Mantano. 252.40 V.S. LEVEREN GEVECHTSVLIEGTUIGEN FNLC: "Zware verliezen voor regeringstroepen Proces tegen Orlov begonnen Italië waardert beleid DC Nederlaag voor Israël-lobby Gendarmes vallen opnieuw Zaire binnen Want twee veertig is genoeg voor kwaliteit. Als je liever met smaak rookt. DINSDAG 16 MEI 1978 BUITENLAND PAGINA De Italiaanse christendemocra tische partij heeft gisteren de bitter-zoete vrucht gesmaakt van een klinkende overwin ning in regionale verkiezin gen. Zowel de christendemo craten zelf als hun rivalen meenden dat de verkiezings uitslag in hoge mate is beïn vloed door de ontvoering van de de moord op Aldo Moro en het beleid dat de Italiaanse regering in deze zaak heeft gevoerd. Het ging bij de ver kiezingen om 816 gemeente raden in geheel het land en om de provinciale raden van Vi- terbo en Pavia. Daarbij was een tiende van de 40 miljoen Italiaanse kiezers betrokken. Alle politieke partijen hadden campagne gevoerd op basis van een krachtig anti-terro- risme. De communisten wa ren de scherpste voorstanders van de algemene afwijzing van de regering om in onder handeling te treden met de ontvoerders van Moro. Maar de communisten, Westeuro pa's grootste marxistische partij, moesten nu grote te leurstellingen incasseren. Ze waren tot nu toe de grootste politieke groepering in de twee provincies Pavia en Vi- terbo. Maar in beide provin cies liep hun aanhang terug. De christendemocraten na men er de leiding over net 36.5 procent van de stemmen en lieten de communisten met 35.9 procent achter zich. „We moeten toegeven dat het een opmerkelijke vooruitgang van de christendemocraten is",zei een lokale communisti sche woordvoerder." De uit slag toont echter grote steun van het volk voor de solidari teit van de democratische krachten tegen de terroristi sche bedreiging" Bij de gemeenteraadsverkie zingen maakten de christen- democjaten een sprong van 37Ji procent naar 42.5 pro cent. De communisten boekten slechts een winst van 0.7 pro cent tot 26.5 procent, maar bleven daarmee ver achter op de 35.5 procent die ze bij de parlementsverkiezingen van twee jaar geleden scoorden. De op de derde plaats komende socialisten handhaafden hun positie in vergelijking met de regionale verkiezingen van 1972 en behaalden 132 pro cent. Ze wonnen echter aan zienlijk ten opzichte van 1976 toen ze 9.1 procent verwier ven. Zware verliezers waren de neo-fascistische MSI die naar4.5 procent terugliep (6.8 procent in 1972 en 72 in 1976). Andere verliezers waren de sociaal-democraten, de libe ralen en de extreem-linkse groeperingen. In de stad Bari, die Moro dertig jaar lang in het parlement vertegenwoordigde, liep het christendemocratische stern- mental op met een spectacu laire 13 procent. In de geboor teplaats van Moro, Maglie aan de Adriatische kust, gin gen de communisten daaren tegen van 10 naar 17 procent. WASHINGTON (AP/Reuter) - De Amerikaanse senaat heeft gister avond zijn goedkeuring gehecht aan het voornemen van president Carter om gevechtsvliegtuigen te verkopen aan Israël, Egypte en Saoedi-Arabië. Een motie, die was ingediend met de bedoeling de verkopen niet door te laten gaan, werd met 54 tegen 44 ver worpen. President Carter, die zei zeer tevreden te zijn met deze uit slag, was een sterke voorstander van deze verkopen. Deze uitslag betekent echter een aanzienlijke nederlaag voor de zeer sterk geachte Israël-lobby in de Ver enigde Staten. De gekoppelde transactie betreft de levering van zestig zeer mo derne F-15 gevechtsvliegtuigen aan Saoedi-Arabië, vijftig F-5 ge vechtsvliegtuigen aan Egypte en vijftien F-15 plus vijfenzeventig F-16 gevechtsvliegtuigen aan Is raël. Met de transactie is een be drag gemoeid van 4,8 miljard dollar. Om een meerderheid te verwerven had de president be loofd Israël in de jaren 1983-'84 nog eens twintig exemplaren van de F-15 te zullen leveren. In Libanon is het voornamelijk uit technocraten bestaande kabinet van premier Selim Al-Hoss, dat vorige maand zijn aftreden had aangekondigd, weer aangetreden omdat het door heftige ruzies binnen de partijen niet mogelijk is gebleken een nieuwe regering te vormen. Het is in Libanon opnieuw tot ge vechten gekomen. In Beiroet zijn veertien mensen omgekomen bij een aanslag op het hoofdkwartier van de christelijke militie. Vroe gere bondgenoten van deze mili tie, de falangistische Libanezen, eisten de verantwoordelijkheid voor deze daad op en zeiden dat het een "disciplinaire maatregel" betrof tegen "roerige elemen ten". Eenheden van de vredesmacht der Verenigde Naties hebben naar schatting 50 radicale Palestijnse guerrillastrijders omsingeld, die doorgedrongen waren in een ge deelte van zuid-Libanon dat door het Israëlische leger is ontruimd. VN-functionarissen verklaarden dat Franse, Senegalese en Zweedse troepen van de VN-vre- desmacht in Libanon een cordon hebben gelegd rond het gebied waar de guerrillastrijders zater dag waren gesignaleerd. Het be trokken gebied ligt 12 km ten oosten van de havenstad Tyrus. Sinds zaterdag worden onderhan delingen gevoerd om de zwaar bewapende guerrillastrijders op vreedzame wijze uit het gebied te verwijderen. De onderhandelin gen worden deels ter plaatse en deels met de Palestijnse leiding in Beiroet gevoerd. Cuba zal troepen sturen naar het zuiden van Libanon als de Pale stijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) daarom vraagt. Dit heeft het hoofd van de militaire afde ling van de PLO, Zuheir Mohsen, verklaard in een vraaggesprek met een Libanees weekblad. De Libanese schrijver en filosoof Michail Naimy, 89 jaar, is zondag vereerd met de "Orde van de ce ders" door president Elias Sarkis. Dit is de hoogste onderscheiding die Libanon kent. Een weeklang was in Beiroet ter ere van Naimy een literair festival gehouden. De schrijver, wiens land in de bur geroorlog die 18 maanden gele den eindigde meer dan 37.000 mensen heeft verloren en waar zware materiële schade werd aangericht, deed zondag een op roep aan alle strijd in het "land van de ceders" een eind te ma ken. Een Israëlische regeringscommis sie is bezig met de voorbereiding van plannen voor de bouw van een nieuwe stad ten zuiden van Bethlehem, op de bezette weste lijke Jordaanoever. Dit meldde zondag de Israëlische televisie. De stad zou de naam Efrat moe ten krijgen. Het idee om de stad te bouwen is, volgens de Israëlische televisie, al meer dan een jaar oud en af komstig van de vroegere door de Arbeiderspartij gedomineerde regering. Acht maanden geleden gaf een interministeriële com missie van de rechtse Likoed-re- gering er officiële goedkeuring Naast dit project zijn er, volgens het televisiebericht, ook plannen in voorbereiding voor de bouw van twee stedelijke centra in de buurt van Jeruzalem, eveneens op de westelijke Jordaanoever. De Egyptische president Anwar Sadat heeft, in de hoop steun te krijgen voor zijn politiek en om zowel uiterst links als uiterst rechts de politieke macht te ont nemen, een referendum aange kondigd dat plaats moet vinden op 22 mei. Sadat heeft een felle aanval op de extremistische par tijen gelanceerd, waarbij hij stel de dat hij hen met "democrati sche middelen zou verpletteren". BRUSSEL/KINSJASSA (Reuter/UPI) - Het front voor de nationale bevrijding van Kongo (FNLC), dat een nieuwe inval heeft gedaan in de Zaïrese provincie Shaba (het voormalige Ka- tanga), zegt dat het zware verliezen heeft toege bracht aan de regeringstroepen van Zaïre. ROME (AP) - De Italiaanse re gering heeft zaterdag, tegen de uitdrukkelijke wens van de familie van de vermoorde politicus, de laatste eer bewe zen aan Aldo Moro in een offi ciële uitvaartdienst in de ba siliek van st. Jan van Latera- nen, die werd bijgewoond door paus Paulus VI en verte- Paus bezoekt uitvaartdienst door paus Paulus VI en verte- A 1 J 1\ genwoordigers uit meer dan voor Aldo Moro honderd landen. Moro's weduwe en haar vier kinderen waren niet aanwe zig bij de dienst uit protest te gen het feit dat de regering geweigerd had onderhande lingen aan te knopen met de Rode Brigades, die de chris- Het in Angola gevestigde front zegt in een in Brussel uitgegeven ver klaring dat zijn troepen 13 mili taire vliegtuigen en helikopters hebben verwoest en dat ze "zwa re verliezen aan mankracht heb ben toegebracht aan de troepen van Mobuto, die voornamelijk zijn samengesteld uit huurlingen en buitenlandse soldaten" Vol gens de verklaring heeft het front zeven Franse militairen gevan gen genomen, die aan de zijde van de regeringstroepen streden- Gendarmes Het FNLC bestaat uit Katangese gendarmes. Dit zijn de restanten van de troepen waarmee Moise Tsjombe in het begin van de jaren zestig vocht voor afscheiding van de rijk met mineralen bedeelde provincie Katanga. Na de over winning van de centrale regering in 1963 vluchtten groepen gen darmes naar het buurland Ango la, waar de meesten vervolgens in het koloniale Portugese leger vochten tegen de Angolese onaf hankelijkheidsbewegingen. Na de coup in Portugal hebben de meeste ex-gendarmes zich - kennelijk nog steeds als georga niseerde Katangese eenheden - aangesloten bij de MPLA. De verhouding tussen Angola en Zaïre werd in die tijd zeer ge spannen, omdat president Mobu to in de Angolese burgeroorlog met troepen steun verleende aan het FNLA, dat later door de MPLA werd verslagen. i Katangese ex-gen darmes in het vooijaar van 1977 had in het begin een opmerkelijk succes. De regering-Mobutu wist de aanval uiteindelijk af te slaan met behulp van Amerikaans ma teriaal, Franse transportmidde len en 1500 Marokkaanse solda ten. De Belgische minister van buiten landse zaken, Simonet, heeft gis teravond meegedeeld dat de Bel gische militaire adviseurs in Zai re in geen geval tussenbeide zul len komen. De enige hulp die België verleent is humanitair. De Sovjet-pers ontkende gisteren dat de Sovjet-Unie een rol speelt in de gevechten in Zaïre. De Angolese ambassade in België heeft gisteren ontkend dat An gola op enige wijze betrokken is bij de gebeurtenissen in de Zaïre se provincie Sjaba. Inmenging ADVERTENTIE Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken, Hodding Carter, deelde mee dat men blijft hech ten aan het beginsel van territo riale onschendbaarheid en tegen buitenlandse inmenging is. Er zijn 80 tot 100 Amerikanen in Kolwezi, van wie de meesten in dienst zijn bij de Amerikaanse maatschappij Morrison-Knud- son. Voorts zijn er 2.800 Belgen en 400 Franse burgers in het ge bied. De V.S. houden nauw con tact met beide regeringen, zei Hodding Carter. Zaïre heeft zondag België, de V.S., Frankrijk, Marokko en China om hulp gevraagd om de invasie te keren. Al deze landen, behalve China, hadden Zaïre bijgestaan tijdens de inval der Katangese gendarmes, van Angola.uit vorig QU (AP) Amerikaanse - De ten-democratische politicus op 16 maart ontvoerden en na een gevangenschap van meer dan 50 dagen om het leven brachten. Ook Moro's stoffelijk overschot ontbrak bij de dienst in de ba siliek. De 61-jarige oud-pre mier was woensdag in aanwe zigheid van alleen de familie ter aarde besteld in het dorpje Torrita Tiberina, ongeveer 50 km ten noorden van Rome. Op de foto condoleert de paus een van de zusters van Moro, Maria Rosaria, na afloop van de uitvaartdienst. BOKSEN - De Italiaanse wereld kampioen in het zwaarwelterge- wicht Rocky Mattioli heeft zon dag zijn titel met succes verde digd. In Pescare versloeg hij door knock out in de vijfde ronde zijn Spaanse uitdager Jose Duran. TURKIJE BLIJFT LID VAN NAVO LONDEN (AFP, Reuter, DPA) - Turkije heeft besloten volledig lid van de NAVO te blijven, zelfs als het Amerikaanse embargo op de wapenverkopen niet in de na bije toekomst zal worden opge heven. Maar de Turkse bijdrage aan de NAVO zou afhangen van hetgeen Turkije van de NAVO- bondgenoten zal ontvangen. Dit heeft de Turkse minister-presi dent, Bulent Ecevit, op een pers conferentie in Londen meege deeld na besprekingen met zijn Britse ambtgenoot, James Cal- laghan. De senaatscommissie voor de bui tenlandse betrekkingen heeft gisteren formeel het besluit tegen het intrekken van het wapenem bargo dat was ingesteld door het congres, geratificeerd. jaar. Tot nu toe is nog door geen der genoemde landen nieuwe steun beloofd. Luitenant-generaal Nathaniel M'bumba, bevelvoerder van de gendarmes, heeft alle landen die door de autoriteiten in Kinsjassa om hulp zijn gevraagd, nadruk kelijk gewaarschuwd zich niet te mengen in de binnenlandse za ken van het land. Huurlingen De Franse ambassade in Kinsjassa heeft gisteren ontkend dat zeven Franse militairen tijdens gevech ten in de mijnstad Kolwezi in handen zouden zijn gevallen van FLNC. Volgens de Franse am bassadeur is er geen enkele Fran se militair in het plaatsje aanwe zig. Volgens het "comité Zaïre", een Belgische groepering die bestaat uit organisaties die oppositie voeren tegen het huidige regime van president Mobuto Sese Seko, zijn het zeven Franse huurlingen die gevangen zijn genomen. Er zouden aan Zaïrese kant ook Bel gische en Marokkaanse huurlin gen vechten. Russische dissident Joeri Orlov is gisteren tijdens zijn proces in Moskou door de openbare aan klager beschuldigd dat hij geld uit het westen heeft ontvangen om westerse ambassades en cor respondenten van lasterlijke in formatie over de Sovjet-Unie te voorzien. Dit zei Orlovs vrouw, die tijdens een onderbreking in het proces voor het gerechtsgebouw ver slaggevers te woord stond. Zij vertelde dat haar man, de oprich ter van een groepering die zich ten doel heeft gesteld toe te zien op naleving door de Sovjet-Unie van de overeenkomsten van Hel sinki, geweigerd heeft het proces nog langer bij te wonen als hij niet in de gelegenheid wordt ge steld een verklaring af te leggen. Het Russische persbureau Tass meldde dat Orlov had ingestemd met de in de tegen hem inge brachte aanklacht genoemde fei ten, maar dat hij tevens had ver klaard zich niet schuldig te ach ten. Mevrouw Orlov zei dat haar man, die sinds zijn arrestatie in februa ri 1977 geen bezoek heeft mogen ADVERTENTIE Wij denken graag met u mee. U bent welkom In ons nieuwe kantoor aan de Hogewoerd 166, Lelden, tel. 071-140444. Makelaars in assurantiën. W. van Hal Zn. lid MVA. C ontvangen, er vermagerd "maar gelukkig" uitzag. Hij zou gezegd hebben tegen de rechtbank dat hij de tegen hem ingebrachte be schuldigingen niet begreep. Mevrouw Orlov bevestigde dat haar man wordt beschuldigd van "anti-Sovjet agitatie en propa ganda", een vergrijp waarop een maximale straf van zeven jaar werkkamp en aansluitend vijf jaar binnenlandse verbanning staat. De kerngeleerde Sergei Polikanov deed gisteren een beroep op we tenschappelijke en culturele per soonlijkheden in het buitenland Orlov te steunen. Gisteren begon in Tiflis het proces tegen de oprichters van de Geor gische afdeling van de Helsinki- groepering, de 39-jarige Gamsa- choerdia, een dissidente Georgi sche schrijver, en de eveneens 39- jarige Kostava, een musicoloog. Hen wordt hetzelfde ten laste gelegd als Orlov. Demonstraties in Teheran TEHERAN (AP) - In gevechtspak- ken gehulde militairen en eenhe den van de politie hebben maan dag stellingen betrokken in de Perzische hoofdstad Teheran, waar tegenstanders van het be wind van sjah Mohammed Rezah Pahlavi probeerden te demon streren. Boven het centrum van de stad voerden laagvliegende helicop ters van het leger verken ningsvluchten uit. In de buiten wijken in het westen en oosten van de stad ondernamen groepjes van 20 tot 30 demonstranten aan vallen op auto's en winkels die open waren gebleven. ADVERTENTIE UW EIGEN DAGBLAD 00K IN DE VAKANTIE? Dat kan. doch uitsluitend met deze bon. Graag 3 weken voor u vertrekt opzenden naar: Alphens Dagblad. Juliar.astraat 19, Alphen aan den Rijn. Leidsch Dagblad, Witte Singel 1Leiden. Plakt u dan wel een postzegel? (55 cent). S.v.p. In blokiotters Invullen! In leder vakje a.v.p. een letter Vakantieadres: NIET INVULLEN Opzending is gratis in Nederland en België. Overige landen 1.90 per dag De praktijk heeft geleerd dat ondanks al onze goede zorgen de bezorging m sommige landen te wensen overlaat. Wi| kunnen dus helaas geen verantwoording nemen - voor het niet tijdig arriveren van kranten op uw va- kantieadres.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7