J vis 1 sport Hoe vist u in het nieuwe seizoen? Vistips -vistips - vistips-vistips-vistips-vistips-vistips WAMAHA I ZATERDAG 20 MEI 1978 Heeft u al besloten wat u het komende visseizoen allemaal gaat doen? Wordt het weer een beetje van alles? Of gaat u zich ditmaal toch op een spe ciale vissoort of viswyze rich ten? Wordt het de vaste of de werphengel? Of misschien de vliegehengel? Blijft het vis sen beperkt tot de zomer? Of treedt u ook toe tot dat wat beperkte legertje van de "winterharde" hengelaars? Om u wat te helpen bij een eventuele keuze zullen we hieronder in kort bestek een aantal facetten van de sport- visserij belichten, die interes sant kunnen zijn. Om te be ginnen iets over de visserij op de vertrouwde witvissoorten als voorn, brasem en blei. De meest voorkomende soorten in ons nationale viswater, en daarom per traditie ook het meest bevist. Toch zijn er naast de vertouwde methode van de vaste hengel en het vissen met aas op of vlak boven de bodem, nog wel een aantal interessante variaties mogelijk, die de kansen scheppen voor een wat bijzondere vangst, hetzij in grootte of in vissoort. Zo is bijvoorbeeld de categorie hengelaars, die op de brasem vist met een werphengel nog altijd uiterst gering van om vang. Die werphengel biedt de moge lijkheid om vangsten van gro te exemplaren mogelijk te maken, die met de vaste hen gel onmogelijk zouden zijn, omdat de trekkracht van de lijn onvoldoende is. Het opent bovendien de mogelijkheid om verder van de oever of de boot te vissen dan met een vaste hengel mogelijk is. En tenslotte is het - omdat men over een langere lijn en een slip op de molen kan be schikken - mogelijk om van dunnere lijnen gebruik te maken dan met de vaste hen gel. En dunnere lijnen bete kenen minder argwaan van de kant van de vis. Blijft na tuurlijk wel het probleem van de aanslag, die met een vaste hengel veel directer kan zijn dan met de werphengel, vis send op flinke afstand. Met de vaste hengel vissend zal de haak over het algemeen beter "gezet" kunnen worden. Waarom kan het toch raadzaam zijn om eens wat verder van de oever of van de visboot het geluk uit te proberen? Wel, omdat de schuwheid van de brasem, vooral die van de grootste exemplaren, door de meeste hengelaars schrome lijk wordt onderschat. Het - Heeft u de vissoort van uw keuze al bepaald voor het komende seizoen? Wordt het dit jaar de karper? feit, dat iemand vrijwel voortdurend exemplaren tus sen de dertig en vijfenveertig centimeter vangt in zijn vis water, is licht geneigd om daaraan de conclusie te ver binden, dat in dat water geen of zeer weinig grotere exem plaren rondzwemmen. Met vissen op grotere afstand blijkt die veronderstelling nogal eens gelogenstraft te worden, want opeens worden dan exemplaren van boven de vijftig centimeter gehaakt. Iets wat men voor die tijd niet voor mogelijk had gehouden. Maar begrijp me goed, het is geen wet van Meden en Per zen dat zoiets altijd gebeurt. Toch moet het feit, dat de bra sems alleen maar erg groot hebben kunnen worden, door extra waakzaam te zijn, te denken geven.. Blijft u toch verknocht aan die vertrouwde vaste hengel (en waarom ook niet?) dan wilt u het dit jaar misschien eens proberen op de ruisvoorn. U weet wel, die goudkleurige exemplaren, die zich krom trekken als ze gevangen zijn en die hun schoonheid geac centueerd zien door de knal rode vinnen. Vissen op of even boven de bo dem blijft de vangst van "rui- zers" meer uitzondering dan regel, tenzij, dat in erg ondiep water gebeurt. Maar wilt u speciaal op de ruisvoorn vis sen, dan is het zaak daarvoor een speciale uitloding en af stelling toe te passen. Eerst wat de plaats betreft: zoek een plek uit waar flink wat be groeiing in het water aanwe zig is. Het zijn de favoriete stekkies voor de ruisvoorn. Vooral in de directe omge ving van rietkragen en plom- pebladen houden ze zich erg graag op. Bij de gewone witvis-hengelarij wordt het lood steeds beves tigd op een centimeter of tien. vijftien boven de haak. De in het water geworpen vlok be reikt daardoor op een water onnatuurlijke wijze de plaats 'tussen water en wind" Ruisvoorn houdt zich meestal in de hoger gelegen waterla- gen op. en daarom is een na tuurlijke presentatie van het aas een vereiste voor de vangst van meer en grotere exemplaren. Een van de mogelijkheden is om de loodhageltjes op de lijn te bevestigen direct onder de pen. Een vlok of pluin (maar probeer het ook eens met een dotje maden of een klein pier tje) maakt in het water dan een meer dwarrelende bewe ging. De kans, dat de ruis voorn toehapt, wordt daar door aanmerkelijk vergroot. Hetzelfde effect kan ook wor den bereikt door een velletje bladlood te kopen en die ge deeltelijk om het onderste gedeelte van de pen te beves tigen. U moet wel even uitvis sen hoe groot dat bladlood moet zijn om te voorkomen, dat de pen zinkt of te hoog komt te staan. Enkele jaren geleden werd met nogal wat poespas een pen op de markt gebracht, die een oplossing zou inhouden voor een natuurlijke aaspresenta- tiè. De onderkant van de pen n een hol gels in gestopt konden wor den. Op het eerste gezicht een pracht van een uitvinding. Maar helaas is het middel erger dan de kwaal. Want het on derste gedeelte van de pen werd daardoor zo dik, dat de weerstand aanzienlijk werd vergroot. Gevolg was, dat het aas wat natuurlijker werd ge presenteerd, maar dat de vis na het aanbyten, dat direct weer losliet, omdat hij een zeer grote weerstand voelde. Daarom is het zeker voor de ruisvoornvisserij van groot belang om zo licht mogelijke pennetjes te gebruiken en de plekjes zo omzichtig mogelijk te naderen. Desondanks zult u merken, dat na het vangen van een aantal exemplaren de afmetingen over het alge meen geringer worden en dat de vis door het geplas van een gehaakte soortgenoot elders zijn toevlucht heeft gezocht. Is ruisvoornvissen een zaak van behoedzaamheid en voor zichtigheid, dan geldt dat nog in versterkte mate voor het vissen op de karper. Daar komt nog bij, dat men met de ze visserij ook nog moet be schikken over een zeer groot uithoudingsvermogen. Want in de meeste gevallen kan het vaak uren en soms dagen du ren alvorens een karper de vrijheid neemt om de door u aangeboden aardappel te consumeren. Ja, karpervis sen is geduldwerk. Daartegenover staat weer, dat een karper een zodanige strijdlust aan de dag legt, dat de dril van zo'n beest enorm veel visplezier verschaft. In het kort een paar zaken waar op u moet letten bij het vissen op de karper. Voor de karper- visserij is een spinhengeltje uit den boze. U kunt er nau welijks mee manoeuvreren, wanneer een karper gehaakt is. Daarom dient u een lange re werphengel aan te schaffen (tussen de drie en vier meter) die bovendien een soepele ac tie heeft. Geen al te stugge hengel, omdat lijnbreyk daarvan het gevolg kan zijn. Dat breken van lijnen is trou wens toch een hoofdstuk apart. Het is de laatste jaren een soort cultus in de hengel sport geworden om het ge bruik van steeds dunnere lij nen te propageren. Voor een deel worden die suggesties ingegeven door het feit, dat de kwaliteit van de lynen de laatste jaren sterk verbeterd is. Het betekent echter niet dat men ongestraft steeds dunnere lijnen kan gaan ge bruiken. Zeker niet wanneer de karper de kans heeft om obstakels in het water als pa len, rietkragen, velden plom- pebladeren te bereiken. Dan kan het wel eens nodig zijn om alle krachten aan te wen den om de gehaakte karper tot andere gedachten te bren gen. Daarom mag in water met enige hindernissen het gebruik van nylon met een dikte van 25 tot 30 honderdste beslist gerechtvaardigd he ten. Ook bij de keuze van de haak moet men beslist niet te kin derachtig zijn. Vissen met aardappel, en dan bedoel ik geen stukje maar een flink exemplaar, vraagt dat zelfs om te voorkomen dat het aas bij het inwerpen al van de haak vliegt. De grote karper- specialisten in ons land, en dan noem ik mensen als de Enschedeër Hanny Matte- maker en de auteur en hen- gelontwerper Rini Groothuis gebruiken bij de karpervisse rij vaak haken waarvan de bocht de grootte heeft van een gulden. Essentieel voor de karpervisserij is ook dat de haak scherp is. Tenslotte nog iets over de af stelling van de slip van de molen: die moet vry licht zijn in verband met die ontzettend snelle ontvluchtingspoging die een karper gewend is te ondernemen als hij eenmaal gehaakt is. De meeste karpers worden al in die eerste fase verspeeld omdat de slip te zwaar stond afgesteld. Daar mee houdt ook verband de eis om te beschikken over een molen van goede kwaliteit. Goedkope molentjes hebben vaak als grootste nadeel dat de slip niet gelijkmatig in werking treedt, maar schoks gewijs. In dat geval is het kwaad erg snel geschied. Een run van de karper is voldoen de om hem de vryheid te her geven. En laat u aan het slot van de dril niet misleiden door een ogenschijnlijk uit gebluste vis. Gebruik het schepnet (en liefst een flink uit de kluiten gewassen exemplaar) en probeer een karper nooit met de handen uit het water te tillen. Het onthaken van een snoek, die gevangen werd aan een haak zonder weerhaak is een fluitje van een cent. 'ÈtAÈÈ&lm* De graskarper komt in steeds meer wateren voor .Het allerbeste a deze fascinerende vis? Een grote vlok brood. LIJN Is vislijn enige tijd niet gebruikt, of heeft men ergens een oud spoeltje liggen en wil men weten of de lij n nog bruikbaar is (nog sterk ge noeg),haal dan minstens 10 meter lijn van de spoel en trek die tussen duim en wijsvinger door. Ziet men sporen wit poeder tussen duim en wijsvinger verschijnen, weet dan dat de lijn „op" is. (De weekmaker is dan namelijk uit de lijn gezweet). Lijnen waarvan de sterkte is teruggelopen zien er verder vaak ondoorzichtig uit, en ze voelen ruw aan. VERSE WAAR Vist u met levend aas op baars en wordt het visje gepakt en toch weer losgelaten, dan moet u het aasvisje liefst verwijderen en een vers exemplaar monterenook als het visje nog volkomen onbescha digd is. Om onbekende redenen vangt een visje dat in de bek van een baars is geweest namelijk- niet meer. DWARSGEBAKKEN Crondvoer of lokvoer is gemakke lijk en goedkoop zelf te maken. Spaar oud brood, op (wit of bruin, of allebei) en droog dit in een warme oven. De stukken worden dan hard en kunnen beter worden bewaard. Hebt u genoeg, dan het brood verkruimelen en verpulve ren, met behulp van een deegrol ler of een lege fles. Dat is alles. f Yamaha, de meest verkochte buitenboordmotor in Nederland. Speciale Aanbieding bij opening Visseizoen 1978 Geldig van 13 Mei t/m17Juni 3,5 AS kort f.797.- 3,5 AL lang vanaf f.767.- BUITENBOORDMOTOREN VAN 1,5 kW(2 PK)TOT40,5kW(55 PK) Hoofdrayon-dealer Leiden - en de Rijnstreek: BOOT-CENTRUM b.v. Hoge Rijndijk 93 - 2382 AC Zoeterwoude-Rijndijk. Telefoon: 071-126966. VERHEYEN WATERSPORT - Leiderdorp Aan het water aanmaken en er balletjes van kneden zo groot al- VERSER Een goed aas voor vele vissoorten (voorn, brasem, karper, zeelt) is vers wittebroodMaar hoe houd je dat een hele dag lang vers? Dat gaat zo. Maak een oude (hand) doek drijfnat en wring hem ver volgens weer zoveel mogelijk droog. Rol hierin het brood, dat liefst nog verpakt moet zijn in de papieren zak. Het blijft nu de hele dag vers. Dat is belangrijk, want alleen vers brood houdt goed op de haakKies voor het vissen liefst ,fabrieksbrood". Daaraan wordt namelijk veel vet toegevoegd, om het langer „vers" te houden. E1ERDOOS Haalt u een molen of reel uit elkaar om die te repareren, schoon te maken of te olieen, leg dan de on derdelen die u eruit haalt in die volgorde in een lege eierdoos, ie der onderdeel in een apart vakje. Het weer in elkaar zetten is dan kinderspel geworden en schroef jes „overhouden" doet u evenmin. O ja, u weet toch dat u werpmo- lens beter kunt smeren met olie dan met vet? Olie loopt namelijk steeds terug, terwijl vet door de tandwielen wordt weggeduwd, waarna het niet meer smeert. (Oud vet kan men verwijderen- met benzine en een tandenbor stel.) OGEN Hoe beter aas beweegt, hoe beter het gewoonlijk vangt en dit gaat na tuurlijk ook op voor het vissen met maden. Vis die liefst aan een haak die dun van draad is (dan blijven de maden langer leven) en pik de haak in die kant van de made waar zich twee zwarte pun tjes bevinden. (Dat zijn niet de „ogen", zoals men soms meent.) Op deze wijze aangeslagen ma den blijven het langste leven en kronkelen, en daar gaat het om. Ververs maden desondanks gere geld! TAPE Sportvissers die niet al te handig zijn tobben vaak met het opzetten van geleideogen, of met de ver vanging van zo'n oog, omdat ze het zogeheten „wikkelen" niet on der de knie hebben. Wist u dat ge leideogen ook heel goed zijn vast te zetten met tape? En dat zo'n geleideoog dan muurvast komt te zitten, vele, vele visdagen lang? Met tape kun je trouwens ook een molen of reel bevestigen. En met gekleurd tape kun je kunstaas een andere kleur geven. Je kunt er tij delijk je laarzen of je regenpak mee repareren en ook het monte ren van kikkertjes gaat met tape handig en snel. LIJNTREKKERS Stalen onderlijntjes, zoals men ge- Fred Veltman Hel aangewezen adres voor al uw_hengelsport. bruikt bij het snoeken met levend aas of het vissen met kunstaas, kan men gemakkelijk en goed koop zelf maken uit geplastifi ceerd staaldraad dat in hengel sportwinkels te koop is. Ingewik keld gereedschap hoeft daar he lemaal niet aan te pas te komen. Steek de draad door het oogje van bijvoorbeeld een worteltje en draai het rond zichzelf terug vier windingen zijn voldoende. Houd deze „verbinding" n\i boven een vlammetje (kaars) totdat de plas tic mantel gaat smelten. Even la ten afkoelen en klaar is de ver binding. NB. Houdt u de verbin ding te lang boven de vlam, dan verbrandt de plastic mantel, houdt u de verbinding er te kort bovendan komt er geen goede las tot stand. Oftewel: eerst even oe fenen. HAKENPRAAT Haken bewaart men meestal los in een doosje, waarin men wat reukloos talkpoeder strooit, om roesten tegen te gaan. Sommigen snijden aan het eind van hun vis dag hun haak los om die voor de volgende keer te bewaren. Dat kan, mits men eraan denkt zo'n gebruikte haak nooit bij de nieu we haken te stoppen - roest alle haken zal het onherroepelijke gevolg zijn. Het los in een doosje bewaren van haken is echter niet zo best, omdat de haken door schudden en schuren bot worden. Bekleed daarom liever een doosje met schuimplastic dat men daar na iets vochtig maakt met (naai- machine)olie; de haken prikt men vervolgens in het schuimplastic. Nog handiger is het bekleden van een doosje met strips magnetische kunststof. Dat spul is goedkoop en verkrijgbaar bij hengelsportza ken. Die magnetische kunststof is ook handig om zelf dozen te ma ken om kunstvliegen in te bewa ren). REK Tot enkele jaren geleden kon men slechts een soort vislijn kopen: het „normale" nylon of perion, dat een zekere rek vertoonde. Tegen woordig is er ook vislijn te koop die gehard is. Dit soort lijn ver toont veel minder rek. Het wordt gewoonlijk verkocht met aandui ding en zoals super" en „extra" en het is bovendien iets duurder. Wanneer moet men nu rekkende vislijn gebruiken? En wanneer liever nylon met minder rek? Wel, de normale lijn gebruikt men het liefst op harde, stijve hengels, terwijl men de minder rekkende lijn - het kan niet missen - liever op zachte, soepele hengels ge bruikt. Het waarom ligt voor de hand: men houdt op deze wijze een zekere reserve achter de hand. NU extra voordelige aanbiedingen ROBBERS Ook als men op grote afstand vist (vlok, of vanaf het strand bij voorbeeld) is „rekloze,, vislijn Voor al uw hengelsportartikelen HENK TEUNISSEN Levendaal 28 - Leiden - Telefoon 122053 STUITJES Stuitjes heb je nodig als je vist met schuifpennen. Het maken van zo'n stuitje is niet moeilijk, want men gebruikt er dezelfde knoop voor als die waarmee men een lijn aan een haak met een bledje zet - alleen wordt de haaksteel nu „vervangen" door de hoofdlijn. Vele vissers maken stuitjes in voorraad, bijvoorbeeld op een naald daarop zijn ze ook kant en klaar te koop bij de hengelsport winkelier). Maakt u zelf stuitjes, knoop ze dan in plaats van rond een naald liever rond een buisje (lege balpointvulling). Aan het water hebt u nu niets anders meer te doen dan de lijn door het buisje te steken en het stuitje op de lijn te schuiven.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 27