FNV wil Amicales en Grijze Wolven uitbannen Bonden vrezen dood steek voor Fokker CDA BUITENOM FNV: 'Van Agt is een simpel econoom' BINNENDOOR Olie verliezend TURKEN EN MAROKKANEN WORDEN BEDREIGD schip weer vlot VMZ wil Broomchemie voor rechter Stem dan bij volmacht. NA UITLEKKEN DUITS RAPPORT Vrede (1) Vrede (2) Groen (3) Controle (1) Controle (2) ZATERDAG 13 MEI 1978 VLISSINGEN (ANP) - Gister avond rond half zeven is de Duit se binnenvaarttanker Margret met hulp van een Zwitserse tan ker vlotgekomen. De Margret, ge laden met 1.119 ton gasolie, liep donderdagmorgen vast in de Wes- terschelde op een zandplaat hal verwege Breskens-Terneuzen. Het schip plooide en verloor 26 ton olie, die gedeeltelijk door de wind naar de kust van Zeeuw-Vlaande- ren werd geblazen. De langs de kust liggende gemeenten hebben de situatie gisteren ter plekke nauwlettend in het oog gehou den. Maar de olie is grotendeels terechtgekomen bij de Braak manhaven waar ze weinig schade kon aanrichten. VLISSINGEN (ANP) - De Vereni ging Milieugiëne Zeeland (VMZ) heeft hij de officier van justitie in Middelburg om een onderzoek ge vraagd naar het voortzetten van het produktieproces bij Broom chemie in Terneuzen in een afde ling waarvoor geen vergunning is verleend. Zoals bekend ontsnapte enkele weken geleden tachtig kilogram broom tijdens omvulwerkzaam- heden. Dat deel van het bedrijf waar het ongeluk plaats vond, werd twee dagen later door Gede puteerde Staten van Zeeland en het gemeentebestuur van Terneu zen gesloten. Maandag werd ook bekend dat het bedrijf niet volledig zal worden stilgelegd in afwachting van het onderzoek naar de onregelmatig heden, maar dat het van de ge meentelijke en provinciale instan ties twee maanden de tijd krijgt om problemen uit de wereld te helpen alvorens er maatregelen zullen worden getroffen. In die tijd kan dit produktieproces gewoon doorgaan zonder dat er een milieuvergunning voor is af gegeven. De VMZ heeft de officier van justi tie nu gevraagd uit te zoeken of hiermee de Hinderwet en de Wet inzake de luchtverotreiniging wordt overtreden. De officier van justitie is op dit moment al met een onderzoek begonnen naar de vraag of Broomchemie de veilig heidswet heeft overtreden toen zij broom liet ontsnappen. I BREDA (ANP)-Vijf Bredanaars van 19 tot 35 jaar hebben tegeno ver de politie bekend de afgelo pen maanden 41 inbraken te heb ben gepleegd in woningen, win kels en bedrijven in Breda. De waarde van de totale buit was circa f 130.000. Het geld werd ge bruikt om in Amsterdam verdo vende middelen te kopen. UTRECHT (ANP) - De Fede ratie Nederlandse Vakbe weging (FNV) wil dat de Turkse organisatie "De Grijze Wolven" en de Ma rokkaanse vereniging "Amicales" in ons land worden verboden. De FNV zal daartoe binnen kort contact opnemen met minister De Ruiter van Jus titie, zo heeft FNV-hoofd- bestuurder Cees Comman deur gisteren meegedeeld. Commandeur houdt zich met de be langenbehartiging van de buiten landse werknemers bezig. Hij zegt dat Turken en Marokkanen die lid zijn van de FNV de laatste tijd in toenemende mate klagen over intimidatie en bedreigingen van de kant van de Grijze Wolven en de Amicales. Beide organisaties opereren in ons land volgens Commandeur onder de dekmantel van onschuldige culturele en gezelligheidsvereni gingen maar in werkelijkheid zijn het verlengstukken van de regi mes in Marokko en Turkije die hier de gangen nagaan van land genoten die lid zijn van vakbon den of zich met (linkse) politiek inlaten. Volgens Commandeur zijn er duide lijke aanwijzingen dat De Grijze Wolven en de Amicales gegevens over hun "verdachte" landgeno ten doorspelen naar de politie in het vaderland. Bovendien probe ren ze hun landgenoten hier via intimidatie en bedreigingen er van af te schrikken om lid van een vakbond te worden of zich met politiek te bemoeien. vooruitlopend op een totaal verbod van Amicales en Wolven zouden gemeenten bijeenkomsten van deze organisaties totaal moeten verbieden, vindt de FNV. Gister avond (en maandag) hadden De Grijze Wolven een bijeenkomst in het restaurant van FC Den Haag en de FNV heeft zich dan ook met een telegram tot het Haagse gemeentebestuur gericht met het verzoek die bijeenkomst te verbieden. Volgens Commandeur maken met name De Grijze Wolven het hele maal te grijs sinds - op het eerste gezicht vreemd genoeg - de con servatieve regering Demirel in Turkije is opgevolgd door de wat gematigder Ecevit. "De rechtse krachten in Turkije vinden het vermoedelijk juist nu op zijn plaats de Turken in het buiten land onder de neus te wrijven dat ze zich koest moeten houden", zegt de FNV'er UTRECHT (ANP) - "Hoewel de economische deskundigen waar schuwen tegen illusionisten met goedkope en onwerkelijke recep ten tegen de internationale recessie, probeert de simpele econoom Van Agt nog een sprookje te slijten dat elk procent loonmatiging tienduizenden arbeidsplaatsen betekent". Dat zegt de Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV) in het FNV- blad "De Vakbeweging". Van Agt zei eerder deze week in Harder wijk dat elk procent minder loon tienduizenden arbeidsplaatsen oplevert en hij vroeg zich af waarom de Nederlandse werknemers eigenlijk niet het voorbeeld zouden kunnen volgen van hun En gelse collega's die zelfs met een loonsverlaging genoegen nemen. De FNV vindt dat je aan dit soort redeneringen maar het beste schouderophalend voorbij kan gaan. Maar een serieus sociaal-eco nomisch beleid wordt niet gemakkelijker met een "spokende mi nister-president op zolder" ADVERTENTIE Begin van de christen democratisch appèl Propaganda campagne. Werkt mee aan het succes van het CDA Hang een raambiljet op Bent u op 31 mei niet in Leiden Formulieren hiervoor, alsmede propagandamateriaal kunt u afhalen bij onderstaande adressen. Akkerhoornbloem 16 telefoon 134439 Zeemanlaan 28 telefoon 125279 Beethovenlaan 108 telefoon 763935 Oude Vest 9 (tijdens kantooruren) Voor thuisbezorging - bel 134439 Tijdens de vergadering van "De Grijze Wolven" in de kantine van de FC Den Haaghielden Turken buiten e betoging om tegen de organisatie ie protesteren Commandeur meldt dat de afdeling van De Grijze Wolven in Nijme gen zelfs een karateschool is be gonnen waarde leden van de orga nisatie wordt bijgebracht hoe ze hun landgenoten krachtig onder de duim kunnen houden. Het ka- rateschooltje zou worden geleid door een Turk die notabene niet eens vergunning heeft om zich in ons land op te houden. Commandeur zegt dat de Amicales en De Grijze Wolven er soms niet voor schromen mensen af te tui gen. Ook bedient men zich bij voorbeeld van dreigbrieven waar bij de desbetreffende landgenoot en diens gezin met de dood wor den bedreigd. Volgens Comman deur is het aantal gevallen van be dreiging en intimidatie dat de vak bonden via klagende leden ter ore komt. vermoedelijk nog maar een fractie van het werkelijk aan tal gevallen. Want de vakbondsbe stuurders hebben de indruk dat de meeste Turken en Marokka nen-juist door die bedreigingen - als de dood zijn om voor hulp bij de vakbonden of de politie aan te kloppen. Ze zijn doodsbang dat dat weer verdere represailles tot gevolg zal hebben. AMSTERDAM (ANP) - Het Duitse vliegtuigconcern MBB (Messerschmitt Bol- kov-Blohm) wil bij een fu sie met VFW-Fokker al leen het Duitse deel van deze vliegtuigindustrie overnemen en Fokker bui ten spel zetten. Dit blijkt uit een geheim rapport van MBB waarop de Industrie bonden NVV en NKV de hand hebben weten te leg gen en dat zij gisteren in de publiciteit hebben ge bracht. De bonden sloegen op een perscon ferentie, samen met het Tweede-Kamerlid van der Hek (PvdA), alarm. Zij vinden het rap port - door de Raad van Bestuur opgesteld voor het presidium van de Raad van Commissarissen van MBB - "levensgevaarlijk" voor Fokker. Als de MBB-ideeën aanslaan bij de Duitse regering, kan dat voor Fok ker de doodsteek betekenen, al dus bonden en kamerlid. Fokker (7000 werknemers) werkt sinds 1969 met VFW samen in VFW-Fokker. Omdat het met de Duitse vliegtuigindustrie niet best gaat. besloot de regering in ADVERTENTIE fietsen verhuren ze overal Bonn in december 1977 tot een sanering die inhoudt dat VFW en MBB moeten fuseren. Blijkens het geheime rapport wil MBB, dat vooral belangstelling heeft voor het technologisch cen trum van VFW in Bremen, dat VFW wordt opgesplitst en dat de diverse onderdelen daarna wor den ondergebracht in de verschil lende divisies van MBB. Samenwerking met Fokker ziet MBB niet zitten. Het rapport noemt verschillende argumenten waarom Fokker buiten de samen werking MBB-VFW zou moeten blijven. Eën ervan is, dat het pro- duktieprogramma van Fokker niet aansluit bij dat van MBB. De Duitse industrie richt zich voorna melijk op het Airbusprogramma. Fokker zou dat slechts van onder geschikt belang vinden. Bovendien voelen de Duitsers er weinig voor, mee te betalen aan de ontwikkelingskosten voor de super F-28. Zij zien dat geld - 200 miljoen mark - liever besteed aan de ontwikkeling van een ander type verkeersvliegtuig. Ze vrezen bovendien dat de F-28 super een concurrent zal blijken voor het kleinste toestel uit de jet-serie van MBB. waardoor het niet ver standig zou zijn, beide toestellen binnen ëën concern te fabriceren. Volgens het MBB-rapport zouden de aandeelhouders van VFW moe ten worden uitgekocht. Dit om commerciële en defensie-belan gen te beschermen: er zijn onder die aandeelhouders nogal wat bui tenlanders. (Het Duitse concern voert ook militaire opdrachten uit). Fokker moet in de markt blijven als ontwerper en afbouwer van vlieg tuigen, aldus Van der Hek, an ders wordt het concern niet veel meer dan een toeleverancier, "Een soort veredelde loon verede laar". Volgens hem zou dat voor Fokker de doodsteek betekenen. Van der Hek zal over deze affaire ook contact opnemen met poli tieke geestverwanten in het Duit se parlementen in de Duitse rege ring. ADVERTENTIE Impex-Remko en Karcher lossen uw reinigingspro blemen op. Impex-Remko levert namelijk het complete programma van de Karcher hogedruk-reinigers. Ze staan gebruiksklaar voor u. Toe te passen in ambachtelijke bedrijven, garages, jachtwerven, transportbedrijven etc. etc. Ook geschikt voor nat zandstralen. Afhankelijk van machine en evt. toepassing werkdruk ken van 20-130 bar, werk- temperaturen van 10- 140°C, aandrijving van pomp door middel van 220 of 380 Volt elektromotor of benzinemotor. bij velen der 4.999 fietsenmakers automaterialen banden gereedschappen remmenservice en electro-service hoge rijndijk 328 j lelden telefoon 0711142041 Deze week moest ik voor een symposium in het Vredespa leis zijn. Het ging over ontwa pening, dus de lokatie zou best minder gelukkig hebben kunnen wezen. Het Vredespaleis is een koort sige droom in baksteen. In boeken die handelen over de geschiedenis van de architec tuur, kom je vaak groteske ontwerpen voor bouwwerken tegen, die nimmer zijn uitge voerd. Dat Vredespaleis nu is een dergelijk ontwerp dat door de speling van het lot wél is uitgevoerd. Als het dan al niet de vrede dient, dan dient het in. elk geval wel de schoolreisjes. De neo-gothiek en symbolisti sche schilderijen of gebrand schilderde ramen spelen er diefje met verlos. Hier en daar is er ook nog wel eens iets heel ouds in een vertrek verzeild geraakt. Zo hangen er een paar massale schilderijen van Ferdinand Bol met Bijbelse voorstellingen, één van de doeken is al lange tijd aan het oog onttrokken, want daar staan de boxen van de verta lers voor. Zo int de moderne techniek de rekening. Deze rubriek is grillig als het wolkenspel boven een Hol landse polder. Reken niet op de zon, want de eerste regen druppels vallen al. Ik bedoel maar dat ik ten aanzien van de frequentie van dit opgewekte geschrijf alle voorbehoud maak. Zo verliet ik u de laat ste keer, terwijl de polemiek rond de uitdrukking "ik lust hem groen" de toppen va de emotie bereikte. Het is al weer lang geleden. Intussen rollen de heren Van Agt en Wiegel over het Binnenhof en is overkomst van de zomerse ijscoman dringend gewenst. Jammer voor de aardige ety mologische bijdrage aan de discussie door de heer Kruij- sen uit Leiden. Hij schrijft het volgende: "mis schien kan ik enig licht wer pen op de achtergrond van de uitdrukking "ik lust hem groen" van de minister-presi dent Dries van Agt. Zoals u mogelijk bekend is, is Dries van Agt geboren in Geldrop en hadden de "ge broeders van Agt (vader en oom van Dries) er een weverij. Van ouds waren er veel con tacten tussen ondernemers en werknemers van het Gel- dropse en de Tilburgse ag glomeratie. In beide plaatsen was er veel textiel-industrie, er was ook een zekere mobili teit: Tilburgse ondernemers die naar Geldrop kwamen, werknemers die zich van de ene naar de andere plaats be gaven, huwelijken tussen fa milies die bij de textielindus trie betrokken waren. Wat zo aardig is, dat is de mate van goedgeefsheid van de als "beschaafde landen" geboek staafde leden van de wereld- familie, zo rond de eeuwwis seling. Dat op die beschaving wellicht ietwat valt atte din gen, laat ik op deze plek nu maar even buiten beschaving. Zeker is dat de ene natie wat guller was voor het Vredes paleis dan de ander. Van En geland ben ik alleen maar een borstbeeld van Edward VII tegengekomen, die zich gaarne de titel "vredesvorst" liet aanleunen, totdat de teevee en de merchandising postuum van hem bezit na men. Tsaar Nicolaas II stuurde een vaas, waarvan het formaat volstrekt evenredig was met de lelijkheid en liet zijn naam als royale donor ook nog in het graniet beite len. De goede smaak van het Verre Oosten het ook toen al geen verstek gaan. Prachtige por- celeinen Ming-vazon uit Chi na en een aantal weergaloos geweven taferelen uil Japan, ijle gobelins in pastel vooral, die de dagelijkse gang van de zon tot onderwerp hebben. Het gobelin dat Frankrijk zou schenken, is onvoltooid ge bleven. Het ontwerp op een voudig linnen in zwart en wit hangt er wel. Het gaat over de vrede, Mars verdrijvend en zo. Bij de opening van het Vredespaleis in 1913, was de jonge Franse kunstenaar net klaar met zijn ontwerp en men wilde het al die stralende dignitarissen niet onthouden. Een jaar later sneuvelde de man als soldaat bij Verdun. Nu kent Tilburg een strijdlied (ik weet niet hoe het in zijn geheel is), waarin de zinsne den voorkomen: We wonen m de schoonste stad van het laand, En onze vader is fabrikaant, Laat ze maar kommen, We lussen ze grün Dit "grün", gemakkelijk te her kennen als "groen", heeft waarschijnlijk door het hoofd van de minister-president ge speeld. Want hij zal als recht geaard Geldroppenaar ook wel in zijn jonge jaren de Til burgse kermis bezocht heb ben en het strijdlied daar mee gezongen hebben". Tot zover meneer Kruijsen. Na tuurlijk ruilt hij met zijn bij drage het ene probleem weer voor een ander in. Wie zijn nou weer die "ze" uit dat lied? En waarom worden ze in ver band gebracht met die fabri- kaanten? Zijn dat de gekozen leden van de ondernemings raad? Zijn dat Kok en Den Uyl, of hoort Albeda daar langzamerhand ook bij? De laatste weken overkomt het mij nogal eens dat iemand mij samenzweerderig verzoekt om even de agenda te trek ken. Dan wordt mij vervol gens exact kondNgedaan van de data dat de politie voor nemens is om nationaal onze rij- en vooral drinkgewoonten te toetsen. Omdat de datalijs- tjes uiteenlopen als de kruis jes op een lottoformulier, zal ik u verdere gegevens bespa ren. Het komt erop neer dat u aan de stuurknuppel maar be ter de hele bottel kunt verge ten, want de gevarieerde in formatie van mijn zegslieden overziende, constateer ik dat het elk weekend prijs is. Toch vraag ik mij af, of het niet een uitstekend idee van de politie zou zijn om gewoon van tevoren aan te kondigen wanneer precies de beuk in de stamtafel, de adem in het ballonnetje verwacht mocht worden. Stel nu, dat de politie zou zeg gen, we gaan op vrijdag 8 en op 15 september landelijke controleren. Ik noem die data, want die staan toevallig op mijn lijstje. Dat zou beteke nen dat er waarschijnlijk een aanzienlijke minderheid (minder dan 50 pet., dat wel) een paar beerenburgertjes voor zou laten staan. Dus minder blazen, dus minder crashen, want die grafiek durf ik ongezien te tekenen. Een bijdrage aan de verkeersvei ligheid en daar was het geloof ik ooit allemaal om begonnen. Ja maar, hoor ik al zeggen, dan zuipen ze de 22ste en de 29ste wel. Hebben ze de schade weer ingehaald. Dat is juist. Maar menen we nou echt dat we de drinker de pre cisie van een eierwekker kunnen toemeten? En is er niet meer vreugde om één tot inkeer gekomen drinker, al is het maar voor één avond, dan om honderd die tegen de lamp gelopen zijn? Ik mag dat allemaal zeggen, want ik zit bij mooi weer vaak op de fiets. Laatst nog van Leiden helemaal naar Alphen en terug. Het ontging mij niet dat velen met mij de rode stoplichtjes voor het rijwiel volstrekt negeerden. Als men zich op zo'n traject keurig aan het trage ritme van rood en groen zou houden, zou men onvermijdelijk een onder komen voor de nacht moeten zoeken. Bovendien loopt men al vertra ging genoeg op door het wer kelijk barbaarse gedrag van automobilisten. De melkwa gens zijn zonder meer het erg ste. Zij rijden in ferme draf het oprijlaantje af van de hoeve, waar hun melktank zich heeft gelaafd, posteren zich heerszuchtig op het fietspad, vergasten de be scheiden wielrijders op een onneembare vesting op wie len, gelardeerd met veel zwaaiende handjes, blij-dat-ik-rij en Hilversum 3 in de cabine. Wie toch nog met zijn fietsje voorlangs wil passeren, legt inzake het le ven een meer dan aanvaard bare lichtzinnigheid aan de dag. Als weggebruiker op twee wie len zeg ik: een alcoholcon trole, uitstekend, maar dit land is eveneens hoognodig toe aan een melkcontróle. HAN MULDER n iw 'tv;;: 1 J

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7