"Leids bedrijfsleven moet positiever zijn'9 jPÜBLÏEK Rnimtevaartcentrum zet de deuren open Er moet een sprankeitje hoop in brieven zitten Steun voor plan parkeerkelder Schagense vrouw verzorgt maandblad vöor zieken, gehandicapten en eenzamen FIRMA EEUW IN BOLLEN Reactie PPR op winkel-enquête IAGINA 4 VARIA VRIJDAG 19 MEI 1978 door Herman van Amsterdam Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. Waarschijnlijk bij geen andere Nederlander wordt er dagelijks zo'n portie menselijk leed in de brievenbus gedeponeerd. Maar wat mevrouw De Geus uit Scha- gen betreft kan er nog best een schepje boven op. Bijna in haar eentje verzorgt ze het maandblad "ODIO", waarin zieken, gehandicapten en eenzamen de ruimte krijgen om hun hart eens te luchten. deel veranderd, dacht ik zo. De abonnees kijken er in elk geval naar uit. De bezorging hoeft maar een dag te lang op zich te laten wachten of hel re gent gelijk al telefoontjes bij Toen ze er acht jaar geleden haar schouders onder zette telde het blad 100 betalende abonnees. Inmiddels zijn dat er 600 geworden en vooral de laatste tijd is het aantal aan meldingen groot. Het maand blad geniet maar in een klein deel van Nederland bekend heid. De 66-jarige redactrice, zelf ook gehandicapt, pro beert nu in alle provincies voet aan wal te krijgen. "Eenzame of gehandicapte men sen vindt je niet alleen in Gro ningen of Friesland"zegt ze, "en daarom zou het fijn zijn als men ook in Zuid-Holland, en in dit geval in Leiden en omgevingweet dat ik er ben. Dat mijn krantje er is voor ie dereen". Het blad "ODIO" bestaat eigen lijk al vanaf 1961. "Toen ik nog geen redactrice was",zegt ze, "werd de ruimte in het maandblad hoofdzakelijk ge vuld door doktoren die uitge breid verhaalden overallerlei ziektes. Dat was nou niet be paald een formule om de men sen wat op te vrolijken. Daar om, toen men mij vroeg het re dactionele gedeelte over te nemen heb ik wel als eis ge steld dat ik wat betreft de in houd mijn eigen gang moest kunnen gaan Het blad is er sindsdien anders uit gaan zien. Is in het voor- Mevrouw De Geus heeft het druk met haar maandblad. Gemid deld vallen er per dag zo'n tien brieven op de deurmat. Hoofdzakelijk van zwaar zie ken, mensen die eenzaam zijn en gehandicapten. "Niet alles is bruikbaar", zegt ze. "Men sen die bijvoorbeeld alleen maar een klaagzang op pa pier zetten, komen niet door de censuur. Ik stel als eis dat er ondanks alles een positief ondertoontje in moet zijn te vinden. Een sprankeitje hoop, een snufje levensvreugde. Er is nóg een categorie brieven die ik niet publiceer. Die zijn dan zo persoonlijk vaak ook zo triest dat ik het nuttiger vind die mensen in zo'n geval maai een opbeurende brief te sturen". Elke dag is ze met haar maand- bald bezig. Werkt eerst een paar uur aan de huiskamerta fel maar verhuist dan steevast naar haar bed (vanwege haar handicap kan ze niet lang zit ten) waar het corrigeren van de ingezonden kopij en het schrijven van brieven gewoon doorgaat. Ze krijgt ook veel mensen aan de telefoon. Vooral 's avonds na zessen, vanwege het goedko pere tarief. Vaak, nadat ze er al diversen te ivoord heeft ge staan, neemt dan haar man de telefoon op. Zegt dan dat zijn vrouw niet thuis is. "Als het zóver is", zegt ze, "lig ik uitgeteld in bed. Zo'n dag schrijven en praten kost veel energie. Toch kijk ik elke mor gen weer uit naar de postbo de". Zo gaat het al acht jaar. Het mei-nummer is inmiddels op de post gegaanDe gevarieerd heid aam onderwerpen is groot. Zo wordt er aandacht besteed aan het door minister Mevrouw De Geus elke dag bezig Tuijnman van verkeer en wa terstaat gelaste onderzoek naar de instapmogelijkheden voor gehandicapten en bejaar den in trams en is op de 24 pagina's veel ruimte uitge trokken voor gedichten. Een puzzelrubriek, wat grap pen, namen van eenzame zie ken die graag eens wat post zouden ontvangen, verjaar dagswensen, een vervolgver haal van iemand die weet dat hij niet lang meer te leven heeft, vakantie-overpeinzin gen. Piet van Reisen begonnen met 25 roe Het aantal bloembollenbedrij- Ven is in een tijdsbestek van vijftien jaar enorm uitge dund. In de bollenstreek zijn veel bekende namen bijna ge ruisloos van het toneel ver dwenen. De in volle gang zijnde herstructurering van het vak zal nog wel menig be drijf doen afvloeien en de ver wachting is dat uiteindelijk voor slechts een handjevol "grote jongens" voldoende toekomstperspectieven over blijven. Dat het in Voorhout gevestigde bedrijf P. van Reisen en Zo nen daartoe zal behoren is de stellige overtuiging van Aad van Reisen, de huidige direc teur. Begin volgende maand viert zijn bedrijf het 100-ja- rig bestaan, een mijlpaal die in de bollenstreek nog niet veel eerder werd bereikt. "Als er reden was voor pessi misme zou ik het 100-jarig be staan rustig voorbij hebben laten gaan", zegt Van Reisen, "maar nu dat niet het geval is wordt er feest gevierd". In 1878 was zijn grootvader Piet die aan de Loosterweg (daar zit men nu nog) op een stukje geestgrond van nog geen halve hectare 25 roe hy acinten plantte. Het omlig gende decor van duin en bo men veranderde daarna snel. Grootvader Piet kocht duin, liet dit afgraven en breidde het areaal hyacinten gestaag uit. Verkocht in 1900 voor het eerst hyacinten in het buiten land. Startte daarmee in Eu ropa en bracht in 1915 voor het eerst in Amerika bollen aan de man. Het bedrijf bracht veel variëteiten tul pen en hyacinten voort en won daar ook de nodige inter nationale prijzen mee. Aad van Reisen, de huidige di recteur, nam in de loop van de jaren vijftig de plaats in van zijn vader. Inmiddels staat een vierde generatie (zijn zoon Ron) op het punt in de zaak te stappen. Voor een buitenstaander mag het in Noordwijk gevesL^de Europe se ruimtevaartcentrum ESTEC dan weliswaar de indruk maken een hermetisch van de buitenwereld afgesloten gebouwencom plex te zijn, dat slechts in speciale gevallen kan worden betreden door mensen die zich niet tot het vaste personeel kunnen reke nen, morgen geeft ESTEC veel "geheimen" prijs. Voor het eerst in het 8-jarig bestaan is er dan een open dag. "In het verleden is van publieksvoorlichting niet veel kunnen komen", zegt Heidi Graf van de afdeling public relations. "Aanvragen van scholen en particulieren hebben we steeds naast ons neer moeten leggen, eenvoudigweg omdat we daar tussen alle drukke bedrij ven door geen kans toe zagen. Nu moet het er maar een keer van komen". Satelliet-model De ESTEC heeft zich voor morgen verzekerd van honderd (Neder lands sprekende) vrijwilligers die de naar verwachting grote schare bezoekers in het gebouw wegwijs zullen maken. Men zal iets laten zien van de testruimtes, er zijn satelliet-modellen aanwe zig, er kan film worden gekeken, men kan de bedrijfsbrandweer aan de slag zien en er is ook het één en ander te doen voor kinderen. Voor deze open ESTEC-dag is ook als gastheer uitgenodigd Wubbo Ockels, die als enige Nederlander kandidaat staat om als astro naut mee te doen aan het ruimtevaartproject Spacelab. Vier Euro peanen zijn daar voor geselecteerd. Er gaan er drie mee. Maandag zal het ruimtevaartcentrum in Parijs bepalen wie van de vier zal moeten afvallen. Aanvankelijk zou die beslissing ^1 gisteren zijn genomen maar om onbekende redenen is er nog geen keus ge maakt. Wubbo Ockels (wellicht één van de eerste Europese astronauten) is morgen gastheer, als ESTEC open huis houdt. Eerste spade voor Leidse stadskabei LEIDEN Wethouder Van Aken zal maandag 22 mei om negen uur 's ochtends de eer ste spade in de grond steken voor de aanleg van de stadska- bel. De wethouder doet dit als voorzitter van de beheerscom missie Stadskabei Leiden. De plechtige gebeurtenis zal plaatshebben op de hoek van de Surinamestraat en de Su- matrastraat in de Kooi. LEIDEN - De PPR in Leiden is van mening dat de organisaties van het bedrijfsleven zich beter positief op kunnen stellen tegenover het ge meentelijk beleid met de binnenstad. Dit schrijft de PPR in een reactie op de enquête van de winkelorganisaties onder de Leidse politieke partijen over de bereikbaarheid van de binnen stad. Klachten over verkeersdrukte Korevaarstraat LEIDEN - De bewoners van de Ko revaarstraat en de Steenschuur hebben bij de gemeente geklaagd over overlast van het verkeer. De overlast wordt vooral veroor zaakt door busverkeer en bestaat uit zware trilling (die scheuren in de woningen veroorzaken. De klachten spelen in versterkte mate sinds de kort geleden uitge voerde reconstructie van het kruispunt Korevaarstraat. In de commissie begeleiding open bare werken binnenstad bracht vertegenwoordiger Cruijsen van de Pieters- en Academiewijk de problemen op tafel. Hij bepleitte maatregelen aan het wegdek - zoals asfalteren - om de overlast te beperken. Van de kant van de gemeente be twijfelde chef Barendrecht van weg- en waterbouw bij gemeen tewerken of dit mogelijk is gezien de vele zaken die m de binnen stad aangepakt moeten worden. Asfalteren is daarnaast pas mo gelijk als men weet dat ter plaatse voorlopig niets onder het wegdek moet gebeuren. Wethouder Waal onderkende de ernst van de klachten. Hij zegde toe intern te kijken wat de moge lijkheden zijn om de situatie voor de bewoners Korevaarstraat/ Steenschuur te verbeteren. In deze reactie vraagt de PPR zich tegenover de winkelorganisaties af of de bereikbaarheid van de binnenstad in vergelijking met andere oude steden nu echt zo slecht is. Daarnaast vraagt men zich af of het wel een bevordering van het winkelklimaat is wan neer organisaties uit het bedrijfs leven geregeld suggereren dat het in Leiden de verkeerde kant op gaat. "In vergelijkbare steden (Gronin gen, Enschede) is de relatie tus sen de overheid en het bedrijfsle ven volgens onze informaties na aanvankelijke conflicten sterk verbeterd. Wij hopen dat een der gelijke verbetering ook in Leiden zal optreden", aldus de PPR. De partij voegt daar in zijn reactie nog het volgende aan toe: Opge wonden en opgeblazen reacties als het te koop aanbieden van de binnenstad leveren helaas vol strekt geen bijdrage aan die posi tieve ontwikkeling". De PPR geeft de winkelorganisa ties de gevraagde informatie over zijn beleid voor de binnenstad met enkele beperkingen. Men be nadrukt dat de vragen enkel een economische achtergrond heb ben, de winkelorganisaties alleen naar de bereikbaarheid van de binnenstad vragen en die bereik baarheid bijna geheel zien vanuit de auto. PvdA-reactie De PvdA verwijt de winkelorganisa ties in een reactie dat zij hun en quête houden, terwijl ze geen ge bruik maken van de geboden gele genheid om commentaar te ge ven op binnenstadsplannen als het verkeerscirculatieplan en het structuurplan. Bovendien ver wijt men de organisaties dat men op recente discussie-avonden over de binnenstad niet aanwezig was. Philadelphia in een aantal provin cies beheert. De jubileumviering van het tehuis is in eerste instantie gericht op degenen die direct met het tehuis te maken hebben, zoals ouders, broers, zusters, oud-personeel en enkele genodigden. Het pro gramma bestaat uit een kerk dienst in de Leiderdorpse Schep- pingskerk, een boottocht voor de ouders, familie en personeel, ge zelschapsspelletjes in de kerk met veelal door de middenstand geschonken prijzen en tot besluit een koud buffet. Dat de jubileumviering in Leider dorp plaats heeft, komt omdat de banden met deze gemeente, door de ligging van het tehuis, wat nau wer zijn en in de toekomst nog nauwer zullen worden. Het laat ste omdat het nieuwe huis van Buitenzorg in Leiderdorp zal komen. De ouderraad van Buiten zorg is alvast aan het sparen voor enkele voorzieningen die in dit nieuwe huis moeten komen. Bij dragen voor dit doel kunnen wor den gestort op nr. 45.14.49.126 van de AMRO-bank Leiderdorp t.n.v. Oudercommissie "Huize Buitenzorg". Het gironummer van de bank is 9200. LEIDEN - In verband met restaura tiewerkzaamheden aan de Zijl poort zal de doorgang van de poort op maandag 22 mei afgeslo ten zijn voor alle verkeer, behalve voor voetgangers. Het verkeer zal met de gebruikelijke verkeersbor den worden omgeleid via het noordelijk om de poort gelegen weggedeelte. Dat is het gedeelte naast de poort, dat nu uitsluitend door fietsers wordt bereden. Werkgroep milieubeheer niet afwijzend LEIDEN - De werkgroep milieube heer Leiden is niet tegen een par keergarage onder de Beesten markt. De voorkeur voor een on dergrondse parkeergarage heeft te maken met het storende karak ter ('lelijke bouwwerken') van bo vengrondse garages. Dit schrijft de werkgroep in een reactie op het verkeerscirculatieplan van de gemeente. Het standpunt van de werkgroep is - onbedoeld - een ondersteuning van de plannen van de Stichting Leids Binnenstad voor een par keergarage onder de Beesten markt. Zoals gemeld komt de Stichting deze week met een uit gewerkt plan voor een parkeerkel der op deze plaats. De werkgroep milieubeheer stelt de bouw van parkeergarages ove rigens afhankelijk van de ophef fing van illegaal parkeren en be bouwing van open plekken in de binnenstad. Volgens de werk groep bestaan er in de binnenstad van Leiden zo'n 650 illegale par keerplaatsen. Met het bebouwen van open gaten zouden zo'n 500 parkeerplaatsen vervallen. Een vergelijkbare opstelling neemt ook de ENWB (fietsbond) in. De ENWB stemt in een reactie op het verkeerscirculatieplan in met de bouw van parkeergarages als de totale parkeercapaciteit niet gro ter wordt. De ENWB is tegenstan der van een beleid waarbij het aantal parkeerplaatsen via par keergarages wordt uitgebreid. Breestraat In zijn reactie verklaart de werk groep milieubeheer zich verder te genstander van totale afsluiting van de Breestraat. Men is tot de conclusie gekomen dat de gevol gen van afsluiting voor andere wegen - Hooigracht en Witte Sin gel - groter zijn dan men aanvan kelijk dacht. De werkgroep bepleit liever een si tuatie, waarbij de Breestraat en de marktenroute minder aantrek kelijk worden voor het door gaande verkeer. Als een van de mogelijkheden daartoe noemt men het verbreden van de trot toirs. De ENWB blijft in zijn reactie af wachtend over de situatie in de Breestraat. Men bepleit om tij dens het herstel van de Markten route bij te grote drukte andere verkeersafwikkelingen te onder zoeken. De ENWB wil zo geleide lijk naar een rustiger verkeers beeld in het centrum. Kritiek In zijn commentaar komt de ENWB met fundamentele kritiek op het verkeersbeleid van de gemeente. De fietsbond verwijt de ge meente datdeze geen sturend ver keersbeleid voert. Zo'n beleid zou volgens de ENWB gericht moeten zijn op het behoud van de binnenstad en vermindering van de verkeersonveiligheid. In de uitwerking van dit standpunt wijst de ENWB erop dat de ge meente in het verkeersplan te wei nig aangeeft hoe men het autover keer in straten die geen door gaande route zijn, wil weren. Men verwacht dat dit in het laatste deel van het verkeersplan alsnog gebeurt. Naast kritiek komt de ENWB ook met suggesties. Zo vraagt men ook bewaakte stalling bij het sta tion Lammenschans. De werkgroep milieubeheer komt voor de omgeving van het station ook met een suggestie. Men geeft de gemeente in overweging het treinviaduct over de Rijnsburger- weg ook te gebruiken als viaduct voor voetgangers. Volgens de werkgroep ontbreekt een goede voetgangersverbinding tussen het station en het scholencom plex en Diaconessenziekenhuis in het Houtkwartier. De PvdA geeft zijn opvattingen over de binnenstad met de restric tie dat de PvdA-raadsledcn hun standpunten pas definitief bepa len als de inspraak op de binnen stadsplannen bekend zijn. Boven dien wijst men erop dat bij het bepalen van de keuzes in de ge meenteraad ook andere belangen dan die van het bedrijfsleven aan de orde zijn. LEIDEN - Het kindertehuis "Huize Buitenzorg", dat min of meer verscholen ligt achter een hoge muur aan de Hoge Rijndijk 316, bestaat 121!i jaar en gaat dit jubileum morgen vieren. In het tehuis, dat beheerd wordt door de Prot. Chr. Stichting Phila delphia (broederliefde), wonen nu 45 dubbel gehandicapte kinde ren van één tot twintig jaar oud. Voordat de stichting het tehuis kocht, was het een kleine particu liere verpleeginrichting. Buitenzorg neemt een unieke posi tie in als enige kindertehuis in de reeks van verzorgingstehuizen en gezinsvervangende tehuizen die

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4