Andretti: „Voor geld 'vlieg' ik... 'Er is geen plaats voor sentimenten P/Leiden houdt fancy-fair voor clubhuis VAN DER HART TRAINER BU FC AMSTERDAM Meulemans: rapport pas na WK openbaar VOORSTELLINGSAVOND TOUR DE FRANCE '78 Reductiebon waarde 2,50 Voorstellingsavond Tour de France '78 ZATERDAG 20 MEI 1978 ZOLDER - Het grote geld blijft lokken. Waarom anders, be raamde Mario Andretti, snelste man in de eerste training van de Grand Prix van België op het cir cuit van Zolder, een snood plan dat hem vandaag met de Concor de naar Amerika moest brengen. Let wel, vanmiddag, na de laatste training die om drie uur afgelo pen zou zijn. Exact vierentwintig uur later, morgenmiddag dan, gaat de Belgische Grand Prix van start. Mét Andretti, daar liet de sympathieke Amerikaan geen twijfel over bestaan. Maar de supersnelle Concorde kon-ie, dankzij het tijdverschil, net even de training van de In- diapolis-race meepakken, al thans de laatste twee uren, van vier tot zes lokale tijd. En in die twee uurtjes wilde hij zich dan even vooraan klasseren. Om eind deze maand, als de race wordt gehouden, een geslaagde greep te kunnen doen naar de gigantische hoofdprijs van meer dan 100.000 dollar. Andretti, grijnzend: 'Daar wil je wel even voor op en neervliegen'. Maar op de terugweg zal het tijds verschil in het nadeel van de de Amerikaan werken. Het zal han gen of wurgen worden of de Lo tus-rijder dan nog op tijd terug kan zijn voor de start op Zolder. En daar nu zag stalbaas Colin Chapman bitter weinig in. Zijn toprijder kan juist in België en over twee weken ook in Spanje de volle punten pakken, omdat de Lotussen van huisuit op deze twee circuits praktisch onge naakbaar zijn. Zodat de moge lijkheid is blijven bestaan dat Chapman vanmiddag om drie uur van nee geschud heeft tegen Andretti. Dat kan de Amerikaan dan veel geld kosten, want dan moet hij straks 'op Indianapolis' achteraan starten. Geld Geld bepaalt nu eenmaal de gang van zaken in de formule I-wereld. Neem ontwerper Frank Williams. Een paar jaar terug reed de Ne derlander Gijs van Lennep nog voorde Brit. Nou, er deugde niets van het team, aldus de Haarlem mer toen, en die Williams, een zakkenvuller, waardeloos, over en sluiten maar. Van Lennep verdween snel van het toneel en Williams tobde door. Met andere coureurs die, omdat hij geen gulle sponsor had. en alles mondjesmaat moest, kansloos waren in het verouderde mate riaal dat de ontwerper hen voor zette. Totdat vorig jaar plotsklaps geld van de oliesjeiks binnen het bereik van Williams kwam. Een tipje, een gesprekje, en pats, ineens stonden er de letters van een Arabische luchtlijn op de bo lide. Met de letters kwamen de contanten. Ineens kon Williams zich een topper als Alan Jones als coureur veroorloven. Ineens kon hij zich ook de dure. materialen als titanium permitteren, evenals de beste Ford-motoren en de meest-uitgelezen Good Year-banden. Resultaat: de Sau- dia Williams-bolide kan zich me ten met de grote merken. Frank Williams: 'Ze denken na tuurlijk dat ik nu slapende miljo nair word. Maar zo ligt het niet. Die lui in het Midden-Oosten zijn niet helemaal gek, Zo'n oliesjeik mag in een opwelling dan wel eens een Rolls-je of twee kopen, maar zodra het om zaken gaat is hij voorzichtig en kijkt hij de kat uit de boom. In het begin kreeg ik niet al teveel geld, de resultaten werden toch beter en nu is de kraan wat verder opengedraaid. Nog piet ver genoeg om tijdens iedere race op de eerste rij te staan, maar dat komt ook nog wel. Dit seizoen mikken we op wat hoge klasseringen, het volgend jaar gaan we een serieuse gooi naar het wereldkampioenschap doen. Waarom denk je dat een man als Jody Scheckter zo snel is van- !nw! Mario Andretti: retourtje België-Amerika voor de poen. daag. Niet omdat God van bo venaf geroepen heeft: Jody, dit is jouw dag. Wel omdat Walter Wolf zijn olie-miljonair, een splinter nieuw wagen voor hem liet bou wen. En wat denk je als Chapman straks hoort dat het John Player-concern niet meer in zijn racerij wil investeren. Dan is het gebeurd met Chapman, natuur lijk, hij is een geweldige con structeur, beter dan ik, maar zon der geld redt hij het ook niet. En ik, ik ga het met geld uit het Mid den-Oosten op korte termijn nu eindelijk wel eens redden Happel tegen landgenoten: WENEN - Opwinding in Wenen, waar een verloren zoon terug keerde en fotografen de plaat van hun leven schoten van Ernst Happel sr. en jr. Veel vragen ook, van Oostenrijkse radio- en tv- mensen: "Hoe is het om als Wie ner met de Hollanders tegen de Wieners te strijden? Geprikkelde antwoorden: "Ik ben prof, geen plaats voor gevoelens. Sentimen ten, dat is iets waarmee seniele mensen zich bezig houden". Ernst Happel terug in zijn geboor teland; trots, uitdagend, gelet op prestige-verlies zuinig met woor den. Want één ding staat als een paal boven water. Happel, eens de bewierrookte stopperspil uit het Oostenrijkse "Wunderteam", mag en wil niet afgaan voor zijn eigen volk. Daarom kon er ge soebat worden, gesmeekt om de opstelling van Oranje, Happel was niet te vermurwen. "Eerst de elf Oostenrijkse namen dan pas maak ik mijn ploeg bekend", sprak hij stuurs en verklapte dat hij de namen van de "Mann- schaft" van bevriende zijde krijgt toegespeeld. Tot die bevriende zijde rekende Happel zeker niet Max Merkel, directeur van de Oostenrijkse voetbalbond. Met zijn zestig jaar opvallend slank aanwezig in het Prater-stadion, maar verdwenen toen Happel met de Oranjespelers voor de training arriveerde. Toen glipte Merkel ongemerkt naar zijn auto, ook nu niet bereid te praten met de ex-teamgenoot, die hij in late re jaren is gaan haten. Het was typerend voor het oefenduel Oos tenrijk-Nederland, dat een eigen leven is gaan leiden en dat voor sommigen tot een prestigeslag is uitgegroeid. Dat geldt niet voor de Nederlandse officials, die handenwrijvend vernamen dat alle 50.000 (onoverdekte) zit plaatsen zijn uitverkocht in het Prater. Want tenslotte werd de deal op vijftig procent van de re cette-basis afgesloten, hetgeen de "Nederlandse schatkist" 400.000 gulden gaat opleveren. Compact middenveld Terug naar Happel, die opnieuw liet weten voor een compact middenveld te kiezen, hetgeen vermoedelijk de volgende op stelling zal impliceren: Jongbloed; Suurbier; Krol; Rijs- bergen; Poortvliet; Jansen; Van Hanegem; Neeskens; Willy van de Kerkhof; René van de Kerk hof; Rensenbrink. Het ligt in de bedoeling dat Haan in het tweede bedrijf de plaats inneemt van Willy van de Kerkhof, die van avond om tien over zeven alleen terugkeert naar Nederland, om dat zijn dochtertje haar eerste communie moet doen. Woensdag 28 juni - aanvang 20.30 uur Groenoordhallen - Leiden Op deze avond zullen de ploegen, ploegleiders etc. voor gesteld worden aan het publiek. Gastheer: Hans v. Wiiligenburg Verder werken mee: Lee Towers The Tumbleweeds Ciska Peeters Luv The Qliftons Organisatie: Wim Bosman Productions Toegangsprijs f 15,- met reductiebon uit deze krant 12,50 Reserveer nu alvast een zitplaats via alle kantoren van het Leidsch Dagblad. Leidsch Dagblad, 'n aktieve krant! Leidsch Dagblad, een aktieve krant!! DEN HAAG - Naast of met elkaar in de KNVB, dat is een zaak die met name het amateurvoetbal de afgelopen jaren ernstig heeft be ziggehouden. Gealarmeerd door een stroom negatieve publiccTIE ten aanzien van het betaalde voetbal, leidde dat ongeveer vo rig jaar tot het instellen van een commissie, waarin onder meer voetbalman Grifhorst en politie ke figuren als Den Boer (CDA), Nagel (PvdA) zitting kregen. Ge noemde commissie kwam tot de in amateurkringen niet eens zo verrassende conclusie dat het be taalde voetbal afgestoten zou moeten worden en in een te vor men liga moet worden onderge bracht. Hoewel het aanvankelijk in de bedoeling lag een en ander aanstaande maandag tijdens een persconferentie te onthullen, heeft KNVB-voorzitter Willem Meuleman daar een stokje voor gestoken. Meuleman: "Als ik het goed heb begrepen, wil die com missie de zaak openbaar gaan maken. Maar dat is in de KNVB ongebruikelijk Die commissie heeft tot nu toe in stilte gewerkt en eerst dient het amateurvoetbal zich daar nu intern over te bera den. Vervolgens moet het betaal de voetbal zich uitspreken, waar na een en ander in het bondsbe- stuur komt. We kunnen dit er nu niet bij hebben. Je moet niet alles door elkaar halen. De procedure ten aanzien van subsidie, zoals die in het rapport „Gezonder be taald voetbal" is vervat, nadert bijna zijn voltooiing en dan zou je nu ineens die hele zaak met dit rapport doorkruisen. Ik ken de inhoud van dit rapport, waarover ik nog geen commentaar wens te leveren. Ik vind dat die materie na de WK maar eens moet wor den aangekaart". Als het rapport van de studiecom missie door de bondsvergadering van de KNVB zou worden aan genomen, dan gaan het bestuur van het amateur- en het betaald voetbal een eigen leven leiden, wordt het huidige amateurbe- stuur bondsbestuur en zal de voorzittersfunctie, zoals die thans door Meuleman wordt be kleed, overbodig worden. In het buitenland zou het betaalde voetbal zich bij interlandwed strijden nog wel onder de vlag van de KNVB moeten presente- VOETBAL - Argentinië zal niet toestaan dat buitenlandse voet balploegen hun eigen bewapen de veiligheidsmensen meene men naar het wereldkampioen schap. Dit heeft generaal Angel Barbieri, die is belast met de be veiliging van het wereldkam pioenschap voetbal, donderdag perscomferentie meege- dee Wim Meuleman Snelwandelen LEIDEN - De Leidse snelwande laars Nico Schroten en Dirk Maassen van der Brink, beiden van AV Holland, zijn gekozen voor de Nederlandse ploeg, die op 3 juni utkomt in een zeslande- nontmoeting voor snelwandel teams in Den Haag. De deelne mende landen zijn behalve Ne derland, België, Denemarken, Luxemburg, Zwitserland en Noord-Frankrijk. De Nederland se ploeg zal verder bestaan uit Tjabel Ras en Bert Timmermans. LEIDEN - Dit weekeinde start Parker Leiden de feestelijkheden ter gele genheid van het 20-jarig bestaan van de Leidse basketbalclub op 29 september van dit jaar. Centraal bij het feest, dat gisteravond met een fancy-fair in de Ton Menken IJsbaan is begonnen, staan de inspannin gen van de jubilerende vereniging om de beschikking te krijgen over een eigen clubhuis. Daarvoor is de fancy fair, die ook vanavond en morgen middag is geopend, in de eerste plaats opgezet. Tevens is er een grote loterij uitgeschreven. De club heeft toestemming van de Sportstichting Leiden om aan de Bos- huizerkade het clubgebouw van de daar vertrekkende voetbalvereni ging Leidse Boys over te nemen. De acties rond het jubileum hebben als doel voor die „transfer" de benodigde gelden bijeen te brengen. LEIDEN - Jimmy Woudstra kan zorgenvrij overgaan van Punch naar Parker. De problemen die tussen de eredivisieverenigingen Punch en Falcon Den Bosch waren gerezen over de overgang van de basketba linternational naar de Leidse kampioensploeg, zijn na een gesprek tussen Rinus de Jong, de voorzitter van de Bossche club, Jan Valstar van Punch, Jimmy Woudstra en bondsvoorzitter Jan Berteling opge lost. De lustrumcommissie van het voormalige Bona Stars heeft in samenwer king meteen plaatselijk blad vanavond in de ijshal een „Parker festival" georganiseerd waar een keur van artiesten het zogenaamde kampioens feest van Leiden luister moeten bijzetten. Voor de liefhebbers valt er te genieten van vaderlandse coryfeeën als Ben Cramer, Ronny Tober en De Kermisklanten. Morgen heeft het feestprogramma meer met basketbal van doen, dan namelijk komen ruim 400 basketballers in het geweer voor een groot opgezet jeugdtoernooi. Dat wordt eveneens in de ijshal verspeeld. Aan het toernooi nemen 50 teams deel. Aanvangstijd is tien uur en de laatste wedstrijden beginnen (bijde regionale jeugd) om half zes. Ook de Leidse rolstoelbasketbalvereniging De Sleutels viert het Leidse feest mee. De ploeg van Peter Paulides geeft morgen twee keer een demonstratie tegen „bekende" stadgenoten (16.10 uur en 17.35 uur). Leiden-voorzitter Ernst Oudshoorn wees bij de start van het jöbileumfeest op de stormachtige ontwikkelingen in het Leidse basketbal. Sinds de oprichting van „Bona Stars" als schoolclub van het Bonaventuralyceum in 1958 doorTon Kallenberg Sr. en de promotie naar de eredivisie in april 1967 zijn club en sport niet meer weg te denken uit Leiden. Na enkele moeilijke jaren in de door de komst van sponsors en Amerikanen veran derende eredivisie zorgde de huidige sponsor voor een nieuwe opleving. Voor het eerst behaalde het eerste team het landskampioenschap, ter wijl er ook op lager niveau veel titels te noteren vielen: schaduwteam Nijssen Trotters werd districtskampioen, promoveerde naar de tweede divisie en was bekerfinalist. Bij de jeugd en bij partnerclub Leiderdorp waren er eveneeens diverse successen. „Dit jubileum is een gelegenheid om de aandacht nogmaals op onze sport en onze club te vestigen" aldus de Leiden-voorzitter. Gisteravond is het nieuw verbouwde clubhuis van Meerburg door secretaris en bouwcommissie-voorzitter Gijs de Groot officieel in gebruik gesteld. Tevens werd het eerste elftal gehuldigd vanwege de behaalde titel in groep B van de LeidslGoudse afdeling .Verscheidene coryfeeën uit de voetbalwereld-zoals o.aWim de Koning namens de afdeling Leiden, de praeses van de Goudse voetbalafdeling Bredie en COVS-voorzitter Piet de Geer-gaven acte de présence. Het behoeft geen betoog, dat het Meerburg-bestuur tijdens de receptie werd overladen met diverse geschenken AMSTERDAM - Cor van der Hart wordt bij FC Amster dam de opvolger van de naar De Graafschap vertrekkende Pim van de Meent. Hij gaat samen met Tonnie Bruins Slot de trainingen van de naar de eerste divisie gede gradeerde club leiden. De spelersraad, die gisteravond door FC Amsterdam-voor zitter Dé Stoop werd inge licht, heeft geen overwegen de bezwaren tegen de komst van de 50-jarige trainer. Zoals bekend werd Van der Hart bij AZ'67, na een dienstverband, dat een half jaar heeft geduurd, ontsla gen omdat de spelers en de medische staf een gezamen lijke motie van wantrouwen tegen het trainersbeleid van Cor van der Hart hadden in gediend. De verbintenis, die Van der Hart en Stoop zijn aange gaan, is er één voor onbe paalde tijd en kan met we derzijds goedvinden of door tussenkomst van de direc teur van het Gewestelijk Ar beidsbureau worden beëin digd. De nieuwe FC Amster dam-trainer, die nu nog in Maastricht woont, zal bin nenkort naar Amsterdam verhuizen. ADVERTENTIE Zondag 21 mei 16.10 TON MENKEN IJSHAL R0LST0ELBASKETBALWEDSTRIJD MERCASOL landskampioen PARKER (met Hennie Blom)

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13