Heiligen Bijbelsmokkel naar Oost-Europa richt ook schade aan ZATERDAG 20 MEI 1978 Dat alle marxisten erop uit zouden zijn, oude vrouwtjes hun bijbel te ontfutselen, verwijst hij naar het rijk der fabelen. In veel landen (Joegoslavië en Polen bijvoor beeld) hebben marxisten eer. to lerante houding tegenover het geloof ontwikkeld, waaraan, vol gens Yoder, de christelijke aan hangers van een kruistocht tegen het Oosten een voorbeeld kun- Dagelijkse omgang Met betrekking tot de bijbel smokkelaars meent Yoder dat christenen de kerk ongeloof waardig kunnen maken. Naast hun geld- en bijbelsmokkel, ra dio-uitzendingen enzovoort is er vrijwel geen menselijk contact. De spanningen die hun handel wijze met zich brengt wordt men dan ook niet gewaar. Een alternatief is, zelf in Oost-Eu ropa te gaan wonen. Een lang durige intensieve relatie heeft veel meer zin. Maar dan wordt van Westeuropese christenen wel meer offerbereidheid ge vraagd. Geen missie per jumbo jet, maar een dagelijkse om gang. Yoder vreest, dat de propaganda van de Ostmissionen het ont spanningsproces tussen Oost en West hindert. Het is een goede zaak, als men andere landen op de toepassing van de mensen rechten wijst, maar niét als men ervan uitgaat dat deze in eigen land volledig tot gelding komen, zonder kritisch tegenover de ei sen situatie te staan. Eenzijdig heid is kenmerkend voorde kou- de-oorlog-denkers, zowel in Oost als in West. De Oost-zendingen willen onpoli tiek zijn, toch klagen zij het oos ten voortdurend aan en tonen zij slechts zelfgenoegzaamheid als het over de eigen situatie gaat. Confrontatie met Oosteuropese christenen zou echter minder "westerse' mensen van ons moe ten maken, zo meent de Ameri kaanse mennoniet Yoder. Wan neer de bijbelsmokkelaar de kri tische vragen over het eigen poli tieke en theologische wereld beeld niet hoort, dan is dat een bewijs voor zijn gebrek aan iden tificatie met de Oosteuropese christenen. Geloof herkenbaar Het getuigenis van een Martin Lu ther King heeft in Oost-Duitsland bijvoorbeeld een veel positiever uitwerking op de christenen dan de activiteit van de honderden bijbelsmokkelaars zo is Yoder's ervaring. King is een van de wei nige christenen uit het Westen De christelijke kerk wordt se dert oude tijden genoemd "de gemeenschap der heiligen" Zo staat het al in de zoge naamde apostolische ge loofsbelijdenis: "ik geloof een heilige algemene christelijke kerk, de gemeenschap der heiligen". Dit is een gevaarlijke term, om dat hij veel misverstand op roept. Het woord heiligen kan gemakkelijk de indruk op roepen, dat zij, die tot die kerk behoren, van zichzelf denken beter te zijn dan de anderen. Bij het woord heilig denken velen aan zoiets als zonder zonden, en wie een beetje thuis is in een kerk weet dat daar bepaald niet zondeloze die in het Oosten gerespecteerd worden. Zijn morele veront waardiging was niet het gevolg van een pro-westerse stellingne ming. Hij ging de grote proble men in eigen land te lijf. Zijn ge loof richtte zich op maatschap pelijke vragen en was dientenge volge voor iedereen herkenbaar. Westeuropese christenen zouden zich op dezelfde manier tot het Oosten moeten verhouden. Gif ten en stapels bijbels kunnen het zwakke geloof niet verbloemen. Vooral de kleine protestantse kerken zijn, nog steeds volgens Yoder, bij een nieuwe "vertaling" van het evangelie gebaat. De christenen in Oost-Europa moe ten immers zelf hun weg en vorm vinden. De nadruk moet dan niet zozeer liggen op hun lijden als wel op hun nieuwe mogelijkhe den. In Oost-Duitsland spreekt men van een bevrijding van de kerken. In dien zin dat zij niet langer staatskerk hoeven te zijn. Geen noodzaak Ook dr. Paul Hansen, secretaris voor Europa van de afdeling "kerk en samenleving" van de Lutherse Wereldfederatie in Genève, heeft zich vorige week in kritische termen uitgelaten over de bijbelsmokkel naar communistische landen waar voor bepaalde op Oost-Europa gerichte zendingsgenootschap pen in de Verenigde Staten, de Bondsrepubliek West-Duits- land, Zwitserland, Zweden, Noorwegen en Nederland ver antwoordelijk zijn. Het verhaal van Hansen stond in de wekelijkse nieuwsbrief van de Lutherse Wereldfederatie, een organisatie die 93 lutherse ker ken in de gehele wereld overkoe pelt. Hansen zegt dat iedereen in Oost- Duitsland, Polen, Tsjechoslowa- kije, Hongarije en Joegoslavië die beslist een bijbel wil hebben, er een kan bemachtigen. "Bijbels naar deze landen smokkelen is een demonstratie, geen nood zaak". Wel kunnen Roemenen nog moeite hebben met het verkrijgen van een bijbel in hun eigen taal, en is het aantal bijbels in de Sovjet- Unie klein in verhouding tot de bevolking. Bijbelsmokkel echter mag dan Russische christenen helpen en sterken, maar richt ook schade aan en veroorzaakt moei lijkheden. Er zijn zendingsgenootschappen voor Oost-Europa die elke maand reizen financieren van honder den koeriers of bijbelsmokke laars. Sommige koeriers smokkelen ook roebels de Sovjet-Unie binnen mensen bij elkaar komen. Zij zijn soms erg op zichzelf ge richt, soms zijn zij erg eigen wijs, zij hebben onderling nogal eens grote meningsver schillen. Kortom, wie chris tenen denkt te kennen weet dat zij niet zondeloos zijn. Nu weten zij dat zelf nog beter. In heel wat kerken wordt in de dienst éen schuldbelijde nis, een belijdenis van zonden uitgesproken, die er niet om liegt Verhaal Gemeenschap van heiligen of gemeenschap met het heili ge? Die vraag moet gesteld worden als het gaat om de (Van onze redactie geestelijk leven) 'Bijbelsmokkelaars richting Oost-Europa zien hun bezig heid nog steeds als een Blitzkrieg in het vijandelijke kamp, waarover zij naderhand met verve en ook steeds meer in de openbaarheid opsnijden. Daarbij schijnen zij te vergeten, dat alleen de gelovigen zelf de geloofwaar digheid van de kerk van Christus kunnen verstoren. Dat kan geen marxist. Het lot van de kerken hangt niet af van de communisten. Beter was het als de zogeheten "Oost zendingen" eens over de nieuwe kansen voor het chris ten-zijn in een communistische maatschappij gingen na denken." Bill Yoder, die Slavische talen in Berlijn studeert en zendingswerk doet aan de oostkant van de Muur, dit laatste in opdracht van een Amerikaanse doopsgezinde zendings- en hulpverleningsin stantie, noemt in "Mennonitische Blatter" van april vier dingen die in het ijveren van de "Ostmissio nen" zijns inziens onjuist zijn. Held-boosdoener Om te beginnen bedienen de Oost zendingen, die grote invloed hebben op de openbare mening in de Bondsrepubliek, zich veelal van het schema held-boosdoe- ners. De boosdoeners zijn de on derdrukkende regeringen. De helden de vervolgde christenen. De manier waarop deze zendin gen de zaken trachten voor te stellen, acht Yoder simplistisch en in strijd met de werkelijkheid. Men mag namelijk de histori sche, politieke en kerkelijke ach tergronden niet buiten beschou wing laten. Neem nu de bekende baptisten- predikant Vins in Rusland, over wiens arrestatie in het Westen al zoveel te doen is geweest. Een Rusland-kenner bevestigde Yo der, dót Vins onmiddellijk vrij zou komen als hij zijn beroep van ingenieur wilde uitoefenen. Hij wenst echter een betaalde post bij een niet door de regering er kende groep baptisten. Stond de staat dat toe, dan zou men daar mee deze groep (de Iniativniki) erkennen, naast de wèl erkende Unieraad van al-evangelische Christenbaptisten Hoewel de groep van Vins ook bij de officiële baptisten omstreden is, ziet Yoder, wiens verhaal door het Algemeen Doopsgezind Weekblad is overgenomen, niet in, waarom de staat deze niet ac cepteert. Maar hij vraagt zich desondanks wel af, waarom de Ostmissionen de ware situatie tot nu toe nooit hebben verteld. Tolerante houding Een tweede bezwaar van Yoder is dat de Oost-zendingen het ro mantische beeld van de Oosteu ropese christenen versterken: bij nacht en ontij komen ze uit hun geheime kelders, weten te ont komen aan de veiligheidsagenten en zullen nooit een ontmoeting mislopen met Westeuropese bij belsmokkelaars. Volgens Yoder kan 95 procent van de Oosteuro pese christenen zich in dat beeld niet herkennen. De vervolging heeft de kerken ach ter het IJzeren Gordijn gezui verd. Daar heersen ook nijd, cor ruptie en slapheid. De Ostmis sionen zwijgen over de zwakke kanten van de Russische baptis ten: wetticisme, afgeslotenheid van de wereld. Altijd en eeuwig worden ze verheerlijkt. Vele ma len hebben Oosteuropese chris tenen Bill Yoder verzekerd, dat hun voornaamste problemen niet liggen in de verhouding met de overheid, maar dat ze binnenker kelijk zijn. Martin Luther King, ook in het Oosten gerespecteerd, ging de problemen in eigen land te lijf. verklaring van deze aandui ding van de christelijke kerk. De oorspronkelijke latijnse be woordingen - communio sanctorium - kunnen name lijk op twee manieren worden opgevat. Het is een commu nio, een gemeenschap, met sacta - dat zijn heilige zaken - of het is een gemeenschap van heilige personen - sanc tie. Beide zullen wel bedoeld zijn. Maar het tweede wordt bepaald door het eerste. De personen kunnen heilig ge noemd worden, omdat zij aan heilige zaken hebben deel ge kregen. En allen, die dit voor recht delen, hebben dan ook daardoor onderling kontakt. De gelovigen hebben deel aan hetzelfde verhaal, zij voelen zich betrokken bij het verhaal van Jezus, en dat is een heilig verhaal. Zij hebben allen deel aan eenzelfde heilig gebeu ren, dat is het avondmaal of de eucharistie, waar brood gebroken en gegeten wordt en wijn wordt gedronken om het deelhebben aan Jezus te beleven en te versterken. Zij hebben allen deel aan het zelfde kontakt met God in de gebeden. De christelijke kerk, die na de Pinksterdag in deze wereld zichtbaar wordt, is een nieu we gemeenschap, die niet haar grond vindt in een ge meenschappelijke afkomst, of in een gemeenschappelijk belang, die niet gevormd wordt door gelijkgezinden, of door ménsen die tot één be paalde klasse behoren. Mensen hebben deel aan de heilige dingen en daarom herkennen zij-elkaar, over al lerlei grenzen heen, ook over de muren van de in de ge schiedenis opgebouwde ver schillende kerken. De toekomst van de kerk hangt af van de mate waarin deze gemeenschap aan de heilige dingen opnieuw werkelijk- heid wordt. j M vujm De Berlijnse Muur. Aan de oostkant daarvan doet de doopsgezinde Amerikaan Bill Yoder zendings- en hulpverle- ningswerk. Zijn kritiek op de bijbelsmokkel is ongezouten. die in het Westen zijn gekocht te gen een wisselkoers die vijfmaal gunstiger is dan de officiële Sov jet-koers. Zowel de koeriers als de ontvangers van het geld riske ren daarmee een zware straf. Hansen verwijt bepaalde westerse zendingsgenootschappen ook eenzijdige en soms valse infor matie over moeilijkheden die Oosteuropese christenen van de staat ondervinden. Hoewel er moeilijkheden zyn en het soms tot ernstige botsingen komt tus sen religieuze groepen en de poli tie, nemen grote aantallen chris tenen geregeld en ongehinderd deel aan een actief gemeentele ven in de kerken. Tegenover voorbeelden van vervolgden staat duizenden christenen die niet vervolgd worden. Voor elk verhaal over gemeenten die in het geheim bijeen moeten komen zijn tal van verhalen te vertellen over gemeenten die in hun kerk gebouwen samenkomen met toe stemming van de overheid. Overdrijving, onjuistheden en ge neralisering, waaraan volgens Hansen groepen westerse chris tenen zich schuldig maken in hun berichten over christelijke min derheden in delen van sommige socialistische landen, doen de christenen in Oost-Europa vaak meer kwaad dan goed. aan de Sovjetrussische ambassa deur in Den Haag gestuurde brief dringt de secretaris-generaal van de Hervormde Kerk, dr. Albert van den Heuvel, aan op een cor recte behandeling van de Russi sche baptistenleider Peter Vins en diens familie in Kiev. De fami lie Vins, aldus Van den Heuvelis voor miljoenen christenen een symbool geworden voor heden daagse christen-martelaarschap. Al vele jaren verblijft dominee George Vins regelmatig in ge vangenkampen omdat hij be zwaar maakt tegen Sovjet-ingrij pen in interne kerkelijke aange legenheden, maar waarom krijgt zijn zoon, een ervaren elektricien, jarenlang te horen dat er geen werk is voor de zoon van een be kend predikant en waarom wordt hij vervolgens aangepakt als "klaploper" die niet wil werken? De hervormde secretaris-generaal noemt de bejegening van de Vin- sen geen uitzondering en geeft ook de namen van anderen. Ge zien het feit dat de regering in Moskou niet antwoordt op brie- zich af of het nog wel zin heeft te blijven ijveren voor normale be trekkingen tussen West- en Oost- Europa als de belangrijkste part ner in oostelijk Europa zo on menselijk blijft optreden tegen onschuldige pastores en kerkle den. Zwarte aartsbisschop. Voor het eerst is in Zuid-Afrika een zwarte aartsbisschop benoemd. Het is de 48-jarige Peter Buthelezi, die aartsbisschop werd van Bloem fontein. In Bloemfontein wonen maar weinig blanke roomska- tholieken, terwijl er ongeveer 70.000 zwarte zijn. Band met IKON. De Gerefor meerde Kerken Vrijgemaakt blijven voor hun radio- en televi siekerkdiensten gebruik maken van de faciliteiten van de IKON. Dat besloot de synode te Gronin gen. Men had wel zeer ernstige kritiek op het beleid van de IKON - sommigen noemden hem zelfs de stem van de valse profetie -. maar de vrijgemaakten dragen voor dat beleid geen verantwoor ding. Een tegenvoorstel kreeg maar zeven stemmen. LEIDEN-Herv.Gem. Hoogl.kerk lOds. Pannekoek, 11.45 oec. Studentendienst, Marekerk 10 ds. Meijers, 5 ds. De Jong, 11 pastor Van Well, Maranathakerk 10 ds. v. Achterberg, Merenwijk 9.30 ds. Hortensius, Bethl. kerk Dnftsti. 10 ds. Knipscheer Epe, Bevrijdingskerk 9 ds. Boogert, Vredesk. 10 dr. Lamping, Waal se kerk 10.30 ds. Ribs, Acad. Ziekenhuis 10.15 ds. Bakker, Diac. huis 10.30 dr. Verdonk, Oude Vest 13, 10.30 jeugdka- pel, psych. ziekenhuis Endegeest 9.30 gemeenschappelijke dienst, ds. Friede- rich, Petrakerk (Noord) 10.30 dienst voor doven, dhr. Storm, Geref. Kerk Zuider- kerk 10 ds. Sijtsma, 5 ds. Van der Kamp Wassenaar, Petrakerk 10 ds. Verdoom, 5 ds. De Zwart V.schoten, Oude Vest 10 ds. Hofman, 5 ds. Verdoom, Mar. kerk L. Morsw. 10 ds. v. Achterberg, 5 ds. Hor tensius, Bevr. kerk 10.30 ds. De Zwart, 5 ds. Sijtsma, Groenh. 10 dr. Locher. De Mirt 10 mevr. Owèl, Mierennest 10 dhr. Wielinga, Merenwijk 9.30 ds. Hortensius, 11 pastor v. Well, Petrak. (Noord) 10.30 dienst voor doven, dhr. Storm, Doleren de Noodgem. (Pieterskerkstr. 1) 8.30 en 5 dhr. Veth, Capelle aan den IJssel, Geref. Kerk Vrijg. (Hcrengr. 70) 10 en 5 ds. Gootjes, Chr. Geref. Kerk (Steenschuur 9) 10 ds. Quist Rijswijk, openb. bel., 5 ds. Tijmes A.foort, Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Boogaard, Geref. Gem. in Ned. (Bethl. kerk Driftstraat) 11.30 en 5.30, Evang. Luth. Gem. (Hoogl. Kcrk- gracht) 10.15 ds. Happee, Remonstr. Doopsgez. Gem. (Pieterskerkstr. 1) 10 dr. Meijenng, Baptistengem. (O. Rijn 3) i0 ds. v. Mameren, Evang. Chr. gemeen schap (Middelstegracht 3) 10 dhr. Dik- kes, Zendingswerk Middcrnachtsroep (Zoeterw. singel) 5 nam. dhr. v. Gent Doom, Evang. centrum Zijlsingel 2. 10 dhr. Leeflang, di. 8 Edgar Holder, vrij. 8 jeugdam., Pinkstergem. (O. Rijn 3) 3 zr. v. Wieringen, Leger des Heils (Hooi gracht) 10 en 7.30, Nieuw Apost. Kerk (H. Rijndij 24) 9.30 en 4, woe. 9, Chr. Science (Steenschuur 6) 10.30, Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Steenschuur 6) 10.15, Zevendedagadventisten (Pie terskerkstr. 1, Lokhorstkerk) 9.45 ge sprek, 11 prediking, elke zaterdag. Oud Kath. Kerk (Zoeterw. singel) 10, Vrij Kath. Kerk (Vreewijkstr.) 10.30, RK Kerken Merenwijk zat. 7, ZO. 9.30 en 11, Haagweg zat. 7, zo. 9, 10.45, 12 en 6.30, Steenschuur zat. 10 en 7, zo. 8.30, 10 en 11.30, 6 en 7, Lammenschansweg zat. 7, zo. 9, 10.30, 12 en 6, Haarl. str. zat. 7, zo. 9.30,10.45,12.15 en 6.30. Rijndijk 281 zat. 7, zo. 9.30 en 11.30, Boshuizerlaan zat. 7, zo. 9.30, 11 en 12.15, Herensingel zat. 7, zo. 8.30, 9.30 en 11. ABBENES - Herv. Gem. 9.30 ds. Den Harder, 7 ds. Biemond West-Grafdyk. AARLANDERVEEN - Herv. Gem. 10 ds. Wolthaus, 7 dr. Kamma te Oegst- geest, Geref. Kerk 10 dhr. Tenyenhuis, 6.30 ds. Vree, Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst, 7 ds. De Graaf Utrecht, RK Kerk zat. 7, zo. 7.30 en 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN - Herv. Gem. Adventskerk 9.30 ds. v.d. Heiden, 6.30 ds. Quartel Gouda, Kruisk. 9.30 ds. De Jong Leiden, Opst kerk 9.30 ds. Jansen Gouda, 6.30 ds. Bogers, Nabij 9 30 ds. Bogers. gez. dienst, G.H. Kerk 10.30 ds. v.d. Ham. Rijswijk, De Bron 9 ds. Hoo- gendijk, 6.30 ds. v.d. Ree, Ashramcolle- ge, 9.30 ds. Esser, Heemstede, Oudsh. weg 10 ds. Oort, Sionskerk 9.30 ds. Bouw Doom, 6.30 ds. Verploeg, Geref. Kerk Mar. kerk 9.30 kand. Gcerling, 6.30 dhr. Tenyenhuis, Salv. kerk 9.30 ds. Vree, 6.30 kand. Gcerling, G.H. Kerk 9 en 6.30 ds. Femhout, av.-maal, De Bron 10 ds. v.d. Ree, 10.30 ds. De Ruiter, 6.30 ds. v.d. Ree, zie verder Herv. Gem., Geref. K. Vrijg. Buiten Verband (Eikenlaan 233) 9.30 ds. Waagmeester, 4 ds. v.d. Brink, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Ham stra, Oud Geref. Gem. 9.30 en 4, Baptis tengem. 10 evang. Bouhof, 6.30 ds. Koe koek, Volle Evang. Gem. (school Prelu- deweg) 10 dhr. De Jong, RK Kerken Bon. kerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30, Piuskerk zat 7, zo. 9, 10.30 en 11.45, De Bron zat. 7. zo. 9 en 11.30. BENTHUIZEN - Herv. Gem. 9.30 ds. De Jong Moerkapelle, 6 ds. van Eyk Gouda, Geref. Gem. 9.30 en 6 leesd., woe. 7.30 ds. Mondria Waardenburg. BODEGRAVEN - Herv Gem. Dorps kerk 9.30 ds. Kroneman Utrecht, 6.30 ds. De Vreugd, Salv. kerk 9.30 ds. Kleerma ker R.dam, 6.30 ds. Droogers, Bethl. kerk 9.30 ds. Droogers, 6.30 ds. v. Woerden R.dam, Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. 't Hart, 7 jeugd evang. dienst. BOSKOOP - Herv. Gem. 9.30 ds. Hey- mans, 6.30 ds. Stelwagen, Geref. Kerk 9.30 dienst, 4.30 ds. Landheer Z.meer, De Stek 9.30 ds. Dijkstra, Chr. Geref. Kerk 9.30 ds. v. Langevelde, 5 ds. Rietveld Maarssen, Geref. Gem. 9.30 en 6, Op- ivekkingsgem. (Concordia) 9.30, Verg. v. Ter Aar, jeugdd., Geref. Kerk 9.30 ds. Versluys, 5 ds. v. Wattum, Bleiswijk, RK Kerk Anker zat. 7, zo. 845 en 11.30, Bern. 10 dorp, zat. 7, zo. 8, 10 en 11.30. HILLEGOM - Herv. Gem. 10 ds. Roth- fusz, 7 ds. v. Bruggen, Geref. Kerk 10 ds. Hartkamp, 7 zie herv., Chr. Geref. Kerk 10 leesd., 7 ds. v. Dyken, RK Kerken Mart. kerk zat. 7, zo. 8.30, 10. 11.30 en 12.45, Jozefkerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. HOOGMADE - Herv. Gem. 10 dr. v. Vliet, RK Kerk zat. 7, zo. 10. DE KAAG - Herv. Gem. 10 ds. Carstens, RK Kerk zat. 7. zo. - cn 10. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. Teygeler, 6 ds. Gebraad, Ontm. kerk 10 ds. Gebraad, 6.30 ds. Teygeler, Geref. Kerk 9.30'ds. De Vries, 5 ds. v. Halsema, School Narcis straat 10 dhr. Vink, interk. evang. dienst, RK Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE - Herv. Gem. N. K. 10 ds. v. Roon, 6 ds. Hovius, O. K. 10 dhr. Stuurman Vlaardingen, 6 ds. Boer, Ich- tusk. 10 ds. Arkeraats 5 ds. Schuurman, Pniëlk. 9.30 ds. Boer, 5 ds. Vroeginde- wey, zGr. va. Pr. school 10 ds. Vroegin- dewey, Hoeksteen 10 divend., Overduin 2 ds. Baas, Geref. Kerk, Vr. kerk 9.30 ds. Vrolijk, 5 ds. De Vries, Tr. kerk 9.30 ds. v. Halsema, 6.30 ds. Vrolijk, Geref. Kerk Vrijg. 10.15 ds. Hoff, 3.30 leesd., Geref. Kerk Vrijg. Buiten V. 8.45 en 7 kand. Horsman, Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. v.d. Ent, Geref. Gem. 10 en 5 leesd., woe. 7.30 stud. v.d. Heiden, Veen, Volle Evang. Gem. (Voorstraat 100) 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv. Gem. 10 ds. v.d. Linden en dhr. Slroo, 7 ds. Quak Vianen, Geref. Kerk 9.30 dr. KERKDIENSTEN LEIDERDORP - Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpskerk 10 ds. Knorth, Hoofd- str. 10 ds. van Loenen, 6.30 mr. Reuge- brink; Sch. kerk 9 en 10.30 ds. Doesburg, 5 ds. Knorth, do. 7.30 oec. avondgebed in Dorpskerk; Baptistengem. zat. 7 bid stond, morgen 10 dhr. Lourens, RK Kerk zat. 7, zo. 9, 10.30 en 12. LEIMUIDEN - Herv. Gem. 9.30 ds. Los en ds. De Vree, av.-maal in Geref. Kerk, 7 ds. De Vree en ds. Los, av.-maal in Dorpskerk, Geref. Kerk zie herv., RK Kerk zat. 7. zo. 7.30. 9.30 en 11.15. LISSE - Herv. Gem. Dorpskerk 10 en 7 ds. De Gelder, Pauluskerk 10 ds. Broe- kema te Leiden, Geref. Kerk 10 ds. De Wit, av.-maal, 7 ds. Bezemer Ter Aar, Ge ref. Kerk Vrijg. 8.45 en 2.30 ds. Simpe laar, Geref. Kerk Vrijg. Buiten V. 9 ds. Schuurman, 5 ds. Waagmeester, Chr. Geref. Kerk 10 ds. v. Dijken, 4.30 ds. Re bel, Geref. Gem. 10 en 4 leesd., Oud Ge ref. Gem. 9.30 en 3, RK Kerken Agatha zat. 7, zo. 8.30,10 en 11.30, Poelhuys zat. 7, zo. 9 en 11, Mariak. zat. 7, zo. 8.30,10 en 11.30, Engelbew. zat. 7, zo. 8, 9.30, 11 en 5.45. NIEUWKOOP - Herv. Gem. 9.30 dhr. v.d. Linde Capelle aan den IJssel, 6.30 ds. De Vos Katwijk, Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Nooteboom, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. De Jong Driebergen, RK Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9 en 10.45. NIEUWVEEN - Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Molenaar Scheveningen, Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Meulen Wassenaar en kand. v.d. Meulen, belijdenis en av.-maal, 7 dienst, RK Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP - Herv. Gem. 9.30 ds. Goverts, 7 ds. Den Harder, Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Wijngaarden, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 3 ds. Visser, RK Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. NOORDEN - Herv. Gem. 9.30 en 7 kand. Marchand, Dorkwerd (Gr.), Geref. Kerk (Woerdense Verlaat) 10 dhr. Visser Den Haag, 7 ds. v.d. Hoojn Soest, RK Kerk zat. 7.30, zo. 9 en 10.30. NOORDWIJK - Herv. Gem. Voorstr. 10 dr. Jansen, 7 ds. Rothfusz H.gom, Hoofdstr. 9 ds. Hoekstra, O.geest, 7 dr. Jansen, De Rank, 10 ds. De Vreugd Bo degraven, 3.30 ds. Hovius Katwijk, Sole Mio 9 dr. Jansen, Geref. Kerk Hoofdstr. (Herv.) 10.30 ds. Bakker O.geest, 7 dr. Jansen, Vinkenlaan 9.30 ds. Warnink, 7 ds. Bakker, v.d. Berghstichting 11 dhr. Van Duin, RK Kérken Binnen zat. 7, zo. 8, 10 en 11.30, Zee zat. 7, zo. 9.30 en 11, aula Boerenburg 11. NOORDWIJKERHOUT-Herv. Gem. 10 ds. Kalkman. RK Kerk Jozef zat. 7, zo. 8.30 en 10. Viktor, zat. 7. zo. 9. en 10.30, S. Maria zat. 7.15, zo. 10, S. Bavo zo. 9.30. OEGSTGEEST - Herv. Gem. Gr. kerk 9.30 ds. Sasse en pater Pot, Pauluskerk 10 ds. Irik Utrecht, Gem. centrum 10.30 kerslooth 4.30 ds. Sasse, Geref. Kerk 10 en 7 ds. Kraan, Geref. Kerk Vrijg. Buiten V. 8.45 en 4 ds. v.d. Berg, RK Kerk WiU. kerk zat. 7, zo. 9, 10.30 en 12, Bon. kapel zat. 6.30, zo. 9. en 11., Volle KEvang. gem. (gem. centr.) 4 evang. v.d. Brugge. OUD-ADE - RK Kerk zat. 7, zo. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv. Gem. 9.30 ds. Lalleman, Geref. Kerk 9.30 en 6.30 kand. Visser, RK Kerk 7, zo. 8, 9.30 en 11.30, jongerenmis, rdingL.do ieder horen". ROELOFARENDSVEEN - RK Kerken P. Banden zat. 7, zo. 8. 9.30, 11 en 12.15, M. Pres. zat. 7, zo. 8, 9.30 en 11. RIJNSATERWOUDE - Herv. Gem. 9.30 ds. Nicolai, 7 'ds. De Kruijf, Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst, 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG - Herv. Gem. gr. kerk 9.30 ds. v.d. Bogerd, 5 ds. v. Niel, Bethelk. 9.30 ds. Van Niel, 5 ds. v.d. Bogerd, Ge ref. Kerk Petrakerk 9.30 ds. Damsma, 5 ds. Huisman. Imm. kerk 9 en 10.30 ds. Huisman, 5 ds. Vrolijk, Mar. kerk 9.30 ds. Heule te Wassenaar, 5 ds. Damsma, camping Koningshof 10 dhr. Leenhouts, Geref. Kerk Vrijg, 10 en 5.15 ds. Zomer, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. De Jodde, Evang. Chr. gem. (aula mavo) lOdhr. v.d. Brink, RK gemeenschap (aula tuinb. school) zat. 7, zo. 10.30. RIJPWETERING - RK Kerk zat. 7, zo. 7.30. 9 en 10.30. SASSENHEIM - Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. Juckema Scheveningen, 6.30 ds. Ba telaan V.schoten, Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Adema Heelsum, Chr. Geref. Kerk 10 ds. Rebel, 5 DS. V. Dijken, RK Kerk zat. 7, zo. 8, 9.30 en 11. TER AAR - Herv. Gem. 9.30 ds. v. Soest R.dam, 6.30 ds. Stehouwer te Alphen, Geref Kerk 9.30 ds. Bezemer, 6.30 ds. De Wit, Lisse, RK Kerk dorp 9 en 12, Lange- raar zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. VALKENBURG - Herv. Gem. 10 ds. Overgaauw, 6.30 ds. De Raadt, Geref. Kerk 9.30 ds. De Raadt, 6.30 ds. Over gaauw, Gere_f Kerk Vrijg. 9.30 stud. Wil schut, 5 ds. Jtiott'. VOORHOUT - Herv. Gem. 10 dhr. Hof- fenaar, RK Kerk zat. 7, zo. 9, 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN - Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. v.d. Schoot, 7 ds. Geursen Leiderdorp, aula NH. 9.30 vic. Bijl, Ge ref. Kerk 9.30 en 5 ds. De Zeeuw, aula NH 9.30 vic. Bijl, Geref. Kerk Vrijg. 9.45 en 4.30 ds. v.d. Haar, RK Kerken Laur. kerk zat. 7. zo. 10 en 11.30, aula NH 11, M. Godskerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. WADDINXVEEN- Herv. Gem. Bethel- kerk 9 ds. Verboom, 10.30 ds. Verwelius, 5 ds. Roetman, 6.30 ds. Verboom, Hoekst. 9.30 ds. Roetman, 6.30 ds. Ver welius, Imm. kerk 9.30 en 7 ds. Hulst, Geref. Kerk Kr. kerk 9.30 ds. v. Reeven R.dam, 5 ds. Modderaar, Ontm. kerk 10 ds. v. Wattum Bleiswijk, 5 kand. Te nyenhuis Alphen, Chr. Afgesch. Gem. 9.30 en 5 ds. Verloop, Volle Evang. Gem. (Lindengaarde 17a) 9.30, RK Kerk Viktor 10, Ontm. kerk 8.30 cn 11.45. WARMOND - Herv. Gem. 10 ds. v. San ten en ds. Den Tonkelaar, RK Kerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR-Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. Steenstra, 4.30 ds. Tukker, 7 mu- ziekd., Kiev. kerk 10 dr. Tjalsma Epe, Messiaskerk 10 ds. v. Zanten, av.-maal, Dorpscentrum 9.30 ds. Tukker, Geref Kerk 10 dr. Faber v.d. Meulen Scheve ningen, 7 ds. v.d. Meulen, Zuid 10 ds. Breeman Schagen, Ned. Prot. Bond 10.30 ds. v.d. Wall Den Haag. WOUBRUGGE - Herv. Gem. 9.30 ds. Schaap Eemnes, 6.30 ds. Blenk, Geref Kerk 9.30 kand. Weenink, 6.30 dr. v. Duin Noordwijk, RK Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN - Herv. Gem. 9.30 dhr. Goedhart, Geref. Kerk 9.30 en 7 ds. Kroes te Alphen, belijdenis en av.-maal, RK Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE - Herv. Gem. 10 ds. Schoch, zat. av.-maal 7.30 avondgebed in Emmauskapel, RK Kerken Janskerk zat. 7.30, zo. 9.30, Chr. D. Kerk zat. 7, zo. 8.30,10 en 11.30, Rijndijk, Meerburg zat. 7. zo. 10, 12 en 6. ZWAMMERDAM - Herv. Gem. 9.30 ds. Mostert, 6.30 ds. Heymans Boskoop, Ge ref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Warner Utrecht.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4