Pais: doctoraal in vier jaar voor alle studenten PRINS TE PAARD BIJ UITREIKING VAN PAARDENBOEK Kroongetuigen in moordzaak gearresteerd BIJSTANDSWET WORDT ANDERS Kamer trekt aan rem bij kinder bijslagwet Geen plicht tot verkoop woningwet woningen VRIJDAG 19 MEI 1978 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG ZSP) - Manuela, het 16-jarige Kaap Verdische meisje, dient zo spoedig mogelijk naar haar ouderlijk huis terug te ke ren. Dit heeft de president van de Haagse rechtbank mr. J. H. Blaauw gisteren besloten. In kort geding tegen de staat der Nederlanden had Manuela dins dag bij monde van haar Rotter damse raadsvrouwe mr. V. M. Weski aan de rechter gevraagd op haar uitwijzing naar Kaap Verdië te verbieden. Mr. Blaauw heeft de vordering afge wezen. Hij vindt dat de staatsse cretaris van justitie in redelijk heid tot de uitwijzing heeft beslo ten. Nadat het vonnis was uitgesproken deed zich in de Haagse rechtszaal een kort handgemeen voor tus sen twee leden van de parketpoli tie en een hulpverlener van de Rotterdamse stichting Blijf van m'n lijf, die nog even met Manu ela had willen praten. Het illegaal in Nederland, verblij vende meisje is door justitie in be waring gesteld omdat men vreest dat zij zich anders aan de uitwij zing zal onttrekken, of er aan zal worden onttrokken. Meer dan dertig organisaties, die zich beijveren voor Manuela's vrijlating, organiseren morgen middag een protestdemonstratie op het Doelenplein in Amster dam. Zij hadden dit vorige zater dag ook al gedaan in Den Haag, waar tijdelijk het gebouw Gevan gen Poort werd bezet. Zij vinden, zoals ook in het korte geding werd betoogd, dat Manu ela niet hoort te worden uitgewe zen, omdat het verkrachte meisje in de eerste plaats hulp nodig heeft. De Rotterdamse politie was op 25 april door Blijf van m'n lijf te hulp geroepen om Manuela te bevrij den uit een huis waar zij zou zijn verkracht. De actievoerders verwijten de poli tie dat naar de verkrachting onvol doende onderzoek is ingesteld, dat een mogelijke dader meteen op vrije voeten is gesteld, doch dat daarentegen het ontredderde meisje zonder hulp in de cel is gezet omdat zij hier illegaal ver blijft. Namens justitie werd door de land sadvocaat aangevoerd dat van verkrachting niet is gebleken. Ma nuela heeft eerst ontkend dat zo iets was gebeurd en vervolgens heeft zij nog twee verschillende verklaringen afgelegd, onder meer dat zij met de verkrachter wilde trouwen. In haar laatste twee verklaringen be vestigde Manuela dat zij was ver kracht. Volgens het coördinatie comité "Manuela moet vrij" dient het meisje nu eerst verder door Nederlandse hulpverleners in vrijheid te worden begeleid. Maar de Haagse rechtbankpresi dent vindt het allerminst aanne melijk geworden dat Manuela's psychische gezondheidstoestand van dien aard is dat begeleiding in Nederland noodzakelijk is. Evenmin vindt hij het aannemelijk dat zij om humanitaire redenen bij haar oudste zuster in Neder land moet blijven in plaats van bij haar ouders in haar geboorte dorp. Manuela spreekt geen woord Nederlands, en de verhou ding met haar zuster is niet al te best. Manuela's raadsvrouwe had ook ge vraagd ïièt meisje hier te laten tot in hoogste instantie zal zijn be schikt op het verzoek om herzie ning van de weigering tot het ver lenen van een verblijfsvergun ning. Aan een dergelijk verzoek wordt geen schorsende werking toege kend. De rechter doet dit even min, aldus het vonnis, omdat naar zijn mening de kans op een gunstige beschikking uiterst ge ring is. Manuela voldoet immers niet aan de voor een verblijfsver gunning wettelijk gestelde eisen. Mr. Blaauw concludeert dat de staatssecretaris dus in redelijk heid tot Manuela's uitwijzing heeft kunnen besluiten, letterlijk staat in het vonnis "dat het voor een 16--jarig meisje de enig juiste weg is om naar haar ouders terug te keren, nadat zij in een hoogst onwenselijke situatie is geraakt. DEN HAAG (SP/ANP) - Minister Pais keert terug tot de oude plannen voor de studieduurverkorting. Hij wil dat in elke studierichting een propedeutisch examen na een jaar en een doctoraal examen driejaar later kan worden afge legd. Ook dan kan men de universitaire opleiding weten schappelijk noemen, meent de minister. Hij zegt dit in een beleidsnota "Hoger Onderwijs voor velen". De mogelijk heid om wat langer over de studie te doen wil de minister beperken tot één jaar. De toelating tot het wetenschappe lijk onderwijs wil dr. Pais zo open mogelijk houden. De studenten stops moeten op den duur ver dwijnen, maar voor de medische richtingen (geneeskunde, tand en diergeneeskunde en pharma- cie) zal er niet ^an te ontkomen zijn. Na het doctoraal examen kunnen geselecteerde studenten (gemid deld veertig procent van de docto randi) een vervolg opleiding vol gend: lerarenopleiding, studie voor het arts- en apothekersexa men. een opleiding tot weten schappelijk onderzoeker en der gelijke. De minister vindt wel dat in de doctorale fase het onderwijs beter moet aansluiten bij de ver wachtingen, belangstelling en ca paciteiten van de studenten. Daarom verwacht hij van de nieu we opzet dat na het eerste jaar nog meer dan een kwart van de studenten zal afvallen, maar van de overblijvenden slechts zo'n vijf procent de titel niet behaalt. Het plan van minister Pais bete kent een afwijking van de studie duurverkorting, die door het par lement is aanvaard en deze zomer zal ingaan. De vorige staatssecre taris Klein had ook vier jaar in dit ontwerp staan. Daarvan is door de Tweede kamer maximaal vijf jaar (met twee jaar uitloop) ge maakt en bij het opstellen van de ruim 200 nieuwe studiepro gramma's zijn de universiteiten meestal op vijfjaar uitgekomen. Molukker nu vast op Ambon DEN HAAG (SP) - De enkele we ken geleden na een reis door de Molukken in Jakarta gearres teerde Joop Hatuma is door de Indonesische regering naar Am- bon over gebracht. De Nederlandse ambassade Ja karta heeft echter nog steeds geen contact met de Nederlander van Molukse afkomt. "Dat kan nog wel even duren, nu hij aan het andere eind van de archipel zit", aldus een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken. Onbekend is nog steeds waarvan Hatuma officieel wordt beschul digd. Het ministerie, net als de fa milie van de Nederlander, heeft echter sterk de indruk dat hij van RMS-activitüiten RMS-activitei- ten verdacht. In Molukse kringen heeft de arresta tie van Hatuma en het transport naar Ambon opschudding veroor zaakt. Ir. N. Tatuhey, woordvoer der van de familie Hatuma, sluit niet uit dat er nu nog meer aan houdingen op de Molukken vol gen. Hiij Hij daarbij aan mensen met wie Hatuma tijdens zijn reis contact heeft gehad. De PPR heeft minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) ge vraagd bij de Indonesische rege ring aan te dringen op vrijlating van Hatuma. Afzonderlijk De universiteiten hebben vaak voor vijf jaar gekozen, omdat toen nog onduidelijk was, hoe het na het doctoraal examen zou gaan en hoe dat betaald zou wor den. "Ze hebben op safe ge speeld", aldus Pais. Hij meent dat zijn plannen, die afzonderlijke fi nanciering van de studie moge lijkheden in de tweede fase behel zen, de universiteiten af zal hel pen van hun vrees voor een kor tere doctorale fase. Bij de Kamer is intussen een wetje ingediend om de inwerkingtre ding van de vorige wet een jaar uit te stellen. Zal het parlement akkoord gaan met de beleidsno ta. dan zijn verdere wetsvoorstel len nodig. Het Landelijk Overleg van Studen tenvakbonden (LOG) vindt, dat minister Pais probeert de klok te rug te zetten met zijn plannen. Deze zijn geheel in tegenspraak met de wet herstructurering die het parlement drie jaar geleden heeft vastgesteld, aldus het over leg. Geschrokken Het Inter-universitair Studenten Overleg (ISO) zegt geschrokken te zijn van de plannen van minis ter Pais, aangezien hij een paar weken geleden nog gesproken heeft met de organisaties en in stanties die op het terrein van we tenschappelijk onderwijs wer ken. Toen heeft de minister niets van zijn plannen laten blijken. Felle kritiek komt ook van de Pvd A-Tweede Kamerfractie. Vol gens de fractie biedt de nota geen oplossing voor de problemen die voortkomen uit de grote toeloop van studenten, noch voor de sterke overbelasting van het ho ger beroepsonderwijs, noch voor de financiering van het weten schappelijk onderwijs, noch voor de scheefgroei tussen de verschil lende faculteiten. Met name zijn geen voorstellen ont- wikkeld om, ter vergroting van de opvangcapaciteit, door inko mensnivellering te komen tot het aanstellen van meer docenten bij gelijkblijvende middelen, aldus de PvdA. Het liberale Tweede-Kamerlid Dees, een partijgenoot van Pais, was lovend over de voorstellen, maar meent dat Pais alsnog in zicht moet geven in zijn concreet beleid voor de komende twee ja- Prins Willem-Alexander te paard en pruises Beatrix daarnaast bij de koninklijke stallen in Den Haag. De koninklijke gasten waren gisteren naar Den Haag gekomen om de uitreiking bij te wonen van het boek "Het brieschend paard" van de tekenaar-schrijver Rien Poortvliet. DEN HAAG - "Ik ben echt geen kleffe oranje klant, maar ik koes ter wel een gezonde en warme sympathie voorde koninklijke fa milie", zei de tekenaar-auteur Rien Poortvliet gistermiddag op een persconferentie in Den Haag. Een genegenheid, die kennelijk we derzijds is, want niet minder dan drie prinsen en de kroonprinses waren een uur later ook in de Ko ninklijke Stallen bij een plechtig heid, waarvan Rien Poortvliet duidelijk het stralende middel punt vormde. Prins Bernhard kreeg namelijk het eerste exemplaar aangeboden van Poortvliets nieuwste werk "Het brieschend paard", bijna 250 kleurrijke pagina's over het paard en personen erom heen. Zoals men zich wellicht zal herinne ren mocht Rien Poortvliet voor dat werk zelfs deel uitmaken van de stoet op Prinsjesdag. Maar Prinses Beatrix en Prins Claus waren niet naar Den Haag geko men omdat het eerste deel van Poortvliets boek geheel aan de ge beurtenissen voor en op Prinsjes dag is gewijd, maar meer als het trotse ouderpaar, dat kwam kij ken naar de verrichtingen van zijn oudste zoon. Prins Willem Alexander was name lijk een van de twee in uniform gestoken herauten die te paard de talrijke genodigden uit vrienden en paardenknngen kond kwa men doen niet alleen van het ver schijnen van Poortvliets boek, maar ook van het honderd-jarig bestaan van Koninklijke Stallen. Officieel was dit eeuwfeest van het binnenkort te restaureren gebou wencomplex de aanleiding tot de bijeenkomst, maar verder dan een kort resumé van de geschiede nis door de eerste stalmeester bri gade-generaal W. F. K. Bischoff van Heemskerck kwam deze her denking niet. Voor het overige werd het evene ment beheerst door Rien Poort vliet en zijn uitgever. Wat overi gens uiterst hoffelijk en royaal werd gedaan. Bovendien verdient Poortvliets kostelijke boek deze aandacht zeer beslist De treffende wijze, waarop hij met teken- en kleur- stift niet alleen dier en mens, maar ook de sfeer om hen heen weet te vangen is kortweg fascine rend. Hij heeft er meer dan een jaar aan gewerkt en is daarbij besmet ge raakt met de bacil, waaronder velen voor hem "te lijden" heb ben gekregen. "Ik ben gewoon een paardegc-k geworden", con stateerde hij nuchter. Een verslaggeefster vroeg hem, waarom er nu al 125.000 exempla ren van zijn boek naar de bock handel zijn, terwijl zijn boek over God nooit verder dan een oplaag van 70.000 stuks is gekomen. "Omdat er helaas meer paardc- gekken rondlopen dan liefheb bers van Onze Lieve Heer", ant woordde hij. KOOS POST. Verdacht van meineed DEN HAAG (SP) - Het kabinet zal het erg moeilijk krijgen bij zijn pogingen om de aangekondigde kinderbijslag/ kinderaftrekoperatie nog vóór eind juni door de Tweede Kamer te krijgen. Vrijwel alle partijen trekken op de een of andere ma nier krachtig aan de rem. Volgens de plannen van de rege ring zou de eerste fase van deze operatie al op 1 oktober van dit jaar ingevoerd moeten worden.v Dat betreft het "inruilen" van de kinderaftrek bij de loon- en in komstenbelasting voor een ex tra-toeslag op de kinderbijslaguit keringen. Op het Binnenhof betwijfelt men echter of dat lukt. Tegen die eer ste fase bestaan al veel bezwaren. Maar ook de tweede fase, die in 1979 zou moeten ingaan, roept zeer veel vragen en kritiek op. Een politiek vergelijk tussen de re geringspartijen CDA en WD, waarmee een meerderheid in de Kamer bereikt zou kunnen wor den, zit er ook niet in. Op be paalde onderdelen van het wets ontwerp lopen de standpunten van deze partijen sterk uiteen. De VVD heeft, zoals bekend als enige grote partij principiële be zwaren tegen het afschaffen van de kinderaftrek. Dat betekent vol gens haar een verzwaring van de belastingdruk en dat kan weer ge volgen hebben voor de ontwikke lingen van de loonkosten van het bedrijfsleven. Het CDA vindt dat eerst maar eens duidelijk moet worden op welke andere fronten bezuinigd gaat worden in de overheidsuitgaven en in welke mate dat gebeurt. Voordat die gegevens op tafel lig gen wil het CDA het debat over de kinderbijslag/aftrek niet voe- De bezwaren van alle partijen con centreren zich echter vooral op de tweede fase, waarin de rege ring de dubbele of driedubbele kinderbijslag voor kinderen van zestien of zeventien jaar wil af schaffen. De PvdA wil daar hele- maal niets van weten en wijst die ingreep volledig van de hand. Vooral in de lagere inkomens groepen zou dat veel financiële pijn geven, terwijl de studiekan sen van kinderen in die leeftijd aanzienlijk worden verminderd, aldus de PvdA. Politiek asiel DEN HAAG (ANP) - De Chileense mevrouw Peres-Correa krijgt in ons land alsnog politiek asiel. Staatssecretaris Haars van justi tie heeft hiertoe gisteren op huma nitaire gronden besloten. Mevrouw Peres woont sinds febru ari 1977 in Nederland. In februari kreeg zij te horen dat haar aan vraag om een verblijfsvergun ning was afgewezen. Als reden werd toen opgegeven dat zij vier dagen in Frankrijk had vertoefd, alvorens naar Nederland door te reizen. DEN BOSCH (SP) - Twee kroonge tuigen in een belangrijke moord zaak zijn gisteren ter zitting van de rechtbank in Den Bosch gear resteerd op verdenking van het plegen van meineed. Het gaat om de 17-jarige Jozef W. en zijn even- oude neef Peter. Ieder had tot zes keer toe bij de politie, en zelfs één keer onder ede bij de rechter commissaris, verklaard dat hun aangetrouwde familielid Mayo B. (28) tijdens het carnaval Janus Netten in diens café in Best had doodgeschoten. Gisteren kwamen de twee jonge mannen, evenals de dader af komstig uit het woonwagen kamp in Best, op hun verklarin gen terug. En dat pikte officier van justitie mr. J. Hulleman niet. Hij vroeg de rechtbank de zoge naamde meineedprocedure te volgen, wat inhoudt dat de politie alle getuigenissen moet gaan on derzoeken. 'Mayo heeft niet geschoten", lieten Jozef en Peter kort na elkaar voor de rechtbank weten. "De reden dat we eerst gezegd hebben dat hij het wél gedaan heeft was wraak. Hij had ons een keer ge slagen. Ook had hij ons eens be schuldigd van het stelen van een spaarpotje van een van zijn kin deren". Maar angst voor een vete tussen de twee rasechte zigeunerfamilies waaruit zij voortkomen leek veel aannemelijker. De families wa ren gisteren rijkelijk vertegen woordigd op de publieke tribune van de Bossche rechtbank. Re den voor de rechtbank om een forse versterking van de parket wacht op te roepen. De verkla ringen die Peter en Jozef eerder, en onafhankelijk van elkaar, hadden afgelegd, klopten tot in details met wat er in die nacht van zaterdag 4 op zondag 5 februari omstreeks kwart over één was gebeurd. Tevens werd hun ver haal bevestigd door andere ge- tuigeverklaringen. Rottigheid Janus Netten had die zaterdag avond, terwijl er in zijn café Het Karrewiel volop carnaval werd gevierd, Mayo, zijn vrouw Rosa, Peter en Jozef gevraagd het café te verlaten, omdat er anders weer "rottigheid" zou komen. Netten had met Peter en Jozef al vaker last gehad. Het groepje verliet in derdaad het café en ging naar hun woonwagens. Rosa ging slapen. Volgens de eerste verklaringen van Peter en Jozef zijn zij met Mayo teruggegaan. Vervolgens was Mayo alleen het café binnen gegaan, maar had Janus hem er uit gewerkt. Mayo had daarop zijn pistool getrokken en een flink aantal schoten gelost op de café-deur, die inmiddels was dichtgeduwd. De kogels troffen de achter de deur staande Janus in hoofd, rug en borst. Hij stierf onmiddellijk. Een café-bezoek ster werd licht gewond door een kogel in haar voet. Op aanwijzin gen van getuigen werden Mayo, Rosa, Peter en Jozef enkele uren later alle vier gearresteerd. Mavo B. zei voor de rechtbank dat hij zich van het hele geval niets meer kon herinneren. "Ik weet het allemaal niet meer. Ik heb het niet bijgehouden, maar ik moet die avond een stuk of vijftig pils jes hebben gedronken. Ik was half-bewusteloos en toen ik weer bijkwam zat ik in de wagen van mijn zuster op het kamp in Ger- ven. Volgens mij ben ik die twee de keer niet eens naar Het Karre wiel meegeweest". Anoniem Vijf familieleden kwamen de rechtbank gisteren in de loop van de dag vertellen dat Mayo inder daad omstreeks het tijdstip van de moord bij zuster Laila was ge weest. Ze hadden er met z'n allen koffie gedronken. Dat verhaal vertelden Peter en Jozef nu ook. Hun eerdere verhaal werd echter bevestigd door een getuige die volstrekt anoniem wenste te blij ven uit vrees voor represailles Tijdens het vooronderzoek was hij in het geheim door twee wacht meesters van de rijkspolitie ge hoord, die gisteren hun bevin dingen kwamen vertellen. De verklaring van de man werd door DEN HAAG (SP) - Ondanks een aantal be denkingen kan de Tweede Kamer instem men met een wijziging van de bijstands wet, die tot doel heeft een eind te maken aan een de laatste jaren fors gegroeide vorm van oneigenlijk gebruik. Op dit moment worden allerlei instellingen op maatschappelijk gebied (bijvoorbeeld voor bejaarden, gehandicapten, verslaaf den, thuislozen) op een indirecte manier uit de bijstandspot betaald. Dit is moge lijk doordat de gebruikers van die instel lingen recht hebben op een bijstandsuitke ring. Momenteel zijn er 1700 bejaardenoor den en 2000 andere inrichtingen die op deze wijze worden gefinancierd, wat heeft geleid tot een ongekende groei van de uit keringen uit de bijstandswet. Het voorstel wil nu de financiering van die maatschappelijke instellingen onderbren gen bij de departementen waar ze thuis horen (CRM, Volksgezondheid of Justi tie). De wetswijziging betekent wel dat de rijksoverheid voortaan moet instemmen met het financieren van een dergelijke in stelling, terwijl nu de gemeenten daarin autonoom zijn. Gemeenten (en in som mige gevallen provincies) krijgen nu een adviserende stem. Volgens de kritiek die CDA en PvdA op de ze opzet uitten vergroot de centrale over heid nu zijn greep op zaken die men meer in handen wilde geven van lagere overhe den. Minister Gardeniers van CRM ont kende dit. Zij stelde eveneens dat er geen vrees hoeft te beslaan dat er op de bijstand suitgaven zal worden besnoeid. Volgens haar zeggen heeft het kabinet nog geen standpunt ingenomen inzake de vraag in hoeverre de bijstand buiten schot blijft bij de op handen zijnde bezuinigings operatie. De minister zei dit in antwoord op vragen van de PvdA'er Vellenga. de zwak leidende rechtbankpre sident mr. J. van de Loo voorge lezen. Ook een andere getuige, die op het tijdstip van de schiet partij in Het Karrewiel was, wen ste zijn verhaal alleen achter ge sloten deuren te doen. Zowel de officier van justitie als Mayo's raadsman, de geslepen Maastrichtse strafpleiter mr. N. Noszkowicz, vroegen de recht bank de zaak aan te houden. Zij wilden eerst weten welke verkla ring van Jozef en Peter zij nu res pectievelijk voor hun requisitoir en pleidooi moeten hanteren. Maar dat moet het onderzoek naar de beweerde meineed juist uitwijzen. De rechtbank willigde het verzoek in. De raadsman vroeg voorts om onmiddellijke invrijheidsstelling van Mayo. Hij suggereerde dat een van de neven W. best eens de dodelijke schoten gelost zou kunnen hebben. De rechtbank wees dat verzoek af. De zaak is voor onbepaalde tijd aangehouden. DEN HAAG (SP) - De WD heeft bakzeil gehaald bij staatssecreta ris Brokx (volkshuisvesting) met haar verlangen woningbouwver enigingen te verplichten hun hui zen te verkopen aan huurders die daarvoor belangstelling hebben. Gisteren sprak de Tweede-Kamercommissie voor volkshuisvesting met de staatsse cretaris over de voorstellen die hij heeft gedaan over de verkoop van woningwetwoningen. Daar uit blijkt dat verkoop onder be paalde voorwaarden wel mag. maar van een verkoopplicht zal geen sprake zijn. PvdA en CDA staan op dit punt zij aan zij. Een verkoopplicht leidt volgens hen tot een ongewenste uitverkoop van deze goedkope huurhuizen. Hierdoor wordt het volgens hen voor gemeenten on mogelijk een rechtvaardig woon- ruimtebeleid te voeren en zouden vooral de laagstbetaalden hier van de dupe worden. Ondanks de afwijzing van staatsse cretaris Brokx toonde de WD zich na het overleg toch 'redelijk voldaan'. Volgens WD-Kamer- lid Lauxterman is van een plicht geen sprake, maar heeft de staats secretaris toezeggingen gedaan die neerkomen op een aanzien lijke verruiming van de mogelijk heden tot verkoop. Volgens PvdA en CDA houdt de VVD deze redenering er op na om de nederlaag, te camoufleren. Beide partijen staan erop dat ver koop van gemeente- of woning wetwoningen uiterst zorgvuldig wordt behandeld en daarbij zeer nadrukkelijk rekening wordt ge houden met de plaatselijke wo ningmarkt. Verkoop mag niet in gemeenten waar zeer veel vraag is naar goedkope huurwoningen discussiepunt is nog wel wie mag uitmaken of bij de verkoop van een woningwetwoning aan de voorwaarden is voldaan. De staatssecretaris en het CDA wil dat overlaten aan de desbetref fende gemeente, maar de PvdA wil dat het ministerie van volks huisvesting ook als laatste op de verkopen toeziet. De WD wil de toetsing aan de woningbouwver enigingen zelf overlaten, maar CDA en PvdA zyn bevreesd dat over de verkopen dan te lichtvaar dig zal worden geoordeeld.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7