Parkeerkelder kost 19 miljoen ssQinn „Wonderlijke reizen" thema van 3 oktober-optocht Het redelijk alternatief. Lijst7 Openbaar slachthuis in Leiden bestaat vijfenzeventig jaar Gemeente laat bouw Mijnders stoppen VRAGEN VVD OVER FLATS Nieuwe dienstregeling bij NZH en Spoorwegen lijst 3 ZATERDAG 20 MEI 1978 LEIDEN - De Leidse 3 October Vereeniging heeft het feest programma voor de komende viering in grote lijnen gereed. Traditioneel hoogtepunt moet ook dit jaar de optocht worden, die in de middaguren door de Leidse binnenstad trekt. Het thema van de op tocht is dit jaar "Wonderlijke De stoet wordt op 3 oktober ge opend door een groep die de reus "Gullivei" uitbeelden die op zijn reis naar hun land wordt gevangen door tien tallen lilliputters. Verder zullen in de optocht onder meer te zien zijn: de tocht van Columbus naar Amerika en zijn terugkeer bij Koning Ferdinand en Koningin Isa bella, de overwintering van Willem Barentsz op Nova Zembla en Hannibal, die met zijn olifanten over de Alpen trok. Ridders en ruiters zijn ook te zien in dat deel van de optocht dat gewijd is aan de Kruis- tochtenn terwijl van de reis van Marco Polo naar het Ver re Oosten het bezoek van de Venetiaanse koopvlieden aan het hof van de grote Chan in beeld wordt gebracht. Deze "reis" wordt omlijst door een drakenfeest en het optreden van acrobaten en vuurvreters. Onderdelen van de optocht zijn bovendien gewijd aan de imagninaire tochten van Mi chael Strogoff, de koerier van de tsaar, de eindeloze reis van de Odyseus Odusseus na het beleg van de stad Trojen de reizen van Stanley en Li vingstone door donker Afrika en ter afsluiting de eerste ra ket die de mens op de maan bracht. Deze "A "Aquarius" zal gemaakt worden door de Leidse Instrumentmakers School, die al vele jaren hun vernuftige bouwsels afleve ren voor de taptoe. Zoals gebruikelijk zullen in de optocht ook weer een aantal Leidse muziekkorpsen mee lopen. Evenals in voorgaande jaren wordt de 3 oktober-viering begonnen met een feest voor de gehandicapte jeugd in de Stadsgehoorzaal. In de och tenduren van de 2de oktober zullen daar Kluk-Kluk, goo chelaar Ome Koos, Harry de orgelman, de maharadja Ban Ali Ko en Tante Emmy met haar balonnenact optreden. De Leidse carnavalsvereni ging "De Hutspotten" zorgt onder meer voor de muzikale begeleiding. Ook dit jaar zullen de touw trekwedstrijden - met des kundig commentaar van Theo Koomen - niet ontbre ken. Wel is de plaats gewij zigd: de wedstrijden worden nu op de Doezastraat gehou den. Op het Stadhuisplein wordt een gevarieerd pro gramma geboden met mede werking van Ritmico Espe cial, the Dutch Connection, de Leidse popgroepen Bolus, Los Ronacheros en Sakia en Serge. Verder zal de steel- band van het korps mariniers tweemaal optreden. Iets geheel nieuws wordt een zogenaamde "streetparade" die in de ochtenduren van 3 oktober wordt gehouden in de Breestraat. In samenwer king met het jubilerende Leidse muziekgezelschap K en G worden een aantal gere- nomeerde muziekgezel schappen uitgenodigd voor een Breestraat-vullend muzi kaal showprogramma. Onderhandelingen zin nog gaande over de komst van het Nederlands Circusclowns en kermismuseum naar Leiden. Wat in elk geval niet ont breekt is de traditionele uit deling van haring en witte brood waarvoor men zich op 21 september in de Stadsge hoorzaal kan laten inschrij- LEIDÈN - Onze school wordt niet opgeheven, ze wordt hoogstens verplaatst. Maar dat kan nog wel een paar jaar duren". Hanneke Westra, hoofd van de openbare kleu terschool de Rondedans aan de Bemhardkadezou bijna grijze haren krijgen van de onduidelijkheid die is ont staan over het voortbestaan van haar school. Kleuterschool „Rondedans wordt niet opgeheven... In het ontwerp-bestemmings- plan voor het Noorderkwar tier wordt gezegd dat de Ron dedans mogelijk verhuist naar de Willem de Zwijger laan, waar ze bij de lagere school kan worden aange bouwd. Het gebouwtje aan de Bemhardkade zou vervolgens gebruikt kunnen worden voor wijkactiviteiten op plaats moeten maken voor openbaar groen. Mevr. Westra: "Veel mensen denken nu dat de Rondedans wordt opgeheven. Het aantal aanmeldingen van nieuwe leerlingen is dui delijk lager dan vorige jaren. Als je toevallig een ouder spreekt zeggen ze: Jullie school gaat toch weg. Maar de onderwijsinspectie heeft ons verzekerd dat we ons geen zoraen hoeven te maken." Dit is een pagina grote advertentie milieuvriendelijke partij LEIDEN - Misschien is het aan staande dinsdag de laatste keer dat personeel en directie van het openbaar slachthuis te Leiden een mijlpaal vieren, en dan nog wel het 75-jarig jubileum. Het verliesgevende gemeentelyke slachthuis zal waarschijnlijk overgaan in particuliere handen. Toch liet directeur Drs. F. X. M. M. Cremers zich gisteren op zijn persconferentie niet zo heel som ber uit over de toekomst én ver leden van het Slachthuis. Volgens de heer Cremers, die gege vens uit het boekje "Slachten en keuren" door J. W. Schneider putte, begint de voorgeschiede nis van het Slachthuis al meer dan vier eeuwen voor de oprich ting. Al in de middeleeuwen be moeit het gemeentelijk bestuur zich met de vleesvoorziening, veemarkten en besmettelijke veeziekten. In de vroege midde leeuwen bloeit het ambacht "sla ger" op. Het vlees mag alleen in de grote vleeshal naast het Stad huis en vanaf 1670 in de Kleine Vieeshal aan het Havenplein worden verkocht. Pas in 1853 mogen de slagers het vlees in hun eigen winkel verkopen. De we tenschap van de bacteriologie ontwikkelt zich snel en mede door het groeiend inzicht in hy- giëne komen aan het begin van de twintigste eeuw vleeskeurings diensten en slachthuizen in heel Nederland van de grond. In 1893 wordt Dirk Aart de Jong be noemd tot inspecteur der Vee- en vleeskeuring. Hij stimuleert de oprichting van een openbaar slachthuis in Leiden. Negen jaar later gaat het Slachthuis officieel open met de heer De Jong als di recteur. Voor die periode is het een moderne inrichting, met vleeskoelruimten. Vanaf deze tijd is de slager verplicht hier te slachten. De eerste jaren gaan niet over rozen, elk jaar nemen de tekorten toe. De slachttarieven schieten omhoog, wat protest uitlokt van slagers en burgerij. Directeur De Jong legt er het bijl tje bij neer. Ook zijn opvolger, dr. W. Schuurman, moet door moei lijke tijden heen: de eerste we reldoorlog en een gedeelte van de tweede wereldoorlog. Wel gaat het in deze periode financieel goed. Midden in de oorlog volgt dr. K. Reitsma hem op. Het vlees moet worden gedistribueerd, er heerst een algehele voedsel schaarste. Na de oorlog haalt het Slachthuis geleidelijk aan ver schillende technische achter standen in: er komt een varkens- slachthal, een nieuwe koelin stallatie en een vernieuwde in ventaris van de runderhal. Drs. H. Vis, die in 1962 de directeur- staak op zich neemt, zorgt ervoor dat de varkenshal geschikt wordt gemaakt voor de slachting van exportkalveren. Drie jaar later krijgt de inrichting een EEG-er- kenning. Het jaar eindigt met een sluitende begroting. Sinds 1972 voert drs. F. X. M. M. Cremers de leiding. De start is LEIDEN - De ontwikkeling van het Digros-koopcentrum aan de Langegracht in Leiden komt voorlopig stil te liggen. B en W van Leiden hebben gisteren be sloten de bouwvergunning, waarmee het koopcentrum tot stand wordt gebracht in te trek ken en initiatiefnemer Mijnders gelast de bouw te stoppen. Zoals bekend verleende de ge meente Mijnders een bouwver gunning voor uitbreiding van diens meubelzaak, maar benut Mijnders de uitbreiding ook voor vestiging van een Digros-super- markt. De gemeente voelt zich door deze handelwijze misleid. B en W hebben nu door het intrek ken van de bouwvergunning en het besluit dat de ruimte niet ge bruikt mag worden als super markt de koopcentrumplannen van Mijnders en Van den Broek (Digros) doorkruist. Volgens Mijnders is de ruwbouw nu al ver klaar. Volgende week zou men met de inrichting beginnen. De initiatiefnemer van het koop centrum toonde zich gisteren in een eerste reactie op de gemeen telijke beslissing verrast. "Ik had dit niet verwacht", aldus Mijn ders. Hij kondigde aan tegen de gemeente een kort geding aan te spannen en een schade-claim in te dienen. Volgens Mijnders heeft de "gemeente geen poot om op te staan". LEIDEN-WD-raadslid F.J. Kuij- ers heeft het college schriftelijke vragen gesteld over de eventuele plannen voor de bouw van een flat nabij de Wijnbes in de Me- renwijk. Volgens het raadslid doen geruchten over deze flat- bouw de ronde, terwijl de ge meentelijke commissie van een en ander nog niet op de hoogte is gesteld. Kuijers vraagt het colle ge of men het met hem eens is dat flatbouw op die plaats stede bouwkundig zou detoneren. moeilijk, omdat de belangrijkste kalverenexporteur afhaakt. Als het Openbare Slachthuis in Rot terdam moet sluiten, meldt zich een nieuwe exporteur aan, waar door de begroting net niet weer onder de rode streep zakt. Nu na 75 jaar, zijn de problemen groter dan ooit. Met ingang van dit jaar wijzigde de regering arti kel 8 van de vleeskeuringswet. Dit artikel houdt in, dat vleeswa ren bij vervoer van de ene vlees- keiirkring naar de andere moeten gaan. Het vlees kan dan niet direct naar de slager, maar moet eerst naar de vleeskeuringsdienst van de be treffende vleeskeurkring. Vroe ger was deze maatregel noodza kelijk, maar met het snelle ver voer en de goede bewaarmoge- lijkheden niet meer. Nu deze in komsten zijn weggevallen moet de gemeente de gaten opvullen. De gemeente zou dan ook het liefst zien, dat het middelgrote en "gemiddeld" modern ingerichte slachthuis door particulieren werd overgenomen. Ook directie en personeel van het Slachthuis zelf vinden dit de beste oplossing. Men denkt aan het voorbeeld van Nijmegen. Daar hebben de Slachthuisgebruikers het ge bouwencomplex gezamenlijk opgekocht. Met de gemeente is een overeenkomst gesloten, dat het gemeentepersoneel er kan blijven werken. Totdat men een definitieve oplossing heeft ge vonden, moet het Slachthuis zich redden met een overbruggings bedrag van 1,1 miljoen gulden. Een jubileumfeestje voor het personeel kan daar nog wel van af. Het openbaar slachthuis ondergebracht in het gebouwencomplex aan de Rasteurstraat. LEIDEN - Met ingang van zondag 28 mei gaat de nieuwe dienstre geling van de Nederlandse Spoorwegen in. Met name voor het ochtendspitsverkeer op het traject Utrecht-Alphen aan den Rijn-Leiden wijzigt nogal het een en ander. Zo komt er een nieuwe doorgaande trein die om 7.07 uur uit Utrecht vertrekt en om 7.42 uit Alphen aan den Rijn vertrekt in de richting Leiden. In tegenstel ling tot de andere treinen ligt het eindpunt niet op het centraal sta tion in Leiden, maar rijdt de trein direct door naar Den Haag Cen traal Station waar hij om 12 minu ten over acht aankomt. Het baanvak tussen Den Haag Cen traal en de Laan van Nieuw Oost Indië, waarvan gebruik wordt gemaakt door treinen naar en van Leiden, en de Zoetermeerlijn en Hofpleinlijn, was tot dusver nog al vertragingsgevoelig. Daarin komt op 28 mei verbetering om dat deze "flessehals" wordt ver ruimd van twee tot vier sporen. De busmaatschappij NZH voert ook op 28 mei de nieuwe dienst regeling (1978/1979) in. De nieu we regeling bevat ook voor de re gio Leiden een aantal verbeterin gen. Op de route Leiden-Lciderdorp worden samen met de andere busmaatschappijen Centraal Nederland en N.A.L. enkele wij zigingen doorgevoerd. In Leiden zullen de lijnen 2/12 en 13 in beide richtingen de route Zijlsingel- Oosterkerkstraat-Pelikaanstraat- Langegracht volgen. In Leiderdorp wordt lijn 12 verlegd langs het St. Elizabeth-zieken- huis. De eindpunten van lijn 40 en 42 van de NZH worden in Lei derdorp omgewisseld. Lijn 40 eindigt in de Oranjewijk, lijn 42 bij het Elizabeth-ziekenhuis. Het eindpunt van lijn 15 wordt ver plaatst naar de Rietschans. In de toekomst wordt lijn 15 doorge trokken naar de Buitenhof. Lijn 101 (NAL) zal een deel van de ou de route van lijn 15 - het traject Hoogmadese overnemen - oiver- In de nieuwe dienstregeling is ver der een verbetering in de snel- dienst Leiderdorp-Voorschoten- Den Haag opgenomen. Deze 'sneldienst (lijn 65) zal nu in de spitsuren om de tien minuten rij den. De dienst Den Haag-Wassenaar- Leiden (lijn 43) ondergaat ook enige wijziging. In Wassenaar wordt de route verlegd van dé rijksstraatweg naar de verlengde Deijlerweg. In Leiden wordt via de route Langegracht-Hooi- gracht gereden. Het eindpunt wordt verplaatst van de Lange Mare naar de Korevaarstraat/Le- vendaal. LEIDEN - De ontwikkeling van een parkeerkelder onder de Beestenmarkt en het Galgewater in Leiden zal ongeveer 19 miljoen gulden kosten. De bouw is tech nisch mogelijk. Voor de ontwik keling van het project bestaat belangstelling van de kant van geldschieters (beleggers), maar is de medewerking van de overheid - gemeente en rijk - onmisbaar. Dit is de essentie van het plan voor een parkeerkelder Beesten markt, zoals de Stichting Leidse Binnenstad (belangengroep van bedrijfsleven) dat gisteren pre senteerde. Het plan, uitgewerkt door een project-ontwikkelaar van een grote bouwmaatschappij (Bos en Kalis) is gisteren ook aangeboden aan de gemeente. Volgens de initiatiefnemers van de Stichting Leidse binnenstad heeft het plan serieuze mogelijk heden. De plaats is volgens de Stichting ideaal (dicht bij win kelcentrum en uitgaansleven), de ligging aantrekkelijk (onder gronds) en de kosten lager dan steeds werd verondersteld. De kosten komen - afhankelijk van de uitvoering - 25 a 40 procent boven die van een bovengrondse garage. De plannenmakers zien overigens mogelijkheden om de stichtings- kosten voor de parkeerkelder met 3.5 miljoen te drukken. Men komt met het idee om de garage - die als een soort „betonnen bak" in het Galgewater komt te liggen - ook te gebruiken als fundering voor nieuwe kademuren van Turfmarkt en Beestenmarkt en ook als basis voor een nieuwe Blauwpoortsbrug. Vernieuwing van de wallekanten en een nieuwe Blauwpoortsbrug zijn voor de gemeente in de naas te toekomst onontkoombaar en zou zo handig gecombineerd kunnen worden, is de redenering van de Stichting Leidse binnen stad. Bij de presentatie van de plannen moest de Stichting nog vaag blij ven over de bijdrage, die van de overheid verlangd wordt. Vol gens voorzitter, prof. Kraal "is geen exhorbitante steun van de overheid" nodig. Het bedrijfsle ven zelf zou een aanzienlijke bij drage willen verlenen als de ge meente positief meewerkt. Dit betekent dat het parkeerbeleid van de gemeente erop gericht is dat de parkeerkelder aantrekke lijk en bereikbaar is. Zoals al gemeld heeft de gedachte parkeerkelder een capaciteit van 550 plaatsen en wil men de kelder in twee bouwlagen opzetten. De in- en uitgang is gesitueerd aan de kant Nieuwe Beestenmarkt/ Langegracht (dicht by Cityring). In verband met de doorstroom functie van het Galgewater moet de kelder minimaal twee meter dertig onder het wateroppervlak komen te liggen. Deze eis van het hoogheemraadschap Rijnland is volgens de initiatiefnemers tech nisch geen probleem, maar maakte de plannen wel duurder. mOSTW& WUÊËÈKÊÊfè - rlg De parkeerkelder zou in deze omgeving onder het Galgewater en een deel van de Beestenmarkt (achtergrond links) moeten komen te liggen. Plan Ondergrondse Stichting Leidse Binnenstad VVD VVD Leiden een schone stad GEMEENTELIJK FORUM MET MIN. L. GINJAAR (VOLKSGEZONDHEID EN MILIEUHYGIËNE) VVD VVD

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3