Meeslepende en subtiele film van Zinneman De botte bijl en de koorknapen van Aldrich NIEUWE SPEELFILMS 5Auteur7 De la Parra REDGRAVE EN FONDA IN,JULIA' Rabobank F2 Films deze week VRIJDAG 19 MEI 1978 Jane Fonda (links en Vanessa Redgrave in "Julia" DEN HAAG (ANP) - Fons Rademakers en Ate de Jong gaan elk een nieuwe speelfilm maken. De films worden vervaardigd door Ra demakers' filmproduktie en uitgebracht bij Tuschinski film dis tribution. Ate de Jong regisseert "De Erfenis". Het is zijn tweede speelfilm. De opnamen worden vóór september gemaakt. Fons Rademakers begint in september met de opnamen van zijn negende speelfilm. Deze rolprent is gebaseerd op het recente geruchtmakende proces tegen de Belgische rechter Jespers, naar Tuschinski heeft meegedeeld. AMSTERDAM - Pim de la Parra heeft onlangs zijn ''verrassing" van het jaar gepresenteerd: in plaats van een nieuwe film zijn eerste boek "Prins Pint ".Als achtergrond voor de "overdenkingen i'an een levensgenieter" gebruikt De la Parra het schilderij van Ria Rettichdat duidelijke overeenkomst vertoont met de gelaat- - strekken van prinses Beatrix. De prinses speelt, volgens De la Parra, dan ook een grote rol in zijn boek. Omar Sharif naar Israël ADVERTENTIE en nü een week fietsvakantie in eigen land! u graag 4.999 fietsenmakers maakt. Ashanti geheten, waarin onder meer zal wor den opgetreden door Omar Sjarif van-huis-uit een Syriër. De producent van Ashanti, de Fransman Georges-Alain Vuille, heeft in Nairobi mee gedeeld dat Sjarif in weerwil van allerlei geruchten, naar Israël gaat om mee te werken. Volgens sommige van die ge ruchten zou hij bang zijn voor Palestijnse terroristen. Ashanti is een avonturenfilm die gaat over slavenhandel zoals die nu nog zou voorko men in Afrika en het Midden- Oosten. Tal van beroemde filmmensen doen eraan mee. als Michael Caine, Peter Ustinow, Telly Savalas, Rex Harrison en Be verly Johnson. De eerste opnamen zijn, in Ke nia, begonnen. Daarna gaat CINEMANIFESTATIE - Voor de zevende keer wordt een cine- manifestatie in Utrecht gehou den, waarvoor Hans Saaltink de films selecteert die van 25 okto ber tot 2 november worden ge draaid. De manifestatie concentreert zich als voorgaande jaren in de thea ters Camera en Studio. 'Ik ben in Parijs'; 'Ik ben in Parijs een wulpse danseres'; 'Ik ben in Parijs een wulpse danseres met parelsnoer'; Ik ben in Parijs een parelsnoer om een wulpse danseres'. Met deze zinnetjes symboliseren twee Amerikaanse meisjes tij dens een woordspelletje onbe wust hun innige vriendschap, die hen zal binden tot de dood. Ook al groeien zij uit elkaar en leven in twee verschillende werelden, hun vriendschap blijft onaange tast. Wordt zelfs waardevoller door een plotselinge heldendaad van de een. De memoires van Lillian Hellman liggen aan deze „Julia" ten grond slag. Fred Zinneman heeft ze zeer ADVERTENTIE Over vier dagen heropent aan de Stationsweg de vernieuwde Rabobank. meeslepend verfilmd en Jane Fonda als Lillian en Vanessa Red grave als Julia betrekken de toe schouwer weergaloos boeiend in hun vriendschap. Als zeer welgestelde vriendinnen groeien zij op in een beschermd wereldje, ogenschijnlijk zonder dat een probleem kan opdoemen. Hun karakters tekenen zich ech ter al snel af, wanneer Julia haar bezorgdheid uit om mensen die het minder hebben dan zij. Lil lian daarentegen laat alles over zich heen komen zonder zich af te vragen of het in de wereld nu wel zo eerlijk is verdeeld. Zij heeft slechts haar droom een groot schrijfster te worden, beroemd en gevierd. De scheiding tussen hen begint zich al af te tekenen, wanneer Ju lia naar Europa vertrekt voor een medicijnenstudie. Terwijl in We nen het nazisme opbloeit en Julia niet werkeloos kan toezien hoe joden gepest en vernederd wor den, doet Lillian in Amerika ver woede pogingen om een toneel stuk te schrijven. Aanstellerig, verwend als ze is, maakt ze zich woedend, wanneer de eerste, wan kele schreden op het auteurspad niet op stel en sprong lukken. Plotseling vertrekt zij naar Parijs, om van daaruit een bezoek aan Wenen te brengen en haar vrien din op te zoeken. Helaas is die zwaar gewond bij een inval van nazi's op haar universi teit. Julia verdwijnt plotseling uit het ziekenhuis en Lillian weet niet waar ze gebleven is. Wanho pig verlaat Lillian Europa, om daar weer terug te keren wanneer het nazisme al in alle hevigheid woedt. Tegen wil en dank wordt zij by Ju lia's strijd bestrokken en verricht dan de heldendaad uit liefde voor haar vriendin, een daad, die haar dichter dan ooit bij Julia brengt. En het resultaat is een stukje film dat een van de aangrijpendste van het toch al zeer beklem mende geheel is geworden. De ontmoeting tussen Julia en Lil lian in Berlijn doetje werkelijk de tranen in de ogen springen. Sub tiel gefilmd en geacteerd zoals je maar zelden ziet. Zelden ook werd in een film zo goed de angstige sfeer van de oor log weergegeven. Zelfs een 'Sol daat van Oranje', waarvan toch veel mensen die de oorlog heb ben meegemaakt zeiden dat hij „Julia"; regie Fres Zinneman; hoofdrollen; Jane Fonda en Van essa Redgrave; Studio; 16 jaar. die oorlogssfeer, dat klimaat van elkaar niet kunnen vertrouwen, zo goed weergaf, kan daar niet aan tippen. Zinneman beeldt die griezelige sfeer, dat bang zijn voor elkaar, dat niet weten hoe je moet reage ren wanneer je door een onbe kende wordt aangesproken, zo beeldend uit, dat het een flink aan tal uren kost om weer in je ge wone doen te geraken. Het is heel aangrijpend om zoiets als toe schouwer te zien en er dan zoda nig in betrokken te worden. Een verrekt goed werkstuk van de hele Zinneman-ploeg datje zeker niet licht vergeet. ANNEMIEK RUYGROK Robert Aldrich is ooit nog eens as sistent geweest bij onder andere Renoir en Zinnemann. Je zou dat niet zeggen na hèt zien van "The Choirboys". De maker van At tack en Whatever happened to baby Jane is met zijn koorknapen letterlijk uitgegleden. Ook al lag dat een beetje in de lijn der ver wachtingen, toch ga je naar de films van Aldrich in de flauwe wÊ. hoop, dat hij een beter produkt f§|| aflevert dan de keer daarvoor. Dat dat een vergissing is.,/)pti- misme tegen beter welen in, blijkt overduidelijk in Trianon, waar "The choirboys" hun depri merend werk doen. Choirboys, koorknapen dus, noemt Aldrich zijn groep politiemensen. En ze heten zo, omdat zij hun drankgelag, 's avonds ter com pensatie van al de ellende die ze onder hun neus krijgen gewre ven, "koorrepetities" hebben ge- The choirboys; regie Robert Al drich; voornaamste rollen Char- les Duming, Perry King, e.v.. Trianon; 16 jaar. doopt. Er is nog een grapje in de film te vinden. "Weet je wat je moet doen als je in een donkere steeg patrouilleert", vraagt een agent, en op het ontkennend ant woord buldert hij: "Uitkijken dat je niet in de hondepoep trapt". Tien politieagenten, met hun selec tie legt Aldrich een opvallende creativiteit aan de dag, doen hun werk. Routmearbeid, zo, op het eerste gezicht, niets om depres- "The Choirboys" sief van te worden. Maar agent Roscoe, latent homofiel, heeft het moeilijk mot de wereld en met name met de heren, die hun man nelijkheid iets anders ervaren dan de gemiddelde Amerikaan. Agent Walden zit zes maanden voor zij pensioenering, maar zet die lokkende waardevaste uitke ring op de tocht door irritant eer lijk te zijn tegen zijn superieuren. Dan is er nog een agent, die sexu- ele afwijkingen heeft en zich laat ranselen, een andere agent, die Dracula speelt en zijn collega's gaatjes in de nek bijt. En ter afron ding, nog even los van de drinke- boeren, negers, Vietnam-vetera- nen en supermannen, de grote baas, dom, manipuleerbaar en fas cistisch en de chef van de zeden politie, die lieve homofiele jonget jes stiekem laat ontsnappen. Vol doende materiaal voor een psy chologische draak. Aldrich is eens dopr geschiedschrij vers afgeschilderd als "De waar digste zoon van Orson Welles en Elia Kazan". Een enkele keer blijkt dat uit de film. Voor het ove rige is "The choirboys" het pro dukt van cynisme en onbegrijpe lijk gemoraliseer, de botte bijl van Aldrich. Heel wat collega's van deze een zo veel belovende regisseur leveren omstreeks hun zestigste de beste films af. Robert Aldrich, die in augustus die leef tijd hoopt te bereiken, doet met "The choirboys" het tegenoverge- stelde. WIM SCHEURER Blijvers "Ben Hur" - Een klassieker, Luxor, Leiden. "Looking voor mr. Goodbar" - Diane Keaton in de rol van een onderwijzeres die 's avonds 'Tiet slechte pad opgaat", Ca mera, Leiden. "Pastorale 1943" - Dorpsge meenschap in het verzet, Lido 1, Leiden, Euro 2, Alphen. "Smokey and the bandit" - Smokkelaar in moeilijkheden, Lido 2, Leiden en in première in Euro 3, Alphen. "Annie Hall" - Alweer Diane Keaton nu met vaste begeleider Woody Allen, Lido 3, Leiden. Nieuw in Alphen Naast "Smokey and the bandit" gaat deze week "Carrie" in première. Deze film gaat over een meisje met bovennatuurlij ke gaven, die zij gebruikt om wraak te nemen, Euro 4. Kindermatinee "Laurel cn Hardy, zet je zorgen opzij", Camera, Leiden "Tom en Jerry", Lido 3, Leiden. "De fluit met de zes smurfen", Rex, Leiden. "Winnetou keert terug", Euro 4, Alphen. Camera, bed", Nachtfilms "De laatste Leiden. "Mooi en beregoed Rex, Leiden. "Butch Cassidy and the Sun dance Kid", Euro 1, Alphen. "Shout at the devil", Euro 2, Alphen. "Smokey and the bandit", Eu ro 3, Alphen. "Een Tiroler chalet vol liefde- spret", Euro 4, Alphen. Rex "Het porno-paradijs" - Van zelfsprekend in Adam- en Eva- kostuum. Film in Voorschoten Greenway-theater "The Sting", do. 8.00, vr. en za. 9.15, zo. 8.30, ma. en woe. 8.00 uur, 12 jr. "Pas op of we slaan d'r op", vr. 7.00, za. 4.00 en 7.00, zo. 3.30 en 6.15 uur, a.l. Kindermatinee: "De kleine l. 2.00, zo. 1.30 2.15 uur. Haagse bioscopen APOLLO 1: "De twee missiona rissen", dag. 2.30, 7 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, 12 jaar. APOLLO 2: "Easy rider", dag. 7.30 en 9.45 uur, do., vr., ma. en di. ook 2 uur, 16 jaar. ASTA: "Close encounters", dag. 2 en 8 uur, a.l. BIJOU: "Servante et maitres- se", dag. 2, 7.30 en 9.45 uur, zo. ook 4.15 uur, 16 jaar. CALYPSO: "The choirboys", dag. 2.15, 7 cn 9.30 uur, zo. 1.30, 4, 6.45 en 9.30 uur, 16 jaar. CAMERA: "Pastorale 1943", dag. 2.15, 6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15, 4, 6.45 en 9.15 uur, a.l. CINEAC: "Saturday night fe ver", dag. 1.30, 4, 7 en 9.30 uur, za. en woe. 7 en 9.30 uur, 12 jaar. CORSO: "The Gauntlet", dag. 2, 7 en 9.15 uur, zo. ook 4.15 uur, 16 jaar. DU MIDI: "Live and let die", dag. 8.15 uur, vr. en za. 7 en 9.30 uur, zo. 4, 7 en 9.30 uur, 12 jaar. EURO: "De tien geboden", dag. 1.30 en 7.30 uur, za., zo. en woe. 3.45 en 7.30 uur, a.l. METROPOLE 1: "Saturday night fever", dag. 2, 6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15, 4, 6.45 en 9.30 uur, 12 jaar. METROPOLE 2: "Pastorale 1943", dag. 2,6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15, 4, 6 45 en 9.30 uur, a.l. METROPOLE 3: "The goodbye girl", dag. 2, 6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15, 4, 6.45 en 9.30 uur, a.l. METROPOLE 4: "l'Animal", dag. 2, 6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15, 4, 6.45 en 9.30 uur, a.l. METROPOLE 5: "La dentellie- redag. 2, 6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15, 4, 6.45 en 9.30 uur, 16 jaar. ODEON 1: "The turning point", dag. 1.45, 6.45 en 9.30 uur, zo. ook 4.15 uur, 16 jaar. ODEON 2: "Crazy Horse Sa loon", dag. 2,6.45 en 9.30 uur, zo. ook 4 15 uur, 16 jaar. ODEON 3: "Crash", dag. 2.15, 7.15 en 9.45 uur, zo. ook 4.45 uur, 12 jaar. ODEON 4: "Rome open stad?", dag. 2.15, 7.15 en 9.45 uur, zo. ook 4.45 uur, 16 jaar. OLYMPIA: "Twee door 't dolle heen", dag. 8 uur, za. en zo. ook 2 uur, 12 jaar. PASSAGE: "Telefon", dag. 2, 7 en 9.30 uur, za. en zo. 1.30,4,7 en 9.30 uur, 12 jaar STUDIO 2000: "Drie dagen van de Condor", dag. 7 en 9.30 uur, do., vr., ma. en di. ook 2 uur, 16 jaar. DE UITKIJK: "Julia", dag. 1.30, 7 en 9.30 uur, 16 jaar.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15