Brede RW 4 toch in streekplan Gedegen demonstratie Leidse Balletschool I Danzatori Scalzi: professioneel ballet Gemeenschapsruimte van De Leerhoeve geopend LEIDEN - "Potverdomme, wat een drukte hier. Er zijn wel zestig mensen. En als je de heren aftrektMaar wel lekker". Het zal eenieder duidelijk zijn: Waldo van Dungen is aan het woord. De ster van de VPRO-televisie was gistermiddag in Leiden. In het Breehuis aan de Bree- straat opende hij het eerste Leidse Scholierenkaffee. Het scholierenkaffee, opgezet door de Leidse Aktiegroep van Scholieren en medewer kers van het Breehuis, is voortaan elke vrijdagmid dag van drie tot ongeveer half zes open. Waldo (of ei genlijk: Dolf Brouwers, voormalig kapper en reislei der) had de eer het startsein Waldo van Dungen opent scholieren café jn Breehuis te geven. Hij deed dat op de hem bekende wijze. Eerst was hij nog wat verdrietig door het afbranden van Wal- do-la-la en het vertrek van Gé Braadslee naar Amerika, maar toen even later zijn tophit "Vette jus" werd ge draaid zong Waldo uit volle borst me. Zijn conference ("Veel mensen houden niet van lang gelul") werd gevolgd door een op treden van de Leidse scho lierenpopgroep Gargoyle, die met uitstekende muziek de aanwezige middelbare scholieren wist te boeien. Komende vrijdag wordt de Franse film BOF (Anatomie van een bezorger) in het Scholierenkaffee gedraaid. uoL] Brouwers tijaenszijn succesvolle optreden in het Scholierenkaffee LEIDEN De Leidse politie heeft vannacht een 23-jarige stoffeer der uit Velsen aangehouden die bezig was vernielingen aan te richten aan een aantal auto's op de Oude Singel. De reden van zijn vernielzucht is niet bekend. Ver der hield de politie een 27-jarige Leidse tekenaar aan, die een pand aan het Kort Rapenburg was binnengeslopen. Door een van de bewoners werd hij op he terdaad betrapt en aan de politie overgeleverd. De protesttocht van "Vrouwen tegen seksueel geweld" heeft in Leiden geen problemen opgele verd. Er liepen ongeveer zeventig vrouwen mee en volgens de poli tie verliep alles in goede orde. WARMOND - Bij de Warmondse politie kwam gisteravond een melding binnen dat op de over weg in de Oranje Nassaulaan een bromfietser zou zijn aangereden door een trein. Bij onderzoek bleek dat langs de spoorlijn een dode hond lag. Niet duidelijk werd of de hond door een passe rende trein was aangereden. GROTE BELANGSTELLING VOOR ORGEL-BESPELING LEIDEN - De belangstelling voor de eerste orgelbespeling 1978 in de Pieterskerk, zoals bekend ten bate van het kerkgebouw, mocht aanzienlijk heten. In die belang stelling deelde Han Kapaan, zeer geliefde hoboïst in stad en streek, wiens techniek vlekkeloos is en wiens klank wondermooi. Hij speelde stukken van Telemann, Kirnberger en Marguerite, Roes- gen-Champion (musicienne in Genève). Telemann, die nabij 2000 composi ties maakte, heeft voor alles en iedereen steeds iets, altijd wel luidend en welgebouwd. In dit geval Sonate in e met leuk Viva ce. Voor mij oor in, oor uit, maar welkom. Kirnberger is een leer ling van Bach, die in variaties op een menuet uit Sonate in Bes waar maakte, dat hij een fijngeest is, die meermalen met Bach werd verward. Van Marg. Roesgen weerklonk een aanminnige Noc turne. Brons, onbestreden vertolker, had driemaal Bach, vooraan het ko raal 'Komm, Schöpfer', later de sublieme koraalbewerking Bleib bei uns en de Dorische Toccatal beide vertegenwoordigd op de onlangs van hem verschenen or gelplaat. Verder vijf delen van de Kloostermis van Couperin (een welbewuste middenpositie tus sen werelds en geestelijk), prach tig in het Offertoire en de Dialo gue op de vox humano. Vervol gens Petite Piece en 2 me Fantai sie van Jehan Alain, die (zijn Li tanies!) open stond voor ver nieuwende oosterse muzikale vormen. Ten laatste Langlais vooral in het middendeel zeer treffende Te Deam. KEES VERHOEF P v.d. Heiden voorzitter D'66 Leiden LEIDEN - De 45-jarige Pieter van de Heiden (chef van de afdeling personeelsmanagement op het ministerie van binnenlandse za ken) is de nieuwe voorzitter van de afdeling Leiden van D'66. overgrote meerderheid werd hij gisteravond tijdens de ledenver gadering gekozen als opvolger van Hans Glaubitz, die zich nu volledig gaat wijden aan zijn taak als lijsttrekker voor de komende gemeenteraadsverkiezingen Als nieuw lid van het bestuur werd Karin Janssen-De Jong Jong ge kozen. In een toespraak tot de leden zei Hans Glaubitz dat D'66 geen me dewerking zal verlenen aan een collegevorming waarbij con structieve partijen buitenspel worden gezet. Hij constateerde dat deze houding van D'66 er in middels toe heeft geleid dat ook de PvdA de deur heeft open ge houden voor andere partijen. Volgens Glaubitz heeft D'66 in Leiden de kloof tussen PvdA en WD wat verkleind. "En daar kunnen we trots op zijn", aldus de D'66 lijsttrekker. Overigens kondigde Glaubitz aan dat wan neer de WD eventueel niet be reid zou zijn met de PvdA te on derhandelen, D'66 zich gerech tigd voelt om toch alleen met PvdA (en PPR) aan tafel te gaan zitten. Zondag SGP-GPV-RPF: hechte aanhang LEIDEN - De eerste vijf gemeente raadskandidaten van de SGP- GPV-RPF ondersteunden elkaar gisteravond in een politiek fo rum. De heren Boelema (RPF), Houtman (SGP), Hakkenberg (SGP), Van der Mey en Flach (beiden GPV) zetten voor een publiek van een goede zeventig mensen hun standpunten uiteen over de grondslag, volkshuisves ting, recreatie en milieu, de Leid se binnenstad en cultuur. "De grondslag van alle denken en handelen van onze fractie is de Heilige Schrift en we ervaren als daarop gegrond de drie formulie ren van enigheid", aldus raadslid en lijsttrekker Van der Mey. Waarschijnlijk was deze samen vatting van de grondslag niet eens nodig, want het publiek bo ven in de Stadsgehoorzaal be toonde zich in de discussies al lid of sympathisant. Er viel geen ne gatief woord. Opvallend was het grote aantal jongeren, dat een ap plausje kreeg, omdat zij "nietlan- terfanteren, maar zich aktief in zetten voor het woord Gods op aarde". In de pauze glipte de jeugd naar beneden, waar een rock'n rollbandje zich aktief in zette voor de Bonaventura- schooljeugd. Boven moesten de sprekers dan ook moeite doen om zich verstaanbaar te maken. Alleen op het punt van het gods dienstonderwijs op lagere scho len verschilden de meningen van de "forumleden". De RPF sprak zich uit vóór de GPV tegen sub sidiëring. LEIDEN - Veel leerlingen die zich aanmelden voor een dansvakop leiding hebben al les gehad aan een amateurschool. Het is dus van belang dat de amateurscho- len in staat zijn een goede basis te leggen. Naar de ervaringen van de dansvakopleidingen is echter in het algemeen de kwaliteit van een groot aantal amateurscholen onvoldoende of slecht. Een eerste vorm van kwaliteitsbewaking zou volgens een door het Centraal Dansberaad onlangs uitgegeven rapport kunnen zijn dat bij wet geregeld wordt, dat ook aan ama teurdansscholen alleen docenten werkzaam mogen zijn met het di ploma 'danspedagoog', van één van de erkende dansvakoplei dingen op zak. Over een dergelijk diploma be schikt Maijolein Briër, die nu al ruim tien jaar met straffe hand haar Leidse Balletschool leid. De resultaten zijn er dan ook naar. Dat bleek ook gisteravond weer tijdens de eerste van een reeks van vier uitvoeringen van deze school in de Leidse Schouwburg. Marjolein Briër presenteerde er zowel haar klassieke als jazzklas- sen. Van deze dynamische dan- spedagoge is bekend dat ze een grote voorliefde koestert voor de jazzdans. En het is opvallend te zien hoe ze de leerlingen uit de jazzklassen in haar enthousiasme voor deze vorm van ballet weet mee te slepen. Deze jazzklassen knalden er op deze eerste demon stratie-avond althans lekker doorheen om Marjolein Briërs ei gen woorden maar eens te ge bruiken. Een en ander betekent echter niet dat de klassieke lessen op de Leidse Balletschool minder ge degen zouden zijn. Integendeel, want Marjolein Briër is daar te veel vakvrouw voor. De in thea tervorm gegoten openbare lessen (er volgen er vandaag en morgen Marjolein Briër en Kenny Lalopua. in totaal nog drie) bieden zowel de beginners als de gevorderden de gelegenheid om hun kunnen in een wat sfeervollere omgeving dan de kale balletstudie te tonen. Ook dat kan zijn nut hebben. De klassieke klassen worden overi gens zowel bik bij oefeningen aan de barre met al die als opwarming van de spieren bedoelde knie buigingen en dat moeilijke op trekken van de benen als bij de veel concentratie vereisende adagio's kundig begeleid door Jan Hlavsa, één van de pianisten van het Nederlands Danstheater. Voor de jazzdemonstraties kon niet tevergeefs een beroep wor den gedaan op het Trio Dolf Del- prado. Na de pauze voerde een uit de leer lingen geselecteerd dansgroepje met veel gevoel voor expressie en homogeniteit een aantal choreo grafieën van Marjolein Briër uit. Deze trad trouwens zelf in een sfeervolle solo op en later een tikkeltje theatraler in een duet met trouwe danspartner Kenny Lalopua. PIETER C. ROSIER. Antonius Clubhuis, dansen, 20-23 uur. Middelweg 19 c kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Café De Twee Spieghels, muziek programma, 15 uur. Leidse Schouwburg, Leidse Bal letschool Marjolein Briër, 20.15 uur. Leids Vrijetijdscentrum, kreatieve workshop, 13—18 uur. Taveerne Deylzicht, Wassenaar, au to-gezelligheidstoertocht, 10 uur. Maandag Ontmoetingscentrum, hoek Bos- huizerlaan, bejaardensoos Zuid- West, 14.30 uur. Witte-Poort kazerne, Noordeinde 2, tel. 120833, adviescentrum voor werklozen, di. van 10.30-12.30 uur Vijfhovenhuis, Hoflaan 169, ge- handicaptensoos, 14-16.30 uur. Stadhuis, gemeenteraad, 19.30 uur Gemeentehuis Wassenaar, ge meenteraad, 19.15 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, ge meenteraad, 20 uur. Artsen Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur vm. tot zondag 24 uur, waargenomen door de volgende artsen: Wijk I (Morskwartier, noord-binnenstad, Noorderkwartier en Groenoord): H. C. Jasperse jr., Witte Singel 72, tel. 124961; Wyk II (Kooi en Merenwijk): P. J. Derchant, Hooigracht 61, tel. 123752; W(jk III (Waard, Professo- renwijk, Tuinstadwijk en zuid-binnen stad): S. Smit. Cobetstraat 43, tel. 130177, Wijk IV (Zuid-West en Haagwegkwar- tier): van za. tot zo. 8 uur. A. A. van Rijn, Melissetuin 5, tel. 210797; van zo 8 tot zo 24 uur F. Lahr, Zoeterwoudse Singel 11, tel. 120347. Leiderdorp - J. van der Leden en J. van de Beek, tel. 894539. Zaterdag en zondag spreekuur van 12.30-13 uur op Hoofd straat 8, tel. 894539. Oegstgeest - E. J. Roelants, Frans Hals laan 10, tel. 153747. De weekenddienst loopt van zaterdag 10 uur tot maandag 7 Voorschoten - F. Koopmans, Wagner- laan 69, tel. 6352 (zaterdag); A. Tromp, Leidseweg 328, tel. 071-762159 (zondag). Warmond - F. Walenkamp, Dorpsstraat 45, tel. 10030. Apotheken De avond-, nacht- en zondagdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 19 tot 26 mei, door Apotheek Leiden Zuid West, Brahms- laan 20, Leiden, tel. 071-763134 en Apo theek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 155482. Indien het na 11 uur "s avonds niet meer mogelijk is met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uit sluitend voor spoedrecepten gratis van een taxi, tel. 122444 gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, V d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - zr. R. Koster, Helmstraat 43, Noordwijkerhout, tel. 02523-3137. LEIDEN - Wegens overlijden van één der spelers zal het poppenspeltheater onder leiding van Rien Baartmans morgenmiddag niet naar het rijksmuseum voor volken kunde te Leiden komen. Het poppenspeltheater zou daar een wayang-kantjil voor- stelling geven. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch* Dagblad B.V. Hoofdredacteur, Han Muidér. Hoofdkantoor. Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f 155,50 Jaarabonnement per post f226,90 Losse nummersf 0,60 Abonnementsgelden bijvoor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. PAGINA 2 Voorhof polder bestemd voor dagrecreatie LEIDEN/DEN HAAG - De Voor hofpolder op het grensgebied van Oegstgeest en Warmond (de 'Put van Menten') moet beschikbaar komen voor dagrecreatie en niet voor verblijfsrecreatie. Een voor stel van de WD om in het streekplan Zuid-Holland West verblijfsrecreatie voor deze pol der op te nemen, werd gisteren door Provinciale Staten verwor pen. Alleen CDA en Boerenpartij steunden de WD. CDA-gedepu- teerde Buysert (tegenstander van het WD-voorstel) hield wel de mogelijkheid open dat er "een enkele hectare" aan verblijfsre creatie ter beschikking wordt ge steld, "maar de hoofdbestem ming moet dagrecreatie zijn". De exploitatiemaatschappij Voorhof Warmond had bij Gedeputeerde Staten het verzoek ingediend om de zandput voor verblijfsrecrea tie te mogen inrichten. LEIDEN/DEN HAAG - Op het nippertje is het PvdA-voorstel om geen verbreding van Rijks weg 4 in het streekplan Zuid-Holland West op te nemen gisteren door Provinciale Staten verworpen 36-37. Opvallend was daarbij dat PvdA'er Van der Laan zich tegen het voorstel van zijn fractie keerde en daarmee in feite de doorslaggevende stem uitbracht. Het voorstel van de PvdA werd wel gesteund door GPV, PPR, PSP de drie PvdA-gedeputeerden en enkele WD-statenleden. Tegen stemden CDA, SGP, Boerenpar tij, CPN, de meerderheid van de VVD-fractie en één PvdA'er. In het PvdA-voorstel van statenlid Andrioli werd aangevoerd dat er gestreefd moet worden naar ma tiging van het autogebruik. Met de voltooiing van het verkeers plein Leidschendam wordt een aanzienlijke capaciteitsverrui ming voor het autoverkeer be reikt, aldus de PvdA'er. Alleen al daardoor zuller de rijkswegen 4' en 12 meer auto's kunnen ver werken. Gedeputeerde Buijsert herhaalde de argumentatie, die hij eerder deze week tegen het PvdA-voor stel naar voren bracht; na het wegvallen van diverse wegver bindingen, zoals de Leidse Baan, biedt de verbreding van Rijks weg 4 (die o. a. door Leiderdorp loopt) de enige mogelijkheid om tot capaciteitsvergroting voor het autoverkeer te komen. Concert in Dorpskerk Kooropbouw fraai bij Con Anima LEIDERDORP - Hoewel vrouwe lijke koordirigenten in de laatste tijd meer op de voorgrond treden, is mij geen enkele bekend die een volledige beroepsopleiding aan een conservatorium heeft ge volgd. Het lijkt onjuist, omdat muzikaliteit en aanleg niet speci fiek kenmerkend voor een man behoeft te zijn. Om een voorbeeld te noemen: Truus Massaar-van Driel die gisteravond in de Dorpskerk in Leiderdorp haar oratoriumkoor "Con Anima" leidde, heeft zeker grote capaci teiten. Zij heeft het koor even wichtig opgebouwd met veel mooi stemmenmateriaal, en het is goed geëgaliseerd. Maar een zekere be perktheid in haar beweging is hoorbaar in het koor. In haar geval is dit bijzonder jam mer omdat zij zich met een "gro tere technische bagage" meer had kunnen ontplooien. Wij denken aan Pachelbels "Nun danket alle Gott", waarvan de cantusfirmus te weinig contrapuntische ach tergrond kreegMisschien zou een andere opstelling, of een andere opbouw uit de partituur een meer verdiept muzikaal beeld hebben gegeven. Niettemin liet Truus Massaar toch heel veel goeds ho ren, en dat goede kwam ook uit het koor zelf, waar drie solisten blijk gaven van een gave scholing en grote muzikaliteit. Organist Wim van der Reijden heeft het mot dit orgel wat moeilijk ge had, althans die indruk kwam. zo over. Zijn spel was niet steeds evenwichtig en eigenlijk klonk het allemaal wat stroef. Wij zou den hem graag eens op een groter orgel willen horen, waar hij zich mogelijk meer zou kunnen ont plooien. De Dorpskerk was rede lijk bezet. BEP RIJNDERS LEIDEN - Cultuurliefhebbers van Leiden konden gisteravond kie zen tussen twee verschillende balletvoorstellingen. In de Leid se Schouwburg Marjolein Briër en in het LAK-theater 'I Danzato ri Scalzi' ('Le Nouveau Ballet De Cour) onder regie van Patrizia Cerroni. Dit uit 7 dansers en dan seressen bestaande, uit Rome af komstige, balletgezelschap, heeft, vooral door de zeer tot de verbeelding sprekende naam van haar oprichtster, choreografe en soliste Patrizia Cerroni een zeer bijzondere klank in Italië.' Dat haar roem en die van haar dansgroep zelfs over de grenzen reikt, werd gisteravond duidelijk in een zeer redelijk bezet LAK- theater. Patrizia vertelde na af loop, dat zij 'Differences' (uit 1977) had laten vallen voor het veel actueler 'Apotropia', op mu ziek van Frank Zappa en Mauro Bortolotti. Haar eigen choreogra fie, op muziek van Luciano Berio, met als dansers o.a. de zeer geta lenteerde Francesca Bertolli, Leena Heinonen, Paolo Morelli en Enrica Palmieri kwam daar door te vervallen. Voor de pauze maakte eveneens veel indruk "Self-mirror" (uit 1974), waarbij de choreografie wederom van Patrizia Cerroni was, maar waarbij ditmaal ge bruik werd gemaakt van de mu ziek van John Cage ("Music For Marcel Duchamp"). Het vrij re cente "Fontana Mix" (1977), dat als laatste danseenheid voor de pauze werd gebracht, viel door te ingehouden dansfiguren enigs zins tegen. Ook is de dynamiek en voortgang ingeruild voor een wat statische gevoelsbeleving, waar door de continuïteit hinderlijk wordt verstoord. Na de pauze kwam men echter zeer verdienstelijk terug met "U.H.F.!", uit 1976, wederom, u raadt het al, een choreografie van Patrizia. Maar ditmaal op zeer sfeervolle muziek van Mauro Bortolotti. Van hem werd "Mot- tetto I" gekozen, terwijl Michiko Hirayama voor de verbale bege leiding zorgdroeg. Ter afsluiting werd de, qua naam geving op een dadaïsme lijkende, dans "HMM" gebracht. Tijdens dit ballet bewees "I Danzatori Scalzi", dat het terecht op het ogenblik een tournee maakt langs de belangrijkste Europese hoofdsteden. Dat men tijd heeft gevonden ook Leiden aan te doen, mag hierbij als een ver dienste van de LAK-organisatie aangemerkt worden. Dit, door het "Italiaans Cultureel Insti tuut" te Amsterdam, in samen werking met de "Vakgroep Ita liaanse Taal- en Letterkunde" georganiseerde optreden, kon niet anders dan grote indruk ma ken op de aanwezigen. Qua planning leek het inmiddels nergens op. De balletliefhebbers komen in Leiden toch al zeer ma tig aan hun trekken en als er dan eens een belangrijk balletgezel schap naar onze stad komt, staat daar uitgerekend een tweede balletopvoering in de Schouw burg tegenover. "I Danzatori Scalzi" is een uiterst professioneel balletgezelschap. De keuze zal daarom voor de ech te balletliefhebber bijzonder moeilijk zijn geweest. En dat ter wijl LAK- en LS-agenda's voor de maand mei nog enige vrije dagen vermelden. BERT KOEKEBAKKER ZATERDAG 20 MEI 1978 De gemeenschappelijke ruimte met op de achtergrond het door de leerlingen vervaardig de wandkleed. In Warmond WARMOND-Onder grote belangstelling is gisteravond de gemeenschaps ruimte van de Warmondse basisschool "De Leerhoeve" geopend. De ope ning werd verricht door de secretaresse van het oude schoolbestuur, mevrouw van Winsen, die een door de leerlingen gemaakt wandkleed onthulde. Voorafgaande aan de officiële opening waren er de hele dag festiviteiten voor de leerlingen. Burgemeester De Vreeze hees s' morgens een schoolvlag die door één van de leerlingen omtworpen is. Vervolgens werd een grote hoeveelheid ballonnen het luchtruim ingestuurd. In de middag amuseerden de leerlingen zich met een "stuif es in"-achtig pro gramma. Met de bouw van de gemeenschapsruimte werd twee jaar geleden begon nen. In 1977 werd hij in gebruik genomen De gemeenschapsruimte is onder andere bestemd voor creatieve werkzaamheden. Ook is er een documentatiecentrum ingericht. Tegelijkertijd met de gemeenschaps ruimte werden twee nieuwe lokalen gebouwd, waarvan er inmiddels alweer eén leeg staat door het teruglopende leerlingenaantal. Het is de bedoeling dat dit lokaal wordt toegevoegd aan de sociaal culturele ac commodatie. Volgens de prognoses zullen er in de komende driejaar nog twee lokalen overkompleet worden Weidse agenda Zaterdag Pieterkerk, Antiekmarkt, 9.30-17 uur. Jeugdhonk De Zolder, Morsweg 114, jeugdschaaksoos (11-15 jr), 15-17 uur. Leidsche Schouwburg, Leidse Ballet school Marjolein Brièr, 20.15 uur. LAK-theater, Werkcentrum Dans met vier balletten, 20.15 uur. De Klinker, Berlagestraat 2, open-huis, 10-17 uur. Mariènpoelstraat, officiële opening woonerf, 14 uur. Huize Buitenzorg, Leiderdorp, viering 12Vi-jarig bestaan, 12.30 uur. Boeckhuys, Wassenaar, schrijvers- markt, 14 uur. Brandweerkazerne, Oegstgeest, defilee brandweerkorpsen, 13.45 uur. Ambachtshuis, Voorschoten jongeren manifestatie PvdA/PPR, 14-18 uur. St. Bonifacius-school, Wassenaar, rommelmarkt, 20 uur. Lindehoeve, Voorschoten, cabaret Jaap v.d. Merwe, 21.30 uur. St. Willibrorduskerk, Wassenaar, con cert door het Woerdens mannenkoor, 19

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2