Gelovigen en cultuur dupe van verouderd wereldbeeld Abortus in Italië nu vrij -Qaaaamsr Woon idee bij Pander. 'Vrede niet alleen iets geestelijks Pro fessor Hidding Oegstgeest) over een "hoogst gevaarlijke situatie Derde roofoverval in drie dagen tijd VRIJDAG 19 MEI 1978 Het verval van de kerk in onze eeuw vloeit direct voort uit de juist in onze tijd grondig verstoorde relatie van geloof en wetenschap of van christendom en cultuur. Deze relatie is allerminst een luxe voor enkele intellectuelen, maar is existentieel, dat wil zeggen: zij betreft direct het bestaan zelf van elk gelovig mens. Dat schrijft de emeritus-hoogleraar K. A. H. Hidding te Oegstgeest in het blad „Kerk en Wereld,, van de vrijzinnig-hervormden. Profes sor Hidding, die vier jaar geledeh met emeritaat is gegaan, do ceerde in het verband van de the ologische faculteit van de Leidse universiteit het vak "fenomeno logie van de godsdienst". Hij is lid van de Vereniging van vrij zinnig-hervormden Leiden- Oegstgeest en was indertijd van deze vereniging ook een aantal jaren voorzitter. Het komt er, aldus prof. Hidding in dat artikel over het verval van .de kerk, vóór alles op aan, dat de ge lovige een wereldbeeld heeft dat op de hoogte is van zijn tijd en niet, zoals nu, één dat bijna een eeuw verouderd is. Want dan leeft de mens in een geestelijke atmosfeer die in het geheel niet meer past bij zijn tijd en mist zijn geloof elke aansluiting op de cul tuur, die, om zelf gezond te blij- Gelijke rechten rk Kerk DDR Uit gesprekken tussen kerkelijke vertegenwoordigers en partij functionarissen leiden waarne mers af, dat de Oostduitse (com munistische) regering met de RK kerk tot een soortgelijke overeen komst wil komen als met de Evan gelische Kerken. Katholieke bur gers hebben dezelfde rechten als de anderen en kunnen onbeperkt betrokken worden bij de opbouw van de socialistische samenle ving, zei regiovoorzitter Rudi Fleck. Volgens een bericht van het Oost duitse persbureau ADN heeft bis schop Heinrich Theissing zijn waardering uitgesproken over de inspanningen van de staat om het materiële en geestelijk-culturele peil van de bevolking te verho gen. De katholieken, aldus dit be richt voelen zich medeverant woordelijk voor het geheel. ven, een levend geloof nooit kan ontberen. Zo zijn er dan twee de dupe van het conservatisme en het gemis aan geestelijke waakzaamheid bij de leiders van de kerken: de gelo vige zélf en de cultuur, zoals blijkt uit het geestelijke, artis tieke en morele peil van onze sa menleving. Prof. Hidding be schouwt dat als een hoogst ge vaarlijke situatie. Onhoudbaar De mens van nu, aldus prof Hid ding, moet weten, dat de traditi oneel christelijke en wetenschap pelijke voorstellingen van de ne gentiende eeuw en ouderonhoud- baar zijn geworden en voor nieu we inzichten plaats moeten ma ken, die al vele decennia weten schappelijk aanvaard zijn. Dit be hoeft niet in elke eeuw te gebeu ren, maar juist wel in onze tijd, omdat de voortgang van de weten schap nu heel principiële en revo lutionaire wijzigingen in het oude wereldbeeld heeft gebracht, veel ingrijpender dan ooit vroeger het geval is geweest. Er zijn allerlei inzichten in de plaats gekomen van de oude, die echter allerminst verdwenen zijn en zich in het be wustzijn van vele mensen ge woon handhaven. Zoals het in zicht dat deze wereld geen sta tisch object meer is, maar een dy namisch gebeuren van energeti sche processen, waartoe de mens ook zelf behoort. Nu is het niet zo, dat men zich met behulp van een natuurkundig boekje het nieuwe wereldbeeld gemakkelijk eigen kan maken. Daarvoor is de betekenis van een wereldbeeld - het besef van de structuur van de werkelijkheid - veel te fundamenteel. Elk wereld beeld toch bepaalt tegelijk ons God- en mensbeeld. Hoe wij de wereld zien, is beslissend voor onze kijk op God en mens. Het is hier veeleer een zaak van geeste lijke groei, net als bij het jonge kind dat geleidelijk ingroeit in de structuur van de taal die het om zich heen hoort spreken. Prof. Hidding meent dat het conser vatisme en traditionalisme van haar leiders de kerk beletten om aan dat groeiproces mede leiding te geven, een leiding die onont beerlijk is zowel voor een gezond geloof als voor een zindelijk den ken. Hetzelfde geldt, op eigen wijze, van het onderwijs. "In plaats van zich voornamelijk in te laten met allerlei politieke ac ties of met de restauratie van voor goed verouderde dogmen, zou de kerk in de allereerste plaats de problematiek van geloof en we tenschap en dus die van het mo derne wereldbeeld grondig moe ten doordenken. Niet om, zoals wel gebeurt, deze nieuwe inzich ten in het keurslijf van de oude dogma's te persen, want dat is het gieten van nieuwe wijn in ou de zakken, maar om van hieruit een nieuw en passend besef te krijgen van de relatie van de mens tot het mysterie dat God is' In een op deze wijze vernieuwd ge loof zal, volgens prof. Hidding, de kracht komen om alle problemen die het voortbestaan van de men- senheid raken op de enige juiste te benaderen. Luisterliedjes. Morgen avond om 8 uur treedt in het Dorpshuis aan de Hoofd straat te Leiderdorp de zang groep Hodos op met "evange lische luisterliedjes". Ron Harland van Campus Cru sade for Christ (Instituut voor Evangelisatie) werkt mee aan deze avond, die werd georga niseerd "door de plaatselijke Baptistengemeente. Jongerengroep. Morgen avond om 7 uur verleent de jongerengroep "The Lord's Folks" medewerking aan een eucharistieviering in de An- toniuskerk aan de Vijf Mei laan te Leiden. Thema van de dienst is: "Luister naar zijn stem in en om je heen". Uitwisseling. De synode van de Evangelisch-Lutherse Kerk in ons land begint een periodieke uitwisseling van predikanten of andere kerke lijke werkers met de Zuid- afrikaanse zusterkerk. Een voorwaarde is wel, dat deze mensen hun werk in alle vrij heid kunnen doen. Het be sluit is een gevolg van de aan drang uit Zuid-Afrika op de Nederlandse lutheranen om goede betrekkingen tot stand te brengen. Ontwapening De rk vredes beweging Pax C'nristi heeft een boekje uitgegeven naar aanleiding van de ontwape ningszitting van de Ver enigde Naties, die volgende week dinsdag begint. Het heet "Ontwapening speci aal", is geschreven door drs. Koos van der Bruggen en be vat informatie over de bijna 25-jarige moeizame weg naar deze grootste ontwapenings besprekingen aller tijden. Al leen al het feit dat deze zitting wordt gehouden noemt Pax Christi een grote doorbraak, al heeft de VN-vergadering geen bindende bevoegdheid. "Ontwapening speciaal" is voor 2.50 plus porto verkrijgbaar bij Pax Christi, Celebesstraat 60, Den Haag. Beroepingen Beroepingswerk. Her vormde Kerk: beroepen te 's Grevelduin-Capelle J. Vroe- gindewey Katwijk aan Zee, te Nieuwerkerk aan den IJs- sel G. C. Post Baarn, te Ridder kerk A. van Brummelen Hui zen, te Laren (Gelderland) P. Bergkotte Zoutelande, te Apeldoorn T. de Heer Ak- krum, te I Jsselmuiden W. Ver boom Waddinxveen, te Zwijn- drecht H. C. van Itterzon Gouda, aangenomen naar Delft G. A. Cnossen Nijver- dal, bedankt voor Silvolde A. Plug Venlo, voor Monster J. van Wier Kampenvoor Vlaar- dingen J. Visser Nieuw-Stads- kanaal, voor Nijkerkerveen A. van der Vlist Genemuiden, voor Ede J. Vroegindewey Em meioord. Geref. Kerken: beroepen te An- dijk A. Prins Aalten, aangeno men naar Ferwerd (Fr.) P. Schravendeel Middelharnis, naar Mechelen (België) E. A. Rooze 's Gravenmoer, naar Leusden J. S. Ridderbos Goes, naar Treebeek W. Na- wijn Balk, naar Veldhoven J. Splinter Overveen, bedankt voor Hardenberg A. S. Rien- stra Anjum. Geref. Kerken Vrijgemaakt: aangenomen naar Bunscho ten H. J. Begemann Assen. Chr. Gereformeerde Kerken: bedankt voor Rotterdam H. van der Schaaf Dordrecht. Geref. Gemeenten: bedankt voor Hoofddorp A. Moerker ken Nieuw-Beyerland, voor Tricht Geldermalsen Chr. van der Poel Yerseke, voor Leer dam J. Mijnders Ridderkerk, voor Melissant A. Hofman Scheveningen, voor Nieuwer kerk (Zeeland) B. Reinders Hardinxveld. Baptistengemeenten: aangeno men naar Haarlem kandidaat J. A. Scholte Groningen, naar Veendam G. Leuvenink Am sterdam. De Russisch-orthodoxe kerk heeft haar een zijdige opvatting van het begrip "vrede" gewijzigd. Op een ontmoeting in een con ferentie-oord in de buurt van Londen tus sen afgevaardigden van deze kerk en van de rooms-katholieke internationale vre desbeweging Pax Christi bleek dat zij aan dat begrip niet meer een louter gees telijke betekenis hecht. Beide delegaties erkenden dat kerken en christenen die in verschillende politieke en maatschappelijke systemen leven, geïn spireerd door het evangelie hun eigen bij drage aan de vrede moeten leveren in di aloog en communicatie, dat wil zeggen door opvoeding tot vrede, door versprei ding van objectieve informatie en door mo bilisatie van de openbare mening. De gesprekken - voor de derde keer werden deze gehouden - handelden ditmaal over theologie en vrede en over de rechten van de mens. Ze voltrokken zich, volgens het na afloop verstrekte communiqué, in een openhartige en broederlijke sfeer. Beslo ten werd, de samenwerking voort te zet ten en vorm te geven in gezamenlijk voor bereide studieconferenties. Volgend jaar al wordt zo'n conferentie gehouden over "vredestheologie". Ook komt er een, maar wanneer is nog niet vastgesteld, over de mensenrechten, met name over de ver schillende theologische en filosofische tra dities op dit gebied. Verschillen De conferentie bij Londen bereikte een dui delijke overeenstemming ten a het gezichtspunt dat vrede moet worden gezien als een dynamisch proces, waaraan nooit een eind komt. Moeilijker was het een gemeenschappelijke basis te vinden over de rechten van de mens, omdat werd uitgegaan van verschil lende tradities en politieke en maatschap pelijke systemen. De delegaties verschil den ook van mening over de oorzaken van de bewapeningswedloop en de maatrege len die daartegen genomen zouden moe ten worden. Wei waren zij het erover eens, dat de kerken hun bijdrage moeten geven aan de toepassing van wat wordt gezegd in de slotverklaring van "Helsinki". Er mo gen dan niet bepaalde dingen worden uit gelicht of tegen elkaar uitgespeeld. Met die toepassing is, volgens beide delega ties, pas een begin gemaakt. Zij dient in de komende jaren stap voor stap verder te worden doorgevoerd. Beroep De delegaties hebben een dringend beroep op kerken en christenen gedaan, alle po gingen te ondersteunen tot vermindering van de strategische wapenen en tot een evenredige vermindering van de strijd krachten. In de onderhandelingen daar over moeten ook de nieuwe technische ontwikkelingen op het gebied van deYnas- sale vernietigingswapenen worden inge bracht. De volgende ontmoeting van de Russische kerk en Pax Christi is in 1980 in de Sovjet- Unie. ADVERTENTIE ROME (Reuter) - De Italiaanse Senaat heeft gisteren met 160 tegen 148 stemmen de abortuswet aangenomen, die vorige maand al door de Kamer was goedgekeurd met 308 tegen 275 stemmen. Vrouwen boven de 18 mogen in de eerste drie maanden van de zwan gerschap abortus laten verrich ten om gezondheidsredenen en op economische, sociale of psy chologische gronden, zodat vruchtafdrijving praktisch vrij is geworden. Tot dusver was zij on der alle omstandigheden verbo den. Over de kwestie is jarenlang heftig gedebatteerd tussen de rege rende christen-democraten en de linkse partijen. Vorig jaar juni wees de Senaat het wetsontwerp af op technische gronden. Een jaar daarvoor ver oorzaakte de kwestie een poli tieke crisis, die leidde tot de val van het laatste kabinet van oud premier Aldo Moro en tot ver vroegde verkiezingen. De voorstanders van vrije abortus hadden voldoende handtekenin gen verzameld om in juni een volksstemming te laten houden als het wetsontwerp opnieuw zou zijn verworpen. De christen-democraten hebben ge daan gekregen, dat de minimun- leeftijd werd verhoogd van 16 tot 18 jaar, maar hun andere amende menten zijn verworpen door de meerderheid van communisten, socialisten, sociaal-democraten, radicalen en republikeinen. Voor vrouwen beneden de 18 jaar is abortus ook toegestaan als ou ders of voogden ermee instem men. Na de eerste drie maanden van de zwangerschap mag abor tus worden verricht als een arts of een adviescommissie van oordeel is dat de gezondheid van vrouw of kind gevaar loopt bij voortge zette zwangerschap. Volgens niet-officiële schattingen laten jaarlijks minstens een mil joen Italiaanse vrouwen clandes tien abortus plegen. Buit in Venlo 850.000 gulden VENLO (SP) - Voor de derde keer in drie dagen tijd is gisteren een overval gepleegd op geldtransport. Twee gewapende mannen maakten gisteren in Venlo bij een belas tingkantoor 850.000 gulden buit, dinsdag werd in Groningen een geldtransport beroofd van 663.000 gulden en eergisteren in Am sterdam maakten overvallers zich meester van een miljoen gul den. Een opmerkelijke overeenkomst tussen de drie overvallen op de geldtransporten is, dat het geld werd vervoerd door Van Gcnd en Loos. In alle drie de gevallen ook is de politie ervan overtuigd dat er langdurig en zorgvuldig gewerkt is aan de voorbereiding. Het is echter niet duidelijk of de politie over aanwijzingen beschikt dat de daders van de drie overvallen zouden behoren tot eén bende. Bij de overval op het geldtransport van het belastingkantoor in Venlo gisteren werd gebruik gemaakt van drie auto's, waarvan één bestelauto. Zeker twee van de auto's waren gestolen. De overval werd uitgevoerd door twee gewapende mannen. Op het moment dat een medewerker van het belastingkantoor en de geldloper van Van Gend en geldcassettes geldcasettes in de auto wilden laden werden ze beroofd. In een auto die dinsdag bij de overval in Groningen werd gebruikt zijn vingerafdrukken gevonden. Die hebben echter nog niet ge leid tot identificatie van één van de daders. Verzekeringsmaatschappijen die moeten opdraaien voor de scha de van de Groningse roof hebben een beloning uitgeloofd voor informatie die leidt tot aanhouding van de daders en het terugvin den van het geld. De beloning bedraagt tien procent van de ge roofde 663.000 gulden. Vimlcrdam - Botterdam - Kindhox Objecten Hierbij wil ik als inwoner van Noordwyk reageren op de kras sen uitspraken van de heer Bal in de rubriek Publiek. Hij zegt hierin dat de Noordwijkers maar matige waardering op kunnen brengen voor kunst. Nou, ik weet wel beter als kunstschilder. De kunststukken die de heer Bal maakt zijn naar de mening van de meeste Noordwijkers ergerlijke objecten. En dan praat ik nog niet eens over de bedragen die hij daarvoor uit de eemeenschans- kas ontvangt. De objecten passen niet in een oude dorpskern. Overigens alle lof voor de mensen die het pleintje aangelegd hebben. Nu hetcommentaarvandeheerBal wat betreft de culturele commis sie. De tentoonstelling van Joh. Vermeer trok maareen handjevol bezoekers. Volgens de heer Bal zou dat liggen aan het feit dat de Noordwijkers al hun gedachten hebben bij het verdienen aan badgasten. Dat vind ik een dood doener. Het blijkt gewoon dat de ze tentoonstelling niet goed georganiseerd is. Daarom was er geen belangstelling van scholen en gemeenschapszijde. Ik heb zelf wat alternatieven voor de cul turele commissie. Aad Woudstra Pickestraat 49 Noordwijk. Symfonie Hoewel ik geen bollenstreker ben voel ik mij altijd bijzonder aange trokken tot culturele gebeurte nissen in deze streek vooral als die op het muzikale vlak liggen. Met veel belangstelling las ik dan ook in de rubriek Publiek ovei het symphonie-orkest Bollen streek, er zijn echter een paar uit spraken in genoemd artikel, met name van de heer Sicking, die bij mij een gevoelige plek raken om dat zij m.i. niet juist zijn. Hij vindt n.l. dat er in 't verleden geen be langstelling was voor klassieke muziek in de bollenstreek. Het wordt tijd dat hij toch eens verder kijkt dan zijn eigen orkest. Naar b.v. de talrijke zang- en orato riumverenigingen die elk jaar weer hun muzikaal op zeer hoog peil staande uitvoeringen geven, of de al jaren goedlopende orgel- concertseries in de Lissese "Aga- thakerk" en de Goltfuszconcer- ten in Sassenheim, of is dat soms geen klassieke muziek? Het is wel te hopen voor de heer Sicking en z'n orkest en ook voor de harmonie en fanfare (het "ge wone koperwerk', zoals Sicking dit wat denigrerend noemt) dat er binnen afzienbare tijd een con certzaal komt in de bollenstreek. H P. Brussre Goudenregenplantsoen 20 Rijnsburg

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11