebruikt wordt (niet alleen in het Ne derlands, alle trouwe Karl- Mayfans herinneren zich "greenhorn") in de betekenis van: weinig wereldwijs, timi de, wat onnozel, vindt bene den de Moerdijk zijn weerslag in: "ik lust hem 'groen'' ik kan hem als lichtelijk sukkel achtig makkelijk aan, en: "groen" achter de oren zijn". De meer algemeen bekende uitdrukkingen in dezen zijn dus respectievelijk "ik lust hem "rauw", dwz. aangezien "oud en (dus?) ervaren vlees taai is" en een lange berei dingswijze vereist, is dit jonge broekje rauw op te happen, en niet droog" achter de oren zijn". De heer Merkelijn pakt dan de draad op die de heer Kruysen in de rubriek van vorige week gesponnen had. (Het liedje dat Van Agt gekend zou heb ben uit het Tilburgse, We wonen in de schoonste stad van het laand En onze vader is fabrikaant, Laat ze maar kommen, We lussen ze grün) Merkelijn schrijft: "wat betreft de "we", die "in de mooiste stad van het laand wonen" en wier "vader fabrikaant" is: in de liedjes van de "werkende klasse" in de paternalistische samenleving van de vorige eeuw èn de eerste veertig ja ren van de lopende, is het geen ongebruikelijk ver schijnsel dat de underdog zichzelf, bij gelegenheden als kermis, carnaval e.d. vaak al coholisch geïnspireerd, juist beschrijft als te behoren bij de heersende klasse op deze juis te uitbundig prijst. Volksiro nie, onbewuste sympathische magie van het woord, "despe rate gaiety", uit angst voor re presailles bij openlijker geui te kritiek als kermislol ver momde opstandigheid, wie zal het zeggen. In het geci teerde "Tilburgse strijdlied" zien we dus a. een sneer op de sociale toestanden van wel eer, Tilburg is nu nog één van de gemeentes met het slecht ste volkswoningbestand in de binnenstad en hoe de "fabri kanten" toen heersten is al leen maar te raden als we ook heden ten dage het gedrag van bepaalde autoriteiten in die contreien bezien, en b. het tot voor kort nog heersende locaalchauvinisme van der gelijke vrij gesloten samenle vingen. Het één is trouwens een prima tegenwicht voor het ander. Als Dries van Agt dat lied al heeft meegezon gen, dan was dat toch in het (god) zalige besef dat hij ei genlijk niet tot die "wij" be hoorden aangezien zijn vader dus werkelijk fabrikaant was, maar dat het nooit kwaad kan bij gelegenheid zich als "va der" met het "kinder" ver maakt bezig te houden. Een staaltje nederigheid ("ze zijn zoóó gewóoón") van hoogge- plaatsten wil er op zijn tijd best in. ja versterkt wonder- lijkerwys in een maatschap pij met onwrikbare verhou dingen hun positie nog. Pas toor preekt toch weer gauw over God heeft de standen gewild". Tot zover de heer Merkelijn. Na de etymologische vingeroe feningen van verleden week, zijn we nu dus al in de socio logische en sociaal-psycholo gische hoek terecht gekomen. Men hoefde bij den Dries nooit lang punaises op laag water te zoeken. Hij zorgt wel dat hij er doorheen rijdt. Wie volgt? Raderwerk Heel het raderwerk staat stil. als de spanningstransformator van het meetsysteem het wil. Deze bijkans klassieke regels van volksdichter Adama van Scheltema schoten mij te binnen, toen donderdag een flinke explosie het bedrijf, waar deze krant wordt ver vaardigd, gedurende enige uren met volstrekte stomheid sloeg. Telefoons waren vrij wel alle uitgeschakeld. Redactielokaliteiten waren tot een schemerduister ver oordeeld, typografen zochten onwennig, bijna bedeesd we gens het vroege doordeweek se uur, een plaatsje in de zon. Brandweermannen met zuur- stofpatroncn op de rug dron gen behoedzaam het ver schroeid riekende vertrekje binnen, waar de technologie het stroomgeweld via buizen, schakelaars, meters denkt te beheersen. Dat lukt bijna al tijd. Alleen soms niet, zoals die donderdag. Hoe ontredderd lijkt dit alles. Uit de koffie-automaat druipt bij afroep geen bruinig drab meer. De digitaalklok aan de muur is verstard, neergescho ten op de vlucht. Lang verge ten en minstens verwaarloos de personeelshiërarchie krijgt nieuwe inhoud. Bij wie doet de telefoon het nog? De stalen deur van het hoog- spanningsvertrek blijkt ont wricht. Het slot heeft de klap kranig opgevangen. Een tien en een griffel voor de reke naars van het architectenbu reau. Was er niemand in de buurt b(j de klap? Neen, nie mand, maar voor hetzelfde geld was ik er op dat moment wel in de buurt geweest, zegt iemand, meestal ben ik daar rond die tijd. De omstanders belonen de opmerking met eerbied en ontzag. Ook mis gelopen heldendom verdient honorering. Men put er moed uit voor al die gelijkvormige dagen, maanden, jaren dat de spanningstransformator van het meetsysteem wel zijn plaats weet en het maar geen half vijf wil worden. HAN MULDER

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7