Westen in actie voor evacuatie Europeanen uit Zaire Hans geld uitNèdedand NAAST HET NIEUWS Suarez lijdt nederlaag in verkiezingen NAVO-landen akkoord met duur program Joeri Orlov veroordeeld tot in totaal twaalf jaar Amnestie voor duizenden Chinezen Plan voor nieuwe neder zettingen postgiro en rijkspostspaarbank VRIJDAG 19 MEI 1978 BUITENLAND PAGINA 9 BRUSSEL (SP) - "Wij laten van daag zien dat we als NAVO-partners passend gaan re ageren op de groeiende kracht van het Warschau Pact". Dit zei de Nederlandse minister van de fensie, W. Scholten, bij zijn eerste optreden in de vergadering van het comité van defensieministers van de NAVO, dat vanmiddag in Brussel zijn tweedaagse voor jaarszitting besloot. Alle partners van het bondgenoot schap zijn akkoord gegaan met een uitgavenschema van onge kende omvang. Het gaat om een lange termijnprogramma, dat tot in de jaren negentig reikt. Minis ter Scholten onderstreepte tegen over zijn collega's dat met re alisme bezien moet worden of de op militair terrein gevraagde extra-inspanning ook betaalbaar is. "Ook de andere ministers re ageerden in die zin op de voorstel len. Niemand heeft hier voor de langere termijn bindende financi ële toezeggingen gedaan", aldus minister Scholten. Over tien dagen komen de staats hoofden, danwel de regeringslei ders van de NAVO-landen in Was hington bijeen. Zij zullen zich moeten verbinden om het pro gramma ook uit te voeren. Tot nu toe keek men bij de planning vijf jaar vooruit. Waarnemers in Brus sel omschrijven de verdubbeling, waaraan verregaande financiële consequenties zitten, voor het bondgenootschap als een besluit van historische strekking. Financieel hebben de regeringen zich in het 2000 pagina's dikke programma al globaal vastge legd. Het is nog zo vaag, dat de belastingbetaler het prima zal ver staan. De komende twaalf jaar gaat de defensie om te beginnen jaarlijks evenveel méér kosten als de prijzen stijgen. Daar bovenop wil men dan de uitga ven jaarlijks met gemiddeld drie procent uitbreiden. Volgens mi nister Scholten sluit dit langeter- mijnprogramma goed aan bij de nationale plannen en het vijfjaren plan dat de NAVO nu al hanteert. Nieuw concept Achter de besluiten van gisteren gaat een geleidelijke ombuiging van het beleid van het bondge nootschap schuil. Met reden kan daarom gesproken worden van een nieuw concept. Al enkele ja ren signaleert men bij de NAVO hoe de militaire kracht van het Westen door die van het commu nistische Warschau Pact dreigt te worden overvleugeld. President Carter stelde vorig jaar in mei op de NAVO-topconferentie in Lon den voor zo'n langetermijnpro- gramma te ontwerpen. Het stuk vormt een reactie op de groei van het Warschau Pact (Sov jet-Unie plus Oosteuropese part ners). Daar voert men de defen sie-uitgaven al jaren met reeël vijf procent op. Er is aldus een troepe novermacht ontstaan, die er overi gens nog niet toe geleid heeft dat ons machtsoverwicht wegviel. Kwalitatief liggen de legers van het Warschau Pact bijvoorbeeld nog ver achter. De grootse plan nen van de NAVO roepen natuur lijk wel de vraag op of wij aldus niet bijdragen aan een voortzet ting van de gevaarlijke wapen wedloop. Het begint er naar uit te zien dat gedurende de rest van onze twintigste eeuw de uitgaven versneld zullen blijven groeien. Bij het NAVO-hoofdkwartier in Brussel leggen ze er overigens de nadruk op dat het er niet om gaat de uitgaven op te schroeven. Wel moet in een samenhangend plan de paraatheid en het gevechtsver- mogen van onze troepen worden verbeterd. Daarbij denkt men dan met name aan verbetering van de anti-tankwapens en de luchtafweer en verhoging van de reactie-snelheid bij een eventuele aanval. Cijfers ondersteunen die bewering. Toen vorig jaar in Lon den de 3 procent-afspraak ter ta fel kwam bleek onze gematigd linkse regering daar geen enkele moeite mee te hebben. De extra-defensie-inspanning zal de komende tien jaar niet gericht zijn op een geweldige uitbreiding van de troepenmachten of invoe ring van de neutronenbom, dan wel andere nucleaire wapens. Die zijn immers veel te gevaarlijk. Het draait eerder om verbetering van de conventionele bewape ning: de "ouderwetse" strijd krachten dus, waarin ook het War schau Pact zich zo ijverig speciali seert. Verscherpt defensiever mogen Het defensieprogramma bevat daar toe een keuze van tien onderwer pen, waarop in eerste instantie alle aandacht wordt gericht. Vijf daarvan verscherpen het ge vechtsvermogen: paraatheid, luchtafweer, elektronische oor logsvoering, verbetering van de zeestrijd krachten, van verbindin gen en bevelvoering. Dan volgen er maatregelen die er op gericht zijn een plotselinge aanval van de Russen te weerstaan. Een tweede Nederlandse brigade in West- Duitsland bijvoorbeeld, voorts een betere bewapening van reeds afgezwaaide militairen en een snellere bevoorrading in oorlog somstandigheden. Aan de basis van al het bovenstaan de ligt een dikke studie over de huidige Oost-West-krachtsver- houdingen. Ook die is, nadat pre sident Carter hiervoor vorig jaar in Londen het initiatief had geno men, zojuist afgerond. De belang rijkste conclusie van dit overi gens strikt geheime rapport is naar verluidt, dat een nieuwe ge neratie in de Sovjet-Unie de ko mende tien jaar technisch over de mogelijkheden kan gaan beschik ken om op een succesvolle con frontatie met het Westen aan te sturen. Teneinde zo'n ontwikkeling te ver mijden haalt president Carter op 30 en 31 mei de regeringsleiders naar Washington. In het verleden verzamelden de ministers van de fensie al wel eens vaker grootse plannen. Thuisgekomen kreeg een aantal van hen vanwege de kosten op zijn bliksem. De ko mende Washington-top heeft ten doel alle door de ministers van defensie in Brussel genomen be sluiten via de regeringsleiders nogmaals vast te leggen. Iedere regeringsleider zal bij die ko mende topconferentie binnen de hem resterende ruimte eigen ac centen proberen te leggen. BRUSSEL/PARIJS/KINSJASA (AFP/UPI/Reuter) - Bel gië en Frankrijk zijn gisteren in actie gekomen om een evacuatie van Europeanen in de Zaircsc provincie Sja- ba voor te bereiden. Groot-Brittannië houdt zich gereed om aan de actie deel te nemen. De Verenigde Staten zijn vooralsnog niet van plan troepen of vliegtuigen in te zetten. Gistermiddag zijn op dc lucht machtbasis Meisbroek bij Brus sel twee C-130 Hercules vliegtui gen met Belgische militairen aan boord vertrokken naar de Zaïrese stad Kamina, 200 kilometer van de door rebellen belegerde stad Kolwezi. Van het eiland Corsica vertrokken gistermiddag 250 sol daten van het Franse vreemdelin genlegioen naar Abidjan in Ivoor kust. Enkele duizenden Belgi sche en Franse militairen werden gisteravond nog in gereedheid ge houden om te worden overgevlo gen naar Zaïre. De Belgische luchtvaartmaatschap pij Sabena heeft voor vandaag vier vluchten afgelast. De toestel len die deze vluchten zouden uit voeren zijn door de Belgische re gering gevorderd. De Belgische regering wil de Boeings 707 ge bruiken voor troepenvervoer naar Zaïre. De Franse regering heeft een Boeing 707 van "Air France" gevorderd voor de evacu atie-actie. Duizend parachutisten van de Franse luchtmacht zijn overgebracht naar Corsica. Bel gië houdt 1750 para-commando's gereed. Topoverleg wezi te respecteren de melding van dc Belgische premier Tinde- mans over "een jacht op Europe anen" ontkracht hebben. Rust In de mijnstad Kolwezi in de Zaï rese provincie Sjaba is het rustig. In een cirkel van 15 kilometer rond de stad wordt niet meer ge vochten, zo heeft het Kongolese bevrijdingsfront FNLC laten we ten. Het front ontkent buitenlan ders te hebben gedood. Wel zou den er doden zijn gevallen bij de tegenaanval van de Zaïrese lucht macht. "De Zaïrezen doodden tal rijke blanke en zwarte mensen", aldus het FNLC. Het front heeft verklaard een revolutionaire raad te hebben geïnstalleerd in Kol wezi, bestaande uit 20 man, onder wie drie Belgen. De Zaïrese strijd krachten hebben gemeld dat zij de luchthaven van Kolwezi her overd hebben. Het FNLC heeft dit tegensproken. President Mo- boetoe is vertrokken naar het front om daar in gevechtskledij leiding te geven aan zijn troepen. Behalve Kolwezi hebben de rebel len ook de stad Moetsjatja in han den. Belgische militairen maken zich gereed MOSKOU (Reuter) - Joeri Orlov is gisteren veroordeeld tot zeven jaar strafkamp, gevolgd door 5 jaar verbanning. Orlov stond te- De westerse actie is begonnen na topoverleg gistermorgen in de Bondsrepubliek, waarbij Frank rijk, Belgie, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten vertegen woordigd waren. De westerse lan den hebben beklemtoond dat de actie wordt uitgevoerd in overleg met president Moboetoe en dat hier enkel sprake is van een huma nitaire onderneming. De Belgi sche minister van buitenlandse zaken Henri Simonet verklaarde gisteravond: "De troepenver plaatsingen per vliegtuig hebben geen offensief karakter. Het uiter ste dat van deze eenheden kan worden gevergd is het opvangen en terugbrengen van de geëxpa- trieërden van Sjaba. Wij hopen zonder enig treffen tot een oplos sing te komen. Het Angolese pers bureau "Angola Press" ver klaarde gistermiddag dat de wes terse actie gezien moet worden als een imperialistische inmen ging onder de dekmantel van hu manitaire hulp. Het persbureau meent dat de rebellen in Sjaba met hun verzekering de veilig heid van de inwoners van Kol- ADVERTENTIE 9234567 TH G LUCASSEN postcheque t carte de paiement STATIONSSTRAAT 33 L00W0UDE 9999 TEL AVIV (Reuter) - Israël is van plan in het bezette deel van Jorda nië zes nieuwe plaatsen met een bevolking van maximaal 160.000 mensen te stichten. Dit hebben functionarissen in Tel Aviv giste ren verklaard. Van militaire zijde beschouwt men dergelijke centra als onderdelen van een veiligheidsgordel rond om Jeruzalem. De plaatsen ko men op punten waar het afgelo pen half jaar landbouwvestigin- gen zijn opgericht. De steden komen in de streek die Israël als zijn grondgebied beschouwt. Vakantie in Frankrijk of zomaar een paar dagen Panjs? Laat uw plezier dan met bederven door te weinig geld op zak. Neem wat betaalkaarten van de postgiro mee. Elk postkantoor in Frankrijk, Andorra en Monaco geeft u er maximaal 400 francs per kaart voor, op vertoon van uw giropas. Men kan u bovendien naar uw paspoort vragen. Bon voyage! Contant vreemd geld in meer dan 30 landen. recht voor anti-Sovjet-propagan- da. Rechter Valentina Lubentsova kwam tot deze uitspraak na een proces van vierdagen. Zij veroor deelde Orlov daarmee tot de maxi mum-straf die op anti-Sovjet-pro- paganda staat. Joeri Orlov, een 53-jarige natuur kundige, werd in 1956 geroyeerd als lid van de communistische partij van Rusland. Ook moest hij dat jaar zijn baan aan het natuur- TOKIO (UPI) - De Chinese autori teiten hebben gratie verleend aan ongeveer 100.000 mensen die uit het openbare leven waren verwij derd, nadat zij kritiek hadden ge leverd op het communistische be wind tijdens een experiment met vrijheid van meningsuiting in de jaren 1956-57. Dit meldt het Ja panse persbureau Kyodo. Volgens geschiedkundigen werden tijdens het experiment in totaal ongeveer 400.000 mensen wegge zuiverd. Velen zijn intussen over leden. De Chinese overheid zou tot amnestie zijn gekomen, om dat het nu al ruim twintig jaar ge leden is dat de critici hun straf opgelegd kregen. Verontschuldi gingen voor de behandeling in de jaren vijftig zijn hun niet aangebo den. Kyodo zegt deze informatie uit kringen rond Chinese autori teiten verkregen te hebben. Het experiment met de vrijheid van meningsuiting kwam in 1956 na dc kritiek die Chroesjtsjov op de onderdrukking in de tijd van Sta lin leverde. In China stond de peri ode van vrijheid van meningsui ting bekend als de "campagne van de honderd bloemen", naar een uitspraak van Mao Tse-toeng. De Chinese leiders verwachtten met de campagne opmerkingen te krijgen over ondoelmatighe den in het regeringsbeleid, maar de critici vielen de communisti sche structuur zelf aan. kundig instituut in Moskou opge ven, nadat hij op een partijconfe rentie een pleidooi had gehouden voor "liberalisering" van het re gime. Dit was juist in de tijd van het geheime rapport van Chroestsjov over de "destalinisa tie". ^a een jaar werkloos geweest te zijn, kon hij zijn onderzoekingen hervatten aan het natuurkundig instituut van Armenië in Erevan. In het begin van de jaren 70 keer de hij naar Moskou terug. Samen met Sacharov en andere vrienden uit de wetenschapswereld streed hij voor de verdediging van de rechten van de mens. In de akte van beschuldiging van de recht bank in Moskou staat dat hij in 1973 met zijn dissidente activiteit is begonnen. Helsinki-groep In mei 1976 heeft hij de Helsinki- groep in Moskou opgericht. Deze groep ziet toe op de naleving van de slotakkoorden van de confe rentie van Helsinki. Het Russische persbureau Tass heeft vlak na de uitspraak van de rechtbank gemeld dat Orlov in be roep kan gaan tegen de veroorde ling bij het hooggerechtshof. Andrej Sacharov, winnaar van de Nobelprijs voor de vrede, heeft herhaalde malen vergeefs gepro beerd het gerechtsgebouw, waar het proces werd gevoerd, binnen te komen. Toen hij gisteren met zijn vrouw een nieuwe poging on dernam, kreeg hij het volgens oog getuigen aan de stok met agen ten. Zij werden daarop afgevoerd in een kleine bus, maar later weer op vrije voeten gesteld. Orlovs vrouw en zijn twee zoons waren de enige familieleden die het proces mochten bijwonen. Correspondenten uit het westen en vrienden van Orlov werden niet toegelaten. Orlov, die zich niet schuldig achtte aan het hem ten laste gelegde, nam de veroor deling kalm en gelaten op, aldus zijn vrouw. Sacharov noemde het proces onwettig, omdat alleen ge selecteerde personen erbij aanwe zig mochten zijn. Ook zou het hof geen van de door Orlov ge noemde getuigen a-décharge heb ben toegelaten. De Nederlandse sectie van Am nesty International deed in een gistermiddag uitgegeven verkla ring een dringend beroep op over heden en openbare mening over al ter wereld aan te dringen op ogenblikkelijke invrijheidstel ling van Orlov. HUTCH Hutch (van "Starsky and Hutch", bekend van televisie) kwam voor de première van de film "The Stick-Up" naar een Londens theater. Dat gaf nogal wat consternatie. Dit meisje was een van de vele fans die de ster voor het thea ter opwachtten. De politie moest eraan te pas komen om de menigte in toom te hou den. Of het dit meisje gelukt is een handtekening te bemach tigen van haar favoriet (ze heeft pen en papier in haar hand) is niet bekend. LUISTERGELD Zesentwintig dove Portugezen hebben hun regering in een brief verklaard dat zij er niets voor voelen om luistergeld te betalen. Zij zijn hiertoe wel verplicht omdat de overheid uit oogpunt van doelmatigheid het luistergeld int via de rekeningen van het elek triciteitsbedrijf. rBetalen Voor televisie, dat is nog tot daar aan toe. Aan bijvoorbeeld films met ondertiteling hebben we nog wel wat. Maar betalen om stilte te horen dat gaat ons echt te ver", aldus de groep doven in hun brief. MILIEUPRUS De door de technische contrólevereniging Rijnland ingestelde mi- lieubeschermingsprijs is dit jaar toegewezen aan de Luxemburg se minister voor energie, milieubescherming, transport en toe risme, Josy Barthel. Hij krijgt de prijs voor zijn werk ten bate van de wetenschappelijke ontwikkeling van de waterzuivering, en in het bijzonder voor zijn bijdrage tot de verbetering van het moe zelwater en daarmee van het water in de rijn. De Rijnlandprijs, waaraan een bedrag van 25.000 mark verbonden is, werd in 1974 ingesteld en wordt eens per twee jaar uitgereikt. CHAPLIN IN BETON Om te voorkomen dat het lijk van de overleden acteur Charles Chaplin opnieuw wordt gestolen, krijgt hij op de Zwitserse be graafplaats Corsier-sur-Vevey een betonnen graf. Het lijk is deze week teruggevonden nadat dieven het hadden gestolen in de hoop een losprijs te krijgen. "Charlie zou erom hebben gela chen", aldus de weduwe Chaplin. VORSTELUK INKOMEN Het inkomen van de Britse koninklijke familie is dit jaar verhoogd met zes procent tot een bedrag van ruim 2,5 miljoen pond, onge veer tien miljoen gulden. Prinses Margaret krijgt hiervan 59.000 pond, een verhoging van ruim zeven procent. Waarnemers leiden hieruit af dat zij haar officiële taken blijft uitoefenen. De finan ciële behoeftes van koningin Elizabeth moeten worden gedekt met een bedrag van 1,95 miljoen pond. MADRID (UPI) - De minderheids regering van premier Adolfo Su arez heeft gisteren een nederlaag geleden bij tussentijdse verkiezin gen voor de senaat, die in de pro vincies Alicante en Asturië wer den gehouden. In beide, traditi oneel linkse, provincies ging de overwinning naar de Spaanse so cialistische partij (PSOE). Vergeleken met dc verkiezingen van 1977 verdubbelde de commu nistische partij haar kracht. Zij kreeg 16.4 procent van de stem men in Alicante en 22.2 in Astu- De uitslag wordt gezien als een per soonlijke nederlaag voor Suarez, die een felle campagne had ge voerd voor de kandidaten van zijn partij (UCD). "Suarez heeft van de tussentijdse verkiezingen een volksstemming gemaakt", aldus Felipe Gonzales, leider van de oppositie. "Nu moet hij er zijn consequenties uit trekkenEen woordvoerder van de UCD vond de resultaten niet doorslagge vend, omdat meer dan de helft van de stemgerechtigden geen stem had uitgebracht. Het waren de eerste verkiezingen sinds juni vorig jaar het parle ment gekozen werd. Die verkie zingen waren gewonnen door de partij van Suarez. Veel van de stemmen die de UCD nu verloor, gingen naar de rechtse Volksalli antie, die geleid wordt door voor malige ministers onder Franco. De officiële uitslag ziet er als volgt uit: Alicante: PSOE 34.65 (42.1), UCD 31.15 (35.4), Comm. partij 16.40 (9.4), Volksalliantie 10.33 (6.8). overige 7.47 (6.8). Asturië PSOE 32.57 (39.2). UCD 23.40 (31.0), Comm. partij 23.20 (10.5)en Volksalliantie 14.75 (13.6), ove rige 6.08 (5.7), tussen haakjes de stemmenpercentages bij de ver kiezingen in juni 1977. Wapenfabriek in Zuid-Af rika PRETORIA (AFP) - De Zuid- afrikaanse maatschappij voorwa- penproduktie Armscor) gaat een nieuwe fabriek voor "strategi sche produkten" bouwen nabij Potchefstroom, ongeveer hon derd kilometer ten zuidwesten van Johannesburg. Dit kondigde minister van defen sie, Pieter Botha, gisteren aan. Armscor heeft in de laatste jaren een belangrijke wapenindustrie opgebouwd in Zuid-Afrika, vooral in verband met het sinds vorig jaar november geldende wa penembargo.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9