"Lokalen steeds viezer Leiden nu niet meer in lastmaar in herstel PvdA GROTE OPKNAPB VAN 'FLESROMPMOLE V IN LEIDSE MEREN KIJK Actief in vrije tijd Come-back of "'zachte dood" voor het Frans? Fietsdag trok 1604 peddelaars HANS VAN DAM DINSDAG 16 MEI 1978 LEIDEN - "Het is een onhoudbare toestand. De klasloka len worden steeds viezer. Je kunt bijna niet zien dat er een schoonmaakbedrijf aan het werk is geweest. Wij hebben het al een paar keer aangekaart bij de gemeente, maar er gebeurt niets. Het is om te huilen". LEIDEN - Wethouder Waal heeft zaterdagochtend op de nationa le molendag de aanzet gegeven voor de restauratie van de onge veer 200 jaar oude Stadspol- dermolen aan de Slaaghsloot in de Merenwijk. Op het molenerf ten westen van de Gooimeer-, laan verwijderde hij een zoge naamde lange schoor, die de staart van de molen verbindt met de kap. De restauratie, die Middenstand, De PvdA organiseert vanavond een vergadering over de problemen van de Leidse middenstand in t Parlement aan de Nieuwe Rijn 52.Na een korte inleiding van het twee de-kamerlid Nora Salomons zal een forum discussiëren over de Leidse midden standsproblemen. In dat fo rum hebben zitting J. v. Zijp (CDA). K. van Duijn (WD), L. Beijen (PPR), A. Ranner (PvdA) en de Amsterdamse middenstander Loe Lap. De avond, die gratis toegankelijk is, begint om acht uur. GPV-avond De afdeling Leiden van de GPV organiseert vanavond een verkiezingsavond in het pand Herengracht 66a. Spreker is het Leidse raadslid H. van der Meij, die het zal hebben over .het gemeenteraadswerk. De bijeenkomst begint om acht uur 's avonds. Apollo-school Deze week viert de openbare bassischool aan het Straus- spad in Leiden Zuid-West het tienjarig bestaan. Voor de leerlingen is er een sportdag en een spellencircus, terwijl er een uitstapje zal worden ge maakt naar Duinrell. Verder zal er een bezoek worden ge bracht aan een museum en tot besluit zal er vrijdag een feestavond worden gehouden in de school. Voor deze avond worden ook ouders, broertjes en zusjes en oud-leerlingen uitgenodigd. Oud-strijders De afdeling Leiden van de Ne derlandse Bond van Oud strijders en dragers van het mobilisatiekruis heeft het sei zoen '77-78 afgesloten met een vergadering. Tijdens die ver gadering kregen de heren A. Ouwerkerk en A. J. van Exter het bondsinsigne met gouden rand voor het vele werk dat zij voor de bond hebben gedaan. De heren F. F. H. J-. van der Reijden en H. J. van Klinken kregen het bronzen kruis. LD-voetbalteam het Het redactieteam Leidsch Dagblad is het afge lopen weekeinde winnaar geworden van een groot voet baltoernooi in Velsen waar aan werd deelgenomen door teams van twaalf groter re gionale dagbladen. Het LD- team won in de finale met 1-0 van De Typhoon uit Zaan dam. Eerder werd gewonnen van de Leeuwarder Courant, Gooi en Eemlanderen Tuban- tia. Duivensport PV Het Oosten" hield met 223 duiven een wedvlucht vanaf St. Quentin. De uitslag was: 1, 4. B. Singeling2H. de Haas, 3. S. Schoeman, 5. J. Stouten. 6,7,9. C. Gijsman, 8. T. v. As, 10. W. Fokker. wordt uitgevoerd door de firma Verbeij uit Hoogmade, zal zo'n driekwart jaar duren. De ge meenteraad trok er indertijd 26Ö.000 gulden voor uit. De flesrompmolen, waarvan er maar één in Nederland staat, zal straks voor de poldermaling gaan zorgen ten behoeve van het nabij gelegen volkstuinencom plex. De capaciteit van de molen bedraagt vijftien kubieke meter water per minuut. Het meeste werk tijdens de res tauratie zal volgens de heer Verbeij in de buitenkant gaan zitten. De molen moet opnieuw gepleisterd worden, er moet een nieuwe kap op, het staartwiel moet worden vernieuwd, er moeten nieuwe wieken op en er moet een nieuw stalen scheprad worden aangebracht. Het zoge naamde werk (bewegende de len) is volgens Verbeij nog in goede conditie. Tijdens een toespraakje na de offi ciële handeling, in het nieuwe restaurant van de Groenoord- hallen, hield wethouder Waal een warm pleidooi voor het be vorderen van Leiden als molen- stad. Hij noemde de vele molens die Leiden heeft, waarvan op de nationale molendag alleen de molen aan de Kanaalweg niet draaide omdat de provincie dat te gevaarlijk vond voor voorbij gangers. En hij wees op het lan delijk unieke molenmuseum in De Valk. Ook in stedebouwkundige plan nen wordt steeds meer de aan dacht gericht op het waardevol le bezit van de molens, aldus Waal. "In de plannen voor de binnenstad bijvoorbeeld zijn wij ervan uitgegaan dat het zicht op molen De Valk behou den moest blijven. En de zicht lijnen die in het structuurplan voor de binnenstad hiertoe zijn aangegeven, zijn erg belangrijk voor de ontwikkeling van het Schuttersveld", zei hij. Dit zegt Johan Zwemmer, hoofd van de openbare lagere school De Meerpaal in de Merenwijk. Mik punt van zijn kritiek is het schoonmaakbedrijf Morel uit Leiderdorp, dat in opdracht van de gemeente enkele scholen in Leiden onderhoudt. Of beter ge zegd: niet onderhoudt, want het werk van Morel laat volgens de scholen veel te wensen over. Onlangs schreven de oudercom missies van de kleuterschool en de lagere school De Meerpaal op nieuw een brief naar het college van B. en W. Volgens de ouders vervuilen de lokalen nu zo erg dat de toestand onaanvaardbaar is geworden. Zand blijft op de vloe ren liggen (vooral in de hoeken), prullenmanden worden niet ge leegd, ruiten zijn vies, toiletten worden niet schoongemaakt, enz. Loonkosten Een woordvoerdster van Morel geeft toe dat het onderhoud niet gedaan wordt zoals het eigenlijk zou moeten, maar de oorzaak daarvan is volgens haar niet on- ADVERTENTIE wil van het schoonmaakbedrijf. "Wij krijgen gewoon te weinig tijd en te weinig geld van de ge meente. Die Wachten van de scholen zijn ons bekend, maar wij kunnen er verder ook niets aan doen. Toen wij begonnen, zo'n kleine drie jaar geleden, hebben we met de gemeente een prijs afgesproken. Maar inmiddels zijn de loonkos ten en de andere kosten enorm gestegen. In de Meerpaal bij voorbeeld hebben we dagelijks 2lh uur lang drie volwaardige krachten lopen. Als je ziet wat ons dat per maand kost. Maar van de stichting beheer schoolge bouwen mogen we maar een klein percentage doorberekenen. Dat gaat ten koste van het werk. Regelmatig een grote beurt is er niet meer bij, terwijl dat eigenlijk wel zou moeten". Vernieling Ook tijdens een vergadering van de onderwijs-commissie gister avond bleek dat de schoonmaak- perikelen voornamelijk terug te voeren zijn op een gebrek aan geld. De gemeente betaalt Morel nu 12.000 per jaar voor het on derhoud van de scholen. Indien je de gebouwen optimaal wil schoonmaken moet 36.000 op tafel worden gelegd, zo deelde wethouder Tesselaar mee. En dat kan de gemeente niet betalen. "Het schoonmaken van de schoolgebouwen gaat steeds meer geld kosten. Als gemeente kunnen we op dit punt de ko mende jaren financieel wel eens behoorlijk de vernieling ingaan" Een suggestie vanuit de commissie om vaste mensen in dienst te ne men voor het onderhoud van de schoolgebouwen is volgens Tes selaar niet haalbaar. "Daar heb ben we het al vaker over gehad. Wanneer je vaste mensen aanstelt gaat het lang goed, totdat iemand ziek is. Dan zit je zonder, terwijl een schoonmaakbedrijf andere mensen kan inzetten". De oudercommissies van de Meer paal vragen B. en W. in de brief naar een ander schoonmaakbe drijf uit te kijken. Zij wijzen erop dat de rooms-katholiek school, die in hetzelfde gebouwencom plex is gevestigd als de Meerpaal en tot nu toe eveneens van de diensten van Morel gebruikt maakte, per 1 juni van schoon maakbedrijf verandert. Tesselaar liet weten dat de gemeente dit voorbeeld zal volgen. "Maar ze ker is in elk geval dat de controle voortaan scherper zal moeten zijn", aldus de wethouder. "Het Frans zit in het ver domhoekje en zal een zachte dood sterven als er niet snel iets ge beurd Een stelling die door velen al tijden wordt onderkend en onlangs nog eens (ten over vloede) werd geponeerd door drs. J. F. M. Claessen, leider van een team dat een groot en uniek onderzoek heeft ver richt op het terrein van de be hoefte aan moderne vreemde talen. Een onderzoek dat in opdracht van de Stichting voor Onderzoek van het on derwijs (SVO) werd verricht door een team van het Insti tuut voor Toegepaste Sociolo gie van de Katholieke Univer siteit in NijmegenDe uitkom sten hiervan zijn bestemd voor het ministerie van on derwijs, waar een wetsvoor stel ligt voor harmonisatie van de brugklassen in het la ger beroepsonderwijs en de Talenpracticum, zoals hier op Visser 't Hooft scholengemeen schap, is een zeer belangrijk hulpmiddel bij de zogenaamde „di recte" manier van lesgeven. Een wijze van lesgeven die tot veler opluchting op haar retour is. Argus-ogen De behandeling van dit wets voorstel in de Kamer wordt door Franse leraren en lera ressen met argus-ogen ge volgd. De heer Janssen, con rector en leraar Frans aan de Visser 't Hooft scholenge meenschap: "Momenteel is het allemaal nog niet zo somber als wordt verondersteld. Vol gens mij is het Frans juist be zig uan een geringe come back. Wanneer echter in het kader van die harmonisatie het Frans in de brugklas fa cultatief wordt (en daar wordt serieus over nage dacht) dan is het gebeurd. Dan zal het Frans inderdaad een zachte dood sterven". De heer Koot, verbonden aan de Louise de Coligny scholenge meenschap, eveneens als con rector en leraar Frans: "Onze school is door haar oorsprong als mms, oftewel een meisjes- hbs,een talenschool bij uitstek te noemen. Frans is hier dan ook nog een bloeiend vak. Desondanks geloof ik toch dat het ook bij ons met het Frans gebeurd zal zijn wanneer het in de brugklas facultatief wordt. Op dit moment is er dus echter nog lang geen sprake van paniek". Ook bij het zogenaamde tweede kans-onderwijs schijnt het met hei Frans nog niet zo droevig te zijn gesteldDe heer Van Kooten, rector van de Avondscholengemeenschap Boerhaave: "Vooral bij de volwassenen is de belangstel ling voor het Frans groot te noemen. Dit is trouwens al al tijd zo geweest. Ik denk dat dat komt door de grote be- lanastellina die er bestaat voor Frankrijk en de toene mende belangstelling voor andere gebieden waar het Frans een belangrijke rol speelt, zoals Afrika en de Arabische landen". Geen al te sombere geluiden dus over de huidige situatie van het Frans op verschillende Leidse scholengemeenschap pen. Janssen: "Ach, op onze school zou ik de belangstelling voor de Franse taal wel wat groter willen hebben, maar ergens kan ik best begrijpen dat wanneer men tóch moet kiezen er eerder wordt geko zen voor een exact vak dan vooreen taal.Bovendien heeft het Frans de naam een moei lijke taal te zijn, dus men handhaaft sneller Duits of Engels. Ergens wel jammer, want op het moment dat leerlingen hun vakkenpakket samen moeten stellen kunnen ze in principe beter Duits en Engels laten vallen. De kennis die je op dat moment van Duits en Engels hebt blijkt in de praktijk vaak redelijk voldoende om je er mee te redden. Bij het Frans ligt dat anders. Wanneer je na drie of vier jaar het Frans laat vallen, betekent dit meestal dat je het voorgoed kwijt bent. Er blijft dan na tuurlijk wel een groot cul tuurgebied voor je gesloten. In het huidige bestel is het na melijk onmogelijk om een do sis Frankrijkkunde in de les sen te stoppen. Eenvoudig omdat daar geen ruimte voor Roer om Een tijdlang is namelijk zeer grote nadruk gelegd op de zo genaamde directe manier van lesgeven, dat wil zeggen: Frans leren zoals de kinderen in Frankrijk dat doen. Dus beginnen 'mei het nazeggen van kleine zinnetjes en dat langzaam opvoeren. Je komt dan natuurlijk nauwelijks aan iets-anders toe. Gelukkig gaat het roer nu langzamer hand om. Eindelijk beseft men dat deze manier van onder wijs alleen succes heeft wan neer je er constant mee bezig bent, werkelijk dag-in dag uit". i de door de VW georganiseerde r Zoeterwoude, langs LEIDEN - Maar liefst 1604 fietsers deden afgelopen zaterdag in Leiden r (landelijke) fietsdag. Begunstigd door het mooie weer maakten zij een 36 kilometer lange tocht van Leiden naa Benthuizen en Zoetermeer, via Voorburg, Leidschendam en Voorschoten weer terug. De laatste deelnemers druppelden om even over vijven bij het VW-kantoor aan het Stationsplein binnen. Voorafgaande aan de start van de fietstocht - om even voor negenen - gaven de majoretten-pelotons "Pauline" en "The Golden Green Stars" een show ten beste. De kinderen van de deelnemers kregen allemaal een ballon. Op de foto: de start van de fietstocht, omrankt door majorettes. In deze serie komen aan het woord de lijsttrekkers van alle politieke partijen die op woensdag 31 mei meedoen aan de verkiezingen voor de gemeenteraad in Leiden. Portret van een lijsttrekker LEIDEN-Hans van Dam (31) is sinds augustus 1974 in Leiden wethouder van financiën. Daarvoor deed hij vier jaar ervaring als gemeente raadslid op. Bij de universiteit was hij in die tijd planningsmedewer ker. Van Dam, afkomstig uiteen Rotterdams, socialistisch gezin, woont in de Merenwijk, is vader van een zoontje van bijna drie en houdt van fietsen en televisie kijken. Hans van Dam twijfelt er niet aan: ook in de periode 1978-1982 zal Leiden een links college van wethou ders hebben, met D'66 of zonder D'66. Uitgaande van de uitslag van de ver kiezingen voor Provin ciale Staten en de verkie zingsprogramma's ver wacht hij duidelijk een meerderheid voor een links beleid in de gemeen teraad: 23 (inclusief D'66) tegenover 16 van CDA en WD. Een tweedeling die trouwens past in het politieke credo van de lijst trekker van de PvdA: "Ik geloof niet zozeer in een driestromen land, maar in een tweestromen land". Dus CDA en WD in de zelfde rechterhoek. De ploeg wethouders behoeft qua samen stelling niet te berusten op partij en die samen een meerderheid in de raad vormen, aldus Van Dam. Een situatie die zich voordoet als D'66 vasthoudt aan zijn streven naar een zo breed mogelijk sa mengesteld college. Van Dam verwacht dat er in de da gelijkse praktijk toch een meer derheid voor een links beleid zal zijn. Net als nu trouwens: PvdA en PPR/D'66 bekleden met 19 van de 39 zetels een minder- heidspositie, maar krijgen vaak de steun van PSP en CPN. "D'66 heeft dus geen sleutelpositie", is de conclusie van Hans van Dam. In zijn wethouderskamer ten stad- huize formuleert Hans van Dam zijn woorden zorgvuldig. Een ras politicus zonder twijfel, aan het einde van de jaren zestig in de PvdA omhoog geklommen als aanhanger van Nieuw Links. In middels is hij opnieuw lijsttrek ker geworden voor wat verreweg de grootste politieke partij van Leiden is. Zonder serieuze con currentie heeft Hans van Dam het lijsttrekkerschap van 1974 ge prolongeerd, hoewel zijn func tioneren als wethouder door de aard van zijn portefeuille, finan cien, de massa de afgelopen jaren toch niet zo moet zijn opgevallen. Hij noemt twee hoofdredenen waarom de kiezer straks op de PvdA zou moeten stemmen. "Op de eerste plaats het beleid van het zittende college en ons verkie zingsprogramma, wat in het ver lengde daarvan ligt. Ten tweede: die kiezer moet op een grote par tij stemmen. Er zijn partijen met een programma dat lijkt op wat de PvdA voorstaat. Maar als je ziet dat er bij de Staten-verkie- zingen vier partijen om de kies drempel zweefden en er links van de PvdA vijf splinterpartijen aan de gemeenteraadsverkiezingen meedoen, waarvan minstens twee de kiesdeler niet zullen ha len, dan zeg ik: stemmen op de PvdA is de beste garantie voor voortzetting van het beleid van de afgelopen jaren". "Leiden in herstel" Het is anders gegaan in Leiden, vindt Van Dam, overeenkomstig de belofte waarmee de PvdA, toen nog als oppositiepartij, in 1974 aan de verkiezingen mee deed. "De leuzen "Leiden voor goed in last" kan worden vervan gen door "Leiden in herstel", zegt Hans van Dam". "Dat zie je aan de binnenstad. In de Pieterswijk komen we nu ruimte tekort om al onze bouwketen te kunnen plaatsen. Je ziet het aan de aanpak van verkeersproble men en aan de stadsvernieuwing in de vooroorlogse arbeiderswij ken. Er is zeer veel gedaan aan het inhalen van achterstand op sportgebied, de schooladvies dienst is flink versterkt, het tweede kans onderwijs heeft bij zondere aandacht en het sociaal- culturele werk is op modernere leest geschoeid. Dezelfde prioriteiten blijven we stellen. Socialisten hebben meer dan andere partijen de neiging om planmatig te werk te gaan. Niet van het ene probleem naar het andere hollen, maar proberen een visie op tafel te leggen en die visie in gemeentelijke plannen tot uitdrukking te brengen bv. in het structuurplan, volkshuisves tingsplan, verkeerscirculatie plan, in bestemmingsplannen". Ervan uitgaande dat de PvdA straks in ruime mate weer in het college vertegenwoordigd zal zijn, is het interessant om na te gaan welke wethouders dat zul len zijn. Dezelfde vijf als nu? Van Dam: "Op de eerste plaats: ons beleid is geen collegebeleid, maar fractiebeleid. Het gaat bij de PvdA bovendien niet zozeer om personen, maar om het beleid. Bij wat rechtsere partijen geldt meestal een soort anciënniteit. Maar wij moeten ook aan de toe komst denken. Het zou niet goed zyn als over vier jaar vijf PvdA- wethouders na twee perioden zouden zeggen: nu houden we ermee op". Doorstroming lijkt dus aanstaande in het college. Dan lijkt onmid dellijk de positie van Van Aken, de wethouder van economische aangelegenheden die in eigen partij nogal omstreden is, in het geding te komen. Van Dam, die Van Aken tegenover zijn partij genoten loyaal heeft verdedigd: "De fractie zal uiteindelijk moe ten uitmaken wie er wethouder wordt, waarbij we uiteraard wel rekening moeten houden met de wensen van de ledenvergadering. Maar ik verwacht er geen enkel conflict over". Zoals boven al gememoreerd houdt de PvdA onverminderd vast aan haar streven naar de vorming van linkse colleges. CDA en WD zijn voor de socialisten geen accepta bele partners. Van Dam 'Het CDA heeft zich de afgelopen ja ren wat duidelijker tegenover ons college geprofileerd dan de WD Als je de programma's ziet: dat van ons verschilt duidelijk van het CDA-programma, terwijl het WD-programma nogal vaag is Maar op belangrijke punten heeft de WD de afgelopen jaren het CDA duidelijk gesteund. Boven dien vraag ik me af of de W D wel betrouwbaar is". Bommel-figuur In dit verband verwijst Van Dam naar een recent artikel van het vroegere Leidse WD-raadsiid Wiebenga (thans burgemeester), die schreef dat het doen van pro grammatische concessies niet zo erg is, omdat van programma's in de praktijk toch niet veel terecht komt en dat deelname voor de WD aan een college belangrijk is, vanwege de publicitaire voor delen van het wethouderschap. "Dan vraag ik me af: kan je met de WD wel afspraken maken", aldus Van Dam. De lijsttrekker van de WD. Kui ers. wordt door hem als een "zachtmoedig Olivier B. Bom mel-figuur" bestempeld, die "heel wat te stellen heeft met sommige fractieleden, figuren als Van Duijn". En het CDA? "Lijsttrekker Dries- sen heeft zich de afgelopen jaren voornamelijk bezig g< houden met stellen van schriftelijke vra gen over zijn mederaadsleden. Verder merkte je dat het CDA nogal wat onderlinge tegenstel lingen had Maar uiteindelijk gaat het bij deze verkiezingen toch om: voortzetting van ons binnen- stadsbeleid van Waal, of CDA- raadsleden als Driessen en Vink in het college". JOHAN KROON

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3