Tweede brigade Duitsland naar Rol van vrouw in Israël geringer geworden I] OPEC topman ontkent produktievermindering Roxv Dual Extra Light heeft het laagste "teer"- en nicotinegehalte* van de 20 grootste sigarettemerken en is bovendien overal verkrijgbaar. Israel beschuldigt door Gezondheidsraad Verrijkt uranium vermist Wens Amerikaanse minister: Weer veroordelingen in de Sovjet Unie ZATERDAG 20 MEI 1978 BUITENLAND GENEVE (AP) - De bestuursraad van de Wereld-Gezondheidsraad (WHO) van de Verenigde Naties heeft Israel ervan beschuldigd dat het in zuidelijk Libanon "ge zondheids-en medische facilitei ten" heeft verwoest en bij "veel burgers verwondingen en ver minkingen te hebben veroor zaakt" tijdens de invasie. Op de jaarvergadering van de WHO werd een resolutie aangenomen waarin de directeur-generaal van de organisatie, Halfdan Mahler, werd opgeroepen de hulp van de WHO op de gezondheids- en me disch gebied aan Libanon te ver sterken in verband met "de nieuwe toestand die was ontstaan door de inval in het zuiden van dat land". Vlucht Die inval heeft geleid, tot de vlucht van "duizenden mensen... die er door in erbarmelijke omstandig heden zijn komen te leven", aldus de resolutie. Naderhand werd door de Israëli sche afgevaardigde Guy Keisar gezegd dat hij in de ogen van Arabische afgevaardigden kro kodillentranen had bespeurd. Is rael, zei hij, had Libanon op het gebied van het gezondheidswe zen altijd hulp geschonken. De Amerikaanse afgevaardigde zei tegen de tekst van de resolutie bezwaar te maken en niet aan de stemming te zullen deelnemen. Bij de WHO zijn 151 landen aange sloten. Vredesmacht Syrië en Israel hebben goedge keurd dat het mandaat van de VN-vredesmacht voor het grens gebied tussen de beide landen met zes maanden wordt ver lengd, zo heeft de secretaris gene raal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim, gisteren meege deeld. V.N.-troepen hebben sinds juni 1974 toezicht gehouden op de Golan hoogvlakte. Het grootste gedeelte van dit gebied werd door de Israëliërs in de oorlog van 1973 veroverd en zij houden deze stukken nog steeds bezet. Waldheim zal dat het de laatste zes maanden betrekkelijk rustig is geweest in de vlakte alhoewel de situatie er nog steeds gespannen Brieven De Amerikaanse president Carter heeft deze week brieven geschre ven aan de regeringshoofden van Saoedi Arabie, Egypte en Israel en hen aangespoord haast te ma ken met het bereiken van een vredesregeling voor het Midden Oosten, zo maakte het Amer- kaanse ministerie van buiten landse zaken bekend. Tom Reston, woord voerder van het ministerie zei dat de regering zijn pogingen intensiveert om be hulpzaam te zijn bij het bereiken van een vredesregeling. Verder wilde hij geen bijzonderheden geven over de inhoud van de brieven. TEL AVIV (Reuter) - Israël is wwarschijnlijk het enige land in de wereld waar de rol van de vrouw de laatste dertig jaar ge ringer is geworden. Tot de staat in 1948 onafhankelijk werd, vochten de vrouwen samen met de mannen en werkten ze onder een verzengende zon op de velden in malariagebieden. Als jonge pioniers vol idealen van so cialisme en gelijkheid van sekse legden de vrouwen wegen aan, reden op tractors en hielpen bij het bouwen van kibboetsen. Nu, dertig jaar later, vervult de Is raëlische vrouw nog steeds haar militaire dienst, maar in het leger legt ze zich voornamelijk toe op administratieve taken en laat ze het vechten over aan de man. Het Amazone-achtige beeld van de mooie Israëlische soldate met een machinegeweer nonchalant over de schouders is een mythe. Wat betreft het sociale vlak: 35 pro cent van de vrouwen in Israël werkt, maar meestal part-time in traditionele vrouwenbaantjes. Het openbare leven geeft een nog triester beeld. Als een van de weinige landen die een vrouwe lijke premier hebben gehad, Gol- da Meir, zou je verwachten dat Is raël in elk geval op het politieke vlak gelijkheid van sekse kent. Maar Golda Meir is slechts een uitzondering op de regel. In het prille bestaan van de staat Israël speelde de vrouw een ac tieve rol proces, maar nu blijft ze ver ach ter bij de man. In het huidige ka binet zit geen enkele vrouw en in de 120-leden tellende Knesseth (het Israëlische parlement) heb ben 8 vrouwen een zetel. Vrou welijke burgemeesters kent het land niet. Zelfs in de kibboetsen, waar men 70 jaar geleden voorop liep in de strijd om gelijkheid van sekse, heeft de vrouw weer de traditio nele vrouwentaken op zich ge nomen en rapporten wijzen uit dat ze daar best blij mee is. Een door de regering benoemde commissie die de status van de r terug r r huis het besluitvormings- Er zijn echter ook duidelijk aan wijsbare redenen voor de veran dering. Tijdens de massale immi gratie in Israël in het begin van de jaren vijftig, kwamen duizenden joden uit Azië en Afrika het land binnen. Zij kwamen uit een cul tuur waar de meisjes jong trouw den en veel kinderen kregen. De De meeste vrouwen onder hen wa- z ren ongeletterd en kenden alleen maar "het huis". Bovendien wa ren er weining baantjes te krijgen en hadden mannen voorrang. Door thuis te blijven verloor de vrouw haar aandeel in het sociale en politieke leven van het land, aldus nog steeds mevrouw Karti. onderwijs er verantwoordelijk voor is dat de kinderen de tradi tionele rolverdeling tussen man en vrouw aanvaarden. Vrouwen zijn zo "gehersenspoeld" dat ze hun lagere positie in het leven aanvaard hebben en niet bereid zijn voor hun rechten te vechten. Ze moeten leren een belangrijke re rot te willen spelen in de maat schappij. moest bestuderen, kwam In de jaren zeventig begon de situa- tot de conclusie dat sinds de v tiging van de staat Israël de posi tie van de vrouw aanzienlijk is verzwakt. Het rapport van de commissie legt de schuld voor deze ontwikkeling bij de vrou wen zelf. Mevrouw Zohar Karti, hoofd van de afdeling vrouwenzaken van het ministerie van arbeid, vindt dit een natuurlijke zaak. "Na een heldhaftige periode waarin de vrouw samen met de man streed voor de onafhankelijkheid, kreeg te verbeteren. Recente rapporten hebben aangetoond dat de bijdrage van de vrouwen aan het arbeidsleven niet meer in verband staat met culturele ach tergronden maar met onderwijs De ou verder graag zien dat er een wet aangenomen wordt die vrouwen gelijke kan sen geeft bij het krijgen van een baan. 25 procent van de verkies bare plaatsen in het parlement, vakbonden e.d. zouden door vrouwen ingenomen moeten worden. De vrouwenbeweging heeft in Is raël weinig opgang gemaakt. Toen Golda Meir, een volkomen geëmancipeerde vrouw, eens werd gevraagd wat ze van "Wo man's Lib" vond, zei ze: "Waar van moeten ze worden bevrijd? Vervelen ze zich soms"'" ter bestudering Psychologen geloven dat een be de status vertegenwoordigers zit ten uit alle sectoren van het maat schappelijk leven, heeft aanbe velingen gedaan het hele onder wijssysteem te herzien. De com missie was van oordeel dat het langrijke reden voor de Israëli sche vrouw om terug te keren naar de traditionele rol in het ge zin, gelegen is in de onstabiele politieke situatie en het uitblij ven van de vrede in het Midden- Oosten. APOLLO (PENNSYLVANIA) (AP) - Opnieuw wordt in een Amerikaanse kerncentrale hoogwaardig uranium vermist. Na een inventarisatie in de cen trale van Babcock en Wilcox in de Amerikaanse staat Pennsylvania, bleek 11 kilo hoog verrijkt ura nium te zijn verdwenen. De vermissing van het uranium, dat geschikt is voor de aanmaak van atoombommen, werd donderdag bevestigd door het Amerikaanse Bureau (NAC). De centrale va is al eerder men toen ee Nucleaire Controle Babcock en Wilcox i het nieuws geko- onderzoek uitwees dat sinds de reactor in '57 in be drijf kwam, 500 kilo hoogverrijkt uranium was verdwenen. Vorig jaar werd uit bronnen van het Congres vernomen dat de CIA en de FBI over aanwijzingen be schikten dat het l raël was verscheept. Echtgenoot zong en floot teveel: echtscheiding LONDEN (AP) - In Londen is gistern de echtscheiding uit gesproken van de vroegere onderwijzeres mevrouw Jane Judge na een huwelijk van 38 jaar met een man, Walter, die maar niet kon ophouden met fluiten en er alleen zo nu en dan eens lustig een lied door heen gooide. De afgelopen Kerstmis was voor mevrouw Judge een bij zondere zware tijd geweest, zei zij tot de rechter, want toen had Walter "in zijn op winding" de hele dag als een bezetene gefloten en kerstlie deren gezongen. Hij hield er op kerstavond mee op, nam enige dranken tot zich, om de volgende morgen om kwart voor zeven weer op volle kracht door te gaan met zijn gefluit en gezang. Wegens het "onredelijke gedrag van de heer Judge werd de echtscheiding uitgesproken. 'Tk floot alleen maar als ik me gelukkig voelde, en met Kerst zong ik er nog bij ook omdat ik in een waarlijke feestelijke sfeer verkeerde", zei de man. Doodstil verliet hij de recht zaal. BRUSSEL (ANP) - De Amerikaanse minister van defensie Harold Brown zou graag zien dat Nederland een tweede brigade in West-Duitsland legert. Hij verklaarde dit op een persconferentie in Brussel, na afloop van de halfjaar lijkse vergadering van ministers van defensie van de NA VO landen. De onderhandelingen over de ma nier waarop de reactiesnelheid van het Eerste Nederlandse Le gercorps (waarvan deze brigade deel uitmaakt) kan worden ver groot zijn nog aan de gang. Alle landen die troepen hebben in het noordwestelijk deel van de Bondsrepubliek (West-Duitsland zelf, Amerika, Engeland, België en Nederland) zijn bij deze on derhandelingen betrokken. "Voor ons is het belangrijkste dat het Nederlandse legercorps in staat is zo snel mogelijk zijn vooruitgeschoven posities in te nemen, waar het bijdraagt aan het afschrikken van, en verzet te gen een mogelijke invasie van de strijdkrachten van het Warschau Pact. Het stationneren van een tweede brigade is een van de ma nieren waarop dit kan gebeuren en het is een goede manier, aldus Brown. Begrip De Nederlandse minister van de fensie, Scholten, die eergisteren ADVERTENTIE UW EIGEN DAGBLAD OOK IN DE VAKANTIE? Dat kan, doch uitsluitend met deze bon. Graag 3 weken voor u vertrekt opzenden naar: Alphens Dagblad, Julianastraat 19, Alphen aan den Rijn. Leidsch Dagblad, Witte Singel 1Leiden. Plakt u dan wel een postzegel? (55 cent). Hul» «drw: S.v.p. In bk>td«tt»r» Invulfcn! In l»d»r vakje p/a straat: postcode: stad: land: niet invullen niet invullen Opzending is gratis in Nederland en Belgie Overige landen 1.90 per dag. De praktijk heeft geleerd dat ondanks al onze goede zorgen de bezorging in sommige landen te wensen overlaat. Wij kunnen dus helaas geen verantwoording nemen voor het niet tijdig arriveren van kranten op uw va kantieadres. een gesprek had met zijn Ameri kaanse collega, verklaarde dat nog geen beslissing is genomen. Brown had begrip getoond voor zijn argument dat hij meer tijd nodig heeft om het rapport te be studeren dat de vijf landen heb ben opgesteld over de mogelijk heden om de reactiesnelheid van het eerste legercorps te vergro ten. Ook andere mogelijkheden dan het stationneren van een tweede bri gade, als de aanschaf van rollend materieel, het opslaan van voor raden van het corps in Duitsland, de bouw van opslagplaatsen enz. worden in dit rapport behandeld. Defensieplan Het belangrijkste onderwerp waarmee de defensieministers zich de afgelopen twee dagen hebben beziggehouden was het zogenaamde lange termijn de fensieplan, dat de periode tot het midden van de jaren negentig be strijkt en formeel zal worden goedgekeurd op de NAVO-top- conferentie die 30 en 31 mei in Washington wordt gehouden. Dit plan, dat de belangrijkste, maar niet alle, terreinen van de ge meenschappelijke defensie be strijkt, beoogt een versterking van de NAVO-verdediging in het licht van de steeds toenemende kracht van de strijdkrachten van het Warschau Pact. Minister Scholten noemde dit plan politiek van zeer groot belang, maar legde er tevens de nadruk op dat het niets afdoet aan het eveneens zeer grote politieke belang van handhaving van de dialoog met het Sowjetblok over wapenbeheersing en toepenver- mindering, vooral in het kader van de Weense onderhandelin gen over wederzijdse en even wichtige troepenverrhindering (MBFR). Initiatief Op Nederlands initiatief zijn de passages in het gisteren gepubli ceerde slotcommuniqué die be trekking hebben op de MBFR zo als minister Scholten het noemde iets aangescherpt. De ministers spreken onder meer de hoop uit dat het Oostblok positief zal rea geren op de recente westelijke initiatieven in de MBFR, en "be vestigen opnieuw hun steun voor maatregelen om te komen tot ef fectieve wapenbeheersing en ontwapeningsovereenkomsten in het kader van het algemene streven naar ontspanning". Zij hopen ook dat de speciale zitting van de VN-assemblee over ont wapening zal bijdragen tot voort gang op dit terrein. Koning Hoessein van Jordanië heeft gisteren zijn verloofde, Lisa Halaby, officieel gepresenteerd Volgende week donderdag stavt het tweetal in het huwelijksbootje WENEN (DPA/Reuter) - De offi ciële woordvoerder van de OPEC (de organisatie van olie-exporte rende landen), Hamid Zaheri, heeft tegengesproken dat de der tien lidstaten hebben besloten om hun gezamenlijke produktie van 34 miljoen vaten ruwe olie per dag te verminderen met bijna twintig procent tot 26 miljoen va ten per dag. Zaheri zei dat de uitspraken van de Koeweitse minister van olie, sjeik Ali Khalifa al-Sabah, aan wie dit werd toegeschreven, niet correct geïnterpreteerd zijn. Hij opperde de mogelijkheid dat de sjeik slechts heeft gesproken over een eenzijdige beslissing van zijn eigen land en wellicht enkele andere lidstaten. De minister van olie van Saoedi- Arabië, sjeik Achmed Zaki Ja- mani heeft in een gisteren door de "Chicago Tribune" gepubliceerd vraaggesprek gezegd dat de kans op een verhoging van de olieprij zen van de OPEC-landen om streeks de jaarwisseling "half om half' is. Voor de economie van de westerse wereld zou het beter zijn als de olieprijzen in de komende jaren een aantal kleine verhogingen ondergaan. Als dat achterwege blijft acht Jamani een aanzienlij ke prijsverhoging in het begin van de jaren tachtig onvermijde lijk, evenals grote aanpassings problemen voor de Amerikaanse Jamani verwacht dat het huidige aanbodoverschot van olie tegen het einde van 1979 verdwenen zal zijn, waarna vijf jaren van even wicht tussen vraag en aanbod ge volgd zullen worden door een te kort in de jaren gisteren 1985. Saoedi-Araibie is van plan om de eigen olieproduktie te vergroten van 11 tot 14 miljoen barrel per dag, maar tot een produktieuit- breiding tot 20 miljoen vaten zal het volgens Jamani i De CIA - de Amerikaanse geheime dienst - acht een economische ramp omstreeks het midden van de jaren tachtig onvermijdelijk tenzij Saoedi-Arabië de produk tie laat toenemen tot 20 miljoen vaten per dag. „Toestand in Dominicaanse Republiek is normaal" GENEVE (DPA) - In alle plaatsen van het land heeft de regerings partij in de Dominicaanse Re publiek een grote stemmen- meerderheid gekregen, zo heeft de permanente vertegenwoordi ging van de republiek bij de Ver enigde Naties in Genève meege deeld. Alleen in de hoofdstad is lichte winst voorde oppositiepar tij te meten. In een communiqué heeft de verte genwoordiging verklaard dat de toestand in de republiek "volko men rustig en normaal is". De verhalen dat er een staatsgreep gepleegd zou zijn of nog plaats zou vinden, zijn volkomen on waar en verzonnen door de oppo sitie, zo luidt de verklaring. MOSKOU (AFP/Reuter/DPA) - Twee leden van de Helsinki- Groep, de schrijver Zwiad Gam- sachoerdia en de musicoloog Me- rab Kostawa zijn beiden veroor deeld tot drie jaar gevangenis straf, gevolgd door twee jaar ver banning naar een afgelegen ge bied in de Sovjet-Unie. Dit heeft men gisteren uit welingelichte bron uit Tbilissi vernomen. Gamsachoeidia en Kostawa ston den terecht wegens anti-Sovjet- propaganda. De officier van justi tie had vier jaar strafkamp en drie jaar verbanning geëist. Volgens het Russische persbureau Tass had de officier niet de maximum straf geëist (zeven jaar strafkamp) omdat de beide mannen schuld bekend en spijt betoond zouden hebben. Amnesty International heeft giste ren een verklaring uitgegeven waarin zij het over de Russische dissident en atoomgeleerde Yoe- ri Orlov uitgesproken vonnis veroordeelt. De organisatie die opkomt voor de mensenrechten, zei dat de uitslag van het vonnis de stelling van Orlov bewijst dat de Russische regering haar burgers vervolgt wegens uitoefening van hun recht op vrijheid van meningsui ting. Orlov werd donderdag ver oordeeld tot zeven jaar werk kamp en vijfjaar verbanning in het land. Amnesty zegt dat 160 mensen die op geweldloze wijze hun men senrechten hadden uitgeoefend, tot gevangenisstraffen zyn ver oordeeld in de periode sedert medio 1975 toen de slotakte van Helsinki werd getekend. Voorts warden 50 tot 60 mensen in die zelfde periode om politieke rede nen in psychiatrische ziekenhui zen opgesloten. Het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen (I.V.V.V.) heeft bij de Internationale Ar beidsorganisatie (ILO) in Genève een klacht wegens schending van het recht op vrije vakvereniging ingediend tegen de regeringen van Rusland en Polen. Dit deelde de algemeen-secretaris van de I.V.V.V. gisteren mee na afloop van een drie dagen durende be stuursvergadering. Volgens het jongsteTNOondei zoek voor het Ministerie van Volksgezondheid.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11