Huize A op hoogste punt Actie voor overtocht Noordierse kinderen Geen stappen tegen lastige' duivenmelker Journalisten over rol van krant in Alphen CDA-Valkenburg pleit voor een kinderboerderij NIEUWE AZALEA GEDOOPT DOOR MINISTERSDOCHTER VRIJDAG 19 MEI 1978 LEIDEN/REGIO PAGINA 27 ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense bioscopen Euroci nema 1, 2, 3 en 4 draaien heel behoorlijk. Volgens directeur M. Sanders van Jochems Theaters BV, de bioscoopex ploitant, is "heel Alphen al een keertje naar de bioscoop geweest". Hoewel geen exacte cijfers be kend zijn (en ook niet zullen worden) zit de Alphense bio scoop door de bank genomen ruim boven een bezettings percentage van 25 procent. Dat percentage moet een bio scoop hebben om rendabel te kunnen draaien. Sanders verwacht dat de bioscoop ook in de toekomst acceptabel zal kunnen blijven draaien. De bioscoop-directie met burgemeester Gallas en wethouder Haanstra (op voorgrond van links naar rechts ontvouwen de lift-plannen tegenover het actiecomité, van wie op de achtergrond (van links naar rechts me vrouw Baks en het echtpaar Van Es). ALPHEN AAN DEN RIJN -Als alles meezit zul len de Alphense gehandicapten dit najaar in Alp hen naar de bioscoop kunnen. Jochems The aters BV, de exploitant van de Eurocinema's 1, 2, 3, en 4, streeft ernaar omstreeks september/ oktober in de bioscoop een stoellift te hebben gerealiseerd. De nu gevonden oplossing - door de betrokkenen 'het ei van Colum bus' genoemd- betekent overi gens wèl dat de trap naar de bios coopzalen moet worden versmald. De langs de trap aan te leggen plateaulift (ook wel stoel lift genoemd) zal ongeveer 80 cen timeter van de bestaande trap- breedte vergen. Het verlies aan trapruimte wordt echter opgevan gen door het aanleggen van een extra (opklapbare) noodtrap aan de achterkant van het bioscoop complex. Nood-uitgang Met de aanleg van die extra vlucht weg (de derde nooduitgang) is aan de bezwaren van de brand weer tegen een stoellift tegemoet gekomen. In de oorspronkelijke plannen werd gevreesd dat er in noodgevallen onvoldoende vluch- truimte zou zijn voor het publiek. Brandweerman A. Siereveld, on der meer belast met brandpreven tie: 'Deze oplossing kunnen wij volledig accepteren'. Ook voor Jochems Theaters BV zit ten aan de nu gevonden oplos sing vele voordelen, boven eer dere plannen om een lift te bou- wep die in één van de bioscoopza len zou uitkomen. Niet alleen zou die oplossing duurder zijn, ook zou die oplossing negen bioscoop stoelen kosten. Bovendien hoeft de bioscoop, wanneerer een stoel lift langs de trap wordt aange legd, niet voor enkele weken dicht, zoals in de vroegere plan nen wel had gemoeten. Het enige probleem voor Jochems Theaters is de smalle trap die overblijft voor de bioscoopbezoe kers. De breedte van 1.40 meter is niet veel meer dan die van een trap in normale woonhuizen Langs die trap moeten (maxi maal) 1600 bioscoopbezoekers naar boven en beneden. Met na me wanneer er tegelijkertijd een voorstelling uitgaat en een an dere begint kan het op de trap dringen geblazen worden. 'Maar dat offer zullen de validen dan moeten brengen', aldus directuer M. Sanders van Jochems The aters gistermiddag op een pers conferentie. BOSKOOP - "Hierbij doop ik U, Aleida, en wens u een bijzonder fleurige toekomst toe." Dat wa ren de woorden die de (Neder landse) Amerikaanse azalea- ko ningin Aleida van der Klaauw, dochter van de minister van bui tenlandse zaken, sprak bij de doop van een in de Boskoopse proeftuin gekweekte azalea. Plant Propaganda Holland (PPH) maakte van deze gelegenheid ge bruik om de afzet van boomkwe kerijproducten internationaal ge zien eens in de schijnwerpers te zetten. Op uitnodiging van PPH woonden diplomatieke vertegen woordigers van twaalf landen (Rusland en India waren met vier personen het sterkst vertegen woordigd) deze doop bij, met de bedoeling de Nederlandse sier teelt nog meer internationale •faam te geven. Nóg meer, want momenteel al worden de voor het grootste deel in Boskoop ge kweekte producten geëxpor teerd naar meer dan zeventig lan den, verspreid over de hele we reld. De groep afgevaardigden, verenigd in de "Club de Jeudi", werd gister morgen verwelkomd door Bos koopse eerste burger, J.H. Rein- ders, waarna er per boot een rond vaart werd gemaakt door de Bos koopse tuinderijen. Eindpunt van deze tocht was de proeftuin, een lap grond waar de vereniging Proefstation voor de Boomkwekerij constant naar nieuwe variaties zoekt op de nu al talloze azalea's. Daar kreeg de charmante Aleida van der Klaauw (in het dagelijks leven as sistent- inkoopster bij een kle dingbedrijf) de gieter overhan digd om vervolgens de nieuwe, vermiljoenkleurige plant te be sproeien. Zij verklaarde het leuk te vinden om op deze manier een plant tot iets internationaals te maken. Van de Boskoopse sier teelt producten vind meer dan zestig procent zijn weg naar het buitenland. Sanders sprak gisteren de verwach ting uit dat met de aanleg van de stoellift een bedrag van ongeveer 75.000 is gemoeid. Het plan om een gewone lift aan te leggen kostte ongeveer een ton. Daarin waren niet de kosten van het ver lies van negen bioscoopstoelen in begrepen. De kosten voor de aanleg van de plateaulift zullen gelijkelijk door de firma J. de Grauw (eigenaar van het bioscoop/winkelcom plex), Jochems Theaters BV (de bioscoopexploitant) en de ge meente worden betaald. Gisteren was nog niet precies te zeggen wanneer de lift klaar is. De materi alen ervoor moeten namelijk nog worden besteld. De actiegroep 'toegang bioscoop ook voor gehandicapten' toonde zich gistermiddag verheugd over de plannen. Actievoerder Bart van Es: 'We zijn zeer happy. Dit is een enorme positieve ervaring die wij hebben meegemaakt'. CD A-V alkenburg Dring roken terug VALKENBURG - "Dring het ro ken in openbare gebouwen te rug". Deze kreet uit het CDA- Valkenburg in zijn gemeente raadsprogramma voor de ko mende vier jaar. Als goed voor beeld wordt genoemd dat bur gemeester Van 't Wout al enige maanden niet meer rookt. Deze zaak wordt in het programma aangekaart door Koos Schipper, die sedert 1971 deel uitmaakt van de Valkenburgse raad. Aleida van der Klaauw doopt de naar haar genoemde Aleida-azelea's Gestolen fietsen op kijkdag politie KATWIJK - Katwijkers die hun fiets is ontstolen, of die hun trouwe tweewieler op andere wij ze zijn kwijtgeraakt, kunnen morgen, zaterdag 20 mei, terecht op een kijkdag van de Katwijkse politie. Van 9 tot 12 is het politie bureau aan de Voorstraat 46 ge opend. Wie zijn rijwiel tussen de tentoongestelde vervoermidde len ontdekt, mag hem weer mee nemen. Hij moet dan wel aanto nen, de enige echte eigenaar te zijn. Kamerlid Kombrink maandag in Hillegom HILLEGOM - Het Tweede- Kamerlid Hans Kombrink (Partij van de Arbeid) is maandag in Hillegom waar hij zal ingaan op de situatie rond de woningbouw in het bol- lendorp. Kombrink komt naar Hillegom op initiatief van de plaatselij ke afdelingen van de PvdA en de PPR. Het City-theater is de plaats van samenkomst. Naast Hans Kombrink zal ook arcnitect Theo Halewijn, lid van de Provinciale Staten in Zuid-Holland, een bijdrage leveren aan de discussie. Aanvang acht uur. Gemeente Hazerswoude kreeg gelijk ALPHEN AAN DEN RIJN - De Progressieve Combinatie Alphen houdt in verband met de gemeen teraadsverkiezingen maandag avond om 8 uur een gevarieerde manifestatie in de Opstandings- kerk aan de Prinses Marijke- straat, muzikaal omlijst door de Utrechtse pianist Robert Post. Het programma begint met de prijs-uitreiking van de foto- en tekenwedstrijd over het Groene Hart van Holland, die de progres sieven organiseerden. De eerste drie van de lijst van de Progres sieve Combinatie, Adriaan van Geest (D'66), Kees Waagmeester (PPR) en Hans van Steenis (PSP) zullen daarna hun visie geven op de Alphense politiek. De avond wordt besloten met een forum met drie plaatselijke journalisten over het thema 'Op welke wijze speelt de krant een rol in de plaat selijke democratie'. Het forum staat onder leiding van de journa list Henk de Kat en wordt ge vormd door Willem Tolhuis (Rijn Rondweg gereed HAARLEMMERMEER - De rondweg om Hoofddorp, waar van de aanleg in 1975 is begon nen, is gereed. Donderdag (25 mei) vindt in de gemeente Haar lemmermeer de feestelijke ope ning plaats van het traject, dat een onderdeel vormt van de pro vinciale weg Heemstede-Uit hoorn. De rondweg omvat twee rijstroken en is 4,5 kilometer lang. De kosten van de aanleg hebben 20 miljoen gulden bedra gen. en Gouwe), Richard van Amstel (Leidse Courant) en Jan Uitzetter (Alphens Dagblad). Zwammerdam De belangenvereniging Zwammer dam organiseert maandag in het verenigingsgebouw in Zwammer dam een politiek forum. Aan het forum zullen afgevaardigden van CDA, PvdA, WD en de Progres sieve Combinatie Alphen deelne men. Verder zijn ook CPN en G.P.V. in Zwammerdam uitgeno digd. Het forum wordt voorgeze ten door voorzitter Sietse Loeven van de Belangenvereniging Zwammerdam. De forum-leden krijgen een negen tal vragen voorgelegd. Daarbij komen de volgende punten aan de orde: kinderspeelgelegenheid, het verkeersplan van de belangen vereniging, het kruispunt Spoor- laan/Steekterweg, het functione ren van de woningbouwvereni ging, renovatie van woningen in de Vinkebuurt, de problematiek rond de firma Van Schip, de riool waterzuivering, verbetering van de communicatie tussen de poli tieke partijen, de instelling van een wijkraad voor Zwammer dam. Het politiek forum, dat wordt ge houden in het verenigingsge bouw, begint om 20.00 uur. t HILLEGOM - Op het terrein van de Concordia (Sportpark Zande rij) wordt morgen een creatieve jeugddag gehouden. Van 9-17 uur is er gelegenheid tot springen, balwerpen, en lopen. Tevens wordt er aan volksdansen gedaan en worden er wandeltochten ge houden. O HILLEGOM - Mevrouw Ham- berg-Vlotman spreekt woensdag 24 mei voor de afdeling van de Ned. Chr. Vrouwenbond over "Hillegom, vroeger en nu". De le zing wordt gehouden in "d'Oude Handwerkschool" en geïllu streerd met een grote collectie dia's. Aanvang om 20 uur. DEN HAAG/HAZERSWOUDE - Het ziet ernaar uit dat de heer Houtmeijers uit de Genestet- straat in Hazerswoude zal moeten leren leven met de los rondvlie gende duiven van zijn buurman Delsasso. Volgens een uitspraak die de Raad van State in Den Haag gisterochtend deed heeft de gemeente Hazerswoude terecht geen stappen genomen tegen Del sasso omdat de overlast die door de duiven ontstaat niet zodanig is dat er van een ernstige hinder sprake is. Tijdens de behandeling van zijn zaak had Houtmeijers vorige maand gesteld dat de duiven zijn huis en tuin ernstig bevuilden en dat hij bovendien in zijn nach trust werd gestoord door 's och tends vroeg koerende duiven. Ook zei hij dat duivenhouders met een huurhuis meestal een huis aan de rand van de gemeente toegewezen kregen zodat ze geen last voor eventuele buren zouden veroorzaken. De reactie van Del sasso was dat hij slechts dertig duiven liet uitvliegen, hetgeen voor een duivenmelker erg wei nig is, en dat de duiven boven dien slechts een uur per dag vrfj rondvlogen. Hij stelde dat dat uur wel eens uitliep doordat de die ren door Houtmeijers met ge schreeuw en met het zwaaien met stokken werden opgejaagd en zo doende niet meer naar hun hok terugdurfden. Delsasso was dan ook niet van mening dat het feit dat hij duiven houdt voor de over last zorgt, maar dat veel narigheid door de buren zelf in de hand wordt gewerkt. Ook de voorzitter van de zitting vond de overlast niet overmatig en hij was daarom van mening dat de gemeente Hazerswoude niet de plicht heeft om in te grij pen. "Mensen die in een bos wo nen horen ook veel vogels. Dat is nu eenmaal de consequentie van buiten wonen. Ik verklaar daar om het beroep niet ontvanke lijk", zo lichtte hij zijn besluit toe. HAZERSWOUDE - Het Hazers- woudse comité Noord-Ierland hoopt dit weekeinde op een bazar in het Michelshuis aan de Dorps straat een grote financiële slag te slaan. De opbrengst van de bazar is bestemd voor de overkomt naar Hazerswoude. Daarvoor is een bedrag van ongeveer ƒ35.000 nodig. Inmiddels heeft het actie comité al zo'n 13.000 binnen. Het actiecomité verwacht dat de bazar dit weekeinde 5000 op zal leveren. De Noordierse jongeren tussen twaalf en zeventien jaar komen van 18 augustus tot 8 september naar Hazerswoude. De Noordier se bezoekers zullen bij twintig gastgezinnen worden onderge bracht. In elk gastgezin zal een katholiek en een protestant loge ren, met het doel de contacten tussen katholieken en protestan ten te verbeteren. "Het is echt geen gewone vakantie", vertelt een der initiatiefnemers, Aart Jan Pannebakker. Zes weken nadat de Noordieren te rug zijn in Belfast zullen zij in Ierland zelf nog een keer bij el kaar komen. "Gebleken is dat ongeveerde helf van degenen die in Nederland hebben gelogeerd omgang met elkaar hebben", al dus Aart Jan Pannebakker. Het weekeinde in Ierland wordt ook mede-georganiseerd door de Ha- zerswoudenaren. De komende tijd zal het plaatselijk actiecomité nog een flink bedrag aan geld moeten binnenkrijgen. Het afgelopen pinksterweekend kreeg het comité nog een bedrag van 1000, dat een dansavond van Avanti en 't Stekkie had opgele verd. 't Stekkie zal op 23 en 24 juni bovendien een tweedaags festival organiseren. De helft van de opbrengst daarvan is bestemd voor de Ierlandactie. Op 30 juni wordt er in het Michelshuis nog een speciale Ierland-avond geor ganiseerd. Nachtrit van MAC Rijnland ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense motor- en autoclub MAC Rijnland organiseert in de nacht van vrijdag 19 en zaterdag 20 mei een bijzondere oriëntatie- rit op basis van routebeschrij ving. Onder de naam "Nacht van Hollands Midden" duiken de "puzzelaars" met hun auto het nachtelijk duister in, een rit die jaarlijks veel belangstelling trekt. Gestart wordt om 21.31 uur bij de Rijnstreekhal, waar de inschrij ving tot 22.00 uur open is. De rit bestaat uit twee trajecten. Het eerste deel is uitgezet door Wim Goedhart en Jan Vasten- houw en voor het tweede deel te kenen Wim van Gurp en Jan Wil lem Bogers. In Voorhout VALKENBURG - Het CDA- Valkenburg oppert in zijn program het idee om in het dorp een kinderboerderij tot stand te brengen. Die zou dan moeten komen achter garage Poot als daar een begin wordt gemaakt met de bouw van een nieuwe gemeente-werkplaats. Het CDA zegt open te staan voor suggesties vanuit de be volking. VOORHOUT - Op een fluitsignaal van zuster Jacobia, directrice van huize St. Agnes, werd gisteren de vlag in top gehesen ten teken dat het hoogste punt is bereikt bij de bouw van het nieuwe verzor gingshuis. Onder het toeziend oog van het voltallige bestuur van de Stichting Bejaardencentrum Voorhout hees de heer J. van der Ploeg van het aannemingbedrijf Vink en Veenman uit Nieuwveen de vlag. Naar het zich laat aanzien zal de bouw in december gereed zijn, zodat de bewoners in het voorjaar van 1979 kunnen ver huizen naar het nieuwe gebouw. Het nieuwe verzorgingshuis zal de naam Agnes blijven dragen, echter zonder het voorvoegsel "St". Na lang aarzelen besloot het bestuur hiertoe, ondanks veel suggesties, voor een nieuwe naam. Het nieuwe "Agnes" zal plaats bieden aan 73 bewoners. Agnes' met de vlag in top. Heel Alphen al geweest

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 27