S J 1 _f _l G *eer "ina; oor vet ki ra< :ht :rr teiv >je Krijgt bezetting een juridische basis? M anuela is dubbe Q CD Q CD ZATERDAG 13 MEI 1978 PAGINA 9 i <,y' - :fr. II - ROTTERDAM - „Verkrachte vrouwen worden slecht behandeld. Illegalen zijn rechteloos. Vrouwen en ille galen zijn vogelvrij". Zo luidt het piotest dat de coördinatiegroep „Manuela Vrij" uit Rotterdam de afgelopen week heeft laten horen. De groep wordt gesteund door ruim zestig organisaties uit het hele land. Vorige week vrijdag bezetten ongeveer tachtig mensen de raadszaal van het Rotterdamse stadhuis. Vandaag is er een demon stratie vanaf het Haagse Malieveld. De groep heeft verder een kort geding aangespannen tegen de Neder landse staat, dat op 16 mei zal dienen. Centraal staat Manuela C. Cor- rela Cabral zestien laar. af komstig van de Kaapverdis- che eilanden (ten westen van Afrika) en sinds oktober vorig jaar zonder verblijfsvergun ning in Nederland. Zij zou sexueel misbruikt zijn, zo stelt de coördinatiegroep. Maar de politie constateert al leen dat zij illegaal in ons land verblijft. En dus moet zij wor den uitgewezen. Slechts door het aanspannen van een kort geding, waarin Manuela als kroongetuige moest optre den, kon een uitwijzing op het laatste nippertje worden voorkomen. Zij was al door de politie naar Schiphol ge bracht. Op dit moment wacht zij in de vrouwengevangenis in Am sterdam, de nieuwe Bijlmer bajes, het kort geding af. Zon der dat op tijd is vast komen te staan of zij al dan niet ver kracht is. Zonderde psycholo gische begeleiding die een vrouw na zo'n ervaring nodig kan hebben. Actiecomité's voor de rechten van gastarbei ders en voor de rechten van de vrouw zijn in rep en roer Zorg Manuela róaakt deel uit van een Kaapverdiaans gezin met der tien kinderen. Op één na wo nen zij nu allen in Europa. De zorg over het zestienjarige meisje was vorig jaar toever-1 trouwd aan haar oudere zus ter Celina, die al drie jaar in Nederland woonde, met ver gunning. De ouders, vader is 72 en moeder is 62, konden niet meer voor haar zorgenm Zij zijn boeren en hebben een lapje grond. Maar omdat het Door Feico Houweling al acht jaar lang nauwelijks of niet heeft geregend op deze ei landen ten westen van het eveneens uitgedroogde Sa- hel-gebied, valt er niets te ver bouwen. De kinderen in Euro pa houden hun ouders in le- Celina, wonend in Rotterdam, zit echter midden in de schei dingsperikelen. Op het bu reau van politie moeteen boe delscheiding worden uitge vochten, waarbij Manuela op straat blijft, omdat de politie haar niet mag zien. Het con flict valt nadelig uit voor de vriend van Celina en deze ver laat kwaad het bureau. Buiten zegt hij Manuela met hem mee te gaan, onder het voor wendsel dat haar zus nog een en ander moet doen. Hij laat het meisje achter bij een neef. Deze zou haar, volgens de coördinatiegroep, hebben verkracht. Celina, die aan huis komt om haar zusje- te halen, wordt door de neef be dreigd en gaat weg. Later zou ook de vriend haar hebben verkracht. In verband'met de problemen met haar vriend had Celina al enige tijd contact met het ac tiecomité Pro-gastarbeiders en de Stichting Blijf Van Mijn Lijf Rotterdam. Gezamenlijk wordt getracht Manuela, die inmiddels naar een ander huis is gebracht en bij de poli tie als vermist is opgegeven, vrij te krijgen. Wanneer het Het Rotterdamse stadhuis werd op vrijdag 28 april bezet, r Manuela kwam niet vrij. huis wordt gevonden wil de politie de deur echter niet for ceren, omdat niet bewezen zou zijn dat het meisje onvrij willig in het huis zou zitten. De agenten verdwijnen weer Verzonnen Pas zes uur na het verzoek blijkt de politie bereid haar te ont zetten. Maar als zij Manuela aantreffen doen de agenten niet veel meer dan in haar pas poort kijken. Daarin staat geen stempel en dus wordt zij meegenomen naar het bu- Daar blijkt zij niet verhoord te kunnen worden omdat zij het Nederlands niet machtig is en er geen tolk aanwezig is. Ook het Portugees was zij nauwe lijks machtig, wat de vol gende dag blij kt als er wel een tolk komt. Na een verklaring, die volgens de coördinatie groep niet juist was vertaald en vol tegenstrijdigheden zat, neemt de politie aan dat het verhaal van een mogelijke ver krachting is verzonnen door Celina omdat zij wraak had willen nemen op haar vriend De hulpverleners zouden dit verhaal alleen ondersteunen in een poging de uitzetting van Manuela te voorkomen. Ondanks vele argumenten spreekt de politie van "indi anenverhalen" en wordt een medisch onderzoek om de ver krachting te constateren niet nodig geacht. De volgende dag, ongeveer 55 uur na de mo gelijke aanranding, komt dit onderzoek er wel. Hieruit blijkt dat "verkrachting niet uitgesloten is" Wetenschap pelijk gezien is verkrachting na 48 uur niet meer aantoon baar. Het meisje krijgt echter de "Morning-afterpil" Een dergelijke pil kan na zo'n tijd misselijkheid veroorzaken en in geval van zwangerschap zelfs gevaar opleveren, aldus Blijf van Mijn Lijf. Ultimatum Zonder psychologische begelei ding wacht Manuela in een Rotterdamse cel haar uitwij zing af. Verzoeken om vrijla ting worden afgewezen. Op name in een kindertehuis blijkt niet te kunnen. Inmiddels ondersteund door zo'n dertig andere groeperin gen stellen de actievoerders een ultimatum: Vrijdagmid dag 28 april om half drie moet Manuela vrij zijn en de uitwij zing zijn opgeschort. Dit ge beurt niet, waarna tachtig mensen de raadszaal van het Rotterdamse stadhuis bezet ten. Zowel burgemeester Van der Louw als zijn plaatsver vanger is onbereikbaar. De be zetters worden door de politie verwijderd. Besloten wordt tot een demon stratie in Den Haag (vandaag). Hier zal opnieuw worden geë ist dat Manuela wordt vrijgela ten, dat de aangifte van ver krachting serieus wordt geno men, dat zij opvang en begelei ding krijgt, dat er een onder zoek komt naar de manier waarop politie en justitie heb ben gehandeld en dat de uit zetting in afwachting van beide gerechtelijke procedu res wordt opgeschort. Welzijnstaak De christendemocratische staatssecretaris van justitie, mevrouw Haars, is geconfron teerd met vragen naar aanlei ding van deze affaire. D'66 bleek bereid deze vragen te stellen. In de vragen wordt onder an dere gewezen op de welzijn- staak die de poltie naast de op sporende taak zou moeten hebben. De vragen zijn toege spitst op de behandeling die vrouwen die verkrachting hebben doorgemaakt behoe ven. De staatssecretaris zal de handelwijze van de politie en justitie moeten verklaren en zich tevens moeten uitspre ken over de vraag of het ge wenst is dat illegalen, die in Nederland het slachtoffer zijn geworden van een geweldsmi- drijf, in Nederland recht heb ben op medische en juridi sche hulpverlening en beharti ging van hun belangen, voor zover in Nederland aangebo den, en of zij het recht hebben althans tijdelijk in ons land te verblijven, dan wel recht heb ben op opschorting van hun uitzetting. In haar antwoord zei mevrou w Haars dat Manuela gezegd zou hebben dat zij niet is ver kracht. De coördinatiegroep bestrijdt dit echter ten stel ligste, zo blijkt uit een pers bericht dat gisteren is ver spreid. Paria Manuela zit in ieder geval met de brokken. Volgens het Ac tiecomité Pro-gastarbeiders is het in haar vaderland een grote schande om verkracht te zijn, iets dat haar tot paria zou bestempelen. Daarnaast heeft zij op de Kaapverdische Eilanden niets meer te ver wachten dan een uitgedroogd land, zonder water en dus vrij wel zonder voedsel. Aan een opleiding hoeft zij niet te den ken. De lagere school verliet zij toen zij in de derde klas zat. Haar ouders zullen niet in staat zijn haar te onderhou den DEN HAAG - De bedrijfsbezetting houdt de gemoede ren bezig. Werknemers en vakbeweging grijpen steeds vaker naar het wapen van de bedrijfsbezetting om hun doeleinden te realiseren. Tot een aantal jaren geleden was de werkstaking het uiterste middel. Dit middel zal binnenkort, als het Europees Sociaal Handvest in de Kamer wordt aangenomen, ook in ons land een werkelijke wettelijke grondslag krij gen. Nu gaan er stemmen op even eens de bedrijfsbezetting van een juridische basis te voor zien. Maar of iedereen het daarmee eens is? Reden om dit vraagstuk voor te leggen aan de Tweede-Kamerleden A. van der Hek (PvdA), P. H. van Zeil (CDA), J. G. Rietkerk (WD) en E. Nypels (D'66). ïn interviews met ons blad ga ven zij hun visies op het mid del van de bedrijfsbezetting en op de manier, waarop deze problematiek dient te worden aangepakt. Het gaat daarbij, tenzij anders vermeld, om per soonlijke meningen, want in geen van de fracties is dit thema tot nu toe diepgaand besproken. Legitiem "De PvdA vindt bedrijfsbezet ting als uiterste middel legi tiem. Net zo legitiem als sta kingen. Werknemers moeten tenslotte hun positie kunnen handhaven". Dit zegt het Tweede-Kamerlid A. van der Hek. Lijnrecht tegenover hem stelt de VVD zich op, bij monde van J. G. Rietkerk. "Bedrijfs bezetting is een vorm van ei genrichting en dat kan je in een rechtsorde helemaal niet hebben". Rietkerk is er overi gens geen voorstander van bij "emotionele uitbarstingen, die zich in een bedrijfsbezet ting uiten", er zonder meer met harde hand een einde aan te maken. P. van Zeil van het CDA merkt op dat "bedrijfsbezetting in feite een strafbaar feit is en dus juridisch geen haalbare zaak". Maar hij kan zich wel voorstellen dat werknemers in sommige situaties naar dit wapen grijpen. "Ik heb daar wel begrip voor", aldus Van Zeil. Door Pieter Graf Noodweer Als je het mij vraagt, is bedrijfs bezetting een vorm van nood weer", zegt E. Nypels van D'66. Hoewel hij in het alge meen bedrijfsbezetting ook als eigenrichting zou willen kwalificeren, lokt naar zijn mening het overheidsbeleid de toepassing van dit middel uit. Nypels trekt hiertoe een parallel met kraken. "Dan gaat het ook om mensen in een noodsituatie. Die hebben geen dak boven hun hoofd. Kraken is dan in mijn ogen een rechtmatig Van der Hek is van mening dat er voor staking en bedrijfsbe zetting een sluitende wette lijke regeling moet komen. "Momenteel barst het nog in onze samenleving van de ver werpelijke corporatistische constructies met een autori taire structuur uit het verle den. Die constructies kunnen niet werken, omdat ze ervan uitgaan dat werkgevers en werknemers een grote belan- genharmonie kennen. Zo'n hypothese is een fabel". Hij is van mening dat het oprek ken van de wet via de jurispru dentie geen uitkomst biedt. "Je moet voor wettelijke rege lingen op dit gebied zorgen, want, als je dat nalaat, staat de geloofwaardigheid van de de mocratische rechtsstaat op het spel". "Ik wijs bedrijfsbezetting prin cipieel af en aan een wette lijke erkenning van dit mid del zal ik mijn medewerking beslist niet verlenen", aldus Riekerk, die te kennen geeft hiermee tevens de in zijn frac- De bezetting van de Grofsmederij in Zoeterwoude heeft de discus sie over dit betrekkelijk nieuwe actiemiddel weer doen opleven. De fabriek werd bijna een maand bezet omdat de werknemers hel vertrek van de directeur eisten. aan de belangen van derden en dat er een behoorlijke pro portionaliteit bestaat tussen middel en doel. Voor Nypels ligt de oplossing in een uitbreiding van de be voegdheden van de werkne mers en de verankering daar van in de.wet. "In een echt democratisch opgezette on derneming zullen naar mijn mening de redenen om tot sta king of bezetting over te gaan vrijwel verdwenen zijn, om dat de werknemersgroep in belangrijke mate medeverant woordelijkheid gaat dragen. tie ten aanzien van dit pro bleem levende gevoelens te verwoorden. Zorgvuldigheid Een minder duidelijke ge dachte formuleert Van Zeil. "Als een staking of bezetting aan hoge normen van zorgvul digheid voldoet, dan vind ik persoonlijk dat het-in de mo rele orde liggend - aanvaard bare acties kunnen zijn". On der hoge normen van zorgvul digheid verstaat hij onder meer dat er zo weinig moge lijk schade wordt berokkend eweld Rietkerk licht zijn besliste afwij zing van de wettelijke erken ning van bedrijfsbezetting als dwangmiddel nog als volgt toe. "Bij bezetting gebruik je een bepaalde vorm van ge weld. Je neemt iets in beslag datje niet toebehoort, om zo doende je doel te bereiken. Dat is irreëel. Ik kan er soms wel begrip voor hebben, net zoals ik alle begrip kan heb ben voor moeders, die een on veilig kruispunt bezetten Maar dat wil nog niet zeggen datje nu bij de wet moet gaan bepalen, dat burgers bevoegd zijn kruispunten te bezetten" "Het enquêterecht dat wij nu hebben ter oplossing van con flicten binnen een onderne ming wordt relatief erg wei nig toegepast. Misschien moe ten wij die zaak eens grondig herzien", yindt Van Zeil, die overigens van mening is dat primair en ook in laatste in stantie de verantwoordelijk heid bij betrokken partijen ligt. Zijn gedachten gaan ook uit naar een soort "scheidsge recht". Een onafhankelijke in stantie, die poogt partijen bij elkaar te brengen, maar die geen bindende uitspraak kan doen. Zo'n tussenstation zou voor af koeling kunnen zorgen. Rietkerk vindt dat het enquête recht ruim voldoende waar borgen voor de werknemer biedt. "De ondernemingska mer kan, als dat moet, tot heel ingrijpende maatregelen ko men". Ook hij acht het overi gens niet uitgesloten dat de weg van het enquêterecht te smal is en is bereid aan een verbreding mee te werken. "Misschien moet er wel zoiets als een kort geding-procedure komen", vult hij aan. Nypels noemt dit typische CDA- en WD-gedachten. "Ach ja, natuurlijk wordt door een verruiming van de beroepsprocedure de positie van de werknemer wel wat versterkt. Maar dat is maar be perkt hoor, want je loopt toch zeker niet voor ieder wisse wasje naar de rechter". Controle te geringe medezeggenschap van de werknemers en de te geringe controle van de ge meenschap ten aanzien van de gang van zaken in de onder neming". aldus Van der Hek Het gaat hem te ver dat een handjevol particulieren za ken kunnen regelen, die ver strekkende gevolgen voor de samenleving kunnen hebben en waarbij de belangen van zo veel anderen in het geding zijn. "De maatschappij ver draagt dat niet meer. Werkne mers hoeven echt niet de vol ledige controle te hebben, maar zij moeten wel mede kunnen controleren" Reële medezeggenschap wil Van der Hek. "In zo'n situatie zijn stakingen en bezettingen ook minder waarschijnlijk, omdat je in een gedemocrati seerde structuur veel minder snel naar die wapens hoeft te grijpen. Die dwangmiddelen zouden eigenlijk anachronismen moe ten zijn" Het CDA en de WD opteren voor een vorm van medezeg genschap, waarin de onderne mer centraal blijft staan. Het accent moet op de manager blijven liggen, omdat hij een totaalbeeld heeft van de on derneming en omdat hij snel beslissingen moet kunnen Rietkerk merkt in dit verband op: "Binnen een onderne ming kunnen de werknemers advies geven over het te voe ren beleid. Hun medezeggenschap is rela tief. Ik wil beslist niet toe naar arbeiderszelfbestuur". Bij CDA en WD wordt bij een uitbreiding van de medezeg genschap eigenlijk vooral ge dacht aan de sociale belangen van de werknemer; verder nauwelijks. Model "Bij medezeggenschap", zegt Rietkerk, "denk ik aan een voor elke bedrijfsgemeen- schap aangepast model. Ver pleegsters in een ziekenhuis of ambtenaren op een departe ment geef je het niet voor het zeggen, omdat zij in de meer derheid zijn. Doe je dat wel, dan kan je de doeleinden van de betreffende werkgemeen schap aardig frustreren. Vroe ger was de factor arbeid duide lijk ondergeschikt aan andere factoren, maar dat kan je nu niet meer zeggen. De WD vindt dat alle factoren gelijk waardig moeten zijn, waarbij de een beslist niet boven de andere moet gaan domine- Nypels hekelt het WD-stand- punt. "De WD - evenals de meeste andere partijen trou wens - belijdt de gelijkwaar digheid van de factoren ar beid en kapitaal. Daar wil D'66 in de structuur van de onderneming nou eindelijk wel eens aan toekomen. Wij zijn voorstander van particu liere ondernemingen, maar dan wel in sterk gedemocrati seerde vorm. Aan Rietkerk heb ik in dit verband wel eens gevraagd of werknemers soms geen particulieren zijn. De WD heeft altijd de mond vol over de eigen verantwoor delijkheid van de mensen, maar als het gaat om uitbrei ding van de verantwoordelijk heid van de werknemer, dan roepen ze: "Oh, wat krijgen we nou toch, aantasting van de particuliere ondernemings gewijze produktie". Belang Persoonlijk wil Nypels nog een stapje verder gaan. Zijns in ziens is het belang van de werknemer in een bedrijf veel groter dan dat van de aandeel houder. De werknemer zou daarom ook meer zeggen schap moeten hebben en niet omgekeerd. Voor de aandeel houder is het bedrijf in het al gemeen alleen maar een ge deeltelijke bron van inkom sten. "En de meeste aandeel houders zijn wel zo verstan dig hun risico te spreiden en als ze dat niet doen, dan wil ik ze nog wel helpen met beleg gingsadvies". Van der Hek, nog even terugko mend op het punt van de be drijfsbezetting, verklaart nog eens nadrukkelijk datje in de huidige stituatie van een werknemer niet kan en mag verwachten, dat hij zijn posi tie verzwakt door af te zien van bepaalde acties. Ter hand having van die positie moet hij, volgens Van der Hek, het middel van de bedrijfsbezet ting kunnen hanteren. "Per slot van rekening kan de werk nemer het niet helpen dat de wetgever in gebreke is geble ven om zijn positie beter te be schermen".

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9