Wie in Québec alleen maar Frans spreekt is veroordeeld tot armoede mnum ZATERDAG 20 MEI 1978 PAGINA 2?" Het nationalisme in Québec krijgt met de dag concreter vorm. Onvermijdelijk komt er voor Canada een dag dat de machtsverhoudingen tus sen de provincie Québec en de federale regering in Ot tawa herzien moeten wor den. Zal Canada in stukken uiteenvallen, ophouden te bestaan? Het is nog te vroeg voor zulke paniek. Eerst moet in Qué bec zelf nog een strijd ge streden worden over de ge wenste mate van zelfstan digheid. Is een eenvoudige aanpassing van de huidige grondwet voldoende: het overhevelen van wat macht van de federale regering naar het provinciaal be stuur? Dat is de gematigde koers van de liberale opposi tie in Québec. Het andere ui terste stelt de invloedrijke vereniging Société St.-Jean Baptiste; Québec kan alleen een eigen leven leiden als het absoluut zelfstandig is, los van de "dieven" in de hoofd stad Ottawa. Dit najaar, of begin volgend jaar, zal in Québec een refe rendum gehouden worden over de positie van de pro vincie ten opzichte van de rest van het land; het histo rische verlossende woord moet dan gesproken worden. De regerende Parti Québe- cois hanteert de Benelux en de Europese gemeenschap als voorbeelden hoe het zou moeten worden: onafhanke lijk, maar wel in samenwer king. Meest opmerkelijk in het sepe- ratisme is de omslag in de ja ren zestig. Van een rechts soort zich uitleven in fol klore werd het een opstand tegen de "dubbele kolonise ring": de door Ottawa ge steunde overheersing van de Engels-Canadezen en de macht van het Amerikaanse kapitaal. In twee afleveringen zal Qué- becs seperatisme en het be lang ervan voor heel Canada toegelicht worden. In dit eerste verhaal komt veel ge schiedenis aan de orde: hoe kon een links nationalisme ontstaan dat zozeer het be drijfsleven tegen zich in het harnas jaagt? In het tweede verhaal zal aan de orde ko men hoe nu, voor het refe rendum en de daarvoor nog komende federale verkie zingen, Prime Minister Tru- deau, zijn aartsvijand Pre mier Lévesque van Québec en andere belanghebbenden zich opmaken voor de beslis sende strijd. De nieuwe skyline die Mon treal - de machtigste stad van Québec - zich de laatste 20 jaar heeft aangemeten (foto links). In de stad Québec (anders dan in Montreal) geeft een oud centrum nog een beeld van de historische cultuur (foto rechts). MONTREAL - De partijen die op het strijdtoneel van het se peratisme zijn te ontwaren hebben de hele Canadese ge schiedenis door een rol ge speeld in de strijd om de macht. De hoofdrol hebben allicht de Frans-Canadezen van Québec, de tegenvoeters zijn de Engels-Canadezen. Bij de laatsten moet onder scheid worden gemaakt tus sen de Engelstalige minder heid in Québec, en de Engel staligen in de overige provin cies. Verder hebben de Ver enigde Staten duidelijk hun stempel gedrukt op de Cana dese samenleving. De rol van de kerk, als laatste partij is politiek gezien nu vrijwel uit gespeeld, maar was tot de ja ren zestig van eminent be lang. Frans ritme De huidige Franse cultuur in Canada's zuid-oosthoek is een restant van een glorieus Frans verleden. Op een hoge rots bij de brede stroom van de "Sainct Laurens" bouw den Franse kolonisten in 1608 de stad Québec. Vandaaruit hebben de Fransen systema tisch grote delen van Noord- Amerika veroverd. Stroomopwaarts kwamen ze bij de grote meren terecht, daar vandaan zakten de kolonisten langs de Mississippi af naar het zuiden. In de Verenigde Staten herinneren stadsmen sen als Louisville en New Or leans hier nog aan. Grote pech was het voor de Fransen toen ze halverwege de achttiende eeuw een oorlog tegen de En gelsen verloren: de Engelsen, die overigens ook voet op Amerikaanse bodem hadden gezet, namen alle Franse bezit in Noord-Amerika over. De toen volgende maatregelen zouden tot op heden de situa tie in en rond Québec bepa len. In het gebied van de hui dige Verenigde Staten waren getalsmatig weinig Fransen te vinden. De Engelsen beslo ten dat dit gebied verder vol ledig volgens Engelse wet ge regeerd zou worden. Maar in het gebied van de grote meren tot aan de stad Québec had den de Fransen zo'n stevige voet aan de grond dat de En gelsen het wijzer vonden die situatie te handhaven. In de provincie Québec bleef het Franse levensritme gehand haafd terwijl overal elders zich een nieuwe Engelstalige cultuur ontwikkelde, Tweede maatregel voor Québec: de katholieke kerk kreeg een aanzienlijke macht, dat bleek een prima garantie dat de rust onder de onderdanen ge handhaafd zou blijven. Tot na de Tweede Wereldoorlog zijn onderwijs en pers in handen van de kerk geweest. Het be tekende dat slechts een elite hoger onderwijs kon volgen, terwijl de kerk er gezagsge trouw voor waakte dat er niet aan de bestaande machtsver houdingen getornd zou wor den. Tot de "Stille Revolutie" in de jaren zestig zorgde de kerk voor censuur op al te losbandige films, boeken en zovoorts. Engelse intocht Toen de Verenigde Staten in 1776 zelfstandig werden wa ren er nogal wat Engelse ko lonisten die dat helemaal niet leuk vonden. Deze loyalisten trokken naar het gebied waar nog helemaal geen drang was om onder Engelse heer schappij uit te komen: het huidige Canada. Slechts heel langzaam en veel later dan de VS is Canada naar zelfstan digheid gegroeid. Door de toevloed van de loyalis ten uit de Verenigde Staten dreigde de Franse cultuur overspoeld te worden. Om de onrust de baas te worden pas ten de Engelse overheersers een verdeel en heers-politiek toe: het gebied van de grote meren tot aan de stad Québec werd in tweeën gesplitst. Rond de grote meren ont stond het eèrste belangrijke Engelstalige gebied (Upper Canada, later de provincie Ontario), vanaf Montreal tot Québec (wat nu de provincie Québec is) werd Lower Cana da genoemd: een Franstalig gebied met de oude Franse wetten waaronder echter ook een Engelstalige minderheid kwam te leven. De gevolgen van de Engelse in tocht en de verdeling zijn nu nog onmiddellijk aan te wij zen. Ontario is het centrum geworden van de Engelstali ge macht in Canada, alle be langrijke industrie is er ge vestigd. De stad Montreal is een Frans-Engels overgangs gebied geworden. Québec is komen te staan tegenover een toenemend aantal Engelstali ge provincies. Hoewel van de Canadese bevolking, zo'n 23 miljoen mensen, een kwart Franstalig is, is Québec een wat minderwaardig buiten beentje tussen de andere pro vincies. De verschillen kwam soms dramatisch aan het licht, zo als tijdens de Eerste Wereld oorlog, toen het land bijkans verscheurd werd door heftige discussies of men al dan niet hulptroepen moest sturen naar Europa om Engeland (waar nog zulke sterke ban den mee waren) te steunen. Ook tijdens de Tweede We reldoorlog ontstond hierover een crisis. En de cijfers van een in 1942 gehouden refe rendum spreken boekdelen over de afstand tussen Qué bec en de andere provincies. In Québec vond 72 pet. dat men in Europa niets te zoeken had, terwijl in de Engelstalige provincies 80 pet. stemde voor het sturen van troepen. Elite T 'stalige minderheid in ci Canada ontwikkelde zich als een elite die het hele provinciale zakenleven ging beheersen. Tot aan de dag van vandaag geldt dat vrijwel alle grote zaken in handen zijn van Engels-Canadezen. Het is een economische macht die zich niet onbetuigd laat in de strijd om onafhankelijkheid. Er wordt gedreigd met een uittocht als de Parti Québe- cois nog verder gaat met haar "anti-Engelse" politiek. De Fransen hebben zich van oudsher een levensonder houd trachten te verschaffen in de kleinere, traditionele bedrijvigheid als de schoe nenindustrie en op het plat teland. Ongelukkerwijs voor hen takken van de economie waar weinig expansie in mo gelijk is gebleken, terwijl de Engelse industrie jarenlang bloeide en groeide. Allicht een uitstekende voedingsbo dem voor afgunst en achter docht. Het zwaartepunt van Canada's industriële bedrijvigheid ligt in Ontario, op die provincie richt zich veel van de aan dacht van de federale rege ring, tot ongenoegen van Québec dat zich achterge steld voelt. Een deel van de Engelse min derheid gaat in deze kritiek, op gematigder wijze mee met de Franstalige seposisten. Naarmate gedurende het eind van de negentiende eeuw en later in de twintigste eeuw de industrie zich ontwikkelde en het moderne zakenleven vorm kreeg is het meer en meer een stempel gaan druk ken op de Franstalige sa menleving. Het grootkapitaal ontwikkelde zich: enkele al lesoverheersende Engelstali ge firma's konden het gezicht van de samenleving gaan be palen. Eenvoudig gezegd: Engels werd de voertaal als er zaken gedaan moesten wor den, Engelstalige reclame verdrong het Frans. Na de Tweede Wereldoorlog is dit complex een belangrijke oor zaak voor het ontstaan van een massala oppositie tegen het gevestigde gezag. Confederatie Naast het oude Upper en Lower Canada ontstonden in de loop van de geschiedenis nog een aantal andere, Engelstalige provincies. Deze provincies vormden allemaal zelfstandi ge eenheden. Zelfstandig in zoverre dat paste in het Britse koloniale systeem allicht: in 1866 wordt Canada als Domi nion tamelijk onafhankelijk, praktisch geheel zelfstandig wordt het in 1931 als onder deel van de Commonwealth. Tussen, de zelfstandige provin cies groeide wel een behoefte aan samenwerking, maar het is pas na lang en moeizaam onderhandelen dat in 1866 een confederatie gevormd wordt. De band tussen de provincies onderling op dit moment heeft dus een heel andere achtergrond en in houd dan die tussen bijvoor beeld de staten van de Ver enigde Staten. Dat maakt de spanningen tussen het cen trale. gezag in Ottawa en de provincies inzichtelijk. Want er is niet alleen een onaf hankelijkheidsstreven in Québec, ook in andere pro vincies bestaat er ontevre denheid over het federale sys teem. Daar speelt niet de cul turele achtergrond mee als in Québec, maar meer de door Ottawa gehanteerde verde ling van het geld. En de van- oudsher in de grondwet vast gelegde verdeling van taken en verplichtingen van het fe derale bestuur sluit niet meer aan bij de eisen van de mo derne tijd. Zo wordt er gediscussieerd over vernieuwing van de federale grondwet en een herverde ling van de taken tussen Ot tawa en de provincies. Het wordt de liberale Prime Mi nister Trudeau kwalijk ge nomen dat hij zo laks is met initiatieven op dit gebied. In bijna alle partijen (ook zijn ei gen partij wat betreft Québec) en delen van het land heerst de mening dat Trudeau's starheid aangaande federale hervormingen de verhoudin gen met Quebec ook onnodig vertroebeld heeft. Stille Revolutie Van 1930 tot 1960 is de zeer con servatieve Union Nationale aan het bewind geweest in Québec. Samen met de kerk werd elke vernieuwing te gengehouden. Toen na de oorlog corruptie en manipu laties aan het licht kwamen trad de ontbinding van dit conglomeraat van behou dende krachten in, bezegeld door een liberale overwin ning in 1960. Toen veranderde ineens in een verbijsterend tempo het politieke en cultu rele leven. Het bestuursappa raat werd vernieuwd, de cen suur werd opgeheven, het onderwijs werd voor iedereen toegankelijk, het zakenleven kreeg een nieuwe impuls, kortom, Québec werd opge stoten in de vaart der volke ren. Deze jaren kregen de naam "Stille Revolutie". Wat echter bleef was de Engels talige invloed en, merkte de arme inwoner van Québec, in zijn portemonnee werd hij van de vernieuwing niet veel wijzer. Want nog steeds was er de oude structuur waarbij veel grondstoffen buiten Québec pas verwerkt werden. Het scharnier naar het ont staan van een links nationa lisme in die jaren is geweest het betrekken van een nieuwe economische visie in het na tionale denken: het bestuur moes.t meer greep krijgen op de economie. Québec kwam in die jaren in ternationaal in het nieuws door het gewelddadige op treden van de FLQ (Front de Libérations du Québec). Deze radicale groepering veroor zaakte de "oktobercrisis" in 1970 met de ontvoering van de Britse handelscommissa- ris Cross en het ontvoeren en doden van het regeringslid Laporte. Tot woede van Qué bec kondigde premier Tru deau toen de staat van oorlog af en zond troepen de provin cie in. De president-generaal van de invloedrijke culturele vereni ging Société St. Jean Baptis te, die toendertijd zelf enige dagen in hechtenis werd ge nomen, veronderstelt nu dat de hele oktobercrisis opzet is geweest van de federale rege ring om het seperatisme ver dacht te maken. Na de oktobercrisis keerde de rust vrij snel weer. Momen teel is een zekere discussie gaande om enkele gevangen FLQ-leden gratie te verlenen, een aantal vluchtellingen heeft verzocht het land weer in te mogen. Links program Cijfers over de economie van de jaren zestig illustreren de lo gica van het betrekken ervan in het nationalistische den ken. Hoewel een kwart van de Canadese bevolking Fransta lig is, is 93 pet. van de econo mische top Engelstalig. Op het werk is Engels veelal ver eist, zelfs als de meerderheid van het personeel Frans is. De levensstandaard in Québec is 25 pet. lager dan in de rest van Canada. Het gemiddelde in komen van de Engels spre kenden ligt, ook als ze Frans spreken, rond de 6000 dollar. De twee talen sprekende Franstalige komt gemiddeld niet verder dan 4523 dollar. Wie alleen maar Frans spreekt verdient gemiddeld 3107 dollar. Voor velen luidde de conclusie: als het zo door gaat is de enige keuze te assi mileren aan de Engelstaligen of arm te blijven. Onder leiding van de razend populaire René Lévesque verenigden zich een aantal kleine partijen onder een ge matigd links, seperatistisch program. Bij de verkiezingen van 1976 had deze Parti Qué bec een overweldigend suc ces: van de 100 zetels in de as semblee veroverden ze er 71. Spanningen De komst van de PQ heeft grote spanningen teweeggebracht. Het seperatisme van Léves que wordt door de federale krachten in Ottawa onder lei ding van Trudeau niet ge pruimd. Regelmatig zijn er botsingen tussen het federale en provinciale bestuur. Veel ernstiger dan deze landelijke meningsverschillen zijn de spanningen in Québec zelf. Het bedrijfsleven vreest de nieuwe regering in drie op zichten. Als de PQ het beloof de referendum over onafhan kelijkheid met succes weet te houden, zal Québec dan een geïsoleerde staat worden, omgeven door fiscale barriè res die import en export be lemmeren? Het Frans is door een taalwet tot officiële taal verheven. Bedrijven moeten voortaan naast Engels in ie der geval ook Frans paraat hebben voor de klanten. Dat geeft vertaalkosten en problemen voor Engelstalige firma's. Snerend wordt op gemerkt dat zelfs reclame voor Engelse boeken in het Frans moet. De grootste le vensverzekeringsmaat schappij in Montreal dreigt om deze taai-reden haar wol kenkrabber te verwisselen voor eentje buiten Québec. En tenslotte vreest men in dit land van "free enterprise" en vrezen de belangrijke Ameri kaanse investeerders de acti viteiten van de PQ-regering om de overheid enigszins een greep te geven op de econo mie. Gewerkt wordt aan ge deeltelijke nationalisering van het Amerikaanse ertsen- bedrijf Asbestos. Engelstaligen in Québec voelen zich sinds de nieuwe taalwet ineens een bedreigde min derheid. Er is een uittocht van Engelstaligen op gang geko men die weigeren alsnog Frans te leren of hun kinde ren naar de Franstalige scho len te sturen. In dit explosieve klimaat be reidt de PQ-regering haar re ferendum over onafhanke lijkheid voor. Tegen welke variant van onafhankelijk heid de burgers "ja" of "nee" mogen zeggen wordt om tac tische redenen nog geheim gehouden. Maar uitgangs punt zal zijn: onafhankelijk heid in samenwerking. Dat wil zeggen dat in ieder geval geen geld, althans geen grote bedragen meer van Québec naar Ottawa zullen gaan. Hoewel momenteel Québec veel geld ontvangt van de fe derale regering, meent het provinciale bestuur op eigen benen te kunnen staan: wat ontvangen wordt is tenslotte evenveel als wat afgedragen wordt. Terwijl nu Ottawa be slist over de besteding van ons geld, zullen we dat als we zelfstandig zijn zelf kunnen bepalen, zo luidt de filosofie. Om die filosofie aan de man te brengen zal de regering nog een flinke campagne moeten voeren. Want voorlopig lijkt het erop dat nog geen over tuigende meerderheid op die manier baas in eigen huis wil worden. De teruggang in de wereldeconomie speelt ook in Québec door, angst voor nog meer economische proble men in een onzekere toe komst geeft de doorslag. President-generaal Cosette van de invloedrijke culturele beweging Société St. Jean Bap tiste die zich sterk maakt voor de grootst mogelijke onafhan kelijkheid voor Québec. Foto links: De regering van Québec voert een campagne om het ge bruik van Frans te bevorderen: 'Frans is spreek het van harte"

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 21