Schaduwteam Oranje zorgt voor wervelende show: 7-1 „Voetbal hoort zó gespeeld te worden..." ALLE GELDZAKEN Hoofdrol voor Arie Haan Zestien voor Wenen LEIDSE SPAARBANK VRIJDAG 19 MEI 1978 Vrij 1 spe - >1 PARIJS - Ernst Happel,Jiij had ge noten, zei hij. Woorden, die hem - stug als hij nu eenmaal is - zel den over de lippen komen. Een groter compliment aan het adres van het Nederlands scha duwteam was dan ook niet denk baar. Happel, enthousiast: "Zó moet voetbal gespeeld worden. Bal in de ploeg houden, volop bezig zijn en patsprecies op het goede moment versnellen en de diepte in". Van de problemen ten aanzien van de middenveldbezetting wilde de Oostenrijker dan ook (nog) PARIJS - Hoe positief de verrichtingen van het Neder lands B-elftal gisteravond in het Pare des Princes ook geweest mogen zijn, Ernst Happel kreeg er alleen maar een paar levensgrote problemen bij. In een bij vlagen wervelende voetbalshow werd Club Brugge met 7-1 afge droogd en de man die in dat spektakel een hoofdrol ver tolkte heette Arie Haan. Merkwaardig genoeg heeft vrijwel niemand tot gisteravond serieus rekening gehouden met Haan wanneer er over de bezetting van het Oranje-middenveld werd gefi losofeerd. Na de rel rond Van Ha- negem en het dreigement van Willy van de Kerkhof ("ik geef er de brui aan indien Happel me za terdag tegen Oostenrijk weer pas seert") moet de conclusie luiden dat het voor Happel een vrijwel onmogelijke zaak wordt de Kromme de hand boven het hoofd te blijven houden. Hoe boeiend en hoe fascinerend voetbal nog steeds kan zijn, toonde het Nederlands schadu welftal aan in het duel met vi- ce-Europees kampioen Club Brugge. De te verdienen WK-tic- kets hadden de spelers, zoals die gisteren in het veld stonden, ver anderd in een meute hongerige wolven. In de goede zin; er werd met en zonder bal gejakkerd, ge jaagd op de bal, kortom Oranje voerde een oogverblindende de monstratie op van hoe modern voetbal gespeeld moet worden. In al dat geweld ging Club Brugge met 7-1 ten onder, een marge waarvoor de basis al in de derde en vierde minuut werd gelegd doorArie Haan. De blonde middenvelder legde de bal eerst uic een vrije trap met verraderlijk veel effect achter Brugge's derde keeper Gogne en het applaus van het n iet verwende Franse publiek echode nog na, toen hij opnieuw de armen juichend ten hemel strekte. Nanninga schoof hem de bal toe en koelbloedig lepelde Haan die vervolgens over de uitlo pende Belg: 2-0. Nanninga, de naam is gevallen. Ook ten aanzien van deze Zuidlim burgse bloemenhandelaar nam voor Ernst Happel de problema tiek toe. Was het tol nu toe zo, dat het gebrekkige gevoel voor de combinatie van Nanninga de Oos tenrijker min of meer had doen besluiten deze hooguit als "pinch hitter" tijdens de WK te gebrui ken, gisteren verbaasde de spits van Roda JC met lepe éen-twee's, met goede acties, kortom, ook met betrekking tot Nanninga dient Happel zijn mening wel licht te herzien. In de wilde jacht om de bal bond Nanninga ook nu bewaker San ders en gelegenheidslibero Leek- Voor hij in het tweede bedrijf een hattrick liet afroepen, scoorde Lubse 3-0 uit een pass van Wild schut, blééf Cools mistasten bij de gretig diepgaande Haan en her won Neeskens, die daarna niet meer terugkeerde, zijn zelfver trouwen. Met name in de duels weerde de Spaanse Nederlander zich weer bijna ouderwets, al zal zijn gevoel voor de bal de eerstko mende tijd nog zorgeh blijven ba- In het tweede bedrijf, toen slagre gens goed voetbal bijkans onmo gelijk maakten, presenteerde Oranje het onmogelijke. Een tot dan tegenvallende Rep was ontke tend, raasde Volders aan alle kan ten voorbij en ontpopte zich, ge voed door een subliem werkend middenveld (met Wildschut voor Neeskens; Suurbier nam, gelet het wedstrijdritme diens verdedi gende werk over) als een plaag voor de Belgen. Met alle gevolgen van dien. Nanninga, die de bal uit een hoek schop van Willy van de Kerkhof (later geblesseerd gewisseld voor Poortvliet) inkopte: 4-0. Nannin ga, die zwevend nummer vijf aan- tekekende, uit een voorzet van Rep, nadat Vandereyken een foutje van Doesburg/Brandts af strafte en weer Nanninga, die met zijn linkervoet het maatwerk van Suurbier afrondde: 6-1. PARIJS - Bondscoach Ernst Happel heeft vannacht na afloop van het toernooi in Parijs de namen van de zestien spelers bekend gemaakt, die vandaag naar Wenen gaan voor de interlandwed strijd tegen Oostenrijk. De zestien spelers, waaruit Happel het elftal voor de wedstrijd van morgenmiddag in het prater-stadion zal samenstellen, zijn: Jong bloed (Roda JC), Schrijvers (Ajax), Suurbier (Schalke '04), Krol (Ajax), Rijsbergen (Feyenoord), Poortvliet (PS V), Neeskens (Bar celona), Van Hanegem (AZ'67), Jansen (Feyenoord), Haan (Ander- lecht), René en Willy van de Kerkhof (beiden PSV), Rep (Bastia), Van Kraay (PSV), Dusbaba en Rensenbrink (beiden Anderlecht). Afgevallen voor Wenen zijn: Nanninga, Doesburg, Boskamp, Lub se, Wildschut, Brandts. Het zestal heeft van Happel de verzeke ring gekregen dat het niet meegaan naar Wenen nog geen conse quenties inhoudt voor de reis naar Argentinië. De verwachting is dat maandag de selectie van tweeëntwintig spe lers bekend zal worden gemaakt, die definitief naar Argentinië reist. ADVERTENTIE Puur gemakkelijk, al. uw geldzaken in één hand. Sparen, lenen, beleggen en 'verzekeren. Voor alles kunt u terecht bij de Spaarbank op maar liefst 80 kantoren,waar men u met goede raad en snelle service steeds van dienst is. Lubse kopt in, zijn kopbal zal geen doel treffen De Fransman wilde toen, gelet op de op het veld ontstane plassen staken, maar een gretig Oranje stond hem dat niet toe. Het le verde gelegenheidsaanvoerder Van Kraay opnieuw een dank baar applaus op. En nog een ze vende treffer van Lubse. Acht mi- nüten te vroeg floot Wautro toch maar af en mocht Van Kraay als Resumerend: Ernst Happel heeft het er gisteren niet gemakkelij ker op gekregen. Doesburg le verde, op een schoonheidsfoutje na, vakwerk af. Wildschuts verde digende tekortkomingen vielen in een aanvallend Oranje nauwe lijks op. Van Kraay organiseerde meer dan voortreffelijk. Brandts bedwong Simoen en bemoeide zich daarnaast met de opbouw. Dusbaba speelde als linksback op een te vreemde plaats om op te vallen. Ten aanzien van het mid denveld stelde Haan zich kandi daat voor het basisteam, kweet Willy van de Kerkhof zich goed van zijn dienende taak en nam het zelfvertrouwen van Nees kens, zoals gezegd, toe. Rep speelde een matige eerste en een sublieme tweede helft. Nan ninga toonde aan dat hij wel dege lijk langs de grond mee kan ko men. En Harry Lubse tot slot greep zijn kans. GER STOLK DEN HAAG - FC Groningen is de nacompetitie van de eerste divisie, om één plaats in de vaderlandse voetbal-er edivisie, zeer sterk begonnen. De ploeg won met 4-1 van Wageningen, dankzij Peter Houtman, die viermaal scoor de. Ook MVV startte met een zege. Excelsior werd in Rotterdam met 1-0 verslagen. Het "gouden hoofd" van FC Gronin- minuten na de hervatting zagen Peter Houtman, heeft zijn de 12.000 toeschouwer: ploeg na-competitiewedstrijd tegen Wa geningen naar een volkomen ver diende 4-1 zege getild. Driemaal klom de topscorer in de eerste di visie hoger in de lucht dan zijn directe tegenstander, Van der Ley en evenzovele keren was de overigens bekwame doelman Bert van Geffen kansloos op de harde en glaszuivere kopstoot van Houtman. De eerste treffers ontstonden uit feilloos ingestudeerde vrije schoppen. Nadat Wageningen in een stormachtig beginoffensiefal na vijf minuten na een misver stand in de Groningse defensie door Hazelhekke op een onver wachte 0-1 voorsprong was geko men, trok Houtman na ruim der tig minuten op de hem bekende vijze uit een vrije schop van Jack i Loon de s cht. Elf /olie Oosterparkstadion Houtman opnieuw hoger de lucht in gaan dan Van der Ley bij een nu door Jan van Dijk geno men vrije schop. Kort daarop rondde Houtman zijn hattrick af met een knappe kopstoot na een hoge voorzet van Eddy Bakker. De totaal ontgoochelde Van der Ley kwam andermaal lengte te kort. De vierde treffer van Hout man ontstond uit een afgemeten pass van Van Dijk, waaruit Hout man met een strak schot Van Gef fen kansloos passeerde. Daarmee bezorgde Houtman, die zich vlak voor het einde wegens een knie blessure liet vervangen door Lo vers, FC Groningen een uitste kende uitgangspositie voor een poging het noorden weer in de er edivisie terug te brengen. De Gro ningers kwamen aanvankelijk wat traag uit de startblokken cn Kowalik: enige treffer voor MVV hadden lange tijd nodig om de vroeg opgelopen achterstand weg te werken. Na de gelijkma ker van Peter Houtman toonde de ploeg veel meer agressiviteit en werd Wageningen volledig weggespeeld. Vooral in de lucht misten de bergbe woners de kracht om de Gronin- gers in toom te houden. Evenals vorig jaar begon Excelsior de nacompetitie slecht. MW. dat evenmin indruk kon maken, speelde zeer afwachtend tegen een nerveus aandringend Excel sior. De Limburgse verdediging bestaande uit het kwartet Webb, Lacroix, Schrijnemakersen Dijk stra, bleef soepel overeind door dat de Rotterdammers zich geen echte kansen wisten te scheppen. Dat konden de Limburgers wel. In de 24ste minuut, zij het met welwillende medewerking van Van Tour die zich totaal verkeek op een pass van Roosen. Kowalik kon de bal gemakkelij k bemachti gen en maakte geen fout. Excelsior gooide met wanhoops- voetbal nog meer energie in de soms onvriendelijke confronta tie. Dat gebeurde ook na rust. Pat- tinama werd bestraft met een gele kaart omdat hij Quaden neer legde. Even later haalde Lacroix Van der Spek neer, maar scheids rechter Beek greep toen niet in. Excelsior liet Roggeveen een kwar tier voor tijd opdraven voor de fa lende Nijssen en Pot mocht pro beren het beter te doen dan Teijl. Het hielp allemaal niets. MW be hoefde zich niet eens bijster in te spannen om de schamele winst vast te houden. niet weten. Happel: "Hoe meer goede middenvelders, des te lie ver het me is. Ik heb het al eerder gehad over een revolutionair soort voetbal met vijf man op het middenveld. Vergeet niet, daar wordt het spel gemaakt. Als je in de verdrukking zit schuif je één, twee man naar ach teren. En breek je uit, dan schuift de zaak als een harmo nica weer op naar voren, prach tig". Arie Haan, de man die zijn kans greep, toen hij zich eindelijk voordeed: "Vreemd, ik ben niet eens zo erg blij. Destijds, toen ik na een erg goed seizoen niet aan de Europese kampioenschapen mocht meedoen, was ik ziek van teleurstelling. Daar heb ik mee leren leven. De successen met Anderlecht hebben me daarbij geholpen. Nee, ik ben niet rancu neus geweest. Ten opzichte van niemand. Wel teleurgesteld. Ik hoop echter dat ik me nu tenmin ste bij de 22 heb gespeeld. Verder denk ik nog niet. We zullen het met z'n allen moeten opknap pen. Happel kan op me rejee- Dick Nanninga, die opnieuw ver baasde (Happel: "In drie wed strijden nu toch zeven doelpun ten"): "Wanneer Happel voor een zwaar bezet middenveld kiest en hij gaat aan mij voorbij, dan leg ik me daarbij neer. Maar wanneer ik nu ten aanzien van de 22 nog uit de boot zou vallen, dan zou dat een enorme dreun voor me zijn". Even blij als Happel was tenslotte Jan Zwartkruis, die echter wél moeilijkheden voorzag met be trekking tot de basisopstelling. Toen we hem vannacht belden met de vraag welke zes spelers er niet mee zouden gaan naar Oostenrijk: "We zijn er nog niet uit. Maar wat zullen meneer Hap pel en ik het moeilijk krijgen met het basisteam. Want deze jongens hebben natuur lijk wel een enorme wedstrijd neergezet, waarbij we echter ook weer niet uit het oog mogen verliezen dat Brugge ons weinig fysieke tegenkracht in de weg heeft gelegd". Oostenrijk "Ik zal niet in huilen uitbarsten als het zaterdag niet zo loopt als we ons dat voorstellen". Dat zegt de Oostenrijkse bondsco ach Helmut SeneRowitsch over de oefenwedstrijd, die zijn team komende zaterdag in het Weense Praterstadion tegen Nederland speelt. "Tenslotte moet voor ons het hoogtepunt pas over ruim veertien dagen in Argentinië val len". Sedert een week is de uit 22 spelers bestaande Oostenrijkse selectie bij elkaar in een trainingskamp in de sportschool te Seneko- witsch: Senekowtisch: "De spe lers moeten ten dele nog op krachten komen na het lange competitieseizoen. Een enkeling kampt nog met conditiegebrek. Uiteindelijk komt het er nog niet op aan tegen Nederland een topprestatie te leveren. Dat ver lang ik pas in Argentinië.". Het gaat Senekowitsch momenteel meer om eenheid in de ploeg, be grip tussen de spelers onderling, dan om sprekende resultaten. "Wat heb je er aan als we kram pachtig gaan proberen doelpun ten te forceren. Ik ben pas tevre den als het loopt in het team. Woensdagavond "liep het" in een oefenpartijtje tegen een ama teurteam uit Nederoostenrijk Se nekowitsch: Senekowtisch: "De manier waarop de uitslag tot stand kwam stemt me hoopvol. We traden op als een gesloten team, als homogeen elftal, de score was niet het gevolg van for tuinlijke solo-acties". Vrijwel niemand in het Oosten rijkse trainingskamp heeft laten latern verontrusten door de ne derlaag, die Austria Wien begin mei in de finale van het toernooi om de Europese beker voor be kerwinnaars tegen Anderlecht leed (0-4). Van de Belgische clug maken immers drie Neder landse internationals deel uit. Ook voor Rob Rensenbrink, die in Parijs twee doelpunten maakte, is men niet bang. Tops corer Krankl: "Hij wordt welis waar de opvolger van Johan Cruijff genoemd, maar volgens mij kan hij die rol niet overne men. Als de Nederlanders nu weer zo succesvol willen zijn als vier jaar geleden zullen ze nog heel wat werk moeten verzet ten".

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19