Merckx stopt op advies van arts Leiden verrast in LDWS-toernooi Gat van halve ton zit Tourstichting en gemeente dwars Demuynck vol vertrouwen over afloop van Giro PROMOTIE-WEDSTRIJD V.T.L. - MEERBURG Roxy Dual Extra Light heeft het laagste "teer"- en nicotinegehalte* van de 20 grootste sigarettemerken en is bovendien overal verkrijgbaar. SPECIALE AANBIEDING! CS Het LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD STUDIO SPORT LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD ALPHENS DAGBLAD, 'N AKTIEVE KRANT VRIJDAG 19 MEI 1978 BRU SSEL-Eddy Merckx zal niet meer op de fiets terugke ren. De beste wielrenner aller tijden heeft op dokteradvies besloten een eind te maken aan zijn sportieve carrière. "Een hard besluit", zo sprak Eddy Merckx tijdens een bijeenkomst in Brussel. "Het is echter uitgesloten dat ik nog zal fietsen. Ik moet me neerleggen bij het advies van mijn artsen. Als ik toch zou blijven rijden breng ik mijn gezondheid in het gedrang. Dat risico wil ik niet nemen" ADVERTENTIE Eddy Merckx: ik met een beetje vrees tegemoet' Het einde van de imposante loop baan van Eddy Merckx is voor zijn duizenden supporters niet on verwachts gekomen. "De kanni baal" sukkelde al het hele voor jaar en bracht slechts tweemaal in een wedstrijd. Achteraf blijkt de omloop van Waasland, waarin hij op 19 maart een twaalfde plaats bereikte, zijn laatste koers' te zijn geweest. Niemand begreep echter deze Ed dy Merckx, die een tiental jaren het peloton had geterroriseerd en min of meer de laatste seizoenen niet meer de rol van heerser op zich kon nemen. Men gunde de Belg, die als wielrenner een for tuin bijeen reed, een afscheid in grootheid, maar niet de afgang van een groot sportman. Toen hij vorig jaar, na een dag van lijden in de Tour de Franse besloot om toch nog éénmaal in 's werelds grootste wielersportspektakel te rug te keren, schudde iedereen meewarrig het hoofd. "Ik was er van overtuigd, dat het nog zou gaan", denkt Merckx te rug. "Op het moment geloofde ik er in. Ik realiseerde me wel dat het einde van mijn carrière na derde. Daarom besloot ik voor me zelf van de Tour nog éénmaal mijn hoofddoel te maken. De apo theose van mijn loopbaan. Achter af moet ik zeggen, dat deze beslis sing fout was. Ik ben eerlijk tegen over mezelf geweest. De beslis sing heb ik veertien dagen uitge steld. Als het niet meer zou gaan. betekende hét stoppen. Ik wilde ook eerlijk zijn tegenover het pu bliek en mijn sponser" Merckx ontkent dat de turbulente weken in de afgelopen winter toen hij zijn renners al zelf had gecontracteerd en nog op zoek moest naar een sponsor, de oor zaak is van zijn inzinking. "Er is tot nu toe nog geen echte uitleg van de doktoren geweest", meldt hij. "Spanning en mijn fysieke ge steldheid zullen er ongetwijfeld mee te maken hebben. Pas op het eind van april ben ik gaan twijfe len. Voordien had ik nog hoop dat het goed zou komen. Maar als ik hard trainde, recupereerde mijn lichaam onvoldoende". Juist het snelle herstel van Eddy Merckx na soms bovenmense lijke inspanningen was altijd de grote kracht van de "Zwarte van Tervueren", wiens talenten zich voor het eerst openbaarden in 1962, toen hij juniorkampioen van België werd. Dertien jaar gele den maakte hij zijn debuut als pro fessional in de Waalse Pijl en na een eerste kennismaking met het nieuwe metier, begon in 1966 in Milaan-San Remo zijn victorie. Tien jaar achtereen beulde Eddy Merckx zich af. Sleurde hij im mer aan de kop van het peloton en duldde niemand naast zich. Hij was de alleenheerser, die in zijn rijk geschakeerde loopbaan ruim 400 overwinningen als pro fessional boekte. Zijn gretigheid werd er niet door ingetoomd. Driemaal werd hij wereldkampi oen, alle klassiekers, behoudens Tour-Versailles kregen hem als winnaar. Aan de St. Jozef-klassie ker Milaan-San Remo verbond hij zelfs zeven keer zijn naam. Tientallen ctappe-wefstrijden beëindigde hij als eerste, met als meest in het oog springende pres taties vijfmaal de Tour de Franc en vijfmaal de Ronde van Italië. Ook was hij werelduurrecordhou der. Merckx wordt door niemand te evenaren. Nu zegt hij: "Ik heb nooit mijn tegenstanders onder- Zaterdagavond 20 mei a.s. op het terrein Haasbroek van SJ.Z. (Zoeterwoude-dorp) AANVANG 19.00 UUR Deze advertentie wordt aangeboden door de Wit's dames- heren- en kindermode, 5 Mei plein Leiden. LEIDEN - Het was gisteravond tij dens de openingswedstrijd van het LDWS-toernooi om de Klaas Huner-bokaal meteen goéd ''raak". DOCOS werd na straf schoppen uitgeschakeld door het twee klassen lager uitkomende V.V. LeidenDOCOS nam wel een De elfde etappe van de Giro is gisteren een Italiaanse aangelegenheid geworden. Uit twee delen bestond die etappe, waarvan de ochtendeditie gewonnen werd door de 25-jarige Bruna Zanoni. Francesco Mo- ser kwam in het tweede gedeelte als eerste over de streep. De Belg Johan Demuynck, de koploper met 34 seconden voorsprong op Panizza, ziet de reste rende etappes met vertrouwen tegemoet. "Ik ben in een goede vorm en ik weet dat mijn ploeg alles voor me doet. Er is maar één tegenstander waar we rekening mee moeten houden en dat is Baron- chelli", aldus Demuynck. ALGEMEEN KLASSEMENT: 1. Demuynck (Bel) 57.27.372. Panizza (Ita) op 34 sec; 3. Battaglin (Ita) op 1.214. Baronchelli (Ita) op 1.30; 5. Moser (Ita) op 2.02. Arie Hassink heeft gisteren de eerste etappe van Olym piad Ronde door Nederland gewonnen. Tweede in de 163 kilometers lange rit van Schevingen naar St Willebord werd Henk Mutsaars. Hassink was de snel ste van de kopgroep. Bert Oosterbosch, die woens dag de proloog won blijft eerste in het algemeen klas sement met één seconde voorsprong op Hassink. ADVERTENTIE Volgens het jongsteTNO onderzoek voor het Ministerie van Volksgezondheid. voorsprongna 20 minuten spelen via Peter v.d. Kooy maar Leiden kwam sterk terug .Inde tweede 45 minuten werd brutaal de aanval opgezocht, wat de ploeg wel en kele kansen oplever de,maar voor alsnog geen doelpunten. Totdat (10 minuten) voor tijd Peter Slin gerland een soort "driebanden- stoot" losliet die via drie DOCOS- verdedigers tenslotte het doel in verdween 1-1. Dit betekende ver lengen, waarbij Leiden nog een keer door het oog van de naald kroop. In de eerste verlenging joeg Ton v. Dinten de bal uit een vrije trap steenhard op de lat, waarna Frits Rijsbergen nog op de doellijn redding moest bren gen. Bij het strafschoppen nemen was een hoofdrol weggelegd voor invaller doelman Flip van Ra- vensbergen. De Leiden-keeper stopte de laatste penalty genomen door Sjaak Rietbergenwat uit schakeling betekende voor DO COS. Het toernooi om de Klaas Huner-bokaal wordt morgen om 11.00 voortgezet. Beker Ook LFC is gisteren in de kwartfi nale van de bekerstrijd gesneu veld. Na 120 minuten keihard voetbal verloor het team met 1-3 van Leonidas. De Leidenaars die de gehele wedstrijd door sterker waren geweest, hadden de pech dat scheidsrechter v.d. Ploeg drie minuten voor tijd een strafschop aan Leonidas cadeau gaf. Die- rickx benutte de penalty en bracht z'n ploeg op gelijke hoogte (1-1) nadat André de Jeu LFC op voorsprong had gezet. Inde twee deverlenging maakten de gebroe ders Rustenburgh het karwei af Spelen 1984: 1-3. John Verschoor viel overigens ernstig geblesseerd uit (men vreesde voor gescheurde knieban den). Lugdunum legde gisteravond, in de oefenpartij tegen mede-Kikkerpolderbewoner UVS, een leuke partij voetbal op de mat. Trainer Ruud de Groot had deze wedstrij aangegrepen om te experimenteren (o.a. aan vallend ingesteld middenveld). Frans Sjardijn (2x) en Rinus van Es zorgden na rust voor de dik verdiende 0-3 zege. om het seizoen te storten met een super rocket HEAO RACKETS! Competition 1 von f£2Cf.- voor f 160." Moster von f ]6Ö!- voor f99.- Hpkkpr ennrt "eaeriKstraai sös UfctKKer spun den haag. tel.:070-468970 schat. Ik ben altijd voor honderd procent prof geweest en heb met hart en ziel daarvoor gewerkt" Niettemin waren er ook donkere dagen, als de heerser betrokken raakte bij een dopingaffaire. Maar telkens weer vocht Merckx terug. Wiste hij door zijn onge kende carrière de smaad uit. "De wielersport heeft mijn leven een grote ommekeer gegeven. Zestien jaar lang op de fiets. Het is iets. Van de een op de andere dag stoppen, valt niet mee. Ik zal echter verder moeten gaan, zo is de gang van het leven en de wet van de sport. De toekomst zie ik echter met een beetje vrees tege moet. Ik ben in al die jaren een speciaal leven gewend geweest. Nu zal ik als een doorsnee mens moeten leven. Ik zal mij echter nog niet terugtrekken uit de wie lersport. LEIDEN - Hoewel met name stich tingslid Eimert Teekens het gis termorgen niet kon nalaten op de valreep nog enkele kritische noten ("zes weken voor de start datum weten we nog altijd niet, waar we met de gemeente Lei den aan toe zijn") te kraken, kan de Tour de France, wat het Leid- se Tourcomité betreft, op 29 juni van start gaan. Met de organisatie van dat evene ment zal volgens directeur-spor- tif Joop Riethoven "zo'n zeven a acht ton zijn gemoeid". En juist het feit, dat er tussen de kosten en de o.a. door sponsors e.d. gega randeerde baten nog altijd een anderhalve ton gaapt, be- j)e Leidse binnenstad zal van 's De proloog zal behalve door naar schatting honderdvijftigdui zend kijkers langs het parcours door 68 miljoen televisiekijkers, verdeeld over veertien landen, worden gevolgd (o.a. via de satel liet naar Noord- en Zuid-Ameri- ka). De toegang langs het parcours is gratis. Voor een plaatsje in de Groenoordhal of op het buiten- terrein zal daarentegen een be drag van respectievelijk dertig en tien gulden moeten worden neergeteld. (Kaarten zijn bij het WV-kantoor in Leiden verkrijg baar). zorgt de gemeente Leiden hoofd brekens. "Want het is natuurlijk, uit publi citair oogpunt, best aantrekke lijk, dat de stad Leiden met de organisatie van de Tourproloog is belast", wist sportwethouder Dick Tesselaar, "Aan de andere kant zijn we geschrokken van de met die organisatie gepaard gaande kosten. De gemeente had zich garant gesteld voor een te kort van een ton, maar nu het bedrag, dat voor allerlei gemeen telijke diensten moet worden be taald, hoger blijkt te zijn dan in eerste instantie was begroot, is dat tekort opgelopen tot circa an derhalve ton". Ook gistermorgen slaagde Tesse laar er nog niet in om duidelijk te maken, op welke wijze de ge meente dat extra gat van vijftig duizend gulden denkt te kunnen overbruggen. "Wellicht, dat wex^ 1 r 1 li* de kosten van de gemeentelijke f rSllklOrt llcUI diensten iets terug kunnen drin gen dan wel, dat we alsnog een hoger garantiebedrag voor het tekort zullen verstrekken". middags één tot 's avonds uur voor alle verkeer worden af gesloten. Via een speciale "par- keerroute" zullen de bezoekers naar de parkeerterreinen buiten de stad (o.a. bij het RCL-terrein in Leiderdorp) worden geleid. Daarvoor ingezette pendelbus sen zullen de belangstellenden van daar naar de plaats van han deling brengen. De tourkaravaan, in die week goed voor het consumeren van 30.000 stokbroden, zal voor het groot ste deel worden ondergebracht in Holiday Inn, terwijl de rest deels in Motel Sassenheim, Ho tel Palace in Noordwijk en in "De Leeuwenhorst" in Noordwij- kerhout zal worden "ingekwar tierd". Een groepje AV Holland-leden nam gisteravond in het Belgische Merksem deel aan wedstrijden. De deelnemers op de sprint had den met een niet onaanzienlijke tegenwind te maken wat de pres tatie van juniore Jelina van de Meer (100 m in 12.7 sec.) meer re liëf geeft. Bij de dames scoorde Joske Boom 13.1 sec. Op de 800 m heren slaagde Dré de Wit erin zijn snelste seizoentijd neer te zetten: 1 minuut 58,0 se conden. Cor van Loon en Jan Akerboom liepen resp. 2.00.4 en 2.00.7. miljoen op tafel LEIDEN - Gisteren was de Frank- forter wethouder van Sport en Groenvoorziening, dr. Rhein, in Leiden om te informeren naar de ervaringen, die Leiden heeft opge daan met betrekking tot de orga nisatievan de proloog. In 1980 zal Frankfort zowel de proloog van deTourdeF rance als de eerste en tweede etappe "organiseren"' Rhein: "Levitan heeft ons als eis gesteld dat we voor de organisa tie een bedrag van een half mil joen DMark op tafel moeten brengen. Ik heb goede hoop daarin te zullen slagen". ADVERTENTIE Seraj ewo en Los Angles ATHENE - Het internationale Olympisch comité (IOC) heeft gis teren tijdens het 80ste congres in Athene besloten dat de Olympi sche winterspelen van 1984 zul len worden gehouden in de Joe goslavische plaats Serajewo. Los Angeles heeft de organisatie van de zomerspelen in dat jaar toege wezen gekregen onder de voor waarde dat er voor 1 augustus a.s. een aanvaardbare overeenkomst wordt getekend met het IOC". organiseert op dinsdag 23 mei op het terrein van KICKERS '69 te Leimuiden aan de Beukenlaan een VOETBALWEDSTRIJD tussen met o.a. Herman Kuiphof, Theo Reitsma, Cees Jansma, Ruud ter Weyden en het Redactieteam Aanvang 19.00 uur - Toegangsprijs t ,50 (t.b.v. het jeugdwerk van de v.v. Kickers '69). Leden van Kickers '69 gratis toegang In de pauze zal gestreden worden om de Alphens Dagblad "PENALTY-BOKAAL"

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 21